agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2009, 16:04   #1
Ağaçsever

murtan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
murtan / bahçe

Herkese meraba,
Bizde eşimle yıllarca hayalini kurduğumuz bahçeli eve 6 yıl önce tavşancıl'da aldığımız 600 m2 arsa üzerine geçen sene tek katlı bir ev yaparak kavuştuk.Kaba işlerin çoğu bitti bahçe düzenleme,toprak hazırlama,yeni bitki dikimi,çimlendirme gibi işlere yeni başlıyorum.
Herşeyi mümkün olduğunca kendim yapıyorum,Bu kadar çalışıp,tatlı bir yorgunlukla zihni adeta sıfırlayan başka bir uğraş yoktur heralde.İşin daha çok başındayım,gerçi ağaç konusunda şanslıyım çünkü bahçede 2 kiraz,3 ceviz,4 zeytin ağacım var,bunlara ilave olarak 10 adet limoni selvi,1 kiraz,1 şeftali ve 1de nar ağcı fidanı ilave ettim.
Verandanın bir köşesine begonvil çok istiyorum ama açıkçası endişeleniyorum,ev körfezin güneye bakan yamacında hafif eğimli rüzgara pek açık değil olur diye düşünerek 1 ay evvel ektim ama şansıma mart hatta nisan soğuk geçtiğinden heralde çiçekler döküldü yapraklar solgun yeşil bir durumda acaba bir umut bekliyorum.
Arka bahçede sebze yetiştirme hayalim var,toprağı ikinci kez belleyip hazır organik gübre ile takviye ettim ekim zamanına kadar bekleyecek,PDA dan gelen pembe domates tohumları fide olma yolundalar yakında buradaki yerlerini alacaklar.
Sevgili ağaçlar.net üyeleri değerli yorumlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen murtan : 21-04-2009 saat 14:18
murtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 16:25   #2
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Kolay gelsin. Bahçeni dizayn edince görmek isterim. Bahçe insanda stres atıyor.insanın yorgunluğu gidiyor.ben öyle hissediyorum . Eşinizle birlikte güzel bir bahçede yaşalnmanız dileğiyle..

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 16:33   #3
Ağaçsever

murtan's Avatar

İlk yorumun bir hemşerimden gelmesi güzel bir tesadüf.Bende Samsunluyum gerçi 4 yaşından itibaren İstanbulda yaşadım ama fırsat buldukça giderim.Şu an işin çok başındayım zamanla daha çok göze hitap edecek heralde.Gelişmeleri tabi ki fotoğraflayıp göndereceğim.teşekkür ederim.

Eski 17-04-2009, 16:58   #4
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Eviniz de, bahçeniz de çok güzel görünüyor. Güle güle oturun.

Hazır kiraz ve zeytin ağaçlarınıza imrendim.

Öneriler sizin bahçenizle ilgili kullanım koşullarınıza, isteklerinize göre gelebilir. Arka bahçeyi sebze için ayıracağım demişsiniz. Yanlar ve ön için planlarınız, tercihleriniz nelerdir? İklim, yön, güneş-gölge, su durumu da bilinmeli.

Bahçenize renk, hareket verecek çalı, çok yıllık ve mevsim çiçekler gerekiyor, değil mi?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 17:57   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
murtan'nın bahçesinin cenneti olması dileğimle

Sayın, murtan Bahçeli hayata hoş geldin demekle, yorumlarıma başlıyorum gençliğinin baharında böyle büyük bir karar vererek yeni bir dünya ya adımını atmış oluyorsun,çünkü bu dünya senin yaşantının özlemleriyle hayat arkadaşının katılımıyla çabalarınızla şekilendiğinde ortaya çıkan en ufak bir işin sonucuda sizleri dünyanın en mutlu insanı olacanızdan hiç şüphem yok ki siz olacaksınız, kurduğunuz bu dünyada eserlerinizin sizin moral hanenize hep artılar kazandıracak bu artılar size kendinizle rekabet yaratacak çabalara güç kuvvet sağlıyarak daha büyük işler yapma şevkiyle kendinizi aşmış bir başka insan olarak önceki hayatlarınızda olmadığınız kadar mutlu olacaksınız çünkü siz ellerinizle kendi cennetinizi kurma kararında başarıyı yakalayan nadir insanlar sınıfına da bulunuyorsunuz.

Sizin çok büyüğünüz olarak benim de dileğim bütün ailenizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşantınızın daim olmasıdır. Bahçenizle

Arkadaşım mesleklerimiz aynıymış ben meslekdaşlarımı kardeşlerim gibi sevmişimdir. Sayın Arkadaşım sen yeni üye olduğun için sana ağaçlar netteki epsody'i tanıtayım burdaki hobilerim benim uzmanlık alanım ben bahçe,toprak vede kompost konularının içinde varım, yardımım olursa elimden gelinin eniyisini yapmak isterim.

Ağaçlar nete hoş geldin

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 19:23   #6
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Eviniz çok sevimli ,o toprağının şu an ki duruşu bile ,kısa sürede çok düzenli bir bahçeniz olacağını gösteriyor.
Size önerim,öncelikle bahçenizde olmasını istediğiniz bitkilerin listesini çıkarın.Bahçede nerelere dikmeniz gerektiğini belirleyin ,hiç aceleye getirmeyin.Böylece çoğumuzun yapmış olduğu hataları yapmamış olursunuz

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 08:18   #7
Ağaçsever

murtan's Avatar

Değerli büyüğüm epsody,
<Güzel temennileriniz için çok teşekkür ederim,yazdıklarınızı okuduktan sonra haftaya daha bir şevk ve heyecanla başlıyorum.Aranızda olmak çok güzel tekrar teşekkürler..

Eski 20-04-2009, 08:42   #8
Ağaçsever

murtan's Avatar

Sayın Sabah,
Hazır ağaçların olması gerçekten büyük şans,evi konumlandırırken hiçbir ağaca zarar vermemeye çalıştım,onlarda bana mükafatını fazlasıyla veriyorlar.Sadece en büyük kiraz ağacım geçen sene yaprak açmadı,nedenini anlayamadığım bir şekilde kurudu.Bu sene de aynı şeyi görünce kesmek zorunda kaldım,zaten kiraz ağacının çok narin olduğu söyleniyor.
Yan bahçeye çim ektim yer yer seyrelmiş bir görüntü olsada bayağı büyüdüler, sanırım zamanla daha da sıklaşırlar.Çim yaparken yüzeye yakın tohumları karıncalar sağolsun bayağı bir miktar taşıdılar,çekirgelerde onlara eşlik etti.Limoni selvilerin önüne de sıra halinde şimşir ektim bu hafta sonu fena olmadı doğrusu.Duvarın hemen altına köşeyede Samsundan annemlerin köydeki evinde asma getirtmiştim 4 çelik hepsi tuttu,oraya bir çardak yapmayı düşünüyorum.
Ön bahçeye bu sene şimdilik pek dokunmayacağım kendi doğal çimini biçip sulayarak kurutmamayı düşünüyorum.Daha sonra kendimce bir peyzaj planlayıp düzenleyeceğim.
Evin konumu denize bakan bir hafif eğimli yamaçta,cephe güneye bakıyor.Çok sert rüzgar almıyor.toprakta oldukça verimli.Gün boyu güneş alıyor.Su olarak şebeke suyu kullanıyorum.Yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eski 20-04-2009, 08:46   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba Murtan
öncelikle çok şanslı olduğunuzu düşünüyorum toprağınız verimli görünüyor. Bakçenizin büyüklüğü ve yapısı benimkine çok benziyor. Benim tijli ve sarmaşık begonvilim ve sundavilim akfırat ortamında kışın korumaya almama ragmen ne yazıkki kurudu. Öncelikle bir bahçe planı oluşturun bence Ve nereye hangi tohumu ektiğinizi mutlaka not alın..İlk aklıma gelen limoni servilerin altını yaklaşık 50-60 cm lik alana ilk sıraya beyaz allisyum arka alannı komple kırmızı begonya ile doldurmak. Kolay gelsin.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 09:24   #10
Ağaçsever

murtan's Avatar

Bu hafta sonu çektiğim fotoğraflar....

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2009, 10:39   #11
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murtan Mesajı Göster
.. Ön bahçeye bu sene şimdilik pek dokunmayacağım ...
Yıl sonunda bakarız, dokundunuz mu dokunmadınız mı!

Havalar güzelleştikçe, çevredeki çiçekleri gördükçe, üstelik bir de agaclar.net'te dolaştıkça bakalım nasıl duracaksınız?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 14:38   #12
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Hoşgeldiniz

Ağaçlar.net'e hoşgeldiniz.
Yakında sizin de bahçenizin bir cennet köşesi gibi olacağını hep birlikte göreceğiz.Kolay gelsin.

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 16:31   #13
Ağaçsever

murtan's Avatar

İnşallah,zaman ve emek her zaman karşılığını verir.Teşekkür ederim.

Eski 20-04-2009, 16:43   #14
Ağaçsever

beryun's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2008
Hayırlı olsun sayın Murtan,aynı aşamalardan geçiyoruz gördüğüm kadarıyla sizin agaclarınız bu yaz gölgelenmek için hayli kolaylık sağlayacaktır.Ben de ağaçlarımın bir an evvel büyümeleri için öpüp kokluyorum hala...

beryun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 12:09   #15
Ağaçsever

murtan's Avatar

Annemlerin köydeki evi..

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Eski 21-04-2009, 12:50   #16
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Murtan, çok şanslısınız, hem de üç kere
Birncisi, bahçeniz çok geniş, ikincisi, toprağınız çok verimli görünüyor ve arazi düz, üçüncüsü ve en önemlisi de, Ağaçlar net i bulmuşsunuz.
Bahçenizi olur olmaz bir sürü bitki ile doldurup sonradan pişman olmak yerine planlı programlı bir başlangıç gerçekleştiriyorsunuz.
Bunun için bahçesi olan tüm arkadaşlarımızdan çok değerli fikirler alabilirsiniz.
Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuz tüm sorunlarınızla ilgilenen değerli Ziraat mühendisi üyelerimiz var.
Bizler de size moral ve fikir desteği veririz, bu sonbahara gelmeden bahçeniz cennet gibi olacak, haydi kolay gelsin.

pares beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 22:16   #17
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Adalet Hanım'a ilave olarak. 4. şansınız da annenizin bahçesi.Oradan nakil yapacağınız çiçekler de mutlaka vardır. Umarım bahçenizde iri çiçekli dahliayetiştirirsiniz. Birgün gelir de sürekliyaşayacağım bahçelibir evim olursa mutlaka iri çiçekli dahlia ekeceğim. Balkonda ve saksıda başarılı olamadım.

Dahlia (Yıldız çiçeği)

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 07:26   #18
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Beşincisini de ben ilâve edeyim, elimdeki tohum ve fidelerimle yardıma hazırım. Siz neler istiyorsanız listeleyin, el birliği ile yaparız.
Agaclar.net'e hoş geldiniz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 10:04   #19
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2005
Galeri: 2
Sayın Murtan,
Bahçeniz ve eviniz oldukça hoş, güle güle oturun.
Begonvile için şimdilik üzülmenize gerek yok, çiçeklerin dökülmesi oldukça doğal. Marmara bölgesinde Nisan ayında begonvile serada değilse çiçek açmaz ve barındırmaz. Bu bitki genel anlamda Marmaraya uygun olmadığı için toparlanması uzun sürebilir.
Kış ayında ise bitkiyi kar ve soğuktan etkilenmemesi için kök ve gövdesinin büyük çoğunluğunu bir şekilde korumaya çalışın.

Bu arada Sayın Murtan siznle Bayramoğlu' nda çiçekçi de karşılaşmız da olabiliriz.

Selamlar,

Hasan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 10:23   #20
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de Manyas'a Begonvil ekmiştim. Sıklamen rengi en dayanıklısı demişlerdi.
Kuytu bir yere ektim ilk sene güzel de çiçeklenmişti.
Kışın, onu güzelce sardım, aynı apaçi çadırı gibi yaptım, çadırın altında da 15 mumluk bir ampul yaktım, ısı versin diye. O kışı atlatık.
Ertesi sene, nasılsa büyüdü, iyice de köklenmiştir diye, fazla özen göstermeden sardığımdan hüsrana uğradım, dondu.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 20:30   #21
Ağaçsever

murtan's Avatar

Sn.Adalet hn,Sn.Vildan hn.çok teşekkür ederim.Dahlialar gerçekten çok güzel,nereye ekeceğim kesinleşinsce mutlaka bahçede olmasını istiyorum bende.

Eski 25-04-2009, 20:32   #22
Ağaçsever

murtan's Avatar

Sn.Güler nazik teklifiniz için teşekkür ederim,neden olmasın...

Eski 25-04-2009, 20:38   #23
Ağaçsever

murtan's Avatar

Sn.Hasan,siz öyle deyince bende hatırladım,Bayramoğlunda begonvil arıyordum o zaman sizinle kısa bir muhabbetimiz olmuştu bu konuda.İşte internetin gücü buradada karşılaştık.Tekrar görüşmek dileğiyle...

Eski 27-04-2009, 11:26   #24
Ağaçsever

murtan's Avatar

Bahçemdeki ceviz ve kiraz ağaçları üzerinde ekte resimlerde görüldüğü gibi yosunlanmış bölgeler var,uzun zamandır böyleler.Bunların ağaçların sağlığına etkisi nedir,ortadan kaldırmak için mümkün olan en az kimyasal içerikli çözüm ne olabilir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen murtan : 27-04-2009 saat 12:25
Eski 27-04-2009, 11:28   #25
Ağaçsever

murtan's Avatar

Bu da kirazların son hali...

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2009, 12:27   #26
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sayın Murtan, bahçenizde şebeke suyu ile sulama yaptığınızı yazmışsınız. Kuyu açtırmayı düşünmüyor musunuz? Bahçeniz oldukça büyük ve malesef şebeke sularımızda (en azında İzmir'de) aşırı derece kireçli.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 14:06   #27
Ağaçsever

murtan's Avatar

Sn.Koyuyeşil,
Şebeke suyunun durumunu çok net bilmiyorum ama su kaynattığımız kaplarda aşırı bir kalıntı bırakmıyor,kireç bakımından sanırım çok kötü değil.Kuyu işini çok araştırmadım işin açıkçası ama tahminimce ulaşmak için bayağı derine inmek gerekecek.Birde toprak katmanı altında oldukça sert kayalık bir zemin var.

Eski 27-04-2009, 15:12   #28
Ağaçsever

bulik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Sevgili Murtan,

Güle güle oturun, hep mutlu olun...

bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 20:26   #29
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2005
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murtan Mesajı Göster
Sn.Hasan,siz öyle deyince bende hatırladım,Bayramoğlunda begonvil arıyordum o zaman sizinle kısa bir muhabbetimiz olmuştu bu konuda.İşte internetin gücü buradada karşılaştık.Tekrar görüşmek dileğiyle...
Sayın Murtan,
Begonvil ile ilgili açıklayıcı bilgiler aşağıdaki linktedir.
Selamlar.

Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.)

Hasan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 21:24   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2009
oldukça güzel.ellerinize saglık.

karagoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024