agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   gilan / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/19696.htm)

gilan 18-03-2010 22:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 599770)
Herhalde Ankara'da en çok öldürülen bitki bu bitkidir ...Satıcılar "bu bitki Ankara kışına dayanır" dedikçe ölümler devam edecek.

Haklarını yemeyeyim bana öyle bir iddiada bulunmamışlardı. :p

gilan 18-03-2010 22:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feriha (Mesaj 599653)
Sevgili gilan, bahçeni merak ediyordum, ilgiyle izliyorum.. Ellerine sağlık. Paylaşımların biz Ankaralılar için çok yararlı oluyor.
...
Geçtiğimiz yıl sarıp sarmalamama rağmen sardunyallar donmuşlardı. Bu yıl saksılarımı apartman girişine aldığım için durumu oldukça iyi.

Çok sağ ol sevgili feriha :)
Ben de sardunyaları, bu feda ettiğim hariç, kış bahçesine kaldırdım. Aslında eminim oranın sıcaklığı da eksiye düşüyordur çünkü hem ısıtma yok hem de yalıtımı çok kötü. Ama sardunyalar hafif donda zarar görmüyor.
Hep beraber Ankara'nın limitlerini öğreneceğiz umarım. :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzün (Mesaj 599676)
SN Gilan bahçenizi zevkle dolaştım, arkadaşlarımın görüşlerine katılıyorum bahçeniz çok güzel ve bakımlı görünüyor, en çok menekşelerinizi ve cam güzellerinizi seyrettim.yeni resimlerinizi bekliyoruz, sağlıkla huzurla ....

Çok teşekkürler hüzün :)
Aslında bahçenin tamamı öyle bakımlı değil. Şimdilik koyduğum resimler daha düzgün köşelere ait. Zamanla diğer tarafları da görürsünüz, umarım hepinizin fikirleriyle oraları da düzenleriz. :)

nergis06 21-03-2010 16:40

Bahçeniz çok güzel,foroğrafları seyrederken içim açıldı. Güle güle oturun

gilan 22-03-2010 18:16

Teşekkür ederim nergis06. :)

fmerry 23-03-2010 08:29

bahçenizi çok beğendim çiçekler mükemmel görünüyor renk renkler ne kadar da güzeller emeğinize sağlık

gilan 23-03-2010 09:54

Teşekkürler fmerry :)
Bu sene daha da çiçekli olsun istiyorum. Umarım her şey yolunda gider.

gilan 24-03-2010 23:40

1 Eklenti(ler)
Bu sene tohum işine fena bulaştım, umarım altından kalkabilirim. :)

Yurtdışından ortaklaşa aldığımız petunya tohumlarıyla başladı her şey. Sonra da Zengarden'ın sitesi aklımı çeldi. Derken bir sürü tohumla başbaşa buldum kendimi.

Geçen sene Red Robin çimlendirmede çok başarılı olamadığım için bu sene bir sera lazım dedim ve iş arkadaşlarımla bir projeye giriştik. :)

Zihni sinir sera projemizin yapım aşamaları şurada:
http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/19906.htm

Şu anki durumu:
(Tıka basa dolu ;))

Eklenti 131945

gilan 24-03-2010 23:47

3 Eklenti(ler)
Şu an seranın içinde bulunan türler:

30 adet Red Robin,

6 çeşit sarkan petunya:
Eklenti 131950

Zengarden'dan alınan 2 renk sarkan vinca, cüce ayçiçeği, sarkan lobelya, linaria, sabah sefası, beyaz yıldız çadırı ve Zengarden'ın hediyesi karışık yıldız çadırı:

Eklenti 131951

Yurtdışından hediye gelen sarı ve turuncu kadife, zinnia ve sabah sefası:
Eklenti 131952

gilan 25-03-2010 00:19

5 Eklenti(ler)
Tohumları ekmek için Çayyolu'ndan perlitli torf aldım. Bildiğim bir marka değil ama aldığım çiçekçinin kendisinin de tohumlar için aynısını kullandığını gördüm, deneyeyim dedim. Memnun oldum.

Tohumları ekerken Mine Hanım'ın şurada verdiği bilgileri kullandım.
Can sularını deniz yosunlu suyla verdim.

Şu anki durumlar:

Linaria
Bunlarla ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Suyu az değil, çok da değil ama her gün biri ikisi yere yatıyor. Sağlam kalanlar da kıl gibi. Nasıl güçlenecekler de şaşırtılacaklar bakalım...

Eklenti 131953

Kadifeler
Şu an için sorunsuz.
Eklenti 131954

Ay çiçekleri
Fide dediğin böyle olur, sağlam duruşlu olur, ele avuca gelir. :p
Eklenti 131955

Yıldız çadırları
4. günde bu durumdalar. Hiç fena değil. ;)
Eklenti 131956

Lobelya
Tohumları çok çok çok küçük olduğu için çok sık ekmişim. Ayırmadan önce seyreltmem mi gerekir acaba?

Eklenti 131957

gilan 25-03-2010 00:22

2 Eklenti(ler)
Zinnia
Çok hızlı büyüyorlar.

Eklenti 131959

Petunya
Aşağı yukarı hepsi çimlendi ama böyle kaldılar. Bunların büyüyüp güçlenip de şaşırtılacaklarına inanmakta zorlanıyorum. :rolleyes:

Eklenti 131958

Sevgi Durul 25-03-2010 00:29

Sevgili gilan, benim çimlenen fidelerim de bir müddet sonra birer ikişer yan yatıyorlar.
Deniz yosunlu suyu nereden alıyorsunuz, çimlenen tohumlara ne yararı oluyor?

denizakvaryumu 25-03-2010 07:35

Güneşi az alan ve fazla sulanan tohumlardaki oluşum;

cılız ve uzun gövde... sonrasında yere yatma olarak kendini gösteriyor.

gilan 25-03-2010 09:46

Suyun fazla gelmediğine eminim çünkü haftada bir falan suluyorum. Ama sanırım dediğiniz gibi ışık az geliyor. Bir çare düşünmek lazım...

Sevgili SDurul, deniz yosununu geçen sene forumda Selahattin Yılmaz'dan almıştım. Göz kararı suya karıştırarak kullanıyorum. Aslında gerçek oranını öğrensem iyi olacak. :)
Deniz yosunu bir çeşit gübre. Detaylı bilgi şu başlıkta var. Yeni çimlenen bitkilere özel bir faydası var mı bilmiyorum, Mine Hanım'ın tavsiyesiyle kullandım.

ozdenarda 26-03-2010 08:05

Sayın Gilan benim petunyalarda çimlendi bende sizin gibi düşündüm nasıl büyüyecekler buda yaradanın gücü aynı bebeğin anne karnındaki gelişimi gibi harika bir şey tohumdan yetiştirmek zor ama bunları izlemekde bir o kadar zevk veriyor .

gilan 26-03-2010 09:28

Ben bugün iyi güneş alsınlar diye dışarıya çıkardım. Bakalım bir fark olacak mı?

denizakvaryumu 26-03-2010 09:31

Birden yanabilirler dikkatli olun.

Korumalı bir geçiş uygulayın derim.

gilan 26-03-2010 09:50

Yaklaşık saat 2'ye 3'e kadar güneş alacak bir yerdeler. Bugün hava da kapalı, onlara da alıştırma olmuş olur diyorum.

Ama böyle her sabah dışarı, her akşam içeri... Bakalım nasıl baş edeceğim. :rolleyes:

gilan 30-03-2010 22:07

2 Eklenti(ler)
Biraz bahar resmi ekleyelim. :)

Aşağıdaki iki resimdekileri de geçen sene Fatsa'dan getirmiştim. İkisi de orada fındık bahçelerinde bol bol bulunuyor. Burada yaşayacaklarıma dair şüphem vardı ama gayet sağlıklılar.

Yabani sıklamenler
Eklenti 133002

Çuhalar
Eklenti 133003

gilan 30-03-2010 22:13

5 Eklenti(ler)
Nergisler

Bayılıyorum buna. :)
Dünyanın en güzel kokan iki çiçeğinden biri bence. (Diğeri de Lonicera fragrantissima.)
Eklenti 133004

Eklenti 133005

Eklenti 133006

Eklenti 133007

En üstteki kadar olmasa da bunun da çok hoş bir kokusu var.
Eklenti 133008

Adalet Yağcı 30-03-2010 22:16

Sevgili Gilan, tohumlardan çimlenenler gayet sağlıklılar, Linariaları dışarı çıkartıp fazla güneş almayan bir alana koyun, bol ışığa kavuştuğunda kayıplarınız olsa bile kalanlar güçlenecektir, onlar da size yeter zaten.

Geçen sene Ankara çiçeğini çimlendirirken yaşamıştım aynı sorunu, şaşırtamadım bile, kıl gibi incecik gövdeleri uzadı gitti sonra da birer birer öldüler.
Bu sene akıllandım, dış ortamda çimlendirdim, hiç kayıpsız büyüyorlar.

gilan 30-03-2010 22:17

3 Eklenti(ler)
Arka bahçedeki kayısı ağacı. Bu sene verim süper. :) Dallar kırılmasın diye seyreltme yapmak zorunda kalacağım büyük ihtimalle. Arkada kalan telle çevrili bölge de mini mini sebze bahçem. :D
Eklenti 133009

Yakından bakalım:
Eklenti 133010

Bunlar da şeftali ağacımın ilk çiçekleri. Bu sene bana sürpriz yaptı. ;) Bakalım meyvesini de görebilecek miyiz?
Eklenti 133011

gilan 30-03-2010 22:20

3 Eklenti(ler)
Altın çanağı cıvıl cıvıl. :)

Eklenti 133013

Uzaya çıkmaya niyetli bir de dalı var. :) Çiçekleri geçince bu dalı budamam gerekecek.
Eklenti 133014

Bunlar da frambuazların alanında kendiliğinden çıkan yabani menekşeler.
Eklenti 133015

gilan 30-03-2010 22:24

1 Eklenti(ler)
Bu da bu aralar mutfak penceresinin manzarası. Bembeyaz bir kayısı ve karşıda da nergisler. :)
(Nergislerin gürleşmek için bir kaç seneye ihtiyacı var.)

Eklenti 133018

günebakan 30-03-2010 22:24

Görüntüler harika nergizlerin kokusunu ben de çok severim benim bahçemdekiler geçti benim yerime de bol bol koklayın Sevgili Gilan:) Mutfak penceresinin manzarasına bayıldım

gilan 30-03-2010 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 606856)
Sevgili Gilan, tohumlardan çimlenenler gayet sağlıklılar, Linariaları dışarı çıkartıp fazla güneş almayan bir alana koyun, bol ışığa kavuştuğunda kayıplarınız olsa bile kalanlar güçlenecektir, onlar da size yeter zaten.

Geçen sene Ankara çiçeğini çimlendirirken yaşamıştım aynı sorunu, şaşırtamadım bile, kıl gibi incecik gövdeleri uzadı gitti sonra da birer birer öldüler.
Bu sene akıllandım, dış ortamda çimlendirdim, hiç kayıpsız büyüyorlar.

Sormayın Adalet Hanım, petunyalarda ve linarialarda bayağı kayıp yaşadım bile. :( Ben de bu sene öğrenmiş oldum. Bir musibet bin nasihatten iyidir denir ya, insan kaç yerde okusa da kendi aynı hatayı yapınca öğreniyor.

İşin kötüsü ben dış ortamda da bırakamam çünkü geceleri 3-4 dereceye düşüyor. Devamlı taşımak lazım galiba.
Neyse ki hepsini ekmemiştim. Bu hafta sonu bir miktar daha ekeyim diyorum. Linariaları artık direk dışarı ekeceğim.

k_donmez 30-03-2010 22:37

Yeni bölümleri de gördüm. Zamanlamanız çok iyi. Baharla birlikte doğa uyanıyor. Oluşan görüntüleri bizimle paylaşıyorsunuz. Çok güzeller. Ellerinize sağlık.

defnilaume 30-03-2010 23:05

Sayın Gilan,bahçeniz baharla birlikte,daha da güzelleşmiş.Böyle güzellikleri daha nice uzun yaşamak dileklerimle.:)

Güngör Salman 30-03-2010 23:47

Sevgili Gilan, çiçeklerin ve sıcacık anlatımın çok güzel. Bahçeni gülümseyerek gezdim sevgiler.

jineop 31-03-2010 07:52

O yabani menekşeler gelip sizin bahçenize yerleştiyse bir bildikleri vardır:cool:
Sevgiyle...

Hhatice 31-03-2010 08:25

Sevgili Gilan bu sabah bahçenizin hercai menekşeleriyle güne merhaba dedim :)
Bu kış gerçekten çok sarp geçti .Benim de sakız sardunyalarım ,normal sardunyalarım dondu.
Bahçeniz çok güzel yeni bahar hazırlıklarınız ,tohumlarınızla bu seneki resimlerini bekliyoruz.
Eminim geçen seneden çok daha güzel olacak .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024