agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   aleydi / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/35715.htm)

münevver48 27-06-2015 21:03

sevgili aleydi, doğru söylüyorsunuz. benimde çocukluğumun çiçekleri arasındadır küpe çiçeği,aynen yalın katlı klasik olandandı. şimdi artık renk yelpazesi oldukça zengin, ve katlısı,yalın katlısı, hatta çiçeklerinin büyüklük ebatları, senin anlayacağın seçenek çok. küpelilerin bakımı bana göre ortancaya göre daha kolay. neden? evdeki klasik tür olan küpelime hiç bir besin vermiyorum. bana çiçeklerini açıyor. ama ortanca biraz daha itina istiyor galiba, galiba besin de, bakacağız artık aldık. inşallah nazlanarak benim hevesimi kırmazlar. sen yine kışın küpelerini soğuklardan koru bence, bende kuytu olan batı balkonuma geçiriyorum.sevgiler.

aleydi 27-06-2015 21:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 (Mesaj 1391342)
sevgili aleydi, doğru söylüyorsunuz. benimde çocukluğumun çiçekleri arasındadır küpe çiçeği,aynen yalın katlı klasik olandandı. şimdi artık renk yelpazesi oldukça zengin, ve katlısı,yalın katlısı, hatta çiçeklerinin büyüklük ebatları, senin anlayacağın seçenek çok. küpelilerin bakımı bana göre ortancaya göre daha kolay. neden? evdeki klasik tür olan küpelime hiç bir besin vermiyorum. bana çiçeklerini açıyor. ama ortanca biraz daha itina istiyor galiba, galiba besin de, bakacağız artık aldık. inşallah nazlanarak benim hevesimi kırmazlar. sen yine kışın küpelerini soğuklardan koru bence, bende kuytu olan batı balkonuma geçiriyorum.sevgiler.

Bende ortanca aldığımda sevgili Münevver48,yanında sıvı besin vermişlerdi.(Bunu da alın )diye. Dediğin gibi ilk adaptasyonda zorlu bir bitki. Sonrasında , ya İstanbu'un havasını seviyorlar. Hiç bakımsız şahaneler.Demir seviyor galiba ortanca, bir yerde okumuştum. Paslı çiviler bile koydum toprağına:).

Ben küpelileri kışın eve alırım yinede:). Soğuklara dayanıklı olsalar bile, -20,25 lere zor diye düşünüyorum.Geçen yıl odaya almıştım hepsini. Bu yıl salona ancak sığarlar:). Sevgiiler.

celalim01 27-06-2015 22:39

Küpeli kışın etkileniyor sanırım. En güzeli korumaya almak, öyle değerli bir çiçeği riske etmek olmaz. Artık sizde çiçekler için artı kat çıkarsınız . Yoksa yer kalmayacak.

aleydi 28-06-2015 08:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 (Mesaj 1391400)
Küpeli kışın etkileniyor sanırım. En güzeli korumaya almak, öyle değerli bir çiçeği riske etmek olmaz. Artık sizde çiçekler için artı kat çıkarsınız . Yoksa yer kalmayacak.

Sizin kış gibi bir sorununuz yok tabi Öğretmenim:). Sizinde kavurucu sıcaklarda sorun yaşadığınızı biliyorum.Bahçe ve çiçekler için Eskişehir'in iklimi hiç uygun değil aslında. Dediğiniz gibi kışın ne yaparız onu da düşünüyorum. Geçen yıl onlar için boş odayı ısıttım:). Yine de pek çoğunu kaybettim. Özellikle minyatür güller ev ortamını hiç sevmiyormuş. Satıcı da eve alın demişti. 2 yıl üst üste hepsi öldüler. Sonra ağaçlar nette Sudenur arkadaşımın, Ankara da kışın bahçede geçirdikleri görünce, hata yaptığımı anladım.İklime göre yetiştirmeye kalksamda güller ve çalıdan başka bir şey ekemiycem. Kalan sağlar bizimdir deyip ekiyoruz. Selluka bile ektim:). Bu gidişle dediğiniz gibi,ya bahçeye kalın bir sera yapacağız, kaçak katta iyi fikir:D

aleydi 28-06-2015 09:33

3 Eklenti(ler)
Yağmur yağıyor seller akıyor. Soğanlıları tekrar ekmiştim umarım çürümezler. Yine söksem mi acaba. Bir kaç güne yağmur bitecek galiba.

Eklenti 562472

Eklenti 562473

Eklenti 562474

aleydi 28-06-2015 09:36

2 Eklenti(ler)
Yağmurdan sonra

Eklenti 562475

Eklenti 562476

resimsel 28-06-2015 10:28

Sn.aleydi, teşekkür ederim bizim bahçe hakkındaki düşünceleriniz için.
Sizin de bol çiçekli insanı mest eden düzenli bir bahçeniz var, ellerinize gönlünüze sağlık.
Lastın kaybına çok üzüldüm,onlar evin bir ferdi gibiler. Rax sizin de söylediğiniz gibi çok
uysal çok cana yakın harika bir köpek tam bir arkadaş:)
Haklısınız kuraklık olmasında varsın yağış bol olsun.

aleydi 28-06-2015 11:10

4 Eklenti(ler)
Kaya bahçesi, güneş olmayınca çiçekler açamadı. Lavantalar bir aydır tomurcukta ve diğerleri.

Eklenti 562518

Eklenti 562519

Eklenti 562520

Eklenti 562521

aleydi 28-06-2015 11:26

4 Eklenti(ler)
Kaya bahçesi devam

Eklenti 562524

Eklenti 562525

Eklenti 562526

Eklenti 562527

aleydi 28-06-2015 11:28

3 Eklenti(ler)
ve biraz yakından bakış kaya bahçesine

Eklenti 562528

Eklenti 562529

Eklenti 562530

aleydi 28-06-2015 11:45

5 Eklenti(ler)
Biraz da meyvalar. İlk diktiğimizde sadece kırmızı ve sarı elmada meyva vardı. İkiside ekşi elma. Bir tane elma daha alıp dikmek gerek yerim yok. Onun yerine ablamların bütün meyveleri çok güzel aşı yapalım dedik.

Sanırım,mürdüm eriği olacak
Eklenti 562531

dutları hiç toplayamıyoruz hep yerlere dökülüyor. 3_5 tane ağaçtan koparıp yiyoruz sadece
Eklenti 562533

Nektarin
Eklenti 562532

Kırmızı ekşi elma
Eklenti 562534

Frambuaz, benim köklü aldığım çok büyüdü. Meyveleri ufak ve ekşiydi. Komşumun iri meyveli, 3 kök verdi sağolsun. O minicikler bile çiçekte. Frambuazlı çikolatalı pastaya bayılıyorum. Komşum da beğenmiş ki, tekrar pasta yemek için, kökünden söküp verdi:D
Eklenti 562535

Tilki Mete 28-06-2015 12:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1391235)
Küpelilerle sonunda kaynaştık:D. Bir kaç fire verdikten sonra. Bu çiçek hem çok narin , hem çiçekleri çok güzel.

Bunu yeni aldım, hemen açtı.

Eklenti 562219

Eklenti 562220
Beyazın saksısı kirliymiş farketmedim.
Eklenti 562221

Eklenti 562222
Bakalım bu ne renk açacak
Eklenti 562223

biz balkon vr balkonla uğraşanların saksıları kirli olur :D neden ? Çünkü biz onlarla uğraşırız sürekli bir yerlerini didikleyip eksilen topralarını tamamlarız ve gözümüze hoş gelmediyse elimiz çamurluyken bile yer değiştiriz :D :D size özgü değil yani :D ☆

Bu peöbişin çeliğini alana kadar canım çıktı dibimdeymiş meğer ttüh ama olsun benim bunun biraz daha katmerlisi :D

En alttaki beyaz mor açıcak benden söylemesi içime doğdu . :)

Tilki Mete 28-06-2015 12:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi;139152

[ATTACH
562527[/ATTACH]

Kaya bahcesini neden spotla aydınşatmayı düşünmedin abla hem güzel görünür hemde güneşin yetmeyen işığına takviye olur bence bir düşün ...

aleydi 28-06-2015 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1391528)
Kaya bahcesini neden spotla aydınşatmayı düşünmedin abla hem güzel görünür hemde güneşin yetmeyen işığına takviye olur bence bir düşün ...

En alttakini kırmıştım. O yüzden minnak kaldı:). Açık renk galiba, mor olabilir. Ben bu küpelilere fena sardım. Yine gidip alasım var:).

Bende aydınlatma düşünüyorum kaya bahçesine. Bir türlü sıra gelmedi:D. Eşim şimdi ahşap bankla, salıncak yapmakla meşgul:). Solarlar vardı dün hatta alıp deniycektim. Sonra yetersiz kalır daha güzel bir ışık yapalım diye vazgeçtim. Fikirler için teşekkür ederim. Görüşürüz.

celalim01 28-06-2015 14:15

Eşim Eskişehir mezunu. Kısmet oldu eşimle beraber geldim şehrinize önceki yıllarda. Çok düzenli ve bakımlı bir şehir. Yaşanılacak bir yer. Tabi sizin dediğiniz gibi kışı çok sert olunca tereddüt ediliyor. Bana o kadar çok soğuk gelmez. Biz nede olsa sıcakkanlı insanlarız neyimize lazım. Soğukta çok durmayalım.

İşiniz zor elbette ,ya iklime uygun bitkiler yetiştirmek lazım **** yetişecek bitkiler için iklim şartlarını sağlamak lazım. Sıcak bölgelerde fidan örtüsü ve benzeri gölgelendirme,sıcaktan belirli bir oranda koruma yapmaya çalışıyoruz. Ağaç dallarının altı. Çardak altı gibi. Tabi hepsinde başarmak mümkün değil.

aleydi 28-06-2015 14:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 (Mesaj 1391580)
Eşim Eskişehir mezunu. Kısmet oldu eşimle beraber geldim şehrinize önceki yıllarda. Çok düzenli ve bakımlı bir şehir. Yaşanılacak bir yer. Tabi sizin dediğiniz gibi kışı çok sert olunca tereddüt ediliyor. Bana o kadar çok soğuk gelmez. Biz nede olsa sıcakkanlı insanlarız neyimize lazım. Soğukta çok durmayalım.

İşiniz zor elbette ,ya iklime uygun bitkiler yetiştirmek lazım **** yetişecek bitkiler için iklim şartlarını sağlamak lazım. Sıcak bölgelerde fidan örtüsü ve benzeri gölgelendirme,sıcaktan belirli bir oranda koruma yapmaya çalışıyoruz. Ağaç dallarının altı. Çardak altı gibi. Tabi hepsinde başarmak mümkün değil.

İklim olarak soğuk, yoksa insanları sıcak kanlıdır:).Benim gibi:D. Şikayet ediyoruz da. Başka bir şehire gittiğimizde koşarak geliyoruz evimize:).İnsanların birbirine saygılı olduğu, rahat rahat gece gündüz bir bayanın tek başına gezip dolaşabileceği,( Pek çok anadolu kentinde, bunu yapmak zor). Parkları, sosyal alanları, çevre düzenlemeleriyle, modern bir kent.Pek çok büyük kente göre ulaşım kolay. Temmuz ayı geldi.Hala yorganla yatıyoruz o ayrı :).Pozantıya kadar gitmiştim, 15 yaşlarındayken.Yine gelirsiniz umarım görüşürüz:).

celalim01 28-06-2015 16:43

Umarım,gelmeyi ,gezmeyi düşüneceğim şehirlerden birisidir. Soğuk sorun olmasa benim açımdan. Tam bana uygun bir yer. Yıllar oldu soğuk su bile içemem ben. İklim benim günlük yaşantımı olumlu ,olumsuz yönde etkileyen bir nedendir. O yüzden her iklimde tam olarak hayatımı (sıkıntı olmadan) sürdürmem sorun oluyor. Sert iklimlerden kaçınıyorum.

İlla bir yerlere seyahat edip gezmeyi düşündüğümüzde ,mutlaka size uğramayı düşünürüz.

aleydi 28-06-2015 19:07

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 (Mesaj 1391623)
Umarım,gelmeyi ,gezmeyi düşüneceğim şehirlerden birisidir. Soğuk sorun olmasa benim açımdan. Tam bana uygun bir yer. Yıllar oldu soğuk su bile içemem ben. İklim benim günlük yaşantımı olumlu ,olumsuz yönde etkileyen bir nedendir. O yüzden her iklimde tam olarak hayatımı (sıkıntı olmadan) sürdürmem sorun oluyor. Sert iklimlerden kaçınıyorum.

İlla bir yerlere seyahat edip gezmeyi düşündüğümüzde ,mutlaka size uğramayı düşünürüz.

Bu fotoğrafta da şehrimden gelsin. Haberim olmadı sonradan öğrendim. Güzel şehrimin, güzel insanları, iftarda evlerinde ne varsa getirip. Yer sofrası kurmuşlar. Tanıdık bildik değil. Oradan kim geçiyorsa buyur etmişler.

Sizi ağırlamaktan mutluluk duyarız:).

Eklenti 562667

aleydi 28-06-2015 19:21

1 Eklenti(ler)
Eşimin ellerine sağlık. Bize ahşap kanepe yaptı. Boyaması ve minderi bana kaldı:). Bir de salıncak yapıyor. Vakti olsa çok becerikli, eşim diye söylemiyorum:D Bazen diyorum seni ikiye bölsel iki tane olsan:). İşsiz duramıyoruz. Oturup keyif sürmek yok:).

Eklenti 562676

Laleci_03 28-06-2015 19:25

Vaay! Ne güzel olmuş Aleydi ablam, eşinizin ellerine sağlık, siz oturamıyorsanız ben oturup keyfini sürebilirim yani o kadar emek verilmiş oturmak lazım :D :D bu arada seri üretime geçsenize, benim balkona da lazım bir tane :dilli: :D

aleydi 28-06-2015 20:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 (Mesaj 1391670)
Vaay! Ne güzel olmuş Aleydi ablam, eşinizin ellerine sağlık, siz oturamıyorsanız ben oturup keyfini sürebilirim yani o kadar emek verilmiş oturmak lazım :D :D bu arada seri üretime geçsenize, benim balkona da lazım bir tane :dilli: :D

Çok becerikli de vakit bulamıyor:). Tasarımlar benden yapması ondan. Teşekkür ederim yakın olsak sana da yapardı:).

Tilki Mete 28-06-2015 20:39

Ablacığım buna şimdi bir güzel aseton (tabi yanıcı başka bişide bulabilirsin ben şirketin tankından aldığım için en kolay onu buluyom :D ) döküp çakmağı çakıyorsun arkanı dönüp hortum almaya gidiyorsun kuruduktan sonra bir vernik tamam :D oturmasına doyum olmaz :) yeşil çim üzerinde beyazda güzel duruyor valla yakın olsak bende isterdim :/

aleydi 28-06-2015 21:09

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1391685)
Ablacığım buna şimdi bir güzel aseton (tabi yanıcı başka bişide bulabilirsin ben şirketin tankından aldığım için en kolay onu buluyom :D ) döküp çakmağı çakıyorsun arkanı dönüp hortum almaya gidiyorsun kuruduktan sonra bir vernik tamam :D oturmasına doyum olmaz :) yeşil çim üzerinde beyazda güzel duruyor valla yakın olsak bende isterdim :/

Komşumuz da telle ahşapa şekil verip, aygaza hortum takmış onunla yakmış:D. Çok iyi anlatamadımda baya güzel olmuş:).Beyazı düşündüm de dış ortamda çok kirlenir diye vazgeçtim. İki tane de koltuk beğendim. Bunları da yaparsa beyaza boyaya bilirim:). Keşke yakın olsak. Gelip yardım ederdiniz, birlikte yapardınız:).

Beğendiklerim nasıl

Eklenti 562714

Tilki Mete 28-06-2015 21:17

1 Eklenti(ler)
Valla benim balkonumdakiler daha güzekde şimdi bunlarda güzelmiş :D :D

aleydi 28-06-2015 22:28

Beyazı da çok severim:)

celalim01 28-06-2015 22:31

Oralarda olsak eşinizle birlikte neler yapardık neler. Bende meslek lisesi mezunuyum. Elimden iş gelir. Becerim vardır. Çiçeklerim için sedirlerini kendim yaptım. Evimdeki hazır elbise dolabını kendim kurdum.Rahatsızlıktan dolayı su bazlı hariç boyalara yaklaşmıyorum. Duvar ,bahçe boyama ,örme yapıyoruz kendi çapımızda.

Birlikte tezgah açardık. Çiçekler için para biriktirmek lazım nede olsa. Becerikli insanları severim.Evimde yapılan elbise dolabı ,televizyon ünitesi benzeri ürünler benim kendi çizimimdir. Tabi malzemeleri kesme ,yapma şansımız yok, elimizde öyle aletler yok. Biz çiziyoruz mobilyacı yapıyor.

Sandalyeler güzel ama eğik oturmak gerekir. Oturunca insan kendini nasıl hisseder denemek lazım.

aleydi 28-06-2015 22:37

[QUOTE=Tilki Mete;1391706]Valla benim balkonumdakiler daha güzekde şimdi bunlarda güzelmiş

Bu arada 3 tane daha küpeli fidesi aldım:). Renkleri belli değildi. Sanırım diğerleriyle aynı:).

Tilki Mete 28-06-2015 22:46

Valla keşke benim olsa o balkon şakacıktan hayalcikten benim siz bir yapın düzenleyin bakalım benimki nasıl olucak sonra karşılaştırırız :D

Pazarda küpeli kaldımı :)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aleydi 28-06-2015 22:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 (Mesaj 1391730)
Oralarda olsak eşinizle birlikte neler yapardık neler. Bende meslek lisesi mezunuyum. Elimden iş gelir. Becerim vardır. Çiçeklerim için sedirlerini kendim yaptım. Evimdeki hazır elbise dolabını kendim kurdum.Rahatsızlıktan dolayı su bazlı hariç boyalara yaklaşmıyorum. Duvar ,bahçe boyama ,örme yapıyoruz kendi çapımızda.

Birlikte tezgah açardık. Çiçekler için para biriktirmek lazım nede olsa. Becerikli insanları severim.Evimde yapılan elbise dolabı ,televizyon ünitesi benzeri ürünler benim kendi çizimimdir. Tabi malzemeleri kesme ,yapma şansımız yok, elimizde öyle aletler yok. Biz çiziyoruz mobilyacı yapıyor.

Sandalyeler güzel ama eğik oturmak gerekir. Oturunca insan kendini nasıl hisseder denemek lazım.

Eşim çok yeteneklidir. Yürüme yolunu, kaldırımları, köpek kulübesini, bahçesini, verandanın üzerini, evdeki mobilyaların bir kısmını hep kendi yaptı:).Biz kestirip, bantlatıyoruz, montajını kendisi yapıyor.Sadece kaynak yapamıyor migreni var o yüzden. Evet yakın olsak mutlaka güzel çalışmalar olurdu. Ben sürekli ona örnekler buluyorum sağolsun beni kırmaz:).

Sandalyeler, bir mağazanın katoluğundan. Denenmiş olduğu için sorun olmaz diye düşünüyorum. Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

aleydi 29-06-2015 21:35

2 Eklenti(ler)
Sevgili Tilki Mete kardinal sarmaşığı:). Çiçek açtı.

Eklenti 562976

Eklenti 562977

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024