agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   gilan / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/19696.htm)

denizakvaryumu 04-05-2010 09:36

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 631217)
... Örnek bahçe resimlerinde dikkatimi çeken bir şey hep net sınırların olmasıydı. O yüzden ben de bu sene her şeye sınır belirlemeye çalışıyorum. Taş diziyorum, çit çekiyorum, sınır teşkil edecek bitkiler dikiyorum...

Boş verin sınırı derim... :D

"English country garden" tarzı bahçe uygulamaları sizi doğanın içindeymiş gibi hissettirecek.

Eklenti 141328

Eklenti 141329

http://www.liveforgardening.com/site.../600/64598.png

gilan 04-05-2010 13:35

Tam da o mesajı yazarken "denizakvaryumu'nun aksine ben düzenli bahçe istiyorum." diyecektim. :)

Aslında bu resimler de çok güzel. Ama ön, yan, arka toplam 100 m2'de çok şansım yok. :)

gilan 04-05-2010 13:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Özden (Mesaj 631295)
Etiketleme sisteminizi çok pratik buldum Sn. Gilan :)) Ben de uygulayacağım. Bahçeye her bulduğumu dikip sonra da unutuyorum.

Üzerilerindekiler Bauhaus'un etiketleri. Benim tek yaptığım çıkarmamak. :D

uzman16 04-05-2010 13:53

Ben bu bahçeyi nasıl es geçtim.!!!
Galiba ben de düzenli bahçeleri seviyorum. ;)
Sanki bize göstereceğiniz daha çok şey var gibi.
Ben sebze bahçesini merak ettim. Onu da fotoğraflayacak mısınız?
Ağaç şakayık yok mu? Ben de etiketini üzerinde bıraktım. Bilmeyenlere gösterirken iyi oluyor.
Sayenizde sahip olduğum ağaç şakayık için tekrar teşekkürler. ;)

denizakvaryumu 04-05-2010 14:04

Çim severlerin-bahçesinde çim ekili olanların,
düzenli-tertipli, sınırların olduğu bahçeyi daha çok sevdikleri, tercih ettiklerini sanıyorum :)

Düzensizliğin içinde düzenin olduğu, country bahçeler beni müthiş dinlendirmekte ve çekmekte.

Umarım ilerde (5-6 sene sonra) kendi bahçemden örnekler sunabileceğim :cool:

Adalet Yağcı 04-05-2010 14:54

Sevgili Gilan, örümcekler clematisinizi istilâ etmişler, bir an önce kurtulun onlardan, öyle sevimli göründüklerine bakmayın, numara yapıyorlar :mad:

Fatoş 04-05-2010 18:37

Sevgili Gilan bahçeniz çok düzenli tertipli evimin bahçesini de öyle yapmaya çalışıyorum ama bütün çiçeklerin orada olmasını istiyorum buyüzden başaramıyacağım galiba, hercai menekşelerinize bayıldım.

dağ çiği 04-05-2010 22:13

Sevgili gilan bayıldım bahçenin düzenine.Çitlerin harika olmuş hep sevmişimdir çitleri, taşla verilen şekilleri.Çimle görüntüleri çok güzel çiçeklerinde çok güzel.

gilan 04-05-2010 23:36

Sevgili uzman16, benim sebze bahçesi toplasan 6 m2 falandır herhalde. :) Şu an genel olarak boş toprak görünümünde. Gelişmiş olarak naneler ve karalahanalar var. Maydanoz ve renkli pazı ektim, çimlenmekteler. Geçen hafta bir miktar sarımsak diktik. Bir bölge de red robin fidelerini bekliyor. RRleri dikince fotoğraflarım, o zamana pazılar da göze görünür olursa biraz yeşil bir görüntü oluşabilir.
Ağaç şakayık için rica ederim ama her aklıma geldiğinde de kargoda dalı kırıldığı için içim buruluyor. :( Umarım yakında çiçeğini görürsünüz.

Adalet Hanım, örümceklerin bir zararı olacağını hiç düşünmemiştim. Ama ben fotoğrafı çektikten sonra kardeşim "Abla bunlar büyüyorlar, odama gelip beni ısırıyorlar" diyerek aldı eline bir kürek, yaklaşık 10 sefer yaparak pek çoğunu karşı parka taşıdı. :) Bir süre sonra baktık, orada da birbirlerini bulup top olmuşlar. :)

Sevgili Fatoş, ben de düzen konusunda saksılarda çok zorlanıyorum. Sert kışı olan bir yerde olduğumuz için bahçede bir sürü saksıda bitki var. Saksıları da zamanla değişik yerlerden değişik şekil ve renklerde almışım, çok uyumsuz kalıyorlar. Şimdilerde buna bir çözüm arıyorum. Sprey boya alıp birbirlerine uygun renklerle boyamak var aklımda.

Sevgili dağ çiği, çok teşekkür ederim. Neredeyse 2 yıldır arıyordum. Tam kendim yapmaya karar vermişken aradığım çiti buldum. :)

gilan 04-05-2010 23:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 631467)
Çim severlerin-bahçesinde çim ekili olanların,
düzenli-tertipli, sınırların olduğu bahçeyi daha çok sevdikleri, tercih ettiklerini sanıyorum :)

Düzensizliğin içinde düzenin olduğu, country bahçeler beni müthiş dinlendirmekte ve çekmekte.

Umarım ilerde (5-6 sene sonra) kendi bahçemden örnekler sunabileceğim :cool:

Ne kadar kızsam da çimden vazgeçemem herhalde. :) Basılmayan alanlar için güzel görüntü verecek, su ihtiyacı da çime göre çok daha az olan pek çok seçenek var ama biz yazın yuvarlanıyoruz çimlerin üstünde. :p Bunu başka ne sağlayabilir ki. :)
Ama şu an bahçeyi baştan yapıyor olsaydım basılmayan hiç bir yere çim ekmezdim. Yavaş yavaş söküyorum zaten. :D

Bu arada sizin bahçenizin çok şahsına münhasır olacağına şüphe yok. Ve eminim bütün düzenseverler olarak hepimiz de çok beğeneceğiz. :)

gilan 06-05-2010 23:58

2 Eklenti(ler)
Fikirlerinize ihtiyacım var. :)
Sizce bu saksıyı nasıl adam edebilirim?
Geçen seneki hali aşağıdaki gibiydi. Nadiren de olsa arada bitkilerin büyümemesini de istediğim oluyor. :)

Eklenti 142036

Eklenti 142037

Sedum acre, sedum album, sedum sp. tricolor, sedum spurium, kırmızı sempervivum, yeşil sempervivum.

Dudi 07-05-2010 00:05

Bilmiyorum ama bu halide güzel :D

Sevgi Durul 07-05-2010 00:15

Bitkilerimin böyle büyümesini çok isterdim. Bence hiç bozmayın.

k_donmez 07-05-2010 19:38

Sayın Gilan
Sempervivumları o saksıdan alıp, alanı açabilirsiniz. Zira yakında sedumlar onları örtecek. Ayrıca güzel bir aranjman olmuş. Elinize sağlık. Benim de böyle bir aranjmanım var. Ancak gelişimleri çok zayıf. Nasıl bir sulama düzeni uyguladığınızı öğrenebilir miyim ?

denizakvaryumu 07-05-2010 21:29

Saksıdakilerin hepsini çıkarıp bahçenizin bir köşesine yapacağınız kaya bahçesi köşesine aktarın derim.

Sedum acre çiçeklendiği zaman enfes bir görüntü oluşturacak.Sedumlar içinde en sevdiğim bitkidir sedum acre.

gilan 07-05-2010 23:40

Sayın k_donmez,
Bu gelişimin büyük bir kısmı bu ilkbaharda oldu. Yaklaşık 2 hafta öncesine kadar sulamıyordum, yağan yağmur yeterli geliyordu. Yaz boyunca da çimler sulanırken bir kaç günde bir hortumu bu saksıya da tutuyorum, pek bir düzeni yok. :)
Ama saksı neredeyse tüm gün güneş alıyor. Bence gelişimin en büyük nedeni bu.
Siz aranjmanı ne zaman hazırladınız? Güneş durumu nasıl?

Denizakvaryumu, sanırım dediğiniz gibi sedumları bahçeye alacağım. Aktarma esnasında sedum acre ve sedum albumun bir kısmı kopacaktır sanırım. :( Bu saksıda sempervivumları bırakıp kalan yere göre de yanlarına aranjman oluşturacak bir şey ekleyeceğim. Heuchera renk olarak iyi giderdi ama güneş/gölge konusunda anlaşamazlar.

Fikirleriniz için çok teşekkürler. :)

k_donmez 08-05-2010 20:34

Sayın Gilan
Ben aranjmanı 2 ay kadar önce hazırladım. Yanlarına bir kök atlas, iki kökte süt ağacı çeliği koyunca sulama düzeni açısından uygun olmadılar. Evin icinde, bahçede gezdiriyorum. Bir düzen tutturamadım. Bahçede toprağa diktiğim sedumlar daha güzel geliştiler.

dağ çiği 08-07-2010 22:34

SEVGİLİ Gilan sizi çok merak ettim nerelerdesiniz inşallah bir sorun yoktur.

Adalet Yağcı 25-08-2010 16:45

20 Temmuzdan beri siteye uğramamış, dilerim iyi bir nedeni vardır.

usia 25-08-2010 19:18

Çok güzel bir bahçe, ellerinize gönlünüze sağlık.

Satı Uğurtan 27-08-2010 23:44

Sevgili gilan, umarım sorun yok.
O saksı o haliylede çok güzel bence.

ciceksever70 12-04-2011 20:07

Benim bahceme yazdiginiz mesaji okuduktan sonra Gilan`a ait bir sayfa var mi diye arastirirken güzel bahcenizle karsilastim. Genelde her bahceye ugramaya calisirim nasil kacirdim bilemiyorum. Sanirim sayfayi actiginiz aylarda bebegimi kaybettigim icin birkac ay kendime gelemedigim zamana denk geldi o yüzdendir.
Cok güzel renkli renkli bir bahce. Ama uzun zamandir ugramamissiniz. Yenilikler var mi?

hanndan 12-04-2011 20:27

Sevgili Gilan,bahçeniz, çiçekleriniz ,ağaçlarınız hepsi birbirinden güzel.maşallah

nurguldk 13-04-2011 09:42

Sevgili Gilan,
Bahçenizi gezmek yeni kısmet oldu :)

Hem düzenli hem de fazla sayıda çeşidin olduğu bir bahçe yaratmak gerçekten zor. Siz başarmışsınız. Bahçeniz bir çok konuda bana yeni fikirler verdi. Aynı iklimi paylaştığımız için peşinizi bırakmaya pek niyetim yok bundan sonra :)) Sevgilerimle..

gilan 13-04-2011 14:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 (Mesaj 784778)
Benim bahceme yazdiginiz mesaji okuduktan sonra Gilan`a ait bir sayfa var mi diye arastirirken güzel bahcenizle karsilastim. Genelde her bahceye ugramaya calisirim nasil kacirdim bilemiyorum. Sanirim sayfayi actiginiz aylarda bebegimi kaybettigim icin birkac ay kendime gelemedigim zamana denk geldi o yüzdendir.
Cok güzel renkli renkli bir bahce. Ama uzun zamandir ugramamissiniz. Yenilikler var mi?

Çok teşekkürler sevgili çiçeksever :)
Neyse ki şimdi o kötü zamanları unutturacak bir durumdasınız. Çok sağlıklı ve mutlu günler sizinle olsun. :)

Yenilikler var tabii. Bir sürü fotoğraf çektim. 1-2 gün içinde bu sayfayı tekrar canlandırmayı umuyorum. Geçen yaza dair de pek fotoğraf eklememiştim aslında. Belki araya onlardan da sıkıştırmak iyi olabilir. :)

gilan 13-04-2011 15:04

Sevgili hanndan,
Çok teşekkürler. Bu kadar uğraştığım bahçe aslına bakarsanız kirada olduğumuz bir ev. Bazen bu konuda biraz hüzünlensem de "Neyse ben de acemiliğimi burada atıyorum." diye avunuyorum. :)
Hayalim sizinki gibi 1.5-2 dönümlük bir arazide sıfırdan bir bahçe düzenlemek. Nereye ne dikeceğimin planları bile hazır. Umarım yakında o da olur. :)

Sevgili nurguldk,
Peşimi bırakmamanız beni gayet mutlu eder. :) Ankara iklimi konusunda tecrübelerimizi paylaşmak hepimiz için çok faydalı olur. Ben de şimdi sizin bahçe sayfanızı gördüm, hemen detaylı bir inceleyeyim. :)

hanndan 13-04-2011 15:07

İnşallah kendinize ait bi bahçeniz de olur, olursa yalancı bi cennet bekliyo bizi demektir.

nurguldk 14-04-2011 13:16

Çok teşekkürler. Bu kadar uğraştığım bahçe aslına bakarsanız kirada olduğumuz bir ev. Bazen bu konuda biraz hüzünlensem de "Neyse ben de acemiliğimi burada atıyorum." diye avunuyorum. :)
Hayalim sizinki gibi 1.5-2 dönümlük bir arazide sıfırdan bir bahçe düzenlemek. Nereye ne dikeceğimin planları bile hazır. Umarım yakında o da olur. :)

Birgün kendi evinizin bahçesini düzenlersiniz umarım. Desenize siz kendi bahçenize geçtiğinizde, bu eve gelenler yaşadı.. Hazır çiçekler meyveler ve hatta hazır berry bahçesi :)) İşte ben bu kısma bayıldım :)

gilan 14-04-2011 14:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurguldk (Mesaj 785792)
... Desenize siz kendi bahçenize geçtiğinizde, bu eve gelenler yaşadı.. Hazır çiçekler meyveler ve hatta hazır berry bahçesi :)) İşte ben bu kısma bayıldım :)

Biz bizden öncekilerin diktiği güllerin, kayısıların, vişnelerin tadını çıkarıyoruz. Bizden sonrakiler de benim diktiklerimin tadını çıkarırlar artık. :)
Ben bayağı fazla çeşit sunmuş olacağım tabii. :D

Tek isteğim kıymetini bilsinler yeter. Yoksa hiç boşa giden bir çaba olarak görmüyorum, hepsi doğaya benden armağan. :)

gilan 19-04-2011 22:56

1 Eklenti(ler)
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba!
Dün bütün akşam fotoğraflarımı düzenledim, artık hazırım. :)

Bahçemin başlığından geçen sene biraz (aslında bayağı :o) uzak kaldım. Neyse ki bol bol fotoğraf çekmiştim. O yüzden şimdi yeni resimler koyarken biraz da aynı bölgelerin/bitkilerin geçen seneki hallerinden de fotoğraflar koyacağım. Hem böylece yaz çiçeklerini görmüş oluruz, içimiz açılır. :)

Kıştan çıktığımız bu günlerde bir kış manzarasıyla başlayalım mı?
Yine bizim mutfak penceresi.
(Merak etmeyin sardunyaları dondurmadım, fotoğraftan sonra aldım içeri. :p)

Eklenti 204405

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024