agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni30508Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2011, 20:43   #1
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
berrinb / bahçeleri

Bahçenin bulunduğu şehir
1- İstanbul- Beylerbeyi
2- İst.Silivri -Gümüşyaka

Bahçenin büyüklüğü

Beylerbeyi,yaklaşık 1 dönüm yerleşim alanındaki;bina,otopark,ve havuz haricindeki kalan ve benim özel ilgilendiğim, toplam 200m2.. ye yakın...

Silivri 550m2..

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları

Her iki bahçelerinde deniz kıyısı olması dolayısıyla nemli ve tuzlu suya açıktır.Çoğu zaman rüzgar alan konumdadırlar...

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri

9 b

8 b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb)

Konut bahçeleri...

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?

İstanbuldaki bahçe ,hayli eski bir binanın bahçesidir..İçinde çok yıllık ağaçlar mevcut du ..32 sene evvel eşim aldığında inşaat yapılacağı için mecburen kesildiler ..Eskiden kalan bir yaşlı ulu ıhlamur ve armut ağacı hatıra kaldı...

Silivri deki evi yeni yapılmış bir bina ve bahçe olarak aldık..Bahçe kum ve kaya içinde çorak bir topraktı...Müteahhid iki tane fıstık çamı dikerek bırakmıştı...Bir nevi çöl görünümündeydi...Bu bahçe ile ömrümün yarısını uğraşmakla geçirdim diyebilirim

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?

Çocukluğumda evimizin büyük bahçesi ile çok uğraştığım için...Çok seneler diyeceğim bu soruya.. Daha sonra balkon ve teraslarla çok vakit geçirdim...
1980 senesinde Beylerbeyini ele aldım diyebilirim...O zamandan beri devamlı bahçelerle ilgiliyim..

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?

Profesyonel yardım almadım..Deneme yanılmalarla,Çok sukutu hayale uğrayışlarla ve kitaplardan edindiğim bilgilerle ve seracı arkadaşlar edinme ile ,birşeyler ortaya çıkarmaya çalıştığımı söyleyebilirim...

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz

İlk alındığında Silivri deki bahçeye plan kendim yapmıştım..Şu anda elimde yok..Şu anda o plana pek sadık kalmamakla birlikte ana hatlar yine aynıdır
İstediğiniz plana seneler içinde bahçeye dikilenler uyum sağlayamıyor..Ve tamamen değiştirmek zorunda kaldığım bölgelerde oldu..

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)

Bakımı kendim yapıyordum...Son üç dört senedir bahçıvan arkadaş zor işlerde yardıma geliyor..Her iki taraftada aynı durum söz konusu...
Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?

İstanbuldaki bahçede büyük yüzme havuzu mevcut...Ön bahçede sarmaşıkların kapattığı bir varenda var..

Silivri de sarmaşıklı ahşap bir varenda mevcut..Arka bahçede ilk seneler ağaçlar fidan olduğu için sebze yetiştirebiliyordum..Şimdi çok gölge yaptıkları için geçen yaz tamamen çiçeklendirmeye yöneldim...

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?

Küçük bir balık göleti ve şelale...her iki bahçeye de düşünüyorum...Bu mevsimde İstanbuldaki arka bahçenin şeklini değiştirmek istiyorum..

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)

İstabuldaki bahçe, aslında bir dönüm bir yerleşim olduğu için ,bahçenin büyük bir kısmı benim bakımımda ve ağaçlar şöyledir:

100 yaşına yakın bir ıhlamur..55 senelik bir armut, 15 senelik bir armut,üç tane çam ,4 adet çekirdekten yetiştirdiğim Malta Eriği,ve yine çekirdekten yetiştirdiğim bir adet Vişne,üç adet gülibrişim..Bir adet palmiye...Bir büyük , bir küçük iki limon...Saksıda bir zeytin ....Duvarları kaplayan hedera sarmaşıklar...Mor salkımlar..Acem boruları..Beyaz sarmaşık gül....Sarmaşık kayısı gülü....Pembe ponpon sarmaşık gül.....Amerikan asması...Bir adet izmir üzümü asması.....Ve en son eşimin ısrarla diktiği Karayemiş ağacı..Afrika yasemini...

Silivrideki bahçede: İki büyük fıstık çamı, bir adet palmiye, bir adet sarı erik,dört kiraz,üç armut, bir iğde,bir adet gülibrişim .....Bu bahçedede Gülibrişim, Palmiye ve iğde ağacı benim diktiklerimdir..Diğerleri eşimin ısrarı ile dikilmişlerdir..Son olarakda, bu sitedeki sevgili iki arkadaşımın hediyesi olan bir paulovnia ve mavi çam ı bayramda toprağa aldım..Çalı olarak ptesburnlar,Bahçe yukkaları ,bordür taflanları,......Arka ve önde mor salkımlar,sarmaşık gülleri ....Pembe ponpon sarmaşık güller....,Üç adet izmir üzümü asması....Acem borusu maşallah her yerde herzaman...) ve üç adet hanımeli..Afrika yasemini....Ve üç yaşında bir kivi......

Çiçekler : her iki bahçede de ,çeşitli güller , dahlialar, sardunyalar,Kalalar,küpeler,lilyumlar,Fuller,Clema tisler,afrika zambağı,nergis,sümbül ,lilyum,çiğdem,vs soğanlı bitkiler ,aslan pençesi, ortancalar..

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?

Özellikle, mor salkım ve gülibrişim ve sarmaşık güller, dahlia hastası olan ben hayatım boyunca elime düşen her bahçeye bu dörtlüyü hatıra bıraktım...Şu anda bizim olan bahçelerde de bunlar olmazsa olmazlarımdır......

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?

Mor salkım ve sümbülteber.....

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?

Yapabiliyorum...Çelikleme gül,sardunya,karanfil vs... Tohumdan sardunya, karanfil,Cinya,sedef,karagöz vs...Ve çiçek soğanlarını ...

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?

Şebeke suyu kullanılıyor..İlk sene Silivri deki bahçeye kuyu açılmıştı..Önceleri su harikaydı...Daha sonraları tuzlu çıkmaya başladı..Kuyuyu artık aksesuar olarak kullanıyoruz.)

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?

Tasarruf yapma imkanı yok...Yazları buharlaşma sorunu olmaması için geceleri sulama yapıyorum..

Toprak özellikleri

İstanbul kırmızı toprak ağırlıklı karma....Fakat eski bir bahçe olduğundan yorgun bir toprak ...

Silivri çok kötüydü,kum ve çakıldı; her sene gübre ve torf yaparak düzellttim...

Kompost yapıyor musunuz?

Kompost olarak her sene biçilen taflan ve yeşil bitki artıklarını ve sonbaharda kuruyan dökülen yaprakları hiçbir zaman ziyan etmeyip toprak ve gübreyle karıştırıp bitki diplerine bırakırım...Bu şekilde silivri deki o kötü toprağı iyileştirdim..

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?

Olmaz mı ...Mesela Silivri deki palmiyeyi kuyunun başına diktim görüntü güzelliği için ama yanındaki çam ağacını hesaba katmadan...tabii zamanla çam büyüdü ,palmiyede ..Şimdi çamın palmiyeye bakan dallarını kesmek durumunda kaldım.....

İstanbul daki arka bahçede iki çam ağacı ilk zamanlar mini ağaç olarak çok güzeldi...Ama şu anda limon ağacına çok kötü gölge yapıyor...Hata dolu...Aslında bilinçli bir planlama şart...

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

Ben zirai ilaçlara pek itibar etmiyorum..Ama bu meyanda çok da canım yandı.Bilhassa yeni atılan tohumlardan çıkar körpe çiçek fidelerimi salyangozların bir gecede yok etmeleri başıma çok gelmiştir...Gül tomurcuklarına yapışan o yeşil böcekler...Bu sene hiç acımadım ve salyongozlara ilaç olarak bir toz kullandım...Senelerdir onlara zarar vermemek için denemediğim zararsız madde kalmadı ama başa çıkmak imkansız..Bahçelerde duvar ve nem olduğu için devamlı ürüyorlar...

Bahçeniz organik mi?

Organik sayılır..Çünkü hiçbir zaman suni gübre kullanmadım...

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?

Koyun ve güvercin gübresi....
Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?

İstanbuldaki bahçede çok sayıda salyangoz oluşur...Hemde toplayıp bunu yiyebilenlere sunulacak kadar,büyüklükte..) Tabii ki tohumdan ilk çıkan bütün fideleri bir gecede yok edebiliyorlar..Fare oluyor ama arka bahçede misafir kedilerin bolluğu onları da yok etti..

.Bir sene gübreden olduğunu sandığım bir dana burnu güllerimi kökten kesmiş Silivri ye gidince hepsini yerde buldum..Birde kirpi oluyor..Küçük yeşil kertenkelelerde çok boldur..Kayaların üzerinde devamlı koşuşturmalarını zevkle seyrederim..)

[B]Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?[

Damlama sistemi çok seneler evvel alındı bütünmalzemeler duruyor ,Silivriye kurmak için , ihmale uğradı..Normal şekilde hortumla sulama yapıyorum..Bu sene damlama sistemini kurmayı istiyorum...

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu ?..

Hayır dağ gibi bir engebe yok...İstanbuldaki arka bahçe nin arkasınde yüksek tepe vardır......İki tarafta yüksek duvarla çevrili olduğundan rüzgarı kesiyor...

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?

İyiki her iki bahçeye de ilk dikimler yapıldığında mor salkımları, gülibrişim ve sarmaşıklarımı dikmişim... Çünkü adres olarak mor salkımlı ev olarak gösterilecek durumda şu anda hepsi de ...

Teşekkürler..........

Name:  100_0785.jpg
Views: 11127
Size:  72.8 KB
Name:  100_0786.jpg
Views: 11169
Size:  72.9 KB
Name:  100_0787.jpg
Views: 11202
Size:  73.4 KB
Name:  100_0788.jpg
Views: 11113
Size:  73.3 KB
Name:  100_0789.jpg
Views: 11124
Size:  73.2 KB

Düzenleyen berrinb : 10-02-2012 saat 23:18
berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2011, 21:08   #2
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bahçe sayfanız hayırlı olsun Sayın berrinb.
Bahçeniz muhteşem. Ellerinize ve emeklerinize sağlık. Paylaşımlarınızın devamını bekleriyoruz. Kolay gelsin.

berrinb beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2011, 21:18   #3
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Sayı Limon Sever teşekkür ederim.Resimler çok ama sayfalar müsade etmedi.Diğer bahçemin resimlerini daha sonra sizlere sunacağım efendim.

Düzenleyen berrinb : 10-02-2012 saat 23:03
Eski 07-04-2011, 21:24   #4
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın berrinb, yeni sayfanız hayırlı olsun. Bahçeniz şimdiden çok güzel, bu demek oluyor ki önümüzdeki günlerde çok daha güzel fotoğraflar göreceğiz. Bahçe çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Fotoğraf boyutlarını küçülterek yüklerseniz çok daha güzel olacak.

berrinb beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 21:14   #5
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Name:  100_0790.jpg
Views: 11002
Size:  71.8 KB
Name:  100_0791.jpg
Views: 10967
Size:  70.0 KB
Name:  100_0793.jpg
Views: 10987
Size:  69.1 KB
Name:  100_0794.jpg
Views: 11085
Size:  63.9 KB
Name:  100_0795.jpg
Views: 10982
Size:  74.0 KB

Eski 10-04-2011, 21:15   #6
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Name:  100_0796.jpg
Views: 10994
Size:  73.7 KB
Name:  100_0797.jpg
Views: 11103
Size:  65.6 KB
Name:  100_0798.jpg
Views: 11086
Size:  66.1 KB
Name:  100_0799.jpg
Views: 10940
Size:  55.4 KB
Name:  100_0800.jpg
Views: 10906
Size:  55.7 KB

Eski 10-04-2011, 21:28   #7
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Berrin Hanım;
İyiki bahçelerinizi açtınız. Çok nefis görüntüler. İnsanın içi açılıyor. Belliki epeyce oturmuş mekanlar. Artık çok fazla emek gerektirmeyecek cinsten. Tüm sevdiklerinizle, sağlık içinde sefasını sürmenizi diliyorum.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 21:28   #8
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Sayın bahçeci arkadaşlar,resimleri yüklemede acemilikten dolayı zorlandım.Yeni olduğumdan bazı kuralları ancak öğrenmekteyim. Yine de bir hata varsa, bakan arkadaşlar beni uyarsın. Bende bahçe çok,dolayısıyla resim de.Kendi de peyzaj ressamıyım. Renkli,sıhhatli,bol çiçekli bahçelerde hepinize iyi baharlar temennisi ile efendim.

gtatas beğendi.
Eski 10-04-2011, 21:38   #9
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Sayın İlk arkadaş ORHAN ÖZBİLGİÇ şimdi mesajınızı gördüm.Teşekkür ederim.Sellukalar çimlendi. Bu nezaketizi hiç unutmayacağım. Şu zamanda sizin gibi arkadaşlar edinmek büyük mutluluk . Bulmadığınız tohum varsa size yardımcı olmaktan zevk duyucağım efendim. Görüşmek üzere iyi akşamlar efendim.

Eski 10-04-2011, 21:48   #10
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Berrin Hanım;
Benim için en büyük mutluluklardan biridir elimde olanı paylaşmak. Sizi sevindirmiş olmak çok güzel. İnsanın ihtiyaç duyduğunda, yardım isteyebileceği bir arkadaşının olmasıda güzel.
Sağolun. Eğer sizde olduğunu gördüğüm ve beğendiğim bir tohum olursa yardımınızı talep ederim. Sizede iyi akşamlar.
Herşey gönlünüzce olsun.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 08:05   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Sayfanız hayırlı olsun. Ne kadar güzel her yer çiçek dolu ve her biri ayrı bir güzel. İnsanın içi açılıyor sabah sabah baktıkça

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 09:00   #12
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Çok güzel Düzenli, özenli, bakımlı. Sahil görüntülerine bayıldım

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 10:41   #13
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Galeri: 1
Sayfanız hayırlı olsun. Eviniz denize sıfır ne güzel. O ferforje salıncakta, ne güzel sabah güneş doğarken çay içilir, öğlen hafif bir şekerleme yapılır, akşam güneş batarkende bir kahve içilir.

sibel774 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 10:46   #14
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Hoşgeldiniz.Dolu dolu bir bahçe

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 10:58   #15
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Arkadaşların belirttiği gibi , çektiğiniz kareler çok güzel...dergi kapakların da ki gibi..
sıcacık görüntüler .Deniz kenarın da olması da ayrı bir güzellik .

Aramıza hoş geldiniz ,emeğinize sağlık

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 11:07   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2009
Bahçeniz çok ama çok güzel
o bahçede keyifli günler geçirmeniz dileğiyle
Selamlar

cetasule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 11:38   #17
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Sayfanız hayırlı olsun,emeğinize sağlık çiçekler,bahçeniz,manzaranız herşey çok güzel.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 14:32   #18
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayfanız hayırlı olsun elinize emeginize saglık çok güzel çiçekler güle güle büyütmen dilegiyle....

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 16:04   #19
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Bahçelerimi gezen arkadaşlar,hepinize sıcak ilgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Sizlerle tanışmaktan büyük mutluluk duydum.Görüşmek dileğiyle,renkli,sıhhatli,bol çiçekli bahçeler hepimizin olsun efendim.

Hımırnur beğendi.
Eski 12-04-2011, 22:54   #20
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
İade-i ziyaret edeyim dedim Herşey çok güzel. Denizdeki kıpırtı bahçede de devam etmiş . Rengarenk ve hareketli heryer. Çok sevimli. Ellerinize sağlık, güzel günler yaşamanız dileği ile.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 15:42   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Çiçeklere-bitkilere sınır koymayan bahçeler beni daha çok çekiyor.

Tebrikler.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 18:56   #22
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Böylesine güzel bir bahçeyi bizlerle paylaşmakla ne iyi ettiniz.İnsanın baktıkça içi açılıyor.Fotoğrafların devamını merakla bekliyorum.)

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 20:10   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Bahçeniz hayırlı olsun . Çok renkli bir açılım olmuş elinize ağlık.

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 08:23   #24
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Cok güzel, civil civil bir bahce. Deniz görüntüsü de bir baska güzel. Buralarda bulamadigimiz tek sey deniz. Yesille, rengarenk cicekleri cok güzel kombine etmissiniz. Ben bahcelerde oturma köseleri görünce tamam bu yasayan, icinde yasanan keyif alinan bir bahce diyorum. Tablo gibi hazirlanip uzaktan bakilan bahceler sevimsiz geliyor.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 08:37   #25
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Başlığınızı yeni farkettim. Renkli dolu dolu bir bahçe, insanın ömrüne ömür katar böylesi. Genel görünüm içimi açtı sabah sabah.
Elinizde varsa bize tek tek tanıtın, detay fotoğraflarını görmeyi çok isterim.

Düzenleyen Vildan Sönmez : 14-04-2011 saat 20:32
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 08:59   #26
Ağaç Dostu

kuyrukk's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Merhaba;
İyiki geldiniz, iyiki bahçelerinizi bizimle paylaştınız.. Bu ne guzel yeşil ve mavi karışımı.. Gözlerim kamaştı.. :-) Umarım bir gün benim bahçemde sizinki gibi cıvıl cıvıl olur..
Sevgiler..

kuyrukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 13:28   #27
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Berrin Hanım, arkadaşların yazdığı tüm cümlelere aynen katılıyorum, sıcacık, rengarenk bahçe fotoğraflarınızla içimizi açtınız.

Fakat bizler bu güzel bahçenin nasıl oluştuğunu, ne emekler harcandığını da merak ederiz ve okumaktan keyif alırız.

Düzenleyen limon : 14-04-2011 saat 19:12
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 13:30   #28
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Sayfanız hayırlı olsun. Harika dolu dolu bir bahçeniz var. Rengarenk cennet gibi...

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 15:19   #29
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Sayın Limon teşekkürler,

Benim,görülen bahçem İst. da, 30 senelik, bir bahçem daha var o da 21 seneliktir.Ben ömrümün bu sürelerinin çoğunu bahçelerime verdim,diyebilirim. Ellerim yaşımdan l0 yaş fazla gösteriyor,Bu süre zarfında bütün işlemleri kendim hallettim,son iki senedir,bel,çapa, ağaç,budama ya yardım alıyorum.

Bu meyanda Enstrümanlarım, ve resimlerimle uğraşıyorum.Bu ellerime ve Tanrıya her zaman teşekkür ederim. Bu sene hava çok çok kötü gitti,oysa benim bahçelerimin işi bu zamana kadar yarılanmış olurdu,İst. daki arka bahçemin gübresini genel temizliğini yaptım, Dahlialarımı çoğaltım,yenileri de diktim,fakat ön bahçem kaldı,çok rüzgar ve soğuk olduğundan çimini yenilemek için dşarı çıkamadım, aldığım şebboy ve osmanlı çimi fideleri kasalarda duruyor.

Bu işler bittiğinde , öbür bahçelerime gidip, naylondaki sardunyaları bahçeye çıkarmak istiyorum. Geçen aylarda oranın gül budama gübre ,çapa işlerini arada gidip bitirdim.

Benim bahçelerimdeki çimlerim normal çim olmayıp çiçekli yer örtücü bitkilerdir. İst. daki arka bahçemde sarı çan gibi çiçek açan bir örtücü , öbür bahçemdeki ise mor çiçekler açan bir yer örtücü bitkidir.dolayısıyla bunların arasındaki ayrık,vs,, otları tek tek köküyle çıkarmak hayli zamanımı alıyor. Bu yüzden bu mevsimde ben bir hayli kilo veriyorum.

Sayın Limon işte benim uğraşlarım daha yeni başlayacak ,ve bütün yaz ve sonbahar sürecek,mutluyum.İnşallah sıhhatimiz müsadesiyle,Tanrının izniyle bütün bunları yaparız.

Görüşmek üzere renkli,sıhhatli, bol çiçekli,meyvalı bahçeler hepimizin olsun efendim.

Eski 14-04-2011, 18:53   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayfanız hayırlı olsun.Emeklerinize sağlık.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024