agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3629Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2011, 11:12   #331
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
ceviz zor dur yapamam diyenlere armut öneririm özelliklede williams. 2.senesinde 20 kilo ya yakın armut verdi maşaallah Allah ın izniyle. Hem ceviz gibi kabuk soyma derdi yok. Ama biraz fazla ilaçlamak gerekiyo.

Mesut Karakaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 11:13   #332
Bilgilendirilen Üye

abi ceviz 15 lira kabuklusu özellikle şebin ne üşenirim ne üşürüm
bi acı kahveni içerim en azından

Eski 28-12-2011, 20:01   #333
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Sayın lilium hemşeri abim çakma ceviz soyma makinan çok güzel olmuş.Tebrik ederim biz de senin gibi kendimiz yaparız diye düşündük ama beceremedik.Seninlede geç tanıştık,bu yaz 4000tl verip inegöl'den aldık malesef .Ama güzel bir makina hakkını veriyor.Dediğin gibi önemli olan fırçaları çabuk bitmemeli.

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 20:07   #334
Ağaçsever

mitat10's Avatar

sayın lilium abim şimdi biz kurutma makinası üzerinde çalışıyoruz.Bunun hakında düşünçelerin varmı?Gönende özsu diye çeltik kurutma makinası yapan bir firma varmış.Tanıyormusun?Bize yardımcı olabilirmi acaba .yurdışından bulduğum makina örneklerini ceviz soyma makinası yapıyoruz başlığı altındaki yere koydum gördün mü ?

Eski 28-12-2011, 20:55   #335
Bilgilendirilen Üye

mitat10 soyma makinesinde nerde hata yaptınızda olmadı

Eski 28-12-2011, 23:34   #336
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mitat10 Mesajı Göster
sayın lilium abim şimdi biz kurutma makinası üzerinde çalışıyoruz.Bunun hakında düşünçelerin varmı?Gönende özsu diye çeltik kurutma makinası yapan bir firma varmış.Tanıyormusun?Bize yardımcı olabilirmi acaba .yurdışından bulduğum makina örneklerini ceviz soyma makinası yapıyoruz başlığı altındaki yere koydum gördün mü ?
Evet, Gönen'de çeltik kurutma makinaları yapanlar var, bu makinalar kapasite olarak sanırım on ton cıvarında, fiyatları da baya yüksek, bana daha küçük bir şeyler lazım olduğu için ben gidip hiç görüşmedim, bu konuda çok da acelem yok, hele şöyle büyük miktarlarda verim alalım daha küçük bir şeyler düşüneceğiz.

Yurdışından bulduğun örnekleri gördüm bir nevi çeltik kurutma makinalarına benziyor, güzel bir örnek üzerinde durulmalı, kullanıcının kapasite miktarına göre küçüğü büyüğü yapılabilir, o örnek bence çeltik kurutmalardan daha kullanışlı ve ekonomik olur yapılabilir gibime geldi.
Basit bir makinaya benziyor bunu kendimiz de yaparız, iç görüntüsünün fotoğrafı var mı? Varsa daha iyi bir fikir sahibi olma imkanımız olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 23:39   #337
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Kabuklu ceviz satışı yapan arkadaşlar var mı? Kilosunu kaç liradan veriyorsunuz?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 02:31   #338
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Güler abla gönende bir arkadaş chandleri bu yıl 12 liradan sattı, şimdiki duyumlarım 14 lira. (bazı kurnazlar ise daha yaşken 8 liradan sattı. Böylede bir şey var.)

Bana yüksek gibi geliyor, bazı kişi ya da kuruluşlar fiatları yükseltebiliyor, türkiyenin ya da serbest piyasa şartlarımıdır bilmiyorum, ama şunu biliyorum hani derler ya kendi ayağına kurşun sıkmak gibi bir şey, yarında dışarıdan ithal edilip fiatlar düşürüldüğünde de hiç bağırmayalım.

Dışarıdan ithal edilen aşşa yukarı aynı kalitede olan cevizler türkiyeye 10-11 liraya maliyetle girdiği söylenmekte, buda demektir üreticiden 6-7 liraya alınmakta. (Tabi ki, o ülkenin ekonomisi tarıma olan desteklemeleri ayrı bir konu)

Ama bizlerde bu ekonomilerle baş etmek zorunda olduğumuzu da unutmayalım, kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım.

Eski 29-12-2011, 08:27   #339
Bilgilendirilen Üye

katılıyorum nail abi. ülke hayvancılığı bittikten sonra getiriverdiler ithal hayvan bizim yerli üreticimiz bomladı.******* kabuklu cevizin 10 lira olması üreten ve tüketen için makul bi fiyattır.

Eski 29-12-2011, 17:52   #340
Bilgilendirilen Üye

7 yaşındaki bir chandler ağacından 25 kilo ya yakın bir ürün alınmaktadır. 25 X12 =350 lira ağaç başı verim . hesap ortada ceviz uzun zaman isteyen bir meyve para kazanmak için. En az 10 yıl. Ama pazar sorunu pek yok. 2 sene önce kiraz 1.5 lira idi gecen sene 5 lira. Bi yıl biyıla tutmuyo. İster beğen ister beğenme 1.5 liraysa fiyat vermek zorundasın.

Eski 30-12-2011, 19:45   #341
Bilgilendirilen Üye

mitat10 cevizleriniz şebin mi

Eski 31-12-2011, 10:45   #342
Ağaçsever

mitat10's Avatar

evet mesut bey 150 adet şebin cinsi.Ama çok narinler özellikle mantar hastalığına karşı bizi uğraştırıyorlar.birde hasatta yeşil kabuğu çatlayıp açıldığı zaman kendi kabuğunda da açılma oluyor.onun için yeşil kabuğu çatlamadan toplanması gereken bir cins.yani bence zorlu bir cins.

Eski 31-12-2011, 14:47   #343
Bilgilendirilen Üye

Ceviz kabuk soyma makinas | zlesene.com Video
burda anlatan beyfendidin dedikleri doğruysa chandler eken için en iyi çeşit
Ama ben tüketici olsam chandlerı 12 ye alacağıma 15 e şebin i alırım. Yani bence eken için chandler tüketen için şebin. Chandler eken arkadaşlara bi sorum olacak Chandler da hiç antraknoz olmuyomu acaba Sevgilerle...

Eski 31-12-2011, 14:49   #344
Bilgilendirilen Üye

beyfendide bahsetti ilaçlamadan. demekki bunda da gerekiyo ilaç

Eski 31-12-2011, 16:23   #345
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Sevgili Nail abi, yeni yılın kutlu olsun tüm sevdiklerinle ve sevenlerinle olman dileğiyle

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 19:52   #346
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Bor

Alıntı:
evet mesut bey 150 adet şebin cinsi.Ama çok narinler özellikle mantar hastalığına karşı bizi uğraştırıyorlar.birde hasatta yeşil kabuğu çatlayıp açıldığı zaman kendi kabuğunda da açılma oluyor.onun için yeşil kabuğu çatlamadan toplanması gereken bir cins.yani bence zorlu bir cins.
Sn. Mitat10,
Mantarı duyguğumda cevap veremeden duramıyorum.
Eğer kullanmadıysanız, bor (tercihen Etidot-67) kullanmak mantara karşı fayda verecektir.
Hangi bor ürününü kullanırsanız kullanın, antifungal olduğundan mantara karşı faydasını görmeniz gerekiyor.
Saygılarımla

Not:
1. Bu sene Sn. Lilium (abi) deneyecek inşaallah. Belki bir iki ağacında özellikle kullanmaz, farkı görmek için. Onunla da tartışabilirsiniz.
2. Boru, bakır hariç diğer ilaç ve zehirler ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 22:48   #347
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Sevgili Nail abi, yeni yılın kutlu olsun tüm sevdiklerinle ve sevenlerinle olman dileğiyle
Teşekkür ederim bettyycim, sizlerinde yeni yılınız kutlu olsun, o gülen yüzünüz hep gülsün emi.

Eski 01-01-2012, 08:38   #348
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sevgili lilium, size ve ailenize mutlu bir yil dilerim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 12:14   #349
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Teşekkür ederim ciceksever70, yeni yılda en önemli olan sağlık dilerim, mutluluklar dilerim, tüm sevdiklerinizle mutlu seneler dilerim.

Eski 03-01-2012, 14:53   #350
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Lilium Yeni yılınız kutlu olsun.Barış,üretkenlik ve dostluklar ile dolu nice yıllar dilerim....

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 19:59   #351
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Teşekkür ederim sayın eko, sizlere de mutlu sağlıklı seneler.

Eski 07-01-2012, 14:19   #352
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Eskilere bakarken şu fotoğraf gözüme takıldı ve o zaman yazmayı unuttuğum bir konuyu hatırladım.
İyi yanmış olarak bulduğum hayvan gübresinden bahsettim de fotoğrafta görülen vahim şeylerden bahsetmeyi unuttum.

Şimdi fotoğrafa daha gerilere iyi bakalım.

Ormanlık alana gelişi güzel dökülmüş yaş taze hayvan gübreleri ve o gübrelerin koca yaşlı meşe ağaçlarını nasıl kurutabildiğine şahit olun, bunlar sadece fotoğrafa yansıyanlar, daha bir çok alanda çok daha fazlasıyla var.

Name:  Resim 053.jpg
Views: 2055
Size:  51.3 KB

Vurdum duymazız vesselam.

Bu fotoğraf bahçelerine fidan dikipte bolca yaş hayvan gübresi atanlara da biraz olsun bir şeyler anlatabilir sanırım, koca yaşlı meşe ağaçlarını kurutabildiğine göre, genç körpe fidanları çok daha az bir gübrenin kurutması içten bile değil. Yaş gübreyi çok dikkat ederek bilinçli olarak vermek en doğrusu, tecrübeniz yoksa böyle bir gübreleme yapmanızı kesinlikle önermem.

Eski 07-01-2012, 15:20   #353
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Evet yakup bey bende sizin gibi bahçede mantar hastalığını gördüğüm zaman bahçeye giresim gelmiyor.Çok nalet birşey.Ben hiç bor ilacı kullanmadım ama bu sene mbor-5 denen bir ilacı tavsiye ettiler.%5 bor %5 çinko içerikli.Burda biraz kafam karıştı editod 67 mi mbor-5 mi? düşünçeleriniz nedir acaba.Birde bor kullanınca maneb,kaptan fungusit gibi mantar ilaçlarını atmaya gerek yok mu acaba.

Eski 07-01-2012, 21:43   #354
Bilgilendirilen Üye

mitat10 haklı şebin de mantar çok büyük sorun ilaçlamada sıkıntım var diyenler kesinlikle şebin ekmesin. Nail abi senin chandler cevizlerde var mı mantar sorunu

Eski 07-01-2012, 22:18   #355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Evet yakup bey bende sizin gibi bahçede mantar hastalığını gördüğüm zaman bahçeye giresim gelmiyor.Çok nalet birşey.Ben hiç bor ilacı kullanmadım ama bu sene mbor-5 denen bir ilacı tavsiye ettiler.%5 bor %5 çinko içerikli.Burda biraz kafam karıştı editod 67 mi mbor-5 mi? düşünçeleriniz nedir acaba.
(Lilium abi, -yine- hoşgörünüze sığınarak sayfanızda cevap veriyorum. Borç haneme yazarsınız.)

Sn. Mitat10,
Bor ile ilgili olarak, Temel konuların altında bulunan "Etidot-67 (Borlu Gübre)" konusunu okumanızı öneriyorum. Çalışmalar yapıldıkça konuya ekleniyor.

Etidot-67, %99,9+ oranında Na2B8O13-4H2O içermektedir. Bor ürünlerindeki bor oranı, B2O3 oranı ile ifade edilir ve bu oran Etidot-67 de ~%67 dir. Diğer ürünlerdeki bor oranının tam olarak nasıl hesaplandığından emin olmak ve karşılaştırmak için, 1000 ml çözeltide kaç gr ve hangi bor ürünü (Boraks deka, borik asit, boraks penta veya Etidot-67) kullandıklarını net bir şekilde bilmek gerekir.

Bize fikir vermesi yönünden ürünlerin kullanım talimatlarını inceleyebiliriz. Biz, çözelti uygulamalarında çoğu zaman (en fazla) binde 5 lik oranı önerirken, muadil bir ürünün kullanım talimatında 1000 litre suya kaç litre ürün karıştırılması önerildiği gibi. Diğer ürünlerdeki bor ile etidot-67 deki borun, bor etkisi yönünden önemli bir farkı yoktur denebilir. Kullanım miktarı ihtiyacınıza göre aradaki fark, maliyet unsurudur.

Ancak, diğer ürünlerde çinko gibi, molibden gibi iz elementler bulunabilmektedir. Etidot-67 nin böyle bir özelliği bulunmamaktadır. Çinko ise özellikle meyve tutumu yönünden önem arzetmektedir.

Bir tarımcı değilim henüz ve her ne deneme yaparsanız yapın, öncelikle ağaçlarınızın bir kısmına yapın, hepsine değil. Teorik bilginizi deney ve gözlemlerinizle ispatlamaya çalışın.

Alıntı:
Birde bor kullanınca maneb,kaptan fungusit gibi mantar ilaçlarını atmaya gerek yok mu acaba.
Elimle yapmadığım ve gözümle görmediğim bir karşılaştırma hakkında konuşamam. Kaldı ki, o ürünleri ve bir çok tarım ilacını tanımıyorum zaten.
Kullanıcılardan gelen geri bildirimler, Etidot-67 konusunda yazılanları doğrular nitelikte. Sn. Halil ÖNEN ve Sn. Lilium'dan bu ilkbahardan itibaren zeytin ve ceviz hakkında geri dönüşler bekliyoruz. İnşaallah yazacaklar.

Saygılarımla

Düzenleyen Yakup : 07-01-2012 saat 22:57 Neden: İlave
Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 00:41   #356
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Karakaş Mesajı Göster
mitat10 haklı şebin de mantar çok büyük sorun ilaçlamada sıkıntım var diyenler kesinlikle şebin ekmesin. Nail abi senin chandler cevizlerde var mı mantar sorunu
Ben daha karşılaşmadım, ne benim bahçemde nede arkadaşlarımın bahçelerinde.

Gerekli uygulamaları ve koşullarını zamanında yapar ve uygularsan mantari hastalıkların oluşmasına önlem almış olursun, bu koşulları yerine getiremezsen mantari hastalıklara buyrun sizi şu köşeye alalım demek zorunda kalırız.

Ceviz bahçesi olan arkadaşlarıma da bakıyorum onlarda çok titiz gerekli uygulamaları önlemlerine dikkat ederek çok güzel bahçeler yetiştirdi(ik)er, bu yıl biraz verimde almaya başladı(k)lar, bundan sonra her geçen yıl verimleri katlayarak artacağını tahmin ediyorum.

Nedir bu önlemler derseniz, en büyük önlem burada da yapmaya çalıştığımız bilgi paylaşımıdır, bildiklerimizi uygulamalarımızı ya da birimizin gözünden dikkatinden kaçan bir şeyleri bir birimizi uyararak bak şunun uygulama zamanıdır, ya da ağaçları şu şekilde budamak bölge ve iklim şartlarına daha uygundur gibi şeyleri konuşarak tartışarak birbirimize ikaz ederek itici güç oluyoruz, adeta birbirimizle yarışarak bir şeyleri zamanın da yerinde yapmaya uygulamaya çalışıyoruz.

Etidot-67 yi bu yıl kullanacağım yarar ve fayda göreceğimi de tahmin ediyorum, bunun yanın da meyva tutumu için çinko bazlı bir gübre de kullanmayı düşünüyorum

Eski 09-01-2012, 10:19   #357
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Güler abla gönende bir arkadaş chandleri bu yıl 12 liradan sattı, şimdiki duyumlarım 14 lira. (bazı kurnazlar ise daha yaşken 8 liradan sattı. Böylede bir şey var.)

Bana yüksek gibi geliyor, bazı kişi ya da kuruluşlar fiatları yükseltebiliyor, türkiyenin ya da serbest piyasa şartlarımıdır bilmiyorum, ama şunu biliyorum hani derler ya kendi ayağına kurşun sıkmak gibi bir şey, yarında dışarıdan ithal edilip fiatlar düşürüldüğünde de hiç bağırmayalım.

Dışarıdan ithal edilen aşşa yukarı aynı kalitede olan cevizler türkiyeye 10-11 liraya maliyetle girdiği söylenmekte, buda demektir üreticiden 6-7 liraya alınmakta. (Tabi ki, o ülkenin ekonomisi tarıma olan desteklemeleri ayrı bir konu)

Ama bizlerde bu ekonomilerle baş etmek zorunda olduğumuzu da unutmayalım, kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım.
Sağ ol sevgili lilium.
Toplantıda bazı arkadaşlar kabuklu cevizleri çuvalla alıp öyle tükettiklerini söylemişler ve fiyat sormuşlardı da.
Herhalde burayı okurlar. Veya sorarlarsa söylerim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 10:21   #358
Bilgilendirilen Üye

abi sonbahar ve ilkbahar bordo bulamacı atıyorum altındaki yaprakları toplayıp yakıyom
ama yine de oluyo başka ne yapayım sence....

Eski 09-01-2012, 10:24   #359
Bilgilendirilen Üye

güler abla ceviz ekimi arttığı kadar tüketimi de artmalı. Gerçekten çok faydalı bir meyve. Daha evvel yazdığım iyi kaliteli kabuklu ceviz 10 lira olmalı eken ve tüketen için makul bi fiyat bence...

Eski 09-01-2012, 15:17   #360
Bilgilendirilen Üye

Organik gübrelerle, ( yani koyun-keçi gübresi ) başta azot olmak üzere, fosfor, potasyum, kalsiyum, bakır, çinko, mangan, demir, bor ve molibden gibi besin elementleri toprağa kazandırılır. Dolayısıyla bence etidot tan bu daha önemli.
GBRELERN SINIFLANDIRILMASI - Tarm Ktphanesi

Etiketler
bahçe, ceviz, ceviz fidanı, ceviz yetiştiriciliği, lilium

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024