agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni20900Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2009, 22:36   #211
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
İnşallah dediğiniz gibi çabucak büyürler Cumhur bey.
Bu gün bahçede yine çok yoruldum ama hâlâ yapılacak yığınla iş var.
Bahçem yavaş yavaş kendine geliyor, en büyük sürpriz de clematislerim oldu, the president ve snow Queen açmışlar, rouge cardinal ve pembe katmerli(adını unuttum)tomurcukta.

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 22:41   #212
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Çok harika Adalet hanım. Baksanıza, sıkı koruma altına bile almışsınız. Dilerim bahçeniz kadar sizde iyisinizdir.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 22:44   #213
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Geçen yıldan kalan aslanağzı yalnızlıktan şikayetçi değil.
Bahçemin her yıl değişmez davetsiz misafirleri, ben onlara sarı şekerler diyorum.
Sardunyam yeni, daha minicik bir fidan ama çiçek büyüklüğü orkide ile boy ölçüşecek neredeyse.
Hazeranlar da bu gün yarın açarlar artık.

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2009, 22:58   #214
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Liliumlarım çok sağlıklı görünüyorlar, Bir tane mavi iris açmış, turuncu lalem her yerden çıkmış.
Üç kök kivimin bütün dalları tomurcuklu, sayın Sinaninci'nin sayesinde, çiçeklendiği zaman hangisi dişi hangisi erkek anlayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2009, 23:01   #215
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Bende de iki çeşit Acem Lalesi açtı.k.sarı ve a.sarı.yeni paket tohum aldım.başka renklerde vardı .Tohumları ektim çıkmışlar bakalım ne renkler çıkacak.Diğer çiceklerinizin açmasıı bekliyorum.Bakalım ne tür çicekleriniz var.Ellerinize sağlık.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 23:10   #216
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Siyah lalelerim geçmek üzereler, bekleyen her şey bu gün yerine yerleşti, darısı geride kalanlara.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2009, 14:27   #217
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Adalet Hanım, emeklerinizin karşılığını almaya başlamışsınız.Ne mutlu size.Bu arada clematisinize bayıldım, maşallahı var.Terasınız da eminim yakın zamanda göz dolduracak. Kolaylıklar dilerim.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 14:41   #218
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Hüsnüyusuf, ben de ilk defa bu sene yakından gördüm clematis çiçeğini, çiçek boyutu 12 cm. kadar, ama ne yazık ki kokmuyorlar.

Eski 04-05-2009, 15:28   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
President gerçekten çok güzel açmış, snowman77 mi göndermişti?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 15:30   #220
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Beyaz clematisim, çok güzel ve asil, çiçekleri president kadar büyük olmasa da harika görünüyor.
Çin karanfilim geçen yıldan kalma, keyfi pek yerinde.
Sellukalarımı erken götürmüşüm yaylaya, bir türlü kendine gelemedi yavrucaklar.
İki yıl önce komşumun bahçesinden minicik köklü bir çelikle büyüttüğüm leylağım beni güzel kokusu ile mest etti.
Siyah lâlelerim gerçekten de simsiyah açtılar, nerdeyse yirmi gündür de üzerindeler, günler geçtikçe renkleri biraz açıldı.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2009, 15:36   #221
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Adını V.Pennel olarak hatırladığım pembe katmerli clematisim de tomurcukta, sanırım hepsi de baharda açan türler.
Vişnem gelin olmuş, en az 10 kg. hasat bekliyorum, hem reçel hem de vişne şurubu yapmak için ancak yeter.
Yediveren çileklerimden yalnızca 16 tane tutturabilmişim, dört tanesi tutmamış ama seneye çoğaltırım.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2009, 15:38   #222
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Hayır sayın Denizakvaryumu, geçen sene Fidaistanbul'dan almıştım, seneye kökleri daha bir gelişecek daha fazla açacak inşallah.

Eski 04-05-2009, 17:06   #223
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Adalet hanım , sarı şekerler kaliforniya gelinciğimi ?
Birde çin karanfili dediğiniz mısır çiçeğimi ?

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 17:16   #224
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Evet sarı şekerlerim Kaliforniya gelinciği, ama diğerini ben çin karanfili olarak biliyorum, çok hoş bir pembe ve kırmızısı var bende, başka renkler de var tabi.

Eski 04-05-2009, 17:36   #225
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Adalet hanım çiçekleriniz harika görünüyorlar, hayran olmamak elde değil, ellerinize sağlık. Hemen size bir soru sorayım. Bende balkonumu renklendirmek istiyorum , uzun balkon saksılarım var. Gösterişli ve çabuk(mesela bu yaz) çiçek açacak bitkilerden ne ekebilirim acaba, ne tavsiye edersiniz?Bu arada çok güneş alıyor balkonum. Teşekkur ederim.

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 17:59   #226
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Vyvyan Pennel hybrid miş, biraz önce baktım, şöyle açacak.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2009, 18:04   #227
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Züleyha, balkon için en görkemli çiçek bence sardunyadır.
Sakız sardunyalar aşağı doğru sarktıklarında muhteşem bir görüntü olur, ceylan sardunyalar ise gösterişli çiçekleri ile sizi çok mutlu ederler.

Sarkan bir çiçek istiyorsanız Petunyalar da çok güzel olur, renk skalası çok geniş olduğundan istediğiniz renge boyayabilirsiniz balkonunuzu.

Eski 04-05-2009, 18:30   #228
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Evet sarı şekerlerim Kaliforniya gelinciği, ama diğerini ben çin karanfili olarak biliyorum, çok hoş bir pembe ve kırmızısı var bende, başka renkler de var tabi.
Kaliforniya gelinciğini tohumdan yetiştirdim .Merakla çiçeklenmesini
bekliyordum ,siz de görünce daha çok hoşuma gitti.Emin olmak için sordum.
Teşekkür ederim.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 18:32   #229
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Adalet, ben zaman zaman bahçene girip, turluyorum. Kusura bakma ama karışmadan da edemiyorum.
Saksılarda minelerin var, gördüm. 312 numaralı mesajındaki beyaz merdivenler var ya. O basamaklara birer tane mine veya sakız sardunyası koymayı düşünmez misin?

Herşey o kadar güzel görünüyor ki, ellerine sağlık.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 18:39   #230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Adalet hanımın cennet bahçesi.

Sayın adalet yağcı bahçe çalışmalarında gerçekten ortaya güzel şeyler koymuşsunuz , sizinle yazımalarımızda yaşınızın fizik gücü gerektirecek işlerde kendinizin fazla efor sarfetmiyecek işlerle uğraştığınızdan bahsediyorsunuz, ama sanaldaki bu izlenimlerim sizin hiç küçümsenmiyecek bir fiziğe sahip olarak, bu işleri ortaya koyman gösteriyor .

Adalet hanım bahçendeki kivi ağacının kaç yaşında olduğunu öğrenmek isterim.

Bahçen cennetlerden bir köşe gibi baharı ortaya koymuş, cennetinde sağlık ve esenlikli günlerin olsun hoşça kal.

Sevgi ve saygılarımla.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 18:55   #231
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Güler, mineleri diktim, çok güzel bir beyaz sepetim vardı, haftaya fotoğraflarım, sepeti bahçenin ortasına koyacağım, ama merdivenler için tam isabet!!! Ben de aynı şeyi düşünmüştüm, orta boy saksılara sardunyalar diktim, onları koyacağım merdivenlere.

Yoksa sardunyaları terasa taşıyıp(diğerlerinin yanına)tekrar mineli saksılar mı yapsam, şöyle rengarenk, çok güzel duracağından eminim, mmmm biraz düşüneyim, sanırrım dediğin gibi daha güzel olacak.

Eski 04-05-2009, 19:03   #232
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Hoş geldiniz sayın Epsody, verdiğiniz cesaret ve güzel sözleriniz için teşekkürler, bahçemi Güler hanımın bahçesine benzetmeye çalışıyorum ama nafile...
Benim bahçem çok küçük bu yüzden de çim ekemiyorum, ayrıca su sorunumuz var, ama yine de gizli yarışı elden bırakmıyorum
Eşim bahçe işini hiç sevmez, iş başa düşüyor anlayacağınız.
Onbeş gün içinde hazeranlarım açarlar, o zaman da farklı bir güzellik oluyor.

Sevgili Günebakan, ben hiç tohum ekmiyorum, bahçenin her yerinden hazeranlar ve Kalifornia gelinciği fışkırıyor, yüzde seksenini sökmek zorunda kalıyorum

Eski 04-05-2009, 19:07   #233
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Epsody, benim kivilerim üç kök ve altı yaşındalar, bu güne kadar meyve vermediler, ben de geçen sene kulaklarına eğilip, "bir dahaki seneye meyve vermezseniz sizi sökeceğim" dedim, faydası olup olmayacağını bir ay içinde göreceğiz

Eski 04-05-2009, 19:58   #234
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sevgili Adalet Hanım,
Her gün bahçene aralıklarla uğruyorum,her seferinde yeni bir görüntü yeni bir renk cümbüşü negüzel çiçekler yetişmiş ellerine sağlık.

Bende bahçeme uğrayıp 15 gün kalabildim ,Bodrum,a b
ile bahar tam gelmemişti hava soğuk ve puslu geçti o kadar ot temizledim ki başka işlere zaman kalmadı.

Gülerin bahçesi dev bir orkestra gibi her köşesinde ayrı bir melodi,ayrı rağmaler dans ediyor oraya girince sarhoş oluyorum.Senin bahçende geri kalmıyor hani...yakında bir konserde orada dinliyeceğiz şimdiden belli oluyor bu.

Sevgili Adalet sana soracağım birkaç şey olacak. Bende çok çeşitli ceylan var ,çok büyüyüp devasa oluyorlar çokta açıyorlar ama haziran ayından sonra çiçeği bitiyor sadece yaprak olarak kalıyorlar.Mersinde de durum aynı mı oluyor?

Hazeranı çok severim ama yetiştiremedim,hele o sarı gelincikler aklımı aldı.Benim bahçe gelincik tarlası gibiydi
hertaraf kızıla kesmişti toplayıp şurp yaptım(her yaz yaparım)

Sizin bahçeleri dolaşınca bende renk eksikliği oldugunu farkettim,sarı ve mor çok az birde uzun çiçeğe ihtiyaç var.

Bu konuda bahçe doktoru Güler,e başvurdum ondan fikirler alıp yeni şeyler ekliyeceğim.

Senin yardımlarını da bekliyorum.Bu hafta resim göndermeyi öğreneceğim o zaman yardımlar daha kolay olur sanıyorum.
çok uzattım ama birde çiçek isimlerinin Latince olmaları kafamı karıştırıyor nereden buluyorsunuz bu isımleri dergilerde var ama yabancı dil bilmeyince anlamak çok kolay olmuyor.

Mesajlarda da türkçe isim çok az zamanla bir yolunu bulurum herhalde, cesaret veren sözlerini bekliyorum.

Yüreğin hangi güzel şeyler için çarpıyorsa 2009 yazı sana onları getirsin.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 20:01   #235
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Böyle yarışlara can kurban. Keşke herkes bu konuda kıskanç olsa da gaza gelse. Ne güzel olur ve kimbilir ne güzellikler ortaya çıkar.

Bir Atasözü var bilirsiniz ''El elden üstündür''
Ben inanıyorum ki benim bahçemden çok daha güzel, pek çok bahçe ortaya dökülecek. Hele arkadaşlar eteklerindekileri dökmeye bir karar versinler de görün.

Bu ne güzel bir mutluluktur, bilirsiniz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 20:49   #236
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Hozat, güzel sözleriniz için çok teşekkürler ediyorum.
Çok güzel bir benzetme ile sevgili Güler'in bahçesini dev bir orkestraya benzetmişsiniz, gerçekten de haklısınız, hele oratoryolar çaldığı zaman ben mest oluyorum.
Benim bahçem ise henüz kaval resitali veriyor
zaman içinde her şey yerine oturacak.

Sardunyaları Güler hanıma sormalısınız, bildiğim kadar Eyül hatta Ekime kadar çiçeklenirler, ben de bu sene ilk defa bir sardunya koleksiyonu yaptım, arkadaşlarımız örnek balkonlar başlığında öyle güzel fotoğraflar gösterdiler ki, aklım başımdan gitti.

Bahçenizi birlikte renklendirelim, bu yaz ben size kaliforniya gelinciği tohumu toplayayım, tabi mor, eflatun, pembe, beyaz hazeran tohumlarından da.

Bunları bir yıl ekiyorsunuz, tercihen Sonbaharda, bir daha ekmenize gerek kalmıyor, her yıl kendini yeniliyor.

Uzun çiçekler için glayöller iyi bir seçim olabilir eğer bahçeniz çok rüzgar almıyorsa.

Bitkilerin Latince isimlerini ben de bilmiyorum, yerel ismi yoksa örneğin Heuchera, mecburen bu isimleri kullanıyoruz.
Siz en kısa zamanda fotoğraf yüklemeye bakın, bir de 'Hozat'ın bahçesi' başlığını açın, bakın neler olacak.
Tüm güzel dileklerinizin kat kat fazlasını sizin için diliyorum.
Sevgiyle kalın.

Eski 04-05-2009, 22:34   #237
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Baston güllerim henüz Mersin'de, sarının rengine bayılıyorum.
Dipladeniama bakın, fevkalade görünüyor değil mi?
Bu sene orkidem yine çok güzel açtı, her yıl 29-32 arası çiçek veriyor.
Pembe phalim de bu gün yarın açacak.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2009, 22:58   #238
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Her köşe birbirinden renkli ve güzel, ellerinize, emeğinize sağlık.

Kivinizdeki çiçek tomurcuklarını görünce benim bahçemdekiler açmış kadar sevindim. İlk kez görüyorum tomurcuklu halini. Ben dikeli de 4 yıl oldu ama bırakın meyve vermesini daha çiçek bile açmadılar. Çiçeğinin de çok güzel olduğunu söylüyorlar, açmış halinin de fotoğrafını çekip eklerseniz çok sevinirim.

Clematis olur mu olmaz mı derken hepimizden çok çeşidiniz olmuş ta çiçeklenmişler bile Kafese almanızın sebebi siz yokken zarar vermemeleri için mi?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 07:35   #239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Adalet hanımın kiviler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Epsody, benim kivilerim üç kök ve altı yaşındalar, bu güne kadar meyve vermediler, ben de geçen sene kulaklarına eğilip, "bir dahaki seneye meyve vermezseniz sizi sökeceğim" dedim, faydası olup olmayacağını bir ay içinde göreceğiz
Üzerinde çiçekler var, geçen senede aynı çiçekler varmıydı. Adalet hanım biliyorsunuz kiviler iki cinsli olarak meyve veriyor acaba çiçekler tozlama yapacak eş bulamıyorlarmı satıcıdan alırken yoksa bir hatamı oluştu bunları hiç araştırdınızmı, bende üç fidan kivi ekmiştim gelibolunun sert rüzgarlarında bir dişi bir erkek fidanımı kuruttum, geçen sene üzerinde çiçekler olmasına rahmen tozlama yapacak erkek fidan civardada olmadığından meyve vermedi.

Sizin kivilerdede böyle bir durum olsa gerek. hoşça kal güzellikler hep seninle olsun dileklerimle sevgi ve saygılar

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 08:54   #240
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Limon, siz ve Güler hanım, bir de Sonja Varol'un clematisleri ile öğrendim bu güzel çiçeğin varlığını, görür görmez de aşık oldum

Bahçemi bir düzene sokmaya çalışıyorum, seneye daha iyi gelişeceğini umuyorum, bir çok şeyi yeni diktim veya yerlerini değiştirdim.

Kivileriniz için üzülmeyin, mutlaka siz de araştırmışsınızdır, dört yaşından önce meyve vermiyorlar.
Ben beş kök almıştım, bir erkek dört dişi, islâmî kurallara uygun olsun diye
İkisi bir şekilde kayboldu, kurudumu çürüdümü bilmiyorum.
Elimde kalanlardan üç senedir yalnızca bir tanesi çiçekleniyordu, bu sene hepsinde de tomurcuk var, yani dişi mi erkek mi olduğu bu sene belli olacak, açtıklarında sizin için fotoğraflarım.
Bu arada sizin fotoğraflarınızın hayranı olduğumu söylemeden geçemeyeceğim, ben de Fotokritiğe bir kaç fotoğraf yüklemiştim, ama baktım bu iş ustalık istiyor vazgeçtim.

Clematisleri hem hain ellerden korumak için hem de sarılsınlar diye kafesledim

İşte erkek ve dişi kivi çiçekleri

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024