agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni898Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2013, 23:38   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Merhabalar,
bu akşam oğlumun mezuniyet töreni sonrası bahçedeki havuzun mekanik temizliğini yapacak filtre sistemi ve aydınlatma için daha önce yaptığım geçici elektrik tesisatını nihayet kalıcı hale getirdim.

Bunun için aşağıdaki malzemeleri kullandım.
1- 210 x 280 x 130 Polyester Su geçirmez Pano,
2- Silikon ve silikon tabancası,
3- 4 lü grup priz,
4- 3 x 2,5 antigron kablo ve spiral kablo kanalı,
5- 2 adet 50x750x50mm kazık (pano ayakları için)
5- Çok amaçlı mini el matkabı, kesici, delici, zımpara uçları,
6- Tornavida, matkap, bel vs.

Dün akşam panonun içine 4 lü grup prizi panoyu delmemek için silikonla sabitledim.

Bu akşam veranda tarafından hazırladığımız sigorta kutusundan havuz başına 2 hat olarak 3 x 2.5 kabloyu, 20 cm genişlik ve 20 cm derinlik olmak üzere çimi kaldırarak hazırladığım kanaldan ve kemirgenlerden koruyacak olan spiral kablo kanalı içinden geçirerek taşıdım, çimi tekrar yerine serdim.
Panoyu havuz başında çaktığım kazıklara sabitlemeden önce panonun altından kabloların gireceği bölgeyi kağıt maskeleme bandı ile maskeleyerek dekupe ettim, bu bölge aynı zamanda bir şekilde pano içine su girmesi durumunda suyun da tahliye olacağı bir çıkış kanalı görevini de görecek (umarım buna gereksinim kalmaz) böylece tesisatı hazırladım ve panoyu havuz başına monte ettim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kadir_26 : 24-05-2013 saat 08:18
kadir_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 23:41   #62
Ağaç Dostu

Panoyu hazırlarken kullandığım mini el matkabı ve uçlar,

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2013, 23:51   #63
Ağaç Dostu

Yukarıdaki mesajda anlattıklarım bahçenin teferruatı idi, gelelim asıl konumuza
Daha önce bahsettiğim siparişlerimin bir kısmı nihayet bu gün geldiler.

Bugün gelenler;
1- Clematis Multiblue,
2- Mor salkım ve,
3- Su sümbülü.

Ne yazık ki aynı seraya Nilüfer de sipariş etmiştim ama onu gelecek hafta göndereceklerini ilettiler.

Su sümbülü dere kısmına konacak çok hızlı geliştiğini okuyorum umarım ki öyle olur , nilüferde geldiğinde mini havuza yerleşecek.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2013, 23:37   #64
Ağaç Dostu

Çilek

Çilek hasatına başladık

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2013, 22:52   #65
Ağaç Dostu

Turşu Bidonundan Filtre Yapımı :)

Merhabalar,
bu akşam havuzun mekanik temizliği için bir filtre yapmaya karar verdim, evdeki malzemelerden ve tesisat için aldığım parçaları derledim topladım ve işe koyuldum.

Malzemeler;
1- Akvaryum kafa motoru,
2- Hortum adaptörü (2 adet),
3- Kelepçeler,
4-Turşu Bidonu,
5- Bahçe Hortumu (Kirli su girişine)
6- Çamaşır makinesi su hortumu
7- Hortum T bağlantı aparatı

Bu malzemeler filtrenin gövde inşaatında ky-ullandığım malzemeler, iç malzemeleri daha sonra paylaşacağım.

Önce turşu bidonuna kirli su giriş ve temiz su çıkışlarını daha önce paylaştığım el matkabı ve yuvarlak zımpara ucuyla açtım, ve hortum adaptörlerini giriş yukarıdan taşma ve çıkış yandan olacak şekilde taktım.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2013, 23:00   #66
Ağaç Dostu

Filtre yapımına devam

Daha sonra kirli su girişine T bağlantı adaptörünü kullanarak bahçe hortumundan bir aparat yaptım bu aparat fotoğrafta görüldüğü gibi yerleşecek ve daha iyi filtrasyon için kirli suyun filtre içinde kaynama gibi değil dönerek dolaşmasını sağlayacak.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2013, 23:33   #67
Ağaç Dostu

Filtre yapımına devam -2

Evdeki malzemelerle filtreyi "0" maliyetle çözeyim istedim ama olmadı .

Elimdeki akvaryum kafa motorunun 1m. yükseğe suyu basıp basmayacağından emin değildim ama artık eminim çünkü suyu filtreye basamadı

Yarın ilk iş en az 2m. ye suyu basabilecek ve saatte en az 1500 lt. sirkülasyon yapacak bir kafa motoru alacağım, önce filtreyi iç malzemeler olmadan deneyeceğim, istediğim debiyi yakalarsam havuz tarafına da basit bir şelale yapmayı planlıyorum.

Sistem beklediğim gibi çalışırsa yarın filtre iç malzemelerini de yerleştireceğim ve sizlerle paylaşacağım.

YeniGine beğendi.
Eski 28-05-2013, 22:47   #68
Ağaç Dostu

Filtre yapımına devam 3

Filtre yapımına devam ediyoruz..
Bugün dünkü akvaryum kafa motorunun yetersiz kalması nedeniyle yeni bir kafa motoru almak zorunda kaldım, yeni motor;
- 1.8 m. yükseğe suyu basabiliyor,
- Kapasitesi 2000 Lt./saat,
- Enerji sarfiyatı 25 watt,
- Büyük partiküller için ön filtre nozulu - var,
- Debi ayar musluğu - var

Birinci fotoğrafta eski ve yeni motoru karşılaştırabilirsiniz,
İkici fotoğraf yeni kafa motoru ve
üçüncü fotoğraf büyük partiküller için ön filtre nozlu.

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2013, 22:55   #69
Ağaç Dostu

Filtre yapımına devam 4

Filtre içinde kullandığım malzemeler;
1- Plastik bulaşık teli evimizin kraliçesinden,
2- Yorgancıdan son derece ucuza alınmış elyaf yaklaşık 2m. ben bunun 1/3 ünü kullandım,
3- Bir yüzeyi sert malzemeli olan bulaşık süngerleri elbette bunlarda hanımefendiden ,
4- Bol miktarda parça sünger artık ve atılmak üzere olanlarından koltuk döşemecisinden,

şimdilik malzemeler bunlar.

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2013, 23:02   #70
Ağaç Dostu

Filtre yapımına devam 5

Önce en alta faydalı mikro organizmaların tutunabilmeleri için plastik bulaşık tellerini daha fazla tutunma yüzeyi sağlamak amacıyla aciyor ve en alta koyuyoruz, daha sonra elyafı tüm yüzeyi kaplayacak şekilde filtre içine seriyoruz, üzerine bu kez sert yüzeyleri üste gelecek şekilde bulaşık süngerlerini yerleştiriyoruz ve en son artık süngerleri boşlukları dolduracak şekilde filtre içine yerleştiriyoruz, kirli su ve filtreden gelen su bağlantılarını kontrol edip kapağı kontrol ederek sistemi bitiriyor ve devreye alıyoruz.

Güzel tarafı bu kez çalışıyor

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2013, 23:15   #71
Ağaç Dostu

Birazda bahçeye balım :)

Birazda bahçeye bakalım;
1-En son fotoğrafını paylaştığımdan bu yana üzerinde bir kaç tane gülü olan tek kokulu gülümün son hali,
2-Her türlü istilaya rağmen açmaya devam eden bodur gülüm (ilk fırsatta istilacılardan kendisini kurtaracağım)
3- Ceylangözü beni o kadar mutlu ediyor ki neredeyse çiçeklerden yapraklarını göremiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2013, 23:29   #72
Ağaç Dostu

Bahçedeki meyveler

Bahçemizdeki az sayıda meyve ağaçlarında az sayıda da olsa meyvelerimiz olgunlaşmaya başladılar;
1- Vişne,
2- Kiraz,
3- Elma ne yazık ki yaprak büken denen zararlı musallat oldu, mücadeleye ve ilaçlamaya devam ediyorum,
4- Armut oda ne yazık ki yaprak büken zararlısının istilasında,
5-Nektarin

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2013, 23:32   #73
Ağaç Dostu

Böğürtlen

Bu akşamın son paylaşımı da böğürtlen olsun, böğürtlenimiz çiçeklenmeye başladı, hasatı da nasip olur inşallah,

Herkeze bol çiçekli, meyveli ve sağlıklı bitkiler

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2013, 23:33   #74
Ağaç Dostu

Nilüfer maceram :(

İstanbul'dan net üzerinden Clematis, morsalkım, ve su sümbülü ile birlikte sipariş ettiğim bitkilerimin sonuncusu ve hakikaten dört gözle beklediğim Pembe Çiçekli Nilüfer (Nymphaea Hollandia) nihayet bugün geldi. Bu aslında mutluluk veren bir olay olması gerekir macerada nereden çıktı diyeceksiniz ama macera o anda başladı. Bu kadar beklediğim bir çiçeği hemen görmek için koliyi açtım ve Nilüfer'in onca yolu baş aşağı seyrettiğini gördüm, ismini burada yazmayacağım siparişiniz X kargo şirketine verildi mailini her gördüğüm anda tüylerim diken diken olan kargo şirketi gene yapacağını yaptı ve beni şaşırtmamış oldu.

Nilüfer özenle içine yerleştirildiği poşette saksıdaki toprağı poşetin her yerinde ve neredeyse tüm yaprakları ciddi olarak zedelenmiş olarak karşımda, ben o anda çakan şimşekler esen fırtınalar eşliğinde sakin kalmaya çalışıyorum, umarım kısa sürede toparlar. Bu nokta da biran önce toparlaması için tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Toprağı ve kökleri satıcının tavsiyesi ile yine aynı saksıya koydum ve bugün dereye bıraktım.
İşte karşınızda benim Akrobat Nilüferim

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2013, 23:38   #75
Ağaç Dostu

Mor sakım ve Clematis Multiblue

Bu akşam Morsalkım ve Clematis multiblue yi bu yılı gçirecekleri saksılarına aktardım. Sabah güneşini alan verandadaki yerlerini aldılar.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2013, 10:59   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Maaşallah dere fikri çok güzel. Elinize emeğinize sağlık ektiklerinizin hepsi serpilince rüya gibi bir bahçe olacak İnşallah. Allah ağız tadı versin aileniz ile. Nilüferleri nereden aldınız acaba?

kadir_26 ve YeniGine beğendi.
canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 11:19   #77
Ağaç Dostu

Sn. canannuman,
dilekleriniz için teşekkürler, nilüferi İstanbul'dan internet üzerinden aldım buradan link verebiliyormuyum bilmiyorum. Yanlışsa moderatörlerimiz silebilirler.
Online Bitki Fidan Market dan aldım.

Esen kalınız.

canannuman beğendi.
Eski 04-06-2013, 11:39   #78
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
sayın kadir_26, filtre yapımınız çok hoşuma gitti, uygulama sonucundan da bilgi verirseniz memnun olurum, saygılar

kadir_26 ve YeniGine beğendi.
attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 12:02   #79
Ağaç Dostu

Sn. attar,
şuana kadar çalışmada bir sorun olmadı, temizliğe faydası da oldu, bu sistemin en güzel tarafı geliştirilebilir olması asıl kafamdaki bu değildi ve filtreyi bir ay geç çalıştırdım buarada güneşin etkisi ile yosunlaşma zaten olmuştu, sisteme ilk fırsat bulduğumda seramik halka ve aktif karbonda ilave ederek ve sistemdeki suyun bir kısmını da değiştirerek daha sağlıklı hale getirmeye çalışacağım. Daha da ileri ve iyi bir sistem haline getirebilmek için vesileyle hep beraber tartışabiliriz.

Esen kalınız.

attar ve YeniGine beğendi.
Eski 25-06-2013, 21:42   #80
Ağaç Dostu

Merhabalar,
Agaclar.net Eskişehir Toplantısı (22 Haziran 2013) hazırlıkları nedeniyle bir süre ara verdiğim bahçe paylaşımına çok keyif alarak tamamladığımız etkinliğimizden sonra tekrar devam ediyorum.
Bu arada bahçeye yeni katılanlardan başlamak istiyorum.

1-Yasemin (Sevgili Kayınvalidemin İstanbu'dan bir dostunu ziyareti esnasında bizim bahçeden laf açılınca kendilerinin gönderdiği bir çiçek) gelir gelmez saksını değiştirdim bu yazı saksıda geçirsin sonra uygun bir yer bulup bahçede toprağa aktarmak istiyorum.
2- Lillium aslında 2 adet olarak ekmiştim ama biri önceki gün kızımın köpeği Helen' in gazabına uğradı soğanı ile çıkarmış tekrar ektim ama dalı kırık kurtarabileceğimi pek sanmıyorum en azından biri sağlam görünüyor, çiçek alıp alamayacağımı bilemiyorum.
3- Dahlia, şimdilik güzel gelişiyor Helen kızımızın gazabına uğramazsa bu yıl çiçeğini görmeyi çok arzu ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2013, 21:44   #81
Ağaç Dostu

Süs narlarımın bir tanesi ilk defa çiçek ve tomurcuk verdi,

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2013, 21:51   #82
Ağaç Dostu

Mini deredeki tek kök su sümbülüm bir tek çiçek verdi bakalım gerisi gelecek mi ilk kez sahip olduğum için merakla bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2013, 09:50   #83
Ağaç Dostu

Öncesi Sonrası

Agaclar.net Eskişehir toplantısı sonrası, rahatsızlığım nedeniyle sürekli yabani ot mücadelesi yapmak zorunda kaldığım, bahçedeki dolgu alanını ihmal edince o bölge aldı başını gitti biraz toparlanınca dün o bölgeyi önce ıslatıp toprağı yumuşattım ve tamamen temizlemeye çalıştım. Sonuç mükemmel olmasa da şimdilik en azından kontrol edilebilir boyuta geldi
İşte önce si ve sonrasına ilişkin görüntüler.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2013, 09:59   #84
Ağaç Dostu

Pempe Çavuş Asma Çelikleri

2-3 ay önce işyerinde budama esnasında ayırdığım asma çeliklerinin 2 tansesinin tuttuğunu yabani otları temizleyince gördüm bahçeyi ne kadar ihmal ettiğimi siz düşünün

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2013, 10:03   #85
Ağaç Dostu

Canna Indica

Bu yıl büyük tereddütle bahçeye ektiğim Canna soğanlarından bir tanesi çiçeğe döndü, hatta sanırım yavrulamış olmalıki 2 tanesinin yanında yeni filizler de oluşmaya başladı .
Çiçeğini de görürüz inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2013, 00:31   #86
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın kadir_26 ot yolma çalışmanız gayet güzel olmuş, ellerinize sağlık... Valla ben nerede ise o işlemi hergün yapıyorum ki bina görevlisi otları biçerken çiçeklerime zarar vermesinler diye... Ama tabi bina görevlisi otları bir türlü biçemediği için otlar yine uzuyor; ben hadi tekrar ot yoluyorum... Sonuçta otları temizleyebilmek çok zor, hatta mümkün değil...
Kanalar; öncelikle renkleri güzel olacak gibi, benimkilerin renginde değil. Güzel bir öbek oluştururlarsa çok güzel duracaklardır... Yayılır da yayılırlar...
Ellerinize, gönlünüze sağlık...

kadir_26 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 10:16   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın kadir_26 ot yolma çalışmanız gayet güzel olmuş, ellerinize sağlık... Valla ben nerede ise o işlemi hergün yapıyorum ki bina görevlisi otları biçerken çiçeklerime zarar vermesinler diye... Ama tabi bina görevlisi otları bir türlü biçemediği için otlar yine uzuyor; ben hadi tekrar ot yoluyorum... Sonuçta otları temizleyebilmek çok zor, hatta mümkün değil...
Kanalar; öncelikle renkleri güzel olacak gibi, benimkilerin renginde değil. Güzel bir öbek oluştururlarsa çok güzel duracaklardır... Yayılır da yayılırlar...
Ellerinize, gönlünüze sağlık...
Sayın YeniGine,
dilekleriniz için teşekkür ederim.
Sadece bahçenin o bölümü bu yıl istinat duvarı yapıp dolgu ile kazanmaya çalıştığımız alan bu nedenle toprak oturana kadar herhangi bir çim ve iyileştirme çalışması yapamadık bu nedenle ve sizin de değindiğiniz gibi diğer bitkilere zarar vermemek için ben de bizzat kendim elle ve tek tek ayıklama yapıyorum. Bu bölgeden çıkan torbalar dolusu yabani ot vahameti gösteriyor, inşallah bundan sonra bu noktaya gelmeyiz.

Bu sonbaharda muhtemelen o bölgeyi malç ile ıslah edip bir nebze rahat ederim diye düşünüyorum. En kötü o bölgeyi büyük ağaç bölmelerle bölüp üzerindeki toprağı atacağım ve sera örtüsü serip yeni toprak sereceğim belki daha başarılı ve düzenli bir görünüm sağlarım, bakalım zaman ne gösterecek hep beraber göreceğiz )

YeniGine beğendi.
Eski 02-07-2013, 19:10   #88
Ağaç Dostu

Canna Indica

Aman aman Canna çiçek aşmış, buna en çok kızım sevindi, Canna CimBom'lu çıkınca .
Acilen bir Siyah-Beyaz bir çiçek bulmam lazım kendim ve eşim için, Oğlum da Sarı-Lacivert isterse ne yapacağız bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2013, 19:20   #89
Ağaç Dostu

Su Sümbülü

Su sümbülü iki yeni kök saldı, gelişimi şimdilik iyi gidiyor

Yeni kökler ve 2 numaralı yeni kök.

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2013, 20:07   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın Kadir_26,
İlk defa bahçe sayfanıza girdim. Çok beğendim. Emeklerinize sağlık.
Nilüferinizin son durumunu merak ettim.

mozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024