agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2012, 14:30   #91
Yeni Üye

lsari86's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2012

lsari86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 14:35   #92
Yeni Üye

lsari86's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2012
ben ekranda eklediğim resimleri göremiyorum ancak umarım eklenmiştir.

lsari86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 00:14   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
bir file limondaki tüm çekirdekleri çıkardım dünden beri suda bekledi gerçi oksijenli su işine girmedim çünkü fazla sayıda ektim. Yani çürüyenleri gözardı edebilirim. 63 çekirdeğin 40 ını pet bardaklara kalanları da pamuk arasına koydum. Umarım çimlenmeleri sağlıklı olur.

*değirmenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 23:46   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Saksıdaki limonum

Sevgili arkadaşlar,
saksıda baktığım limonum çiçek açmaya başladı.öyle açıyorki,her delı çiçek doldu.
Normalde birkaç limon veriyor ama çiçekleri görülmeye değer.Sanki dallardan fışkırıyorlar.Paylaşmak istedim.Sevgiler

Eklenen Resimler

41nisa beğendi.
orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 16:13   #95
Yeni Üye

orcanöbekçi bu limonun çeşidi nedir şu mayer limon dedikleri mi yoksa normal limondan siz mi çimlendirdiniz ?

Eski 28-03-2012, 22:27   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sevgili deirmenci,
Limonum mayer **** yediveren **** özel bir cins değil.Bizim siteden almıştım.Satan arkadaş iri limon demişti.Gerçektende saksıda yumruk kadar limon veriyor.Şimdi çiçekler limona dönecek ve sanırım bir çoğu dökülecek ;Zaten dökülmesede ben her dalda bir limon bırakmayı düşünüyorum.Sevgiler.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 00:50   #97
Yeni Üye

anladım teşekkürler bitkinizin gelişimi sağlıklı olur umarım

Eski 01-04-2012, 17:32   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2010
Thumbs down Saksıdaki limon ağacım kurumaya başladı

merhaba,
balkonda saksıda yetiştirdiğim limon ağacımın 1 hafta önce toprağını değiştirdim. Toprağı değiştirdikten sonra yaprakları kurumaya başladı. Suladıktan sonraki günlerde toprağın nemli kaldığını kurumadığını gördüm. Toprağını değiştirdiğim diğer saksılardaki limon ağaçlarımda sorun yok. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

fleming97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 12:14   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2010
Thumbs down Acil yardım !!! limon ağacım kurumaya başladı

En kısa sürede yanıt vermenizi bekliyorum.

fleming97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 12:48   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın fleming97,
Kişisel gözlemlerime göre vereceğim yanıt sizi memnun etmeyecek. Köklerinde çürüme olduğunu düşünüyorum. Topraktan çıkararak köklerine bakın, eğer ben yanılmış ve kökleri sağlamsa gübre ilave edeceğiniz süzek, kuru bir toprağa yeniden dikin. Cansuyunu çok az verin. Kökler dediğim gibi çürümüşse yapacak bir şey yok. Sizin için çok özel bir bitkiyse çelik gibi tekrar köklendirmeyi deneyebilirsiniz, ama bu söylediğim de başarılı olma ihtimaliniz çok düşük olacak.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 13:43   #101
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çok büyük ihtimalle bitkinizi kurtaramayacaksınız gibi görünüyor.
Gördüğüm kadarıyla kırmızı toprak var saksınızda, turunçgil kökleri kırmızı toprağı sevmiyor saksıda, sıkıştırıyor, boğuyor. Köklerin bol oksijen alabileceği, suyun göllenmeyeceği, çok gevşek bir saksı harcı kullanmanız gerekiyor, turunçgil yetiştiriciliği başlığında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 18:42   #102
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Tüm yapraklarını koparın.Benim limonumda aynen bu şekilde olmuştu.Geçen sene tüm yapraklarını kopardım bir süre sonra tepeden kurumaya başladı kuruyan kısımlarını makasla kestim şimdi kuruma durdu ve yeni sürgünler vermeye başladı.Toprak çok su tutmuş acaba altında delik varmı?

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 17:01   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2012
Merhabalar;
başlık altında yazılı olan tüm yorumları okudum çekirdekten ekilmiş 2 yaşını geçkin bir limonum var uzun ince ve üzerinde dikenleri var bu da yabanileşmiş anlamına geliyor sanırım aşı yaptıracaktım ama bir parmak kalınlığında olması gerekiyormuş sanırım o yüzden şu an aşılama yapılamayacak kadar ince peki seneye aşı yaptıracak olsam bu sene onu tepesinden budamamın zararı olur mu?yanlara doğru yayılmasını istiyorum
bilgisi olanların yardımcı olmasını rica edeceğim...

cherry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 19:53   #104
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
yok hocam zararı olmaz..birbirine cok girmis dalları alsanda bence yeterli olur...iyi bir budamayla fidanın her yerinin güneş almasını saglarsan govde kalınlasır...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 23:48   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Meyve tutulumu fazlasıyla gerçekleşmiş durumda. Fazlasını kendisi dökecektir diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 10:36   #106
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Balkonumdaki aşılı limon ağacım ve beni çok mutlu eden çiçeği Bir çiçek ancak bu kadar güzel kokar.

Name:  limoncicegi1.jpg
Views: 3082
Size:  28.1 KB

Name:  limoncicegi2.jpg
Views: 2779
Size:  42.0 KB

Name:  limoncicegi3.jpg
Views: 2781
Size:  77.3 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 02:46   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Name:  limon2.jpg
Views: 3634
Size:  50.8 KB

Geçtiğimiz sohbahar dikmiş olduğum limon, kışı başarı ile geçirip, yaprak ve çiçek açma konusunda iştahlı iken son aylarda gelişimini durdu. Yapraklar açık renge döndü, yeni sürgün, gelişim yok.Çiçeklenme yok, daha önce olan da döküldü.

Sorun ne olabilir?

mrduran beğendi.
Entropi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 08:26   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Entropi, bana göre,
1-Kabuklu bit, örümcek gibi zararlılar olabilir. Gövdesine, yapraklarına dikkatle bakın, bir şeyler var mı?
2-Birdenbire çok sıcak, çok soğuk ya da şiddetli rüzgarla karşılaşıp kavrulmuş olabilir. Böyle bir durum varsa tekrar toparlar, dert etmeyin.
3-Sulamasına dikkat ediyormusunuz?
4-Son olasılık, saksı ya da toprak değişimi yaptıysanız hoşlanmamış olabilir.
Yorum yapabilmek için, 3 ve 4 ile ilgili bilgi verirseniz daha iyi olacak.Hatta saksısı ve toprağı görünen bir fotoğraf ile daha da iyi olur. Selamlar, sevgiler...

merlict, Entropi ve mrduran beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 17:24   #109
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Entropi Mesajı Göster
Eklenti 311057
Geçtiğimiz sohbahar dikmiş olduğum limon, kışı başarı ile geçirip, yaprak ve çiçek açma konusunda iştahlı iken son aylarda gelişimini durdu. Yapraklar açık renge döndü, yeni sürgün, gelişim yok.Çiçeklenme yok, daha önce olan da döküldü.

Sorun ne olabilir?
Sevgili Entropi merhaba.Özledim Kuşadasını, yakında gelmek istiyorum memleketime, geldiğimde bilahare bakarım limonunuza (Aslen Aydınlıyım o sebeple, iş yerinden izin alabilirsem önümüzdeki hafta Kuşadası, Didim, Yenihisar hem ziyaret hem tatil düşünüyorum)

Gelelim sizin şu küçük yaramaza.En azından ben gelene kadar neler yapabiliriz.Benden hızlı olan Güzin hanım gerekli açıklamayı zaten yapmış.Bide ben eskiden nick olarak speedy 'i kullanırdım, artık bende özelliğimi yitiriyorum heralde.O zaman aşağıdan devam edelim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
1-Kabuklu bit, örümcek gibi zararlılar olabilir. Gövdesine, yapraklarına dikkatle bakın, bir şeyler var mı?
2-Birdenbire çok sıcak, çok soğuk ya da şiddetli rüzgarla karşılaşıp kavrulmuş olabilir. Böyle bir durum varsa tekrar toparlar, dert etmeyin.
Yorum yapabilmek için, 3 ve 4 ile ilgili bilgi verirseniz daha iyi olacak.Hatta saksısı ve toprağı görünen bir fotoğraf ile daha da iyi olur. Selamlar, sevgiler...
Ben burada sıralamayı Güzin hanımın affına sığınarak 2-3-4-1 olarak değiştiriyorum.Kuşadası nem ve sıcaklık olarak limon fidesini etkileyecek değerlerde.Kışı atlatmış olması Sivasta olmadığı için çok önemli değil ama orada yazı atlatmak sorun.Fidenizin ağaç formuna ulaşana kadar öncelikle sert ve ani hava değişimlerinde korumanız gerekir.Kışın uyku döneminde olması soğuğu fazla hissettirmez ama yazın en aktif döneminde sıcaktan hemen etkilenir.Özellikle sabah yakıcı olmayan güneş alan bi noktaya alın, sürekli yer değiştirmeyin, rüzgardan ve kavurucu sıcaktan koruyun.Öğleyin yakıcı güneş alma ihtimali varsa sürekli yer değiştirmek yerine delikli havadar örtü çekin. Son olarak Güzin hanımın fotoğraf talebini gerçekleştirin, daha fazla katkımız olsun.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 15:04   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sayın GÇakar,
işlerim dolayısı ile fotografı geç yükleyebildim, özür dilerim.

* Bit,örümcek vb. zararlılar için düzenli olarak arapsabunu+zeytinyağı kullandım. Diğer zamanlarda mutfak atıklarından hazırladığım enzimi yapraklardan uyguladım. En son tüm yaprakları saracak şekilde kükürt uygulamıştım. Belirgin bir zararlı gözükmüyor
* İklim konusunda haklı olabilirsiniz, rüzgarı çok almayan deniz tarafına doğru dikmiş olsam da öğle ve sonrası oldukça fazla güneş alıyor. Nitekim saksıda ve gün boyu güneş alan yerdeki kamkat da gelişmesini durdurmuştu, şimdi birden tomurcuk ve filiz vermeye başladı. Arka tarafa dikmiş olduğum portakal ise sabah güneşi alıyor, yeşil formunu koruyor fakat filizlenme yok. Başka bir neden bulamazsam iklimle ilşkilendireceğim.
*Saksıda değil, bunu belirtmem gerekirdi.
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Name:  limon3.jpg
Views: 2701
Size:  66.0 KB

Sayın Mehmet,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Sevgili Entropi merhaba.Özledim Kuşadasını, yakında gelmek istiyorum memleketime, geldiğimde bilahare bakarım limonunuza (Aslen Aydınlıyım o sebeple, iş yerinden izin alabilirsem önümüzdeki hafta Kuşadası, Didim, Yenihisar hem ziyaret hem tatil düşünüyorum)
Mehmet
Memnun oldum. Sahil sitelerine yolunuz düşerse her zaman beklerim.

Alıntı:
Gelelim sizin şu küçük yaramaza.En azından ben gelene kadar neler yapabiliriz.Benden hızlı olan Güzin hanım gerekli açıklamayı zaten yapmış.Bide ben eskiden nick olarak speedy 'i kullanırdım, artık bende özelliğimi yitiriyorum heralde.O zaman aşağıdan devam edelim.

Ben burada sıralamayı Güzin hanımın affına sığınarak 2-3-4-1 olarak değiştiriyorum.Kuşadası nem ve sıcaklık olarak limon fidesini etkileyecek değerlerde.Kışı atlatmış olması Sivasta olmadığı için çok önemli değil ama orada yazı atlatmak sorun.Fidenizin ağaç formuna ulaşana kadar öncelikle sert ve ani hava değişimlerinde korumanız gerekir.Kışın uyku döneminde olması soğuğu fazla hissettirmez ama yazın en aktif döneminde sıcaktan hemen etkilenir.Özellikle sabah yakıcı olmayan güneş alan bi noktaya alın, sürekli yer değiştirmeyin, rüzgardan ve kavurucu sıcaktan koruyun.Öğleyin yakıcı güneş alma ihtimali varsa sürekli yer değiştirmek yerine delikli havadar örtü çekin. Son olarak Güzin hanımın fotoğraf talebini gerçekleştirin, daha fazla katkımız olsun.
Mehmet
Önerilerinizi dikkate alacağım. Teşekkür ederim.

merlict beğendi.
Entropi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 15:53   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Herkese merhaba. Benim de 1 ay kadar önce aldığım bir limon ağacım var, balkonda saksıda duruyor. Aldığım zaman üzerinde ufak meyveleri vardı, şimdi o meyvelerin bazıları büyüdü fındık kadar oldular. Aynı zamanda diğer dallarda çiçekler de açıyor ve meyveye dönüşüyorlar ama bazıları ufakken dökülüyor. Benim sormak istediğim şey bu dökülmeler normal mi? konuyu okudum biraz fazla sulama yapıyormuşum onu azaltacağım. Bir de az önce detaylı baktım 1 beyaz örümcek gördüm ufak, 1 tane sanırım kabuklu bit denilen şeyden 1 tane de beyaz kurtçuk gördüm düşen ufak meyvenin dibinde, hepsini nakavt ettim hemen oracıkta tabi. Bunlara ne tür ilaçlama yapmam lazım? Yapraklar çok yeşil değiller, sıvı besin de veriyorum ölçüsüne göre. Tavsiyelerinizi bekliyorum sayın ağaç severler

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 18:09   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Herkese merhaba. Benim de 1 ay kadar önce aldığım bir limon ağacım var, balkonda saksıda duruyor. Aldığım zaman üzerinde ufak meyveleri vardı, şimdi o meyvelerin bazıları büyüdü fındık kadar oldular. Aynı zamanda diğer dallarda çiçekler de açıyor ve meyveye dönüşüyorlar ama bazıları ufakken dökülüyor. Benim sormak istediğim şey bu dökülmeler normal mi? konuyu okudum biraz fazla sulama yapıyormuşum onu azaltacağım. Bir de az önce detaylı baktım 1 beyaz örümcek gördüm ufak, 1 tane sanırım kabuklu bit denilen şeyden 1 tane de beyaz kurtçuk gördüm düşen ufak meyvenin dibinde, hepsini nakavt ettim hemen oracıkta tabi. Bunlara ne tür ilaçlama yapmam lazım? Yapraklar çok yeşil değiller, sıvı besin de veriyorum ölçüsüne göre. Tavsiyelerinizi bekliyorum sayın ağaç severler

Limon ağacı suyu sever diye biliyorum yanılmıyorsam, fakat saksıda yetişen bitkiler için tecrübem olmadığından sulama dengesini bilemiyorum.

Çiçeklenme ve meyve tutulumu ağacımın üzerinde sürmekte iken, aynı çiçek ve meyve dökülmelerini ben de gözlemliyorum. Aşırı çiçeklenme ve bu çiçeklerin meyveye dönmesi durumunda besleyemeyeceği fazla meyve oluşumunu döktüğünü düşünüyorum. Zaten kendisi dökmese seyreltme yapmak gerekecektir.

Narenciye (citrus) için özel besinler mevcut. Granül halinde olanından kullanıyorum zaman zaman. Bu besinden siz de bitkiniz için kullanabilirsiniz. İhtiyaç duyduğu tüm takviyeleri içeren narenciye besini diğer kumkuat, mandalina v.s için de uygundur zaten.

Düzenleyen kelebek çalısı : 25-06-2012 saat 18:11 Neden: foto detaylarını mesajdan çıkarma
Eski 25-06-2012, 20:24   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Limon ağacı suyu sever diye biliyorum yanılmıyorsam, fakat saksıda yetişen bitkiler için tecrübem olmadığından sulama dengesini bilemiyorum.

Çiçeklenme ve meyve tutulumu ağacımın üzerinde sürmekte iken, aynı çiçek ve meyve dökülmelerini ben de gözlemliyorum. Aşırı çiçeklenme ve bu çiçeklerin meyveye dönmesi durumunda besleyemeyeceği fazla meyve oluşumunu döktüğünü düşünüyorum. Zaten kendisi dökmese seyreltme yapmak gerekecektir.

Narenciye (citrus) için özel besinler mevcut. Granül halinde olanından kullanıyorum zaman zaman. Bu besinden siz de bitkiniz için kullanabilirsiniz. İhtiyaç duyduğu tüm takviyeleri içeren narenciye besini diğer kumkuat, mandalina v.s için de uygundur zaten.
Ben zaten 3lü flora serisinden almıştım ondan koydum, içinde gerekli her şey var. General Hydroponics Flora Serisi

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 21:26   #114
Ağaç Dostu

Haklısınız, ben yanlış anlamışım ilaçlama ile ilgili tavsiye istemişsiniz. Dikkatimden kaçmış.

Eski 27-06-2012, 00:21   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2012
Maşallah..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Balkonumdaki aşılı limon ağacım ve beni çok mutlu eden çiçeği Bir çiçek ancak bu kadar güzel kokar.

Eklenti 299830

Eklenti 299831

Eklenti 299832
Rabbim neler yaratıyor o nasıl bir güzellik ve koruyup yetiştiren sizden de
Allah razı olsun bizimle paylaştınız .Resmi görünce çok heyecanlandım benimde saksıda limonlarım daha dört yapraklılar öyle seviyorum ki onları her gün konuşuyorum arkadaşım gibi belki benim de böyle olur.

Güzin Çakar beğendi.
41nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 02:40   #116
Ağaç Dostu

Ben de çiçek döneminde çektiğim fotoğrafları ekleyeyim istedim. Bunca çiçeği bir arada görebilmek için üç sene beklemem gerekti. Ağacın çiçeklenme ve meyve tutulum döneminden bir kaç kesit.

Name:  lemon.jpg
Views: 2505
Size:  66.8 KB

Name:  flowers.jpg
Views: 2508
Size:  41.0 KB

Name:  march.jpg
Views: 2490
Size:  51.8 KB

Name:  fruit.jpg
Views: 2536
Size:  43.3 KB

Bu son fotoğrafta, sol alttaki yaprağın hemen üzerinde meyvenin henüz oluştuğunu ayırt etmek mümkün.

Mart ayı ortalarında çekilmiş fotoğraflardır.

Eski 28-06-2012, 01:47   #117
Ağaç Dostu

Dün çiçekte olan limon, bugün meyvede.

Name:  L.jpg
Views: 2475
Size:  42.4 KB

Name:  E.jpg
Views: 2550
Size:  45.9 KB

Besleyemeyeceği fazla meyveyi döküyor. Alt daldaki sararan üç küçük meyve düşecek, hatta daha ufak biri kararmış, çoktan kurumuş.

Name:  N.jpg
Views: 2510
Size:  43.7 KB

Name:  O.jpg
Views: 2523
Size:  42.7 KB

Name:  M.jpg
Views: 2574
Size:  52.8 KB

Eski 27-07-2012, 17:23   #118
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Turunçgil Yetiştiriciliği

Sayın MSaygin'ın ilginç yazısını buraya da almak istedim.Bana değişik geldi.Fırsatım olursa özellikle incelemek istiyorum.

Mehmet

mrduran beğendi.
Eski 29-07-2012, 15:14   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2012
Merhaba.2 hafta önce bir limon ağacı aldım.Saksıda salonda duruyor,gündüzleri balkona çıkarıyorum.Aldığımda 5 tane limonu vardı.Toprağını nemli tutmaya çalışıyorum ancak limonlardan 3 tanesi döküldü ve yaprakları da sararıp dökülmeye başladı.3 gün evde olamadığım için susuz ve havasız kaldı.Yaprakların dökülmesinin sebebi olabilir mi? Eski haline dönmesi için ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Oneofthem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 19:12   #120
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oneofthem Mesajı Göster
Merhaba.2 hafta önce bir limon ağacı aldım.Saksıda salonda duruyor,gündüzleri balkona çıkarıyorum.Aldığımda 5 tane limonu vardı.Toprağını nemli tutmaya çalışıyorum ancak limonlardan 3 tanesi döküldü ve yaprakları da sararıp dökülmeye başladı.3 gün evde olamadığım için susuz ve havasız kaldı.Yaprakların dökülmesinin sebebi olabilir mi? Eski haline dönmesi için ne yapabilirim?
Merhaba sayın Oneofthem

Öncelikle fazla sulamayı kesin.Bitkinizi bu sıcaklarda sabit rüzgar almayan, hafif gölge yerde tutun.Sabah dışarı akşam içeri değişimini sakın yapmayın, sabit dışarıda kalsın.Kuruyan dalları ve yaprakları bitkinize zarar vermeden ayırın.

Mehmet

mrduran beğendi.

Etiketler
bonsai, citrus, çekirdek, fide, limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024