agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni32714Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2011, 22:36   #1621
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Ne güzel pembiş çiçekli. Hepsi çok güzeller sevgicim. Bademlerine maşallah. Kaçıncı hasat oldu bu yıl.
Teşekkürler sevim.K Öğretmenim, sizi özlemiştik. Bu aralar pek karşılaşamıyoruz. Duygu dolu şiirlerinizden okumaya devam etmek istiyoruz.

O pembişin çeliğini bir yerden habersizce almıştım. Küçücük bir şeydi, beş altı cm. kadar. Büyüdü ve açtı.

Saymadım ki kaçıncı hasat. Ömürler geçiyor, işte. Selamlar... Sevgiler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2011, 22:56   #1622
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mormenekşe Mesajı Göster
Sevgili S.Durul, sayfalara baktıkça şaşıp kalıyorum maşallah meyve, sebze, çiçek derken aldınız başınızı gidiyorsunuz Galiba bundan sonra tohumları sizden istiycez, şaka değil gerçekten selluka yetiştirmeyi beceremedim eğer tohum alabilirseniz talibim.
O atağa geçen çiçeğinizi bende merak ettim değişik bi çiçeğe benziyor, biraz daha büyüsün heralde belli olur ne olduğu. Antep fıstıkları, bademler, incirler harika ayyy bak yine klavyeye ağzımın suyu aktı ) Allah güle güle yemek nasip etsin inşallah sevgiyle kalın.
Sevgili mormenekşe, sizi yeniden burada gördüğüme sevindim. Güzel sözleriniz ve iyi dilekleriniz için çok çok teşekkür ediyorum.

İstediğiniz tohum olsun. Selluka açıyor ya, tohumu da olur ve paylaşırız. Sellukanın açacak olmasına inanamıyorum. Zaten size göndereceğim başka şeyler de vardı. İstediğiniz başka tohum olursa, onları da yazarsınız.

Atağa geçen çiçek zammia imiş. Selam ve Sevgiyle...

Eski 18-09-2011, 23:09   #1623
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın öğretmenim;
Ne güzel fotoğraflar yayınladınız yine.
Maşallah sizdede ''yok'' yok..
Menengiçleri görünce çocukluğumu hatırladım. Buldan' da biz ona çitlembik derdik. Çitlembiğe de çıtlık. Erguvan'a menengiç. Şimdi yanlışlarımı görüyorum.

Menengiç'in kurusu el değirmeninde çekilir, bir tür sos niyetin yenirdi yufka arasında.
Son yıllada onlara Antep fıstığı aşılandığını duydum.
Beni alıp 55 -60 yıl öncelere götürdünüz. Teşekkürler SDurul.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 09:31   #1624
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sevgili karalale, beğenileriniz için çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yaz Türkiye'ye geldiğinizde bu zamanlara denk düşerse incir yemeye bekleriz. Olur mu olur, dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşurmuş. Güler hanım'ın bahçesindeki görüntülerinizden sizi, ailenizi ve tatlı kızınızı tanıdık. Biz de bekleriz.

Bitkimin adı için teşekkürler. ''Bu bitkinin adı nedir?'' bölümünde, sevgili smiy da aynı cevabı vermiş, teyit etmiş olduk.

Benden de size, Selamlar... Sevgiler...
Sevgili SDurul, davetiniz için çok teşşekkürler. Kızımın okul tatili Temmuz sonu başlıyor ,Eylül ün ilk hafası bitiyor. 4-5 sene daha bu şekilde devam. Gün ola devran döne, sizi de ziyaret etmek isterim. İnciri çok severim. Antalya ya tam incir zamanı gidiyoruz. Bir keresin de pazar dan tam 9 kilo incirle dönmüştüm. Bizim oranın inciri küçük, beyaz incirdir. Bal incir olarak ta geçer. Dönüşümüz de Bursa nın kara incirine denk geliyor hep. Kendi bahçem de, Antalyadan 8 sene önce aldığım beyaz incirim var. Bu sene ilk ve tek meyvasını yedim 2 gün önce. Garibim güneş görmediği için tam olgunlaşamamış. Böcekler yemeden kopardım. İncir in yağmuru sevdiği söylenir. Doğrumudur bilmiyorum. Buranın yağmuru eksik olmadığı için pek şansım yok galiba... Zamioculcas çok dekoratif bir bitkidir. Çok sulamaktan kaçının. Hatta çok, çok az sulayın. Direk güneşte olmasın, aydınlık sever. Size işleriniz de kolaylıklar diliyorum, sevgiyle kalın... Selamlar....

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 10:22   #1625
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Evet sevgili karalale, incir yağmuru hiç sevmezmiş. Miş diyorum çünkü, ben de bilmiyordum. Eşim şimdi yağmur yağsa, bütün incirler yarılır dedi. Bu arada yağış geliyormuş.

Davetim her zaman için geçerlidir. Buzdolabına girmeden, dalından yemenin tadı ayrı oluyor.

Bilgiler için teşekkürler... Sevgiler...

Eski 19-09-2011, 10:39   #1626
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
... üzüm den de konserve yapıldığını ilk kez görüyorum . Elinize sağlık .

Hosta çiçeğini akşamları açıyor ,kokusu da var ... Çiçekler de lilium'ların çiçeklerine benziyor.

Canna baharın ilk günlerinde açmaya başlıyor ,azalarakta olsa ekim sonuna kadar çiçekleniyor.Tabii iklim farkından dolayı çiçeklenme zamanı değişecektir.

Hasat zamanı işleriniz yoğundur ,kolaylıklar diliyorum.

Üzüm konservesi çekirdeksizden güzel oluyor. Kara üzümden ilk kez yaptık. Umarım iyidir.

Hosta ve canna ile ilgili bilgiler için teşekkürler... Hostanın kokusunu liliuma benzettim. Canna çiçek sapını uzatmış, açacak sanırım.

İşlerimiz gerçekten yoğun, bahçe işleri bir yandan, kış hazırlıkları diğer yandan.
Tarhana malzemeleri hazırlandı, tarhana yapılacak şimdi.

Ben de size işlerinizde kolaylıklar diliyorum. Sevgiyle...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sevgili SDurul, bahçenize bereket yağmış, her şey çok güzel, emeğin karşılığını almak ne güzel.
Sayın Lilium, çok teşekkür ederim. Sizin bahçe de aşağı kalmaz, yazma fırsatım olmadı, çok güzel görüntüler eklemişsiniz.

Bahçenizi en kısa zamanda ziyaret edeceğim. Ceviz aşısı ile ilgili soracaklarım var. Saygıyla....

Eski 19-09-2011, 10:52   #1627
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Durul, çok özendirdiniz beni, incirler, bademler, antep fıstıkları, hünnaplar...
Atlayıp geliveresim geldi bahçeye, bu ne bereket maaşallah(hiç nazarım değmez korkmayın ).

Çiçekler de bir o kadar güzeller, solanum sıcak havadan etkilenmiyor, siz onu donlardan koruyun yeter.

Yer kirazı güneşi seviyor ve en iyi meyve zamanı Eyülden sonra, Ekim ayı soğuk yapmazsa pek çok meyve oluşturuyor.

Her şey çok güzel, mevsim bitmeden tadını çıkarın.

aleydi beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 11:09   #1628
Çankırılı

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Sayın Durul,
Çok güzel bir bahçeniz var, güle güle kullanın. Ben de İzmir'de yerleşiğim ve hobi bahçemde Antep fıstığı da olsun istiyorum. Bu fidanları nerden aldığınızı merak ettim. Yanıtlarsanız sevinirim.

Çankırı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 11:45   #1629
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Mavi yaseminde , solanumda dışarda kışı geçirdi. Yalnız evin dibindeki duvarda. Mavi yasemin nerdeyse komple kuru dallar haline dönmüştü. Mart gibi bu uç dalları budamıştım. Saolanum yaz boyu 2 metre , mavi yasemin 1,5 metre boy attı. Mavi yasemin daha çalı formlu görüntülere sahip.
İncirler, bademler hepsi çok güzel sevgili arkadaşım. Tüm bitkilerin mutluluk ve sevgi saçıyor. Çok öptüm.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 13:13   #1630
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Güzel görüşlerin için çok teşekkür ederim, sevgili lir.

Solanumu dışarı alacağım, biraz havanın serinlemesini bekliyorum da mavi yasemin dayanmaz buranın soğuğuna. Bir de açtı ki çiçekten yıkılıyor şu anda. Kıyamıyorum.

Ben de öpüyorum, arkadaşım. Sevgiler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Sevgili SDurul fistiklar cok istah acici görünüyor. Ben suzannayi bahcenin cesitli yerlerine ekiyorum. Genelde gölge ve yari gölgede olanlar uzayip bol cicekleniyor, günestekiler pek gariban kaliyor. Sizinki cok mu güneste acaba?
Sevgili çiçeksever70, şimdi anlaşıldı benim suzanların neden iki tanecik açtığı. Bulunduğu yer güneş alıyor, hem de epey uzun zaman. Sabahtan akşama kadar diyelim. Zamanla hataları düzeltebilmek dileğiyle...
Sevgiler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozger Mesajı Göster
Sevgili SDurul fistik ağacını manisa da görünce şaşırdım doğrusu, demek ki manisada da yetişebiliyormuş.
Sevgili ozger, tam olarak Manisa değil. En uzak, dağlık bir ilçesi. Manisada da yetişiyordur belki, bilmiyorum.

Eski 19-09-2011, 19:06   #1631
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Ürününüz bereketle haneniz mutlulukla dolsun afiyetle yemek nasip olsun. Bizde de menengiçi kavurup döverler ve kahvesini yaparlar. Kahvesini çok severim değişik bir tadı vardır. Gögsü yumuşatır faydalı bir bitkidir ama çok yağlıdır. Keklik avcıları kekliklerin yağlanması için toplar kekliklere yem olarak atarlar. Her meyvenin bir faydası var önemli olan onu değerlendirmek.

Selamlar...

aleydi beğendi.
fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 23:54   #1632
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Ne güzel dileklerde bulunmuşsunuz sevgili fatma sunay. Aynı dilekler hepimiz için olsun.

Elimizdekilerin kıymetini bilemiyoruz, bazen. Menengice fıstık aşılamaktan başka bir şekilde değerlendiremedik. Bahçede o kadar çok yapılacak iş var ki sıra gelmedi belki. Ama önümüzdeki baharda, aşı zamanını tam olarak bilemiyorum, eşim hepsini aşılatacak.

Sevgiyle...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Antep fıstıkları ve beyaz incir süper görünüyorlar. Benim yerime de bol bol yiyin Sevgili Sdurul
Teşekkür ederim, sevgili günebakan. Bahçede dalından bir kaç tane yersem o kadar. Buzdolabından çıkmış meyveleri yiyemiyorum. Domatesin bile tadı dolapta bozuluyor gibi geliyor bana. Söz, bir dahaki gidişimde sizin için fazladan bir tane incir yiyeceğim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sayın öğretmenim;
Ne güzel fotoğraflar yayınladınız yine.
Maşallah sizdede ''yok'' yok..
Menengiçleri görünce çocukluğumu hatırladım. Buldan' da biz ona çitlembik derdik. Çitlembiğe de çıtlık. Erguvan'a menengiç. Şimdi yanlışlarımı görüyorum.

Menengiç'in kurusu el değirmeninde çekilir, bir tür sos niyetin yenirdi yufka arasında.
Son yıllada onlara Antep fıstığı aşılandığını duydum.
Beni alıp 55 -60 yıl öncelere götürdünüz. Teşekkürler SDurul.

Sayın Orhan Özbilgiç Öğretmenim, bunlar yanlış değil, yöresel adlar. Menengice burada da çitlembik diyorlar. Bir de çetlemik olarak söyleniyor. Kahvesi falan da oluyormuş, biz hiç değerlendirmedk. Sadece 5-6 tanesine Antep fıstığı aşılandı. Bahçenin kıyıları menengiç dolu. Eşim onları da aşılatmayı düşünüyor.

Ziyaretiniz için asıl ben teşekkür ederim. Saygıyla...

aleydi beğendi.
Eski 20-09-2011, 22:04   #1633
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Durul, çok özendirdiniz beni, incirler, bademler, antep fıstıkları, hünnaplar...
Atlayıp geliveresim geldi bahçeye, bu ne bereket maaşallah(hiç nazarım değmez korkmayın ).

Çiçekler de bir o kadar güzeller, solanum sıcak havadan etkilenmiyor, siz onu donlardan koruyun yeter.

Yer kirazı güneşi seviyor ve en iyi meyve zamanı Eyülden sonra, Ekim ayı soğuk yapmazsa pek çok meyve oluşturuyor.

Her şey çok güzel, mevsim bitmeden tadını çıkarın.
Sevgili Adalet hanım, keşke gelebilseydiniz, ben de çok mutlu olurdum. Her zaman kapımız açık, bekleriz. Baştan beri motive edici mesajlarınızı esirgemediğiniz ve beğenileriniz için ayrıca teşekkür ederim.

Solanumun soğuktan etkilenmediğini yazmıştı arkadaşlar. Şimdi bir düşüneyim, bahçeye geçirmek için. Olmazsa bu kışı da saksıda ve iç mekanda geçirsin, biraz büyüsün, bahara doğru bahçeye.

Altın çileklerin meyveleri, biraz büyüdüler ama yeşiller henüz. Umarım olgunlaştıklarını da görürüz. Sevgiyle...

Eski 20-09-2011, 22:45   #1634
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çankırı Mesajı Göster
Sayın Durul,
Çok güzel bir bahçeniz var, güle güle kullanın. Ben de İzmir'de yerleşiğim ve hobi bahçemde Antep fıstığı da olsun istiyorum. Bu fidanları nerden aldığınızı merak ettim. Yanıtlarsanız sevinirim.
Beğeniniz için, çok teşekkür ederim, sayın Çankırı. Antep fıstıklarını, burada kendiliğinden yetişen menengiç ağacına aşılıyoruz. Bulunduğunuz yerde menengiç varsa, aşılatarak yetiştirebilirsiniz.

Eski 23-09-2011, 16:34   #1635
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Çarşamba günü erkenden ceviz toplamaya gittik. Eşim ağaçta, ben yerde, akşama kadar 5-6 ağacı ancak bitirebildik. Ağaca vurmadan çengelli sopa ile cevizler yere düşürüldü. Ben hem onları topladım hem etek dallarından boyum yettiği kadar olanlarını topladım.

Name:  ceviz toplama.jpg
Views: 4169
Size:  54.3 KB

Name:  ceviz toplama1.JPG
Views: 2199
Size:  69.7 KB

Name:  ceviz toplama2.jpg
Views: 2526
Size:  54.7 KB

Name:  ceviz toplama3.jpg
Views: 2268
Size:  54.6 KB

Türkan beğendi.
Eski 23-09-2011, 16:42   #1636
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Ceviz soyma makinasını alındığında evde denemiştik. Bahçede topladıktan sonra, hemen soymak daha kolay olacağı için bahçeye getirdik. Cevizleri işaretli yere kadar doldurduk ve makinanın düğmesine bastık. Makina çalışmadı. Eyvah dedik, ne yapacağız şimdi. Makinayı biraz boşalttıktan sonra çalışınca rahat bir nefes aldık. O gün toplanan cevizlerin kabukları, için makina üç kez doldu boşaldı.

Name:  ceviz soyma m..JPG
Views: 4424
Size:  60.1 KB

Name:  ceviz soyma m.1.JPG
Views: 5055
Size:  56.9 KB

Name:  cevia soyma m. 2.JPG
Views: 2608
Size:  66.9 KB

Name:  ceviz soyma m. 3.JPG
Views: 2687
Size:  58.3 KB

Name:  ceviz soyma m. 4.JPG
Views: 2500
Size:  50.8 KB

Eski 23-09-2011, 16:49   #1637
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Yaklaşık 35-40 dakikada ceviz tamamen kabuğundan çıkmış oluyor.

Name:  ceviz soyma m.5.jpg
Views: 3214
Size:  50.9 KB

Makinadan alt kısımdaki kapağa çuval yanaştırarak boşaltılıyor.

Name:  ceviz soyma m.6.JPG
Views: 2384
Size:  67.7 KB

Yorulmadan kabuğundan kısa sürede temizlenen cevizler.

Name:  ceviz soyma m. 7.JPG
Views: 2669
Size:  64.4 KB

Elde olsa bu kadar ceviz bu sürede soyulmazdı.

Name:  cevizler.JPG
Views: 2443
Size:  61.1 KB

Hem kaolin güneş yanığını engelledi, hem de yeşil kabuğun içinde hiç beklemediği için cevizde sonuç yüz güldürücü.

Name:  ceviz.JPG
Views: 2186
Size:  28.3 KB

Eski 23-09-2011, 17:16   #1638
Ağaç Dostu

arzuakyurek's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2011
Sevgili SDurul hayranım size, tü tü tü maaşallaaaah

TuRaÇ ve Türkan beğendi.
arzuakyurek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 17:21   #1639
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın SDurul, hasatınız bereketli olsun, resimleri zevkle seyrettim, yüzümdeki tebessümü görmeliydiniz, hasatı ben yapıyormuşçasına heyecanlandım.

"Yaklaşık 35-40 dakikada ceviz tamamen kabuğundan çıkmış oluyor."

35-40 dakika çok değilmi? daha kısa bir süre olması gerekir, yanlışınız olmasın, bigada ceviz toplantısın da aynı firmanın olan bu makineyi görmüştüm, beş dakika gibi bir sürede iki cuval cevizi soydu.

Ben orada, makine çalışırken cevizleri koydular, siz makineyi çalıştırmadan koymuşsunuz, motoru yakabilirdiniz, her zaman çalışır durumdayken cevizleri haznesine boşaltınız.

Güle güle kullanınız, bol hasatlar dilerim,

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 17:37   #1640

jineop's Avatar

Bu sayfayı her açtığımda ceviz yemek istiyor canım Bir de muzu ince ince yuvarlak doğrayıp üstüne ceviz bir de bal. Oh lezzet fırtınası. Ellerine sağlık canım, afiyetle yemek nasip olur inşallah.

Eski 23-09-2011, 21:10   #1641
Ağaç Dostu

dağ çiği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Ablacığım cevizler toplanmış afiyet le yersiniz inşallah.Taze cevizin tadıda başkadır çok severim çokk.

dağ çiği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2011, 12:29   #1642
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın SDurul, hasatınız bereketli olsun, resimleri zevkle seyrettim, yüzümdeki tebessümü görmeliydiniz, hasatı ben yapıyormuşçasına heyecanlandım.

35-40 dakika çok değilmi? bigada ceviz toplantısın da aynı firmanın olan bu makineyi görmüştüm, beş dakika gibi bir sürede iki cuval cevizi soydu.

Güle güle kullanınız, bol hasatlar dilerim,
Sayın Lilium sevincimize ortak olduğunuz için teşekkür ediyorum. Ceviz ağacı olan herkese gerekli bu makina, biz çok memnun kaldık. Tavsiye ediyorum.

Aslında daha kısa zamanda, soyulması gerekiyordu. Sağ olsun eşim çok tez canlı. Cevizler kabuk çatlatmadan toplanınca işlem biraz uzadı. Bu sene yine içi kararacak diye acele ettik biraz da.

Çok sağ olun. Ben de size bol hasatlar diliyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzuakyurek Mesajı Göster
Sevgili SDurul hayranım size, tü tü tü maaşallaaaah
Sevgili arzuakyürek, teşekkür ederim.

Eski 24-09-2011, 13:22   #1643
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Bu sayfayı her açtığımda ceviz yemek istiyor canım Bir de muzu ince ince yuvarlak doğrayıp üstüne ceviz bir de bal. Oh lezzet fırtınası. Ellerine sağlık canım, afiyetle yemek nasip olur inşallah.
Muz ceviz ve bal, lezzet fırtınasının yanında vitamin ve mineral fırtınası aynı zamanda. Deneyeceğim arkadaşım.

Ama daha bitmedi, ya bunlara ne dersin?

Name:  badem-.JPG
Views: 2077
Size:  42.0 KB

Antep fıstığı öyle hemen hepsi toplanmıyor. Azar azar, olgunlaştıkça toplanıyor. Aksi halde içi boş oluyor.

Name:  antep.JPG
Views: 2277
Size:  53.6 KB

Name:  antep 1.JPG
Views: 2152
Size:  45.8 KB

Tabaktaki üzüm tek kök ve bu kadar vermiş. Ama bahçedeki diğer üzümlere benzemiyor. Kütür kütür ve çok lezzetli. Seneye çoğaltılacak.

Name:  üzüm incir.JPG
Views: 2738
Size:  38.1 KB

Hünnaplar olgunlaşıyor.

Name:  hünnap.JPG
Views: 3260
Size:  65.9 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağ çiği Mesajı Göster
Ablacığım cevizler toplanmış afiyet le yersiniz
inşallah.Taze cevizin tadıda başkadır çok severim çokk.
Teşekkürler sevgili dağ çiği. Yeniden hoş geldin.

Eski 28-09-2011, 19:26   #1644

jineop's Avatar

Sevgili SDurul,
taze badem çok özel bir tat, benim için bol bol afiyetle yiyin...
Çimlenenlerden bana çok tanıdık gelen ama hatırlayamadığımı hatırladım. Leylak olabilir

Eski 28-09-2011, 21:15   #1645
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Hasatınız bereketli olsun bizde cevizleri toplamaya başladık ama bizim de pilimiz bitti. Uzun sırıklarla onları aşağı indirmek çok zor oluyor. Hünnapların çok güzel olmuş afiyetle yemek nasip olsun..

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 21:08   #1646
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
Sevgili arkadaşım, bütün ürün hasatlarınızı Allah ağız tadıyla ve sağlıkla yemek nasip etsin. Bir an sizin bahçenizde olmak istedim.
Benim hünnaplar sizinki gibi güzel görünmüyor. Çünkü olgunlaşanlar ya dalında sönmüş balon misali asılı kalıyor, ya da yere dökülüyor. Ziraatçı monila hastalığı var demişti. Önerdiği ilaçla dört kez,daha ilk çiçekleri göründüğünde ilaçlamaya başlıyorum ama nafile.
Bana bu konuda önerileriniz olursa sevinirim.
Ellerinize ve emeklerinize sağlık canım.
Sevgi ve selamlar.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 10:07   #1647
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sevgili Sdurul ceviz hasatınız hayırlı olsun.cevizi artık daha farklı bi seviyorum
İnsanı anlatırken ceviz tabiri kullanılır mesnevide.Cevizin ,içinde sakladığı gibi insanında içindeki güzellikler anlatılıyor. 'cevizin dışına bakıp kabuğuna aldanma insanoğlu, içinde ne güzellik sakladığını bilirmisin'........
sevgiler..........

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 16:01   #1648
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Cevizler muhteşem görünüyor. Ağzım sulandı. Afiyetle yersiniz inşallah Cevizin çok şifalı olduğuna inanırım ben. Bir çok yemekte salata ve mezelerde aynı zamanda tüm tatlılarımda vardır. Kızıma da 6 aylıktan beri düzenli ceviz yediriyorum. Alıştı o da Hep kabuklu alırım marketlerden. Salonun ortasına bir örtü serip kızımla başına oturur kırarız. (4.5 yaşında) Onun kırdıkları bize hiç kalmıyor. Hemen kendi indiriyor mideye )

Ayrıca fotoğraflardan izledikçe müthiş keyifli göründü bana. Tabi ne kadar yorucu olduğunu siz bilirsiniz Yine de emeklerin sonucunun alınması, böyle hasat zamanı, tüm yorgunlukları unutturur insana. Bereketli hasatlar olsun inşallah..

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 16:10   #1649
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Bu arada yazmayı unuttum. Altın çilek tam güneş istiyor. Benimkiler güneşin altında yaz ortasından beri üzerinden meyvesi eksik olmadı. Hala üstü dolu. Yediklerimiz yetmiyor. Yerlere atıyor biçoğu kendini
Ama yanda komşu evde, yarı gölgede yeni yeni meyveler oluştu. Bilginize..

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 21:14   #1650
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili nurguldk, cevizi bizde çok sever ve kullanırız. Aklıma gelenler, kahvaltıda, tatlılarda, makarnada, hamur işlerinde, vs. Salonun ortasındaki manzara aynı. Şimdilerde kırmak için basit bir alet var, onu kullanıyoruz.

Altın çileklerin hazır fide alarak diktiklerimiz, ağaçların arasında gölgede kaldıkları için olsa gerek uzun süre çiçeklenmedi. Dolayısıyla meyvesi de olmadı. Eşim neredeyse sökecekti, korktular herhalde onlarda başladılar çiçek ve meyveye.

Benim tohumdan yetiştirdiklerim nice sonra dikildikleri halde hazırları geçtiler. Üzerinde pek çok çiçeği ve meyveleri var. Henüz tadına bakamadık, ama. Tohumdan yetiştirdiklerimin son durumları.

Name:  altın çilek çiçek.JPG
Views: 2271
Size:  43.2 KB

Name:  altın ç..JPG
Views: 1871
Size:  42.6 KB

Name:  altın çilekler.JPG
Views: 1853
Size:  54.7 KB

berçin ve Türkan beğendi.

Etiketler
antep fıstığı, ceviz silkme makinası, ceviz soyma makinası, chandler ceviz, zeytin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024