agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   aleydi / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/35715.htm)

aleydi 10-05-2015 23:28

1 Eklenti(ler)
Bu görüntüyü görünce ,bütün doğa dostlarının hayalindeki ev diye düşündüm . Biz bitki severler, evden çok çiçeklerde gözümüz :) .

Eklenti 551965

aleydi 11-05-2015 00:26

1 Eklenti(ler)
Bahçesiz olmaz tabi yandan görünüşü :)

Eklenti 551973

YeniGine 11-05-2015 00:34

:( Bahçem yok, bari keşke balkonum güneş alsaydı... Çok güzeller sevgili aleydi...

TCM 11-05-2015 09:57

@aleydi, sizin çileklerde bizimkiler gibi olmuş. Bu yıl tek sıraya poşetin üzerine aktarayım demiştim olmadı. Baktım bu hafta çiçeklenmişler, altlarını hanımla temizledik, otlarını yolduk. Önümüzdeki hafta dağdan malç niyetine çam iğnesi toplayıp altlarına sermeyi düşünüyorum. Sularken zor olur herhalde ama çileklerin toprağa değerek çürümesini de engellemiş oluruz inşallah.

aleydi 11-05-2015 10:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1377503)
:( Bahçem yok, bari keşke balkonum güneş alsaydı... Çok güzeller sevgili aleydi...

Allah gönlünüze göre versin sevgili YeniGine . Hayat bu , belli olmaz . Belki bir gün istediğiniz şeye kavuşursunuz .

Olmazsa da üzülmeyin . Çiçeklerinizi gıptayla izliyorum . Sizde ki bu bitki aşkı olduktan sonra :) .Her yeri güzelliklere çevirirsiniz . sevgiler

aleydi 11-05-2015 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1377562)
@aleydi, sizin çileklerde bizimkiler gibi olmuş. Bu yıl tek sıraya poşetin üzerine aktarayım demiştim olmadı. Baktım bu hafta çiçeklenmişler, altlarını hanımla temizledik, otlarını yolduk. Önümüzdeki hafta dağdan malç niyetine çam iğnesi toplayıp altlarına sermeyi düşünüyorum. Sularken zor olur herhalde ama çileklerin toprağa değerek çürümesini de engellemiş oluruz inşallah.

Sn TCM , plastik borulara alabilseydim çok iyi olacaktı . Duvarda onun için boşluk var. Koskoca bahçede ,yer bulamıyoruz :) . Eşimi dinlemedim :) . Evi bir metre öne yapsak iyi olacakmış . Arka tarafı sebze bahçesi yapıyorum . Biraz da yersizlik benim sorunum . O kadar çok iş var ki bahçede :). Onları taşıyamadan çiçeklendiler . Çam iğnesi fikri için sağolun , bende bakınıyım etrafa :).

Dahiaları naptınız:) . En son kafanızı karıştırmıştım :) Benimkiler her gün sulanıyor . Çim olduğu için .Bahçenin her köşesi otomatik sulama yaptık .Çok fazla yok zaten . Sizinkilere bir şey olursa üzülürüm :( .Umarım çok güzel çiçekleniler , bizde görürüz çiçekli hallerini .

TCM 11-05-2015 14:56

@aleydi, tüm dahliaları sonunda toprakla buluşturduk, ama eşimle birlikte yamulduk. 100 e yakın çukur hazırladık, 750 civarı yumru eder yaklaşık. Seneye böyle uğraşamayız, bizim için zevk olmaktan çıkıp eziyet haline dönüşmeye başlar yoksa :) Beğendiğimiz renkleri ayırır, fazla gelen benzerleri tohum dağıtım etkinliğinde dağıtırız diye düşünüyorum. Tabi sağ-salim çiçek açarlarsa :D

aleydi 11-05-2015 19:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1377660)
@aleydi, tüm dahliaları sonunda toprakla buluşturduk, ama eşimle birlikte yamulduk. 100 e yakın çukur hazırladık, 750 civarı yumru eder yaklaşık. Seneye böyle uğraşamayız, bizim için zevk olmaktan çıkıp eziyet haline dönüşmeye başlar yoksa :) Beğendiğimiz renkleri ayırır, fazla gelen benzerleri tohum dağıtım etkinliğinde dağıtırız diye düşünüyorum. Tabi sağ-salim çiçek açarlarsa :D

Güzel haber :) . Tohum paylaşım da olunca uyarıda yok :). Yoksa bu konuda hiç taviz yok :).Espiri bile yapamıyoruz:) . Ben en çok hepsi açtığındaki o görsel şöleni merakla bekliyeceğim :) .

aleydi 14-05-2015 20:34

1 Eklenti(ler)
Kartopum açmaya başladı :)

Eklenti 552856

aleydi 14-05-2015 20:46

4 Eklenti(ler)
Onlarca çiçeği süpriz yaparak gönderen sevgili arkadaşım çok teşekkür ediyorum . Umarım senin ki gibi zevkli bir bahçem olur . Beni çok duygulandırdın .Bunlar benin ilk sukulentlerim . Hepsi çok güzeller .

Eklenti 552857

Eklenti 552858

Eklenti 552859

Eklenti 552860

münevver48 14-05-2015 20:51

sevgili aleydi, maşallah çok güzel çiçeklenmiş. bende çelikten dikmiştim ikisi filizlenmiş.birde yanında oya ağacı çeliği var oda yeşermiş. çalıları çok seviyorum ben.sizin bahçe çim sanırım halı gibi kartopunun altında çok güzel fon olmuş.ellerine sağlık sevgilerimle......

münevver48 14-05-2015 20:57

sevgili aleydi, güle güle büyüt bu sevimli bebecikleri, yalnız içlerinde maydanoz yaprağı gibi olan sukulent değil gibi onu ayrı dikseydin.tahmin ettiğim çiçekse biraz boylu poslu oluyor büyüdüğünde ve sarı çiçekler açıyor

aleydi 14-05-2015 21:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 (Mesaj 1378744)
sevgili aleydi, maşallah çok güzel çiçeklenmiş. bende çelikten dikmiştim ikisi filizlenmiş.birde yanında oya ağacı çeliği var oda yeşermiş. çalıları çok seviyorum ben.sizin bahçe çim sanırım halı gibi kartopunun altında çok güzel fon olmuş.ellerine sağlık sevgilerimle......

Teşekkür ederim sevgili Münevver143 . Geçen yıl almıştım bu tatlı şeyi :) . Aşağıda ki komşunun bahçesinde devasa bir ağaç olmuş : ) Ben o kadar büyümesine izin vermiycem :) Gerçekten ismi gibi çok güzel çiçekleniyor kar topağı :). Annem de bugün , ( ben bunu çok seviyorum bir kaç tane daha alıp diksen ) dedi . Keşke bütün yaz boyu çiçekli kalsa .

aleydi 14-05-2015 21:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 (Mesaj 1378745)
sevgili aleydi, güle güle büyüt bu sevimli bebecikleri, yalnız içlerinde maydanoz yaprağı gibi olan sukulent değil gibi onu ayrı dikseydin.tahmin ettiğim çiçekse biraz boylu poslu oluyor büyüdüğünde ve sarı çiçekler açıyor

Doğru söylüyorsun . Ben onu fare kulağı sanıyordum :) . Sarı papatya mı o :).

Kargo hafta sonunu takılınca, Ankara iki saatlik yol , kargocular biraz ihmalkar çıktılar .kuruyacaklar diye alel acele saksılara diktim :) . Öyle ki birinden , kendi çiçeğimi söküp atmışım :). Çok duygulandım o kadar çiçeği görünce .İnanılmaz güzeller .Bir de sukulentlere sararsam bu ara tam olacak :) Sevgiler .

akçabardak 14-05-2015 22:51

Yeni sukulentleriniz hayırlı olsun sevgili aleydi, güle güle sağlıkla büyütün bebişlerinizi. Kar topu da çok güzel görünüyor, onu ben de çok seviyorum ama benim yerim olmadığı için dikemiyorum, sizlerin kilerle yetineceğiz artık. Sevgiler.

aleydi 14-05-2015 23:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1378786)
Yeni sukulentleriniz hayırlı olsun sevgili aleydi, güle güle sağlıkla büyütün bebişlerinizi. Kar topu da çok güzel görünüyor, onu ben de çok seviyorum ama benim yerim olmadığı için dikemiyorum, sizlerin kilerle yetineceğiz artık. Sevgiler.

Teşekkür ederim Sevgili Akçabardak . Sukulentler şimdilik gayet mutlu görünüyorlar .3_4 günlük bir tatile gideceğim . Aklım çiçeklerimde , fidelerimde kalacak .Otomatik sulama var , evdekiler ve fidelerim ne olacak diye aklım onlarda . Ne melun bir hastalıkmış bu :). Elimden gelse toparlayıp yanımda götürüceğim :) . Keşke hepsi sukulentler gibi susuzluğa biraz dayanıklı olsa .

Bende fırça çalısı çok istiyorum .İklimden dolayı yetiştiremiyorum .Gönül hepsini yetiştirmek istiyor.Biz de arkadaşlarımızın bahçesindekilerle avunuyoruz . Sevgiler

akçabardak 14-05-2015 23:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1378806)
Teşekkür ederim Sevgili Akçabardak . Sukulentler şimdilik gayet mutlu görünüyorlar .3_4 günlük bir tatile gideceğim . Aklım çiçeklerimde , fidelerimde kalacak .Otomatik sulama var , evdekiler ve fidelerim ne olacak diye aklım onlarda . Ne melun bir hastalıkmış bu :). Elimden gelse toparlayıp yanımda götürüceğim :) . Keşke hepsi sukulentler gibi susuzluğa biraz dayanıklı olsa .

Bende fırça çalısı çok istiyorum .İklimden dolayı yetiştiremiyorum .Gönül hepsini yetiştirmek istiyor.Biz de arkadaşlarımızın bahçesindekilerle avunuyoruz . Sevgiler

Çok haklısın sevgili aleydi bitkilerimiz evimizin bir bireyiymiş gibi, bir yere gideceğimiz zaman onları düşünmeden edemiyoruz, bir kere bulaştık bu hastalığa ne yardan ne serden derler ya vazgeçemiyoruz.

Biz de ay sonuna doğru İstanbul'a gitmemiz gerekiyor, daha şimdiden gitmemek için bin türlü bahaneler çıkartıyorum eşime.

münevver48 15-05-2015 07:54

3 Eklenti(ler)
:o:osürpriz;);)

:)sevgili aleydi, bahçende fırça çalısı yetişmiyor, açmıyor diye üzülme. bak sayfanda da açıvermiş;)

Eklenti 552965

Eklenti 552966

Eklenti 552967

aleydi 15-05-2015 08:10

:) Sevgili Münevver harikasın . Maşallah çok güzel , teşekkür ederim arkadaşım ,sayfamda paylaştığın için bu güzelliği .

B e t ü l 15-05-2015 14:51

Vay vay ne güzelmiş bunun ağaç formu. Tatillerde sadece alanları birbirinden ayırma amaçlı bodurlarını görmüştüm. Bu hali çok güzelmiş.
Biz de tatillerde canlısını görür severiz değil mi Sevgili Aleydi ? Malum bu da begonvil gibi bizde olmayacak türlerden. Komşuda büyür bize de seyretmesi düşer. Elinize sağlık Münevver Hanım:))

akçabardak 15-05-2015 15:04

Off offf allahım bu ne güzelliktir böyle, adalet mi bu şimdi :D aleydi iklimden dolayı dikemiyor, benim yerim olmadığından dolayı dikemiyorum :( :(
Her ne kadar yerim olmasa da geçen sene tohumunu ekmiştim hepsi de çimlenmişti ama amelayatım yüzünden ilgilenemediğim için fidecikleri kaybetmiştim.

Bu sene tekrar tohum ektim ;) hepsi de çimlendi, artık nereye dikeceksem :D bakalım, gönül hepsinden istiyor olsun diye ama olanaklar müsade etmiyor, biz de saksılarda büyütmeye çalışacağız, münevverin ağacı kadar olmasa da eh olduğu kadarıyla yetiniriz :D

Laleci_03 15-05-2015 16:05

Ah ahh bu fırça çalısını ben de geçen çarşamba günü pazarda iki ayrı çiçekçide görmüştüm de hemen aklıma Münevver48 ablam gelmişti, bakın bana malum olmuş :p :D :D Almayı, çiçek deliliğinden dolayı aklımdan geçirsem de diğer aklı başında taraf , "Daha bir fesleğeni almaya ancak izin geldi" diye hevesimi kırdı tabii :o :D Ama gerçekten çok güzel ya, maşallah ;) Kokusu var mıdır peki?

B e t ü l 15-05-2015 18:24

Yok Laleci Sadece güzelliği var. Gerçi benim burnuma pek güven olmaz ama...:))

Laleci_03 15-05-2015 19:04

Olsun, böyle bir güzelliği seyrederken kokunun eksikliği pek anlaşılmaz zaten :D

münevver48 15-05-2015 21:27

sevgili B e t ü l sevgili akçabardak Laleci_3 kardeş, fırça çalısına olan ilgiden ve beğeni dolu yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyorum. bende sizler gibi sevgili aleydi'nin bahçesine çok yakıştığını söyleyebilirim.dilerim hepiniz gönlünüzdeki çiçekleri yetiştirebilirsiniz. 3.metreyi geçkin boyu var. bu kadarda genişliği olacaktı iki yıl önce bir hortum olmuştu. o hortumda yarısını yerlerde görünce nasıl üzüldüm kalan yarısı da kurursa diye, çok şükür çabuk topladı kendisini bu arada kokusu yok ama sanırım polenlerine arılar nasıl saldırıyor bilemezsiniz. arı fobisi olanların dikkatine

B e t ü l 15-05-2015 21:34

Aman aman nazar değmesin. Iyi ki toparlamış. Yoksa böyle bir güzellikten mahrum kalacaktık. Siz o güzele bi nazarlık falan takın bence.

aleydi 16-05-2015 01:20

:) Ben bugün foruma girememiştim tatil hazırlıkları yüzünden .Kaçırmışım güzel yazışmaları . Çiçek alırken ilk önce kırmızılara bakıyorum . Hani beş kuruş fazla olsun kırmızı olsun misali . Kırmızı diye aldığım minyatür güller sarı çıktı . Kırmızı laleler sarı vs :) . Bu fırça çalısına da kırmızı çok yakışmış . Uçuş uçuş halleri bir başka güzel .

Sevgili Betül , sevgili Akçabardak , Sevgili Laleci03 . Hepinize katılıyorum . Bu güzelliği ya sevgili Münevverin bahçesinde seyrediceğiz ,gittiğimiz yerlerde veya saksıda . Saksı daha bir yakın geldi sanki :) . Sevgili Akçabardak tohumu nereden aldınız :).
Yarın gideceğim otel bitki cenneti . Belki fırça çalısı bile vardır :). Bengovil olduğuna eminim . Çelikten tutuyor mu arkadaşlar .Umarım bahçıvanı kafalaya bilirsem :) . Bol bol çelik toplayabilirim :).Hepinize teşekkürler sevgiler

münevver48 16-05-2015 06:47

sevgili aleydi, çelikten üretmeyi denedim başaramadım. bir daha denemedim. fırça çalısı başlığında okuduğumu hatırlıyorum,suda köklendirip diktiklerini pek suda köklendirme adetim de yoktur. ama bu bitki böyle kökleniyor olabilir.denemedim. tohumuna gelince onuda denemedim .fakat zengarden de yazıyordu tohumları ektiğin kabın suyunu alttan verilmesini yazıyordu. tohumdan hiç kolay olacağını sanmıyorum. olsaydı benim dökülen tohumlardan bir tanecik olsun çıkardı hep gözüm ağacın dibinde oldu. çevremde görüp de isteyen çok oluyor. ama maalesef yardımcı olamıyorum. seranın yolunu göstermekten başka. sizin için bir tane çelik suda köklendirme denemesi yapayım. önce çiçeklerimiz bir geçsin. sizde gideceğiniz bitki cennetinden bulursanız çeliğinden alın ''el elden üstündür'' kim bilir bekli şansınıza olur. bu arada bitki cennetinde güzel vakit geçirmeniz dileğimle sevgiler.

samur 16-05-2015 12:49

Ben de nisanda gityigim kongre otelinde izin alarak bahceden begonvill, agac mine, hibiscus, itir vs almistim. Hibiscus, itir ve agac mineler suda koklendirmeden tuttu. Begonvilden hala ses yok. Ismini bilmedigim gumus renkli yaprakli bir bitki daha tuttu gibi ama emin degilim. Birde bahcede buz cicegi ve kalansolar da tutmis gibi. Mimosa tutmadi. Laf aramizda epey celik almisim.😝Bu arada ayakkabi kutum geldi. Cok cesit var coooooooook tesekkur ederim. Biraz kendilerine gelsinler paylasacam. Bu arada pembe cicekli sarmasigin adi ne?

samur 16-05-2015 12:49

Daha once mor firca calisi celik denemem fiyasko ile sonuclandi. Insaallah seninkiler tutar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024