agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10673Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2014, 10:48   #61
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ve yetiştirdiğim domateslerin bir bölümü; plastik bardakta olanlar zengardenden aldığım yukarıda ayrıntıları yazılı domatesler. Diğerleri komşudan geçen sene aldığım arkası mühürlü ince kabuklu yerli domatesler. Önce dikilen ve böceklenen domates-salatalıklar için ilaç yapımında kullanılacak elma sirkesi ve oksijenli su. Dikim yerlerini ayrıntılı not ettim karışmasın diye. Sıralara 35-40 ar cm. ara gelecek şekilde ürünleri ek/diktik. İlk üç sıra kuru fasulye, üç sıra burada şeker barbunya dediğimiz beyaz renkte barbunya ektik. Beyaz barbunyanın tadı mükemmel olmasına rağmen renginden dolayı albenisi olmadığı için üreticiler pek rağbet etmiyor. Bu altı sıranın tamamı oturak cins. Domatesler toplam 5 sıra ve sıra başına yaklaşık 30 ar adetten toplam 150 kök ekilecek. Ektiklerimize göre gelişmesi geriden gelen evdeki kalan domatesler ise nasip olursa bu hafta sonu dikilecek. Domateslerin yanında iki sıra biber. Biber fidelerini hazır aldım. 10 ar tane kıl acı biber, çarliston sarı biber, dolmalık biber, salçalık biber ve frenk biber. Aynı bu kadar da önümüzdeki hafta sonu dikeriz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen TCM : 21-05-2014 saat 10:56 Neden: Resim eklenmemiş.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 10:55   #62
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Karpuz için altı sıra ayırdık. Birer sıra atlayarak ekeceğiz ki kollarını bu boşluğa salsın. Geçen seneden tadını beğendiğimiz kavun ve karpuz çekirdeklerinden bir sırayı ektik. Komşulardan ekim yaparken gönderilen ve çekirdeğinde de 'eski yazı' ya benzer işaretler olan sekiz adet çekirdeği diğer sıranın başına ektik. Evde yetiştirdiklerim ise halen küçük, birkaç haftaya kadar ancak dikilir. Karpuzların önüne sırık fasulya ektik üç farklı çeşitte ve iki sıra halinde. Bakalım gölgesinin karpuzlara zararı olacak mı?
Bahçenin girişindeki elma ağacının yanına iki sıra börülce, onun yanına 4 sıra salatalık ve arkalarına mısır tohumları ekildi. Bunların önüne bordör oluşturacak şekilde küçük boy ayçiçeği ile en arka sıraya çitin önüne büyük ayçiçeklerini ekmeyi düşünüyorum. Bu arada bamya, patlıcan ve unuttuklarımız nereye ekilecek bilmiyorum

esemeral, Vegy ve g.c. beğendi.
Eski 21-05-2014, 16:42   #63
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kafamdaki soruları sıralamaya çalışayım. Fikri olan olursa memnuniyetle kabul ederim.

Ekimden önce herhangi bir gübreleme işi yapmadım. Aslında hayvan gübresi bulsam atacaktım ancak olmadı. Hangi hayvan gübresini bundan sonra ne oranda ve nasıl versem uygun olur.

Barbunya, fasulye tohumlarını üçerli, karpuz ve salatalık çekirdeklerini dörderli ektik. Bunlardan fazla çıkan ikişer tanesini alıp geriye hepsi için ikişer sağlam kök bırakacağız. Bu fazla gelmez herhalde. Domates ve biberler ise birer kök.

g.c. beğendi.
Eski 21-05-2014, 16:57   #64
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Hayvan gübresini toprağı hazırlamadan önce verip toprağa karıştırırsanız daha iyi olurdu veya fideleri dikeceğiniz çukura önce yanmış hayvan gübresini koyup karıştırdıktan sonra fideleri dikebilirdiniz.

Bu vakitten sonra bence hayvan gübresi yerine hümik asit kullanın. Eğer damla sulama sistemiyle sulama yapacaksanız daha kolay verebilirsiniz.

resimsel, TCM ve g.c. beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 19:22   #65
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen sene yine hayvan gübresini ayarlayamadık. Kayınpeder biraz suni gübre bulmuş onu karıştırdık, daha sonra da gübre satıcısı bir arkadaşın önerisiyle iki çuval koyun gübresini arıkların önüne parça parça dökerek şerbet şeklinde verdik. Yine öyle yapıp çuvalı dökmeden içinden suyu geçirerek şerbet şeklinde versek aynı etkiyi yaratmaz mı? Bunu ne sıklıkla vermeli, yani her sulamayı böyle yapsak olur mu? Veya gübreyi arıkların içine yaysam su ile beraber faydası olmaz mı?
Bahsettiğiniz hümik asidi hızlıca okudum. Damlama sulama herhalde yapamam. Olayı tam bilmiyorum. Küçük bir dalgıçla alacağım suyun içindeki kil damlama borularını tıkar, işe yaramaz dedi birkaç kişi. Hümik asit uygulamasında genelde dekara iki kez 20 gün arayla 150 cc. diye yazıyor. Benim yer yarım dekar veya biraz fazla. Şimdi tüm alana toplam iki kez 100 er cc hümik asit mi vereceğim. Ekeceğim yerde kabaca 1.000 kök ürün olacak ve kök başına 1 dizyem (cc.nin 10 da biri) düşer ki bu az değil mi? Eğer hesabım doğruysa ve damlama sistemini uygulayamazsam kök diplerine uygulayabildiğim kadar tek tek elle 1 er dizyem hümik asit uygulayabilirim.

attar ve g.c. beğendi.
Eski 22-05-2014, 06:56   #66
Moderatör

h_dogan's Avatar

Biz damla sulama ile dekara 1 litre 2 sefer kullanıyoruz toplam 2 litre. Damlama yapmayacağınıza göre suyla karıştırıp diplerine dökebilirsiniz. Hem kullanacağınız suni gübrelerin yarayışlılığı artar.

Kaç litre suyla vereceğinizi bilemiyorm ama 1000 kök bitki için yarım litre kullanın. Diplerine döktükten sonra normal sulamanızı yaparsınız.

attar, TCM ve g.c. beğendi.
Eski 22-05-2014, 09:08   #67
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@h_dogan, katkılarınız için çok teşekkür ederim. Bu sezon bahçeye gübre de dahil suni bir şey sokmak istemiyorum. Suni gübre geçen sene idi. Bu sene üstte yazdığım gibi hayvan gübrelerini arıklara yaysam diyorum, su arıktan geçerken faydası olmaz mı, veya arığın başına gübre dolu çuvalı koysam su hortumunu çuvalın içine koyup şerbet şeklinde versem.

Hümik asidi dediğiniz gibi her köke yarım cc gelecek şekilde enjektöre verip, toprağın içine köke doğru sıkabilirim.

Eski 22-05-2014, 09:13   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sn h doğan, ben 5litre hümik asit aldım ama nasıl kullanacağımı hatta nelere kullanacağımı bilmiyorum,meyve ağaçlarına olabilir mi?

g.c. beğendi.
resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 14:57   #69
Moderatör

h_dogan's Avatar

Şerbet yapıp verirseniz elbette faydası olur.

Enjektörle uygulayan ilk siz olursunuz sanırım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@h_dogan, katkılarınız için çok teşekkür ederim. Bu sezon bahçeye gübre de dahil suni bir şey sokmak istemiyorum. Suni gübre geçen sene idi. Bu sene üstte yazdığım gibi hayvan gübrelerini arıklara yaysam diyorum, su arıktan geçerken faydası olmaz mı, veya arığın başına gübre dolu çuvalı koysam su hortumunu çuvalın içine koyup şerbet şeklinde versem.

Hümik asidi dediğiniz gibi her köke yarım cc gelecek şekilde enjektöre verip, toprağın içine köke doğru sıkabilirim.

esemeral, TCM, g.c. ve 1 kişi beğendi.
Eski 22-05-2014, 15:01   #70
Moderatör

h_dogan's Avatar

Tüm bitkilere uygulayabilirsiniz. Üzerinde yapraktan da uygulanabileceği yazar ama bence kök bölgesine verilmesi daha uygun. Biz köklerini geliştirmek için veriyoruz. Ben kendi domateslerime 10 lt'lik kapta sulandırıp vermiştim. Büyümeleri o kadar bakımsızlığa rağmen gayet iyi.

Damla sulama ile dekara 1 litre olarak düşünün. 2 uygulama yaparsanız daha iyi olur. Organik gübre olduğu için yakıcılığı yok, suni gübrelerde yanma sorunu yaşarsınız. Yeni diktiğiniz fidelere suni gübre verirseniz yakarsınız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
Sn h doğan, ben 5litre hümik asit aldım ama nasıl kullanacağımı hatta nelere kullanacağımı bilmiyorum,meyve ağaçlarına olabilir mi?

attar, TCM ve g.c. beğendi.
Eski 26-05-2014, 08:53   #71
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

25.05.2014;
Geçen hafta eski dikilen domateslerdeki siyah sinekler attığım oksijenli su ve elma sirkesinden sonra tamamen kaybolmuş, üzerinde ölenler ise domatesin gövdelerine yapışıp kalmış. Geçen hafta diktiğimiz domates fidelerinde de tek tük sineklenmeler başlamış. Bu hafta vakti iyi ayarlayamadık. Onları da ilaçlayacaktım olmadı.

Lupinlerimin biri açmadan kurumuş. İkisi açmış ancak sonuç değişmeyecek herhalde. Geçen hafta tesadüfen gördüğüm yabani lupin ise çiçeklenmiş. Üzerinde 3-4 tomurcuk daha var. Bu arada bahçenin içinde tesadüfen bir tane daha buldu eşim çapalarken. Sulasak iyiydi ama unuttuk.

Çite yanı olan yerler ağaç arası da olduğu için çapalayamamıştık. Hallederiz diye düşündük. Ancak bir bölümünü çapalayıncaya kadar yorulduk. Bize kalırsa sezon sonunda çapala bitmiş olacak. Çapa makinası olan birkaç kişiyi aradık makine ile halletsinler diye. Muhtemelen bu hafta hallolacak. Ağaç araları çapalanınca tohum dünyasından aldığımız çiçek tohumlarını ekecektik. Ama ekemedik haliyle.

attar, esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 26-05-2014, 09:05   #72
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Malcolmia

Sadece benim çapaladığım yere 'kokulu malcolmia' ektik. Toprağı birkaç sefer ters yüz yapınca un gibi oldu. İki kez süzgeçle suladım ve tohum ekeceğim yerlere (10-15 cm. arayla) torf döküp (öbek öbek) her öbeğe 4-5 tohum gelecek şekilde döktükten sonra üzerine yine torf serperek çok hafif elimle bastırdım ve öyle bıraktım. Tabi saati ayarlayamadığımı için bu ekim işini akşam saat 21 gibi, elimde torf-tohum fener ağzımda yaptım. Güzel tarafı nereye kaç tohum gittiğini gündüz yapılana göre daha net görebiliyorsun. Aslında bu ekimleri birkaç hafta önce yapabilsem daha iyi olacaktı. Çünkü yaylada dahi gündüz havalar sıcak oluyor artık. Torfun içinde de olsa çabuk kuruyacaktır tohumlar. Üzerine naylon örteyim dedim ancak bu sefer de naylonun kenarlarını açsam dahi içinde haşlanacak. Sürekli yukarıda kalsak her gün nemlendirebilirdik. Domatesleri içinden çıkardığımız dibi delik plastik bardakları üzerine örtsem belki mantıklı olurdu. Bakalım bir dahaki gidişimizde durum ne olacak.

esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 26-05-2014, 09:24   #73
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Çatıda baktığım plastik bardakta dört farklı grup domateslerin tamamını diktik. Kimi fideleri nasılsa elimizde fazla var atmayalım diyerek çifter diktik. Ancak fideleri bitirdiğimizde sıranın birini tamamlamayı unuttuğumuzu gördük. Viyollere çoklu dikip şaşırttığımız boyu küçük kalmış fideleri dikime getirmemiştik hala çatıdalar. Haftaya kadar dikilecek boya gelir muhtemelen eksik kalan yerleri de tamamlamış oluruz. Geçen hafta diktiğimiz domateslerden Allah a şükür fire yok.

Bu arada işin ilginci yaklaşık 150 kök domates fidesini de dün arkadaşlara dağıttık. Bu sene ilk heves ile epey abartmışız olayı.

Beş sıra domateste (yaklaşık sıralar 30-35 li) 170 kök domates olacak.

g.c. beğendi.
Eski 26-05-2014, 09:39   #74
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fotoğraf makinasını yanıma alamadığım için bu hafta görsel bir şey yok maalesef.

Dün diktiğimiz fidelerin dibine, bir arkadaştan aldığımız bir çuval iki yıllık keçi gübresinden koyduk birer avuç.

Bir haftadır toprakta yatan fasulye, barbunya, börülce, kavun, karpuz, salatalık, kabak ve darılardan toprağın üzerine çıkan olmamış henüz. Az önce gelen bir çiftçiye sordum barbunya ve fasulye için "10-11 günde yeşerirler" dedi.

g.c. beğendi.
Eski 29-05-2014, 14:54   #75
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

gazanya

Birkaç kez parktaki kurumuş çiçekleri ayıklayıp tohumlarını özenle ayırıp ektiğim gazanyaların bir tanesi bile çimlenmemişti. Eşim benim tohumlardan tüylü olan birkaç tanesini alıp boştaki bardaklara atıvermiş öylesine. Bana nispet yapar gibi, güneşin anlında, sudan bihaber azıcık kumun içinde çimlenenler...
Name:  gazan.jpg
Views: 1703
Size:  32.1 KB

Direk viyollere ektiğim karpuzlar, en sağdaki ise kavun sırası. İki viyol var birbirine bitişik. Sağdakiler köyden bir üreticinin verdiği yerli tohumlar. Sağdakiler ise arkadaşımın yaz tatilinden gelirken tesadüfen denk gelerek yaşlı bir amcadan aldığı eski küçük siyah iri çekirdekli karpuzlar.
Name:  karpu.jpg
Views: 1712
Size:  59.4 KB

Eski 29-05-2014, 15:42   #76
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bunlar zengardenden aldığım ve ekimden itibaren üç hafta geçen karpuz kavunlar. Plastik bardakların üzerine asetat kalemleriyle numaraları yazdım. Karpuz kavun fidelerinin bakımı daha zor geldi bana, eğrilip yamuluyor, daha hassas sanki...

Name:  kar1.jpg
Views: 4087
Size:  56.6 KB

Öndeki işaretli olanlar sonradan çıkanlar; karpuz-kavunlarda çimlenme başarım % 75 lerde kaldı. Domateste daha fazlaydı. Hatta zengardenin yolladığı [Top kavun tohumu (amerikan honeydew orange flesh)] altı adet tohumun hiçbiri çimlenmedi. Yazdım şirkete 'ciddi şirketler çimlenme garantisi vermez, sizin hatanız olabilir' gibilerden cevap verince ben de 'benzer şikayetler alırsanız değerlendirirsiniz diye yazdım' dedim ve bir daha cevap gelmedi.
Tohumların 15 kadarı ilk etapta çimlenmeyince topraktan çıkarıp elma sirkesinde biraz tutup tekrar gömdüm. Bu iki işaretli arkadaş o zaman çıktı ve boy olarak nedense diğerlerini geçtiler. Ama düzgün bir gelişme yok. Daha önceki domates tohumlarından da tecrübem sonradan çıkanlar yeterli gelişme gösteremiyor.

Name:  kar2.jpg
Views: 1749
Size:  51.9 KB

attar, esemeral, Vegy ve 1 kişi beğendi.
Eski 29-05-2014, 15:52   #77
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu iki arkadaş ise çift çıkmış bardaktan. Hepsine birer adet tohum koyduğuma eminim halbuki.
Name:  kar3.jpg
Views: 1748
Size:  33.9 KB

Bunlar ise 'ay & yıldız karpuzlar' yapraklarından da anlaşılıyor. Ancak çimlenmede yarıya yakını başaramadı. (Moon and stars karpuz tohumu geleneksel heirloom watermelon seeds)

Name:  kar4.jpg
Views: 1657
Size:  41.8 KB

Eski 29-05-2014, 19:49   #78
Ağaç Dostu

06dilek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Alıntı:
Bunlar zengardenden aldığım ve ekimden itibaren üç hafta geçen karpuz kavunlar. Plastik bardakların üzerine asetat kalemleriyle numaraları yazdım. Karpuz kavun fidelerinin bakımı daha zor geldi bana, eğrilip yamuluyor, daha hassas sanki...

Eklenti 497545

Öndeki işaretli olanlar sonradan çıkanlar; karpuz-kavunlarda çimlenme başarım % 75 lerde kaldı. Domateste daha fazlaydı. Hatta zengardenin yolladığı [Top kavun tohumu (amerikan honeydew orange flesh)] altı adet tohumun hiçbiri çimlenmedi. Yazdım şirkete 'ciddi şirketler çimlenme garantisi vermez, sizin hatanız olabilir' gibilerden cevap verince ben de 'benzer şikayetler alırsanız değerlendirirsiniz diye yazdım' dedim ve bir daha cevap gelmedi.
Tohumların 15 kadarı ilk etapta çimlenmeyince topraktan çıkarıp elma sirkesinde biraz tutup tekrar gömdüm. Bu iki işaretli arkadaş o zaman çıktı ve boy olarak nedense diğerlerini geçtiler. Ama düzgün bir gelişme yok. Daha önceki domates tohumlarından da tecrübem sonradan çıkanlar yeterli gelişme gösteremiyor.

Eklenti 497546
Selam TCM, Öncelikle size kolay gelsin diyorum fidelerinizi kendiniz yetiştiriyorsunuz gördüğüm kadarıyla bu çok güzel birşey,

Ama karpuz ve kavun fideleri bence yeterince güneş ışığı alamadığından boylarına vermiş gelişimini, halen kapalı bir yerdemi duruyor fideler acaba eğer öyleyse bir an önce dikseniz iyi olur gibi geliyor bana. Herşey gönlünüzce olsun saygılarımla

TCM beğendi.
06dilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 08:00   #79
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@06dilek, fideler balkonda sürekli ve ağzı açık akvaryumun içinde, sabah ve akşam hafif güneş alıyor. Dün öğleden itibaren sabah öğleye kadar direk güneş alacak yere geçirdim çünkü haftaya pazar aksilik olmazsa inşallah dikeriz. Bir kısmını bu pazar diksek olacak gibi ancak diktikten sonra üzerine birkaç gün yağmur yağabilir.

g.c. beğendi.
Eski 30-05-2014, 15:10   #80
Yeni Üye

peyker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Mantar İlacı

Sayın TMC; bahçenizde sağlıklı, keyifli zamanlar geçirmeniz dileğiyle, bol hasatlı bir sezon dilerim

Bu arada bir de sorum olacaktı:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Hıyarları geç şaşırttığınız için meyve bağlamış. Onları hemen koparın ki bitkiler gelişsin, yoksa küçücük boyuyla meyveyi büyütmeye çalışır. Bir de mantar ilacı atarsanız iyi olur. Yağmurdan sonra hıyar ve domatesler çabuk hastalanıyorlar.

Mantar ilacını hangi ölçülerde ve nasıl kullanmak lazım

Bahçe dolabının içinde buldum ben de 1-2 çeşit mantar ilacı; zamanında kullanmışız demek ki ama nasıl olduğunu hatırlayamadım şimdi

TCM beğendi.

Düzenleyen peyker : 30-05-2014 saat 15:52 Neden: Düzeltme
peyker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 18:15   #81
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@peyker, dileklerinize teşekkür ederim. cümlemize inşallah...
Mantar ilaçlarının standart kullanımı olmaz herhalde, üzerinde yazan tarife göre kullanmak gerek diye düşünüyorum. Bu arada ben 1lt. suya birer tatlı kaşığı oksijenli su ve elma sirkesi kullanarak domateslerin üzerindeki sinekleri temizledim. Bu seçenek mantar için ancak sineklere de iyi geldi. Bence denenebilir...

esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 30-05-2014, 18:33   #82
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Sayın TCM bereketli ürünler dilerim. Tohumdan fide yetiştirmekte ayrı bir iş emeğinize sağlık.

g.c. beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 18:42   #83
Yeni Üye

peyker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Alıntı:
@peyker, dileklerinize teşekkür ederim. cümlemize inşallah...
Mantar ilaçlarının standart kullanımı olmaz herhalde, üzerinde yazan tarife göre kullanmak gerek diye düşünüyorum. Bu arada ben 1lt. suya birer tatlı kaşığı oksijenli su ve elma sirkesi kullanarak domateslerin üzerindeki sinekleri temizledim. Bu seçenek mantar için ancak sineklere de iyi geldi. Bence denenebilir...

Pembe Domates yetiştirdiğim dönemde, "su+z.yağ+arapsabunu+(bazı durumlarda)acı biber" ile hazırlanan solüsyonu kullanıyordum; hem domateslere, hem güllere... Yazdığınız "oksijenli su+elma sirkesi" kesinlikle uygulayacağım bir yöntem. Kimyasal kullanmak istemiyorum çünkü...

Çok teşekkürler

g.c. beğendi.
peyker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 23:19   #84
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Malcolmia Maritima

Geçen hafta direk bahçeye torfa ektiğim malcolmia maritima ların ekim talimatı ile bahçedeki son hali. Çıkan yok bir haftada ve muhtemelen pek çıkacağa benzemiyorlar. Çünkü sadece haftasonu gittiğimiz için sürekli nemlendiremiyoruz. Tabi havalar biz ektikten sonra birkaç gün sıcak gitti. Bundan sonra birkaç tohum için daha deneme yapacağım ancak üzerini karton kutu ile kapamayı düşünüyorum. Dolayısıyla neme çok faydası olmasa da güneşin sıcaklığını kesecektir.

Name:  malc.jpg
Views: 1589
Size:  45.7 KB

Aslında bunların ekimi için geç kaldık. Nisan ayında toprağı sürdürüp ( mayısa kadar beklemek hata idi çünkü her tarafı ot sardı ve tek başımıza bunlardan kurtulmamız imkansız) havalar ısınmaya başlamadan naylon altına ekecektik.

Name:  malc1.jpg
Views: 1561
Size:  50.3 KB

Eski 03-06-2014, 08:52   #85
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kendi tohumlardan yetiştirdiklerim; lupin, brachycome ve menekşeler.
Arka sırada tomurcuklanan dahlialar var, Dahliaların yanındaki ŞOK marketlerden aldığımız iki dahlia ile 20 tek frezya soğanlarından daha
haber yok, sanırım olmayacaklar. Yaklaşık 20 menekşe var ve
neredeyse hepsinin rengi birbirinden farklı.
Brachycome lar açmaya başladı.

Name:  biz.jpg
Views: 1985
Size:  70.9 KB

Ve bu da uğraşarak yetiştirmeye çalıştığımız ancak üstteki resimdeki kadarını becerebildiğimiz lupinin doğada kendi halinde çıkanı.
Name:  doğal lupin.jpg
Views: 1541
Size:  71.5 KB

Eski 03-06-2014, 09:14   #86
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Name:  kompost.jpg
Views: 1751
Size:  55.5 KB

Sıcak kompost hazırlamak için arka tarafta 1x0,5x0,5 lik küçük bir çukur kazdım. Etrafına bir veya iki sıra tuğlayı arasına harç koymadan (hava almasını sağlamak ve sonrasında boşaltması kolay olsun diye) yerleştireceğim. Böylece genişliği yaklaşık 1 m. küp gibi olacak. Altına bahçeden bulduğum 50 kadar solucanı attım, üzerine biraz gazete kağıdı elimle yırtarak koydum, yağmurla ıslanmış yapraklar, küçük dal parçaları, daha önceden topraktan çıkardığım ve bir haftadır bahçede bekleyen bitki kökleri ve aynı gün çıkardığım bitki köklerini yığdım. Üzerine 10 lt kadar yanmış tavuk gübresi koyup karıştırdım ve naylonla eğreti bir şekilde örterek bıraktım. Önümüzdeki hafta zamanım olur da ayarlayabilirsem talaş ve evdeki yiyecek atıklarını götürmeyi düşünüyorum. Dağlarda bol miktarda çam iğneleri var ve bahçede aynı gün biçtiğimiz biz gidene kadar ara ara yağmurda ıslanıp kuruyacak otlarımız da olacak. Biraz da taze inek gübresi eklersem düzeneği tamamlamış olurum herhalde.

Name:  yığın.jpg
Views: 1611
Size:  70.6 KB

Eski 03-06-2014, 10:01   #87
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domates ve biberlerin şimdilik keyfi yerinde. Domateslerin soldaki eksik kalan sırasını da doldurduk. Çok fazla ekmişiz diye elimizdeki domates fidelerini dağıtmıştık, birkaç tane eksik kaldı. Karışık domates tohumlarının kimisi çiçeklenmek üzere. Az sayıda sineklendiklerini görünce iki lt. su içine kattığım bir yemek kaşığı oksijenli su ve iki yemek kaşığı elma sirkesi ile ilaçladım.

Name:  domat.jpg
Views: 2369
Size:  61.0 KB

İki adet şeftali fidanımızın yaprakları yamuk yumuk olmuş, tümoral oluşumlar var gibi, sanırım mantar olmuşlar. Üstteki ilaçtan onlara da sıktım

Name:  şeftali.jpg
Views: 1629
Size:  74.5 KB

Darı tohumları arsız oluyor herhalde, hemen çıkmışlar.

Name:  darı.jpg
Views: 1644
Size:  69.6 KB

Eski 03-06-2014, 10:18   #88
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Darı lar hemen çıkmış ancak ayın 18 inde ektiğimiz barbunya, kuru ve yaş fasulyelerden tık yok. Tek tük fasulyeler çıkmış o kadar. Toprağı eşeledik tohumlarda kalmamış. Biz ekerken gören yoldan geçen köylülerden biri kayınvalideye söylemiş "siz ekiyorsunuz ama hiçbiri çıkmaz, havada ülker var" diye. Hadi ayın eskisini yenisini biliyorduk ama bir de 'ülker' çıktı başımıza. Nette araştırdım pek bir şey bulamadım. Gelen başka köylülere sordum onayladılar, biri "ayın 19 u ülkerdi ama 18 i değildi" dedi. Barbunyaları bir gün suda bekletmiştim üstelik.

Nasipse hafta sonu tekrar ekeceğiz. Bu kez üzerlerine büyükçe plastik bardak kapamayı düşünüyorum. Hem biraz daha sıcak tutsun hem de yağarsa nispeten yağmurdan korusun diye.

g.c. ve Kahraman43 beğendi.
Eski 03-06-2014, 10:34   #89
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Cevizin dibindeki Aubrieta ların son hali...
İnternette aubrieta fidesi diye aratınca genelde bu forumdan karşımıza çıkan resimlere baktığımızda epey benzettik, herhalde doğru yoldayız.

Name:  aubr.jpg
Views: 2307
Size:  70.9 KB

Campanula pyrimidalis ler için aynı şeyi herhalde söyleyemeyeceğim. Önceki sayfalarda da yazmıştım, plastik bardak altına epey ekmiştim ancak çıkanlardan istediğimiz bitki olabilecek tek görüntü bu.

Name:  cam.jpg
Views: 1523
Size:  71.2 KB

esemeral, Semace ve g.c. beğendi.
Eski 03-06-2014, 17:40   #90
Moderatör

h_dogan's Avatar

Şeftalinizdeki klok hastalığı. Bakırlı veya dodine ya da ziram içerikli bir ilaçla ilaçlayın. Küçük fidanınız ve baya da yayılmış.

TCM ve g.c. beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024