agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2008, 12:04   #1
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Koyu yeşil'in Bahçesi

Mor salkımı ve leylağı siz de görün istedim. Tabi en sevdiğim calayı da eklemesem olmaz
Oğlum da haftasonu bahçede bana yardım etti. Yaban otlarını temizledi, kartoplarını arapsabunu ile bitlerden kurtarmak için ilaçladı. Küçük bahçıvan

Eklenen Resimler

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 13:07   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Koyuyeşil şahaneler. Cala yavru verirse şayet talibim

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 13:36   #3
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Cala dediğiniz beyaz çiçekli geniş yapraklı olan mı ?

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 13:49   #4
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Evet beyaz olan. Geçen hafta sarı çiçek açanın da soğanını alıp ektim. Merak içinde bekliyorum. Sevgili limon, bana adresinizi verirseniz minik bir tane gördüm bahçemde yavru cala, size onu yollayayım.

Eski 01-04-2008, 13:53   #5
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Bende de var 2 **** 3 soğan olacak dibinde ama bendeki daha yeni yaprak çıkartıyor bu yıl .Zaten senede bir kez açıyordu , bu yıl gecikecek herhalde .

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 14:05   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Hepsi de çok güzel, doya doya tadını çıkartın sevgili koyu yeşil.
Ben Leylağı çok severim, ama nedense birtürlü muvaffak olamadım bahçemde. Hem buradaki komşularım verdiler hem de çeşitli seralardan hem katmerli hem de yalın kat aldım ama bir sene bile dayandıramadım. Hemen hemen hepsi kurudu. Acaba toprağa ekmesem de çok büyük bir saksıda yapabilir miyim? Çok özeniyorum, bana çocukluğumu hatırlatıyorlar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 14:44   #7
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Teşekkürler Güler Hanımcığım. Bizim evin orda leylaklar o kadar çok ki, bazı bahçelerde çok bakımsız ama leylaklar kendiliğinden hayatta kalmayı başarıyorlar. Bence çok büyük bir saksıda da yetiştirilebilir. Bir deneyin derim. Beyaz ve daha mor gibi olanları da var. Çok şahane

Leylak'la mor salkım karışımı kokunun da muhteşem olduğunu söylemeliyim. İnsanın kokladıkça koklayası geliyor.

Eski 01-04-2008, 14:57   #8
Ağaç Dostu

can17can's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Hepsi de çok güzel, doya doya tadını çıkartın sevgili koyu yeşil.
Ben Leylağı çok severim, ama nedense birtürlü muvaffak olamadım bahçemde. Hem buradaki komşularım verdiler hem de çeşitli seralardan hem katmerli hem de yalın kat aldım ama bir sene bile dayandıramadım. Hemen hemen hepsi kurudu. Acaba toprağa ekmesem de çok büyük bir saksıda yapabilir miyim? Çok özeniyorum, bana çocukluğumu hatırlatıyorlar.
banada çocukluğumu hatırlatır açtıkları zaman buket yapar öğretmenlere götürürdük kokusu hala burnumda bizdekilere biz sadece yanmış hayvan gübresi verirdik hiç kuruyan olmamıştı saksıda yetiştirmek için internette araştırıken bu ilanları bulmuştum bende alacağım ama henüz fırsat olmadı belki işinize yarar
(100 CM BOYUNDA LEYLAK AĞACI ELİMDE ORTALAMA 100 CM BOYLARINDA TORBALARDA EKİLİ LEYLAK AĞACI VARDIR. FİYATI: 3 YTL DİR. TEL: 0537 376 23 98)
ikinci ilan
leylak mor çiçekli 70-80 100 cm 30 luk büyük poşetlerde 150 adet 7 tl
cennet gülü 30 luk büyük poşette 100-120 cm 7 tl ilgilenenler
05327007110 tlf fax 02263533056 **** [email yalovasufidancilik@hotmailbahce.com YALOVA - YALOVA İZMİT KARAYOLU 12.KM ZUHALKENT SİTESİ KARŞISI TRABZON VAKFIKEBİR FIRIN YANI TOPÇULAR YALOVA

Düzenleyen can17can : 01-04-2008 saat 15:40
can17can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 12:33   #9
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Galeri: 11
Çiçekler çok hoş görünüyor.

Ne güzel, siz şimdiden başladınız bahçenin tadını çıkarmaya. Bizde henüz kıpırtı yok
Zaten hava da çok soğuk.

Bahçıvanınız da çok tatlıymış, nazar değmesin.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 16:13   #10
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Koyu Yeşil, çiçekleriniz kadar yardımcınız da güzel. Kolay gelsin.
Mor salkımınız harika. Çok severim ama çeşitli zamanlarda diktiğim pek çok çeliği bir türlü tutturmayı başaramadım. en son diktiklerim tam yaprak çıkartmaya başlamıştı ki baktım onlar da kurumuş. Üstelik daha pek sıcak da olmadı biliyorsun. Havalar ısınınca zaten yaşama şansı az.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 16:26   #11
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Teşekkür ederim Sabah, Fatma Hanım Bu mor salkımı ben ekmedim biliyor musunuz. Bahçemde kendiliğinden çıktı 2 ayrı yerden. Belki yıllar önceden vardı ve ben sulayıp bakım yaptıkça kökler canlandı filiz verdi, bilmiyorum. Ama bahçe ile ilgilenmeye ilk başladığımda hep imrenirdim mor salkımlara fide alıp ekecektim. Baktım bir sonraki sene 2 yerden filiz vermiş kendiliğinden. Şans diye buna denir

Eski 09-04-2008, 17:02   #12
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
"Körün istediği bir göz,Allah verdi iki göz" derler ya. Aynı olay geçen yıl benim de başıma geldi.Amerikan sarmaşığı istiyordum. Aldım da, ancak aldıktan bir hafta sonra bahçemde bir amerikan sarmaşığının kendiliğinden çıktığını farkettim.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 20:16   #13
Ağaç Dostu

Sonja Varol's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Mor salkımı ve leylağı siz de görün istedim. Tabi en sevdiğim calayı da eklemesem olmaz
Oğlum da haftasonu bahçede bana yardım etti. Yaban otlarını temizledi, kartoplarını arapsabunu ile bitlerden kurtarmak için ilaçladı. Küçük bahçıvan
Bayildim bayildim sevgili koyuyesil. Ben de gectigimiz sonbaharda diktim bahcemize Mor salkimi,ama henüz yeni canlanmaya basladilar. Burada havalar oldukca serin ve yagisli. 1 mayisa kadar düzelecegini umuyorum. Size bahcenizde ciceklerinizle mutluluklar diliyorum...

Sonja Varol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 20:24   #14
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Çok güzel görünüyorlar. Yeni fotografları da bekleriz Sevgili Koyu yeşil.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 20:31   #15
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar benim gala serada olan açtı ama dışarıdakiler henüz küçük kaldılar.

Eklenen Resimler

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 02:30   #16
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Nazar değmesin,ağaçlarınız harika...Bahçenize erguvan ve oya ağacı da dikin. Morlu pembeli müthiş bir görüntü olur...Ben henüz iki kök çiçeği çimlendirmekle uğraşıp, ölen fidelerin arkasından bir araba yas tutarken, ağaç bakma konusuna girmiyorum bile.

Bu hafta Sarıyer pazarında,1 mt.lik leylak fidanları 6 ytl. idi.

Bende de mor salkım var ama daha yavru.. Geçen yıl,karşı komşum hediye tmişti,yaklaşık 50 cm.di ama büyümesi harika, sanırım şu an 1,5 mt. olmuştur,mor mor açmaya başladı,hızlı büyüyorlar...

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2008, 15:04   #17
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Sevgili Koyu Yeşil'in gönderdiği Cala'yı biraz büyüyünceye kadar geniş bir saksıya diktim. İyice geliştikten sonra bahçeye geçirmeyi düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim
Name:  IMG_1019.JPG
Views: 1578
Size:  59.6 KB
Kenarlardakiler tohumdan yetiştirdiğim Ankara Çiçekleri.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 13:34   #18
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Koyu Yeşil'in Bahçesi/Silbaştan

Bu başlıkta sizlerle bahçemin şu anki resimlerini ve yeni düzenleme yapmak için kafamdaki fikirleri paylaşıp, önerilerinizi almak istiyorum.
Beş yıl önce bahçeyi düzenlerken henüz ağaçlar net ile tanışmamıştım. Koyu yeşil'in Bahçesi

Bitkilerimi biraz ondan biraz bundan diyerek, bahçenin kenar bölümlerine yerleştirdim. Orta alanı farekulağı denen yonca ile kaplı idi.

Alt katın tadilatı sırasında(resimlerde yeni panjurları olan daire) pek çok bitkim öldü, yoncalar da zebil oldu.

Şimdi kafamdaki fikir, bu bahçeyi yeniden tasarlarken(zaten minnacık bişey)
çiçek ekilen alanlarını genişletmek, şu kenarlara çiçeklerin sıralandığı düzenden kurtulmak.
Farklı görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bahçenin geneli öğlen itibariyle tam gün güneş alıyor. Sadece sağ tarafta kalan leylak ve defne ağacı bölümü öğleden sonra gölge oluyor, zaten ortancalar, gala ve mügeler (yeni ektim) o bölümde.

İşte zavallı bahçemin hali: Önce genel bir görüntü

Name:  1.jpg
Views: 2353
Size:  61.8 KB

Name:  genel.jpg
Views: 2238
Size:  66.8 KB

Düzenleyen Koyu yeşil : 06-03-2009 saat 13:35 Neden: resim ekleme
Eski 06-03-2009, 13:40   #19
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Bahçenin giriş bölümü

İşçilerin basarak kırdıkları sarmaşık gülüm(penelopheyle beraber almıştık, kocaman kırmızı güller açıyor), direnip hayatta kalmayı başarmış. Minik sürgünler veriyor.

Mor salkımım ve sarı minicik güller açan nisan gülü, şu an yerlerde sürünüyor. Komşuyla kavga ettik. Balkonun yanından çıkmasını istemiyor-du. Ağzının payını aldı. Haftasonu benim kata doğru yukarı bağlanacaklar tekrar.

Starliçe saksıdaydı, yeni bahçeye aktardım.

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2009, 13:48   #20
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

İki sardunyanın arasında sihirbaz gül var. Çok güzel açtı geçen sene. Şimdi bahçedeki tüm sardunyaları biraraya toplamayı düşünüyorum. Gülün yerini değiştiremem korkudan.

Oya ağacının altına mevsimlik bitkiler ekiyorum genellikle. Mavi yasemin hiç istediğim gibi olmadı. Çok fazla sürgün veriyor kökten, geniş bir yer kaplıyor.
Oysa ben diğer beyaz yasemin gibi minik ağaç formuna girmesini isterdim, beceremedim. Bu gidişle söküp atabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2009, 13:59   #21
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Bahçenin orta bölümünde kasımpatlarım vardı, bunlar her yıl bolca açan minik beyaz patlardan. İşçilerin ayaklarından nasiplerini aldılar. Şimdi duvar dibinde ezilmekten kurtulanlar yeniden yeşeriyor.

Patların karşında beyaz yasemin ağaççık şeklinde altında da laleler ve diğer mevsimlkikler sıralı.

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2009, 13:59   #22
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Koyu yeşil şimdiden kolay gelsin. Bahçenizde güzel bitkileriniz var, emeğinizle çok güzel olacak.

Oturup, kullanmayı düşündüğünüz bir bahçe mi yoksa görsel olarak mı düzenlemek istiyorsunuz?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 14:10   #23
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Bahçenin sağ bölümü, öğleden sonra gölge, torbalarda ormandan aşırdığım toprak var malum evdeki saksıların toprağı yenilenecek, domat ve biberler ekilecek. En az bir bu kadar daha lazım

Pişşşt Penelopeciğim! Bu fidanı tanıdın mı Sürgünler veriyor şimdi! Yakında yapraklı resimlerini de koyarım.

Bu bölümde 2 tane mine çalısı var. Güneş az olduğundan iyi çiçeklenemiyor ya yerini değiştirmeli **** yazlığın bahçesine taşımalıyım.

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2009, 14:12   #24
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Nurbahar, aslında minik bir oturma köşesi şahane olurdu ama bahçem o kadar küçük ki biraz zor diye düşünüyorum. Bir ihtimal defnenin altına küçük bir düzenleme olabilir, hemen iki kişinin oturacağı kadar.

Eski 06-03-2009, 14:24   #25
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Koyu yeşil, tahmin ettiğim kadarıyla, bakınca içinizi açan, bitkilerin arasında rahatça gezineceğiniz ve uğraşaçağınız, bir köşede keyif yapabileceğiniz bir bahçe istiyorsunuz.

Çiçek alanı arttıracağınıza göre çim düşünmüyorsunuz. Kavislerle çiçek alanlara şekil verip, yürüme alanlarına çakıl ya da taş döşemeyi düşünür müsünüz? Kavisler bahçenin köşelerini yokettiği için ve güzel çiçek alanları çıkardığı için hoşuma gidiyor ama tabii ki herkesin zevki başka, tam tersini düşünebilirsiniz.

Eski 06-03-2009, 14:47   #26
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Tam da böyle düşünüyorum Nurbahar Sağ tarafta yer alan gölge alan geniş nisbeten orda nasıl bir düzenleme yapmalı sence? Ortancaların önünde epey boş alan var.

Elimde 2 tane kış tatlısı var, o bölüm için düşünüyorum.

Eski 06-03-2009, 14:54   #27
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Yeni düzenlemede bitkilerimi gruplar halinde biraraya toplamayı düşünüyorum. İlk yaparken acemilikten hep serpiştirmişim.

Elimdeki mevcut bitkiler:
Karagözlü suzan, sarmaşık değil
Datura çeşitleri
Mavi Balon çiçeği (çimlenirse)
Deniz lavantası (Çimlenirse)
Süs bezelyesi (Çimlenirse)
Kış tatlısı
Pasifflora
Kapsül şebboy
Sarı zinnia
Frezya (10 adet)

HEMEROCALLIS BONANZA SARI- KIRMIZI 70-75 cm
HEMEROC. AUTUMN RED VİŞNE ÇÜRÜĞÜ-SARI
HEMEROCALLISFRANS HALS SARI-TURUNCU

TIGRIDIA Kaplan çiçeği TIGRIDIA MIXED KARIŞIK RENK 45 cm

ORIENTAL LILIUM PEMBE PEMBE 70-90 cm
ORIENTAL LILIUM PEMBE/BEYAZ PEMBE-BEYAZ 70-90 cm
ORIENTAL LILIUM BEYAZ BEYAZ 70-90 cm

Yaz orkidesi, 5 adet, 70cm

Eski 06-03-2009, 17:11   #28
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Koyu yeşil, bu gölge kısımda bank nasıl olur? Bahçede görmek istediğin tarafa çevirerek koyabilirsin. Arkasında yer kalırsa uzun boylu bitkiler de dikilebilir.

Bana gölge alan için tavsiye edilenlerden kopya çektim:
orman gülü
eğrelti otu
kurdela çiçeği
hosta
müge
rus ortancası
acanyhus
cezayir menekşesi

Ayrıca,
kasımpatı
orman menekşesi
hezeran

Gerçi sende de çok çiçek var ama çoğunu tanımadığım için gölgeyi sevenleri bilmiyorum.
Bankın yerine karar verip, yürüme yolunu, bankın önünde genişletip, basma alanı yaratabilirsin. Bank konumu belli olunca da çiçekler gruplanabilir. Oturma yerine yakın koyacağın objeler, taşlar, saksılar da güzel olabilir.

Eski 06-03-2009, 18:00   #29
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Kolay gelsin sevgili Koyu Yeşil, küçük bahçelerin bakımı kolay ancak, her şeyden olsun isterseniz(benim gibi)düzenlemesi oldukça zor oluyor.

6. mesasajınızın ilk fotoğrafında görülen bölüm, Ortancalar için uygun gibi görünüyor, bu çok gösterişli çiçek ile duvarın dibini tamamen kapatabilirsiniz, onun önüne de kısa boylu süs bitkilerinizi yerleştirebilirsiniz, frezyaları da bu bölüme alabilirsiniz.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 13:22   #30
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Teşekkür ederim Nurbahar. Haklısınız Adalet hanım, şu da olsun bu da olsun derken, napacağını şaşırıyor insan. Daha dolu dolu görünmesini istiyorum bahçemin Söylediğiniz bölümde ortancalar var, yeni budandığından iyice çıplak kaldı o bölüm. Duvar dibine ortancalardan daha yüksek bitkiler ekmek istiyorum aslında. Belki gölge seven bir sarmaşık ekip duvarı kapatabilirim. Ön bölüme de daha alçak bitkiler ekmeli.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024