agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1480Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2015, 19:53   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2015
menekşe ve sümbül kombinasyonu şık durur bu alanda.Kolay gelsin.

pria ve uyap beğendi.
oguzhan43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 22:28   #212
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sanki bir yerlerde okumuştum; üçüz çüçekleri ertesi yıl diplerinden yeniden filizleniyor diye..
Bu yüzden bu yıl onları kökleriyle söktürmedim, dibe yakın bir yerden budattım..
Ben de emin değilim, bakalım baharda diplerinden filizlenecekler mi ?
Sn. Pria, üçüz çiçeklerinin dökülen tohumları sonraki sene çimleniyor, kökten yeni sürgün verdiğini hiç duymadım (belki ılıman yerlerde ikinci sene veriyordur), bakalım sizin denemeniz ne olacak? Dökülen tohumlar bereketli ama benim gibi salyangozu bol olan bahçelerde hiç kalmayabilir, salyangozlar yeni çimlenenleri çok seviyor, sağ bırakmıyorlar.

pria, YeniGine ve uyap beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 22:32   #213
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Köklerden yeni filizler vermeseler bile birçok tohum döküldüğü için baharda bol bol yeni fideler oluşur sayın Kiraz..
Ayrıca ne olur ne olmaz diye bol tohum yopladık..
Salyangoz derdi bizde de var..

YeniGine, aleydi ve uyap beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 18:09   #214
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ben ilk ektiğim sene bolca çiçek aldım, bolca tohum dağıttım. Sonraki seneler artan salyangozlarla hiç yetiştiremedim. Geçen sene paylaşımdan aldığım tohumları, askılı saksıya ekmiştim, oraya da ulaştılar. Son kalan tek fideye gözüm gibi baktım ama bahçeye dikince o da gitti

YeniGine beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 12:51   #215
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Kış tatlısının sizi memnun etmesine sevindim. Bahçemde iki kök var ikisinde de çiçekler mevcut ve çok güzel kokuyorlar.

Eeee şimdi yine aklınızı karıştırayım da başka güzel bir çalı ile sizi kışkırtayım.... şu an bahçede mis gibi limonî bir kokusu ile kış hanımelisi Lonicera fragrantissima o kadar güzel kokular saçıyor ki, her fırsatta bahçeye çıkıp doya doya içime çekiyorum.

Mutlaka site bahçesine ekmelisiniz, o da benim olmazsa olmazlarımdandır.

YeniGine, aleydi ve uyap beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 16:22   #216
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Baharı andıran bugün, ben ve yöneticimiz, eşlerimizle birlikte hem bir temiz hava aldık, hem de Kurtköy'deki İBB Ağaç AŞ'den 50 çuval büyükbaş hayvan gübresi (çuvalı 5 lira), 10 adet Erica (piren çalısı) tanesini 5 liradan , 5 adet biberiyeyi tanesi 7 liradan ve bir adet te 7 liradan lavanta aldık..

Oldukça güzel ve bol çeşitler var fidanlıkta..

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2015, 16:38   #217
Moderatör

Güler's Avatar

Oh oh maşallah.... aldığınız bitkilerin ekileceği yerler bellidir mutlaka ama ben yine de bir iki satır yazayım istedim.

Biberiyeleri 30 - 40 cm ara ile sıra şeklinde ekerseniz budandığında çok güzel çit oluyor. Çiçeklenme zamanı mavi çiçeklerine çok arı gelir haberiniz olsun. Taze sürgünlerinden minnacık bir dalı sıcak suya atarak demlediğinizde elinizdeki kupa ile hem bahçeyi dolaşmak hem de biberiyeli çayı içmek çok keyifli oluyor.

Erikaları ben toplu dikimde seviyorum, yayılarak güzel bir çalı öbeğini göstermeleri hoş görüntü sağlıyor.

Lavantanın türü ne? Kimisinin yaprak şekli başka türlü parçalıdır, kimisinin söğüt yaprağı şeklindedir. Ama her ikisinin de çiçeklerini mutlaka toplayıp kurutun. Sıra sıra ekseniz de olur, toplu göbek şeklinde de ama her türünde de budamayı ihmal etmeyin gövde kalınlaşıp da uzadığında görüntü bozuluyor.
Eminim ki hepsi bahçenize daha da güzellik katacak.

Bu arada Lonicera fragrantissima'yı araştırdınız mı? Tam da mevsimi, mutlaka bir koklayın derim.

Eski 05-02-2015, 23:54   #218
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Maşallah maşallah sayın pria. Ne kadar güzel site yöneticisi ile birlikte gidip gübreler, çiçekler almışsınız. Benim öyle bir şansım yok. Dün üçgen tarlamda mor renkli çiğdemim tomurcuklanmıştı, çok sevindim tabi. Bugün bakayım açmış mı acaba diye yanına gittim ki tomurcuk sapından kopmuş öylece yatıyor. Maalesef açamadı.
Şimdi aldığınız gübreleri nerelere, nasıl kullanacaksınız?
Rastgelsin inşallah!..

pria, aleydi, efeege ve 2 kişi beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 23:59   #219
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Önümüzdeki hafta yine kar yağışı var galiba sayın YeniGine..
Dipleri canlı olan sardunyalarımızın, hassas bitkilerin ve güllerin diplerine vereceğiz gübreyi..
Melisa ve begonvillerin dipleri yeşil gibi..inşallah kurtulurlar bu badireden.

YeniGine, telato ve uyap beğendi.
Eski 06-02-2015, 00:02   #220
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster

Biberiyeleri 30 - 40 cm ara ile sıra şeklinde ekerseniz budandığında çok güzel çit oluyor.

Erikaları ben toplu dikimde seviyorum, yayılarak güzel bir çalı öbeğini göstermeleri hoş görüntü sağlıyor.

Lavantanın türü ne? Kimisinin yaprak şekli başka türlü parçalıdır, kimisinin söğüt yaprağı şeklindedir.
Biberiyeleri geniş bahçeye serpiştirdik, arzu eden minik dallar kırıp çayını yapabilsin diye ileride..

Erikaları havuz başına çok güneş alan bir yere çizgi halinde toplu diktik..
Lavantamız, diğer lavantalarımızın aksine farklı bir çeşit olsun istedik, bu aldığımız parçalı iri yapraklı olanı..

Eski 11-04-2015, 17:26   #221
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Geçen yıl sitenin her tarafına gerek tek olarak gerek kümeler şeklinde sanırım en az 300-400 kök şebboy dikmiştim..Bunların içinde sayın SDurul'dan gelenler de var..
Baharla birlikte mis gibi kokularıyla ortalığı cennetten bir köşeye çevirdiler adeta..
Kalıcı olmaları çok iyi..
Çiçekler geçince belli bir seviyeden kestiriyorum bahçevanlara..tekrar yeni filizler verip gelecek yıla hazırlanıyorlar..

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2015, 17:29   #222
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl oldukça sert kış olduğu halde bu gardenyamız hiç etkilenmedi, büyüdü, gelişti..Çiçek tomurcuklarını hazırlamaya başladı bugünlerde..

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2015, 17:33   #223
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın kgursan'dan aldığım ve site bahçesine hediye ettiğim oriental lilium'lar yine çok keyifli sürüyorlar..Bu yıl bazılarında birkaç kardeş te var köklerinde..

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2015, 17:36   #224
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Geçen yıl sitemize kazandırdığım 10 adet kadar kamelyamız var..Yavaş gelişiyorlar ama çiçek yönünden çok cömertler..

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2015, 17:44   #225
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Geçen ve bu yıl köydeki fidanlığımda ekili lalelerimden sitemiz bahçesine 300 adetten fazla hediye ettim..
İki yıldan beri site bahçesini baştan başa elden geçirdik..Ben günlerce fiilen elimde çapa, kazma, kürekle çalıştım..Bahçevanların verimliliğini arttırdık, daha olumlu bir moda girmelerini sağladım..
Site bahçesine çok büyük katkılarım oldu, çok bitkiler kazandırdım..
Ardımda birçok hatıra bıraktım..

Artık İstanbul'dan Çanakkale merkeze göçmeyi düşünüyoruz..Evi satılığa çıkardım ama, ablam gibi sevdiğim ve ailecek çok sıkı dost olduğumuz site yöneticimiz Yurdanur hanımefendi, dua ediyor ev satılmasın diye )

İnşallah duası kabul olmaz..

11 yıldan beri İstanbul'dayız..Gezeceğimiz, göreceğimiz, tadacağımız pek bir özelliği kalmadı sayılır..
Yeter artık..sıkıyor artık bizi İstanbul..

Çanakkale boğazı çok daha güzel..
İlk işim zaten minik bir sandal almak ve istavrit çaparisine çıkmak olacak..Özledim balık tutmayı..

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2015, 00:00   #226
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sitenizin bahçesi sayenizde gerçekten çok güzel oldu Sayın Pria. Emeklerinize, gönlünüze sağlık. Geçen sene vermiş olduğunuz emeğin meyvelerini, karşılığını o güzelim çiçeklerle almışsınız ve daha da alacağınızı umuyorum. Çok güzel hatıralar bırakıyorsunuz, gönlünüze göre olsun inşallah...

Eski 12-04-2015, 00:37   #227
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sitenizin bahçesi sayenizde gerçekten çok güzel oldu Sayın Pria. Emeklerinize, gönlünüze sağlık. Geçen sene vermiş olduğunuz emeğin meyvelerini, karşılığını o güzelim çiçeklerle almışsınız ve daha da alacağınızı umuyorum. Çok güzel hatıralar bırakıyorsunuz, gönlünüze göre olsun inşallah...
Hepimizin inşallah sevgili YeniGine..
Sağolun.

YeniGine, B e t ü l ve uyap beğendi.
Eski 12-04-2015, 07:42   #228
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın pria, gönlünüz nerede rahat olacaksa, nerede mutlu olacaksanız Allah hayırlısını nasip etsin demek düşer bizlere. Ama eminim ki komşularınız haklı olarak üzülüyorlardır sizi kaybetmekten.

Desenize artık pria/sitemizin bahçesi'ndeki güzelleri takip edemeyeceğiz.... üzüldüm.
İnşallah Çanakkale'yi paylaşırsınız bizlerle. Çapari ile yakaladıklarınızı da paylaşmayı unutmayın ama.

Ne tuhaf, biz de İstanbulluyuz sözüm ona. Önceleri 15-20 gün için geldiğimiz köyde, şimdilerde 7-8 ay geçirir olduk. Hele Oğuz da emekli olduktan sonra iyice tası-tarağı attık köye sanki. İstanbul'u hem çok seviyoruz, eş-dostu özlüyoruz ama orada da sıkılır olduk sanki. Çocuklar-torunlar burnumuzda tüttüğünde koşup geliyoruz ama aklımız köyde , bitkilerde, çiçeklerde kalıyor.
Geçen gün Oğuz'a " ben köyün kızı değilim ama istersen öldüğümüzde buradaki mezarlığa gömülelim, Emirgân'daki bizim aile mezarlığımızda da yer kalmadı, burada baban kocaman yer ayırmış ama kendilerine buraya gelmek nasip olmadı, biz kendimize ayıralım mı?" dedim.
Burası köy yeri, İstanbul'daki mezarlar gibi sağa sola taşınıp da AVM yapılmaz yerlerine diye de düşünüyorum hani.

pria, gulcingiller ve uyap beğendi.
Eski 12-04-2015, 09:00   #229
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Gerçekçi olmak gerekirse, maalesef artık bizler hayatlarımızın son dönemeçlerine giren insanlar olarak ''mezarlık muhabbeti'' yapacak konumlara geldik sayılır Güler Hanımcığım..
Ben de eşime takılırım hep ''bizim köyün mezarlığı kasvetli, Lapseki'de kayınpederimin yanlarında şöyle boğaz manzaralı bir yer ayarlarsın bana'' diye..

Biz eşimle her 10 yılda bir tebdil-i mekan eylemeyi pek severiz, İstanbul'da 11 yıl oldu, ikimiz de sıkıldık artık..Ama sanırım Çanakkale merkez son durağımız olacak..Çanakkale'nin tam karşısında Kilitbahir'i bile düşünüyorum daha sakin olur diye..Entel yeğenim şiddetle öneriyor Kilitbahir'i..''Oaraya git Adnan enişte, al bir bahçeli ev'' diyor..Ama orada da doğalgaz yok sanırım..Eşimi ikna etmem zor, bıktı soba yakmaktan çünkü ömrü boyunca..

Bizim bu kararı almamızın sebebi, birinci olarak ikisi de kalp hastası olan bacanağım ve büyük baldızımın geçen yıl temelli olarak Lapseki'ye göçmeleri..Kayınvalide zaten yaşlı..Onun bütün sorunlarıyla onlar uğraşıyorlar..Bizim pek katkımız olmuyor..Ayrıca benim anamın da 90 yaşında olduğu ve her ay köye gidip gözetmek zorunda oluşum yorucu olmaya başladı..Hani artık ihtiyarların yakınlarında durmak çok daha iyi olacak gibi..Bu arada birçok akraba, çocukluk, gençlik arkadaşlarımıza biraz daha yakın olmak hayatlarımıza yeni renkler katar diye düşünüyoruz..Yoksa İstanbul'da kalmaya devam edersek, cenazemizin kalkışı bile acıklı olur..Geçenlerde, kanser nedeniyle sık sık görüştüğümüz Naciye hanım vefat etti..Hafta içi olduğu için sitede yapılan cenaze törenine 10-15 kişi katıldı..Koydular arabaya, götürdüler Çorlu'ya..Kadıncağıza çok üzüldüm; daha 3-5 ay önce lale vs. ekerken benim yanıma gelir, sevinir, gözleri ışıldardı..Lalelerin açtığını bile göremeden gitti kadıncağız..

İstanbul bazı açılardan bakılınca çok kötü bir yer..Acımasız..soğuk..

Ben boş durmam Güler Hanım..Çanakkale'de yapmayı tasarladığım çok güzel şeyler var..Mutlaka minik bir bahçe edinirim orada da..
Hani sitede falan oturursak zaten dayanamam, yine elimden geldiğince renk katmaya çabalarım..Aylaklığı sevemedim hiç..İlla birşeyler üretirim..

Yeter ki, gönül üzüntülerimiz olmasın..olsa da az olsun..
Ama, siz de biliyorsunuz ki, benim gönül üzüntülerim de fazla olduğu halde yıkılmam merak etmeyin..

Bu arada, her ikinize de selam ve saygılarımı sunar, annesini yitiren eşinize başsağlığı dilerim..

Eski 05-06-2015, 20:50   #230
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

veda fotoları...

Büyük bir ihtimalle en geç bir iki ay içinde Çanakkale'ye göçeceğiz..Bugün, hadi dedim ineyim bahçeye bol bol fotoğraflıyayım da hatıra olsun..

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 21:11   #231
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

devam

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 21:18   #232
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

devam...

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 21:23   #233
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

devam:

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 21:27   #234
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Devam.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 21:39   #235
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

.devam...

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 21:43   #236
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Devam

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 21:46   #237
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Devam..

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 21:49   #238
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Devam...

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2015, 00:01   #239
Moderatör

Güler's Avatar

Fotoğraflar çok güzel, emekleriniz hiç boşa gitmemiş.
Demek Çanakkale'li olmayı bayağı benimsemişsiniz, hayırlısı olsun. Merkezde mi oturacaksınız yoksa köylerinden birine mi yerleşiyorsunuz?
Oradan da paylaşımlarınızı bekleriz.

pria, YeniGine ve uyap beğendi.
Eski 06-06-2015, 00:13   #240
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın pria, emeklerinizin karşılığını çok güzel almışsınız, tam da zevkini çıkaracağınız zaman (ki bu güzellikler daha da güzelleşip harika olacaklar) bırakıp gideceksiniz. Tabi nasip, kısmet.
Sevgili Güler Hanım'ın da dediği gibi emekleriniz boşa gitmemiş. Herşey gönlünüzce, oradan da paylaşımlarınızı bekleriz...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024