agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2007, 19:40   #1
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Kaktüsler dayanıklı bitkilerdir

Sevgili Kaktusseverler,
Bu baslik altinda; kaktusleri, diger bitkilerden ayiran bazi ozelliklerini sergilemeyi amacladim.
Cogumuz kaktusleri nazik bitkiler olarak taniriz. Onlarla ilk tanismalarimiz cogunlukla husranla bitmistir, ya curutmusuzdur ya da formu bozulmustur. Ve hatta cogumuz onlarin cicek actiklarini bile bilmiyorduk.
Internetin evlerimize girmesiyle, bir cok konu ile ilgili oldugu gibi, kaktusler hakkinda da saskinlik ve hayranlik uyandiran bir cok bilgiye sahip oluyoruz.

Dun gece depoma ugradim ve biraz temizlik yapayim dedim. Kiyida kosede unuttugum bazi kaktusleri buldum. Once hallerine acidim ama daha sonra onlarin bu halleri, belki sizlere, kaktuslerin ne kadar guclu olduklarinin bir delili olarak sergileme fikri dogdu kafamda ve hepsini fotolayarak sizlerle paylasmak istedim.

Yaklasik bir seneden beri yasama savasi veren bu kaktusler, karanlikta ve susuz ortamda dahi ne kadar guclu olduklarini ispatlamis durumdalar.

Iste ispatlar;

Eklenen Resimler

Düzenleyen uyar11 : 30-09-2007 saat 03:20
uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 03:10   #2
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Koku curuyen kaktuslerinizi, saglam bolgeye ulasana kadar temizler ve kuru bir ortamda bekletirseniz yukaridaki fotolarda gordugunuz gibi koklenme yeniden olusacaktir.
Ayrica; curume, govdeyi sarmis ise curuge yakin saglam bolgeden kesilir ****, saglili bir kaktusden de olsa bir celik alinmissa, yine ayni sekilde kurumaya, istenirse koklenene kadar beklemeye alinir. Eger koklenene kadar beklemeyi dusunur iseniz, kesilen yer kuruduktan sonra kaktusunuzu dik olarak bekletmenizde yarar var. Boylelikle koklenme istenilen yerden olacaktir. Aksi takdirde, koklenme istenmeyen yerlerden olusarak, gelisimini etkileyebilir. Bunu icin kesilen yeri kurumus olan kaktusunuzu, sigabilecegi buyuklukte bir saksinin icine, topraksiz **** dibine az miktarda kuru kum koyup, kaktusunuzu DiK olarak yerlestirip koklenmesini bekleyebilirsiniz. Kesilen yer kurutulmus **** koklendirilmis olsun, topraga dikeceginiz zaman, kaktuslerin, gelismelerini devam ettirdikleri donemler olmali. Yani; bu islemi, kaktuslerin dinlenme zamani yaparsaniz, kaktusun saglikli koklenmesi riziko edilmis olur.
Asagidaki fotolarda bu tur koklenmeleri gorebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2007, 03:18   #3
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Ayrica; bazen kaktuslerimiz, tecrubesizlikten dolayi sagliksiz buyume yapabilir. Boyle bir durumda kaktusumuzun formu bozularak gelismesi de zayiflar. Boyle form bozukluklari tekrar eski hallerine gelemezler. Boyle bir durumda yapilacak en guzel sey, form degisikligi baslayan yerden kesmektir. Kaktusunuz kesilen yerden yeniden filiz **** filizler vererek daha guzel bir forma kavusacak ve saglikli buyumesine devam edecektir, ****** ayni hataya dusmemek sartiyla.
Asagidaki fotoda boyle bir durumdaki kaktusun kesilecek yerleri gosterilmekte.

Eklenen Resimler

Düzenleyen uyar11 : 23-07-2009 saat 02:16
Eski 07-10-2007, 16:19   #4
Yeni Üye

kaktüsçü's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Gerçekten hayran kalınacak bitkiler...

Teşekkürler Uyar11

kaktüsçü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 16:32   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2007
çok sağol bilgilendirdiğin için benimde bir kaktüsüm var ama pek fazla bakamıyorum öğrenciyim ve pek birşey bilmiyorum.Bana yardımcı olabilirmisiniz?

x-man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 00:21   #6
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Uyar 11
Gercekten kaktus konusunda yapmamiz gerkenleri okadar acik bir sekilde anlatiyorsunki yani bir cocugun bile anlayacagi dilde hersey icin cok tesekkurler
Saygilar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 16:34   #7
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Resimdeki Ferocactus gracilis ismindeki kaktüsümde bir kaç gün önce bir şekil bozukluğu fark ettim önce güneşe doğru dönmüş diye düşünüp yönünü değiştirdim. Dün tekrar kontrol ettiğimde kökü elimde kaldı. Kökü tamamen erimişti hemen toprağından çıkarıp kurumaya bıraktım. Bugün sanki biraz kurumuş gibi kesmedim çünkü dinlenme döneminde köklenmesi zor diye okudum. Kaktüslerime çok su vermiyorum ama buna rağmen bu durumla 2 kez karşılaşıp kaybettim kaktüslerimi. Bu kaktüsümüde kaybetmek istemiyorum önerebileceğiniz bir şeyler varmı. Henüz çok küçük sizce toparlar mı?

Eklenen Resimler

menekşemehtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 09:56   #8
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bence toprağı iyice alın kök tarafından, yumuşaklık varsa kaktüsünüzde onu da temizleyin, birkaç gün iyice kurumasını bekleyin temizlediğiniz yerin. Sonra toprak kum karışımına dikin kaktüsünüzü. Kurtulur bence

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 12:31   #9
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Teşekkür ederim İlkin dediklerini yaptım bugün biraz sertleşmiş kurumuş gibi geldi bana tamamen kurusun dikiminide yapacağım.Tekrar teşekkür ederim umarım kurtulur.

menekşemehtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 12:53   #10
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Rica ederim, kuruma varsa tamamdır merak etme yaşar

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2008, 09:17   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2008
Kaktüsler bana dayanacak kadar güçlü değiller :(

Merhaba,

Kaktüsler gerçekten güçlü bitkiler, ama bana dayanamıyorlar.. Son 2 yıldır bir kaktüs çılgınlığına yakalanmış bulunmaktayım. Ancak aldığım neredeyse her kaktüsü özenle öldürüyorum! Ölmeyenler de sanki çok susuzluk çekmiş gibi buruşup küçülüyorlar. Elimde eski-yeni fotoğrafları olmadığı için görsel olarak iletemeyeceğim ama , çok sağlıklı, mantarsız, yarasız, tombul aldığım kaktüsler, yeni yerine ektikten bir süre sonra büzüşüp küçülmeye başlıyorlar, neredeyse ilk halinin 3te birine iniyorlar. Bu gibi vakaları saksı değişiminden 4-5 ay sonra neler oluyor diye tekrar açtığımda, ilk saksılarındaki sıkışık toprağın kalıp halinde yerinde olduğunu ve kökün yeni toprağa hiç uzamadığını görmüştüm. Daha sonra aldığım kaktüs ve sukkulentler de yumuşamaya ve büzüşmeye başladı, neyi yanlış yapıyorum lütfen söyleyin, pes etmek istemiyorum, ama zavallı bitkilere de acıyorum artık.

kum-kırmızı toprak-kırılmış çakıl-biraz torf karışımına ekiyorum. güneşe koyuyorum, kıbrıs'ta yaşıyorum, fazla bile geliyor güneş. sanırım biraz sık suluyorum ama haftalardır kendime hakim olup sulamadıklarım da aynı durumda. Yardım edin lütfen

cereus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 19:11   #12
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Sevgili cereus,
Kaktusleri, saksi degisiminde ya da baska biryere aktarmak istedigimizde, saksidan cikardigimiz gibi dikersek, boyle sorunlarla karsilasabiliriz. Ancak, eski saksisindaki topraginin aynisi olan baska bir saksiya veya bir yere dikersek bu sorunu yasamayabiliriz. Cogunlukla eski saksisinin icindeki topragi bulamayacagimiz icin, en iyisi, saksidan cikardigimizda, kendi topragini silkelemeli, eger koklerin zedelendigini dusunuyorsaniz, birkac gun bir kenara kurumasi icin birakir ve yeni yerine ve topragina boyle dikerseniz, bu tur sorunlarla karsilasma riskiniz en aza duser.
Saygilar.

Düzenleyen uyar11 : 23-07-2009 saat 02:10
Eski 13-10-2008, 10:25   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2008
Öneriniz için çok teşekkür ederim Uyar11, bundan sonra öyle deneyeceğim bakalım başarabilir miyim. Dün baktım da 15 cm'lik bir kaktüsüm daha üstten incelmeye başlamış, fena halde moral bozuyor bu durum ama son bir mevsim daha bekleyeceğim. Nedense koparıp ektiklerime birşey olmuyor da bu satın aldıklarım bozuluyor.

cereus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 15:17   #14
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Merhaba arkadaşlar. 1.5 yıl önce evime taşınırken kaybettiğim kaktüsümü buldum (Garip ama gerçek) Kolilerin içinde gazete kağıtlarının arasında kalmış. Sanki hala canlı gibi ama kökleri kurumuş. İşte resimleri

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
binnazyagci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 15:19   #15
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Dikin saksıya gayet canlı görünüyor, çok az cansuyu verebilirsiniz.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 15:24   #16
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Kuruyan bi kaçtane ufaklık var onları koparayım mı ?

Eski 18-02-2009, 15:29   #17
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
İyi olur, kuruları temizleyin, aralıklı olarak dikin, diğerleri de kök gelişimi yapsın biraz, demet halinde oturtmayın saksıya.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 15:32   #18
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Teşekkürler Berduray. Orjinal saksısı çok küçüktü, biraz daha büyüyüne geçireyim o zaman. Kök kısmına yakın yerleri pembeleşmiş birde hafif yumuşama var sulayınca düzelir mi acaba ?

Eski 11-04-2009, 18:34   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Ben sıkı bir tarantula severim aslında. Birçok tarantulam var haliyle. Terraryum düzenlerken kaktüsler mükemmel bir görüntü sağlıyor. Ancak Bazı Tarantula türlerinde 2 günde bir nemlendirmek gerekiyor toprağı. Ayrıca güneşi direk olarak almaması gerekiyor terraryumun. Kaktüsler böyle bir ortamda yaşayabilir mi? Cevaplarınızı bekliyorum...

mehmetkucukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 18:51   #20
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Arkadaşlar bir sorum var da...Benim kaktüslerim çok fazla güneş ışığı alan bir bölgede duruyor...Annem "Bu kavurucu sıcaklarda bu bitkiler ölür" diyor.Evet kaktüs dayanıklı ve sıcağı seven bir bitki fakat ara ara annemin söylentileri aklıma takılıyor...Gerçekten fazla güneşte durdukları zaman ölürler mi?

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 09:18   #21
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
fena yanlış yapmışım o zaman ya...teşekkürler sonerordo

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 22:25   #22
Yeni Üye

kemale's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2013
Kaktüs Bakımı

Name:  20130711_173354.jpg
Views: 4315
Size:  54.4 KB

Name:  20130711_173410.jpg
Views: 4352
Size:  44.5 KB

Name:  20130711_173340.jpg
Views: 4453
Size:  48.1 KB

Merhaba,
Benim balkonumda kaktüslerimden birinin, altından buruşmaya başladığını gördüm. Gün boyu Doğrudan güneş alıyorlar ve oldukça sıcak... Çok sulamadım. Hatam ne olmuş acaba, ve nasıl onarabilirim? Bilen varsa bilgi almak isterim.

Milla beğendi.
kemale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 16:39   #23
Yeni Üye

YaKo's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2013
Merhaba,
Ben de kaktüsümde bir problem yaşıyorum. Kuruma olduğunu düşünmüştüm ama kuruması çok da mantıklı değil. Çok sulama yapmasam da susuz da kalmadı hiç.
Resimleri aşağıya ekliyorum. Bu kuruma mı? yoksa hastalık ya da zararlı olabilir mi?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...801_073707.jpg

Milla beğendi.
YaKo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 16:36   #24
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Benim kaktüslerim hediye geldi. Kaktüsler ve genel olarak çiçekler konusunda çok acemiyim ama bu güzel forum sayesinde yeni şeyler öğreniyorum. Kargo ile kutu içinde geldiği için özellikle sağdaki minik epey sarsılmıştı. Bir de ufacık saksısı onu taşıyamadığı için defalarca masaya devrildi. Toprağı döküldü. Hatta döküle döküle azald ve şu an çok az toprak var içinde. Şimdi bunu böylece korumalı mıyım, yoksa daha büyük ve bitkiyi iyi tutacak bir saksıya mı almalıyım?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Düzenleyen tranquila : 23-10-2013 saat 16:47 Neden: resim ekleyerek mesajı yeniden yazdım
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 08:38   #25
Ağaçsever

pajero's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2011
Thumbs down

Bir adet kaktüsüm var fakat toprağa tutunma durumu yok. Saksıda toprağın üzerinde emanet gibi duruyor.
Daha önce bakan arkadaşlar bir kaç kere saksıyı düşürmüşler bu yüzden bakımsız kalmış gibi.

İstanbulda ofis içinde masamda durmakta, bu kaktüs için neler yapılabilir?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
pajero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 12:45   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2018
Merhaba iyi günler . kaktüsüm gayet sağlıklı ve güzel bir şekilde büyüyordu ancak büyüdükçe dalları yanlara doğru yatmaya başlamıştı.Önceki diriliğini kaybedince ben de taşıyamaz kırılır korkusuyla yanlardan bir kaç dal keserek budamıştım. Daha sonra durumu biraz daha kötüye gidince ben şehir dışındayken annem birkaç kez daha budamış. Kaktüsümü çok seviyordum bu hale de biz getirdik diye vicdan azabı çekiyorum yardımcı olursanız ve kurtarırsak çok mutlu olacağım . Şimdiden teşekkürler. Önceki hallerinin fotoğraflarını bulamadım ama şuan bu durumda.

Eklenen Resimler

sadoaho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 15:31   #27
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadoaho Mesajı Göster
Merhaba iyi günler . kaktüsüm gayet sağlıklı ve güzel bir şekilde büyüyordu ancak büyüdükçe dalları yanlara doğru yatmaya başlamıştı.Önceki diriliğini kaybedince ben de taşıyamaz kırılır korkusuyla yanlardan bir kaç dal keserek budamıştım. Daha sonra durumu biraz daha kötüye gidince ben şehir dışındayken annem birkaç kez daha budamış. Kaktüsümü çok seviyordum bu hale de biz getirdik diye vicdan azabı çekiyorum yardımcı olursanız ve kurtarırsak çok mutlu olacağım . Şimdiden teşekkürler. Önceki hallerinin fotoğraflarını bulamadım ama şuan bu durumda.
Kaktüsünüzün yeterince güneş ışığı görmediğini düşünüyorum..
Az sayıda tür istisna olmak üzere, kaktüslerin hemen hemen tamamı 3 şey isterler: Sıcak, bol güneş ve tabii ki yeterince su... Yine (bazı istisna türler hariç) kaktüsleri perişan eden 3 şey de soğuk, yeterli güneş ışığı almamak ve aşırı/süzülmeyen su.. Kaktüsünüzün uzantıları çok ince ve cansız.. Bu, yeterli ışığı almadıklarında ortaya çıkan bir durum... Ne kadar su verdiğinizi bilemiyorum... Ancak özellikle kış aylarında toprağı sürekli ıslak olacak şekilde sulamamalısınız, ancak toprak sürekli tuğla gibi kupkuru da olmamalı.. Sonuçta kaktüsler de canlıdır ve az da olsa belli miktarda suya ihtiyaç duyarlar..
Bence budama işine son verin, yana eğilmiş kısımları toprağa sapladığınız bir çubuğa iple bağlayarak merkeze doğru toplayın.. Kaktüsünüzü soğuktan koruyun ve evin en çok güneş alan yerine koyun ve susuzsa güzelce sulayın, saksıda su birikmediğinden, süzüldüğünde de emin olun...
Bunun dışında biraz sabırla bekleyin, kaktüsünüzün toparlayacağını umuyorum...
Bol şanslar...

Muda ve sadoaho beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 00:13   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Name:  kaktüs.jpg
Views: 2930
Size:  30.3 KB
Kaktüsüm yere düştü ve çürümeye başladı.Kurtarılabilir mi?

gülistann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 15:57   #29
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülistann Mesajı Göster
Eklenti 666229
Kaktüsüm yere düştü ve çürümeye başladı.Kurtarılabilir mi?
Merkezi ezilip çürümeye başladıysa kurtarmanız mümkün olmaz. Sadece üstteki görünen kısım ezildi/yaralandıysa bence sıcak bir yerde uzun süre su vermeden bekletin. Yara oluşan kısmın kurumasını bekleyin. İçlere ulaşan bir çürüme oluşmazsa kendini toparlayacaktır yavaş yavaş... Sanırım mammillaria grubundan bir kaktüs. Onlar fiziksel darbelere karşı dayanıksızdır, çarpmalara/düşmelere karşı dikkatli olmak lazım...
Umarım kurtulur kaktüsünüz.. Bol şans..

Eski 14-02-2018, 19:25   #30
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pajero Mesajı Göster
Bir adet kaktüsüm var fakat toprağa tutunma durumu yok. Saksıda toprağın üzerinde emanet gibi duruyor.
Daha önce bakan arkadaşlar bir kaç kere saksıyı düşürmüşler bu yüzden bakımsız kalmış gibi.

İstanbulda ofis içinde masamda durmakta, bu kaktüs için neler yapılabilir?
Epey zaman geçmiş, kaktüsünüz kurtulmuştur umarım..
Resimde göründüğü kadarıyla çürüme yokmuş, yalnızca toprağın dışında kaldığı için su kaybedip büzüşmüş kaktüs... Yapılacak şey makul bir derinlikte (resimdeki kaktüsün alt dörtte birlik bölümü mesela) toprağa gömmek ve sulamaktı... Suyla uyarılan kökleri bir süre sonra canlanacak ve su emen bitki tekrar şişecekti... En azından benzer durumlar için konuyu açıklamak istedim...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024