agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Sevgihoca / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/38120.htm)

Galip Kuzucu 12-11-2015 01:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1419709)
Maşallah keyifleri iyi.Gitmeden yaptığım enzimden vermiştim.Gelince çiçekleri iyi buldum.Şimdi de parktaki kuru yaprakları toplayıp suyla ıslattım.Poşetin içinde bekliyor,bakalım o nasıl bir şey oacak.Enzim yapımını tavsiye ederim.Çiçek coşturana gerek kalmıyor gibi.

Enzimi nasıl yapıyorsunuz sayın:sevgihoca :)Birde çiçeklere nasıl uyguluyorsunuz :)

sevgihoca 12-11-2015 18:32

Galipciğim,ben de siteden okuyup bir şeyler yapmaya çalışıyorum.2-3 kaşık pekmez,1 patates kabuğu,1 adet elma kabuğu,1 adet yeşil biber,haşlanmış yumurta kabukları,bir parça ekmek,istersen muz kabuğu da koyabilirsin,şişenin gerisini suyla dolduruyorsun.Kapak yerine ucu delinmiş balon diyordu,ben streçflimle kapatıp deldim.Üç ay kadar bekledim,süzdüm,tekrar şişeye koydum.Sulama suyuna çok az,rengi hafif değişecek kadar koyup çiçeklerimi suladım.Birazdan resmini çeker gönderirim.Yoğurt suyu da koyabilirsin.Enzimin mayalanmasını sağlıyormuş,bana da A-NOMAD söylemişti.

sevgihoca 12-11-2015 18:49

Teşekkür ederim YeniGine.Ben evden her ayrılışımda çiçeklere bir şeyler verip gidiyorum,geldiğimde kocaman buluyorum.Geçen gidişimde de aspirinli su vermiştim,geldiğimde hepsi çok güzeldi.Bu seferde ya Allah,ya bismillah dedim,yapmış olduğum enzimi verdim.Yaprağı güzelim çok güzel olmuş.Dayanamayıp fotoğrafladım,sizlerle paylaştım.

sevgihoca 12-11-2015 19:13

evdeki çiçeklerim

4 Eklenti(ler)
Fittonyaya benzeyen çiçeklerim açmış.Boyları fazla uzadığından bazılarını buadamıştım.Sonra da böyle çiçeklenmişler.Süt ağacım da epey büyüdü.Diktiğimde küçücük birşeydi.Sıklemenimi beğenmişsiniz,bir de yakın çekim sizler için.

sevgihoca 12-11-2015 19:46

4 Eklenti(ler)
Menekşeciklerim

Galip Kuzucu 12-11-2015 23:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1420012)
Galipciğim,ben de siteden okuyup bir şeyler yapmaya çalışıyorum.2-3 kaşık pekmez,1 patates kabuğu,1 adet elma kabuğu,1 adet yeşil biber,haşlanmış yumurta kabukları,bir parça ekmek,istersen muz kabuğu da koyabilirsin,şişenin gerisini suyla dolduruyorsun.Kapak yerine ucu delinmiş balon diyordu,ben streçflimle kapatıp deldim.Üç ay kadar bekledim,süzdüm,tekrar şişeye koydum.Sulama suyuna çok az,rengi hafif değişecek kadar koyup çiçeklerimi suladım.Birazdan resmini çeker gönderirim.Yoğurt suyu da koyabilirsin.Enzimin mayalanmasını sağlıyormuş,bana da A-NOMAD söylemişti.

Teşekkürler sayın:sevgihoca :) Sabah kalkınca hemen yapayımda bende deniyeyim :D

sevgihoca 13-11-2015 11:57

İşin azmış gibi,bir de enzim yapacaksın.Çiçeklerinin enzimli halini düşünemiyorum,sevgili Galip.Sümbülleri üç günde açtırtacaksın bu gidişle.:p

Galip Kuzucu 13-11-2015 12:04

Dediğiniz gibi sayın:sevgihoca hastane işleri çok bir gün arayla hep nöbetçiyim evde işler var çiçek işleri var birde üstüneüslük beyaz eşya servisinin çamaşırmakinasını düzgün bağlayamaması sonucu evin yarısı su altinda kaldı birde gece gece onla uğraştım :(

muratcan0307 13-11-2015 12:22

bu çiçekler harika!

begony 13-11-2015 14:33

Merhaba sevg hocam sayfanız hayırlı olsun.

sevgihoca 13-11-2015 15:52

Galipçiğim evini su basmasına üzüldüm.Böyle durumlarda sakın şarteli indirmeden suya basma.Yani sen de biliyorsundur da ben hatırlatmış olayım.Sana kolay gelsin.

sevgihoca 13-11-2015 15:55

Teşekkür ederim Muratcan0307.Balkonuma hoşgelmişsiniz.Saygılar.

sevgihoca 13-11-2015 16:03

Sevgili hemşehrim,sayfama hoşgeldiniz.Çok şükür Kahramanmaraş'tan bir arkadaş daha buldum.Her zaman beklerim.Sevgiler.

Galip Kuzucu 13-11-2015 18:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1420223)
Galipçiğim evini su basmasına üzüldüm.Böyle durumlarda sakın şarteli indirmeden suya basma.Yani sen de biliyorsundur da ben hatırlatmış olayım.Sana kolay gelsin.

****** sayın:sevgihoca Allahın izniyle bununda üstesinden geldim :)

sevgihoca 13-11-2015 18:19

Hayat daha yeni başlıyor senin için daha nelerin üstesinden gelirsin Allah'ın izniyle.

begony 14-11-2015 09:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1414009)
Bu çiçeğimi de çok seviyorum.Mahallemizdeki şekerlemeciden Yaprağı Güzel çiçeği istedim.O da bu çiçeği verdi.Başka ismi var mı bilmiyorum.Suyu çok seviyor.Sıcaklarda her gün sulamazsam yaprakları buruşuyor.Çok sorunsuz bir çiçek.Ben en çok rengine bayılıyorum.

Çiçegin ismi çingene şalvarı.

sevgihoca 14-11-2015 10:10

Sevgili Begony,ben de çingene şalvarı olabilir mi diye düşünmüştüm ama emin olamadığım için yazmamıştım.Benim Latince isimlerden çok böyle yöresel adlar daha hoşuma gidiyor.Zaten aklımda da tutamıyorum.Bir gün bana oturmaya beklerim Begony.

Mücevher Çalısı 14-11-2015 10:24

Sevgili sevgihoca 'Çingene Şalvarınızın' Latincesi 'İresine herbstii' (açıkçası ben bu ismini daha çok seviyorum). Türkçe ben başka ismini bilmiyorum dolayısıyla "Çingene Şalvarı" ismi yöresel olmamalı.

Sizinkinin yaprakları düzgün şalvara da pek benzemiyor:D

sevgihoca 14-11-2015 10:51

Ben de şimdi sitede bakıyordum,yaprakları yuvarlak,belki benimki de çingene olmaktan vazgeçmiştir.Latince adları dediğim gibi aklımda tutmakta zorlanıyorum.Sanıyorum sizin bu konuda merakınız,bilginiz daha fazla.Ben Türkçe çiçek isimlerinde halkımızın ince zevkini,benzetişini görüyorum.Bu yüzden daha hoşuma gidiyor.Hatta bazen bu çiçeğin niye Türkçe bir ismi yok derim.Ama bilim dünyasında temel dil Latince.Sevgiler.

Mücevher Çalısı 14-11-2015 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1420369)
...Latince adları dediğim gibi aklımda tutmakta zorlanıyorum.Sanıyorum sizin bu konuda merakınız,bilginiz daha fazla.Ben Türkçe çiçek isimlerinde halkımızın ince zevkini,benzetişini görüyorum.Bu yüzden daha hoşuma gidiyor.Hatta bazen bu çiçeğin niye Türkçe bir ismi yok derim.Ama bilim dünyasında temel dil Latince.Sevgiler.

Latince isimleri ben de aklımda tutakta zorlanıyorum, yöresel isimleri ben de seviyorum. 'Yörük Kızı' isminde bir bitki var mesela Latincesi "şu an" hiç aklımda değil ve "şu an" lazım da değil. Latincesini araştırma yapacağımda, lazım olduğunda kullanırım...

Forumda bu konu hassas bir konuymuş gibi tavır takılıyor. Nedenin pek anlamıyorum. Kimisi sadece Latince kullanıyor, kimisi Türkçe (yöresel vs). Halbuki dediğiniz gibi Latince bilimsel dil ve muhabbet içerisinde illa Latince isminin verilmesi gerekmiyor. Fakat bazı bitki türlerinin malesef Türkçe isimleri ya yok ya karıştırılıyor ya da pek bilinmiyor. Bu sebeple Latince isminin kullanılması gerekebiliyor...

Son olarak 'Çingene Şalvarı' bitkisinin Herbst's bloodleaf, Beefsteak Plant, Bloodleaf gibi İngilizce ismleri varmış ki ben İngiliz olsam Latincesini kullanırdım:D

Sevgiler, Saygılar...

Sayfanızı işgal ettiysem özür dilerim...

sevgihoca 14-11-2015 16:43

Sayfamı işgal etmek ne demek Sevgili Mücevher Çalısı,sayfama her zaman beklerim.Birbirimizden birçok şey öğreniyoruz.Ben ne öğrendiysem sizlerden öğreniyorum.Birçok çiçek türlerini,adlarını,dediğiniz gibi latince isimlerini bu siteden öğreniyorum.Bu konuda çok hassas olmaya da gerek yok.Gönüller bir olsun_kafiyeli bitirelim_ çiçekler sevdamız olsun.:pSevgiler.

sevgihoca 14-11-2015 16:47

enzim

1 Eklenti(ler)
Galipçiğim,bahsettiğim enzimin olmuş hali.

Galip Kuzucu 14-11-2015 18:22

Enzimi bende yapcam ama bir türlü vakit bulamıyorum sayın:sevgihoca :(
Benimde bahçem olsada bende gül falan eksem sizin gibi bütün çiçekleriniz birbirinden harika :(

sevgihoca 14-11-2015 20:15

Güller sitemizin bahçesinden.Daha benim de yok yani.Ama bağımız var,50 yaşında ancak bir bağ sahibi olabildik.Sen daha çok gençsin,elbet senin de birgün bahçen olur,inşalah bahçeli bir evin olur,hepimizin hayali gibi.Sevgiler.

Galip Kuzucu 14-11-2015 20:48

Çok güzel bir hayalim var zaten sayın:sevgihoca inşallah gerçekleştirebilirim :)

sevgihoca 15-11-2015 14:46

balkonumdan

5 Eklenti(ler)
Sieboldi,nihayet açmaya hazırlanıyor.Tomurcukların çiçeğe dönüşmesi çok uzun sürdü.
Kasımpatılar çelikten,üçüncü denemem de nihayet başardım.Çelikler çok kolay tutuyor.Biraz geç dikildikleri için fazla büyümediler.Önemli olan seneye bahara çıkmaları.Çünkü bağa dikeceğim.Yapraktan tutan sukulentim,yaz başından beri bekliyorum.Arsız çiçekler bile benim evde nazlı.Neyse buna da şükür.İyi pazarlar.

cengizildas 15-11-2015 20:34

Sn. Sevgihoca, adresimi özelden yazdım. İyi akşamlar. Haberinizi bekliyeceğim.

telato 19-11-2015 14:04

Sayın Sevgihoca balkon sayfanız hayırlı olsun.

sevgihoca 19-11-2015 16:34

Teşekkür ederim Sayın Telato,balkonuma hoşgeldiniz.Siz yokken ben sayfamı açtım.Bahçenizi daha üye değilken gezmiştim.Maşallah çalışmalarınızı bilinçli bir şekilde sürdürüyorsunuz.Sertifikanız da hayırlı olsun.Saygılar.

telato 19-11-2015 19:21

Ben teşekkür ederim Sayın Sevgihoca; Benim yazacaklarımı yazmışsınız, maşallah sizde bu arada 5. sayfaya gelmişsiniz:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024