agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1480Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2014, 16:51   #181
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sitede 40 kök kadar ortancamız var sanırım:

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2014, 16:56   #182
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Benim binanın önünde 10 yıl kadar önce 15 yaşlarında bir oya ağacı vardı..Bahçevanların oyanın huyunu bilmemeleri ve gelişigüzel sıcakta, gündüz yapraklarını da suyla yıkamalarından dolayı her tarafı külleme olmuştu..
Biz yokken o zamanın yöneticisi kestirip attırmıştı o güzelim ağacı..

Bu yıl bahçe düzenlerken onun derindeki kökleri sanırım biraz yüzeyde kaldığı için aradan onca yıl geçmesine rağmen canlı kalan köklerinden çok güzel sürgünler verdi bu yıl..

İnşallah onu gelecek sonbaharda uygun bir yere aktararak büyümesini sağlayacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 30-06-2014 saat 19:42
Eski 30-06-2014, 16:58   #183
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sardunyalarımız minicik çeliklerden 6 ayda bu hale geldiler..Seneye havuz başını fır dolay iki sıra sardunya donatacağım..Güllerden iyi yönü, kanaatkar olmaları, susuzluğa dayanmaları ve sürekli çiçeklenmeleri..

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2014, 17:01   #184
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Tohum Takas'tan gelen katmerli kınalar:

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2014, 17:02   #185
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Tohum takas'tan:

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2014, 17:04   #186
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Üç adet Mandevilla (sundevilla) diktik hurma ağaçlarının yarı gölgeli kısımlarına..Sarılsınlar hurmalara..

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2014, 17:07   #187
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu bitkiyi yöneticimiz çok beğenip almış; adını hatırlayamadı, ben de bilmiyorum..
Tanıyan olup ta yazarsanız sevinirim..
Çok güzel, narin, mavi çiçekli..Tohum bağlamaya da başlamış..Tohum Takas'a gönderebilirim.

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2014, 17:14   #188
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Muhtelif yerlere serpiştirdiğimiz üçüz çiçekleri.

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2014, 17:21   #189
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Balkonuma değil de çok bol güneş alan ve kuytu olan bahçe köşesine ektiğim sümbülteberim..
İri soğan bir tanecik..
Bu tam ''teber'' değil de ''tembe'' denecek bir bitki..
Sanırım ekeli 4 ay oldu..
Öyle yavaş çıkıp gelişiyor ki..Hala çiçek sapı yok..

Ayrıca, 12 tane de yavru vardı ayrı ayrı ektiğim..Ana soğan çıkmasına rağmen onlar çıkmamışlardı..ben de onlardan ümidi kesmiştim, herhalde çürüdüler diyerek..
Geçenlerde, bahçevanlar, otları alıp, toprağı karıştırırken yavrular çıkmış meydana..Tabi, bahçevanın haberi yok onların çiçek olduğundan..Allah'tan çapayı derin vurmamış, bazılarının yapraklarını kesmiş..bazılarını da ben eşeleyip ortaya çıkardım ve çubuklar sokarak korumaya aldım onları..

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2014, 17:45   #190
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

20 gün önce, yağmurlardan sonra toprağın tavı kaçmadan ot temizliği yapılması gerekiyordu..
Ama nedense 3 bahçevan bunu söyletmeden kendiliklerinden akıl edip yapmıyor ve savsaklıyordu..
En son dayanamadım; benim binanın etrafını onlara örnek olacak şekilde 30 derece öğlen sıcağında tek başıma kazıp, otlarını söktüm ve tırmıkladım..

Yönetici, perişan halimi görünce geldi yanıma..''size yardıma gelen olmadı mı ?'' diye sordu..Ben de ''bana yardımlarını istemem, bir sürü yer var, benim yaptığımı görerek diğer yerleri yapsınlar'' dedim..
Aslında canım da sıkılmıyor değildi onlara..
Yöneticimiz de benim tek başıma o sıcakta harıl harıl çalışmamdan ve bahçevanların arazi olmasından biraz utanır gibiydi..

O arada yöneticimize yardımcı olsun ve biraz da korku versin diye '' Bakın hocam..eğer üç bahçevandan sıkılıp iş yapmak zor gelen varsa, söyleyin onlara birinizi işten çıkarırım.'' deyin ve benim ayda 500 liraya sitenin tüm bahçe işlerini yapacağımı söyleyin, dedim..

Ardından da ekledim; ''söyleyin onlara, insanlar SOMA'da 1000-1200 lira için ölmeye iniyorlar kömür ocağına, Şişecam işçileri 1500 derece fırın karşısında asgari ücretle çalışıyor'' diye hatırlatın onlara..

Benim nasıl gaddar ve gözükara çalıştığımı bildikleri için bu gözdağı çok etkili oldu..10 gün kadar bahçevanlar buruk buruk baktılar bana, bazen selam vermemek için arkalarını döndüler ama çok işe yaradı bu olay..
Bu sözlerin ardından, gelişigüzel yaptıkları işleri düzelttiler, hiç söyletmeden yapar oldular işleri..
Küskünlüğümüz yok..
Ben gittim yanlarına açık açık konuştum..
İçlerinden belki yine kızıyorlardır belki ama, eski dost günlerimize tekrar döndük..
Aramız yine çok iyi..
Kabullendiler bazı şeyleri.

Ama ben yöneticiye takılıyorum yine de '' bunlar beni bir yerde sıkıştırıp dövmesinler'' diye..
Hem de onların yanında.
İnsan çalıştırmak çok zor..hele haylazlığı alışkanlık haline getirenleri çok çok zor..

Yöneticimiz benim bu dobra dobralığımı çok seviyor..''Sizinle konuştuğum kadar kimseyle açık açık konuşup dertleşemiyorum; insanlar iki yüzlü..bana başka bahçevana başka konuşurlar'' diyor..

Bazı şeyler maalesef elini taşın altına koymadan başarılamıyor..

Eski 30-06-2014, 23:25   #191
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın pria, maşallah emeklerinizin karşılığını almaya başlamışsınız, güzellikler görünmeye başlamış.
Benim de tarlalarım hep ot içinde ne kadar yolarsam yolayım maalesef baş edemiyorum. Sizin şansınız çok şükür ki bahçevanlarınız varmış.
ellerinize, emeklerinize sağlık...

Adalet Yağcı, pria ve uyap beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 00:22   #192
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sağolun sayın YeniGine..

Bazen biraz geriliyorum, huzurum kaçıyor, strese girip belki de kendimi de riske ediyorum ama sonucun güzel oluşuyla rahatlıyor insan..

Bahçevanlarımızın olması güzel ama üç cahil, eli gözü gönlü yatkın olmayan bahçevana laf anlatmak, tarif etmek te çok zor..
Deveye hendek atlatmak gibi..

Yani olsa bir türlü olmasa bir türlü..

Valla bulmuşlar benim gibi fedakar ''enayiyi,'' gücendirmesinler, küstürmesinler, pişman etmesinler, yeter..

YeniGine ve uyap beğendi.
Eski 01-07-2014, 00:29   #193
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Estağfurullah Sayın pria bulmuşlar sizin gibi fedakarı, çalışanı gücendirmesinler, küstürmesinler en önemlisi de dediğiniz gibi pişman etmesinler.
En önemlisi daha önce de demiştim sayenizde sitede çoğu kişi çiçek, böcek, doğa aşkına imrenecekler, sevecekler ve inanın onlar da birşeyler yapmak isteyecekler.
Benim bu sene iki komşum benden daha çok çiçeksever oldular.

pria, sevoş ve uyap beğendi.
Eski 01-07-2014, 00:43   #194
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
En önemlisi daha önce de demiştim sayenizde sitede çoğu kişi çiçek, böcek, doğa aşkına imrenecekler, sevecekler ve inanın onlar da birşeyler yapmak isteyecekler.
.
Valla bahçenin çok güzelleştiğini öven de çok ama birçok kişi bu durumun daire fiyatlarını 20-30 bin lira artırmasıyla daha çok ilgileniyorlar gibi )

''Ben de birşeyler yapabilir miyim'' diye düşünen insanlar olacağını ve bulabileceğimi hiç sanmıyorum..Çünkü, yapılanları seyretmek çok daha kolay..

Ben bu işe başlamadan önce sitenin peyzajında yardımcı olacağını söyleyen bir peyzajcı komşunun, yanıma gelip te bir ''kolay gelsin'' dediğine tanık olmadım..

Neyse..yorulup, bıkana kadar devam diyorum şimdilik..İşten yorulmak değil benimki..İnsanlar yormasın yeter...gönül yorgunluğu olmasın.

Eski 08-11-2014, 17:12   #195
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün köyden siteye hediye olsun diye getirdiğim 150 adet lâleyi iki noktaya ektik..

sonkez, YeniGine ve uyap beğendi.
Eski 08-11-2014, 17:14   #196
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu üçüz çiçeklerimiz çok beğeniliyor..Uzun süre de çiçekli kalıyor..Seneye bunları kümeler halinde her tarafa serpiştireceğim.

Eklenen Resimler

Eski 08-11-2014, 17:17   #197
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Fazlaca güneş gören iki gardenyamızdan biri fazla gelişmedi..İlk fırsatta onu da kısmi güneş alan, esintili bir noktaya aktaracağım..
Diğer gardenyamız bu yıl ektiğim halinin 3 misli kadar olup, çok güzel boylanıp dallandı..

Eklenen Resimler

Eski 08-11-2014, 17:19   #198
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Akşam sefalarımız da uzun süre süsledi bahçemizi..fakat çok arsızlar..

Eklenen Resimler

Eski 08-11-2014, 17:20   #199
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Güllerimiz son yağan yağmurlarla coştular, uzun filizler yaptılar..Durmaksızın açıyorlar..Seneye daha bir dallanacaklar ve çok daha güzel fotolarını ekliyeceğim kısmet olursa..

hk50, YeniGine ve uyap beğendi.
Eski 11-11-2014, 19:14   #200
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Sayın pria, sihirbaz gülleriniz, callalarınız çok güzeller, özellikle gardenyanızın böyle sağlıklı gelişmesine sizin adınıza şok sevindim.
Site bahşenize yerörtücü olarak kullandığınız yabani menekşeleriniz(biz ona deli benövşe diyoruz)ve yanılmıyorsam, "kuzu kulağı" başlığı altında bahsettiyiniz bitki (aynen, kuzu kulağı diyoruz) beni şocukluğuma götürdü. Mart sonu, nisan başı kibi yamaçlarda, ormanların güneş gören alanlarında biterler, yabani menekşelerin koyu mor rengi, sizde olan uçuk mavi renginden hemen sonra çiçekler(ona da, akıllı benövşe diyoruz).
Yabani menekşelerden benim bahçemde de var, üç yıl önce memleketten getirttim, ama çok az artım gösterdiler. Bol humuslu, geçirgen toprak istiyorlar deye düşünüyorum.

pria, Milla ve uyap beğendi.
lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 18:14   #201
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Kış Tatlısı (Chimonanthus praecox)

uyap beğendi.
Eski 18-01-2015, 19:54   #202
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Sn pria bahcedeki gardenya donlardan sonra nasil oldu en cok ona uzuldum.Ben de gardenyami kaybetmek uzereyim de😞

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 20:10   #203
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samur Mesajı Göster
Sn pria bahcedeki gardenya donlardan sonra nasil oldu en cok ona uzuldum.Ben de gardenyami kaybetmek uzereyim de
Bahçemizde bol miktarda bulunan melisa'ları kontrol ettim bugün..Tırnağımla kabuklarını sıyırdım..Koflaşmış ve yumuşamış kabuklar..içleri kahverengine dönüyor..Sanırım kaybedeceğiz onları..
Bahçevanlara melisaları da aynen sardunyaları budadıkları gibi budamalarını söyledim..

Ama, çok ilginçtir ki, çok korktuğum halde gardenyaların iri olanı çok gürbüz ve sağlıklı onca don olayından sonra..
Yapraklarında ve sürgünlerde hiçbir bozulma, kavrulma yok..
Fırsat bulursam yarın fotosunu yüklerim sayın samur..

uyap beğendi.
Eski 18-01-2015, 20:27   #204
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bahçemizde ılıman havalarda iyice yapraklanıp neredeyse çiçek açmaya hazırlanan gala'larımız soğuklardan hepsi kavruldu..100 kökten fazla galamız var..Temizledik diplerine kadar, baharda yeniden canlanacaklar..

150 kök kadar sardunyamızın hepsi kavruldu şiddetli donlarda..
Fakat çoğunun dip kısımları canlı..
Koflaşan, çürüyen kısımlarını temizledik..İnşallah baharla birlikte yeniden sürecekler..

YeniGine, uyap ve samur beğendi.
Eski 18-01-2015, 20:54   #205
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Gardenyaya sevindim.Bu arada emeginize saglik bahce zamanla guzellesiyor, baharda şenlenir yine

pria, YeniGine ve uyap beğendi.
samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 21:33   #206
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Merhaba sayın pria, her ne kadar site bahçesi olsa da ben sizin bahçeniz olarak algılıyorum bu başlığı

Son ziyaretimden bu yana güllerin çok iyi gelişip güzelleştiklerini gördüm, epeyce de çeşit yapmışsınız.
Aslında bahçe gerçekten bahçe olmaya başladı, bu sene çok daha gözalıcı olacağı kesin.

Yüksek ya da bodur dahlialar bahçeleri görkemli hale getiriyorlar, tıpkı güller gibi.
Bakımları kolay tüm sezonu çiçekli geçiriyorlar, aklınızda olsun, hem de çok yıllıklar.

187 nolu mesajınızda sorduğunuz bitkinin adı; Agaç menekşesi yani Duranta Erecta
Daha çok ılıman iklim bitkisidir, uzun süreli donlara dayanamaz.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 23:21   #207
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Güzel sözleriniz, dilekleriniz için teşekkür ederim Adalet Hanım..

En çok neye üzülüyorum biliyor musunuz ?
Meteorolojiden sert bir kışın geleceğini duyduğum halde bahçedeki sardunyalardan bol bol çelik kesip kalorifer dairelerinin olduğu yerlere torf içinde muhafaza edebilir ve baharın ilk günlerinde bunları bahçeye tekrar dikebilirdik..

Bunu nasıl akıl edemedim diye kızıyorum kendime..
Gerçi çoğu sardunyanın dip kısımlarında canlı kısımlar var ama, yine de büyük kaybımız var gibi..

Eski 23-01-2015, 23:29   #208
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın pria aynı şeyi ben de düşünüp üzülüyorum, ama bence bizler don olayı yaşayabileceğimizi çok da kestiremedik, aldandık diye düşünüyorum. Ama bu da bizlere iyi bir ders oldu. Zararları ile birlikte yaşayarak öğrendik.

Sayın pria üçüz çiçekleri tohumdan ekildiği sene çiçekleniyorlar mı?

Adalet Yağcı, pria ve uyap beğendi.
Eski 24-01-2015, 09:21   #209
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
En çok neye üzülüyorum biliyor musunuz ?
.
Üzülmeyin, ne olmuşsa olmuş artık.
Hem sakız sardunyalar hariç, ceylanlar ve top sardunyalar derin budamalardan rahatsız olmuyorlar, budama gibi düşünün bunu da.

Benim terasımda, 12 uzun ve büyük saksıda pek çok sardunyam vardı.
Kasım sonlarında hepsini de tahta bir kerevetin üzerine dizip, havalı naylonla üzerini sarıyordum.
Böylece uzun süreli donlardan bile korunuyorlardı.

Son birkaç senedir o mevsimde şehir dışında olduğum için koruyamadım ve hepsini kaybettim, birkaç top sardunya kendini zor kurtardı.

Sardunyaları tohumdan yetiştirmek de çok kolay, çok çabuk gelişiyor, aynı yıl da çiçekleniyorlar.
Bir paket sardunya tohumu alsanız gani sardunyanız olur.

pria, YeniGine, efeege ve 1 kişi beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 09:33   #210
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster

Sayın pria üçüz çiçekleri tohumdan ekildiği sene çiçekleniyorlar mı?
Sanki bir yerlerde okumuştum; üçüz çüçekleri ertesi yıl diplerinden yeniden filizleniyor diye..
Bu yüzden bu yıl onları kökleriyle söktürmedim, dibe yakın bir yerden budattım..
Ben de emin değilim, bakalım baharda diplerinden filizlenecekler mi ?

YeniGine ve uyap beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024