agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2151.htm)

gülenmelek 28-11-2011 08:04

Bitlerini temizledim, gübre verdim, suyunu ihmal etmedim, toprağını bile değiştirdim ama sonunda öldürmeyi başardım. :( Bu sevda bitti mi peki ? Kesinlikle hayır. Baharda tekrar deneyeceğim.

mrduran 28-11-2011 19:01

Merhabalar efendim,

Baştan aldım, okudum, sonuç;
-Ilıman/serin ve don olmamak şartı ile soğukta yetişir.
-Rüzgar olmamak şartı ile havadar ve güneşli yer ister. Kısmen yarı gölge tolere eder.
-Kireçli olmamak şartı ile her tür toprakta yetişir.
-Kireçli su asla sevmez.
-Nemli ve kapalı ortam sevmez.
-Olmazsa olmaz demir ve azot, fosfor, potastum ihtiyacı var. İz elementlere de bayılır.
-Çiçeklenme dönemi su azaltılır ve besi takviyesi arttırılır.
- Budamalar zamanında ve gereğine göre yapılır.
-Çok iyi drene edilmiş saksı ve saksı toprağı, bitki toprakta ise saksı altlığı gerekmez, içerde ise altlıkla saksı arasında taşlarla boşluk yaratılmalı, yardımcı kuvvet solucanlar.
-En hassas konu, sulama; az su zarar, fazla su da zarar(Ben öyle katlettim, Drenaj yetersiz imiş, suya doyan kamkat, aynen susuz kalmış bitki görünümü verdiğinden, ben akıllı başımla sulamaya devam ettim, gitti garibim acemi şoför elinde, bir baktım ki, 20 lt. saksıda sadece 3 drenaj deliği açmışım)

Eksiğim varsa tamamlayın, hatam varsa uyarınız lütfen, başkalarının başını yakmayayım.

Sayın Mutlu bey ve diğer araştırmacılara, üyelere teşekkürler, güzel paylaşım idi efendim. Keyifli kamkat ve meyveleri dileklerimle afiyet olsun.

Saygılarımla lütfen.

Virtue 02-12-2011 21:51

3 Eklenti(ler)
Bu da benim kamkat :) Bugün Yalova'dan geldi :D
Eklenti 258063Eklenti 258064Eklenti 258065

fkopar 02-12-2011 22:54

Bu da benim kamkatımın en son hali. Meyveler tamamen olgunlaşmak üzere. Ancak son zamanlarda çok yaprak dökmeye başladı. yaprak dipten itibaren sararmaya balıyor sonra tamamen sararıp düşüyor. Üçüncü resimde birkaç örnek paylaştım. Acaba bu bir hastalık mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

http://c1112.hizliresim.com/s/2/vtqv.jpg

http://c1112.hizliresim.com/s/2/vtrc.jpg

http://c1112.hizliresim.com/s/2/vtrn.jpg

gülenmelek 03-12-2011 09:55

1 Eklenti(ler)
Sayın Virtue ve Sayın fkopar çok sevindim kamkatlarınızı görünce, maşallah diyeyim. Gerçi nazarım değmez ama olsun ;) Çok güzel görünüyorlar.

Sayın fkopar bence birkaç konuda sorun yaprakların neden böyle olduğunu. Benim kamkatımda hem sağlıklı yapraklar döküldü hem de bu şekilde koyu kahverengi olup dökülenler de oldu. İlerlemeden durdursanız iyi olur sanki. Aldığınız yere de sorsanız yardımcı olurlar diye düşünüyorum. Ne zor bitkiymiş, bir de dilinden anlasak :(

Bu da benim kamkatın son hali, kamkat demeye bin şahit lazım. Bir umut işte, köküne kadar kuruyunca sökeceğim :( O kahverengilikler şimdi dalların ucundan başladı ve gövdeye doğru iniyor maalesef.

Virtue 03-12-2011 10:13

Sayın gülenmelek ben de geçen sene 2 tane kuruttum :( Aynı sizinki gibi oldu.Önce yapraklarını döktüler.Sonra da dalları kurumaya başlamıştı.En sonunda çöpe gittiler ne yazıkki :( Çok zor bitki.Bu seneki inşallah yaşar :confused:

mrduran 04-12-2011 13:14

Merhabalar efendim,

Su miktarı ve toprak süzekliği çok önemli bence. Acaba kökler fazla gelişmiş ve de saksı dibinde sarmal olması nedeniyle, kök uclarının su alamaması ve su içinde boğulması olabilir mi? Yapraklar sanki susuz/ kurak kalmış görünümü ile, sizi yanıltıp ilâve su vermeye teşvik edebilir mi?

Drenaj çok önemli, verdiğiniz suyun zaman geçmeden saksı dibinden süzüldüğünü görmek şart, yani o kadar süzek toprak istiyor kamkat. Asla ıslak toprak sevmiyor, bence tabiî. Güneşi de seviyor, ama öğle güneşi de zararlı bence.
Satın aldığım kişiye gittiğimde, fazla su mu verdin, kızgın betonda mı idi saksı, çok rüzgar mı vardı? demişti.
Sonuç;

Bakması zor, fakat o kadar da zevkli bir bitki. Zordan hâz alanlar için biçilmiş kaftan. Kalender meşrep, fazla bir şey istemez, güzel/çirkin aramaz, gönlüne eğlence ister..., Gözleri mahmur, biraz da cilveli olsun,,,

Böyle bir şey kamkat bence efendim.

Sağlıkla kalın inşallah, saygılarımla lütfen.

Tuncay35 11-12-2011 22:30

merhabalar.
Geçen sene İzmir Ayrancılar dan bir kumkuat almıştım,üzerinde 50 tane kadar meyvesi vardı,yaz bitimi yapraklarını ve meyvelerini döktü,bu sene tekrar yapraklanıp filizlendi,şimdide 25 kadar meyve verdi,(*** düşmezler)bir süredir yapraklarında meyvelerinin üzerlerinde yapışkan bir sıvı var o kadar aramama rağmen hiç bir canlıya da rastlamadım.fkopar sizin kullanmış olduğunuz mosplant ilaç işe yararmı acaba,internette biraz araştırdım bu ilacın ismi mospilan olarak çıkıyor aynı ilaçmı bilmiyorum.heralde bundan almamız gerekecek...

fkopar 11-12-2011 23:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tuncay35 (Mesaj 887099)
merhabalar.
Geçen sene İzmir Ayrancılar dan bir kumkuat almıştım,üzerinde 50 tane kadar meyvesi vardı,yaz bitimi yapraklarını ve meyvelerini döktü,bu sene tekrar yapraklanıp filizlendi,şimdide 25 kadar meyve verdi,(*** düşmezler)bir süredir yapraklarında meyvelerinin üzerlerinde yapışkan bir sıvı var o kadar aramama rağmen hiç bir canlıya da rastlamadım.fkopar sizin kullanmış olduğunuz mosplant ilaç işe yararmı acaba,internette biraz araştırdım bu ilacın ismi mospilan olarak çıkıyor aynı ilaçmı bilmiyorum.heralde bundan almamız gerekecek...

İlaç işe yaradı hocam. Mutlu Kutlu beyin yazımı "mosplant" şeklinde idi ama sanırım doğrusu sizin yazdığınız gibi, zira ben de internetten aradığımda "mospilan" olarak bulmuştum. Ancak ilaç kullanmak istemezseniz önceki mesajlarda değişik yöntemler denenmiş bu canlıdan kurtulmak için. Önceki mesajlara göz atmanızı tavsiye ederim.

Tuncay35 12-12-2011 04:17

Sayın fkopar açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

özdenaltun 14-12-2011 18:19

kumkuat

arkadaşlar kumkuatımın yaprak ve meyvelerinin üzerinde iğne ucu küçüklüğünde siyah veya koyu gri canlılar var araştırdım ama ne olduklarını bulamadım ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

fkopar 14-12-2011 20:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi özdenaltun (Mesaj 887990)
arkadaşlar kumkuatımın yaprak ve meyvelerinin üzerinde iğne ucu küçüklüğünde siyah veya koyu gri canlılar var araştırdım ama ne olduklarını bulamadım ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

bu canlılardan benim kumkuatın toprağında gördüm ben de. İnşallah bilen biri çıkar.

mrduran 14-12-2011 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi özdenaltun (Mesaj 887990)

Merhaba efendim,

Şu link ve buradan araştırın, Ağaçlar.net teki sayfalardan çözümlerini bulun lütfen.

Ve de; Önerilen bir kitap

Saygılarımla lütfen.

mandalinci 15-12-2011 06:16

Sn mrduran,

Ne güzel yollar, kaynaklar önermişsiniz, ben de inceleyeyim, teşekkürler.

dünyam1 15-12-2011 07:16

benimde kamkatımda bir dalı kahverengiye kurumaya başladı bende diğer daha küçük olan dala hastalık bulaşmasın diye kuruyan dalı kestim toprağı karıştırıp havalandırdım az gübre döktüm saglıklı olan dallara arapsabunuyla fısfısladım hiç böcek görünmüyor ama nolur nolmaz dedim ,yumurta kaynattığımız suyu sogutup kamkata döktüm,bir bakıma hastayı iyileştirdim şimdi yeni sürgünler verdi çiçekler açtı meyveye dönüştü,şu an capcanlı maşallah.:D

Virtue 16-12-2011 10:23

Çok hasssa bir bitki capacanlı geldi,birkaç güne yeni meyve oluşumlarını ve yapraklarını dökmeye başladı :( Daha büyük saksıya aldım,çiçek coşturan sıvı gübre ile bir karışımlı su hazırlayıp döktüm.Bakalım ne olacak :confused:

Tuncay35 18-12-2011 02:21

Kumkuattaki kabuklu böcekler

5 Eklenti(ler)
Merhabalar;
Geçen sene almış olduğum ve balkonda yetiştirdiğim Kumkuat ımın yapraklarında ve meyvelerinde bu sene yapışkanımsı sıvılar oluşmaya başladı bu konuyu geçen günlerde buraya da yazmıştım. bir kaç gün önce ağacımı iyice kontrol ederken daha önceden hiç farkedemediğim,ağacın ve yaprakların lekeleri gibi görünen bazılarınında ağacın rengine uyum sağladıkları küçük kabuklu canlılar farkettim,hareketsiz duruyorlardı ama dokunduğumda yapışkan sıvının bu canlıların yapıştıkları yerlerde olduğunu gördüm.Ağacı iyice kontrol ettiğimde ise meyvelerinde,dallarında ve yapraklarında bir çok yerde olduklarını gördüm.sayın fkopar ın bahsettiği ilacı alamadım daha ama bu canlıları görünce cımbızla tek tek hepsini toplamaya başladım,ağacın yapraklarının çoğunda,dallarında ve meyvelerinde yapışkan sıvı vardı bütün yaprakları tek tek peçete ile sildim, epey zamanımı aldı ama uğraşmama değdi heralde,şimdi ağacın yaprakları dahada yeşermeye başladı,gayette güzel görünüyorlar,artık yapışkanda görünmüyor, eğer yine yapışkan sıvı görürsem artık ağacın üzerinde ne arayacağımı biliyorum en azından.Çekmiş olduğum resimleri yüklemeye çalışacağım,foruma daha önce hiç resim yüklemedim ama bi deneyeceğim.umarım arkadaşlara yararlı olur. http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1324170965

Tuncay35 18-12-2011 02:33

4 Eklenti(ler)
beş taneden fazla resim yüklenmiyor heralde:( Bu resimlerde yapraklardaki lekeye benzeyen böcekler,http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1324171651 (dikkatli bakmayınca sanki leke gibi görünüyorlar)ve yapraklarını temizledikten sonraki son hali.Umarım resimler düzgün eklenmiştir.http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1324171724

gülenmelek 18-12-2011 17:13

Başımızın belası kabuklu bit onlar işte. Ben bu yüzden kaybettim galiba kamkatı. Sayın Tuncay35 şimdi temizlediniz, ama bir süre sonra tekrar çoğalabiliyorlar. Gözünüz sürekli bitkinizde olsun. Ve bazen öyle yerlere yapışmış oluyorlar ki zor görülebiliyorlar. Geçmiş olsun diyeyim ve umarım sağlıklı büyütürsünüz ;)

Tuncay35 18-12-2011 17:41

Teşekkürler sayın Gülenmelek.Gerçekten çok zor görünüyorlar,ama artık ben onları tanıyorum.sürekli kontrol ediyorum,hatta artık ağacın üzerini büyüteçle bile kontrol etmeye başladım.inşallah artık çoğalamazlar.ben 7. katta oturuyorum buraya kadar nasıl geldiler de bu ağacı buldular hala anlayamadım.Bu arada sizin daha önceden yazdıklarınızda çok etkili oldu bu canlıları farketmemde.bunun içinde ayrıca teşekkür ederim.bakalım sağlıklı yetiştirebilecekmiyiz????

utasdemir 18-12-2011 21:39

3 Eklenti(ler)
Merhabalar,
Benim kamkattada ve mayer limonumda misafirler var :( Bir grup kırmızı örümcek galiba. Ama bu işlerde pek tecrübe kazanamadığım için emin de değilim. 2. grup ta şu yapraklara yapışkan sıvı bırakanlardan.
Ne oldukları be nasıl kurtulabileceğim hakkında yorumlarınızı bekliyorum...
Herkese sağlıklı bitkiler :)

gülenmelek 18-12-2011 22:08

Sayın utasdemir, öncelikle hoşgeldiniz. ;)

Kalıcı olmanızı temenni ederek ve sizi buraya alarak tanımak isteriz.

Forumda Sayın Mine Hanımın tarifleri olan Ev yapımı ilaçlar var, özellikle de arapsabunlu karışım. Biz çok faydasını gördük. Sorun çok ilerlemeden müdahale etmek daha önemli. Kırmızı örümcekleriniz ve Sayın Tuncay35'in çok net fotoğrafladığı gibi kabuklu bitleriniz var zannedersem. Kabuklu bitlerin görebildiğiniz tümünü cımbızla tek tek toplayın. Arapsabunlu karışımı yapıp önce bir-iki yaprakta deneyin, eğer yaprakta sorun olmazsa tüm bitkiye uygulayın derim. Tarifleri ve açıklamaları iyice okursanız yardımcı olur size. Ve kurtuldum deyip peşini bırakmayın sürekli takip edin.
Umarım derdinize deva bulur, sağlıklı bir şekilde büyütürsünüz bitkilerinizi ;)

notülüs 20-12-2011 21:11

Arkadaşlar bende uzun zamandan beri heves ettiğim kamkatıma kavuştum. Benim kamkatımda birden çok sayıda yaprak dökmeye başlamıştı bende bu başlıktan okuduğum kadarıyla yerini daha az güneş gören yere taşıdım ve suyunu eksik etmemeye çalışıyorum şu an gayet iyi durumu. Benim sormak istediğim kamkatın üzerine aşılandığı 3 yaprak tohumunu nerden bulabilirim. Kendim tohumundan 3 yaprak yetiştirip üzerine aşılama yapmak istiyorum. Nerden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilecek olan varsa çok sevinirim.

idaseyfi 25-12-2011 20:03

3 Eklenti(ler)
Bularda Benim Kamkatlarım. Meyveleri daha fazlaydı ama üçer beşer topluyorum:))

idaseyfi 25-12-2011 20:08

Yaprak dökümü benimkilerde de oluyor. Yer değişiminden kaynaklandığını düşünüyorum o nedenle artık yer değiştirme işine son verdim.

idaseyfi 25-12-2011 20:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi utasdemir (Mesaj 889339)
Merhabalar,
Benim kamkattada ve mayer limonumda misafirler var :( Bir grup kırmızı örümcek galiba. Ama bu işlerde pek tecrübe kazanamadığım için emin de değilim. 2. grup ta şu yapraklara yapışkan sıvı bırakanlardan.
Ne oldukları be nasıl kurtulabileceğim hakkında yorumlarınızı bekliyorum...
Herkese sağlıklı bitkiler :)

Aynı şekilde bir görüntünün nasıl olduğuna şahit olmuştum. Elma kurdunu andıran tırtıla da benzeyen küçük bir kurt bu şekilde ağ şeklinde yapışkan salgılı izler bırakıyor. Dikkatli bir şekilde kontrol edin derim.

Turunçgil 27-12-2011 20:28

O elma kurdunu andıran minik kurtlar yaprak galeri bitleridir sn idaseyfi,bu canlılar yaprağın altında ördükleri kozalara yumurtlarlar.yavrular kozayı yırtıp çıktıklarında ilk besin olarak yaprağın kenarlarını ve ortasında küçük delikler açarak yaprağı yerler.yaprakta gezinirken bir çeşit sıvı bırakırlar bunlarada ''galeriler'' denir.

idaseyfi 27-12-2011 21:24

Geçen yıl başıma çok garip bir olay gelmişti. Marketten aldığım 100gr'lık kahve paketinden çıkmıştı. Paketi yeni açtım içinden kahve aldım ve bir kaç dakika sonra paketten masanın üzerine doğru ilerleyen kahve parçacıkları dikkatimi çekti. Sıvıyla karışık ağ ve kahve ince bir yol oluşturmuştu; yolun ucunda ise o küçük kurt vardı.
O günden sonra o markayı kullanmadım. Hatta kahveyi de bıraktım:(

efesliseranus 31-12-2011 17:12

Birkaç sorum var,yardımcı olursanız sevinirim..

1) Kamkat mı Calamondin mi daha kolay yetiştirilir? (Batmanda yetiştirilecek)
2) Bunlar salonda mı daha iyi yetişir, açık havada mı?
3) Bu sene meyve vermeleri mümkün müdür? Veya meyve vermesi için kaç yaşında, kaç cm almak gerek?
4) Bu sene meyve vermeyecekse gelecek sene meyve vermesi için kaç yaşında, kaç cm almak gerekir?
5) Kaç ay meyve verir bunlar?
6) Meyveleri ne zaman turuncu olmaya başlar? ne kadar süre turuncu kalır? (görsel amaçlı kullanmak istediğim için soruyorum)
7) İnternette gördüğüm kadarıyla kendi içlerinde değişik türleri var. Hangi türleri makbuldür?
8) Bir de vereceğiniz yaş ve boyda ürünler ortalama kaç liraya alınır?
9) Son olarak da internetten satın almayı düşünüyorum, en güvendiğiniz site hangisi, nereden almalıyım?

Şimdiden çok teşekkürler...

mrduran 31-12-2011 18:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi efesliseranus (Mesaj 893987)
Birkaç sorum var,yardımcı olursanız sevinirim..

1) Kamkat mı Calamondin mi daha kolay yetiştirilir? (Batmanda yetiştirilecek)
2) Bunlar salonda mı daha iyi yetişir, açık havada mı?
3) Bu sene meyve vermeleri mümkün müdür? Veya meyve vermesi için kaç yaşında, kaç cm almak gerek?
4) Bu sene meyve vermeyecekse gelecek sene meyve vermesi için kaç yaşında, kaç cm almak gerekir?
5) Kaç ay meyve verir bunlar?
6) Meyveleri ne zaman turuncu olmaya başlar? ne kadar süre turuncu kalır? (görsel amaçlı kullanmak istediğim için soruyorum)
7) İnternette gördüğüm kadarıyla kendi içlerinde değişik türleri var. Hangi türleri makbuldür?
8) Bir de vereceğiniz yaş ve boyda ürünler ortalama kaç liraya alınır?
9) Son olarak da internetten satın almayı düşünüyorum, en güvendiğiniz site hangisi, nereden almalıyım?

Şimdiden çok teşekkürler...

Merhaba efendim,

Kamkat ve Calamondin arasında, benim tercihim olan Kamkat için aşağıda şahsi cevaplarım;

1- Kamkat kolay. Pratik, kabuğu ile yersiniz.))). Hem güneş/sıcak, hem de soğuğa daha dayanıklı.
2- Uygun şartları sağlarsak, salon/bahçe olabilir. Bahçe tercih.
3- 2 veya 3 yaşında ürün almak yüksek ihtimal. Budama ile yüksekliği/yan dalların çokluğu size bağlı.
4- Bodurlaştırıyorsunuz zaten. 2 yaşında olması yeter. 3-4 yaşında olması tercih tabii. Dünyadaki en uzun kamkat 4,70 m. imiş. Türkiye' de 2,70 m. imiş(kaynağını hatırlamıyorum-özür)
5- Temmuz ağustos tan itibaren meyveye yatar. Dalında 1 yıl kalır. Ama en geç mayıs ayında toplayın ki yeniden çiçek/meyve versin.
6- Ağustos eylül de turuncu renk alır ve hep öyle kalır.
7- Cinsini yazılanlardan karar verin
8- Fiat cinsine göre, araştırın.
9- Fidan temini için, Üyemiz var sorabilirsiniz.

Ben de size teşekkür ederim, calamondin fikri verdiniz bana:))).

Sağlıklı nice bol araştırmalı/okumalı seneler inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024