agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10688Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2014, 13:19   #91
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Yukarıda da yazmıştım, önceki haftalarda bahçeye torf içine serptiğimiz ancak aşırı sıcaklardan dolayı muhtelemen çimlenmeyecek malcolmia maritima ların kalanlarını, Nemesia karnaval , alyssum sarı ve bordo çeşitleri ile parfüm kokulu kırmızı yonca tohumlarını genişçe plastik kapaklı kap ve plastik bardaklara ektim. Sonradan gerekli olabilir düşüncesiyle ekim bilgileri ile tohum resimlerini tek tek ekliyeyim.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 13:23   #92
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Nemesia Karnaval tohumu ve ekim talimatı

Geniş plastik kaba dört çeşti tohumla birlikte 04.06.2014 tarihinde ekildi. Evin içinde tutuluyor şimdilik.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2014, 13:27   #93
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alyssum tohumu ve ekim talimatı

Alyssum sarı ve bordo renkli tohumlar plastik bardaklara bardak başına 30 tohum gelecek şekilde 3 er mm. aralıklarla ekilerek çatıdaki büyük akvaryumun içine konuldu. Ancak yukarısı sıcak, muhtemelen olumsuz etkilenecek gibi duruyor ya bakalım artık.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2014, 13:29   #94
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kokulu Kaliforniya Alev Çiçeği tohumu ve ekim talimatı

Plastik kap içinde evde çimlendirilmeye çalışılıyor.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2014, 13:34   #95
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Parfüm kokulu kırmızı yonca tohumu ve ekim talimatı

Dördü bir yere ekilen sonuncu tohum.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2014, 15:02   #96
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Malcolmia, nemesia, alev çiçeği ve yoncaların bir arada ekildiği kaptaki yoncalar topraktan çıkmaya başlamış, halbuki daha ikinci gününde. Şimdi diğer üçünü ne yapacağız. Bugün de geçsin üzerini açıp sık spreyleyeceğiz artık.

Çatıya akvaryumun içine koyduğum alyssum ların morları ise çimlenerek birkaç mm. uzamış. Sarılardan ses yok. (Muhtemelen ayın üçünde ekmiştim)

Eski 07-06-2014, 22:44   #97
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Evde dörtlü kapta çimlenmeyen sadece nemesia lar kaldı. Çatıdaki bordu alyssumları aşağı balkona indirdim. 350 kadar var çimlenen, sarı olanlarında ise çimlenenler tek tük.

Bu sene yaz gelmeyecek herhalde...Sol üstte lupinlerin son zamanı, bu arada bahçenin diğer köşesinde üçüncü doğal lupini buldum. Hercailerin hepsi farklı renkte. Brachycomelar biraz daha güneş görse coşacak gibi. Dahliaların bir açmış üçü tomurcuğu üzerinde.

Name:  1.jpg
Views: 1637
Size:  32.0 KB

Yağmura rağmen domates biberlerin keyfi yerinde, siyah sinekler hiçbirinde yok.

Name:  2.jpg
Views: 1573
Size:  67.8 KB

Daha önce yazdığım hediye gelen ve sineklendiği için ilaçladığım domatesler epey kefeni yırttı, baktım biri çiçeklenmiş.

Name:  3.jpg
Views: 1524
Size:  64.6 KB

Gün boyu yukarıdaki domatesleri çapaladık, atıkları bahçeden temizledik, kompost çukuruna evden getirdiğimiz yemek atıklarını ve bahçedeki ıslak kökleri doldurduk (üzeri tam örtülmediği ve havalar yağışlı gittiği için epey ıslaktı ancak sanırım bahçe solucanlarının sevdiği bir ortam olmuş) ve kendi ürettiğim 47 kavun ve karpuz fidesini yaklaşık 40 ar cm. arayla ve bir sıra atlayarak diktik. Can suyu verdikten sonra yağmurun çok yağma ihtimaline karşı kök kısmını düzleştirdim.

Name:  4.jpg
Views: 1615
Size:  61.5 KB

Eski 08-06-2014, 20:04   #98
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Özellikle domatese koruma amaçlı bir mantar ilacı atmanızı öneririm. Yoksa benim domatesler gibi hastalanırlar.

tarla kuşu ve g.c. beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 09:22   #99
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Özellikle domatese koruma amaçlı bir mantar ilacı atmanızı öneririm. Yoksa benim domatesler gibi hastalanırlar.
Arada uğrayıp yardımcı oluyorsunuz, sağolun. Özellikle baktım domateslere, sorun yok gibi, yeni dallar verip gelişmişler. Sadece son diktiğim yerli domateslerin birer yaprakları hafiften sararmıştı. Ancak bir dahaki gittiğimde ev yapımı ilacı hepsine tekrar uygulayayım.

Dün tekrar çıktım yukarı, fasulye, barbunya ekeriz hava düzelirse diye. Fakat yine yağmur yağınca bizim iş olmadı. Viyollerdeki karpuz kavun fidelerini dikmek için dahi yerler ıslak. Uygun olan yerlere diktim artık, kimisi sık oldu, kimisini ise çift çift ayırmadan diktim.

Sondaja dalgıç pompa yerleştirmek için geldiler dün. Ev elektriğiyle çalışan mümkün olduğunca birkaç sene az masrafla idare edebilecek bir şey istedik. Eniştede kullanmadığı ufaktan varmış, bakımını yaptı etti dün taktık. Ancak ilk çalıştırmada gelen su milli olduğu için berraklaşıncaya kadar suyu akıtmak gerekiyormuş. Neyse elemanlar geldi, ilk başta kablonun yerleşimine dikkat etmediklerinden çıkarıp tekrar taktılar, bu arada uğraşırken kablolar sürekli yeni ektiğim kavun-karpuzların üzerlerinde dolaştı. Bereket yeni ekildikleri için boyları kısa, hafifçe eğilip büküldüler sadece. Ancak iki ay kadar önce ilk diktiğim domatesin en çiçekli ve güzel olanının üst çiçekli tarafını budamışlar. Suyu saatlerce akıtmak gerekmiş normalde, fazla akıtmadan ilk bulanıklık gitti, bizimde bahçenin kullanmadığımız dip tarafı ile karpuz ekeceğimiz az bir bölüm göl oldu. Kompost çukuru doldu, son attığım karpuz-patates atıkları yüzer pozisyona geçti, inşallah solucanlar başlarının çaresine bakabilmiştir. Sonuçta hangi işi yaparsan yap işi bilmen, işine dolayısıyla da hizmet alan saygı göstermen lazım. Ben bu işi ilk defa yaptırıyorum ancak sen sürekli yapıyorsun. Suyu akıtmadan önce naylon hortum istese (hemen bulabilirdik, veya sorunu söylese ona göre farklı çözüm bulabilirdik) suyu başka bir yere akıtsak olurdu.

Eski 09-06-2014, 09:45   #100
Moderatör

h_dogan's Avatar

Bakırlı bir ilaçla hepsini ilaçlayın derim. Mildiyö girdikten sonra birkaç günde bitkinizi yakabilir. Bakır bir çok mantari hastalığı ve bakteriyel hastalıkları önleyebilir. Mildiyö için ev yapımı ilaçlar zayıf kalır hava çok dengesiz.

tarla kuşu, 622ali ve g.c. beğendi.
Eski 09-06-2014, 13:13   #101
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bakırlı bir ilaçla hepsini ilaçlayın derim. Mildiyö girdikten sonra birkaç günde bitkinizi yakabilir. Bakır bir çok mantari hastalığı ve bakteriyel hastalıkları önleyebilir. Mildiyö için ev yapımı ilaçlar zayıf kalır hava çok dengesiz.
Bakırlı ilaçlara kabaca bir baktım da içerik olarak sadece bakır olduğundan "benim domateslerim organik" diye kabarmamı engellemez herhalde.

Eski 09-06-2014, 15:01   #102
Moderatör

h_dogan's Avatar

Bakırlı ilaçlar organik tarımda kullanılıyor ama siz organik tarıma inanıyor musunuz diye sorarsanız ben zaten organik tarıma inanmıyorum.

Eski 09-06-2014, 17:16   #103
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bakırlı ilaçlar organik tarımda kullanılıyor ama siz organik tarıma inanıyor musunuz diye sorarsanız ben zaten organik tarıma inanmıyorum.
Organik tarım hakkında yorum yapabilecek kadar donanımlı değilim, bu yüzden yorum yok. Ancak insanoğluna kalıcı, sürekli ve yeterli inancım olmadığı için insan elinin değdiği pek çok şeyin çevresine ve kendisine zarar verdiğine inanıyorum.

Eski 10-06-2014, 21:30   #104
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bugün "bordo mix walles" adlı ilacı aldım. Kalsiyum hidroksit+bakır 2 sülfat var içerisinde. 800 gr.ı tanıdıktan 10 tl ye aldım. 2 lt. suya bir yemek kaşığı olacak şekilde (lt. ye 6 gr.) ayarlayıp nasip olursa yarın vermeyi düşünüyorum. Tabi bizim domatesler yaylada halen duruyorsa. İki gündür görülmemiş yağmur yağmış yukarıda.

Eski 12-06-2014, 10:08   #105
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dün akşamüzeri üstte yazdığım ilacı domateslere ve şeftali fidanlarına uyguladım. 5 lt. suya iki yemek kaşığı (tepeleme - silme arası) ilacı ekleyip karıştırarak 2 lt. lik aparat ile fidelerin her tarafına bolca spreyledim. İki gündür yağan yağmurlardan hafiften suyun biriktiği kesimlerdeki dört beş karpuz fidesi bayağı etkilenmiş yaprakları kapanıvermiş. Dört beş tanede de domates sanki belli belirsiz pörsümüş gibi. Çapa ile toprakları hafiften havalandırdım. Tamamen çamur olduğu için çapalamak şimdilik mümkün değil.

g.c. beğendi.
Eski 12-06-2014, 13:08   #106
Moderatör

h_dogan's Avatar

Aşırı yağmurda bitkiler sersemliyor. Çapalama iyi bir çözüm ancak havanın ve toprağın müsait olması şart. Ben de size o yüzden ilaçlama yapmanızı önermiştim.

Eski 13-06-2014, 00:41   #107
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Salı günü (11.06.2014) akşamüzeri 45 li üç adet viyole sırf torf doldurdum. Bir viyole kısa barbunya (içinde üç veya dört tane çıkan ve tadı oldukça lezzetli olan) iki viyolede kuru fasulye ektik. Yaklaşık iki cm. dibe gömerek spreyledim ve akvaryumun içine yerleştirerek çatıya koydum. Güneş iyice yükseldiği için çatıdaki en kuytu yer dahi kısa süreli de olsa akşam güneşini alıyor. Akvaryum içi öğle vakti 35 derecelerde geziyor. Bugün baktım birkaç tanesi toprağın üzerinden belli belirsiz görünmeye başlamış. Ancak akşam üzeri çıkan sert rüzgar akvaryumun kapağını attırdığı için torf kimi yerlerde kurumuş. Hemen spreyledim inşallah sorun olmaz. Bugün ise aynı şekilde üç viyole daha birine taze fasulye ikisine de beyaz barbunya ektik. Buralarda şeker barbunya diyoruz, tadı mükemmel, kurusu da yaşı da oldukça lezzetli. Rengi beyaz olduğu için üreticiler ekmiyormuş.
Bunları daha önce yazmıştım yaklaşık üç hafta önce direk toprağa ekmiştik. Ancak üç-beş taze fasulye hariç toprağın yüzeyine çıkan olmadı. Kimisini bir gün kimisini de birkaç saat suda beklettiğimiz için toprak altında çürüdüğü için çıkmadığını düşünüyorum. Üreticilerle görüştüğümde hiç ıslatmadan ektiklerini söylemişlerdi. Bir bilenin lafını dinlemezsen böyle olur işte Aslında kalanları da direk toprağa ekecektik ancak hafta sonuna kadar yağış olmamasına rağmen toprağın yeterli tavı sağlayamayacağından korktuğum için ekecek olduğum tohumların yarısını her ihtimale karşı viyollerde çimlendirmeyi uygun gördüm. Çünkü birkaç hafta daha gecikirsek çıkan fidelerden ikinci ürünü almaya vaktin yetmeyeceğini söylediler. Bu pazar elimdeki tohumların kalanını da ıslatmadan direk toprağa ekeceğim.

Eski 13-06-2014, 07:18   #108
Moderatör

h_dogan's Avatar

Fasulyeyi tavlı toprağa ve çok derin olmayacak şekilde ekmek gerekir. Kotiledonları topraktan çıkarken çok hassas hemen kırılıyor.

Bence sizin tohumların çıkmaması sizin hatanız değil yağmurun fazla yağmasından dolayı tohumlar çürüdü. Fasulye için bence direk toprağa ekim daha iyi.

tarla kuşu ve TCM beğendi.
Eski 13-06-2014, 08:21   #109
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Fasulyeyi tavlı toprağa ve çok derin olmayacak şekilde ekmek gerekir. Kotiledonları topraktan çıkarken çok hassas hemen kırılıyor.

Bence sizin tohumların çıkmaması sizin hatanız değil yağmurun fazla yağmasından dolayı tohumlar çürüdü. Fasulye için bence direk toprağa ekim daha iyi.
Haklısınız, kayınpeder de öyle söylüyor, ancak önümüzdeki günlerde bir aksilik olmazsa tekrar toprağa ektiğimizde yine havalar bozarsa artık toprağa ekim için vaktimiz kalmayacaktı. Ben de garantiye almak için viyollere de ektim.

Sabah çatıdaki fasulye barbunyalara bakmaya çıktım. Akvaryumun içine viyolleri üst üste koymuştum yan yana sığmadığı için. Baktım ortadaki tohumların kökleri viyolden dışarı çıkıp boşluğa veya alttaki viyolün toprağına girmiş. Zamanım olmadığı için fazla bakamadım. Muhtemelen dışarı çıkanlar kırılacak. Şimdi bunları tekrar mı ekmeli yoksa kırılan kök kaldığı yerden devam eder mi?

Eski 13-06-2014, 08:40   #110
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alyssum, kekik, yonca, alev çiçeği, nemesia, lavanta tohumu

Geçenlerde ektiğimiz bordo alyssum lar. Çimlenme yüksek oranda gerçekleşti.

Name:  ab.jpg
Views: 3257
Size:  65.0 KB

Alyssum ların sarı olanında ise oran düşük oldu. Oysa şartlar aynı.

Name:  as.jpg
Views: 1671
Size:  71.2 KB

Karışık ektiklerimizden de nemesia lar çıkmadı. Malcolmia, kalifornia alev çiçeği ve yoncalar güzel görünüyor. Özellikle yoncalar pek şirin.

Name:  k.jpg
Views: 1593
Size:  51.9 KB

Kekik güzel de burada da lavanta dan ses yok.

Name:  kekik.jpg
Views: 1555
Size:  49.5 KB

Eski 13-06-2014, 10:07   #111
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Creeping Thyme (kekik) ekim talimatı

Bu arada kekik ve lavanta ekim talimatlarını da ekliyeyim.

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2014, 10:11   #112
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İngiliz Vera Lavanta ekim talimatı

Lavanta...

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2014, 22:46   #113
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

11.06 da viyollere ekerek çatıdaki akvaryumun içine koyduğum üçlüden biri tamamen (kuru fasulye) topraktan dışarı çıkmış. Diğer ikisinde ise topraktan çıkanlar yarı yarıya ve çıkmaya devam ediyorlar. 13.06 da merdiven boşluğunda viyollere ektiklerimde ise daha hareket yok.

Bugün yaylaya biraz geç çıktık. Haliyle işler yine yarım kaldı. Yağmurdan hemen sonra baktığımda sorun gözükmeyen karpuz fidelerinin bir kısmını bugün bozulmuş gördüm. Kimi tamamen toprağa gömülmüş, kiminin yaprakları bozulmuş. Kavunlardaki bozulma oranı daha az. Zengarden den aldığım kavun-karpuzlardaki bozulma ise sıranın bozulmasına sebep oldu (dolayısıyla hangi kökte hangi cins olduğunu anlamam oldukça zor olacak) belki de kimi çeşitlerin ölmesine sebep olacak. Domatesler gayet güzel, iki biber fidesi ölmüş.

Toprağın tavı gayet güzeldi. Elimizde tohumda olduğu için evdeki viyollerin yanında direk toprağa da ekim yaptık. İlk üç sıraya (sıra başına yaklaşık 30 kök gelecek, aralarında 30-35 cm boşluklar olacak ve her köke üç tohum gelecek şekilde) oturak kuru fasulye, iki sıraya yine aynı ölçülerde beyaz barbunya ektik. Domateslere kadar iki sıra ise viyollerden aktarmak üzere boş bıraktık. Bakliyatların yanında beş sıra domates ve iki sıra biber var. Yanında bir sıra biber+patlıcan ve iki sıra boş. Bugün yanına 12-13 kök eşek fasulyesi (?) ve devamına taze fasulye ekildi. İki sırada ise daha önce ektiklerimizden çıkan taze fasulyeler duruyor, bunlar yaklaşık birer karış olmuşlar. Devamında bir sıra karışık kavun, bir sıra yerli karpuz ve son sırada ise zengarden karpuzları var. Çit tarafındaki iki sırada ise iki ay kadar önce hediye gelen karışık halde diktiğimiz domates-hıyar-karpuzlar mevcut. Bahçenin giriş kısmına sıra uzunlukları diğer taraftaki kadar uzun olmayan dört sıra börülce ekildi, daha önce ektiklerimizin hiçbiri çıkmamıştı. Bu kez de çıkmazsa hazır viyollerde tanesi 25 kuruşa satılan fidelerden dikerim. Börülcelerin yan tarafına ekilen kabak ve mısırlarda ise arsız olduklarından hiç fire yok, tamamı topraktan birer karış uzamışlar. Bunlar ile karpuzlar arasına iki kez ektiğimiz hıyarlarda ise çıkanlar tek tük. Bugün eksik yerlere tekrar ekecektik ancak zaman yetmedi. Sıraların önlerine küçük ayçiçeği arkalarına çitin hemen önüne ise uzun ayçiçeklerinin tohumlarını ekecektik ona da zaman yetmedi.

Eski 18-06-2014, 15:45   #114
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Çatıdaki kuru fasulyeler..

Name:  kf.jpg
Views: 1383
Size:  48.1 KB
Bunlarda taze fasulyeler..

Name:  f.jpg
Views: 1339
Size:  63.8 KB

Eski 18-06-2014, 22:29   #115
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2012
Maşallah fideleriniz harika olmuş. Tohumdan yetiştirmek oldukça zahmetli ama en keyiflisi. Fasulyeyi geçen sene viyolde çimlendirip ekmiştim ,bir kaç gün sonrada toprağa direk tohum ekmiştim. Toprağa ektiklerim, viyolde çimlenip ektiklerimi geçmişlerdi. Sağlıkla kalın...

TCM ve g.c. beğendi.
tarla kuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 10:57   #116
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yaylaya göç için hazırlıklar tamamlandı, nasipse bugün gece yukarıdayız.

Geçen hafta tohumları (15.06.2014) ikinci kez ekmiştik. Aynı gün kayınpeder domates ve biberlerin arasını sürdü. Fidelerin aralarındaki suyun geçeceği toprağın derinliği arttı ve buradan çıkan toprak ise fide köklerini-boyunlarını doldurdu. Tabi bu esnada iki sırık domatesin boynu uçtu, kalan yerden gelişmesini sürdüreceğini umuyorum.

Havaların sıcak gideceğini ve yağmurların olmayacağını ummuştuk. Dolayısıyla bizim ikinci kez ektiğimiz tohumlar bugün yarın topraktan çıkacaktı. Ancak perşembe günü oldukça fazla yağan yağmur beklentilerimizi bozdu. Dün ektiğimiz yerlere baktığımızda sağlam tohumların üzeri kaymak yapmış toprağı patlatabildiğini, çoğunun ise yağmurdan kötü etkilendiğini üzülerek gördük.

esemeral, Semace ve g.c. beğendi.
Eski 23-06-2014, 14:24   #117
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üç sıra (yaklaşık 100 kök) taze fasulye arasında çıkmayanlara (30 kadar) viyolde yetiştirdiklerimi monte ettim. Daha önce tohumdan ekmediğimiz kısa barbunyaları 45 lik viyollerde yetiştirmiştim. Boş bıraktığımız fasulyelerin yanındaki sıraya (iki çeşitte sırık olacak) iki fide bir yere ve araları 50 cm. olacak şekilde 23 kök diktim, artan iki yere ise tohum ektim. İki kök arasını ortalayacak şekilde ve derine kazık dikip çevresindeki dört fideyi bu kazığa sardıracağım. Bunun ziraatini yapan çiftçilerin uygulaması bu şekilde.

Yağmur, karpuz ve kavunların olduğu sıralara göllenme yaptığı için daha fazla zarar verdi. Diktiğim fideler ilk hallerinden geriye gitmiş.

Tohum ekim aşamasında savrulmuş karpuz ve bakliyat tohumları topraktan başlarını kaldırmış ve bizimle dalga geçer gibi pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Ekmediğimiz halde bir kök patatesimiz dahi var.

Dahlia ve brachcome lar oldukça güzelleşti. Hercai menekşeler ise harika, bu kadar güzel açabileceklerine ihtimal vermezdim. Fotoğraflarını önümüzdeki günlerde eklerim.

g.c. beğendi.
Eski 24-06-2014, 08:26   #118
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üstteki üçlü paket aynı sıra ve 10 günlük büyüme farkı ile...

Alyssumlar...

Name:  a2.jpg
Views: 1360
Size:  73.5 KB

Malcolmia, alev ve yonca (nemesia dan hala ses yok)

Name:  a3-nem.jpg
Views: 1328
Size:  59.7 KB

Kekik ve lavanta... Lavantaların içinden tek tük bir şeyler çıkıyor ancak tiplerine bakarsak onlar da kekik...

Name:  a-kek.jpg
Views: 1625
Size:  69.8 KB

Eski 24-06-2014, 08:35   #119
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Evde kalan bakliyatların (kuru fasulye-beyaz barbunya)

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2014, 10:11   #120
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Pazar günü diktiğim taze fasulyeler; Yanındaki kısa barbunyalar gibi çifter dikmem lazımmış, arası fazla olanların yanlarına birer tane daha monte ettim Bu arada sadece taze fasulyelerin büyük olan yapraklarındaki beyazlıklar dikkatimi çekti. Bir iki günde mantar olmaz herhalde, diğer sürgün ve yaprakları güzel. Yaylanın güneşi mi çarptı acep.

Name:  fa.jpg
Views: 1456
Size:  70.0 KB

Domateslerde şimdilik güzel çiçeklendiler epeyce. Ancak ilk sıradaki zengarden den aldığım karışık yerli tohumların fidelerinin üzerindeki kimi çiçekler kuruyarak döküldü. (Muhtemelen ilk yağmurları yiyen, bozuk havaları çeken çiçekler herhalde, inşallah sorun yoktur.

Name:  do.jpg
Views: 1672
Size:  69.7 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024