agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2011, 22:15   #1171
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Fikret Bey, diğer türleri bende de yeni filizleniyor, Armandii yaprak dökmeyen, baharda çiçeklenen bir tür. Clematislerin kışın çiçeklenenleri de var. (Bende yok)

Sevgili Tturt, yazdığınız güzel dileklere teşekkür ederim.

Hepimiz, ailemizle, dostlarımızla, keyifli, sağlıklı, rengarenk, mis kokulu, bol meyveli-sebzeli bir sezon(lar) geçirelim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 23:41   #1172
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Amin.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 23:43   #1173
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Eski 01-04-2011, 07:39   #1174
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Doğru söze amin denir.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 09:02   #1175
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Limon,
Bahar bahçenize göz kırpmışBu güzellikler içinde selluka da hoş dururdu.Benim çeliklerin hepsi kurudu.Üstelik en çok üzüldüğüm şey de 1 yaşındaki sellukamın da tüm gövdesinin çürüyüp kaybolması oldu

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 09:13   #1176
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Limon,
Bahar bahçenize göz kırpmışBu güzellikler içinde selluka da hoş dururdu.Benim çeliklerin hepsi kurudu.Üstelik en çok üzüldüğüm şey de 1 yaşındaki sellukamın da tüm gövdesinin çürüyüp kaybolması oldu
Sevgili Yılmaz, ümidinizi kaybetmeyin. Benimkinin de gövdesi çürüdü ama kökünden ümitliyim, çok inatçı ve dal vermeye hevesli bir bitki.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 09:19   #1177
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sevgili Yılmaz, ümidinizi kaybetmeyin. Benimkinin de gövdesi çürüdü ama kökünden ümitliyim, çok inatçı ve dal vermeye hevesli bir bitki.
Daha önce clematisim de böyle olmuş ve bir daha sürgün vermemişti.Umutla her sabah saksıya koşuyor ve bana süpriz yapmasını bekliyorum.Geçen yaz bize yaşattığı sevin ile avunuyorum çünkü ne emek harcadım ama umarım Nisan ayında hareketlenme yaşar da beni yanıltır.Çünkü Sevgili Memet Bey'e göre Nisan-Mayıs sürgün zamanıymış.Sizinki de epey büyümüştü.

Eski 04-04-2011, 07:15   #1178
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Daha önce clematisim de böyle olmuş ve bir daha sürgün vermemişti.Umutla her sabah saksıya koşuyor ve bana süpriz yapmasını bekliyorum.Geçen yaz bize yaşattığı sevin ile avunuyorum çünkü ne emek harcadım ama umarım Nisan ayında hareketlenme yaşar da beni yanıltır.Çünkü Sevgili Memet Bey'e göre Nisan-Mayıs sürgün zamanıymış.Sizinki de epey büyümüştü.
Hic kaygilanmayin Yilmaz bey, yakinda o kuru dallarin nasil bir güzellige dönüstügünü görüp sasiracaksiniz. Ilk yil ben de ayni korkuyu yasamistim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 09:30   #1179
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Ben geçen yıl diktiğiniz ters lale'leri merak ediyorum, ne durumdalar ?

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 12:11   #1180
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Nurcan Hanım, yoklar maalesef. Soğanlarını geçen yıl çiçekleri geçince topraktan çıkarmıştım ama çoğunda minik beyaz böceklenmeler olduğunu görmüştüm. 3-5 tane sağlam görünenleri ayırıp saklayıp Şubat gibi toprağa ektim ama maalesef çürüdüler.

Ama bu demek değil ki ters lalelerden vazgeçtim. Seneye onlar için özel bir yer hazırlayıp soğanlarını ekip, hiç yerlerinden çıkarmayacağım. Yani doğadaki koşulları sağlamaya çalışacağım. O kadar güzellerdi ki doğruyu bulana kadar defalarca denemeye razıyım.

Bu arada Armandii yağmur altınca çiçeklerini sergiliyor. Artık çiçekleri iyice yoğunlaştı.

Burada yanyana 3 fotoğrafı birleştirdim. Gözümle gördüğüm gibi sizlere göstermek istiyorum ama mecburen boyut küçültürken büyük kayıplar oluyor. Armandiim Yaseminlerimle kafa kafaya yarışıyor artık.
Name:  ARMANDI2I.jpg
Views: 1124
Size:  55.2 KB

Şu anda bahçedeki tek çiçekli bitkim Clematis Armandii...
Name:  IMG_8614.JPG
Views: 1066
Size:  62.3 KB
Name:  IMG_8615.JPG
Views: 1049
Size:  56.8 KB

zelish beğendi.
Eski 04-04-2011, 12:36   #1181
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Clematis'in sizi nasıl mutlu ettiğini tahmin edebiliyorum zira benim ki 10 cm'lik boyu ile beni gülümsetebiliyor

Ters lale'lere üzüldüm ,dediğiniz gibi sevdiysek olana kadar deniyeceğiz.Ben de daha önce denemiştim, çiçeklerini göremeden çürümüşlerdi.Bu yıl pazar dan 2 tane alıp diktim.
Şimdilik iyi görünüyorlar .

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 15:00   #1182
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Merhaba Sayın Limon

Bahar geldi çayır çimen yürüdü
Yaylaya göçmenin zamanı geldi
Dağlar yeşil giydi karı eridi
Suyundan içmenin zamanı geldi

Aşık Hüdai

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 15:38   #1183
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Merhaba Sayın Limon

Bahar geldi çayır çimen yürüdü
Yaylaya göçmenin zamanı geldi
Dağlar yeşil giydi karı eridi
Suyundan içmenin zamanı geldi

Aşık Hüdai
Bu yıl bahar oldukça geç geldi galiba..Bitkiler geç uyandılar.Senin gözlemin ne yönde Cumhur Abi?

Eski 08-04-2011, 19:59   #1184
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Merhabalar Cumhur Bey, hoşgeldiniz.

Bu sabah tembellik etmeyip çimleri biçseydim, akşam üstü yağan yağmur çok iyi gelecekti. Bir hafta kadar yine yağışlı ve soğuk gidecekmiş. Çimler diz boyu olacak bu gidişle.

Sevgili Yılmaz, bitkilerin geç uyanması konusunda ben katılamıyorum sana. Mesela bahçemdeki armandii geçen yıl Mayısta çiçeklenmiş bu yıl Mart sonunda. Erikler çiçeklerini açtı da döktüler bile. Çağla satılmaya başladı bile. Bence sebebi kışın ılıman geçmesi.

İstanbul'da pek bahar yaşanmaz zaten kıştan direkt yaza geçilir. Bir gün önce palto giyerken ertesi gün tshirt giyilir genelde.

Eski 09-04-2011, 02:11   #1185
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Bu yıl bahar oldukça geç geldi galiba..Bitkiler geç uyandılar.Senin gözlemin ne yönde Cumhur Abi?
Yılmaz Bey,

Maallesef bizim buralara daha bahar geldi sayılmaz. 15 gündür ne güneş görüyoruz, ne de bir hareketlenme. Her halde 6-7 gün daha bekleriz.

Sayın Limon'a bir komuda katılıyorum. 20 gün önce yazdan kalma günler vardı. Bir hafta sürdü. Tüm bitkiler uyandı diyebilirim. 15 gündeb bu yana da güneş gözükmüyor nerdeyse. Yağış ve soguk hava hüküm sürüyor.

Eski 10-04-2011, 12:35   #1186
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Şu anda bahçedeki tek çiçekli bitkim Clematis Armandii...

Sevgili Limon Clamatis Armandiye maşallah,şimdilik tek çiçekli bitkiniz armandi olsa da yakında gözümüzü şenlendirecek fotoğraflar gelecektir bahçenizden

Düzenleyen loveflower : 10-04-2011 saat 12:35 Neden: hata
loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 22:20   #1187
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın Limom da ya bahçede çok çalışıyor, ya da bahçeden vaz geçti. 3 gündür yok.

Eski 11-04-2011, 16:25   #1188
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sevgili limon, sizin reklamlar sayesinde eğer ileride daha geniş bir bahçem olursa Clematis armadii'ye kesin yer ayıracağım.

Ya da ben "daha geniş bir bahçem olduğunda" diyeyim de, kesin olsun.

Düzenleyen gilan : 11-04-2011 saat 18:26
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 17:27   #1189
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Sevgili limon, sizin reklamlar sayesinde eğer ileride daha geniş bir bahçem olursa Clematis armadii'ye kesin yer ayıracağım.

Ya da ben "daha geniş bir bahçem olduğunda" diyeyim de, o da kesin olsun.
Ben de uzun zamandır talibim ama bulamıyorum

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 13:56   #1190
Ağaç Dostu

limon's Avatar

2-3 çelik ektim ama köklenecekler mi bilmiyorum. Köklenirlerse söz...

Cumhur Bey, tespitiniz doğru, hem bahçe hem bahçe dışı çok çalışıyorum. Dün yağmur ha yağdı ha yağacakken en sonunda nihayet çimlerimi biçtim. Biçtikten sonra ise şahane bir yağmur yağdı. Çimlerin arasında öbek öbek çok uzamış bölümler vardı. Onları biçtikten sonra altından çıkan milyonlarca salyangozu görünce gözlerime inanamadım. Bunların sayısı her yıl 3 kat daha artıyor. Bu kadarını bir arada hiç görmemiştim. Açığa çıktıktan 5 dakika sonra hepsinin kafaları uzatıp kıyıya köşeye kaçmalarına gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

Çimleri biçerken Armandii nin çiçeklerinin kokusuyla mest oldum. Dün çiçeklerinin kokusu iyice keskinleşmiş, rüzgarla beraber tüm bahçeye yayılıyordu. Kokusunu nasıl tarif etsem bilmiyorum. İç ferahlatıcı, insanı çocukluğunda bir yerlere ( o yerin neresi olduğunu bulamıyorum ama dejavu yaşattığı kesin) götüren bir koku... Sanki Limon Çiçeğinin kokusunu andırıyor...

Köklendirmeyi başarırsam hepinize göndereceğim.

Eski 12-04-2011, 22:36   #1191
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Maşallah.
Çok güzel açmış Armandiii
Darısı olanların başına ..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 22:38   #1192
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karalale Mesajı Göster
Merhaba sevgili limon; kokulu çiçekleri olan bitkileri sevdiğinizi bildiğim için sizinle bir bitkiyi paylaşmak istedim. Latince ismi Asclepias syriaca, Almanya da Papageien Pflanze diye geçiyor. Benim bahçemde var. Açtığında muhteşem bir kokusu var. Soğanlı bir bitki, aslında patates köklü desek daha doğru. Kendi kendine çoğalarak fazlalaşıyor. Benim için eksi yönü, ektiğiniz yerden daha uzaklardan filizlenmesi. Zamanla büyük bir alanı kaplıyor. Belki önüne ya da çevresine engel yapılsa istediğiniz yerde çoğalablir. Soğuklara dayanıklı, kök çok derinden değilde, toprağın hemen altından yürüyor. Ben çiçeklerini aşkımız mum çiçeğine benzetiyorum. Son olarak tohumlarıda çok ilginç, aynı papağan. Keşke imkanım olsada sizlerle paylaşabilseydim.Ve resimler.... sevgilerimle....
Bu neyse çok güzelmiş.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 02:04   #1193
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Onları biçtikten sonra altından çıkan milyonlarca salyangozu görünce gözlerime inanamadım. Bunların sayısı her yıl 3 kat daha artıyor. Bu kadarını bir arada hiç görmemiştim. Açığa çıktıktan 5 dakika sonra hepsinin kafaları uzatıp kıyıya köşeye kaçmalarına gülsem mi ağlasam mı bilemedim.
Demek ki yaşayan, canlı bir bahçeniz var.

Eski 13-04-2011, 11:54   #1194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Merhaba sevgili limon; bu gün çiçekçleri gezerken birinde, Klematis armandii buldum. Üstelik ki uzun filizi ve iki çiçeği vardı. O nasıl güzel bir koku yarabbim. Yüzlercesi nasıl kokar artık biliyorum. Yaprak yapısıda diğer Klematisler den çok farklı. Yalnız bahçem de nereye ekeceğime karar veremiyorum. Daha önce aldıklarımla birlikte 9 Klematis im oldu. Nasıl bir yere ekemem gerektiği hakkın da bilgi verirmisiniz. Desteğe ihtiyacı varmı? Tel kafes pek uygun olmaz galiba....Şimdiden teşekkürler, sevgiyle kalın.

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 13:56   #1195
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sevgili Karalale, oldukça güçlü bir gövde yapısı olan bir sarmaşık, 2 yılda bu büyüklüğe geldi bence hızlı gelişiyor. Ben pergolanın ayağının dibine diktim, öğlen 1-2 ye kadar tam güneşte. Baharda dibine mevsimlik bodur bitkiler dikiyorum. Tam yağmur oluğunun altında, bolca sulanıyor, keyfi yerinde olduğuna göre demek ki suyu seviyor. Yanındaki orman sarmaşı dönem dönem bolca bitlenmesine rağmen 'armandii'de şimdiye kadar hiç bir zararlıya raslamadım. Kokusunu tarif etmek gerçekten zor, bazı kokular keskin ama baygın olur ya bu bambaşka bir şey, insanın içini açıyor. Bu kadar güzel bir parfüm bulsam hiç düşünmez alır, kulllanırdım. Sevgili Oğuzhan umarım bir tane bile olsa çiçek açar da kokulu bitki sever olarak sen de katılırsın bize.

Cumhur Bey, sıfır ilaç, bol yağmur, bir tarafta dere, bir tarafta orman, diğer tarafta doğal gübrede yetişen sebzeler, solucan, salyangoz, kaplumbağa, kurbağa, kuşun her çeşidi... Daha ne olsun? Yaşıyor bu bahçe... Ama şu salyangozlar bazı bitkilerimin yaşamalarına da müsade etseler fena olmaz hani? Sümbüllerimi geçen yıl yere geçirmiştim, sayıları o kadar artmış ki... Ama tüm çiçek tomurcukları daha açamadan kesilmişler. Koca çiçek sapında sadece bir tanecik çiçek kurtulmuş ellerinden. Onların sevmediği bitkilere yönelmekten başka yapacak şey yok.

Armandii nin yeni fotoğrafını yükledim galeriye. 2 sene önce geldiğinde 1,5 metre boyunda incecik tek bir daldan oluştuğuna kim inanır?
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=11575

Eski 14-04-2011, 22:48   #1196
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Sayın Limon arkadaşım,bahçemde sizlere çim hk.da cevap verdikten sonra sizin bahçenize girip gezindim.Herşey fevkalade ,bu eller öpülür,tebrik ederim.İçim açıldı. Bir şey dikkatimi çekti sizin Sarı Güzel 1 diye adlandırdığınız sarkan bitki ; o benim İst. daki arka bahçemin çimidir.Üzerine çok sert olmamakla basılabiliniyor. Çok cefakar ve vefakar bir bitkidir,tavsiye ederim, o saksınızı gübre ve torf karışımlı bir zemine oturtun oradan kedi sarıp gider. Benim falez kayalarımı bile örtüyor.Yani sizde var olan bir bitki ,diğerini de öbür bahçeme gittiğimde fotoğrafla size tanıtacağım,onu da biliyorsunuzdur mutlaka. İyi geceler . Görüşmek üzere.

berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 23:40   #1197
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sevgili limon,ne kadar güzel açmış armandii kokusu varmı? merak ettim.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 09:53   #1198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Evet var sevgili sevim4. Sevgili limon sayesinde bu sene bahçeyi klematisle doldurdum. Tam 9 kök oldu. En son armandii aldım, üstünde iki tanede çiçeği var. Kokusu çok güzel (ikicik olmasına rağmen). limon un da dediği gibi iç açıcı, yumuşak ve çok özel bir kokusu var.Bir diğer kokulu cins olan Nelly Moser de tomurcuklu, merakla açmasını bekliyorum. Tekrar teşekkürler sevgili limon... Selamlar....

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 11:25   #1199
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berrinb Mesajı Göster
Bir şey dikkatimi çekti sizin Sarı Güzel 1 diye adlandırdığınız sarkan bitki ; o benim İst. daki arka bahçemin çimidir.Üzerine çok sert olmamakla basılabiliniyor. Çok cefakar ve vefakar bir bitkidir,tavsiye ederim, o saksınızı gübre ve torf karışımlı bir zemine oturtun oradan kedi sarıp gider. Benim falez kayalarımı bile örtüyor.Yani sizde var olan bir bitki ,diğerini de öbür bahçeme gittiğimde fotoğrafla size tanıtacağım,onu da biliyorsunuzdur mutlaka. İyi geceler . Görüşmek üzere.
Berrin Hanım, bahçeme hoşgeldiniz, övgü dolu sözleriniz için çok teşekkür ederim.

Sarı Güzel 1 dediğim bitki "Lysimachia nummularis" i aynen dediğiniz gibi Ferda hanım'ın tavsiyesiyle bahçenin her köşesine diktim. Şu anda çimlerin arasına da yayılmaya başladı. Ayrık gibi her attığı kol kök salarak hızla ilerliyor. Suyu çok sevdiği için dezavantajlı diye düşünmüştüm ancak tüm kış hiç sulamadığım saksıdaki bitkinin ne kadar keyifli olduğunu görünce bu fikrimden de vazgeçtim.

Diğer yer örtücünüz ne acaba? Merakla bekleyeceğim.

Eski 15-04-2011, 11:26   #1200
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim4 Mesajı Göster
Sevgili limon,ne kadar güzel açmış armandii kokusu varmı? merak ettim.
Aşkolsun Sevim Hanım, sadece fotoğraflara mı bakıyorsunuz. Kokusunu anlata anlata bıktırdım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024