agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas
(https)

Beğeni Düzeni1055Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2007, 16:30   #811
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Caretta çok teşekkür ederim.Kaktüsler gelince kalorifere yakın bir yere koyayım mı? Hem soğuk değil hemde fazla su buharlaşmış olur.Kaktüsleri gelir gelmez dikmeli miyim? Yoksa birkaç saat bekleyeyim mi?

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 19:57   #812
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehtap051 Mesajı Göster
Caretta çok teşekkür ederim.Kaktüsler gelince kalorifere yakın bir yere koyayım mı? Hem soğuk değil hemde fazla su buharlaşmış olur.Kaktüsleri gelir gelmez dikmeli miyim? Yoksa birkaç saat bekleyeyim mi?
Sevgili Mehtap, bu konuda danışabileceğin en son kişi benim herhalde Sanırım daha bilgili arkadaşlar yardımcı olsa iyi olur..
Niğde karasal iklim içeren bir yer değil mi..? İçeride olması kesin de kalorifer yanı uygun olur mu bilemedim.

Geldiğinde direk toprağa dik bence.Zaten 3 gün dışarıda olmuş olacaklar.Bazıları daha hassas yapıda , dayanamayabilirler.Tabii bu benim fikrim.
Umarım işine yararlar...

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 20:49   #813
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Caretta Niğde karasal iklim olduğu için çok soğuk oluyor. Ben kaktüslerimi evimin en soğuk yerine koydum. Sen soğukta bulundurmayın yazınca kalorifere yakın yere koyayım mı diye sordum. En iyisi kaktüsleri gelir gelmez dikip, evimin en serin yerine koymak. Teşekkürler

Eski 12-12-2007, 22:30   #814
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Bunlarda benim kaktüslerim [ATTACH]Name:  DSC00034.jpg
Views: 500
Size:  33.3 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 22:40   #815
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Sarı olanın adını bilmiyorumTemmuzda tomurcuklandı eylül gibi çiçek açtı,normalmi bilmem.İlk busene açtılar.Mamillaria'msa şu anda çiçekli,yalnız çiçekleri açık pembe.Doğrusu burda okuduğum bakım kurallarına pek uyduğum söylenemez acaba o yüzdenmi rengi açık diyorum.Sadece fazla sulamıyorum,altında kalorifer var başka koyacak soğuk yer yok.

Eski 12-12-2007, 23:16   #816
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
günsu kaktüslerin harika ve en güzeli paylaşmak istersen bir sürü yavru var üzerinde istersen bu arada talibim Ne güzel çiçekleri var öyle valla seyrine doyum olmuyordur. Birde biz görebilsek ah ahh.

menekşemehtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 23:34   #817
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Arkadaşlar sizlerle bir şey paylaşmak istiyorum. 775 numaralı mesajımdaki üstten ikinci sıradaki beyaz tüylü kaktüsümü bugün saksıya geçirmek için bardaktan çıkardım. İyiki de çıkarmış gözlerime inanamadım 1 hafta önce biraz su vermiştim. Kök kısmı tamamen erimiş ve tabiri caizse cımcılık olmuş.Çok üzüldüm suyu gramla vermeme rağmen özünde ne kadar da su varmış hemen o telaşla eriyen bütün kısımlarını kesip kuru bir toprağa tekrar diktim. Doğrumu yaptım bilemiyorum, sizlerin de fikrini almak isterim bu gibi durumla karşılaşan arkadaşlarımızın yardımına ihtiyacım var.

Eski 13-12-2007, 00:36   #818
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Kaktüsü ektigin yerden çikar, iki hafta kadar dişarda tut kestigin yer kurusun. Saksının altında tabak koyma, topragın süzek olmasına dikkat et, verdigin fazla su alttan akıp girsin. Eger tabak koymak mecburiyetin varsa, yarım saat sonra tabaktaki suyu dök.
Topraktaki kum oranını arttır.
Saygılar.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2007, 00:46   #819
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Sevgili sinaninci şimdi onu tekrar çıkarsam ve dediğiniz gibi 2 hafta dışarıda bekletsem var olan kendi öz suyunuda kaybedip kuruyup ölmezmi? Çok dedirgin oldum şimdi. Zaten 4 gün sonra 10 günlüğüne şehir dışına çıkacağım nasıl yapsam şaşırdım. Hiç dokunmasam bu şekilde yaşamaz mı sizce?

Eski 13-12-2007, 00:47   #820
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

****** seve seve veririm,sarıdan şimdilik bir tane verebilirim çünkü diğerlerinin sahibi var yavrulayınca dahada verebilirim,uçuk pembe olan o kadar çok yavruluyoki.Yola dayanır herhalde ama sarı olan dayanırmı bilmiyorum.uçuk pembeye kaynanatopuzu diyorlar mis gibi kokusu var bir gün dayanıyor çiçeği, dikenleri çok sert,allah kimseyi üzerine düşürmesin ama sarı olanı aksine yumuşak diğerine nazaran birikigün dayanıyor.
Islak peçeteye sarsak olurmu acaba,yoksa arada kalıp ezilirmiYakın yerde olsanız toprağa dikerdim ama .

Eski 13-12-2007, 01:00   #821
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

günsu olumlu cevabın için çok teşekkür ederim.Pazartesi günü Ankaraya gideceğim 10 günlüğüne döndüğümde alsam olurmu? Hemen araştırmaya başlıyorum o sarı çiçeklinin ismini bir tane olsun siz paylaşmak istemişsiniz ya biride bir binide bir teşekkür ederim. Şöyle paketleyebilirsin günsu; küçük bir kutuya aldığın yavurları koyup üzerine bir pamuk koyup kamuğun üzerinede bantla kutuya yapıştırabilirsin ama kaktüse değmeyecek bant zaten pamuğuda bundan dolayı koy diyorum. Hem bir birlerine karışıp yapışmazlar hemde zarar görmemiş olurlar ıslak peçeteye gerek yok canım kuru gelsinler daha iyi bu geceki su dolu kaktüsümden sonra suya neme düşman oldum

Eski 13-12-2007, 03:02   #822
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Alttaki linke bak. Kaktüslerin ne kadar güçlü, kararını sen ver.
Sayın uyar11'nin yazılarını oku gerekli bilgiye sahip olursun.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...396#post155396

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2007, 10:12   #823
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Evet kesinlikle bir süre toprak dışında tutup kaktüsün dibinin kurumasını beklemelisiniz. Toprakta kesinlikle çürüme devam edecektir.

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2007, 10:16   #824
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sayın Menekşemehtap, sonradan gördüm son sorunuzu
2 hafta bekletmeyin bence de çok uzun bir süre, ev şartlarında 2 hafta da bozulur. Ama daha önce tesadüfen farkettiğim bir yol var, onu deneyebilirsiniz. Saklama kaplarının kapağı kapalı ve karanlık bir yerde durursa çok kısa sürede kaktüsler yeniden kılcal kökler vermeye başlıyor. Biraz formları bozluyor, kurumaya benzer büzüşmeler oluyor sonra köklenince toprağa taşıdığınızda kendine geliyor.

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2007, 10:53   #825
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşemehtap Mesajı Göster
günsu olumlu cevabın için çok teşekkür ederim.Pazartesi günü Ankaraya gideceğim 10 günlüğüne döndüğümde alsam olurmu? Hemen araştırmaya başlıyorum o sarı çiçeklinin ismini bir tane olsun siz paylaşmak istemişsiniz ya biride bir binide bir teşekkür ederim. Şöyle paketleyebilirsin günsu; küçük bir kutuya aldığın yavurları koyup üzerine bir pamuk koyup kamuğun üzerinede bantla kutuya yapıştırabilirsin ama kaktüse değmeyecek bant zaten pamuğuda bundan dolayı koy diyorum. Hem bir birlerine karışıp yapışmazlar hemde zarar görmemiş olurlar ıslak peçeteye gerek yok canım kuru gelsinler daha iyi bu geceki su dolu kaktüsümden sonra suya neme düşman oldum
Tamam canım sen döndüğünde bana adresini yazarsındiğer beyaz tüylü olan mamillariayı kastediyosun galiba ondanda gönderirim istersen fotoğrafta çıkmamış ama birde kaynanadili var ondanda koyabilirim eğer sende yoksa,benim mamillariam açık pembe beyaza yakın bu sitede gördüklerim sıklamen eminim daha güzellerdir.Ayrıca arkadaşlar hiç kaynanadilinin çiçeğini göreniniz varmı

Eski 13-12-2007, 13:24   #826
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Ataser hemen topraktan çıkarıp dediğiniz gibi saklama kabına koydum en fazla bu şekilde 4 gün bekletebilirim.Umarım bu süre zarfında köklenir.Günsu tekrar teşekkür ederim kaynana dili var bende bayada büyük ağaç olmaya doğru ilerliyor teşekkür ederim.Bu arada kaynana dilinin çiçeğini bırak meyvasını bile gördüm ama benimkinden değil.

Eski 13-12-2007, 19:25   #827
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Ekin97 ve carettaya çok teşekkür ederim. Kaktüslerim bugün elime geçti.

Eski 13-12-2007, 22:59   #828
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

KaynanadiliName:  DSC00021.jpg
Views: 620
Size:  48.3 KB
MamillariaName:  DSC00023.jpg
Views: 534
Size:  38.6 KB

Eski 13-12-2007, 23:04   #829
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Resimlerim afiş gibi çıkmış nasıl küçülteceğimi bilemedim

Eski 13-12-2007, 23:49   #830
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

günsu senin kaynana dili benimkinden farklıymış siteye eklemiştim ilgili bölümüne merak edersen ordan bakabilirsin. Seninki daha bir güzel cinsmiş bir değişiklik var yani.Benimki çok bakımsızdı geldiğinde şimdi biraz biraz düzelme gözlemliyorum. mehtap051 ne güzel sen kavuşmuşsun benimkiler gelmemişti yarın elimde olacaklarmış heyecanla bekliyorum.Keşke resimleri paylaşabilseydin.

Eski 14-12-2007, 00:41   #831
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Bende resimlerini paylaşmayı çok istiyorum ama fotoğraf makinesindeki problem devam ediyor. Menekşemehtap çok güzel kaktüsler geçecek eline. Ben görünce çok sevindim doğrusu. Salonum kaktüs bahçesine döndü. ****** yeni başlayan biri için. Onları büyütüp arkadaşlarımla paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Artık eşim ve oğlum yeter demeye başladılar. Bende birde seradan getirttireceğim başka istemem dedim. Koskoca bir yalandı . Kaktüs görünce dayanamıyorum. Tüm kaktüslere sahip olmak istiyorum. Geçen gün yemeğe gittik. Restorantta güzel 2 tane kaktüs gördüm. Satın almak istedim. Restorantın sahibi hediye olduğu için satamayacağını söyledi. Ankara'dan arkadaşı göndermiş. Kaktüs çılgınlığımın boyutunu düşünün artık.
Günsu kaktüslerin ne güzelmiş. Güle güle büyüt.

Eski 14-12-2007, 08:52   #832
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Teşekkür ederim canımAl bendende o kadar burdaki kaktüsleri çiçekleri gördükçe daha bi bitki sevdalısı oldum,orkideydi afrikamenekşesiydi derken şimdide pulmeriaya taktım,tabi bu arada mumçiçeğini ve bir gecelik gelinçiçeğini söylemeyi unuttum

Eski 14-12-2007, 17:00   #833
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

caretta bitkilerim bugün elime geçti.Çıldırmamak elde değil ne güzel şeyler onlar öyle ya mini mini pıtırcıklarım benim, hemen saksıladım resimlerini çekip bu gece eklerim carettanın gönlünden kopanları. Tekrar teşekkür ederim.

Eski 14-12-2007, 17:03   #834
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Bu arada sanırım çoğu sukulent cinsi isimlerini bilmiyorum tabi araştırmaya başlayacağım en kısa zamanda. Bu arada hiç birine su vermedim dediğin gibi kuru ve sıcak bir ortamda dinlenmeye alındılar. Bir kaç bitki hakkında sorularım olacak ama resimle beraber soracağım anlatması zor olur bu türlü. Bu arada kargo ücretini de ödeyerek beni çok mahçup ettiniz zaten bir sürü yavrunuzu paylaştınız keşke benimde bir katkım olsaydı. Tekrar teşekkür ederim caretta.
Sevgiyle kalın.

Düzenleyen menekşemehtap : 15-12-2007 saat 00:36
Eski 15-12-2007, 00:41   #835
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Sevgili caretta'nın gönlünden kopanlar yeni evlerindeler. Gelen kaktüslerin hepsini bir araya topladım yerden tasarruf için. Bu arada isim olarak sadece leş kaktüsünü biliyorum diğer kaktüsler çok minik olduğu için çıkaramadım. Diğerleri benim umduğuma göre sukulent türü, sanırım ilgili başlıkta aramalarımı yapıp isim tesbitinde bulunmalıyım. Bu arada hiç birine su vermedim.Umarım sorun olmaz kaktüsler değilde diğerleri için endişeliyim.Versem mi acaba?

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2007, 08:35   #836
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşemehtap Mesajı Göster
Sevgili caretta'nın gönlünden kopanlar yeni evlerindeler. Gelen kaktüslerin hepsini bir araya topladım yerden tasarruf için. Bu arada isim olarak sadece leş kaktüsünü biliyorum diğer kaktüsler çok minik olduğu için çıkaramadım. Diğerleri benim umduğuma göre sukulent türü, sanırım ilgili başlıkta aramalarımı yapıp isim tesbitinde bulunmalıyım. Bu arada hiç birine su vermedim.Umarım sorun olmaz kaktüsler değilde diğerleri için endişeliyim.Versem mi acaba?
Beğendiğine sevindim MenekşeMehtap.. Yalnız ben isimleri konusunda çok cahilim ve hepsinin kaktüs olmadığını buradaki foruma üye olunca öğrendim.Yine de gönderirken her saksıdan alıp büyüklü küçüklü koparıyorum..Tutmayabilecekleri için bazı küçüklerden bir kaç yaprak vardır.Ya da dalı olabilir.O şekilde hesaplayarak koydum

Benim kaktüslerimin bazıları çok küçük ayırmak çok zor oldu.Onları çoğaltmam lazım.Böylece biri giderse elimde yine de örnek kalsın.Ben de bugün Ekin97 nin gönderdiklerini çekip koymak istiyorum

Küçük olanlarını da toprağa dikersen tutacaklardır.O kaptan çıkan hiçbir parçayı atma bence

Düzenleyen caretta : 15-12-2007 saat 08:38 Neden: kelime eksikliği
Eski 15-12-2007, 11:39   #837
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Caretta gönlünden çok güzel çiçekler kopuyor. Bende kutuyu açıpta o güzellikleri görünce neredeyse delirecektim. Hemen eşime saksı aldırdım ve saksıladım. İnan o kutudan çıkan en küçük parçayı bile özenle diktim. Menekşemehtap ta eminim hepsini dikmiştir. Tekrar teşekkürler.Gönlüne ve eline sağlık.

Eski 15-12-2007, 12:03   #838
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Hiç atarmıyım eğer tutarsa onlarda bir hayat benim için hepsini diktim hiç şüpheniz olmasın. Çoğununda isimlerini buldum böylece bakımları hakkında araştırmaları kolaylıkla yapabileceğim.

Eski 15-12-2007, 13:56   #839
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Menekşemehtap kaktüslerini ve sukulentlerini güle güle büyüt. Bence hemen hemen hepsi tutacaklardır.

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2007, 15:54   #840
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Ekin97' den gelenler..

O gün kaktüsler geldi ve ben gece gece çıkıp onları saksılarına diktim.Sonra ertesi gün düşüp ayağım burkulunca bahçede masada kaldılar.Ardından yağmur yemişler sadece birini, benim hatamdan dolayı - çünkü yağmur yağacağını düşünemedim, ıslanmışlar- kaybettim.Diğerleri sizinde göreceğiniz şekilde gayet iyi Evde ne kadar çatlak,sapı kırık kupa varsa hepsini doldurdum..Şimdi balkondalar,artık ıslanmalarına izin vermiyorum

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024