agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10685Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2017, 22:05   #961
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Domatesler de bu gece suya kondu. 13 çeşit domates 70 kök ekmeyi planladım. Geçen sene tohum dağıtım etkinliğinde oturak domatesleri kaybetmiştim. Bu sene de en çok beğendiğimiz @birnefestoprak ın 'italian heirloom' domatesinin kendi ürettiğim tohumlarını bulamadım. Her tarafı üçer kez aradım ama yok. Tam ortalığı dağıtacakken önceki sene gelen orijinal tohumlardan kalanları buldum

Name:  domates suda.jpg
Views: 1062
Size:  35.1 KB

Apartmanın terasına komşumun getirdiği paletleri kullanarak bir buçuk saatte uydur-kaydır bir sera yaptık. Ufak tefek eksik-hatalar olsa da işimizi görecek gibi. Hafiften ortaya koyup güneş ışığını üzerine alalım diye düşündüm ancak nasılsa bir aya kadar buraya da nispeten güneş gelecek.

Name:  sera.jpg
Views: 1049
Size:  26.7 KB

Naylon sera naylonu değil ancak epey kalınca, paletlere raptiye ile tutturup alt kısmına ve duvara değen kısmına köpük koydum. Dün soğuk gecede maksimum 17 minimum 6,5 derece ve nem % 75. Akvaryumun içinde nem % 95 lerdeydi.

Name:  sera1.jpg
Views: 1044
Size:  22.6 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 21:50   #962
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Sayın TCM, sayfaların çoğunu okudum. Bir kez daha sabrınızı, azminizi ve emeğinizi takdir ediyorum.

YeniGine ve TCM beğendi.
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2017, 09:54   #963
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sera

Agaclar.net ailesinin hayatıma somut katkısı üç yıldır gelen tohumlar fideler vs. idi. Cumartesi günü Bozdağ daki yeni aldıkları bahçelerine giderken Ödemiş e de uğrayarak ziyaret etme nezaketinde bulunup zaman ayıran forum üyesi @ Guernica ailesi ile tanıştım. Hava, zaman uygun olmadığı için Gölcük te göl kenarında çayımızı içemedik ama nasip olursa zamanımız bol. Kocaman sevgi ve saygılarımı iletiyorum kendilerine...

Üstteki uydur kaydır yaptığım sera çatıda köşede durduğu için içerisi fazla ısınmıyor, sera etkisi oluşmuyordu. Pazar günü mevcut serayı komple söktüm, yeni aldığım sera naylonu, ilave çıtalar, raptiye yerine çiviler ve bunları naylona çakarken zarar vermemesi için küçük lastikler ile daha güzel seramsı bir şeyler yaptım. Yaptım derken tam işe başladığımda gelen kayınpederim ile yaptık demek daha uygun olacak

Üç adet paleti yine karşılıklı koyduk, duvara gelen ve boşta kalan kısma geçen aylarda evden çıkardığım kullanılmayan konsolun arka kısmındaki tahta kısmı çaktık. Paletleri içeriden ve köşelerden ufak plastik parçaları (resimde solda görülen kırık sandalyenin yerdeki parçaları) ile birbirine tutturduk. Üstlerden de çıtalarla sabitleyince sera taşınabilir hale geldi. Paletlerin çıtalarını yere paralel tuttum bu kez, bu sayede tohumlar, fideler yere sığmazsa karşılıklı bu çıtaların aralarına tahta ilaveleriyle rafa dönüştürüp 'kaçak katlar' çıkabilirim.

Name:  sera.jpg
Views: 952
Size:  22.9 KB

Önceki serada üstte bombe yoktu, bu yüzden içerideki nem ve dışarıdan yağacak yağmur sorun oluşturabilirdi. Bu kez içeriden evde kenarları kırılmış plastik perde kornişini kullandım. Dikkat ederseniz kapı yok Kenardan naylonu kaldırıp girip çıkıyorum ancak zor oluyor, sanırım önceki kapıyı tekrar kullanmam gerekecek.

Gelelim teknik verilere; uzunluk 1,5 metre, genişlik 80 cm. yükseklik te orta bombeyi saymazsak 80 cm. Diğer tarafta maksimum iç sıcaklık 23 derecelerde kalırken burada 45 derecelere ve nem de % 80 lere çıkıyor. Minimum sıcaklık ise 12 derece civarı. Dün gece nette incelediğimde ideal sıcaklığın 35 dereceleri geçmemesi gerektiği ve minimum 10 derecenin iyi olacağı. Gerçek yapraklar yeni çıkıyor patlıcanlarda diğer biber ve domatesler yeni zaten. Seranın üzerine gölgelik alayım diyorum öğle arası eve giderken. Naylonun köşesini de sabahtan kaldırdım ki sıcaklık ve nem çok yukarılara çıkmasın.

Durum bundan ibaret, içerisi sauna gibi oluyor öğle vakti. Tohumların keyfi şimdilik yerinde gibi, diğer tarafta 10 gündür tık yoktu ama buraya gelince iki günde güzelleştiler sanki. Önerisi olan varsa beklerim.

Name:  sera 2.jpg
Views: 952
Size:  39.7 KB

Name:  sera 3.jpg
Views: 943
Size:  39.3 KB

Eski 22-03-2017, 11:00   #964
Yeni Üye

Guernica's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2016
Sizi tanımaktan biz de çok mutlu olduk sayın TCM, umarım yakın zamanda Gölcük'te çayımızı birlikte yudumlayabiliriz. Önümüzdeki hafta Salihli Yeniköy fidanlığına gidip kestane fidanı işini halletmek için o taraflarda olacağız. Artık bir ayağımız Ödemiş yaylasında.

Plastik kornişle bulduğunuz pratik sera tavan bombesi çözümü güzel olmuş. Umarım bahar hepimiz için bereketli geçer.

esemeral ve TCM beğendi.
Guernica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 22:52   #965
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Sayın TCM, bardakların görüntüsü çok hoş. Hücuma geçecek asker gibi göründüler gözüme. Toprakla buluşmaları ve devamındaki macerayı da heyecanla bekliyorum .

TCM beğendi.
Eski 03-04-2017, 10:11   #966
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Erdal Hoca m, askerlerden tek tük fire verenler oldu, özellikle bibere/üç tertipler sıkıntılıydı, patlıcana/dört tertipler tembel zaten ama geç te olsa düzene giriyorlar. Bibere/üç tertipleri ranzalara ikişerli yatırıyorum, sorunun ondan olacağını sanmıyorum çünkü domestosa/iki tertiplerin üç kişi tek ranzada kaldığı oluyor ve gıkları çıkmıyor. Önümüzdeki günlerde sabah içtimasında hepsini tek sıra düzene koyarım.

Ayın son günü (31.03.2017) gecesi etkinlikten gelen coreopsis (kız gözü) ve gaillardia (gayret çiçeği) tohumlarını genişçe plastik kaplara ektim. Her iki çiçekte soğuğa dayanıklı ve yayılıcı, yani tam yaylaya göre..

Dün gece de; yine etkinlikten gelen beyaz kadife ve küçük kadife ile hazır pakette komşularımızın verdiği ipek çiçeğini ektim.

Son ekimlerde tohumların üzerini @ Milla nın yaptığı gibi sadece perlit ile kapadım. Sonuçlar daha iyi gibi ancak benden kaynaklanan sorun var ki geçen sene süs ayçiçeği tohumlarını perlit poşetinin üzerine koymuşum ve tohumlarda poşetin içerisine dökülmüş. Şimdi nerede perlit varsa oradan ayçiçeği fışkırıyor. Ayçiçeği tohumları iri olduğu için topraktan çıkınca anlaşılıyor da koparıp alıyorum, yoksa başka tohum olsa gerçek yapraklar çıkana kadar olayı anlayamayacaz.

Eski 08-04-2017, 10:12   #967
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ekim - dikim çalışmaları devam ediyor. Üstte ilk görüntülerini verdiğim (12 gün önce) fidelerin son hali ile bir hafta önce toprağa ektiğim çiçek tohumlarının son halleri.

Genel görünüm. Neredeyse tamamı gerçek yapraklarını çıkardılar, kimileri ikinci yapraklara da geçti. Kimi yapraklar kollarını havaya kaldırmış durumda oluyor öğle vakti. Özellikle seranın ortasındakiler. Sera içi sıcaklık güneşin yoğun geldiği yere yerleştirdiğim derecede 40 derecenin üzerine çıkıyor kimi zaman kapıyı açsam da, muhtemelen buna bağlı kimi fideler 'teslim oldum' pozisyonuna geçiyor. Akşam üzeri seranın kapının karşı tarafında ve tepeye yakın kısmına 12 cm. lik plastik boru koydum yere paralel, havalandırmayı daha iyi sağlaması için.

Name:  sera 07.07.2017.jpg
Views: 778
Size:  52.4 KB

Domatesler..Bir kaç haftaya kadar sigorta amaçlı bardaklara çift-üçlü ektiğim tohumları teke düşürüp boşa çıkan fideleri dağıtmayı düşünüyorum.

Name:  sera 07.07.2017 - domates.jpg
Views: 772
Size:  47.7 KB

Biberler..

Name:  sera 07.07.2017 - biber.jpg
Views: 774
Size:  48.0 KB

Çiçekler..

Name:  sera 07.07.2017 - çiçekler.jpg
Views: 774
Size:  59.1 KB

Ve patlıcanlar..

Name:  sera 07.07.2017 - patlıcan.jpg
Views: 753
Size:  31.9 KB

Eski 08-04-2017, 10:53   #968
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Önümüzdeki günlerde dahliyaları (netten yeni aldıklarımızı) orta boy siyah poşetlere alarak daha önce çiçeklenmelerini sağlamaya çalışacağım. Yoksa yaylaya çıktığımızda daha çiçeklenmemiş oluyor, aşağıya indiğimizde ise çiçeklenmenin devam ettiğini görüyoruz.

Ekmeden önce bir gün suda bekletiyorum soğanları..

Yeni gelenlerin listesini yazayım (8+3) bir tarafa da sonra nerede ne var karıştırıyoruz

- Emory Paul
- Mom's Special
- Hapet Blue Eyes
- Encore
- Holland Festival
- Vassio Meggos
- Merluza
- Kelvin Floodlight
- Belle of Barmera
- Sir Alf Ramsey
- Myrtles Folly

Eski 08-04-2017, 11:16   #969
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Çok titiz ve disiplinli bir çalışma. Kolay gelsin

YeniGine ve TCM beğendi.
Eski 10-04-2017, 14:24   #970
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üstte bahsettiğim sekiz çeşit dahliya (dalya) siyah poşetlere ekildi. Poşet içeriği yine aynı diğer ekimlerdeki gibi; torf (çok kaliteli olmayan marketlerde satılan 10 ar lt.lik poşet torflar) + cocopeat + perlit + keçi-koyun gübresi ve sadece poşetlere biraz da bahçe toprağı karıştırdım.

Soğanları bir güne yakın suda beklettim. Bu arada iki tanesi süğmüş beklerken, onları yarım gün suda tuttum.

Name:  dahliya 09.04.2017.jpg
Views: 691
Size:  34.0 KB

Siyah poşetlere ektikten sonra üzerine az daha karışımdan koyup torbalardan sular iyice akacak şekilde suyunu verip köşeye koydum. Aşırı sıcak olup kurumaz ise topraktan başlarını çıkarana kadar su yok.

Name:  dahliya 1-09.04.2017.jpg
Views: 701
Size:  40.9 KB

Tabi geçen senenin soğanları bodrumda duruyor, geçenlerde baktım sorunsuzca kış uykusundalar hala, önümüzdeki bir hafta - 10 güne kadar uyandırmalı.

Eski 13-04-2017, 10:13   #971
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

31.03.2017 de ekilen ipek çiçeğinin 10. gündeki hali. Biraz yoğun ekmişim sanırım Ancak buna rağmen perlitin hafifliğinin de etkisiyle büyümeye devam ediyorlar.

Name:  ipek 10.04.2017.jpg
Views: 781
Size:  60.4 KB

Name:  ipek 1-10.04.2017.jpg
Views: 789
Size:  43.2 KB

Bir traktör keçi gübresi Dün öğle arası yaylaya döküp geldik, içindeki pire vb. zararlılar için buharlaşarak etki gösteren tabletlerden atıp üzerini naylon ile örtecektim, zaman olmadığı için öylece bıraktım, nasipse hafta sonu devam ederiz artık.

Arkadaki ceviz ağacının dibinde üçüncü yılına giren aubrietaları görünüyor. Kendi ektiğim tohumlardan elde ettiğim fidelerin bir kaç tanesini de ağacın dibine dikmiştim, zamanla artıyor. Ön taraftakiler epey güzel olmuş, resimlerini sonra eklerim.

Name:  keçi gübresi 12.04.2017.jpg
Views: 782
Size:  55.1 KB

Bunlar bizim değil, getirenler sağolsun..

Name:  gül 13.04.2017.jpg
Views: 772
Size:  28.0 KB

Eski 17-04-2017, 19:41   #972
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bu arada sezonu geçen haftalarda açan .:: Büyük Çiçek | Türkiye'de Bir İlk ::. dan geçen hafta yaptığımız sekiz adet siparişimiz geldi.

Eklenti 640391

Geçen sene file içerisinde koymuşlardı soğanları, bu sene renkli kutulara koymuşlar. Açıp kapaması biraz zor ama siteden sorunsuz ikinci siparişimiz oldu.

Eklenti 640392
Güvenilir mi internetten aldınız değil mi

esemeral beğendi.
Baharcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2017, 20:02   #973
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Evet iki yıldır alıyoruz, sorun yok..

Eski 18-04-2017, 11:51   #974
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2017
Teşekkürler

Baharcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 14:03   #975
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sedumlarla ortancaların arası böyleyken, şimdi böyle, bu kadar papatya olmamıştı hiç.

Name:  bahçe 16.04.2017.jpg
Views: 545
Size:  67.4 KB

Ortancalar yeşillenmeye başlamıştı bir kaç hafta önce

Name:  bahçe ortanca 16.04.2017.jpg
Views: 549
Size:  64.1 KB

Evin bahçeye bakan yüzündeki dahliyaların olduğu alan ise şimdi bomboş

Name:  bahçe dalya 16.04.2017.jpg
Views: 550
Size:  49.5 KB

Yabani papatyaların arasında geçen sene geç dönemde sadece köklenebilmesi için ektiğim papatyaları seçebilirsiniz. Göremezseniz sorun yok, biz bile iki hafta önce görmeden epey çiğnemişiz, neyse ki sorun yok gibi.

Name:  Bahçe papatya 16.04.2017.jpg
Views: 544
Size:  71.4 KB

Eski 19-04-2017, 14:44   #976
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üç yıldır menekşelerin durduğu alanı bu sene fazla ellemedik.

Name:  bahçe menekşe 16.04.2017.jpg
Views: 538
Size:  67.2 KB

Geçen sene de tek başına çıkmıştı duvarın dibinden, hatta yazmıştım foruma da resmini çekip, biz o kadar özen gösterdiğimiz halde büyütemiyoruz kendiliğinden nasıl becerdin diye..

Name:  bahçe menekşe tek 16.04.2017.jpg
Views: 536
Size:  43.3 KB

Buradaki menekşeleri kökleyip lastiklerin içerisine taşıyacağız ki bir kısmına haftasonu başladık, sonra yağmur ve hafiften dolu başladı ve maç bitti. Sarı çember içerisindeki arkadaş geçen seneden kalan 'ekinezya' olmalı..

Name:  bahçe menekşe lastik 16.04.2017.jpg
Views: 547
Size:  62.2 KB

Aşağıdaki laleler çoktan geçti, oysa buradakilerin tam havası.

Name:  lale 16.04.2017.jpg
Views: 527
Size:  70.2 KB

Düzenleyen TCM : 19-04-2017 saat 15:00 Neden: Menekşenin link ilave
Eski 19-04-2017, 14:57   #977
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Mücevher Çalısı nın gönderdiği, hanımeli.. Geçen yıl geldiğinde saksıya dikip güzelce köklenmesini beklemiştik, haftasonu ise toprağa aktardık..

Name:  hanımeli 16.04.2017.jpg
Views: 571
Size:  53.2 KB

Yeni gelen ayva mız...

Name:  ayva 16.04.2017.jpg
Views: 561
Size:  43.9 KB

Değerli Guernica ailesinin hediyesi..

Name:  ayva 2 -16.04.2017.jpg
Views: 562
Size:  61.2 KB

Aşağıda serada ne var ne yok derseniz, patlıcanlar biberler iyi..

Name:  p sil.jpg
Views: 572
Size:  35.8 KB

Ancak domateslerde o iştah yok, anca mı acaba..

Name:  d sil.jpg
Views: 567
Size:  44.1 KB

Eski 19-04-2017, 22:32   #978
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
@ Mücevher Çalısı nın gönderdiği, hanımeli.. Geçen yıl geldiğinde saksıya dikip güzelce köklenmesini beklemiştik, haftasonu ise toprağa aktardık..

Eklenti 644715

Yeni gelen ayva mız...

Eklenti 644716

Değerli Guernica ailesinin hediyesi..

Eklenti 644717

Aşağıda serada ne var ne yok derseniz, patlıcanlar biberler iyi..

Eklenti 644722

Ancak domateslerde o iştah yok, anca mı acaba..

Eklenti 644723

Sayın TCM; O domateslerde ısı farkından dolayı sorun var sanırım soğuktan etkileniyor haberiniz olsun ^^

YeniGine, TCM ve Guernica beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 09:32   #979
Yeni Üye

Guernica's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2016
Sayın TCM umarım ayva yeni evini, toprağını sever, sizlere mutluluk getirir.

Benim balkonda yetiştirmeye çalıştığım kimi domateslerim de sizinkiler gibi cılız kaldı. Demek soğuktanmış. Bir kısmını içeride bir jelatinle sararak muhafaza etmiştik onlar daha iyi büyüdüler.

YeniGine, esemeral ve TCM beğendi.
Guernica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 00:44   #980
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın TCM; O domateslerde ısı farkından dolayı sorun var sanırım soğuktan etkileniyor haberiniz olsun ^^
AAAaaa, ne soğuymuşki o

Gece sıcaklıkları geçen hafta minimum 12-13 derecelerdeydi. İlk haftalarda ise 8-9 dereceleri gördüler minimum, sanırım içinde bulunduğumuz birkaç gün de 9-10 derece olur gece sıcaklıkları. Gündüz ise seranın ortası 35, kenarları 30 derecelerde. Geçen senenin resimlerine baktığımda aynı solukluk kimi fidelerde yine gözüme çarptı. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek, artık toprakları iyice kurumadan su da vermiycem onlara Sanırım bu sıcaklıklar sorun oluşturacak seviyeler değil.

Düzenleyen TCM : 22-04-2017 saat 00:52 Neden: Soru eklendi
Eski 22-04-2017, 00:51   #981
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

japon salatalığı - fransız balkabağı - akkabak - acur - salatalık - bal kabağı ve kara/yeşil sakız kabaklarını bir gün suda beklettikten sonra 45 li viyollere 20.04.2017 tarihinde ektim. Viyolde boş kalan gözlere de bugün kırmız pancar ile boğa pancarından yaklaşık yedişer kök ektim. Pancarları iki hafta sonra bir o kadar daha ekeceğim. Yine dün bir arkadaşın verdiği ve Amerikadan akrabasının getirdiği minik ayçiçeklerini ekmiştim, ayçiçekleri çıkmaya başlamış. Üç dört gün önce de büyük saksıya zinnia çiçeklerini ektim topraktan başlarını kaldırmışlar. Tarihe not düşeyim de daha sonra resimlerini eklerim.

esemeral beğendi.
Eski 22-04-2017, 00:56   #982
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu arada Palmera yan tırpan aldım otları biçmek için. Pazar günü yağmurlarla birden boy gösteren otları devireceğim hava güzel olursa. Yazmayı unutmuşum etkinlikten gelen iki çeşit marulları da geniş plastik kaba ekmiştim, onlar da çıkalı epey oldu ki gerçek yaprakları bile çıkmaya başladı.

esemeral beğendi.
Eski 22-04-2017, 21:24   #983
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
AAAaaa, ne soğuymuşki o

Gece sıcaklıkları geçen hafta minimum 12-13 derecelerdeydi. İlk haftalarda ise 8-9 dereceleri gördüler minimum, sanırım içinde bulunduğumuz birkaç gün de 9-10 derece olur gece sıcaklıkları. Gündüz ise seranın ortası 35, kenarları 30 derecelerde. Geçen senenin resimlerine baktığımda aynı solukluk kimi fidelerde yine gözüme çarptı. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek, artık toprakları iyice kurumadan su da vermiycem onlara Sanırım bu sıcaklıklar sorun oluşturacak seviyeler değil.

Sayın TCM; siz ne kadar kafanızda sıcaklıklar sorun olmadığını düşünsenizde durum şu... ben sıcaklıkların düşük olmasından bahsetmiyorum aslında benim demek istediğim gündüz ve gece sıcaklık farkı çok yüksek gündüz sıcaklık sera ortamında çok artıyor gece de aynı şekilde düşüyor ve sonuç olarak da fideler stress yaşıyor renk solgunluğu o yüzden

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 23:35   #984
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın TCM; siz ne kadar kafanızda sıcaklıklar sorun olmadığını düşünsenizde durum şu... ben sıcaklıkların düşük olmasından bahsetmiyorum aslında benim demek istediğim gündüz ve gece sıcaklık farkı çok yüksek gündüz sıcaklık sera ortamında çok artıyor gece de aynı şekilde düşüyor ve sonuç olarak da fideler stress yaşıyor renk solgunluğu o yüzden
Bir kaç gündür havalar serin, dolayısıyla bu fark azalmıştır, ancak havalar ısınınca seranın naylonlarını iyice açayım.

Ayrıca stresi azaltmak için (biber ve patlıcanlarda stres yok gibi) her gün yatmadan önce beşer damla sakinleştirici ve doğal passiflora şurup vereyim.

YeniGine, Muda ve esemeral beğendi.
Eski 25-04-2017, 10:54   #985
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

22 Nisan gecesi kar yağmış yaylalara, Bozdağ a bizimkine göre daha fazla yağmış. İki yıl önce mayısın beşinde yağmıştı dolu dolu kar..

'Phylox'lar bu sene daha iştahlı gibi..

Name:  phylox 23.04.2017.jpg
Views: 398
Size:  71.4 KB

'Aster'lerde öyle, hem kökleri de çoğalmış sanki.. Bu arada kenardaki minik beyazlıklar gece yağan kardan kalanlar..

Name:  aster 23.04.2017.jpg
Views: 397
Size:  70.6 KB

Elma ağacımızın bu sene maşallahı var.

Name:  Elma 23.04.2017.jpg
Views: 398
Size:  69.6 KB

Geçen sene hiç elmamız yoktu, aksilik olmazsa kurtlu da olsa elmalarımız olacak gibi..

Name:  elma çiçeği 23.04.2017.jpg
Views: 401
Size:  70.9 KB

Eski 25-04-2017, 11:01   #986
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Badem ağacımız reçinelenmiş bu sene.. Kim bilir ne derdi var..

Name:  badem reçine 23.04.2017.jpg
Views: 464
Size:  42.2 KB

İki deli kestane ağacımızdan birisi gayet güzel gelişmiş ve geçen sene üzerine tonlarca aşı yapmıştım. Bu garibim ise fazla gelişememişti. Aksi gibi bu sene kar dalının birini de kırmış.

Name:  kestane 23.04.2017.jpg
Views: 394
Size:  54.9 KB

Sanırım pek adam olmayacak. Tam yukarıdan kessem mi, yoksa temelli mi söksem karar veremedim.

Name:  kestane 1- 23.04.2017.jpg
Views: 403
Size:  61.1 KB

Bu sorun da evin içinden. Bizden sonra sanırım 'akrilik kapak' lar çıktı onlar nasıl bilmiyorum da 'vakum kapak' sakın yaptırmayın

Beşinci yılında böyle mi olur..

Name:  vakum kapak.jpg
Views: 641
Size:  16.9 KB

Eski 25-04-2017, 11:11   #987
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Gelelim aşağıya, tüm resimler iki gün önceye ait..

Marullar, az daha büyüsünler üç hafta içinde direk toprağa aktarayım diye düşünüyorum.

Name:  marul 23.04.2017.jpg
Views: 389
Size:  32.5 KB

Maniye domates fidesinin içinde çıkmış bu arkadaş

Name:  mantar 23.04.2017.jpg
Views: 390
Size:  50.9 KB

Coreopsis..

Name:  coreopsis 23.04.2017.jpg
Views: 397
Size:  42.7 KB

Beyaz kadife..

Name:  beyaz kadife 23.04.2017.jpg
Views: 392
Size:  36.3 KB

Malabar ıspanağı..

Name:  malabar 23.04.2017.jpg
Views: 389
Size:  30.1 KB

Eski 25-04-2017, 11:14   #988
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fidelerin son hali;

Patlıcanlar..

Name:  patlıcan 23.04.2017.jpg
Views: 409
Size:  35.8 KB

Biberler..

Name:  biber 23.04.2017.jpg
Views: 411
Size:  52.7 KB

Ve kör-topal domatesler..

Name:  domates fide 23.04.2017.jpg
Views: 435
Size:  50.3 KB

Süs ayçiçekleri viyol gözlerinden merhaba dediler..

Name:  süs ayçiçeği 23.04.2017.jpg
Views: 411
Size:  58.1 KB

Eski 27-04-2017, 05:34   #989
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2016
SN TCM hafta sonu arkadaşlarla şehrin gürültüsünden kaçmak için Birgi köyü ve Gölcüğe çıkalım dedik. Birgi de hediyelik eşyaları satmak için kurulan pazardaki amca aferin çocuklar buralara gelmek için çok güzel günü seçmişsiniz dedi. Gerçekten de hava çok soğuktu Gölcük gölünün çevresinde yer yer kar birikintileri vardı. Ancak havası tertemiz. Ciğerlerimize temiz orman kokusunu doldurup şehrin gürültülü ortamına geri döndük.Gölcüğe çıktığımızda aklıma gelmediniz değil. Gerçekten çok güzel bir yerde yaşıyorsunuz. kendinize çok iyi bakın. sayfanızı çok daha sık yazın

esemeral ve TCM beğendi.
bahçeci35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2017, 10:08   #990
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ bahçeci35, sezonda tekrar bekleriz.

Ödemiş in etrafı kuzey-güney komple yaylalarla çevrili. Güneyde Hamamköy - Bademli, kuzeybatıdan başlarsak kuzeydoğuya kadar; Kayaköy üzerindeki Kızılca, Kerpiçli, Veliler üzerindeki nispeten yayla taklidi yapan yerler..Yanında Başova, Horzum ve Çamyayla Yaylaları, devamında Suçıktı, Ardıcak ve Subatan Yaylaları ve sonunda Gölcük ve Bozdağ Yaylaları. Kuzeydekiler hariç yaylanın birinden başlayıp sonuna kadar gidebilirsiniz. Ben gitmedim hiç, giden var, son durumu bilmiyorum, geçen sene binek aracıyla bir arkadaş yolu tamamladığını söylemişti ama Kerpiçli den yola çıkıp Çamyayladan yolunuz kapanırsa "ne oldu biladerrrr" diye sızlanmayın.

Bu yaylaların içinde havası, suyu ve iki yıldır köy içi yolu en kötü olan Gölcük maalesef. Aracınızı ikinci viteste ve saatte 15 km. sabit hızla köy içinde süremezsiniz. İki yıl önce kanalizasyon çalışması yapıldı, her taraf kazıldı delindi, zaman-para-emek harcandı ama son söylenti yapılan işlerde teknik bir sorun olduğu ve hepsinin boşa gittiği. Geçen yaz elektrik hattını yer altına alma çalışması vardı her taraf yine kazılmıştı. Bu yaz değişiklik olmazsa yine toz kum içinde geçecek. İzmir in en güzel yerlerinden birinin bu halde olması ilginç geliyor bana.

Ancak diğer yaylalarda (sürekli yerleşimin olduğu Bozdağ dahil) Gölcük teki gibi gece hayatı (beldenin gece hayatı ne kadar olursa ) bulamazsınız. Gölün kenarındaki restoran, çay bahçeleri kahveler geç saatlere kadar açıktır, hele ramazan ayında, isterseniz sahura kadar oturun.

En güzel su Bozdağ da çıkar.

En güzel tandır Bademli nin üzerindeki Ovacık Yaylasındadır.

En güzel hava ve ekim için en ideal toprak ve hava ise Başova Yaylasındadır.

Muda, esemeral, g.c. ve 1 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024