agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni422Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2012, 18:37   #91
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Bu arada sizin hediye ettiğiniz adeniumlarda biraz sanki palazlandılar kısa sürede hem adeniumların hem de plümeria ların resimlerini beğenilerinize sunacağım.

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 18:41   #92

Sayın sakdağ,Artık ahtopaot bende değil benden çok daha iyi bakacağına inandığım bir üyemize hediye ettim.Zira artık balkonumda adım atacak yer kalmamıştı ama kısa sürede yeni çiçekler alarak boşalan yerleri hemen doldurdum gene.

Eski 14-05-2012, 18:54   #93

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bana verdiğiniz paskalyalardan pembe olan var mıydı? biri sanki pembe çiçekleniyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 20:12   #94

Mehmet bey'cim

Vallahi bu aralar o kadar çok yılbaşı çiçeği ,paskalya kaktüsü,plümeria ve daha sayamadığım köklü köksüz çiçek hediye ettim ki artık kime ne verdim ve elimde neler kaldı inan bilemiyorum netice olarak da yaklaşık altı veya yedi ay evvel sana getirdiğim paskalyalar ne renkti bilmiyorum.Ama zannediyorum ki pembe ağırlıklı idi bakalım büyüsünler açsınlar görelim .Ama elimde bulunan plümerialar ve Adeniumlarda çok gelişmeler oldu resimlerini yarın kısmet olursa yayınlıyacağım bu sayfamda umarım beğenirsin.Biraz palazlanmış adeniumları zaten senden almıştım hoşuna giden olursa hemen sana döner yeterki haber ver.

Eski 14-05-2012, 20:16   #95

memet's Avatar

O zaman durum şöyle. Çiçeklenmeye başlayan dört beş tane koyu renk pembe var. Bir tane de toz pembe gibi açacak sanırım. Biraz daha dursunlar onları saksıya şaşırtayım.

selcuk44 beğendi.
Eski 14-05-2012, 20:49   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Selçuk Bey sayenizde benim de bir çok adeniumum olacak..
Hatta bugün 2 tanesi topraktan çıkmışlar..
Umarım sizinkiler kadar büyüdüklerini de görürüm..

İzninizle makinamdaki fotoğrafları eklemek istiyorum..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 20:58   #97
Ağaç Dostu

........

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2012, 21:19   #98

Çok sevindim Sayın Selis hanım ,Bu vesile ile de Sayın drhegeli' yede teşekkür edelim çünkü tohumlarının çok taze ve sağlılı olduğunu bildirmişti hakikattende suda beklettiğim bir gün dahil 6 günde çimlenmeğe başladılar.

inanıyorumki siz o fideleri başarı ile, kayıp vermeden büyüteceksiniz ve çiçeklerini görünce de hepimiz büyük keyif alacağız çünkü çiçekleri kırmızı ağırlıklı siyahta olabilir çok gzel anaçların tohumları dır. Tabii evvela sağlıkla büyütün ve çiçeklerinin resimlerini bizim ile paylaşın

Eski 15-05-2012, 10:55   #99
Ağaç Dostu

Selçuk Bey kaç gündür tohumla ilgili konuları okuyorum.. Siz böyle anlatınca daha çok heyecanlandım..
Katmerli kırmızı çiçekler rüyalarıma giriyor inanın

Miniklerinizden biri

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2012, 13:44   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
...Katmerli kırmızı çiçekler rüyalarıma giriyor inanın
Oops, benim gönderdiklerim hepsi kırmızı çeşitler, ama katmerli yok aralarında... Yine de, kimbilir...

selis, mrduran ve Maviş beğendi.
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 13:47   #101

İyi Günler,Artık arkası gelir inşaallah hepsi yavaş yavaş cinslerinin özelliklerine bağlı olarak değişik sürelerde canlanmağa başlıyacaklardır.

Sayın drhegeli nin söylediğine göre tohumdan çimlendirmenin bir mahsuru var oda anaçlar belli, örnek olarak anaç kırmızı katmerli ama döllenme yaptığı adenyum gene kırmızı ama katmersizse tohumlardan çıkan fideler artık dominat olan karakterle uyumlu olarak bazen anaçlardan hiç beklenmiyen renk ve çinsler çıkabiliyor yine örnek vermek icap ederse bu tohumlardan bazılarının anaçları siyah ama bakalım genç bebeler kimin özelliğini taşıyacak ben de çok merak ediyorum ..Lütfen yoprağın üzerini her gün nemli olacak şekilde islatın .

Bir çok istediğiniz renk ve özelliklerde ve sağlıklı günlerde adeniumlar yetiştirmeniz dileklerimle,

selis, mrduran ve Maviş beğendi.

Düzenleyen selcuk44 : 15-05-2012 saat 13:49 Neden: harf tamamlandı
Eski 15-05-2012, 14:07   #102

Hasan bey,tohumları içine koyduğum naylonların üzerlerinde isimler yazılı idi ama hepsini not etmek imkansızdı hatırladığım kadarı ile siyah bile yazıyordu ve kırmızı tonları ağırlıklı idi kokulu ve katmerli diye detayları hatırlamıyorum esasen katmerli çinsinden örnek vermek istedim yani anaç katmerli olduğu zaman tohumu satanlar anaçlara göre çins belirliyorlarsa tohum için kamerli diyecekler ama döllenme eğer katmersiz bir adenium çiçeğinden gerçekleşmişse genetik kurallarına göre belirli oranlarda katmerli belirli oranlarda katmersiz yavrular çimlenecektir demek istemiştim.Dediğiniz gibi büyüsünler miyavlarlarsa kedidirler.

selis ve mrduran beğendi.

Düzenleyen selcuk44 : 15-05-2012 saat 14:09 Neden: eksik harfler tamamlandı
Eski 19-05-2012, 18:26   #103

memet's Avatar

Bunlar garantili köklenen, çiçeklenenler. İkinci sırada sağdan ikinci pembe.

Name:  slck.jpg
Views: 560
Size:  52.4 KB
Arkadaki bugün açmıştı. Fotoğraf çektim, net çıkmamış.

Eski 19-05-2012, 19:11   #104

Mehmet bey Bu gün 19 Mayıs yürüyüşünde idim şimdi eve geldim .

İnanın çok sevindim elinize sağlık bu çelikler sizde kalsın eğer bendekiler bir şekilde kurur veya çürürse (o kadar çok var ki çürüseler bile bitmez bende)sizdekiler den bir tane alırım.

Tekrar elinize sağlık çok başarılı bir köklendirme yapmışsınız ,

Eski 17-11-2012, 23:03   #105

Uzun bir ayrılıktan sonra bu gün İzmir'e döndüm ve tabii ki br müddetten beri yazarak ve resimlerimle katılamadığım sitemize yeni resim ve yazılarla katılmak istedim

Evevela Balkon seram la ilgili bazı bilgileri tazeleyeyim.
Daha önce beğenilerinize sunduğum yılbaşı çiçeklerim ve paskalya kaktüslerim tamamen aşırı sıcaklar yüzündenden balkon seramda çürüdü ve yok oldu ancak Adeniumlarım gelişerek devam ediyor,Fil ayağı bitkilerimden birisi can çekişirken diğeri çok güzel gelişti,plümeria larım ise bir kısmı yer darlığı sebebi ile Çeşme'ye gönderildi bir tanesi ise benimle duruyor diğer kaktüslerim ise fazla sulamaktan dolayı çürüdü tabii yeni ilave bitkilerim var .

Sayfamı ziyaret etmiş olan kardeşlerim görecekler ki artık Adenium ve yeni gözdem crassula çeşitleri dir ve bilhassa crassula çeşitlerin de yine aç gözlülüğüm sebebi ile sayılarını abarttığımın farkındayım ama kendime hakim olamıyorum.Tek tesellim her iki bitkininde aşırı sıcak ve susuzluğa tahammüllü olmaları dolayısıyla aşırı su hariçinde boğazlarını sıksam genede yaşamaya devam edeceklerini bilmemdir.

Balkonseram daki fotoğrafları yarın ve yeni crassulalarım geldikce yayınlamağa devam edeceğim ve crassulalarımdaki çok önemli bir gelişmeyi resimledikten sonra merak eden üye kardeşlerimle paylaşacağım ,ve benim yaşadığım bu sevinci onlarında yaşaması için bütün deneyimlerimi aktaracağım.

Eski 18-11-2012, 10:06   #106

balkonseram

İyi sabahlar evvel bütün üye kardeşlerimin sabah sabah güle güle uyanmalarını temenni ediyorum(güle güle uyuyun ve güle güle uyanın) temennilerini çok seviyorum ve zannederim ilk defa ben dile getiriyorum ayni zamandada çok kullanılmasını arzu ediyorum.

Neyse konumuza gelelim aşağıda resimlerini sunduğum adeniumlarm yaklaşık 8 aylıktır malesef pek gelişmediler sebebi ise toprakları çok geçirgen olduğu için bitkiler için faydalı elementleri tutamıyorlar

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 10:11   #107

balkonseram

Saksıların önündeki beğenilerinize sunduğum yarı kıymetli taşlar; küçük adeniumları seyrederken sıkılmamanız için kendi koleksiyonumdan takdim ettiğim örneklerdir

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 10:18   #108

balkonseram

resimler devam ediyor,

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 10:25   #109

balkon seram

son resimi düzeltmeyi atladığım için tekrar sunuyorum,ayrıca gördüğünüz gibi hemen hemen bütün küçük adeniumlarımın tepeleri küçükten dallanma yapması için tarafımdan: bilgilerine, deneyimlerine çok güvendiğim Dr Hasan Egeli bey'inde olurları alınarak kesilmiştir gerçekten de dallanmalar oldu ,biraz gelişmeleri yavaşladı ama istediğim gibi dallanmaları sağlamış oldum.

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 22:23   #110

Balkon seram

şimdi büyük adeniumlara ait resimler,
Büyümeleri yavaşladı uçlarından küçük kıpmalar da yaptığım için gelişmeleri şu anda çok zayıf ama dallanmaları bayağı arttı

Resmini gördüğünüz fil ayağı bayağı gelişti ama diğeri maalesef ayni gelişmeyi gösteremedi, yaşam mücadelesi veriyor.

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 22:28   #111

balkon seram

Gözlemlediğiniz gibi artadan uzayan ve belkide çiçek açacak olan dal üçüncü resimde görüldüğü gibi hatalı kesildi ve maalesef kesilen yer çok kötü görünüyor ,acaba ikinci bir kesimle kesilen yer daha alttan kesilebilir mi ve kesilirse bitki ne şekilde bir tepki verir?

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 22:38   #112

memet's Avatar

Orayı tekrar kesip aşı macunu ya da balmumu, mum gibi bir malzemeyle kapatıp kendini onarmasın sağlamak gerek.

Eski 18-11-2012, 22:40   #113

balkon seram

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Eklenen Resimler

selis, vehibe, mrduran ve 3 kişi beğendi.
Eski 18-11-2012, 22:46   #114

balkon seram

,,,,,,,,,,,,,,,,,

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 22:49   #115

balkon seram

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 22:55   #116

Sıra elimdeki Crassula çinsi bitkilerime geldi.

Elimde küçüklü büyüklü olarak ;

Crassula Ovata,

Crassula Ovata gollum

jeyd (para ağacı,mücevher ağacı) plant

gibi çeşitler var ancak daha sipariş verdiğim crassula Ovata Gollum cinsi bitkilerim(büyük) gelmedi önümzdeki hafta elime geçerlerse onların resimlerini de paylaşacağım

İyi Geceler,

selis ve mrduran beğendi.
Eski 19-11-2012, 06:57   #117
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Hoşgeldiniz Selçuk bey, adeniumlar harika görünüyor doğrusu. Fil ayağınız çok güzel bir gelişim göstermiş. Bu arada bitkilere mi bakayım, taşlara mı şaşırdım doğrusu.

Ametistten başkasını tanıyamadım ama çok hoş görünüyorlar. Belki onları da bize isimleriyle tanıtırsınız. Ametist taşını bulmak için bir ara epey uğraşmıştım. Mor en sevdiğim renk olunca taşım da ametist oluyor doğal olarak. Burda yani, Balıkesir'de Dursunbey ilçesinde ametist çıkaran bir maden ocağı olduğu bilgisine ulaşmıştım, firmaya mail atmıştım ama geri dönüş olmadı. Ametisti nereden bulabiliriz acaba? Ve fiyatları ile ilgili bilgi verirseniz çok memnun olurum...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 08:09   #118

Sayın sakdag,günaydın,

evvela sayfamı ziyaret ettiğiniz ve beğenileriniz için çok teşekkür ederim.Hakikatten fil ayağı çok güzel gelişiyor ama diğeri malesef çok kötü,halbuki ikisine de ''kaktüs sıvı besini veriyorum ve suyu yumrunun üzerinden döküyorum on günde bir.

Ametist taşına gelince evvela Ege üniversitesinde taş bilimleri bölümünden bulabiirsiniz ki fiyatı da gayet elverişli almaya,oradakileri beğenmez iseniz kemeraltında özellikle bu taşları satan mağzalar var bulundukları yer ''meşhur Kızlarağası'' hanına yakın,ayrıca Kızlarağası hanının içinde hem alt katta hemde üst katta uygun fiyata ve pazarlığa müsait mağzalar var birde Dokuz eylül üniversitesinin Buca'daki kampüsünde taş bilimleri kürsüsünde hem teşhir edilen hemde satılan bir bölüm var buralardan istediğiniz büyüklükte ve fiyatta Ametist taşını bulabilirsiniz ,Fakat taşı çıkartan firmalarla baş vurarak hiç enerjinizi ve vaktinizi harcamayın zira memleketimizde çıkarılanlan taşlarda lacivert renk soluk ve taş kristalleri çok küçük ,benim resimlerde takdim ettiğim ametistler hepsi yasal yollardan ithal edilmiş ve açıkca satılan taşlardır,

Bence Kızlarağası hanını tercih edin girişteki kafe lerde hem güzel bir kahve içerek yorgunluğunuzu atın hemde taşları seyretme zevkinın tadını çıkarın.

Keyifli alışverişler.

selis, mrduran, sakdag ve 1 kişi beğendi.
Eski 19-11-2012, 08:48   #119

balkon seram

Şimdi resmini sunduğum Adenium yaklaşık 5 yaşındadır ,Sevgili Mehmet bey'in hediyesidir ve yaklaşık iki senedir de bende,ancak bu sene ilk baharda yine Mehmet bey'in iş yerine gittim sağ olsun onun yardımı ile çok geçirgen bir toprak hazırladık (yarı yarıya kum, ponza taşı,bahçe toprağı karışımı)biraz da köklerini budadıktan sonra saksısını değiştirerek daha geniş bir saksıya aldık zira eski plastik saksısını patlatmıştı.

Bundan bir ay evvel uzuyan üst dallarının ucundan çimdikliyerek budama yaptım fakat bu budamadan sonra epey bir sıvı kaybetti ve neşesi kaçtı ama şimdi keyfi yerinde ,sabahtan akşama kadar güneş gören balkonumda duruyor şimdiye kadar pek te şikayet emedi.

mrduran beğendi.
Eski 19-11-2012, 08:53   #120

balkon seram

Arabica olduğunu tahmin ettiğim Adeniumum,

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024