agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   pria / Sitemizin bahçesi (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/33643.htm)

pria 28-01-2014 14:41

pria / Sitemizin bahçesi

Bahçenin bulunduğu şehir :İstanbul
Bahçenin büyüklüğü :Takriben 5 dekarlık bir alanda net olarak tahmini 1200 metrekare parçalı yeşil alan.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Iklıman bir iklimimiz var..Semtimizin birçok evi önünde portakal, mandalin, limon ağaçlarını bol meyvalarıyla görmek mümkün.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Site, 118 daireli..

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :Değişen yöneticiler zamanında herkesin kendi zevkine göre, herşeyi ekmeğe çalıştığı bir alan.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :Sevip saygı duyduğum hanım site yöneticimize yardımcı olmak için bu yıl tüm bahçenin yeniden düzenlenmesini üstlendim..Olanaklarımız sınırlı..Mevcut imkanları değerlendirmeye, aşırı masrafları önlemeye yönelik, düzenli ve sade bir bahçe oluşturma gayretindeyim.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :Peyzajcılar, 10 milyardan kapıyı açtılar, 6 ay sürer dediler, sanırım tüm alınacak bitki vs. dahil 20 milyarlık harcamayı önlemek ve tasarruf etmek için kendi şahsi, fikir ve deneyimlerimi uygulamağa çalıştım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Üç bahçevanımız var, bitki yetiştirme, bahçe bakımı konularında oldukça deneyimsizler.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?Büyük bir havuz alanımız var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :Herkesin memnun olacağı, mezbelelik görüntüsünden kurtarılmış sade ve gül ağırlıklı bir bahçe oluşturmak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :Gül, palmiye, limoni servi, zıpçıktı, lale, yer örtücü menekşe vb. birçok bitki türü..

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :Gül çeşitleri

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :Hepsi birbirinden güzel ve değerli bitkilerimizin.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Genelde hayır.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Hortumla.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :Bahçeyi sil baştan düzenlerken, çim gibi sürekli su ihtiyacı olan türlerden kaçındık bu yıl..

Toprak özellikleri : Killi, kumlu, kırmızı toprak.

Kompost yapıyor musunuz? :Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :Şimdilik yok.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :Çok zorunlu olmadıkça hayır.

Bahçeniz organik mi? :Hayır.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : 18.46 fosfor ağırlıklı taban gübresi ve genelde yanmış çiftlik gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :Birkaç yerde fare var.Hem bayağı da irisinden.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Azami tasarruflu.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Çok ılıman, güneye açık bir alandayız.Arkamızda yüksek bir tepe, soğukları önlüyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Yaptığım herşeyi tüm komşularımızın beğenmesi, bana iyi ki yapmışım, yapıyorum dedirtiyor.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :40 sene önce, attan düştüğümde, alnımı atın nalı sıyırdığında.

edelvays58 28-01-2014 14:56

Sn Pria, bu sayfayı açtığınıza çok sevindim. Büyük bir merakla izleyeceğim.
Biz de bu yaza kadar bahçemizi hortumla suluyorduk ama damlama sistemine geçmeyi düşünüyoruz. Görüştüğüm bir tesisatçı 2.800 tl fiyat verdi. Bizim site sizinki kadar büyük değil. 50 hanelik, 5 blok. Ama parçalı alanın ne kadar olduğunu bilmiyorum. Araştırırım. Verilen fiyat bana makul geldi.
Bir soru daha : şimdiye kadar hiç gübre kullanılmamış. Siz neden fosfat 18.46 kullanıyorsunuz?

pria 28-01-2014 15:10

3 Eklenti(ler)
25 yıl boyunca değişen birçok yöneticinin, kendi zevklerine ve anlayışlarına göre yeşilendirdiği ve genelde bilinçsizce, rastgele ekim ve dikimler yapılan bir site bahçemizde, bu yıl çok sevip saydığım hanım yöneticimizi yalnız bırakmamak ve yardımcı olmak için, ayrıca 20 bin lirayı bulacak peyzaj mühendisliği ücretinden tasarruf yapmak için 10 günden beri 3 bahçevanımızla birlikte, kazma kürek çalıştık..Daha yapacak çok işlerimiz var..Hem onlara rehberlik ediyorum, hem de bilgi ve deneyimlerinin artması için çabalıyorum ve onlarla birlikte işçi gibi çalışıyorum..
İlk fotoğrafı kendi binamın etrafından veriyorum..

Evimin önündeki bu toprak parçasını önce, 30 santim kadar kazdırdım..25 yıl öncesinin inşaat artıklarını temizlettim..Kazılmadan önce toz leonardit ve taban gübresi olan 18x46 (fosfor ağırlıklı) ve yanmış hayvan gübresini saçtım..
Burada hiçbir şey olmaz dedikleri bir alanda neler olabileceğini bu yıl göreceğiz..
Bu alanda, bir önceki yöneticimizin sık sık diktirdiği limoni serviler vardı..İki adet bıraktım..Diğerlerini söktük, attık..Çünkü çok genişledikleri için hırsızlara güzel gizlenme alanı yaratıyorlar..

Yaşlı zakkumu dibinden kesip gençleştirdim.

Tohumdan çıkmış portakal veya mandalin olduğunu sandığım fidanı da bu alana ektim.
Güler Hanımın tavsiye ettiği Edirne'den Özgür beyden satın aldığımız 5 i kokulu, biri sihirbaz, 5 i de kokusuz olan 100 adet gülün 13 adetini buraya diktim..

Yol kenarına da, sıravari olarak yer örtücü menekşelerden ektim.
Fena da olmadı gibi..
Tırmıklanınca çıplak toprağın bile görüntüsü beton seyretmekten iyidir.
Tam merdiven girişindeki daracık yarı gölgeli alana, evimin arkasındaki tam gölge alanda hiç açamayan 3 ortancayı diktim..Ortancaların arka tarafında tamamen gölge olan minik alanı da süsyoncası yumrularını gömdüm..

pria 28-01-2014 15:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi edelvays58 (Mesaj 1245276)
Bir soru daha : şimdiye kadar hiç gübre kullanılmamış. Siz neden fosfat 18.46 kullanıyorsunuz?

Sayın edelvays58,

Bakçemiz kurulduğundan beri hiç derin kazılmamış, toprak derinlemesine kazılıp havalandırılmamış..
Biz her alanı bel küreğiyle kazdık..
18x46 çok iyi bir taban gübresidir..Çiçeklenmeyi arttıran fosforun derinlerde olması gerekir..Bu gübre üstten verilmez..
Bu fırsatla onu da toprağın derinliklerine gömmüş olduk..Metrekareye 50-60 gram attık..
Leonarditi de killi bünyeyi hafifletsin diye attık..
Artı, bol miktarda hayvan gübresi saçtık..Bahçe 2-3 yıl gübre istemez..

pria 28-01-2014 15:18

1 Eklenti(ler)
Havalar anormal ılık geçiyor..Ektiğimiz güller 10 günde yeşermeğe başladı..İkinci parti olarak aldığımız 50 gülün bir kısmını toprağa gömmüştük dikim sırası gelene kadar..Dikmek için yerinden çıkardığımızda, 5 günde köklendiklerini hayretler içinde görmüştüm.

edelvays58 28-01-2014 15:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 1245281)
Sayın edelvays58,

Bakçemiz kurulduğundan beri hiç derin kazılmamış, toprak derinlemesine kazılıp havalandırılmamış..
Biz her alanı bel küreğiyle kazdık..
18x46 çok iyi bir taban gübresidir..Çiçeklenmeyi arttıran fosforun derinlerde olması gerekir..Bu gübre üstten verilmez..
Bu fırsatla onu da toprağın derinliklerine gömmüş olduk..Metrekareye 50-60 gram attık..
Leonarditi de killi bünyeyi hafifletsin diye attık..
Artı, bol miktarda hayvan gübresi saçtık..Bahçe 2-3 yıl gübre istemez..

Teşekkür ederim Sn Pria.

pria 28-01-2014 15:42

1 Eklenti(ler)
Bu alan, balkonumdan gördüğüm bir alan..
Bordür taşlarının hemen önüne sıravari (verbena) yer örtücü menekşe, ondan sonra bir sıra 1'er metre aralıklarla 12 adet gül, onların arkasındaki yarı gölgeli alana da 6 adet ortanca diktik..
Tüm fidan çukurlarını 40x40, 50x50 boyutlarda açtırdım..Diplerindeki taş, inşaat pisliği gibi nesneleri temizlettikten sonra bir avuç 18x46 fosforlu gübre, 2-3 kilo yanmış hayvan gübresini toprakla karıştırdıktan sonra fidanları oturttup diktik.
Gülleri, hemen köklerinin üstü toprak üstünde kalacak şekilde sığ diktim ki, rahat rahat alttaki güzel toprakta güzel güzel köklensinler..Dikimden sonra, sulamadan önce de yüzeye bir iki avuç köklenmeyi tahrik için leonardit saçtım..

Tam orta bir yere de, sitemiz yolları yeniden yapılırken çöpe atılmasını engellediğim beton taşları kullanarak bir ufak göbek yaptım ve içine lâle ektim.
Tüm bunları yaparkan, ip, metre kullandım..Simetrik, eşit aralıklı, sırası düzgün, aralılklarının düzgün olmasını sağladım.

(En arkada saksılar içinde köklendirmek üzere diktiğim sardunya çelikleri var)

pria 28-01-2014 15:47

1 Eklenti(ler)
Bu alanı da güllerle, menekşelerle süsledik ve ortasına yaptığım göbeğe, sitede orada burada rastgele ekili zıpçıktıları çıkararak bir araya toplayıp ektik..

pria 28-01-2014 15:53

1 Eklenti(ler)
Bu alan ise, sitenin ana girişinde çok gözönünde bir alan..
Bu yüzden oraya biraz daha özen gösterdim..
Havuzun üst kenarları için kullanılan granitlerin artan parçalarını değerlendirerek bir göbek yaptım..İçine yaz çiçekleri ekilecek..Etrafına da sanırım 9 adet gül fidanı diktik..Her çeşitten bir adet..
Kıyılarda, kasımpatılar var..Burada bir mimozamız ve şeftalimiz, erguvan ve leylağımız, ayrıca yaşlı bir zeytinimiz var..
Birkaç adet te ortanca diktik bir kıyıya..
Tabi, menekşesiz olmaz..Ön planda onlar var..

(Bu hale gelmezden önce, burası adeta bitki çöplüğü gibiydi, mezbelelikti adeta)

pria 28-01-2014 16:46

1 Eklenti(ler)
Sitemizin oldukça geniş havuz bölgesinin oturma bölgesinde yerdeki altıgen beton döşemelerini attırmadım yöneticimize..Onları, çok meyilli olan ve yağmur sularının sel olup aktığı alanlarda teraslama amacıyla kullandım..Yarım ay şeklinde teraslar yaptım..

Taflanları bir kenara topladım..

pria 28-01-2014 16:51

1 Eklenti(ler)
Burası da benim yan tarafımdaki boşluk..
Bir parçasını hiç ellemedim..Çünkü, çiçeklenmeye çalışan şebboylarım var..Ayrıca verbenaları da kıyamadım söküp başka taraflara aktarmaya..Burayı gelecek yıl düzenliyeceğim kısmetse..
Boş alanı çok derin kazdırdım..Düz bir teras yaptım altıgen taşlardan..
10 adet gül ektim..Üst tarafına yine şebboy ve yaz çiçeklerinden ekeceğim şubat sonu..
Bu alandan 5 adet limoni serviyi çıkardık..Yer açıldı..
Aynı alanda 2 adet begonvili büyüteceğiz..Dipleri kazılıp gübrelendi..

YeniGine 28-01-2014 23:34

Sayın pria; öncelikle sitenize hayrlı olsun, emeklerinize sağlık...
Ne yalan söyleyeyim az biraz kıskandım, imrendim... Bahçeniz düzenli görünüyor, siz de daha bir düzenleyince şu halde bile gayet güzel görüntüler... Eh bir de bahar gelip de hepsi açmaya başlayınca harika görüntüler alacağız bahçenizden inşallah. Ben de kıskanarak, imrenerek takip edeceğim bahçenizi inşallah.
Emeklerinize sağlık, rastgelsin...

pria 28-01-2014 23:49

Çok sade, boğuntuya getirmeksizin, düzenli bir bahçe oluşturmaya çabalıyoruz..
Çok tür değil, pratik çeşitleri tercih ediyoruz..
Örneğin güller..
Yeni aldığımız güllerle birlikte bahçemizde takriben 300 gülümüz oldu..Bu bile bahardan kasım ayına kadar görsel şölen demek..Bugüne kadar bahçedeki 200 kadar gülün olağan bakımı bile yapılmamış..Kışın dipleri kazılıp, çanak yapılıp hayvan gübresi bile konulmamış..Budama hataları çok..Güller kartlaşmış..Gençleştiriyoruz tümünü sert budama yaparak..

Site bahçesi düzenlemesinde bazı zorluklar da var..
Hemen her bloğun giriş yollarına aynı türleri ekip dikmeye önem veriyorum..Kimse kimsenin yolu üzerindeki farklı bitkileri görüp kıskanmasın, gözü kalmasın istiyorum..

Adaletli olunca, ayrı gayrı yapmayınca mırın kırın edenlerin sayısı da çok çok azalıyor..

Bir de bunları en az maliyetle yapmanın zorluğu var..
Bahar görüntülerimiz çok daha farklı olacak..

pria 29-01-2014 00:04

Yaz çiçeklerini pek ekemiyeceğim..Çünkü çok uğraş gerektiren şeyler..Bahçevanların hem bilgisi hem gücü yetmez onların ekim bakımı için..
Tohum takas'tan bana gelen 30 kadar çiçek tohumunu özellikle havuzumuzun ve göze çarpan yerlerin etraflarına minik öbekler halinde serpiştireceğim..
Çok çiçek çok su demek..
Kısacası yaz çiçeklerimiz asgari miktarda olacak..

YeniGine 29-01-2014 00:04

:( Benim bahçelerim karman çorman oldu. Tabi ki ben de ortak olan olduğu için hep pratik çeşitleri tercih ettim zaten.
Aramızdaki fark siz aldığımız diyorsunuz, ben aldığım diyorum. Ben nacizane dikiyorum, öyle hevesli olup da kıskanan, gözü kalan kimse de olmuyor. Sadece ben kıskanıyorum, benim gözüm kalıyor... :D
Bahar görüntüleriniz kesinlikle harika olacak eminim Sayın pria. (Ben daha çok kıskanacağım.)

pria 29-01-2014 00:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1245419)
Aramızdaki fark siz aldığımız diyorsunuz, ben aldığım diyorum. Ben nacizane dikiyorum,

Site yöneticisi hanımefendi 63 yaşlarında olmasına rağmen çoğu genci cebinden çıkaracak kadar hevesli, tertipli, meraklı, çok dürüst, çok içten, dobra dobra, riyasız, yalansız bir insan..
Ablam gibi sevip sayarım onu..Çok saygıdeğer, tam bir Adana'lı, mert, lafını sakınmaz biri....Kibirsiz, alçakgönüllü..tam bir hanımefendi..
Zaten bu yüzden gönüllü oldum bu işe..Yoksa bana kimse kazma küreği, makası, testereyi aldıramaz elime..
Diyaloğumuz da kolay oluyor tabi ki..
Tartışıp kararlar veriyoruz..
Sonuçta ben ne dersem satın alıveriyor..
Ben de aşırı masraf yaratmamaya çabalıyorum..Daha çok mevcutları onarıp, kullanmaya çabalıyorum..

http://www.agaclar.net/forum/1242219-post265.htm

http://www.agaclar.net/forum/1242237-post271.htm

http://www.agaclar.net/forum/1243330-post314.htm

YeniGine 29-01-2014 00:51

Ne kadar güzel sizin siteniz şanslı... :( Maalesef benim öyle bir şansım yok.
:) Sayın pria ben daha bir kıskandıkça, ağladıkça belki bana da yardıma gelirsiniz diye de düşünmeye başladım... İnşallaaah diyeyim...

:( Siz benim site bahçemi sayfamı bile görmediniz daha.

Güler 29-01-2014 07:34

Sayın pria, ellerinize sağlık. Bu sene bahçeniz güzelce oturur, bitkiler yerlerine alışırlar ama seneye eminim ki bahçenizde gururla-göğsünüzü kabarta kabarta dolaşacaksınız. Kimseye söylemeseniz bile içinizden bu güzellikleri ben yaptım - başardım diye sevineceksiniz.

O kadar güzel bir histir ki bahçenin her karış toprağında parmak izinizin bulunması. Evveliyatını bidiğiniz bu alanda meydana getirdiğiniz güzelliklerin başkaları tarafından da beğenilip takdir edilmesi.

Bu yorucu işe gönüllü soyunmanız da takdir edilesi bir hareket, kutlarım sizi.

Fotoğrafları inceledim, bir sene sonraki mevsimlikler için renk renk açan çuha çiçeklerini tavsiye ederim. Ama asker gibi sıralı değil, yani bir tane ektikten sonra ikinciyi 30 cm aralıklı değil, sık sık ekmelisiniz.Toplu halde bir ada gibi olduklarında hoş görüntü veriyorlar ve uzun zaman aşırı sıcaklarlar başlayana kadar devam ediyor.

Bahçe girişi veya havuz yakınlarında bir yerde kokulu Abelya çalısı çok güzel olur. Kokusu ile insanları büyüleyen melisa mutlaka olmalı sitelerde diye düşünürüm.

Abelya çok dayanıklı bir çalıdır. Minik çiçekleri çok güzel kokar. Budamaya elverişlidir, alanımız yok diye düşünürseniz istediğiniz kadar küçültebilirsiniiz.

Melisa harika koku salar pek dayanıklı değildir ama her sene yenisini dikersiniz benim gibi.
Ben 3 kökü bir araya saçayağı gibi dikiyorum. Kökünü 2 liradan alıyorum. Bilemediniz 3 liradan alsanız en fazla 10 liraya güzel mis kokulu bir köşe bir grup yapıyorsunuz.

Kusura bakmayın yaaa, bahçe dediklerinde kendimden geçiyorum. Yine başladım şöyle ilaveler böyle bitkiler diye. Eşim de bu huyuma çok kızıyor.
Lütfen kusura bakmayın. Siz yine bildiğiniz gibi devam edin. Çooook güzel olmuş ve daha da olacak.
Kolaylıklar dilerim.

Mini bir not: Hiç nergis görmedim, nasıl olur? En azından birkaç tane derin uzun saksılar ile en güzel alanlarda boy göstermeyecekler mi? Ömer Dede ne der?

pria 29-01-2014 10:11

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1245437)

Mini bir not: Hiç nergis görmedim, nasıl olur? En azından birkaç tane derin uzun saksılar ile en güzel alanlarda boy göstermeyecekler mi? Ömer Dede ne der?

Benim yaşadığım yer hiç nergissiz olur mu Güler Hanım..
Benim ''erlicheer'' nergislerden 2 yıl önce 3 bahçevanımıza 2'şer adet hediye etmiştim..İkisi beceremediler onları yaşatıp çoğaltmayı..Nereye ektiklerini hatırlayamadıkları için çapa kurbanı olmuşlar..
Diğer bahçevanımız ise onları geçen yıl 4 köke çıkarmış..
Dün gittim fotoğraflarını çektim..13 adet çiçek sapı gördüm..
Ama, ekiş tarzı iyi değil..

Ayrıca, bazı yerlerde değişik nergisler var..Rastgele ekilmişler..Diğer bitkilerle içiçe girmişler..Onları da aynen zıpçıktılar gibi bir araya toplayacağım seneye..Birkaç yerde kümeler yapacağım..Yerleri belirli olsun..kazaya kurban gitmesinler..

pria 29-01-2014 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1245424)

:( Siz benim site bahçemi sayfamı bile görmediniz daha.

Çok önceleri sayfanızı ziyaret edip öneride bile bulunmuşum sayın YeniGine..Hatta sayfanızın ilk ziyaretçilerinden biriyim diyebilirim

http://www.agaclar.net/forum/1096088-post3.htm

http://www.agaclar.net/forum/1096210-post4.htm

pria 29-01-2014 10:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1245437)
...ama seneye eminim ki bahçenizde gururla-göğsünüzü kabarta kabarta dolaşacaksınız. Kimseye söylemeseniz bile içinizden bu güzellikleri ben yaptım - başardım diye sevineceksiniz.

O kadar güzel bir histir ki bahçenin her karış toprağında parmak izinizin bulunması. Evveliyatını bidiğiniz bu alanda meydana getirdiğiniz güzelliklerin başkaları tarafından da beğenilip takdir edilmesi.

İşin en güzel yanı da, evden çıkıp bahçeden geçerken kendi el emeklerimi görüp mutlu olmak Güler Hanım..Bu çok güzel bir duygu..Bir de komşuların tebessümlerini görünce insan daha nir mutlu oluyor..

Melisa ve abelyayı sanırım mutlaka alırız..Havuz başına koyduğumuz 5 dev saksımız var..Onlarda çok güzel olur..Lavanta da aldık havuz başı için..

Biz baştan sade bir bahçemiz olsun istedik..İçiçe geçmişlikten kurtaracağız bahçeyi..
Tabi ki, birincil önceliğimiz güller..Ortancalar..
Bizim burası ılıman iklim..Güller hala açıyorlar..

100 adet yeni gülümüz için referans olduğunuz ve çok ucuza almamızı sağladığınız için tekrar teşekkür ediyorum size..
20 adedi ''sihirbaz'' gül idi..
En çok ta onları merak ediyorum..
Saygılar..

Her zaman çekinmeden eleştirilerinizi bekliyorum..
Övmek kolaydır..Eleştirmek zordur..
Sizden övgüden ziyade, yapıcı eleştiriler veya öneriler bekliyorum Güler Hanım..

Güler 29-01-2014 15:41

Sayın pria, lavantalar da çok güzel oluyor. Körpe yaprakları çoğunluktayken daha da hoş oluyor. Odunumsu gövdeler olmaya başladığında bunlara dikkat edin eğer kontrol etmez budama yapmazsanız görüntü bozuluyor.

Bahçede sarmaşık güllerini sardırabileceğiniz bir duvar, bir direk filan yok mu? Hani bir oturma ünitesi olur, arka kısmı duvardır. Bu duvara tutturacağınız plastik bir kumes teli havasındaki bir şeye veya tahtadan yapılan kare kare bir kafese sardıracağınız gül veya her daim yeşil yapraklı yasemin kokuları ile herkesi mest edebilir. Görselliği de cabası olur.

Bizim bir başlığımız var Bahçede pratik Yöntemler diye oraya hiç baktınız mı, size fikir verebilir.

http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-...me/14356-2.htm

pria 29-01-2014 16:56

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1245591)
Sayın pria, lavantalar da çok güzel oluyor. Körpe yaprakları çoğunluktayken daha da hoş oluyor. Odunumsu gövdeler olmaya başladığında bunlara dikkat edin eğer kontrol etmez budama yapmazsanız görüntü bozuluyor.

Bahçede sarmaşık güllerini sardırabileceğiniz bir duvar, bir direk filan yok mu? Hani bir oturma ünitesi olur, arka kısmı duvardır. Bu duvara tutturacağınız plastik bir kumes teli havasındaki bir şeye veya tahtadan yapılan kare kare bir kafese sardıracağınız gül veya her daim yeşil yapraklı yasemin kokuları ile herkesi mest edebilir. Görselliği de cabası olur.

Bizim bir başlığımız var Bahçede pratik Yöntemler diye oraya hiç baktınız mı, size fikir verebilir.

http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-...me/14356-2.htm

İşte tam sizin dediğiniz gibi, benim evin arkasında yazlık oturma köşesi var Güler Hanım..Orada yüksekçe bir betondan yapılmış saksı gibi bir yer var..
Ama oraya ben katmerli, 2-3 renk, 2 veya üç adet begonvil alayım dedim..
Şimdi, çıkıp bahçeye foto çekerken bir hanım komşum sordu ''hayrola'' diye..Ben de oraya begonvil dikeceğim deyince, ''yönetici olmaz derse, parasını biz verelim, nolur dikin, çok güzel olur'' dedi..

can17can üyemizin begonvillerinde gözüm kaldı:

http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...atis/31658.htm

O beton bölme oldukça geniş ve derin..2 begonvil diksem, birini oturma alanının yanındaki cevize sardırsam, diğerini de batıya doğru uzanan, 30 metre uzunluğunda, 5 metre yüksekliğindeki istinat duvarına, üsttündeki demir parmaklıklardan sarkıtacağım galvaniz tellere bağlayıp boylu boyunca uzatsam, inanın bizim oranın havası çok değişecek gibi..

(Alttaki çiçeklikte sayın kgursan'dan 2 yıl önce aldığım ithal liliumlar var..Sacayağı gibi kuru dallarla işaretledim yerlerini)

Güler 29-01-2014 17:16

Burası belli ki oldukça yüksek, peki hava alma durumu nasıl? Kuytu olmasına kuytu da güneş ve havalandırma nasıl? Yeterli derecede toprak var mı, bana çok dar geldi.
Begonvil de olsa gül de olsa daha geniş alan ister toprak için, köklerin sırf aşağıya doğru kayması sizce güzel bir form tutmaya kafi mi? Hadi formu siz verdiniz diyelim yine de nasıl olur fikir yürütemiyorum. Bence o kadar dar bir yerde vantuzlu, duvara yapışan alacalı minik yapraklı hederalar olabilir.

pria 29-01-2014 17:23

Eni boyu 80x80 Güler Hanım..Derinliği de 1 metreden fazla..
Toprağın tamamını boşalttırıp, iyi toprak+torf+hayvan gübresi+leonardit karışımı bir toprak hazırlarsam 2 begonvil için yeter görüşündeyim..

Günde en az 2-3 saat tam güneş görüyor..Begonviller birkaç sene sonra yukarıya uzandıklarında çok daha fazla güneş alır..
Yer çok havadar..Yazın çoğu gün esinti bitmez..Yazın bu yüzden seviliyor orası..

Güler 29-01-2014 18:04

Bana hiç 80x80 gibi görünmedi de o yüzden yazdım.
Siz daha iyi bilirsiniz. ;)

Sevgi Durul 29-01-2014 19:03

Sayın pria, sitenizin bahçesini bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Eğitici, öğretici, kısacası bilgilendiren paylaşımlar gördüğümde, kendi adıma daha çok seviniyorum. Devamını dilerim.

Saygıyla...

sakdag 29-01-2014 19:20

Sayın Pria, çalışmalarınız ve çabanız takdire şayan gerçekten. İlgiyle takip ediyorum. Kullanacağınız bitkiler özellikle takibimde. Bu yıl bizde apartmanın bahçesi için yaptığımız toplantıda 8 ailesinin 6'sı yaklaşık 100-150 metrekare olan bahçenin komple kaldırım taşı döşenmesini istedi.Bir aile(onlarda soğan-ıspanak ekmek için) ve biz toprak alanda kalsın dedik. İnsanları zor ikna ettik eşimle, en azından kenarlar ve ortada bir miktar alan toprak kalsın diye. Sağıma bakıyorum beton, soluma bakıyorum beton. İçim daralıyor. Orta alan için bizde gül düşündük, kenarlar için birşeylere karar verilmedi henüz.

Tabi kaldırım taşı döşenmesi ile toprak alanlar 20 cm kadar aşağı seviyede kaldı, bir kamyon kadar toprak getirtilecek önce, ondan sonra peyzaja bakılacak.

Size kolaylıklar diliyorum.

pria 29-01-2014 19:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1245649)
Sayın pria, sitenizin bahçesini bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Eğitici, öğretici, kısacası bilgilendiren paylaşımlar gördüğümde, kendi adıma daha çok seviniyorum. Devamını dilerim.

Saygıyla...

Sayın SDurul,

Ben daha önce 1990'lı yıllarda site yöneticiliği yaptım 3 yıl..
Yine bu büyüklükte, 5 dekarlık yeni inşa edilmiş bir sitenin bahçe düzeninin ilk kuruluşunu yaptım..
Çok emek verdim o zaman da..

Yani, minik bir tecrübem var sayılır..Herşeyin en iyisini en doğrusunu en yakışanını yaptığımı iddia edemem ama elimden geldiğince göze, gönüle hoş görünebilecek birşeyler yapmağa çalışıyorum..
Tabi, karar verirken, en başta 3 bahçevanın da gönlünü ve düşüncesini almağa, yöneticimizle tartışarak onun da onayını almağa özen gösteriyorum..

Yine dediğim gibi, sadelik yanlısıyım..
Abur cubur, gelişigüzel ekim dikim yapmamağa çalışıyorum..
Sadelik her zaman güzeldir bence..
Az çeşit olsun ama düzenli bakımlı olsun..

Daha çok şeyler paylaşacağım bu sayfalarda..
Ağaçlar.net'te paylaşılanlardan nasıl ben çok şey öğrendiysem, benim paylaşımlarımdan da mutlaka insanlara birşeyler öğrenir sanırım..
İnsanların, dağdaki çobandan bile öğreneceği çok şey vardır.

Sağolun varolun..

pria 29-01-2014 19:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 1245655)
İnsanları zor ikna ettik eşimle, en azından kenarlar ve ortada bir miktar alan toprak kalsın diye. Sağıma bakıyorum beton, soluma bakıyorum beton. İçim daralıyor. Orta alan için bizde gül düşündük, kenarlar için birşeylere karar verilmedi henüz.

.

İstanbul'un en büyük kirlerinden biri bence de betondur sayın sakdag..
Her taraf beton..
İnsan, mis gibi toprağı bile özlüyor..Ben köyde havalar ısınınca, terlikleri bile atar, çıplak ayakla yaparım işimi..Bunun zevki başkadır..
Koca İstanbul'da avuçlarına bir avuç toprak doldurup ufalıyan, bundan keyif alan kaç kişi vardır acaba? İnsanlar toprağı adeta eldivenle tutup alacak neredeyse..O kadar yabancılar yani toprağa..

Gül düşünmeniz isabetli bence de..Eğer niyetiniz kesinleşirse, çok uygun fiyatla satın aldığımız güllerin üreticisi Özgür beyin telefonunu veririm size.. (Ben de Güler Hanım'dan almıştım; sağolsun)

Sağolun varolun..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024