agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   selcuk44 / balkon seram (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/25874.htm)

selcuk44 30-12-2011 20:22

selcuk44 / balkon seram

İyi akşamlar,
Karşıyaka atakentte oturuyorum,bolkonum güney batıya bakıyor ama öğle saat 12 den sonra hava açık ise devamlı güneş alıyor ,İzmir in yaz sıcağı kurutur düşüncesi ile şimdiye kadar bir çok bitkiyi almakta tereddüt ettim .

Araştırmalarım sonucunda kaktüs,Adenium,plumeria,ve çok sevdiğim için yılbaşı çiçeği ve özelliklede pakalya kaktüsü (Rhipsolidopsis Gaertnerii)çok aradım hatta sitemizde arıyorum diye ilan da verdim ama hep karşıma yılbaşı çiçeği çıktı paskalya kaktüsünü nihayet bir serada buldum ama torfa dikmişlerdi ve kökleri çok sıkışmıştı hepsini aldım yaklaşık 12 küçük saksı köklerini torftan ayırdım ve tekrar diktim aşağıda resimlerini sunacağım fikirlerinizi bekliyorum.Bir saksıyı da sevgili mehmet beye götürdüm çok itinalı bir bakım yaptı hala onda bakalım köklenecekler mi?

selcuk44 30-12-2011 20:45

1 Eklenti(ler)
evvela sayın drhegeli den aldığım plümeria ile başlamak istiyorum , ricalarımı kırmadı kendi koleksiyonundan bir tanesini bana gönderdi .Üretim saksısında ve yumurta yöntemi ile köklendirilmiş saksı değiştirdiğim zaman içindeki yumurtanın durumunu ayrıca bigilerinize sunacağim.

selcuk44 30-12-2011 21:42

1 Eklenti(ler)
daha yakından ve uç kısmından bir görünüş

selcuk44 30-12-2011 21:50

Diğer plumeriaları yılbaşından sonra beğenlerinize sunacağım ilk defa resim yüklediğim için bayağı zorlandım.

Bu vesile ile Başta sitemiz yöneticileri olmak üzere bütün üye kardeşlerimin yeni yılını şimdiden kutluyor sevdikleri ile birlikte nice yıllar sağlık,mutluluk ve başarılar diliyorum.

İyi akşamlar,

acemifüsun 30-12-2011 22:11

Merhaba, sayfanız hayırlı olsun:)
Plumeria çeliğiniz sanıyorum köklenmiş, bo bol çiçeklerini de görün:) Bence yaza kadar sakın saksı değişimi yapmayın Selçuk bey.
Diğer Plumerialarınızı ve Paskalya çiçeklerinizi merakla bekliyoruz:) Saygılar.

selcuk44 31-12-2011 13:45

İyi sabahlar sayın acemifüsun,nazik temennileriz için çok teşekkür ederim.diğer resimleri de hemen yayınlıyacağım paskalya kaktüsü saksılarım renklerini bilmiyorum ama şimdi saydım 10 adet saksım var ve bir tanesi süpriz yapmış .resimeri hemen geliyor.

drhegeli 31-12-2011 14:27

Selçuk Bey,
sayfanız hayırlı olsun....

Yeni yılda çiçekler içinde yüzün inşallah...

Hayırlı seneler...

Ho..Ho..Ho..

meh12 31-12-2011 14:59

Sayfanız hayırlı olsun .Yeni resimleri bekliyoruz

Gül Batur 31-12-2011 18:25

Merhaba, hoşgeldiniz Selçuk Bey, sizi tekrar aramızda görmek mutluluk verici.
Selçuk Bey, eşinizin vefatını duydum. Hepimizin başına gelecek ama bir türlü elim varmadı başsağlığı dilemeye. Şimdi sayfanızı görünce, hem size sayfanız icin hayırlı olsun demek hem de kaybınızdan dolayı hissettiğim derin üzüntüyü ifade ederek, başsağlığı dileklerimi iletmek istedim.
Bu arada paskalyalarınızı ve orkidelerinizi cok merek ediyorum. En kısa sürede paylasırsanız cok memnun olurum..
Yeni yılınızı kutlarım. Evlatlarınızla birlikte daha nice yıllara...

selcuk44 31-12-2011 19:26

Sayın Drhegeli ,Bende
hem size hem de bütün üye kardeşlerime yeni yılda sağlık, mutluluk ,
başarılar ve bol çiçekli nice günler diliyorum.

selcuk44 31-12-2011 19:27

Sevgili hocam ,teşekkür ederim,resimler geliyor.İyi yıllar diliyorum.

selcuk44 31-12-2011 19:32

Sayı,Gül Batur,çok nazik mesajınız ve temennileriniz için teşekkür ederim.Acının dili yok ki hissettiklerimi anlatamam ,

Yeni yılınızı en iyi dileklerimle kutlar sağlıklar ve bol çiçekli nice seneler dilerim .Rresimleri hemen gönderiyorum ama resim yükleme de pek pratiğim olmadığı ,yanlışlıklarım affola

Saygılarımla,

mrduran 31-12-2011 19:39

Merhaba efendim,

Güzel sayfanız hayırlı olsun Selçuk bey.

Çiçeklerinize verdiğiniz değer, oturtuldukları koltuktan belli:))), heyecan ile diğer resimler için beklemedeyiz efendim.

Sağlıklı nice seneler inşallah.

Saygılarımla lütfen.

selcuk44 31-12-2011 19:41

1 Eklenti(ler)
Bu iki plümeria ayni yaşta ve kırmızı renkte tam saksılarını değiştirecektim ama yapraklandılar şimdi şaşırdım.Bu konu ile engin bilgi ve deneyimlerinize çok güveniyorum .Saksılarını hemen mi değiştireyim yoksa bir sene daha böyle kalsn mı?

selcuk44 31-12-2011 19:47

1 Eklenti(ler)
aynı yaştaki plümeriaların değişik pozları.bu plümerialar bir buçuk ay evvel alınmıştır

selcuk44 31-12-2011 19:50

1 Eklenti(ler)
bu plumeria lar bir buçük ay önce alınmıştır

selcuk44 31-12-2011 20:08

İsmail bey çok teşekkür ederim ,ben de yeni yılınızı en iyi dileklerimle kutlar ailece sağlık mutluluk ve başarılar dilerim.

Resimlere fırsat buldukça devam ediyorum .İnşaallah beyenirsiniz

vehibe 31-12-2011 21:03

Sayfanız hayırlı olsun Selçuk bey, Mutlu seneler bol çiçekler inşallah..

serkan_istanbul 01-01-2012 10:34

SAYFANIZ HAYIRLI OLSUN. BALKONUNUZ VE SİZİN İÇİN MUTLU BİR SENE OLMASI DİLEĞİYLE. sevgiyle kalın

acemifüsun 01-01-2012 12:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 (Mesaj 894023)
Bu iki plümeria ayni yaşta ve kırmızı renkte tam saksılarını değiştirecektim ama yapraklandılar şimdi şaşırdım.Bu konu ile engin bilgi ve deneyimlerinize çok güveniyorum .Saksılarını hemen mi değiştireyim yoksa bir sene daha böyle kalsn mı?

Yanlış anlamadıysam Plumerialar ısıtılan kapalı balkonda duruyorlar değil mi Selçuk bey? Eğer öyle ise madem saksılarını değiştirmeyi düşünüyorsunuz şimdi de değiştirebilirsiniz. Bence önümüzdeki ilkbaharda değiştirin en güzeli:) Baharda saksı değiştirirken hafif kök budaması yapabilirsiniz, hoşlarına gidiyor. Seranızın İzmirin güneşli günlerinde bol güneş aldığını düşünüyorum, Plumerilarınızı sularken 15 günde bir sulama sularına azıcık dengeli NPK vermenizi tavsiye ediyorum. Benim salondaki bebelere de veriyorum:)

selcuk44 01-01-2012 14:19

İyi Yıllar,Sayın vehibe nazik temennileriniz için çok teşekkür ederim.Yeni yıl inşaallah hepimize sağlıklar ve sevdiklerimizle nice güzel günler getirir.

selcuk44 01-01-2012 14:21

İyi yıllar sayın serkan istanbul,ben de size sağlık mutluluk ve başarılar diliyorumve tabbiiki bol çiçekli günler.

selcuk44 01-01-2012 14:30

Sayın acemifüsun,şimdi aşağıda resimlerini sunacağım büyük plümeriaları Sayın mutlu bey den aldım( iki tane büyük üç dallı ve tek dallı uzun olanı)bitkilerle beraber kahve renkli bir sıvı gübre de gönderdi sağ olsun kendisi ile bir görüşeyim de NPK varsa ondan vereyim yoksa dediğiniz gibi NPK ağırlıklı bir gübre alayım .Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

acemifüsun 01-01-2012 14:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 (Mesaj 894343)
Sayın acemifüsun,şimdi aşağıda resimlerini sunacağım büyük plümeriaları Sayın mutlu bey den aldım( iki tane büyük üç dallı ve tek dallı uzun olanı)bitkilerle beraber kahve renkli bir sıvı gübre de gönderdi sağ olsun kendisi ile bir görüşeyim de NPK varsa ondan vereyim yoksa dediğiniz gibi NPK ağırlıklı bir gübre alayım .Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Mutlu beyin kahverengi gönderdiği sıvı besinin içeriğinde dengeli NPKvarsa sorun yok, ondan devam edersiniz:) Yabancı kaynaklar 2yıl dengeli NPK, daha sonra çiçeklenmeyi sağlamak için gübre öneriyorlar.

selcuk44 01-01-2012 14:39

Bu plümeria yı ilk baharda üssten 35 cm lık bir kısmını kesip köklendirmeği düşünüyorum kırmzı renkli ve açmış olduğu için çieğini görmem bir dahaki seneye kalacak ama boyu biraz kısalır sa daha göze hoş görünür diye düşünuyorum.

Bu plumeria yı da Sayın Mutlu kutlu' dan aldım sağ olsun o kadar güzel bir şekilde ambalaj yapp göndermiştiki hiç bir hasat olmamış ve yaprakları hala devam ediyor

acemifüsun 01-01-2012 14:49

drhegeli'inin yabancı kaynaklardan aktardığı bilgileri kopyaladım:)
Hoş bir tesadüf olarak Amazon'dan sipariş verdiğim iki plumeria kitabı bugün elime ulaştı. Yazarları plumeria uzmanı olan kitapların tohum çimlendirme bölümlerini tercüme ediyorum.

İlk Kitap : "Growing Plumerias İn Hawaii And Around The World"
Yazar : Jim Little
Basım tarihi : Nisan 2010

Tohumdan Çoğaltma
İlk adım, tohumu parmaklarınızın arasına alıp çok hafif sıkıştırarak tohum içinde kotiledon olup olmadığını anlamaktır. Düz ve içinde bir embriyon olduğuna dair işaret olmayan tohumları atın. Sonra, perlit veya benzer hafif ağırlıklı, gevşek bir yetiştirme ortamının üzerine yatırın. Üzerini ince bir tabaka perlit ile kaplayın. Siz nasıl yerleştirirseniz yerleştirin, gövdeleri ışık kaynağına doğru döneceğinden tohumlar ortama dik olarak konmak zorunda değil. Taze tohumlar 12-15 günde çimlenecektir. Pek çok tohum çeşidi ekilmeden önce birkaç saatliğine veya gece boyunca suda bekletilebilirken, bu işlem plumeria için önerilmez. Plumeria tohumları yumuşak gövdeli tohumlardır ve nemli ortamları seven mantarların sebep olduğu aşırı sulamaya bağlı çürüme, ana başarısızlık nedenidir. Ekim öncesi suda bekletme, palmiye tohumları gibi kalın çeperli tohumlar için önerilir, plumeria tohumları için değil.
Tohumlar çimlendikten sonra, her on günde bir dengeli bir sıvı gübre ile (ambalaj üzerinde tavsiye edilen oranın yarısı kadar) beslemeye başlayabilirsiniz. İlk yıl içinde fidanınız sağlıklı bir şekilde geliştikten sonra gübrenizi NPK 18-6-12 olarak değiştirebilirsiniz. Yaygın kanının aksine, ilk çiçeklenmeyi tetiklemek için, fosfor ağırlıklı bir gübreden çok azotu fazla bir gübre tercih edilmelidir. Yeni çalışmalar(*), genç bitkilerin o kadar da çok fosfata ihtiyaç duymadıklarını göstermiştir. Fosfat, kök gelişimini tamamlamış yetişkin bitkiler için önerilir.
Fidanlar 5-8 cm boya ulaştığında, 10-15 cm'lik saksılara aktarılabilir. Tohumlar taze ise en az %90'lık çimlenme oranı beklenir. Ortalama ısıda ve az aydınlık bir iç ortamda bekletilebilirler ise tohumlar canlılığını bir yıl veya daha fazla koruyabilirler. Saklama için plastik değil kağıt torbalar kullanılmalıdır, çünkü tohumların da soluk alıp vermeye ihtiyaçları vardır. Tohumlar buzdolabında saklanabilir fakat gerekli değildir. Tohum ne kadar eski ise çimlenme o kadar yavaşlar ve kayıp artar.

(*) Kaynak: Armstrong Helen, "Plants don't need so much posphate!" Flower Tech, Horticulture World, Volume 8, No 3, 2005

Hülya 01-01-2012 18:33

Sayfanız hayırlı olsun,Selçuk bey.
Yenı yılınız güzel ve bol çiçekli günler getirsin.

selcuk44 01-01-2012 23:50

Sayın Hülya hanım ,nazik temennileriniz için çok teşekkür ederim.Size ve tüm sevdiklerinize sağlıklı ve başarılı nice yıllar dilerim

selcuk44 01-01-2012 23:53

3 Eklenti(ler)
ilk baharda 35 cm alta doğru kesilecek ve köklendirilecek plümeriam

selcuk44 02-01-2012 17:13

1 Eklenti(ler)
gövde kalınlığı boyuna göre iyi diye düşünüyorum çiçekleri koyu pembe plması lazım

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024