agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2015, 18:43   #211
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Limonunuzda kabuklu bit var.Eğer gerekli önlemleri almazsanız sonuç daha kötü olur.
Turunçgil Hastalıkları ve Zararlıları başlığını inceyin...

recepc beğendi.
ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 19:57   #212
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2015
Gördügünüz limon agacımın üzerinde limonlar var aldıgımda geldi ama bugun baktıgımda çiçek açmaya başlamş birkaç yerinden napmalıyım?

Eklenen Resimler

Düzenleyen hasan_26 : 31-07-2015 saat 20:04 Neden: yanlş yazım
hasan_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 08:49   #213
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Limonunuz mayere benziyor. Mayer çeşidi yılda birkaç kez çiçek açar, siz bir şey yapmayın bitki nasılsa besleyemeyeceği çiçeği döker.

recepc beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 21:08   #214
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Limonunuz mayere benziyor. Mayer çeşidi yılda birkaç kez çiçek açar, siz bir şey yapmayın bitki nasılsa besleyemeyeceği çiçeği döker.
yediveren olarak almştım ama kendi halinemi bırakayım ozaman

recepc beğendi.
Eski 01-08-2015, 21:37   #215
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_26 Mesajı Göster
yediveren olarak almştım ama kendi halinemi bırakayım ozaman
h_dogan ın dediği gibi yediveren limonlar üzeri meyveliyken bile çiçeklenebilir.Normal bir durum yani...

Eski 18-12-2015, 22:32   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2015
çok güzel görünüyor

yakamoz17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 19:55   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2015
merhaba.ben iflah olmaz bir turunçgil tutkunuyum özellikle limon.bir ay önce saksıda limon fidesi aldım boyu bir metreden biraz fazla.eve getirince ilk iş saksısını büyüttüm ve salon camının önüne koydum güneş alıyor ama kalorifer peteğiyle arasında bir metre mesafe var.dün farkettim rengi baya açılmış ve en üstte küçük filiz gibi yapraklar vardı yok olmuşlar.çok üzüldüm.daha kötü bişiler olmadan şuan napmalıyım?lütfen yardımcı olabilirmisiniz.

htcyldz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 22:00   #218
Ağaçsever

ibogel's Avatar

ilk iş olarak kaloriferden uzak bir yere koy...

Eski 22-12-2015, 11:44   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2015
teşekkür ederim.kaloriferden uzaklaştırmam yeterli olurmu.yapmam gereken başka bişiler varmı acaba.

htcyldz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 17:11   #220
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Ayrıntılı fotolarını koyarsan daha iyi olur. Ona göre yorumlar yapılır...

Eski 22-12-2015, 20:23   #221
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2015
Merhabalar ustalar..İyi Pazarlar..Sayenizde limon ağacı ile ilgili herşeyi burada öğrendim.Buradaki arkadaşlarımızın hiç üşenmeden tüm konuları tek tek okudum ağaçlarına çocukları gibi bakıyorlar yeri geldiği zaman üzülüyorlar. Burada bi aile oluşmuş.
Benim de bi sornum var ustalar aslında sorum olacak idi.
Ziraaat mühendisinden limon ağacım için gerekli besi mağzemelerini aldım.Nasıl uygulayacağımı tam emin değilim.İsterseniz limon ağacımın yaşadığı bazı sorunların geçmişini anlatayım.Limon ağacını ( yediveren ) 1 sene önce bi site görevlisinden almıştım.Yaklaşık 10 tane limon almışlar.Saksısı baya büyük arabayla zorla eve getirdim.İlk başta herşey güzeldi.Sonra şu pas lekesi denen böceklenmeden oldu. Ev yapımı ilaçlama yöntemlerini yaptım geçmedi.Babam da hastalıklı olan dallarını budadı.Yine de devam ediyordu.Bizde toprakdan geliyordur diye toprağını değiştirelim dedik.Ne görelim.Toprağı içden ortadan çatlamış, su döktüğümüzde zaman geçmeden aşağı dan çıkıyordu.( verimli toprak ile değiştirdik)İkinci olay ise Böceklerin Kaynağını bulmuştum.Saksın'ın kenar alt kısmında bi koza oluşturmuşlar oradan geliyorlardı.toprağını değiştiriken komple yıkadık.Ve babam kökü çürümüş diye ağacın ana kökünü altını kesti.Kesilmez dedim ama dinlemedi.Doğal olarak üstüne Ani budama ve toprak değişimi filan derken ağaç bize küstü.Bu olaylardan sonra Köklendirici ile sulamaya başladım 5 ay sonra ilk filizlenmesini verdi. Budama dan dolayı kesim yerlerini kapatmadığmızdan aşağıya doğru kurumaya başlamıştı. Kuru bölümlerini tekrardan 45 dercelik açı ile kestim.Kesim yerlerine mum damlattık dan sonra kuruması durdu.Limon ağacı'nın kuruma ve böceklenme olayını ortadan kalkmış gibiydi. Sadece biraz güçsüz filizlenme sırasında çok küçük yapraklar kararıp kuruyor.Yinede o filiz büyümeye devam ediyor.yaprak kaybı oluyor sadece. şuan sadece Güçlenip yeşillenmesini istiyorum.Gerekli mağzemelerimi aldım.
Bu arada suyu çok veriyormuşuz 2 günde bir.Hafta 1 olacakmış.

Gelelim konumuza Gerekli resimler aşağıdadır.
Ziraaat mühendisin dediklerini tam anlayamadım arkadaşlar kabaca anlatayım nerede yalnışsam düzeltin beni.

Mağzemelerin resimleri aşağıdadır;

1 kg beyaz işlenmiş gübre

5 kg torf çiçek toprağı

1 lt Sıvı gübre çözeltisi

Anlantıkları ; Saksının üzerinden 10 cm filan toprağının alınması,
Sonra yeni aldığım torf toprağın 1 kg kısmını alıp 1 veya 2 kaşık gübre ile eklenip harmanlanması.
Gübreli toprağı saksının üzerine dökülmesi. buraya kadar normal sanırım

Elimdeki sıvı gübre çözeltisini 1 lt suya 10 ml sıvı gübre döküp çalkadıkdan sonra ne zaman çiceğe dökeceğimi ve hangi aralıklarla yapacığımı anlamadım.

Limon ağacın ilk zamanki halleri

Eklenti 588781

Aşılı OLduğu ve 6 yaşında olduğu gövdesi kalın fena değil

Eklenti 588778

Hastalıkdan kurtulduğu ve budaman sonra küsüp 6 ay sonra yeşillenmiş hali

Eklenti 588779

Ve Besi Mağzemeleri paslı çivim bile var

Eklenti 588780

Mehmet KÖKNAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 12:08   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2016
Limonumuz cok güzel gözüküyor.Benimde var ama bi türlü büyütemedim.

eslm mrym Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 12:08   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2016
Limon mu?

Arkadaşlar merhaba internetten aldığım tohumların yanında 3 tane limon çekirdeği hediye olarak gondermişlerdi. Ben havlu kagıdının içinde nemli olarak beklettim 3-4. Gün sonra çimlenmiş olarak gördüm ve ektim gelişimi hızlı oldu ama internette buna benzer limon fidesi göremedim. Tereddüte düştüm bu limon mu değil mi yardımcı olurmusunuz?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Sedük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 14:24   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2016
Cevap verebilecek yok mu?

Sedük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 14:41   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Limon yardım ediiin

Bu kış peyzajtan aldığım bir adet limon ve kumkat aldım.

Limon: limonum kışın soğuk olduğundan yaprak sayısı azdı şimdide çiçek tomurcuklanması oldu bolca ama dışarı yani balkona koyamıyorum limonu çünkü burda sabahları hava güneşliken gece çok soğuk oluyo (Gaziantepteyim).
Şuan odanın içinde günlük yaklaşık üç saat güneş görüyor.Gübre vermelimiyim?
Balkona koysammı geceleri 2 derece flan oluyor.??
Kumkata napsam??
Gübre diyosanız nasıl bi gübre alıcam??

limonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 14:48   #226
Yeni Üye

Önerileriniz nelerdir.???

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 17-03-2016, 14:59   #227
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sedük Mesajı Göster
Cevap verebilecek yok mu?

O limon değil .ot çıkmış

Eski 19-03-2016, 09:25   #228
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2007
Tüm Limon Severlere Merhaba,

Hediye olarak aşağıda fotoğrafı olan fidan geldi. Limon ağacı olarak hediye edildi. Şu an çiçek açmış mis gibi salonumuzda duruyor. Acaba bu ağacın cinsi nedir?
İstanbulda yaşıyorum. Kışın evin içinde yazın da açık balkonda mı bakılması gerekiyor?
Şimdi balkona çıkarıyım mı? Bu sıcaklıklar onun için yeterli mi? Çiçeklerinin hepsi limon olur mu?
Tavsiyelerinizi, deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Milla ve deryaozel427 beğendi.
pakiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 16:08   #229
Yeni Üye

deryaozel427's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2015
limonumun türü nedir acaba?

1 sene once annemin pazardan alip bana hediye ettigi limon agacim. Turunu bilmiyorum. Yaklasik 3 ay kadar once kabuklu bit sorunu yasadik. Kislik yag uyguladim ve sapisiklik ve bocekler yok oldu. Uzerindeki limon geldiginde vardi. Hala yesilimsi ve oylece duruyor. Kisin 5 tane cicek verdi ama bezelye buyuklugunde hepside dokuldu. Yapraklari saglikli. Haftada bir suluyorum. Pencere onunde tul arkasindan gunes aliyor. Haftada bir iki damla spreyle besin veriyorum. Dibinde koyun gubresi, torf ve satin gubre karisimi mevcut. Yani yapabilecegim herseyi yapiyorum. Yalniz yeni yaprak, ciceklenme ve meyve yok. Resimlere bakarak yorumlarinizi bekliyorum..
Son resim bana geldigi ilk hali.

Eklenen Resimler

mühendis57 ve Milla beğendi.
deryaozel427 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 17:58   #230
Ağaçsever

Wink

limonumun son hali bu arkadaşlar yapraklanıp çiçek açmadı toprak degişimini yaptım neler yapmalıyım yapraklanıp çiçeklenmesi için dallarının uçlarındada kurumalar oluyor. NPK 20 20 20 gübrem var kullanmaya başlamalımıyım ? gündüzleri hava güneşliyken dışarı alıyorum akşamları içeri alıyorum tekrar malum eskişehire daha yaz gelmedi

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2016, 13:45   #231
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Selamlar,
Benim limon ağacım için kimse yorum yazmadı. Limon severler nereye gittiniz?
Çiçekler teker teker dökülmeye başladı. Bu normal mi?
Artık havalar ısındı diye balkona çıkardım. Balkonda kalsın mı? Nasıl bir bakım önerirsiniz.
Cevaplarınızı bekliyorum efendim.

Eski 24-03-2016, 20:43   #232
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pakiz Mesajı Göster
Selamlar,
Benim limon ağacım için kimse yorum yazmadı. Limon severler nereye gittiniz?
Çiçekler teker teker dökülmeye başladı. Bu normal mi?
Artık havalar ısındı diye balkona çıkardım. Balkonda kalsın mı? Nasıl bir bakım önerirsiniz.
Cevaplarınızı bekliyorum efendim.
Ağacınızı limona benzetemedim. Mandalina, portakal, turunç veya greyfurt daha olası. Zira limonun dalları daha serbest büyüyor ve çiçekleri biraz pembeye çalan beyaz oluyor.Limon

Ortam sıfırın altına inmedikçe balkonda olmasında fayda var. Bol güneş ve havadar ortam gerekiyor. Sakın suyunu fazla kaçırmayın. Özellikle çiçek zamanı; toprağının kuru olması, ıslak olmasından çok daha iyidir. Çiçek dökmesinin ilk nedeni fazla sulamak, ikinci nedeni havadar olmayan ve az ışıklı ortam. Soğuk hava, don olmadığı sürece fazla problem yaratmaz.

Bir de, göz aşısının yanındaki kuru dalı kesmenizde fayda var.

recepc beğendi.
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 20:41   #233
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Selçuk Boz Bey,
Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Tavsiyelerinize uyacağım. Şimdi merakla meyvelerin ne olacağını bekliyoruz
Balkonda duruyor şimdi, arılarla vakit geçiriyor
Selamlar.

Eski 04-04-2016, 19:22   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
İyi akşamlar.
Bende aranıza katılmış bulunmaktayım. Benim de iki adet turunçgil ağacım var. Bir tanesi tohumdan yetişmiş daha genç bir ağaç. Arkadaşım hediye etmişti ama o da tam olarak ne ağacı olduğunu tahmin edemedi belki sizler bana yardımcı olursunuz.
Ağacımın resmi:

İkinci ağacım internetten sipariş ettiğim yediveren limon ağacı. Açıkçası sipariş verirken bu kadar büyük olduğunu tahmin etmemiştim. Gayet düzgün bir şekilde elime ulaştı ve çam toprağı ve 10litre torf toprağından karışım yapıp büyük bir saksıya diktim. Tabi cahillik ve yeni olmam sebebiyle dikimden bir hafta sonra toprağının çok gevşek olduğunu fark ettim. Elimle biraz baskı uygulayarak toprağı sıkıştırdım.Tabi yapraklardaki sararmalarından sonra aklıma geldi daha fazla bilgi edinmek.
1. Ağacımın fotoğraflarını paylaşacağım bundan sonra yapmam gerekenler nelerdir?
2. Saksıya gübre ile karıştırarak biraz daha toprak koymayı düşünüyorum. Kökün biraz daha toprak altında kalması sorun olur mu ?

bigadicking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 22:30   #235
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bigadicking Mesajı Göster
İyi akşamlar.
Bende aranıza katılmış bulunmaktayım. Benim de iki adet turunçgil ağacım var. Bir tanesi tohumdan yetişmiş daha genç bir ağaç. Arkadaşım hediye etmişti ama o da tam olarak ne ağacı olduğunu tahmin edemedi belki sizler bana yardımcı olursunuz.
Tohumdan yetişen narenciye fidanının ne olduğunu bilmek çok zor. Zaten önemli de değil. Çünkü fidanın, çekirdeğin alındığı meyvenin ağacının tıpkı aynı cinsi olma olasılığı da az. Bu nedenle, fidanınızı aşılamanız gerekmekte. Aşının zamanı, aşı teknikleri gibi hususlarla ilgili bilgileri forumu araştırdığınızda, detaylı bir şekilde elde edebilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bigadicking Mesajı Göster
İkinci ağacım internetten sipariş ettiğim yediveren limon ağacı. Açıkçası sipariş verirken bu kadar büyük olduğunu tahmin etmemiştim. Gayet düzgün bir şekilde elime ulaştı ve çam toprağı ve 10litre torf toprağından karışım yapıp büyük bir saksıya diktim. Tabi cahillik ve yeni olmam sebebiyle dikimden bir hafta sonra toprağının çok gevşek olduğunu fark ettim. Elimle biraz baskı uygulayarak toprağı sıkıştırdım.Tabi yapraklardaki sararmalarından sonra aklıma geldi daha fazla bilgi edinmek.
1. Ağacımın fotoğraflarını paylaşacağım bundan sonra yapmam gerekenler nelerdir?
2. Saksıya gübre ile karıştırarak biraz daha toprak koymayı düşünüyorum. Kökün biraz daha toprak altında kalması sorun olur mu ?
Yine; formu araştırdığınızda (mesela,bunlardan biri Turunçgil Yetiştiriciliği), yukarıdaki soruların hepsine detaylı bir şekilde cevap bulacaksınız.

Kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 09:51   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Yediveren limonumuz aldı başını gidiyor. Budama konusunda yardım için Sayın Nuri Murvet' e danıştım. Umarım kendisinin işlerinin yoğunluğu arasında bir şans doğarsa bilgilerinden faydalanabiliriz. Paylaştığım konunun detayları alttaki linklerde görülebilir.

Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım

Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım

recepc beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2016, 07:26   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
İnşallah çok makbule geçer.Babam da aslında tarim kökenli bir insan kendine ait 240 agaclik bi ceviz bahçesi var ama limon hiç bilmediğimiz bir ağaç. Yeni geldiği için biraz yerini benimsemesini sonbaharda budamamizin daha iyi olacağını söylediler. Tabi üstadların diyecekleri bizim için çok önemli

bigadicking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2017, 14:32   #238
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Limonum neden büyümüyor? Yardım lütfen!

http://imgim.com/20170202_145225.jpg

Arkadaslar fotoyu bu sekilde yukleyebildim 2016 temmuz ayinda cekirdekten diktigim limonum. Yaz bitiminde saksi degistirip iceri aldim o gunden sonra hic buyumedi boyu hala bir karış sebebi nedir ne yapabilirim acaba?

ahmetshn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2017, 15:25   #239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Bol güneş ve gün ışığı alan bir yere koyun,yerini mümkünse değiştirmeyin,toprağı kontrol ederek nemli olmasını sağlayın ve aşırı sulamadan kaçının.

recepc beğendi.
Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2017, 15:58   #240
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Bey Mesajı Göster
Bol güneş ve gün ışığı alan bir yere koyun,yerini mümkünse değiştirmeyin,toprağı kontrol ederek nemli olmasını sağlayın ve aşırı sulamadan kaçının.
Hocam kis mevsimi malum o yuzden iceri aldim cok isik goren bi yer yok suyunu eksik etmiyorum zaten nemli kaliyor acaba kapali balkona koysam sorun olurmu camlı balkonda o soguktan etkilenir mi?

ahmetshn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, citrus, çekirdek, fide, limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024