agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Vildan Sönmez/Teras (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/10795.htm)

Adalet Yağcı 14-07-2009 07:50

Anlaşılan Lisianthus un ikinci şanslısı siz olacaksınız sevgili Vildan hanım.
Sardunyalar güneşi çok seviyorlar, burada on gündür yağan yağmurdan dolayı yeni çiçeklerim azaldı(sardunya)yani yeterince güneş göremedikleri için sanki duraklama devrine girdiler.

Tatile çıkacağınızda, huniye benzer aparatlar var, uç kısmında pamuklu bir ip ile saksının toprağına gömüyorsunuz, fiyatları da 1 lira idi, onlardan uygulayabilirsiniz, veya leğen içine su doldurup oturtabilirsiniz.
Sevgiyle.

Vildan Sönmez 14-07-2009 09:10

Adalet Hanım, Huniye benzer aparat yapı marketlerde mi vardır ?
Benim aklıma şu geldi. Pet şişelere su dolduracağım. Kapağına birer tane iğne deliği açıp, başaşağı saksılara koyacağım. Sanki damlatma sistemi gibi olur diye düşünüyorum. Yettiği kadarını da leğene oturtabilirim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 461220)
Anlaşılan Lisianthus un ikinci şanslısı siz olacaksınız sevgili Vildan hanım.
Sardunyalar güneşi çok seviyorlar, burada on gündür yağan yağmurdan dolayı yeni çiçeklerim azaldı(sardunya)yani yeterince güneş göremedikleri için sanki duraklama devrine girdiler.

Tatile çıkacağınızda, huniye benzer aparatlar var, uç kısmında pamuklu bir ip ile saksının toprağına gömüyorsunuz, fiyatları da 1 lira idi, onlardan uygulayabilirsiniz, veya leğen içine su doldurup oturtabilirsiniz.
Sevgiyle.

Adalet Yağcı 14-07-2009 09:36

Ben yerel bir marketten almıştım, on tane kadar, içleri yarım litreden fazla su alıyor, toprağa gömüldüğü için buharla su kaybedilmiyor, tek sorun su koyduğumuz geniş ağız kısmının açık olması ki, bu da her hangi bir kapak veya poşetle kapatılabilir.
Bahsettiğim aparatlar Mersin'de kaldı, gittiğimde getirir fotoğrafını sayfanıza eklerim.

Adalet Yağcı 14-07-2009 09:49

Vildan hanım, önceki mesajımda 'huniye benzer' diye yanlış bir tanımlama yapmışım, kusura bakmayın, bahsettiğim aparat konik bir tarzda, düzeltirim.
Ayrıca büyük serum şişeleri ile de çiçeklerinizi sulamanız mümkün, damlama ayarını minimuma indirirseniz en az onbeş gün idare eder onları.

jineop 14-07-2009 09:53

Sevgili Vildan Hanım,
1.5 litrelik pet şişeleri saksılar için önceden ben kullanırdım. İşe çok yarıyor.Bauhausta sorduğunuz aparatlardan var sanıyorum gittigidiyorda da görmüştüm.Sevgiyle kalın.

Vildan Sönmez 14-07-2009 10:31

Sağolun arkadaşlar. Kısmetse Salı günü 10 günlüğüne gidiyorum. Serum şişesi bulamam ama konik aparatı ve pet şişeyi uygulayacağım.
Annem eskiden gelirdi çiçeklerimi sulamaya. Ama yaşlandı artık kilosu da fazla canımın, korkuyorum merdivenlerde bir hal olmasın.

Vildan Sönmez 14-07-2009 21:00

1 Eklenti(ler)
Her akşam olduğu gibi işten gelince ilk işim elşmde fotoğraf makinası ile terasa koşturmaca...Eşim ve oğlum alıştı da görenler ne der acaba ?

Dün tomurcukta lan lisi-limon, bu gün harika rengi ile gösteri yapıyor...

Vildan Sönmez 14-07-2009 21:03

2 Eklenti(ler)
Endamın yeter, gözlerin yeter
Uğramasın sana ne hüzün ne de keder .......

Vildan Sönmez 15-07-2009 21:44

1 Eklenti(ler)
Tek kök rozetim açmaya devam ediyor.

Vildan Sönmez 15-07-2009 21:46

1 Eklenti(ler)
Bir yandan da incecik bezelye benzeri tohumlar yapıyor.
Bu yıl kesin karar verdim. Benim terasıma dayanabilen, sardunyadan sonra ikinci çiçek: rozet.
Seneye daha çok rozet ekeceğim.

Vildan Sönmez 15-07-2009 21:52

1 Eklenti(ler)
Sardunyalarımdan birini bonsaiye ilgi duyduğumdan beri hiç tazelemedim, yaşlanmaya bıraktım. Sadece solan yapraklarını temizledim.
Dün akşam artık dayanamayıp seramik bir saksıya aldım.

Sebahattin Sargın 15-07-2009 22:17

Çiçekler ayrı bir güzeller, çekimleriniz ayrı bir güzel. Bakmaya doyamıyorum, işten gelince sizin fotoğraflarınızı izlemek beni dinlendiriyor...

Sevgiler ;)

bennur 15-07-2009 22:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 461768)
Endamın yeter, gözlerin yeter
Uğramasın sana ne hüzün ne de keder .......

Valla insan bu güzelliğe bakarken, ne hüzün, ne keder hiç biri kalmıyor. Rüya gibi, tül gibi. Ne kadar güzel bir şey bu su gibi;) Çiçeği uzun sürüyor mu acaba? Çooook güzeeeeeel

Ülker 15-07-2009 22:27

Vildan Hanım, rozet çiçeğini pek bir övmüşsünüz, bu güzellik o kadar dayanıklı mı gerçekten? bana hep nazik bir çiçek gibi gelirdi.
Eğer cefakar bir çiçekse, benim balkonumun baş tacı olacaktır.
Denemeli miyim sizce?

Vildan Sönmez 15-07-2009 23:09

Ülker Hanım siz İzmir'desiniz. İstanbul'da bu kadar dayanıyorsa sizi hiç üzmeyecektir, eminim.
(Ben bir Datça aşığı olarak) oraların vazgeçilmezi, yazın çiçeklenmenin sonunda tepe uçları kırarız, bir sonraki yaz, dibinde dökülen tohumlardan yavruları ile karşılar bizi. Çarşamba akşamı yolcuyum kısmetse, kendime fideler alıp geleceğim.(olduysa tohumlar da toplayacağım)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ülker (Mesaj 462603)
Vildan Hanım, rozet çiçeğini pek bir övmüşsünüz, bu güzellik o kadar dayanıklı mı gerçekten? bana hep nazik bir çiçek gibi gelirdi.
Eğer cefakar bir çiçekse, benim balkonumun baş tacı olacaktır.
Denemeli miyim sizce?

Vildan Sönmez 15-07-2009 23:10

Hoş geldin Sebo.
Gezilere ara verince, bahçelere balkonlara sardırdım ben de.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın (Mesaj 462589)
Çiçekler ayrı bir güzeller, çekimleriniz ayrı bir güzel. Bakmaya doyamıyorum, işten gelince sizin fotoğraflarınızı izlemek beni dinlendiriyor...

Sevgiler ;)

Vildan Sönmez 15-07-2009 23:13

Teşekkürler m.a.
Benim teras ve bahçem bir şey mi? Sitemizi gezmeye devam edin, güzelliklere doyamayacaksınız. Bir de bakmışsınız, siz de kendi çiçeklerinizi tanıtıyorsunuz:D

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi m.a (Mesaj 462581)
hepsi çok güzelleryaaa bayıldım inanki insanın gözünü gönlünü açıyor maşaallah.

hozat 16-07-2009 00:35

Vildan Hanım,

Sizdeki pembe "rozet" en dayanıklı olan cinsi. Beyaz rozette çok güzel duruyor bahçelerde.

çelikten yetişiyorsa, ben de ortanca formunda açan "beyaz" bir rozer var. Gittiğimde halâ yaşıyorsa çelik almayı düşünüyorum.

Bu konuda beni bilgilendirirseniz güzel rozetim başka bahçeleride süsler böylece.
Mutluluğunuzun ve çiçeklerinizin rengi solmasın..

Vildan Sönmez 16-07-2009 01:08

İyi dlekleriniz için teşekkürler sevgili Hozat. Rozet'in çelikten ekildiğini hiç duymadım. Ama denemeye değer. Tohumlarını almak en garantilisi. Çünkü neredeyse dökülen Her çiçeği tohum yapıyor üstelik de her çiçeğin yerine bezelyenin en miniği gibi içi onlarla tohum dolu (İkinci fotoğrafta görüldüğü gibi ). Bilirsiniz sizin bahçenizde çok var.

Ülker 16-07-2009 11:24

Eveet... Vildan Hanım'ın önerisine kulak verip, rozet çiçeklerine bir şans vereceğim.
Her rengi şahane, benim balkonun şartlarına dayanırlarsa değmeyin keyfime.

Vildan Sönmez 16-07-2009 13:09

Merak ettim, ortanca formunda rozetinizin bahçenizin başlığında fotoğrafı var mı ?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hozat (Mesaj 462726)
Vildan Hanım,

çelikten yetişiyorsa, ben de ortanca formunda açan "beyaz" bir rozer var. Gittiğimde halâ yaşıyorsa çelik almayı düşünüyorum.

Vildan Sönmez 18-07-2009 19:22

1 Eklenti(ler)
İnce , narin görünümüne karşın lisicik hala dipdiri.

Vildan Sönmez 18-07-2009 19:23

1 Eklenti(ler)
Bamya sarmaşığın tomurcuklarının çoğu açtı.

Vildan Sönmez 18-07-2009 19:26

1 Eklenti(ler)
Tek saksı sakız sardunyam kumru ailesine feda oldu. Anne uçunca, yavruların olmadığı taraftan bardakla suluyorum ama yetmiyor tabi.

Vildan Sönmez 18-07-2009 19:27

1 Eklenti(ler)
Eşimin papirusunu deliksiz, büyükçe bir saksıya aldım.

limon 18-07-2009 20:34

Vildan Hanım, sizin Lisi çok cılız uzamış ve küçük açmış gibi geldi bana?

Işık yetersiz desem balkonda olduğunu biliyorum. Saksıdan desem ben diktim o saksı gayet yeterli :) Sanki ışığa ulaşmak için uzamış?

Gerçi Kgürsan bey de yazmıştı, bazıları gelişmiyor cılzı kalıyor diye. Benim de karşılıklı duran iki saksıya diktiklerimden birindekiler cılız kaldılar. Oysa saksı aynı, durduğu yer aynı, toprak aynı, su aynı...

Vildan Sönmez 18-07-2009 21:17

Evet, biraz ince uzun, güneş ve ışık fazlasıyla var. saksı değiştirmekten de kaçındım sarsılır, yerini yadırgar diye. Olsun ben buna da razıyım.

Cumhur Tonba 18-07-2009 23:16

Vildan Hanım,
Çekimler, fotoğraflar bir harika. Şiir gibi övgüleri haketmişler. Gözlerimize bayram yaptırtınız. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Vildan Sönmez 18-07-2009 23:39

1 Eklenti(ler)
Sağolun Cumhur Bey. Çiçeklerim de bana bayram yaptırıyorlar..

Vildan Sönmez 21-07-2009 22:01

1 Eklenti(ler)
Mehtap Hanım'dan gelen sukulent önce yapraklarını döktü, şimdi yeniden yapraklar çıkarıyor. Çevresinde dolşan rengarenk bir de kelebek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024