agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2012, 01:21   #1411
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Toprak altı sulama sistemini test ediyorum, izlenimlerimi, artılarını eksilerini ayrıntılı yazacağım.

Sayın limon.

Bu konuda; kullandığınız malzeme ve uygulama şeklinden de bilgilendirmede bulunursanız çok makbule geçer.

Terleyen borunun çim alanlarda pek olumlu sonuç vermediğini ama sebzelerde çok yarar sağladığını epece yerden duymuşluğum var.

Bir kullanıcı olarak sizin izlenimlerinizi merak ettim.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 03:46   #1412
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Serme çim epey sıcaklara denk geldi, kök salana kadar tüm gün güneş görünce alttaki toprak suya doysa da toprağı üstten kuruyor. (tıpkı sıcak suda yıkanan çamaşır gibi çekme yapıyor- en iyi böyle anlatabileceğim ) Böyle olunca da çim kök salıp yerleşene kadar üstten sulama şart.

Çimler artık kök saldılar ama yine de çimin altındaki toprak nemli olmasına rağmen özellikle ek yerleri üstten de sulanmak istiyor. Yani ben yine her akşam elimde hortum bahçede geziyorum. Böyle olunca da "keşke otomatik sulama yapsaydık" dediğimiz çok oluyor. Belki çimler iyice yerleşince böyle bir sorun yaşamayacağız, bunun cevabı için de gelecek yazı beklemek gerekecek.

Fakat gölge alanda durum farklı orayı hiç üstten sulamama gerek kalmıyor. Demek ki çimleri sonbaharda serseydik böyle bir sorun yaşamayacaktık.

Bir de toprak altında sık aralıklarla hortum olunca hep dikkatli olmak gerekiyor. Mesela "şuradaki çimi kaldırıp bitki dikeyim" derseniz, elinize bel küreğini alıp toprağa daldıramazsınız. Yabani otları toplarken bile dikkatli davranmak gerekiyor.

Hortum yumuşak bir malzeme, kolay kesiliyor.

Uygulama esnasında bol fotoğraf çektim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 04:03   #1413
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Çimler artık kök saldılar ama yine de çimin altındaki toprak nemli olmasına rağmen özellikle ek yerleri üstten de sulanmak istiyor. Yani ben yine her akşam elimde hortum bahçede geziyorum. Böyle olunca da "keşke otomatik sulama yapsaydık" dediğimiz çok oluyor. Belki çimler iyice yerleşince böyle bir sorun yaşamayacağız, bunun cevabı için de gelecek yazı beklemek gerekecek.
Bana intikal eden bilgilere göre belirttikleriniz çok doğru. Çim kökten su aldığı kadar yüzeyden ve yapraktan da su almak durumunda. Dolayısı ile toprak altı sulama çim için çok önerilecek bir uygulama değil. Hiç değilse 2 gün de bir kere çimde yüzeysel sulama yapmak gerekiyor.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 11:24   #1414
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çim alan ne kadar büyük pek bilmediğimden fikir yürütmek istemiyorum.
Ancak, şehir suyu bile olsa kireçli sular, ilerleyen zamanda terleyen hortumlarda ne kadar verimli olacaklar diye düşünüyorum.
Benim kullandığım terleyen hortumlar önceleri simsiyahtı şimdi ise renkleri beyaz -gri oldular ve verimleri de pek iyi değil.

Böğürtlerin altına döşedim, çok kısık olarak açmama rağmen zaman zaman bağlantıdan atıyor, kelepçe ile mi tutturayım diye düşünüyorum. Gardena bağlantısı pek verim vermiyor. Oğuz " hortumlar çok kirteçlendi de ondan olabilir " diyor.

Çimi suladığımız otomatik 18 büyük Sprinkları bile zaman zaman söküp, kireç sökücüye batırmak zorunda kalıyoruz.

limon beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2012, 01:58   #1415
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sevgili Limon, üç gün önce gezinmeye başladığım bahçenizi dolaşırken öyle hayran kaldım ve beğendim ki bazı görüntülere dönüp dönüp tekrar baktım.

Ve bir kaç dakika önce güncel sayfalara yaklaştıkça bir de ne göreyim? "Tebdil-i mekanda ferahlık vardır demiş ve yeni bir eve yerleşmişsiniz." hayırlı ve uğurlu olsun öncelikle, sağlıkla çeşitlendirin yeni mekanınızı.

Nerede hareket orada bereket vardır der büyüklerimiz, eminim yeni bahçeniz eskisinden de güzel ve göz alıcı olacak, tecrübe ve birikimlerinizi konuşturarak mucizeler yaratacaksınız ve biz de hayranlıkla gözlemleyip iç geçireceğiz.

Kolaylıklar dilerim, ilk göz ağrınızın keyfini sürenler çok ama çok şanslılarmış. Kadir Gecesinde mi doğmuşlar ne?! Saygı ve sevgiler..

limon ve Güler beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 22:46   #1416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2018
İlgi ,sevgi ve sabır ile bütün paylaşımları okudum ve fakat son sayfaya geldiğimde şaşırdım en son paylaşım 2012 yılında yapılmış,limonun bahçesinin şimdiki zamanda halini merak ediyorum dilerim yeni paylaşımlar yapar.

Aksu Belma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024