agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni738Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2022, 11:41   #151
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tilkiyi tavuğu köpeği bırakıp bir an önce kalp doktoruna görün güzel kardeşim. Sabaha karşı göğüs üzerinde yayılıcı tarzda, biri üzerine oturmuş gibi, uyandıracak kadar şiddetli ağrıda İLK ÖNCE KALPTEKİ CİDDİ bir sorundan şüphelenilir. İLK FIRSATTA... İyi haberlerinizi bekliyoruz..
Sn TCM tavsiyenizi yerine getirdim, bugün için kalp ve damardan randevu aldım, Girdim dr a, dedim gece göğüs ağrsısı, dedi biz bakmıyoruz(abartmıyorum) kardiologiye gidin, dedim teşekkür ederim çıktım. kardiolalgi 5 ocaka kdr rendevular dolu dedi.
Krizi anında ambulans çağırırız artık, yetişebilirsek )

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2023, 13:12   #152
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

4 sene önce başkasına sürdürmüştük, bu sene kendi traktörümüz ve rotovatörümüzle kendimiz sürdük. Uzun olan yere kavun karpuz, nohut ve kabak ekmeyi, geniş kısa olan yerdeki 4 sıra nar ağaçlarını söktük ve bu hale getirdik, domates biber patlıcan vs ekmeyi düşünüyoruz. Ayrıca buraya belki seneye 100m2 bi sera yaptırmayıda düşünüyoruz.
Bigün çocuklarıda götürüp taşlarını toplamamız lazım

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2023, 19:23   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2011
Galeri: 1
kardiyoloji

kardiyoloji randevusunu unutmayın...

CheNell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2023, 18:14   #154
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Dedm de kalp kriziyle sessiz sedasız çalışrken ölmüş, garajın kapısını tamir etmiş, yaptığı işi seyrederken gitmiş.
Neyse biz yaşama geri dönelim.
Dün yeni aldığımız 10 adet ligorin tavuklarımız geldi, piliçler henüz, çok uysal çok ürkekler.
Rahmetli it kümesin başka bi yerin telini makasla kesmiş gibi koparmışmış, güçlendirdik. Etrafına elektrikli çit çektim. Foto kapan koydum. Ama başka bir köpek gelirse yinede hiç ümidim yok.

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2023, 19:06   #155
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
bulunduğunuz yer nasıl bir yer bilmiyorum ama, ceviz iriliğinde dahi bir giriş yeri bırakmayın. Açık bölümde tel eteklerini 30 santim kadar toprağa indirip, en dipte de 20 santim kadar dışa doğru kıvırıp gömün, ki kazarak girmek isteyen yırtıcı daima telle karşılaşsın.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2023, 09:07   #156
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Dedm de kalp kriziyle sessiz sedasız çalışrken ölmüş, garajın kapısını tamir etmiş, yaptığı işi seyrederken gitmiş.
...
Kucaklayıp götürcem şimdi adamı kardiyolojiye yav...

Kardiyolojiden sıra bulamadıysanız ve benzer şikayetler olursa mutlaka acil servise başvurun. Stres, sigara, erkek cinsiyet, tansiyon, şeker, beslenme hataları, kalp damar hastalıklarından erken yaşta akraba kayıpları en önemli, şu an aklıma gelen risk faktörleri. Gerçi acil servise, gerçek şikayeti olup ta gitmesi gerekenler yerine iki yıldır kolu ağrıyan, beş aydır bacağı ağrıyanlar gidiyor memleketimde ama...

Hakkınızı helal edin, sevimsiz konuyu açıp deşiyorum ama motor önemli.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2023, 02:17   #157
Ağaçsever

Renkli bahçem's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2022
Ligorin

Alıntı:
Neyse biz yaşama geri dönelim.
Dün yeni aldığımız 10 adet ligorin tavuklarımız geldi, piliçler henüz, çok uysal çok ürkekler.
Rahmetli it kümesin başka bi yerin telini makasla kesmiş gibi koparmışmış, güçlendirdik. Etrafına elektrikli çit çektim. Foto kapan koydum. Ama başka bir köpek gelirse yinede hiç ümidim yok.
Merhaba. Tavuklarınıza bir maşaallah diyeyim. Eşimle pazardan ligorin civciv aldık. Bayağı büyüdüler. Ve sizinkilerle kıyaslarsak bizimkilerin hepsi horoz çıktı sanırsam. Bazı fotoğraflar da dişilerinin de uzun ibibikli olduğunu gördüğüm için kafam karışmıştı. Ama birer birer ötmeye başladılar İşin kötü tarafı kendi beslediğim canlıyı kesip yiyemiyorum. Pazardan civciv almak hataydı zaten. Kısmet diyelim. Başkaları da bizim gibi hataya düşmesin. Bu arada bizim de köpekler yüzünden iki kere sıfırlandı tavuklarımız. İnşaAllah sizinkilere tekrar birşey olmaz .

Not: Doktora giderseniz herkesin içi rahat edecek

Renkli bahçem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2023, 09:23   #158
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Renkli bahçem Mesajı Göster
Merhaba. Tavuklarınıza bir maşaallah diyeyim. Eşimle pazardan ligorin civciv aldık. Bayağı büyüdüler. Ve sizinkilerle kıyaslarsak bizimkilerin hepsi horoz çıktı sanırsam. Bazı fotoğraflar da dişilerinin de uzun ibibikli olduğunu gördüğüm için kafam karışmıştı. Ama birer birer ötmeye başladılar İşin kötü tarafı kendi beslediğim canlıyı kesip yiyemiyorum. Pazardan civciv almak hataydı zaten. Kısmet diyelim. Başkaları da bizim gibi hataya düşmesin. Bu arada bizim de köpekler yüzünden iki kere sıfırlandı tavuklarımız. İnşaAllah sizinkilere tekrar birşey olmaz .

Not: Doktora giderseniz herkesin içi rahat edecek
Çok geçmiş olsun, insan çok üzülüyor, hepsi birden özellikle köpek tarafından telef edilince, tilkiyi anlıyorum yabani de, köpeğe ne oluyor, ve köpek aç olduğunda önünde hiç birşey duramıyor.
Benim diğer bir dezavantajım, bahçede durmuyorum ben 3-5 günde bir gidiyorum, orda olsam köpek yiyemez. Neyse
Ligorları aldığım kişi abi hiç horoz çıkmaz dedi, umarım 1 tane çıkar
Fabrikadan getirmiş.
Bakalım ne çıkacak.
Benim esas istediğim sasso, baharda yine 50 tane civciv alacağım. Bulabilirsem bu sene sussex da almayı düşünüyorum, o zaman 25-25 yaparım.
Kesme işinde hiç üzülmiyorum, çünkü onları(etlik olanları) bu yüzden büyütüyorum zaten. Doğanın kanunu bu. Yapacak bişe yok. Mesela tavuklarında canlı canlı kurtcukları yediğinin düşünün, yani güçlü olan ayakta kalıyor.
Neyse.. çok uzattım galiba.
Ayın 20 sine kardioloji randesu aldım )

Eski 11-01-2023, 09:52   #159
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Kucaklayıp götürcem şimdi adamı kardiyolojiye yav...
Daha şimdi farkettim bunu ))))

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 11-01-2023, 12:06   #160
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
..
Ayın 20 sine kardioloji randesu aldım )
Alıntı:
Daha şimdi farkettim bunu ))))
Randevuyu bana güvenip aldıysanız şaka yaptım ben, ayın 20 sinde de işim var zaten, gelip kucaklayamam yani, başınızın çaresine bakın. Tavukların kesileceği döneme denk gelirse bi ihtimal ..

Atilgan, Muda, devrann ve 3 kişi beğendi.
Eski 11-01-2023, 14:03   #161
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Tavukların kesileceği döneme denk gelirse bi ihtimal ..
Keşke sasso ları köpek yemeseydi, eti o kadar lezzetliki, ve rengide hiç öyle tavuk eti fln gibi değil, hindi etinden bile koyu desem abartmamış olurum. Ve zerre koku yok.
Bi ara market tavuğunu yasaklamıştım eve, pişerken dışarıdan eve girdim ve midem bulanmıştı o kokudan.
3 yıldır kendi tavuklarımızın yumurtasını ve etini yiyoruz, mesela yumurtayı yazın 35-40 derece sıcağında bile 10 günde bir aldığım oluyordu folluktan, şuana kadar 1 tek bozulmuş yumurtam olmadı.

TCM ve Renkli bahçem beğendi.
Eski 17-01-2023, 20:11   #162
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Keşke sasso ları köpek yemeseydi, eti o kadar lezzetliki, ve rengide hiç öyle tavuk eti fln gibi değil, hindi etinden bile koyu desem abartmamış olurum. Ve zerre koku yok.
Bi ara market tavuğunu yasaklamıştım eve, pişerken dışarıdan eve girdim ve midem bulanmıştı o kokudan.
3 yıldır kendi tavuklarımızın yumurtasını ve etini yiyoruz, mesela yumurtayı yazın 35-40 derece sıcağında bile 10 günde bir aldığım oluyordu folluktan, şuana kadar 1 tek bozulmuş yumurtam olmadı.
Son okuduğum 'fonksiyonel tıp' kitabında günümüzde yapılan sanayi tipi hayvancılık ile ilgili yazılanları buraya aktarsam sanırım sizin gibi kimse yemezdi. Mümkün olduğunca ben de almamaya çalışıyorum ama çok ta seçenek olmuyor bazen.

chelik26 beğendi.
Eski 17-01-2023, 21:20   #163
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Son okuduğum 'fonksiyonel tıp' kitabında günümüzde yapılan sanayi tipi hayvancılık ile ilgili yazılanları buraya aktarsam sanırım sizin gibi kimse yemezdi. Mümkün olduğunca ben de almamaya çalışıyorum ama çok ta seçenek olmuyor bazen.
Kümes etrafına bir tel daha çekiyorum. İşi ciddi ciddi yapacağım birde kuluçka makinesi aldım. Arkadaşta geçen yılın benim aldığım sassoları var. Yumurtluyorlar, becerebilirsek ilk etapta şubat 15 gibi 56 yumurta koyacağız. 40 tane çıkarabilirsek. Sonra 2 defa daha düşünüyoruz belki 3.
Artık bahçeyede ciddi ciddi taşınmayı düşünüyorum.
Ve ligorinlerimiz büyüyorlar. Yerlerine alışıyorlar. Ama çok yabaniler, marul yemiyorlar )

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2023, 08:15   #164
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üç beş sene önce güzelce altını üstünü telle çevirerek kestane dallarıyla sağlam bi kümes yapmıştık. Arkadaşlardan üç tavuk bi horoz aldım geri verme garantili, yap-işlet-devret modeli. Horozla anlaşamadık, tavukları kıskandı, iki kez tepeme çıktı; tavukların ayağına ip dolanmış, ben çözmek için yakalayınca baktım horoz koşturarak geliyor. Ben teşekküre geliyor sandım, meğer beni de hareme katmaya geliyormuş. Baktım astarı yüzünü geçiyor, yaylada kalma süresi üç ay, böyle olunca et işine giremiyorsunuz, yumurta da üç tavuk bi yeniçeri ve katkısız beslenme ile çok zor, kümesi kaldırdık. Ama şartlar uygun olsa tavuk işi aklımda.

Bu arada bir tavuğun marul yememesi çok ilginç. Bizimkilerin yemediği bi şey yoktu, aklınıza ne gelirse, çöpe evden bir şey atmaya gerek yok..

Eski 20-01-2023, 14:06   #165
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bugün sırf, siz beni düşünen değerli bahçedaşlarımın içi rahat etsin diye kardiolojiye gittim, önce ekg çektirdim, sonra dr çağırdı girdim, evet ne şikayet ile geldiniz dedi, 1 ay önce saat 4-5 gibi göğüs ağrısıyla uyandım, krizmi geçiriyorum diye birkaç öksürdüm dedim. Sabahında bahçeye gittim 14 tavuğumu köpek yemiş dedim. şu var mı bu varmı sorularından sonra uzanın göğsünüzü açın bi bakalım dedi. Baktı
Çok iyi dedi, korkacak bişey yok. O gün muhtemelen bir stresiniz varmış demekki dedi. Tavuklar dedim ) güldük çıktım.

almira, OSMAN45, TCM ve 4 kişi beğendi.
Eski 22-01-2023, 19:55   #166
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bakla ve bezelyeler hızlı büyüyorlar, bakalım ürün de alabilecekmiyiz,
Kötü olan ise avustralya dutlarımın tomurcukları patlamaya başlamış, demekki kökten su yürümüş, çok kötü donacaklar, mevsimlerin gidişi hiç iyi değil.

Eklenen Resimler

Eski 23-01-2023, 06:13   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Alıntı:
Bakla ve bezelyeler hızlı büyüyorlar, bakalım ürün de alabilecekmiyiz,
Kötü olan ise avustralya dutlarımın tomurcukları patlamaya başlamış, demekki kökten su yürümüş, çok kötü donacaklar, mevsimlerin gidişi hiç iyi değil.
Emeğinize sağlık, bakla ve bezelyelerinizin çapalanmaya ihtiyacı olup, sağ ve sol taraflarından 20-30 cm civarı capalayıp akabinde de capalanan kısımların üzerine fermente olmuş hayvan gübresi dökerseniz, fevkaladenin fevkinde olurlar. Ben kendi yetiştirmeye çalıştığım bakla ve bezelyelerimde çapalamayı yaptım fakat hayvan gübresi olmadığı için dökemedim.

chelik26 beğendi.
feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2023, 20:44   #168
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2016
Ben Sakarya Hendekte yaşıyorum.Aynı duttan bende de var ve şuan resmen meyveye durdu Ağaçta yüzlerce minik dut var şuan 7 veren cinsi olduğu için havalar iyi gittiğinden normal karşılıyorum.Umarım yanmaz ama kar yağarsa hiç şansları yok.

chelik26 beğendi.
Aytekin045 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2023, 13:22   #169
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Şunu bikere daha anladımki, bahçe müthiş bir psikolog, bahçedeyseniz, tüm dünya ile iletişimi kesiyorsunuz, heleki birşeyler yetiştiriyorsanız. Hele böylesi günlerde gerçekten paha biçilmez.

h_dogan, OSMAN45, TCM ve 4 kişi beğendi.
Eski 02-05-2023, 22:17   #170
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bu sene güzel yağdı/yağmaya devam ediyor, yağmurun kötü yanı ise şeftalilerin ve ayvaların mantar hastalığına yakalanmsı, ne kdr wp atsamda olmuyor.
Sonrbahar da hayvan gübresi atıp sürdüğümüz toprak bol miktarda otlanmıştı, çapa makinesi ile sürdük tüm o otlar kıyılarak toprağa karıstı. Ertesi gün domates fidelerini siyah malç naylonu altına diktik ve suladık.
SOnra, bamya, fasülye, kabak karpuz ve kavun çekirdeklerini de toprağa gömdük. Bamya fasulye mısır ayçeçiği tohumlarını gömdükten sonra hafiften suladık.
Bakalım süreç nasıl ilerleyecek.
Bu ara geçenki soğuk havalarda baklaların ve bezelyelerin çiçekleri dondu, ama herşey rağmen direnenleri topladık, yarım kiloya yakın

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2023, 20:04   #171
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

4 senedir mehdiyi bekler gibi bu anı beklemiştik. Nihayet suyumuz geldi. 2 gündür akşam üzeri suladım. Henüz deneme aşamasındayım, çok uerden patlak çatlak çıkıyor.
Tam olarak oturttuğumda, eskiden 2 günümü tümüyle taşıma suya ayırdığım tüm günleri peyzaja, bitkilerin bakımına, ağaçlara ve keyfime ayıracağım.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2023, 13:56   #172
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Fotokapandan bir kaç manzara

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2023, 19:57   #173
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Son halimiz

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2023, 14:01   #174
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Buralara pek uüramadan bir ürün yılını daha geride bıraıyoruz.
Bu sene köylüden de duyduğum ve kendi yaşadığıma göre tam bir FARE mevsimi/yılı oldu. İnanılmaz fare vardı, domatesleri salatlıkları fasulyeleri aklınıza ne gelirse herşeyi bizden fazla tükettiler. Her yer delik deşik ve dahası, evin çatısında, ordan içeride, gecenin 11 inde kalkıp çoluk çocuk bahçeyi terketmeler, Neyseki çatıya çıkan sarmaşıkları kestim, evin içine ulrasonic ses veren bir cihaz taktım şimdilik bertaraf ettik.
Lavantaları topladık, çiçeklerini kurutup döktük minimum hacimle bodruma koyduk. Saplarını ektiğim yere serip çapa makinesi ile toprağa karıştırdım.
Karar verdik, 50 litrelik elektrik ısıtmalı(elekt bedavaolduğundan) bir imbik alıp hem lavantanın hemde ileride kekik nane adaçayı gibi bitkilerin yağını çıkarmayı düşünüyoruz. (tabii pazarlaması nasıl olacak bakalım, en büyük sorun). Bu sene domatese fasulyeye salatalık domatese kavun karpuza para vermedik. Salatalıkları cacıklık olarak deepfreze yığdık fasulyeleri hem freze hem kurutarak depoladık. Turşu her çeşidinden yaptık. Yeşil domateslere bayıldım harika bir aroması var, tabii onların yeşil domates olduklarına çoook geç uyandık Çogu telef oldu.
Barajdan nihayet gelen kapalı devre suyumuz bütün yaz iyiydi ancak 15 gün önce 2. sefer tekrarlanan patlayan borular ve geç tamir olayı mevcut.
Ligor tavuklarımız kana alıştılar son zamanlarda, horozun poposunu gagalıyorladı, horozu ayırdım, 3 tane piliçi öldürdüler bu yüzden, gagalarını kestim ama yinede devam ediyorlar. Taşa kırmızı kurdela bağlasdam acaba fayda edermi?
Arılarımız bu sene kışa daha iyi hazırlar. 3 kovandan 25 kilo bal aldık, 10 kilsonu 500TL/kilo sattık, arıların ihtiyaçlarını karşıladık.Aynı zamanda 6 kovan arı yaptık.
Narlarımız suyumuz olmasına rağmen iyi sulanmadı, ama zaten son donlardan dolayı bu sene bölgede 1 kasa bile ticari nar yok.
Evin güneş elektrik sistemini güçlendirdik, 51v-200 amper lion akü aldık, 7.5kw inverter aldık, 12btu klima bağladık çalışıyor gayet güzel. Dİğer 6x100 jel aküler ve 3kw inverterde evin su pompasını çalıştrıyor.
Bu arada bahçeyi satılığa çıkardık, müşteri yok şimdilik, bende olsun istemiyorum
Bu senenin bilançosu da bu kadar..

Eski 30-09-2023, 17:22   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2023
Lavantaları nasıl topladınız acaba?

chelik26 beğendi.
bnzbk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2023, 19:12   #176
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Hızar ile biçtim ertesi gün topladık. Kuruttum, üzrinden traktör ile geçerek döktüm çadır içine.

Eski 04-10-2023, 11:02   #177
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
...
Evin güneş elektrik sistemini güçlendirdik..
Bu arada bahçeyi satılığa çıkardık, müşteri yok şimdilik, bende olsun istemiyorum
Bu senenin bilançosu da bu kadar..
Daha ayrıntılı ve düzenli bilgiler istiyor insan da ben de bu yıl sanal bahçeye çok uğrayamadım. Muhtemel bahçede işler iyi gitmediğinden.

Hem yatırım yapıp hem de satılığa mı çıkardınız...

chelik26 beğendi.
Eski 06-10-2023, 08:27   #178
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Daha ayrıntılı ve düzenli bilgiler istiyor insan da ben de bu yıl sanal bahçeye çok uğrayamadım. Muhtemel bahçede işler iyi gitmediğinden.

Hem yatırım yapıp hem de satılığa mı çıkardınız...
Yatırım hiç bitmiyor sn TCM
Satlığa çıkarmam hanımı mutlu etmek için, o kdr emek vermişim, satarmıyım

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 06-10-2023, 10:55   #179
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

O zaman bi 15 milyon istersiniz oraya

chelik26 beğendi.
Eski 02-11-2023, 09:00   #180
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

50 gün önce 10 kiloya yakın üzümden 15 litre sirke hazırlamıştık, 21. Gün posalarını ayırdık, bugün ise yaklaık 10 litre sirkemiz çıktı, 2 şer kaşık kaya tuzu katıp ağzını tam kapatıp karanlığa terk ettik. Bunlardan kalan artıkların içine yine 5 litrelik elma kurduk. Posasını aldıktan sonra burdan çıkan anayı içine bırakıp 20 gün daha bekletip süzüp tuz katıp kullanıma hazır olmasını bekleyeceğiz.
Evde fesleğen büyütüyorum bu arada, yeşil salatanın içinde harika bi tadı var, turşuyada koymuştuk bakalım nasıl olacak. Yemeklerede katmayı düşğnüyorum biraz daha büyürlerse.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024