agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Vildan Sönmez/Teras (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/10795.htm)

Vildan Sönmez 02-08-2009 23:00

1 Eklenti(ler)
Sevgili Selen , çiçekli halini hiç görmedim, görmek isterim. Sizin sukulentlere olan ilginizi biliyorum. Yarışma dışı bu düzenlemeler sizin için....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 473228)
Upuzun yine rozet gibi bir dal ucunda pembe çiçekleri oluyor yanılmıyorsam bu türün. Umarım en kısa zamanda size güzel çiçeklerini de sunar.

Vildan Sönmez 02-08-2009 23:02

1 Eklenti(ler)
Bu saksıları hazırlarken,amacım aranjman yapmaktan çok, küçük saksı sayısını azaltmaktı.

Vildan Sönmez 02-08-2009 23:09

1 Eklenti(ler)
Bu çiçek görünümlü sukulent Mehtap Hanım'dan. Altında minik yavrular gizli.

Vildan Sönmez 02-08-2009 23:12

2 Eklenti(ler)
Yine Mehtap Hanım'dan. Geldiklerinde miniciktiler.

selenn 02-08-2009 23:18

Harika düzenlemeler Vildan Hanım, teşekkürler. Sukulentleriniz çok sağlıklı gözüküyorlar. Kullandığınız saksı da çok şıkmış:)

Küçük saksılarla bitki yetiştirmektense ben de grup halinde benzer türleri düzenlemeyi daha çok seviyor ve beğeniyorum.

Burada güzel bir Sempervivum çiçeği fotoğrafı var. Benimkilerde çiçeklenme olmadığından internette beğendiğim bir fotoğraf bu.

Vildan Sönmez 03-08-2009 23:34

2 Eklenti(ler)
Selen Hanım, bu akşam internette arattım, formu çok benzeyen bu çiçekleri görünce ciddi heyecanlandım. Açarsa hele de böyle süper olacak.

selenn 03-08-2009 23:38

Vildan Hanım çok güzeller hakikaten. Çiçeksiz halleri de hoş ama çiçek oluşumu ve çiçek dalı diğer sukulentlere nazaran biraz farklı. Bu nedenle ben de benimkilerden böyle bir gelişme görebilmek için sabırsızlanıyorum. Bakalım ne zaman bizi sevindirecekler...

Vildan Sönmez 04-08-2009 21:41

2 Eklenti(ler)
334 Nolu mesajdaki sukulent ve 2. bir saksıdaki kardeşi yeni saksıya taşındılar bu akşam. Hatta yavruları da ayırdım.

Vildan Sönmez 04-08-2009 21:50

2 Eklenti(ler)
Ekim 2007 de sukulent başlığına yolladığım ...

Vildan Sönmez 04-08-2009 21:58

2 Eklenti(ler)
Geçen iki yıla yakın sürede uzadı, alt yaprakları döküldü. Derken kırıldı. Kırılan parçayı ayrı bir saksıya diktim. Ama o tepeden iki yeni dal yaptı. Yapraklandı. .

Vildan Sönmez 04-08-2009 21:59

1 Eklenti(ler)
Ve uçlarda yavrular verdi. Rengi de dahil olmak üzere adeta mutasyon geçirdi

selenn 04-08-2009 21:59

Yok yok Vildan Hanım bu sukulentler sizi çok seviyor, belli oluyor:) Baksanıza Kalanchoe tubiflora ve Haworthia ne güzel gelişmişler. Hele Haworthialar yeni saksılarında daha da bol yer bulup belli ki coşacaklar. Çok güzeller, ellerinize sağlık.

Vildan Sönmez 04-08-2009 22:07

Teşekkürler arkadaşlar. Kaktüslere asıl ilgi duyan eşimdi baştan. Ama bir kez alınca tabii arkası geldi. Dahası da var...

Vildan Sönmez 04-08-2009 22:15

2 Eklenti(ler)
Bugünlük son sukulentim sizlere:

Yeşim ağacı sanırım. Datça'ya erken gidişlerimden birinde kimsecikler yokken bir bahçede ağaçlaşmış anaçtan, küçük bir dal kırdım korka korka, hem de az ileride tepede karakol :eek:

(yazın gittiğimde neredeyse yok edilmişti budanarak. İçim acıdı keşke daha çok alıp dağıtsaydım dedim.)

Vildan Sönmez 04-08-2009 22:16

1 Eklenti(ler)
Zümrüt gibi yapraklar, yakından...

selenn 04-08-2009 23:01

Vildan Hanım bonsai pek ilgi alanım değil ve pek de bilgi sahibi değilim ama bu güzel yeşimden bir çalışma yapabilirsiniz belki. Ne dersiniz?

Vildan Sönmez 04-08-2009 23:51

Dalların yapraksız haliyle düşünmüştüm. Çünkü bonsai forumlarında vardı. Ama öyle güzel yeşerdi ki kıyamadım. Ancak Datça'daki annesinden yaşlı bir dal ayarlayabilirsem olabilir.

sevim.K 05-08-2009 09:23

Bende mi sizin gibi benzer istekleri olanları bir araya toplasam. Elimde çeşit yok bir kaç emektar var. Toparlamalı bir araya hem yerden hem de kaptan kazanılır:)

Vildan Sönmez 05-08-2009 10:03

Hem yerden hem de saksıdan kazanırsınız. Çok gelişme eğilimi olanları tek saksıda bırakırsınız bu arada.
Sonra da kendi başlığınızı açıp, bizimle paylaşın. ;)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 474790)
Bende mi sizin gibi benzer istekleri olanları bir araya toplasam. Elimde çeşit yok bir kaç emektar var. Toparlamalı bir araya hem yerden hem de kaptan kazanılır:)

Mutlu Kutlu 05-08-2009 10:20

Hele bir bu yavrular diğer saksı diplerine bir dağılsın, kısa sürede diğer bitkileri bastırmaya başlıyorlar.

Ben 5 yıl önce bir bahçeden şekli güzel diye istemiştim diplerindeki yavrulardan 1 tane. Ertesi yıl her saksıda onlarca türedi sonra osaksıdan bu saksıya derken yüzlerce saksıda birden belirdi. Ot muamelesi yapmak zorunda kaldım, çok mücadele ettim hemde çok.

Başka saksılara yaklaştırmayın derim, çok yayılmacı ve dağılmacı. Sanki istilacı.

Saygılar.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 474593)

Vildan Sönmez 05-08-2009 10:32

Haklısınız Mutlu Bey. O yaprak kıvrımındaki yavrular düştüğü yerde kökleniyor.

Güngör Salman 05-08-2009 16:25

Kalanchoe Tubiflora

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 474593)

Sevgili Vildan Sönmez 342 no lu mesajdaki sukulentin ismi kalanchoe tubiflora mı?

berduray 05-08-2009 17:19

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek (Mesaj 442875)
Vildan'cım, mesaj iletmesem de terasını zevkle izliyorum.

Benim aklıma gelen, maliyetli de olmayan;
Karşı duvarı tümüyle, bulabilirsen (gezilerinde yakalayabilirsin sanırım), saz örgüyle (hasır değil ama) kapatsan ve sazı da olduğu gibi bırakmayıp su bazlı beyaz ya da mavi ya da çivit mavi ile boyasan..
Bu sazı tutturmak için ille de çok delik delmen gerekmez, iki yanlardan ve ortadan tutturup aradaki yerler sarkma yapmasın diye saksılarla destekleyebilirsin gibi gibi..

Sayın Çekirdek'in fikriyle önerebileceğim bir iki resim Vildan Hanım, sevgiler...

Vildan Sönmez 05-08-2009 22:08

1 Eklenti(ler)
Sevgili Berduray
Çekirdek arkadaşımızın mesajında verdiği fikir çok güzeldi. Ama öyle bir örgü malzeme bulmam çok zor. Ayrıca mesajında bahsettiği gezilerimize grup olarak ara verdik.
Senin gönderdiğin fotoraflardan birincideki eğimli malzemeyi, 2. fotoğraftaki çubuklarla birlikte düşündüm.Çok güzel olur.İşte bu duvarda.Yan komşunun kapattığı teras duvarındaki eğimli duvar boyunca...Bu duvar balkaon demirlerine kadar alçalarak uzanıyor
üst taraf badana, alt taraf çubuklarla kaplı düşününce hoşuma gitti.

Vildan Sönmez 12-08-2009 13:47

Güngör Hanım, Latince isimleri pek aklımda tutamasam da, sukulentler konusunda bilgisine güvendiğim Selen arkadaşımızdan gelen mesajda adı kalanchoe tubiflora.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman (Mesaj 475046)
Sevgili Vildan Sönmez 342 no lu mesajdaki sukulentin ismi kalanchoe tubiflora mı?

isolet 12-08-2009 14:26

Sayın vildan son fotoğraf ta o uzun olan palmiye mi acaba yoksa başka bir şey mi? Birde yanındaki uzun olan ne. Kaç yıllıklar.

Vildan Sönmez 12-08-2009 16:13

Sn. isolet, o en uzun palmiye gibi olan bildiğiniz salon bitkisi; yukka.
Eski evime göre hesaplıyorum, en az 19 yaş civarında. Eşimin iş yerindeki yukka bozulunca gövdesini bölüp paylaşmışlar, biz de ekeriz diye bir saksının kenarına öylece bırakmışız bir baktım köklenmiş. Üstüne mum eritip ekmiştim o zamanlar. Yaz kış terasta ve ilk kez yanlarından üç filiz çıkardı.

Diğer uzun olan Ağaç bamyası, gerideki sayfalarda çiçekli fotoğrafları var.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isolet (Mesaj 479140)
Sayın vildan son fotoğraf ta o uzun olan palmiye mi acaba yoksa başka bir şey mi? Birde yanındaki uzun olan ne. Kaç yıllıklar.

Vildan Sönmez 12-08-2009 21:39

2 Eklenti(ler)
Mayıs ayında Enez'de fotoğrafını çektiğim bu beyaz erguvanın üzerinde geçen yıldan kalma tohumlar vardı. Onlardan aldığım birkaç taneyi erguvan bonsai saksıma ekmiştim.
İki tanesi yeşermiş..

Vildan Sönmez 12-08-2009 21:45

1 Eklenti(ler)
Datça'dan getirdiğim bodur begovilin tuttuğunu düşünüyorum. Saksısını değiştireli yirmi gün kadar oldu.
(Yanındaki saksıda minik beyaz erguvanlar)

Vildan Sönmez 22-08-2009 13:46

2 Eklenti(ler)
10 Gündür İstanbul'dayım, ama evde değilim. Eve gelir gelmez terasa çıktım. İlk sürpriz Datça'dan aldığım mercandan geldi. Dibinden gelen sürgünler 10 günde çiçeklenmişler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024