agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2151.htm)

Mutlu Kutlu 09-11-2012 17:33

Verdiğiniz gübre içeriklerinde iz elementleri demir, mangan, çinko,bakır,magnezyum,bor vb. maddeler yoksa bu maddeleri içeren besin vermenizi öneririm, hazır bitkiniz sağlıklıyken sağlığını devam ettirebilsin.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tturt (Mesaj 1044811)
Bu sene Mayıs başında çiçeklenmişti bu dönemde şiddetli rüzgar ve yağmurlara maruz kalınca meyve tutumu gerçekleşmemişti. Bu ikinci çiçeklenme zamanında da yoğun çiçeklendi, meyve tutumuda yoğun oldu fakat sonradan bu meyvelerin bazıları döküldü. Kalanlarında meyvesi büyük oldu.

Bir yıl boyunca neler verdiğimi yazayım, koyun gübresi, ema iki kere, kendi yaptığım iki farklı enzimden 5-6 kere, uzun salınımlı (9 aylık) gübre, organik sıvı gübre, vermikulit verdim. Başka bir şey verdim mi hatırlamıyorum.

Bunların dışında vermem gereken bir besin tavsiye ederseniz vermeye çalışayım.

asya04 13-11-2012 13:50

Yaprakların mutlaka koyu yeşil olması gerek, yeni çıkan yapraklar ilk etapta açık yeşil olabilir sonradan koyu yeşile dönüşebilir.

Ama yapraklar geliştikçe açık yeşillik veya sarı yaprak oluşumu devam ediyorsa iz elemetleri açısından eksiklik vardır mutlaka. Yapraklardaki damarlar yeşil kenarlar sarı isede yine aynı durum var demektir.

Az güneş alan yerlerde bitkiler yapraklarını normalden daha geniş hale getirerek daha fazla güneş ışığı toplamaya çalışırlar. Çok iyi değildir böylesi durumlarda.[/QUOTE]

acaba iz elementleri bitkiye nasıl uygulanmalıdır, 3 ay oldu ağacın yapraklanması koyulaşması ne kadar sürer

tturt 14-11-2012 09:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 1045604)
Verdiğiniz gübre içeriklerinde iz elementleri demir, mangan, çinko,bakır,magnezyum,bor vb. maddeler yoksa bu maddeleri içeren besin vermenizi öneririm, hazır bitkiniz sağlıklıyken sağlığını devam ettirebilsin.

Yaklaşık 15 gün önce kullandığım uzun süre etkili granül gübrenin garanti edilen içeriği aşağıdaki gibidir. Ayrıca toprak karışımında yarasa ve solucan gübresi bulunmaktadır. 15 Gün sonra yarasa ve solucan gübresi takviyesi yapacağım. Bu gübrelerinde içeriklerini aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Bunların dışında sadece iz element içeren ve garanti edilen içeriği

Demir(Fe) EDTA formunda %4
Bakır(Cu) EDTA formunda %1,5
Çinko(Zn) EDTA formunda %1,5
Mangan(Mn) EDTA formunda %4
Bor(B) %21'lik Soydum Borat formunda %0,5
Molibden(Mo) Sodyum Molibdate %0,1

Olan bir gübreyi de alıp kullanmayı düşünüyorum. Sizin önereceğiniz bir iz elementleri içeren bir ürün varsa lütfen söyleyin.

Not: İçerikler üretici firmaların garanti ettikleri içerikler olup benim bu konularda hiç bir bilgim bulunmamaktadır.

Granül Gübre İçeriği

18% Toplam Azot (9% Metilen Üre, 8% Amonyum Azotu, %1 Üre Azotu)
9% Fosfor pentaoksit (Nötr Amonyum Sitratta ve %7,2 suda çözünür)
10% Potasyum Oksit (%10 suda çözünür)
2% Magnezyum Oksit (%1 Suda çözünür)
0,01% Bor
0,024% Bakır
0,2% Demir (%0,22 EDTA Şelalatlı)
0,03% Mangan
0,08% Molibden
0,08% Çinko

Yarasa Gübre İçeriği

Toplam Azot(N) 1.00-6.00%
Fosfor Oksit (P2O5) 1.50-9.00%
Potasyum Oksit (K2O) 0.70-1.20%
Kalsiyum Oksit (CaO) 3.60-12.0%
Mağnezyum Oksit (MgO) 0.70-2.00%
Demir(Fe) 0.70-1.50%
Bakır (Cu) 0.20-0.50%
Mangan Oksit (MnO) 0.40-0.70%
Çinko (Zn) 0.40-0.65%
Sodyum (Na+) 0.45-0.50%
Organik Materyal (OM) 30-65%
pH (in H2O) 4.3-5.5
C/N Oranı 8-15/1
Nem 40-30%

Solucan Gübre İçeriği
pH 0-14 7.2-7.4
Nem % 35-40
Organik madde % 35-45
Organik karbon % 15-20
Toplam Azot ( N ) % 1.5-2.5
Toplam Fosfor ( P2O5) % 2 - 2.5
Toplam potasyum (K2O) % 2.5 - 3
Kalsiyum (Ca) % 5-6
Magnezyum ( Mg ) % 1 -1.5
Demir(Fe) % 1 - 1.5
Mangan Mg/kg 600 - 750
Bor Mg/kg 400-500
Krom Mg/kg 0.041
Nikel Mg/kg 36
Bakır Mg/kg 54
Çinko Mg/kg 84

Mutlu Kutlu 15-11-2012 11:51

Kullandığınız gübrelerdeki iz elementleri yeterli görülüyor, şimdilik başka bir takviye besine ihtiyaç yok.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tturt (Mesaj 1047963)

Bunların dışında sadece iz element içeren ve garanti edilen içeriği olan bir gübreyi de alıp kullanmayı düşünüyorum. Sizin önereceğiniz bir iz elementleri içeren bir ürün varsa lütfen söyleyin.

Satın aldığınız besin (gübre) üzerinde yapraktan kullanılabilir yazısı yoksa belirtilen dozlarda sulandırıp saksı yüzeyinden uygulanır.

Etkisi bitki hareketlerine göre kısa veya uzun sürede belli olur. Etki eski sarı veya hasarlı yapraklar üzerinde gerçekleşmez, onlar öylece kalırlar. Yeni çıkar yapraklar yeşil/koyu yeşil olmalıdır. Kısaca eskileri kurtaramayız ama yeni çıkan yeni nesil yaprakların sağlıklı olmasını sağlayabiliriz.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asya04 (Mesaj 1047517)
acaba iz elementleri bitkiye nasıl uygulanmalıdır, 3 ay oldu ağacın yapraklanması koyulaşması ne kadar sürer

asya04 16-11-2012 13:29

sevgili mutlu kutlu kutu üzerinde saksı ebatına göre çay kaşığı **** tatlı kaşığı olarak sulandırılmadan dökün diyor ?

Mutlu Kutlu 16-11-2012 14:18

Öyle yazıyorsa doğrudur, kullanım sonrası iyi etki ederse kullanmaya devam edersiniz. Etki olumsuz olursa başka besinlere yönelirsiniz.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asya04 (Mesaj 1049220)
sevgili mutlu kutlu kutu üzerinde saksı ebatına göre çay kaşığı ya da tatlı kaşığı olarak sulandırılmadan dökün diyor ?

mustij1903 24-11-2012 15:28

Herkese merhabalar.
Sanırım meyvelerimiz belki ağacımızın cinsine göre ve aldığı mevsim değerlerine göre olmak üzere iki şekilde yetişiyor ve olgunlaşıyorlar. Çanakkale de ikamet eden birisi olarak meyvelerim henüz bir iki tanesi hariç sararmaya başlamadı. Ayrıca yukarıdaki resimde gördüğüm kamkuat ile benim ağacım arasında sanırım cins yönünden farlılık var. kabaca tarif etmek gerekirse benim meyvelerim limona resimdeki Syn. Mutlu Kutlu dan alınan ağacın meyveleri mandalin gibi görünüyor. aradaki farların oluşmasını sağlayan etkenler tam olarak nelerdir acaba. Birde sıcaklık farkından bahsedilmiş. Acaba Çanakkale mevsimsel olarak hala balkonda olan ağacın içer alınmasını gerektir mi ????. Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Mutlu Kutlu 24-11-2012 16:43

Türkiye'de yaygın olan fortunella margarita (oval normal) kumkuat, dünyada 4 cins kumkuat var. Bunlardan ikincisi fortunella obovata (iri yuvarlak) kumkuat, bu iki tür kumkuat bizde mevcut. Fakat diğer iki tür pek yaygın olmasa gerek, rastlamadım.

Karşılaştırmak isterseniz Narenciye fidanları - www.tropiksera.com/Anasayfa burada resimleri mevcut.

Meyvelerin şekillenmesi sıcaklıktan ziyade, gün boyu alabildikleri güneş ve besine bağlı. Fortunella margarita kumkuat bizde nasılsa sizdede aynısıdır, iyi besler bakarsanız çok daha büyük ve sağlıklı meyveler elde edersiniz.

15 aralık tarihine kadar dışarıda kalabilir halen sizde - dereceleri görmüyorsunuzdur. Ama garanti olsun diyorsanız güneş görebileceği korunaklı bir yere şimdiden alabilirsiniz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mustij1903 (Mesaj 1053628)
Herkese merhabalar.
Sanırım meyvelerimiz belki ağacımızın cinsine göre ve aldığı mevsim değerlerine göre olmak üzere iki şekilde yetişiyor ve olgunlaşıyorlar. Çanakkale de ikamet eden birisi olarak meyvelerim henüz bir iki tanesi hariç sararmaya başlamadı. Ayrıca yukarıdaki resimde gördüğüm kamkuat ile benim ağacım arasında sanırım cins yönünden farlılık var. kabaca tarif etmek gerekirse benim meyvelerim limona resimdeki Syn. Mutlu Kutlu dan alınan ağacın meyveleri mandalin gibi görünüyor. aradaki farların oluşmasını sağlayan etkenler tam olarak nelerdir acaba. Birde sıcaklık farkından bahsedilmiş. Acaba Çanakkale mevsimsel olarak hala balkonda olan ağacın içer alınmasını gerektir mi ????. Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

mustij1903 25-11-2012 13:38

Türkiye'de yaygın olan fortunella margarita (oval normal) kumkuat, dünyada 4 cins kumkuat var. Bunlardan ikincisi fortunella obovata (iri yuvarlak) kumkuat, bu iki tür kumkuat bizde mevcut. Fakat diğer iki tür pek yaygın olmasa gerek, rastlamadım.

Karşılaştırmak isterseniz Narenciye fidanları - www.tropiksera.com/Anasayfa burada resimleri mevcut.

Meyvelerin şekillenmesi sıcaklıktan ziyade, gün boyu alabildikleri güneş ve besine bağlı. Fortunella margarita kumkuat bizde nasılsa sizdede aynısıdır, iyi besler bakarsanız çok daha büyük ve sağlıklı meyveler elde edersiniz.

15 aralık tarihine kadar dışarıda kalabilir halen sizde - dereceleri görmüyorsunuzdur. Ama garanti olsun diyorsanız güneş görebileceği korunaklı bir yere şimdiden alabilirsiniz.

ASLINDA EVDE TÜM PENCERE KENARLARIM KALÖRİFER SEBEBİYLE MÜSAİT DEĞİL GİBİ. BU NEDENLE FORUMA MİNİK BALKONUMUN DIŞARIDAN ÇEKİLMİŞ BİR FOTOSUNU KOYMAK İSTİYORUM.

mustij1903 25-11-2012 14:08

3 Eklenti(ler)
Syn Mutlu bey.
Yorumlar içerisinde sizin de tedarik edebildiğinize sanırım bir arkadaşımızın sizden fidan aldığına dair bir yazı okumuştum. Bu vesileyle sizinle nasıl irtibata geçebiliriz acaba ???
En değerli kamkat ı evimde yetiştirmek istiyorum. bu arada balkonumun fotoğrafını da yüklemiş olayım.
Balkonumun çok küçük olması ve ev içerisindeki malum kalorifer sıkıntısı nedeniyle en fazla iki fidanla başa çıkabilirim gibi görünüyor. Ayrıca Syn Mutlu bey sizden ağacımın türü hakkında mümkünse bilgi alabilirsem çok sevinirim. sanırım sizin yukarıda bahsettiğiniz ikinci türden değil. Birde veridiğim linkte vitamin var. Bu vitamin kamkat için uygun mudur ?
Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
http://www.hepsiburada.com/liste/gen...oryId=34001279

Mutlu Kutlu 25-11-2012 16:29

http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...atis/26072.htm Buradan sipariş verebilirsiniz.
Sizin kamkatınız fortunella margarita, yapraktan çok meyve oluşmuş. Galiba bir ara strese girmiş, şubat ayında iyi bir traş budama yapmanız gerekecek. Uzun dalları tam ortalarından kesmiş olacaksınız, bitkinin tepesi kocaman top gibi görünecek.

Besin olarak bizim kullandığımız kendi üretimimiz bu besin. Başka besinleri pek tanımıyorum, kullanmadığım için.

Birde kamkatınız balkon iç duvar kenarında kalmış, dış balkon demirine yakın olsaydı daha fazla güneş alabilirdi.

En güzel ve pahalı kamkatı almanız çok önemli değil, sizin kamkatınızda güzel. 2 ci bir bitki alacaksanız türü değişik olsa daha iyi olur, mesela mayer limon, mexican lime vb.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mustij1903 (Mesaj 1054047)
Syn Mutlu bey.
Yorumlar içerisinde sizin de tedarik edebildiğinize sanırım bir arkadaşımızın sizden fidan aldığına dair bir yazı okumuştum. Bu vesileyle sizinle nasıl irtibata geçebiliriz acaba ???
En değerli kamkat ı evimde yetiştirmek istiyorum. bu arada balkonumun fotoğrafını da yüklemiş olayım.
Balkonumun çok küçük olması ve ev içerisindeki malum kalorifer sıkıntısı nedeniyle en fazla iki fidanla başa çıkabilirim gibi görünüyor. Ayrıca Syn Mutlu bey sizden ağacımın türü hakkında mümkünse bilgi alabilirsem çok sevinirim. sanırım sizin yukarıda bahsettiğiniz ikinci türden değil. Birde veridiğim linkte vitamin var. Bu vitamin kamkat için uygun mudur ?
Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

mustij1903 25-11-2012 22:02

ben aslında Kamkat bitkisini çok sevdim. Yapraklarım normalde şu an ki halinin iki katıydı. ilk aldığımda bir süreliğine salona aldım ve hatırlayacağınız gibi yapraklarının neredeyse tamamına yakınını döktü. Hal böyle olunca yeniden balkona çıkarttım. filizlenme yeniden başladı. Ayrıca yaklaşık 3 ay önce aldığım ağacım alırken de meyveliydi o meyvelerinden en fazla 5 tanesini kaybettim. aldığımdan andan iki hafta sonra saksı değişimi yaptım. bu değişimle birlikte 10 lt trof ile takviyeledim.Meyveleri topladıktan sonra budama işine gireceğim. asıl o zaman sabit bir foto yükleyip tam olarak kesilmesi gereken yerleri sizlerden rica edeceğim. verdiğiniz linklerde toprak gübreden mi yoksa sıvı olanlardan mı bahsettiğinizi ve yapılması gerekeni anlatırsanız çok memnun kalacağım. Sonsuz ilgi ve nezaketiniz için çok teşekkür ederim Syn Mutlu bey.

Mutlu Kutlu 25-11-2012 22:21

Sıvı olanlardan bahsediyorum, resimleri tıkladığınızda sayfa alt tarafında ilgili açıklamaları okuyabilirsiniz. Torf ve organik keçi gübresi saksı harçlarını hazırlamakta kullanılır.

Bende teşekkür ederim, saygılarımla.

Hülyab 01-12-2012 22:56

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık iki ay önce kamkat fidesi aldım kapalı balkonumda yetiştiriyorum fakat aldığımdan beri sulamak dışında birşey yapmadım acaba bakımı için vermem gereken bir meyveleri renklenmeye başladı iyi gibi görünüyor ama bakımı hakkında detaylı bilgim yok.

Ekte fotolarını görebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler..

Mutlu Kutlu 02-12-2012 07:11

Merhaba,

En üst yapraklarda görülen sarı/yeşil yapraklar demir+mangan ihtiyacı başladığını gösterir.

Tabi ki diğer iz elementleri ve besin maddeleri vermezseniz önümüzdeki yıl bu güzellikten eser kalmaz.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hülyab (Mesaj 1058288)
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık iki ay önce kamkat fidesi aldım kapalı balkonumda yetiştiriyorum fakat aldığımdan beri sulamak dışında birşey yapmadım acaba bakımı için vermem gereken bir meyveleri renklenmeye başladı iyi gibi görünüyor ama bakımı hakkında detaylı bilgim yok.

Ekte fotolarını görebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler..

beyz66 02-12-2012 16:04

Benim kamkat günde 10 adet civarı yaprak döküyor.Normal midir ?

Mutlu Kutlu 02-12-2012 16:18

Bu sıralar ani sıcak ve ani soğuk derken tüm yaprakları atabilir, mevsimsel olarak. Kök sistemi ile bir problem yoksa yaprak dökülmeleri normal.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyz66 (Mesaj 1058641)
Benim kamkat günde 10 adet civarı yaprak döküyor.Normal midir ?

beyz66 02-12-2012 16:32

Mutlu bey kökler gayet saglıklı , topragının üstü kurumadan sulamıyorum.Alt dallar iyice çıplak kaldı .

Benim düşüncem , saksısı biraz küçük ve saksının altından kökler çıktı.o yüzden döküyor gibi geliyor bana ne dersiniz ?

Saksı degişimi için uygun zaman mıdır ?

Mutlu Kutlu 02-12-2012 17:14

Toprağını az tırtıklayıp istediğiniz zaman saksı değiştirebilirsiniz, havalar yeterince soğudu. Bahara kadar problem olmaz saksı değişimlerinde, önemli olan kökündeki toprağı tamamen silkelememiş olmak.

nurCANIM 04-12-2012 19:07

Merhaba,

Benim kumkuatım da yaptak döküyor buna mevsimsel olarak normal demişsiniz sevindim ama benim kumkuatım bu sene içinde 2.defa meyve verdi ve yapraklarını dökerken (topu topu 9 meyve vermişti) meyvelerini de döktü :( meyveler turuncu olmadan hafif sarıydılar ama lezetleri yerindeydi biraz ekşi de olsa bu sizce meyvelerini geliştirmeden dökmesi normal midir?

Bu hafta marketten iz elementleri içeren besin almaya gittim oradaki görevliye ''kumkuatım için besin bakıyordum dedim'' o da bana GENTAFOL(Sebzeler için) NPK gübre çözeltisini verdi(İçeriği:Azot,Üre azotu,suda çözünür fosforpentaoksit,suda çözünür potasyum oksit) kumkumuma döktüm.İnşallah zarar vermez.Yanlış birşey yapmamışımdır değil mi?

Şimdiden cevap verenlere teşekkür ederim...

Mutlu Kutlu 04-12-2012 19:47

Npk gübreler dozları abartılmadan bitki hareketliyken, yani yeni sürgün+çiçek+meyve aşamasında verilir. İçeriğinde iz elementleri yok,çalışan kişiler pek bilmez bu tür ayrıntıları.

Çok uzaklara değilde bizim siteye bir uğrasaydınız keşke Torf, gübre, hazır besin,

Yapraklarla beraber meyveleri dökmesi de normal. Bitkilerin hareketsiz olduğu bir döneme giriyoruz, bu dönemde besin iz elemetleri vb. kullanmaya pek gerek yok çünkü bitki bu dönemde bu besin iz elementlerini kullanamaz.

Yapacağınız şey güneş görebileceği, sıcaklık kaynaklarında uzakça. +10 ile +24 derece arası sıcaklıkta bir yerde bahara kadar bekletmek, arada bir toprak yüzeyi kurudukça sulamak.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurCANIM (Mesaj 1060552)
Merhaba,

Benim kumkuatım da yaptak döküyor buna mevsimsel olarak normal demişsiniz sevindim ama benim kumkuatım bu sene içinde 2.defa meyve verdi ve yapraklarını dökerken (topu topu 9 meyve vermişti) meyvelerini de döktü :( meyveler turuncu olmadan hafif sarıydılar ama lezetleri yerindeydi biraz ekşi de olsa bu sizce meyvelerini geliştirmeden dökmesi normal midir?

Bu hafta marketten iz elementleri içeren besin almaya gittim oradaki görevliye ''kumkuatım için besin bakıyordum dedim'' o da bana GENTAFOL(Sebzeler için) NPK gübre çözeltisini verdi(İçeriği:Azot,Üre azotu,suda çözünür fosforpentaoksit,suda çözünür potasyum oksit) kumkumuma döktüm.İnşallah zarar vermez.Yanlış birşey yapmamışımdır değil mi?

Şimdiden cevap verenlere teşekkür ederim...

tturt 04-12-2012 20:00

1 Eklenti(ler)
Kumkuatın son durumu.

Eklenti 351504

nurCANIM 04-12-2012 20:11

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler Mutlu Kutlu. Aldığım besini anneme veririm bahçesinde kullanır,en yakın zamanda siteden besini alırım ve kumkumumun capcanlı meyveli+çiçekli haliyle fotoğrafını çekip galeriye yükleyeceğim ;) İnşallah

Bol yeşillikli bir çevre ve dünya dileği ile kolay gelsin Ağaç Dostu...

Mutlu Kutlu 04-12-2012 20:18

Fortunella obovata kumkuatın güzelliği sizin elinizde can bulmuş.

Bitkilerinize çok iyi bakıyorsunuz sn. tturt, arka plandaki plumeria sanki ilkbaharda sanıyor kendini. Tebrik ederim.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tturt (Mesaj 1060589)
Kumkuatın son durumu.

Eklenti 351504

zm_nagehanavci 10-12-2012 22:12

http://d1212.hizliresim.com/14/b/gswl4.jpg

Geçtiğimiz bayramda mersinden bir kamkat aldık ama daha alalı bir ay geçmeden yaprakları morarıp dökülmeye başladı. üzerinde ince ipliksi dokular olduğu için mantarla örümcekler arasında kararsızım. ziraat fakültesi tarım makinaları bölümü öğrencisi olduğum için tam bir fikir de yürütemedim çünkü hastalıklarla ilgili detaylı bir ders alamadık. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Mutlu Kutlu 11-12-2012 08:37

Gördüğünüz ipliksi dokular kırmızı örümcek ağlarıdır, ama hızlı bir şekilde yaprak dökümüne neden olmaz. Yaprak dökümü muhtemelen iklim değişikliğinden dolayı strese girdiği içindir.

ufuk1907 12-12-2012 10:18

merhaba. size bir şey danışmak istiyorum. kumkatı 1,5 aylığına birine emanet etmek zorunda kaldım.üzerinde 4 tane meyvesi vardı.döndüğümde meyveler ve tüm yarpraklarını döküp dalları kurumuş. sadece aşı yerinden aşağısı sağlam şuan. ne yapmam gerekriğini bilmiyorum ve çok üzülüyorum. nasıl kurtarabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

ufuk1907 12-12-2012 10:29

3 Eklenti(ler)
buda son hali

Lonicera 12-12-2012 12:27

1 Eklenti(ler)
Acaba dalları kırılmasın diye herek mi bağlasam?:D:D:D

ufuk1907 12-12-2012 18:43

nazar değdirirsem bağlamana gerek kalmayacak :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024