agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   gilan / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/19696.htm)

gilan 13-03-2010 00:32

gilan / Bahçe

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Öncelikle bu sayfayı açan herkesi güzel bir demetle karşılayalım. :)

Eklenti 129785

Üyelerin bahçeleri forumun en sevdiğim bölümlerinden biri. Bahçede yeni bir sezon başlarken artık ben de bir başlık açayım dedim. Böylece sizlerden gelen yorumları ve önerileri de almış olurum ve her şey çok daha iyiye gider. Belki benden de fikir alanlar olur. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bahçenin bulunduğu şehir
Ankara

Bahçenin büyüklüğü
Evi çıkarınca ön+yan+arka = 100 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları
Ön taraf yaklaşık akşam güneşi hariç tüm gün güneşli, yan taraf sabah güneşi alıyor, arka taraf da öğleden sonra güneş alıyor. Rüzgarlı günlerde yan tarafta rüzgar oluyor ama kayda değer bir rüzgar durumu yok. Yağış klasik Ankara iklimi. En yağışlı mevsim ilkbahar, yazın kurak, sonbahar kısmen yağışlı, kışın dondurucu.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri
Normalde 7a ama son kış 6'yı zorladı.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb)
Konut ama kiralık.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?
4 adet gül, 1 adet sarmaşık gül, 2 kayısı, 1 vişne, 1 bodur armut, bir de asma vardı. Hepsi şu anda da duruyor.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?
2007'den itibaren.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?
Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz
Hayır.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)
Kişisel. %95 oranında benim tarafımdan, %5 de ev halkının yardımıyla. :)

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
5-6 m2lik bir sebze bölümü var ama ağaç gölgesinde kaldığı için en iyi karalahana ve maydanoz yetişiyor.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?
Bu bu kadar, bir sonraki için binlerce planım var. İnşallah hepbirlikte görürüz. :)

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
kayısı x 2
vişne
armut
napolyon kiraz
sarı kiraz
şeftali
erik
ekşi kara dut
ıhlamur
üzüm
çilek
yediveren çilek
osmanlı çileği
süsen (mor, sarı, beyaz, mor-beyaz, koyu mor, somon)
nergis (karaburun, iri beyaz, iri sarı, turuncu-beyaz)
sümbül
gün güzeli
glayöl
fare kulağı
çok yıllık uzun aslan ağzı
tek yıllık bodur aslan ağzı
çuha
yabani sıklamen
obrizya
oxalis
gül (beyaz, pembe, mor, kırmızı, sihirbaz)
sarmaşık gül
adaçayı (yeşil, beyaz alacalı, sarı alacalı)
defne
leylak
filbahri
yayılıcı kekik
limon kekik
lavanta
biberiye
cezayir menekşesi (vinca)
çin karanfili
forsitya
heuchera (2 çeşit)
osmanlı çimi
hosta (4-5 çeşit)
yabani menekşe
kasımpatı
amerikan sarmaşığı
orman sarmaşığı
hanımeli
clematis (6 çeşit)
yabani gül (rosa multiflora)
sedum (8-10 çeşit)
sempervivum
frambuaz
sarı frambuaz
böğürtlen
kırmızı frenk üzümü
siyah frenk üzümü
kırmızı bektaşi üzümü
sarı bektaşi üzümü
kumkat (saksıda)
kalamondin (saksıda)
yediveren limon (saksıda)
ortanca (çeşitli türler)
cam güzeli
aloe vera
maviş
beyaz maviş
buz çiçeği
rozet
zakkum
amaryllis
pervane yasemin
yaprak güzeli
gül turuncu
sarmaşık sihirbaz gül
sardunya (çeşitli türler)
sakız sardunya (çeşitli türler)
ceylan gözü sardunya
ıtır
ve çim :)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?
Hepsinin yeri başka.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?
Çok ender bir tür yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?
Az sayıda.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?
Şehir şebekesinden sulanıyor.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?
Bu bahçede çok bir şey yapmadım. Bir sonraki bahçemde basılmayacak hiçbir yere çim ekmemeyi düşünüyorum.

Toprak özellikleri
Kimyasını çok bilmiyorum ama sulanmayınca sertleşen bir yapısı var.

Kompost yapıyor musunuz?
Bir kere bahçenin bir köşesinde yaptım. İçindeki muazzam solucan miktarı nedeniyle saksılarda kullanamadım ama bahçede kullandım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?
Pek çok. İklime uygunsuz bitki seçimi ve plansız başlamak en önemlileri. Bir de bin türlü irili ufaklı değişik renk ve şekillerde saksım olmasını sevmiyorum. Şimdi sıfırdan başlasam ya tek tip ya da birbiriyle uyumlu en fazla 3 çeşit alırdım.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
Meyve ağaçlarını ilkbaharda site yönetimi ilaçlıyor.

Bahçeniz organik mi?
Maalesef hayır.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?
Genellikle Biofarm organik humus.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?
Hayır.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?
Yağmurlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?
Sağı solu ev :) Yerşekli olarak özel korunaklı bir bölge değil.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?
Üzümsüler bahçesi, pek çok meyve ağacı, pek çok değişik tür. Hatalarımı da iyi ki yapmışım, bu sayede ders alıyoruz.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?
Evet.

gilan 13-03-2010 00:36

4 Eklenti(ler)
Geçen yıldan bir kaç fotoğrafla devam edelim.
Yukarıdaki resimdeki küçük çiçekli hercai menekşeler en sevdiğim mevsimlik çiçek. Hem yaklaşık 8 ay yaşıyor, hem de tüm bu süre boyunca devamlı çiçek açıyor. Büyük çiçekli türünü daha az seviyorum çünkü çiçek sayısı daha az olduğu için böyle dolu bir görüntü vermiyor.
Aşağıdaki resimler aynı saksının son iki seneki hali. Bu haline bayıldığım için aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum. :)

Eklenti 129830 Eklenti 129831

Bahçe işlerinde genelde çok sabırsızımdır. Mesela herhangi bir bitki için fideleri 30’ar santim aralıkla dikip onların yayılıp orayı kapatmasını beklemek bir türlü yapamadığım bir şey. Bu menekçe saksısı da bu şekilde oluştu. Aralarda toprak görünmesin diye sık sık ektiğim menekşeler baharla bir uzamaya başladı ve bir çiçek öbeğine dönüştü, benim de çok hoşuma gitti.
Kasım ayında fideleri yeni diktiğim hali böyle:

Eklenti 129832

Kış boyunca bakım sıfır. Yağan kar, yağmur yeterli oluyor. Kimi zaman üzerine 20 santim kar yağıyor, o zaman bile ellemiyorum, bir kaç güne kendiliğinden eriyor. Ankara’nın kışıyla da hiç sorunu yok. (Gerçi bu sene pek kar göremedi. :))
Bütün kış ilk diktiğim boyda kalıyorlar, bahar gelince yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyorlar:

Eklenti 129833

Mayıs ayında en üstteki resimlerdeki en coşkulu haline geliyor, Haziran’da da yavaş yavaş bozulmaya başlıyor. Böylece yazlık çiçekler gelene kadar bahçeyi renklendirmiş oluyor. Resimdeki saksıda 20 kadar fide var sanırım, bu da 10 lira eder. Sanırım bahçenin performans/fiyat olarak en verimlisi bu. Herkese tavsiye ederim. :)

gilan 13-03-2010 00:38

2 Eklenti(ler)
Geçen sene menekşeler geçince bu saksıya sarkan ve normal petunyalar dikmiştim.

Eklenti 129790

Petunyalar her zamanki gibi kısa sürede bozuldular ve saksı kendi kendine bir semizotu saksısına dönüşmeye karar verdi. Ben de bu sürece sulayarak destek verdim. :)

Eklenti 129791

gilan 13-03-2010 00:39

1 Eklenti(ler)
Eklenti 129792

Geçen sene Bauhaus’tan sarkan petunya fideleri almıştım. Bunlar diğerlerine göre daha uzun dayandılar ama bir süre sonra onlar da bilinmeyen sebeplerle hastalanıp gittiler. Bu petunya işini bir türlü tam çözemedim. Hem çok seviyorum (çiçeği çok güzel, akşam üstü yayılan kokusu da bana tatili hatırlatıyor), hem de bir türlü yaşatamıyorum. Bu sene bu konuyla ilgili ciddi araştırma yapmaktayım. Ayrıca bu sene ilk defa tohumdan yetiştirmeyi deniyorum.

gilan 13-03-2010 00:40

2 Eklenti(ler)
Ön bahçenin çıkıntısı.

Eklenti 129793

Solda süsenler (aslında çocukluğumdan kalma bir alışkanlıkla ben onlara zambak diyorum), ileride fare kulağı, sağda da galatasaraylı menekşeler...
Bu arada bahçenin en düzenli yeri burası, diğer taraflar karman çorman. :D

Menekşelerin ortasındaki uzun boylu aslan ağzı.

Eklenti 129794

Geçen sene tohumdan çıkmıştı ve kalıcı olacak galiba çünkü şu anda da gayet iyi durumda. Yeni dallar vermiş, ben de geçen seneden kalan dallarını budadım.
En soldaki dalı kırılmıştı, sevgili jineop’tan gördüğüm fikirle atel yapmıştım. :)

gilan 13-03-2010 00:42

2 Eklenti(ler)
Geçen sene ilk defa glayöl diktim, daha doğrusu ikinci ama ilk defa açtırabildim diyelim. :)
Bir bir bakınca çiçekleri çok güzel, ama bahçede dolu dolu bir görüntü veremedi.

Eklenti 129795 Eklenti 129796

Soğanları topraktan çıkarmadım, bakalım bu sene de çıkacak mı?

gilan 13-03-2010 00:43

2 Eklenti(ler)
Eklenti 129797

Bu saksı geçen sene bahçenin gülüydü. Önceki yaz Trabzon’dan alıp peşimde sürüklemiştim. Aldığımda saksıda mavi, pembe, beyaz 3 renk çiçekli 3 kök vardı. O zamanlar ortancanın şartlara göre renk değiştirdiğini bilmiyor muydum hatırlamıyorum. :) Ama mavi olan çiçeği çok farklı bir tür gibi görünüyordu, renk değiştirmeyeceğini ummuş olabilirim. Sonuçta geçen sene sadece pembe ve beyaz açtı. Ama bu haline de bayıldım.

Altta görünen kayık saksıdaki begonya fikrini bu sitede görmüştüm, yanlış hatırlıyor olabilirim ama sanırım sevgili limon’un uygulamasıydı. :)

Arkadaki saksıda da yıldız yasemin var. Bir önceki yıl bahçeye dikmiştim ama kışı atlatamamıştı. Dona dayanıklı aslında ama bir bitkinin Ankara’da kışı geçirebilmesi için -15’e dayanabilmesi gerekiyor. Ben de geçen sene bir daha alıp saksıya diktim.

Bu ortancaları hem kurutmak istiyordum, hem de topu topu bir saksı olunca kesmeye kıyamıyordum. Ben böyle ne yapsam diye düşünürken yavaş yavaş çiçekleri rengini kaybetti, soluk bir yeşile dönüştüler. (Malesef o halinin resmini çekmemişim.) Ben de kesmek için acele etmeyi bıraktım. Sonra aradan bir süre geçince bir baktım ki çiçekler tekrar hafif hafif renkleniyor. Böylece alttaki resimdeki gibi uçuk pembe/mor rengini aldılar. Hem bu yeni pastel renkleri kurutmak için çok beğendim, hem de uzun süre kesmeden çiçeğinin keyfini sürebilmiş oldum.

Eklenti 129798

gilan 13-03-2010 00:48

2 Eklenti(ler)
İki resim arasındaki 9 farkı bulun. :)

Eklenti 129802 Eklenti 129834

İlki 2008 ikincisi 2009 yazına ait. Geçen sene asmayı budamak için çok geç kaldım. Yine de budayayım diye aldım makası elime ama kestiğim 2-3 daldan resmen musluk açmışım gibi su damlamaya başladı. Bitkiyi tamamen kurutmaktan korktum, bıraktım. Sonuçta da resimde gördüğünüz gibi sarmaşık gülünü istila etti. :)
İki resim arasındaki bir diğer fark da kayısının yaprak miktarı. Ya geçen sene çok yağışlı olduğu için ya da meyve vermediği yıl olduğu için yaprağa vermiş kendini. :)

gilan 13-03-2010 00:51

5 Eklenti(ler)
Önceki yıllardan bir kaç uygulama:

Eklenti 129804

Papatya, lavanta, echeveria, aslan ağızları, sedum ve sol alt köşede de biberiye. Aslanağızları ilk diktiğim yıldan beri kışı atlatıyor ama biraz seyrekleştiler, bu sene ekleme yapmayı düşünüyorum.

Eklenti 129805

Bu köşe hep cam güzellerine ait. En son yıl çok iyi olmadılar, acaba hep aynı yere aynı bitkiyi diktiğim için mi bilmiyorum. Ama bu nokta çok gölgede kalıyor ve gölgede bol çiçek açan başka ne dikebilirim bilmiyorum.

Sedum aranjmanı

Eklenti 129806

Oxalis. Bunun da Ankara kışıyla hiçbir sorunu yok ve çok güzel çiçekleri var.

Eklenti 129807

Bu da aldığımdan kısa süre sonra kaybettiğim bodrum papatyası. Bu sene yine alıp biraz daha özem göstereceğim.

Eklenti 129808

gilan 13-03-2010 00:53

1 Eklenti(ler)
Red robinler.

Eklenti 129809

Acemilikten 20 tohumdan sadece 6 bitki elde edebilmiştim ama hasat fena değildi. Bu sene bir sürü red robin yetiştirip hem çevreme hediye etmek hem de bahçeye de dikmek istiyorum. Hibrit olmaması güzel, elimde geçen sene elde ettiğim tohumlar var.

Sevgi Durul 13-03-2010 00:57

Sevgili gilan, bahçeniz ve çiçekleriniz çok güzeller. Ellerinize sağlık, güzel bir bahçe ile daha tanışmaktan kendi adıma mutlu oldum.

Asmayı budadığınızda su damladığından bahsetmişsiniz. Bu normal. Asmalar budandığında, yaprak açmadan hemen önceki dönemde uçlardan su damlatır. Fakat bu, asmanın kurumasına yol açmaz.

gilan 13-03-2010 01:05

Çok teşekkür ederim SDurul :)
Bu sene korkumdan Şubat ayında budamıştım ama bunu öğrendiğim iyi oldu. :)

BalıkcıSerdar 13-03-2010 02:30

Ellerinize sağlık sevgili Gilan, istenince ne güzellikler yapılabiliyormuş, tebrikler;)

gilan 13-03-2010 09:04

Teşekkürler Balıkçı Serdar :)

Geçen sene tezimi yetiştirmekle uğraşırken çok ilgilenememiştim bahçeyle ama bu sene için çok planım var. Umarım yapabilirim. :)

k_donmez 13-03-2010 09:04

Sayın Gilan, bahçenizi sevgi ve ilgiyle çok göz alıcı bir hale getirmişsiniz. Tecrübelerinizden de yararlanacağım. Ellerinize sağlık.

gilan 13-03-2010 09:22

Teşekkürler k_donmez :)

Hep beraber Ankara ikliminde de istediğimizi elde etmenin yollarını bulmaya çalışıyoruz. Vazgeçemediklerimiz için de saksılar yardımımıza koşar artık. :)

Güler 13-03-2010 10:29

Ohhh ya nihayet!
Sevgili gilan, bahçenizi bizlere açtığınıza çok memnun oldum. Neden şimdiye kadar bizi bu güzelliklerden mahrum ettiniz?
Herşey güzel ellerinize sağlık, ama bana gönderdiğiniz o güzel lobelyaları ben mi bahçenizde göremedim yoksa siz ekmediniz mi?
Hercailer çok güzel görünüyor, ben de önceleri çok ekiyordum ama boyları çok uzayınca şekilsiz oluyorlar diye vazgeçtim sadece birkaç kökle yetinir oldum ama onlar iri çiçekli olanlarıydı.
Bu sene bahçede pek çok çiçek dondu belki kış sezonuna doğru yine hercailere dönebilirim.
Glayölleri daha yoğun ekin, ama çiçekleri çok uzun kalmıyorlar, dahliya ekmeyi düşünmüyor musunuz?

günebakan 13-03-2010 11:07

Sayın Gilan bahçeniz bence hem güzel hem de neşeli bir bahçe. Bol bol tadını çıkarın:)

nevsune 13-03-2010 12:05

Gilancım sonunda bahçeni küçük bir bölüm de olsa görebildik. Bu yaz epey bir şenlenmiş halini görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Bodrum papatyası Ankara soğuklarına dayanamıyor. Kasım ayında bizim parkta harika çiçekler açan Bodrum papatyaları vardı. Sırf onlara bakmak için parkın içinden geçiyordum. O iki günlük don sonunda hepsi öldü, çok üzüldüm. Kışın bu tür dona dayanıksız bitkileri saklamak için kapalı bir mekan gerek, o zaman kurtuluyorlar ancak.

Kiraz 13-03-2010 12:10

Sevgili Gilan bahçeniz cıvıl cıvıl, neşeli bir yaz dilerim. Menekşeleriniz çok güzel olmuş, küçük çiçeklilerin bu kadar açtığını bilmiyordum.

Echeveriayı kışın koruyor musunuz? Bu sene ilk defa dışarıda bıraktım, dondu, içeri aldığım yavru kurtuldu.

Camgüzellerini ben de çok seviyorum ama ikinci sene zayıfladıklarında, Güler Hanım'dan, aynı yerde üst üste yetiştiğinde toprak zayıfladığı için gelişiminin az olduğunu öğrenmiştim. Bulunduğu alanda her sene camgüzeli istediğimden, dikmeden önce yeni toprak ilavesi yapıyorum, problem olmuyor.

Satı Uğurtan 13-03-2010 12:47

Sevgili gilan,herşey çok güzel sağlıkla tadını çıkarın sevgiler.

sevim4 13-03-2010 14:11

Sevgili gilan, ellerine salık herşe çok güzel.

denizakvaryumu 13-03-2010 14:27

Gilan, sonunda işten güçten sıyrılıp bahçe açılışı yapman çok güzel oldu.

Ben de merak ediyordum bahçeyi.

Her bahçe aslında sahibin-onunla ilgilenin, kişiliğini yansıtıyor.

Yine bir erkekle bir kadının bahçesi de hemen fark ediliyor :)

Kayısının bu günlerde çiçek açma hazırlığında olması lazım yine üzümün cinsine göre değişmekle birlikte oldukça kısa budamanı öneririm ,sulu kükürt atmayı da unutma derim.

Sağlıcakla

nurcanaybay 13-03-2010 20:00

Yazdıklarınızı zevkle okudum :)
Menekşeler ve çuhalar kışlarımızı aydınlatıyor ,saksıdaki gelişmiş halini de çok beğendim.Ben de petunyaların derdini anlıyamayanlardanım.Kısa süre de yapış yapış oluyorlar yine de kendimi tutamayıp alıyorum.
Gölge alana ( cam güzelinin yerine ) Gala düşünebilirsiniz.Ellerinize sağlık.

füsunANK 13-03-2010 21:13

Dün gece geç saatte benim sayfama yazdığınız mesajı okuyunca , acaba Gilan'a ait bir sayfa var ve ben mi görmedim demiştim. Fakat çıkmak zorundaydım araştıramadım. Şimdi size ait bir sayfa var mı diye bakmak için siteye girmiştim. Bugün açılmış bu sayfayla karşılaşmak hoş oldu. İyi ki paylaştınız bahçenizi bizimle.
Çok şirin bir bahçe . Hani çok cici ve renkli giydirilmiş çıtı pıtı minik kız çocukları gibi. ;)
Minik hercailer gerçekten çok verimli oluyor. Ayrıca süpriz de yapıyorlar. Bi bakıyorsunuz farklı yerlerde kendi kendine mini hercailer çıkmış.

Oxalisleri bende çok severim ama bizdekiler yok oldu ne yazık ki. Esnaf çiçeği galiba halk arasındaki adı. Akşam olunca yapraklarını kapatıyor ,esnafların dükkanı kapattığı gibi :)

Asmadan akan sulara asmanın gözyaşları der annem. Bir de asma budanınca akan damlaların altına durun, saçınız çabuk uzar, gür olur der. Bu satırları yazarken aklıma takıldı acaba doğruluk payı nedir diye. İnetrnete kısa bir göz atışla bir iki yazı buldum. Doğruymuş :)

Alıntı:

Asma Suyu; dal kesildikten sonra akan sıvıya, üzüm asması suyu denir.
* Göz yanması ve kirpik diplerindeki kepeklenmeye karşı, göze pansuman yapılır.
* Safra ve böbrek taşlarmı eritmek için, her sabah aç karna bir fincan asma suyu içilir.
* Saçın uzaması sağlamak ve kepeklenmesini önlemek için baş asma suyuyla yıkanır. Saçlar her akşam bu suyla friksiyonlanır.
Bu şirin çıtı pıtı bahçede neşeli saatler geçirmenizi ve yeni güzelliklerinizi bizimle paylaşmanızı dilerim. Sevgiler.

ozbey 13-03-2010 21:30

Sayın gilan,
uzun zamandır üyelerin bahçelerinde gezintiye çıkmamıştım. Ama, bu gün yeni başlık olarak sizin bahçenizi görünce girip, gezdim. İyi ki bakmışım, içim açıldı. Minik hercai çiçeklerinize ve bahçe düzeninize bayıldım. Üstelik sunuşunuzu çok beğendim.
Ellerinize sağlık.

L A L 13-03-2010 21:53

çok güzel bahçeniz ellerinize saglık herşeyin düzenli olmasıda ayrı bir güzellik.

limon 14-03-2010 14:30

Sayfayı açınca içim açıldı. Menekşeler nasıl da coşmuşlar... Her köşede cıvıl cıvıl, rengarenk çiçekler var. Elinize sağlık.

gilan 15-03-2010 23:49

2 gündür internete giremedim, devamlı aklım burada kaldı. Umarım geç cevap vereceğim için kimse gücenmez diye düşünüp durdum. :o

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 595877)
Ohhh ya nihayet!
Sevgili gilan, bahçenizi bizlere açtığınıza çok memnun oldum. Neden şimdiye kadar bizi bu güzelliklerden mahrum ettiniz?
Herşey güzel ellerinize sağlık, ama bana gönderdiğiniz o güzel lobelyaları ben mi bahçenizde göremedim yoksa siz ekmediniz mi?
Hercailer çok güzel görünüyor, ben de önceleri çok ekiyordum ama boyları çok uzayınca şekilsiz oluyorlar diye vazgeçtim sadece birkaç kökle yetinir oldum ama onlar iri çiçekli olanlarıydı.
Bu sene bahçede pek çok çiçek dondu belki kış sezonuna doğru yine hercailere dönebilirim.
Glayölleri daha yoğun ekin, ama çiçekleri çok uzun kalmıyorlar, dahliya ekmeyi düşünmüyor musunuz?

Güler Ablacığım, geçen sene her renginden lobelya diktim ben de. Evin yan tarafında olanlar (sadece sabah güneşi alanlar) Ocak ayına kadar çok güzel yaşadı. (Sonra -15'e de dayanacak mı diye bakarken dayanamadı. :) Ama tüm gün güneş alan pek çok saksı erkenden bozuldu. O yüzden geçen sene lobelyadan yana çok başarılı oldum diyemem ama bu sene farklı denemeler yapacağım. Bu sene lobelya tohumları da ektim, bakalım çıkacaklar mı?

Aslında bahçem 100 metrekarecik bir yer ama daha resmini koymadığım pek çok çeşit bitki var. Bunlar bu seneye açılış olsun, diğerlerinin de zamanla yeni resimlerini çeker eklerim dedim. :)

Dahlia geçen sene tek bir kök ekmiştim, ama tam mutlu edemedim sanırım. 3-4 tane çiçek açtı sadece. Bakalım belki bu sene tekrar denerim... Bahar soğanlarından şu an en çok aklımda olan sarılı kırmızılı bir tür süsen. İlk fırsatta almam lazım. :)

gilan 15-03-2010 23:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 595888)
Sayın Gilan bahçeniz bence hem güzel hem de neşeli bir bahçe. Bol bol tadını çıkarın:)

Çok teşekkür ederim sevgili günebakan. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024