agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2009, 14:12   #181
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sarı güzel 2'yi burada bir peyzajda görmüştüm. Bir sorayım bakalım onlar biliyorlar mı adını

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 14:17   #182
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu arada beyaz taşlar ve kadife çiçekleri çok çok güzel olmuş

Beyaz cam güzellerinin yanındaki kırmızı çiçekler ne?

Eski 15-05-2009, 14:19   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Sarı güzel 2'yi burada bir peyzajda görmüştüm. Bir sorayım bakalım onlar biliyorlar mı adını
Onlar da "sarı güzel" derler çünkü etiketinde öyle yazıyor

Etiketine bir de latince isim yazmışlar ama nette olmayan latince

Sarı güzel de Akdoğa çıkışlı.

Güler Hn.Akdoğa'ya gidecekti

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 14:26   #184
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster

Vildan Hanım, keşke bulabilsek, hele kokulusu olsa...
Sarı komar/orman gülü, kokuludur.

Orman Gülü, Komar (Rhododendron)

Dağ taş sarı komar-orman gülü dolu ama...

Bu işi Romantik Serseri çözer derim

Eski 15-05-2009, 15:24   #185
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Parça parça fotoğraflar yapılanlara ilişkin ipucu veriyor ya genel fotoğrafları da bekliyoruz.

Bu arada yağmur zinciriniz var galiba. Memnun musunuz?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 16:13   #186
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Yağmur zincirinden yanlışlıkla ince almamıza rağmen çok memnunum. Epeyce pahalı bir malzemeydi, pek anlamıyorduk bu işlerden, normali budur dediler aldık ama aslında daha kalınlardan olması daha iyi olurmuş veya bundan çift sıra yapanlar da var. Bence çok dekoratif duruyor, aşağıya kadar inen yağmur borusunu sevmiyorum.

Bir şey daha paylaşmak isterim; yağmur oluklarını değiştirirken pergola kenarlarına bakırı, çatıya gri rengi seçmiştik. Şimdiki aklım olsaydı her yere bakırı seçerdim. Fiyatta fark yoktu. İlk döşenirken sapsarı rengiyle hiç hoş durmuyor ama iki haftada oksitlenip, doğal görünüme kavuşuyor. Bakır oluğa çok pahalı derler ama şu metreyle satılıan, eksiz olan, yerinde hazırlanan oluklarda fiyat diğerlerine göre çok daha ekonomik ve bakırla diğeri arasında fark yok. (Belki işe yarar bilgilerdir)

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 20:42   #187
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Hepsi muhetşem. Nazar değmesin.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 21:20   #188
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sevgili Limon cicekleriniz cok güzel nazar degmesin. Orman gülü yavas büyüse de zaman icinde oldukca genis bir alan kaplar umarim bunu düsünerek ekmissinizdir. Bu arada kokulu olan cesitleri olsa da tümü kokulu olmuyor bunu da eklemek isterim ama benim de en sevdigim agaclardan biridir. Kisin yapraklarinin yesil kalmasi da ayrica bir arti puan.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 21:23   #189
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Sayın Limon, bahçenizin coşma dönemi kapıda sanki, çok az kalmış genel görünümlü fotoğraflar görmeye, diye düşünüyorum. Hadi bakalım biraz daha sabır...

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 18:18   #190
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Limon, fırsat bulup yazamadım ama bahçen yine çok güzel. Nejla K.nın da yazdığı gibi, yakında neler göreceğiz neler...

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 20:51   #191
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Nejla Hanım'ın yazdığı gibi bitkilerin coşmasına az kaldı gibi, merakla bekliyorum. Sağol Kirazcığım. Çiçeksever, "Orman gülü" çiçek açmayan tepelerinden hemen sürgünler vermeye başladı bile, inşallah keyfi hep yerinde olur.

Merakla beklediğim tohumdan yetiştirdiğim fideler de var. Ne olduklarını tamamen karıştırdıklarım. Her yere bir şeyler serpiştirmişim, havaların ısınmasıyla hepsi büyümeye başladılar. Çiçeklendiklerinde anlayacağım ne olduklarını, sürprizli oluyor daha heyecanlı tavsiye ederim Yere ektiğim tohumlar ya çıkmazsa diye bir saksıya da biraz biraz serpiştirmiştim, çıkmayınca başka tohumları da serpmişim, şimdi saksı tam bir perşembe pazarı, nasıl olacak göreceğiz

Bugün Nilüfer akvaryumu önünü düzenlemeye devam ettim. Akvaryumun içinden çıkan mercanları, taşları dışında kullandım. Akvaryumun suyu yarımdı, nilüferlerin yaprakları görünmeye başlayınca bugün suyunu tamamladım, camı kırmızı bir şeyle kaplanmıştı temizledim. Suyu devirdaim olmadığından (böyle gerektiğinden) haliyle bulanık ama yine de camını temizleyince daha güzel oldu. Nilüfer inşallah bu yaz açar, çok istiyorum çiçeğini görmeyi. Yarın bulabilirsem 2 adet Koi alacağım.

Eski 16-05-2009, 21:04   #192
Ağaç Dostu

Clematisler tüm güzellikleri ile kendini göstermeye başladılar ama asıl gösteri toplu açınca...

Bu arada piilu yu merak ediyorum.Nette farklı resimler var.Siz de var mı piilu.

Eski 16-05-2009, 21:25   #193
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Evet, kesinlikle haklısınız. Hava biraz serince gitse çiçeklerin ömürleri çok uzun oluyor ama ani bastıran sıcaklarda tomurcuklar açana kadar ilk açanların bozulmasından korkuyorum. Bu sene çok ümitliydim o internetteki bol çiçekli görüntüyü yakalayacağımdan. Pazartesi sıcaklık biraz düşecekmiş (Hava durumunu bile sırf bunun için takip ediyorum)

"Piilu", " Papa" dediğimiz mi? Eğer oysa eciş bücüş bir fide almıştım, gelişimi güzel gidiyor belki bu sene bir iki çiçek verir.

"Armandii" nin de çiçek zamanı geçmiş diye yazıldı, henüz hiç çiçeğini göremedim ama bitki pek keyifli. Dalların dip kısımlarından yeni bir şeyler sürmeye başladı, belki çiçek tomurcuklarıdır, açarsa bana sürpriz olacak, hem çiçeğini hem kokusunu çok merak ediyorum.

Eski 16-05-2009, 21:28   #194
Ağaç Dostu

Piilu, papa değil.

Bauhauslarda halen satılan, Dr.ruppel e en çok benzeyen clematis.

Name:  F70602J.jpg
Views: 5507
Size:  45.7 KB

http://www.willemsefrance.fr/boutiqu...9-1ef279ecd3b0

Eski 17-05-2009, 23:10   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Yazayım diyorum unutuyorum. Şu fotoğraftaki bahçe kapısı bana çocukken okuduğum bir romanı hatırlatıyor. Adı Esrarlı Bahçe gibi birşeydi. Görkemli bir bahçenin sahibi olan bir kont birşeye sinirlenip bahçenin bir tarafına bir duvar yükseltiyor. Bir yerde kapısı var, o kapıyı da sarmaşıklarla örtüyor. Birgün bahçede oynayan çocukları bu kapıyı bulup terkedilmiş bahçeye giriyor. Olaylar gelişiyor

Böyle sürprizli bahçeleri çok seviyorum. Burada bile güller açtı. Bir genel fotoğrafı artık dörtgözle bekliyorum. Unutmadan, bir de sedirlerin yenilenmiş hâlini... Çok selam ve sevgiler.

Düzenleyen seleste : 18-05-2009 saat 22:51 Neden: fotoğraf
seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 11:40   #196
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sayın Seleste. Kitabın adı ''Gizli Bahçe''. Çocukken en severek okuduğum kitaplardan biriydi. Adam eşinin vefatından sonra, eşine ait olan bahçeyi üzüntüsünden kapatır. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan oğlu, mutsuz ve hastalıklı bir çocuktur. Birgün akrabalarından birinin kızı uzun dönemli onların yanında yaşamaya gelir. Özetle, çocuklar bahçeyi keşfedip, orda inanılmaz güzellikler yaratırlar. Üstelik adamın oğlu tamamen iyileşip sağlığına kavuşur. Adamda eski mutlu günlerine geri döner. Bir bahçe neler yapabilir, bunu anlatıyor

Sevgili Limon, en az gizli bahçe kadar güzel bir bahçen var, burada bu kitaptan bahsetmek çok da yanlış sayılmaz

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 12:26   #197
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ben de bir sediri, bir de akvaryumun son halini çok merak ediyorum
Bir de aranjmanları,
Bir de, bir de bir de...

Eski 18-05-2009, 14:56   #198
Ağaç Dostu

limon's Avatar

"Gizli Bahçe" kapısına benzeyen, benim sebze bahçesine açılan kapı Ben de o romandan esinlenerek sarmaşıkla kaplamayı planlamıştım. Bu sene sarmaşıklar daha da güzel kapattı. Yapacak daha çok işim var. O merdivenin alt basamağı kırıldı. Şimdi oraya daha doğal görünecek basamak yapmak istiyorum. Güler Hanımın bahçesinde vardı. Toprağın üzerine dizeceğim kayraklarla basamak yapacağım, basamakların arasına bodur çiçekli bitkiler dikeceğim.

Nilüfer Akvaryumuna dün iki adet Koi aldı eşim. Alıştılar bile yeni yerlerine. "Duman" (kedimiz) akvaryuma giriş kapısını aramaktan telef olmuş durumda. O'na da yeni heyecan çıktı iyi oldu. Akvaryumun önündeki bitkiler daha boylanmadıklarından, biraz daha bekliyorum fotoğraflamak için. Koyu Yeşil, gönderdiğin Gala ilk defa çiçek açacak. Yarın açar sanıyorum. Galanın ön tarafına KGürsan'dan gelen Lalegül fidelerini diktim, soluna da adlarını unuttuğum çıkınca hatırlayacağım soğanlıları. Boy sırasına göre aranjman yapmaya çalıştım ama bitkilerin çoğunu tohumdan, soğandan veya fideden yetiştirdiğimden gelişmeleri biraz daha geç oldu. Güzel olacak ama sanırım.
"Sarı Güzel 1" dediğim "Sarıkız" ı bugün akvaryumun bir köşesine yerleştirdim. Bol suyu seviyormuş, bundan daha bol su bulamaz Bugün, gözüme daha hoş göründü o köşe. Her gün karşısına geçip bakıp, beğenmediğim yerleri kamufle etmeye çalışıyorum. "Tamamdır" diyene kadar göstermeyeceğim size

Sediri ben daha o zaman yaptım. Kışın içerde kullandım, iki hafta kadar önce çıkardım dışarıya. Onun arka tarafını da çiçeklendirmek istiyorum, daha tam karar veremedim.

Yaseminler bu yıl hiç olmadıkları kadar açacak gibiler. Merakla bekliyorum. Ortancalarım da pek keyifliler.

Çimler her zamanki gibi, olsa bir dert olmasa bir dert durumundalar. Hava iki gün sıcak gitti, güneşin en çok geldiği bölge sararmaya başladı bile. İki gün sabah akşam bol sulayınca toparlanmaya başladı. Turf-Set uygulamasını yapacaktım ama bugün çok rüzgarlı, yarınki duruma göre bakacağım.

"Gül" ler bana çok naz yapıyor, kızıyorum. Bu sene çok özen gösterdim, özel gübreler aldım, kutuda yazılanları birebir uyguluyorum. Kokulu Pembe Asma Gülüm ilk defa bol tomurcukta, tek tük açan var, iki güne kadar çoğu açar gibi görünüyor. Diğerinin tomurcukları daha küçük, haftaya ancak açar gibi...

Sebze bahçemi bu sene daha çok seviyorum. İlk sefa 3 adet enginarım var. Baklalarım oldular, 2,5 kg kadar topladım. İnsanın kendi yetiştirdiği ürünlerin lezzeti bambaşka... Bezelyeler de olmaya başladılar. Nanelerde bu sene böcek yok, başlarına bir şey gelmeden, toplayıp kurutmak gerek.

Vişne ağacım çok meyve verecek gibi ama Kayısı da bu sene pek meyve yok. Armut, Ayva da fena değil gibi. Dökmezlerse ilk defa bu sene meyve verecekler gibiler.

Düzenleyen limon : 18-05-2009 saat 19:10
Eski 18-05-2009, 15:29   #199
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Çok güzel gelişmeler. Resimleri bekliyoruz

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 18:28   #200
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Bahçeniz yine muhteşem,ellerinze sağlık..

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 21:12   #201
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Limon ben de heyecanla bekleyenlerdenim.
Gülünü sana ulaştıramadığım için üzgünüm, ne şansızlık. Buluştuğumuzda gül yanımda olmuyor, koli ile gönderteyim diyorum, sen zor oluyor diyorsun. Ama merak etme senin için ben bakıyorum.
Güzel bahçene de çok yakışacağından eminim.
Bizim de kayısı ağaçlarında ve eriklerde fazla meyva yok gibi.
Kirazlar ve vişneler çok vereceğe benziyor.
Ben de sık sık bakla topluyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 22:15   #202
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağolun Ardabora.

Güler Hanım, gülüm emin ellerde onun için rahatım

Eski 18-05-2009, 22:17   #203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Sevgili Koyuyeşil,
Kitaba dair bütün ayrıntıları hatırlıyordum aslında. Olur ya, kapı ile ilgili çağrışım, sarmaşıklı kapıyı, zihinlerimizde kitaptaki üzücü ayrıntıları da çağrıştıracak sevimsiz bir nesneye dönüştürür. O yüzden ayrıntıya girmeden " kont birşeylere sinirlenip bahçeye duvar ördürmüş" demeyi yeğlemiştim.

Üçümüzün de sarmaşıklı kapıya bakarken aynı kitabı düşünmemiz ilginç değil mi ?

Sevgili Limon'a bir de yağmur zincirinin ne olduğunu soracaktım. Selamlar.

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 22:37   #204
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
Akvaryumun önündeki bitkiler daha boylanmadıklarından, biraz daha bekliyorum fotoğraflamak için.
Merak ediyoruz ama.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 10:49   #205
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
... merdivenin alt basamağı kırıldı. Şimdi oraya daha doğal görünecek basamak yapmak istiyorum...
Bir bahçede çok kalın, yıllanmış keresteden yapılmış basamak görmüştüm. Toprağın içinde çok doğal, hoş görünüyordu. -Fotoğrafını arayayım-

Alıntı:
..Çimler her zamanki gibi, olsa bir dert olmasa bir dert durumundalar. .....

"Gül" ler bana çok naz yapıyor, kızıyorum. .. ..
Bahçe sahiplerinin çim ve gül ikilisinden çektiği nedir!

-Bizde az olduğu için üstüme alınmıyorum-

Eski 20-05-2009, 11:27   #206
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Fotoğrafı iyi çekememişim, tahtalar parlak çıkmış ama fikir verir.
Name:  tahtamerdiven.jpg
Views: 1789
Size:  33.9 KB

Eski 20-05-2009, 13:14   #207
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağolun Sabah. Buna benzer uygulamayı traverslerden de yapıyorlar. Güzel duruyor gerçekten, bahçe yeni değil de yıllanmış görünüme kavuşuyor. Şimdilik elimdeki taşları değerlendirip, ucuz çözüm yoluna gideyim diyorum...

Nilüferler 4 yaprak çıkardılar, Koinin ufak olanını daha hiç göremedim, büyük olanı çok keyifli. Suda devirdaim olmadığından bulanık, Nilüferler için böyle gerekiyormuş.
Yaprakların ve suyun yüzeyindekiler çamların polenleri. Bir haftaya kadar biterler, bir yağmur yağsa hemen gidiyorlar ama bu sıra her yer sarı pudra gibi bunlarla kaplı.
Name:  006.JPG
Views: 1912
Size:  46.5 KB

Camdakiler Dumanın ayak izleri. Bütün gün başında dört dönüyor
Name:  009.JPG
Views: 1895
Size:  57.1 KB

Koyu Yeşil tanıdın mı? Yaprakları az çünkü ilk başta çıkan büyük yaprakları salyangozlar veya tırtıllar delik deşik edince kesmek zorunda kaldım.
Name:  002.JPG
Views: 2365
Size:  66.9 KB

Şu zerafete bakar mısınız? Zenfree, açtı mı seninki de? Beklediğimden daha büyük açtı çiçeği, bayıldım... Bu bölgenin tamamına Gala dikebilirim ilerde. Hem yaprakları hem çiçeği çok çok güzel.
Name:  003.JPG
Views: 2044
Size:  40.7 KB

Eski 20-05-2009, 13:26   #208
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Şimdi bu Clematisleri boydan çekebilmem için merdivene çıkıp üstten alta çekmem gerek. O kadar uğraşamadım. Size parça parça çektim ki çiçekleri daha belli olsun. Sırasıyla en üstten alta yerleştirdim. Siz gözünüzde canlandırın. En üstte açık renkliler deli gibi açtılar, orta kısımlarda onlara koyu pembeler eşlik ediyorlar, Koyu Morlar ise sadece alt kısımda açtılar.

Burda kaç çiçek var? 7? 8? (Havam batsın )
Name:  011.jpg
Views: 1776
Size:  45.1 KB

Name:  013.jpg
Views: 1753
Size:  34.4 KB

Name:  014.jpg
Views: 1829
Size:  45.0 KB

İlk defa bu yıl bahçeme aslanağzı diktim. Renkleri çok hoşuma gitti. 1 hafta oldu fideleri dikeli, daha da gürleşip serpilecekler sanıyorum.
Name:  023.jpg
Views: 1837
Size:  38.6 KB

Düzenleyen limon : 20-05-2009 saat 14:04
Eski 20-05-2009, 13:30   #209
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Didiscus Caeruleus un açması için iki senedir uğraşıyorum biliyorsunuz. Upuzun dalda ufacık çiçek diye beğenmemiştim ilk başta. Değişik renkleri de açtı, tam açınca çiçek formu çok güzel oldu. Çiçek sapı 60-70 cm kadar, enteresan bir çiçek. Suyu çok seviyor. Denemek için akvaryuma da iki kök diktim. Belki uzayıp suyun üzerinde çiçek açar. O zaman hepsini dikerim akvaryuma. Belki o zaman daha büyük çiçeklenir. Kibar duruyor ama değil mi?
Name:  017.JPG
Views: 2100
Size:  58.2 KB

Name:  016.JPG
Views: 2185
Size:  49.6 KB

Adı "Linum Grandiflorum". Kaya bahçelerine uygun bitkiler ararken bulup aldım. Çiçekten yaprakları görünmüyor, çiçek rengi insanın gözünü alıyor.
Name:  019.jpg
Views: 2910
Size:  42.0 KB

Mora sarıyı çok yakıştırırım. Bu bitkiyi de üsttekiyle aynı yerden aldım, "Aster". Çiçekleri ufak ama renkleri çok güzel. Kaya bahçesine uygun dediler.
Name:  020.jpg
Views: 2691
Size:  41.1 KB

Bauhaus dan (Akdoğa) almıştım, "Bodur Begonvil" . İlk aldığımda üzerinde çok çiçeği vardı ama sallanınca hepsi döküldü. Saksısını değiştirip yeni yerine alışınca açtı bu çiçeklerini. BU yaz bol çiçeklenecek inşallah.
Name:  022.JPG
Views: 1976
Size:  66.1 KB

Düzenleyen limon : 21-05-2009 saat 13:55
Eski 20-05-2009, 14:01   #210
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Havam batsın mı?

Vallahi havanız iyi olsun. Ben Nisan'da açıp biten Pembe montana ile bile havalanmıştım. Bir dahaki seçimimde çiçeklenme süresine dikkat edeceğim.

Alıntı:

Burda kaç çiçek var? 7? 8? (Havam batsın )

İlk defa bu yıl bahçeme aslanağzı diktim. Renkleri çok hoşuma gitti. 1 hafta oldu fideleri dikeli, daha da gürleşip serpilecekler sanıyorum.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024