agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2018, 14:12   #1021
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Gecen yil aldigim bir limonum var. Limonu oldu. Ve yapraklarini doktu. Ama simdi ustunde hic yapragi yok... yapragi neden hala cikmadi. Bu normal mi.
yer diğiştirmelerde ani ısı değişikliklerinde çok hızlı yaprak döker limonlar.güneş alan bir yer bulup aşırı sulamadan stabil bir ortam sağlayın.bu ay filiz vermezse azot takviyesini denersiniz.

Bengrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2018, 15:29   #1022
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Bunlarda benim limonlarım.. Birinin yaprakları kıvrık, yaklaşık bir ay oldu. Geldiğinde böcekliydi, kırmızı kocaman bitler vardı.
Diğeride alınca çiçeklerini döktü, bir kaç gün önce farkettim ki kırmızı örümcekler ve minicik beyaz böcekler var...

Eklenen Resimler

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2018, 23:23   #1023
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Bunlarda benim limonlarım.. Birinin yaprakları kıvrık, yaklaşık bir ay oldu. Geldiğinde böcekliydi, kırmızı kocaman bitler vardı.
Diğeride alınca çiçeklerini döktü, bir kaç gün önce farkettim ki kırmızı örümcekler ve minicik beyaz böcekler var...
toplayabildiğiniz kadarını pamukla toplayıp yazlık beyaz yağ uygulayın.15 kasım ve 15 şubat da tekrarlayın

emgi yapan böcekler bitkiyi susuz bırakıyor.sanki uzun süre sulamayı unutmuşsunuz gibi yaprakları kıvrılıyor. mudahele etmezseniz tüm yaprakları kaybedersiniz.

Selma_321 beğendi.
Eski 09-04-2018, 11:48   #1024
Yeni Üye

EskisehirLimon's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2018
Evimdeki limon aşırı çiçek

Merhaba,
Evimin salonunda özenle baktığım limon ağacımda çok fazla çiçeklenme var. Çiçekleri seyreltme yapmam gerekiyormu.
Birde fotoğrafta gördüğünüz gibi yapraklarında çatlamalar ve yırtılmalar mevcut öneri ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Name:  limon 08.04.2018.jpg
Views: 1372
Size:  50.9 KB

EskisehirLimon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2018, 17:28   #1025
Ağaçsever

bence çiçek seyreltme meyve seyrelt. zaten bir bölümü dökülücek bir kısmını bitki kendi atıcak. kabaca 40 yaprak başına 1 meyve gibi seyreltebilirsin saksı limonlarında.

Eski 09-04-2018, 17:47   #1026
Yeni Üye

EskisehirLimon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bengrim Mesajı Göster
bence çiçek seyreltme meyve seyrelt. zaten bir bölümü dökülücek bir kısmını bitki kendi atıcak. kabaca 40 yaprak başına 1 meyve gibi seyreltebilirsin saksı limonlarında.
Çok teşekkür ederim. İnşallah meyve tutar’da dediğiniz gibi seyreltme yapabilirsiniz.

Bengrim beğendi.
Eski 10-04-2018, 07:35   #1027
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
meyve tutması için bir pamuk yardımıyla tozlaşmalarını yapmayı unutma sonuç olark o bir salon bitkisi an itibariyle...

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2018, 15:52   #1028
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EskisehirLimon Mesajı Göster
Merhaba,
Evimin salonunda özenle baktığım limon ağacımda çok fazla çiçeklenme var. Çiçekleri seyreltme yapmam gerekiyormu.
Birde fotoğrafta gördüğünüz gibi yapraklarında çatlamalar ve yırtılmalar mevcut öneri ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Eklenti 670299
Hangi cins limon bu detaylı foto paylaşırmısınız

cooler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 14:03   #1029
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Dün aşılı bodur limon aldım yaklaşık 80-90 cm var boyu çiçek tomurcukları da üzerinde evde 45 litre saksım var içinde de bahçe toprağı kum karışımı var koyun gübresi ile beraber bu saksıya eksem yeterli mi acaba
Birde dışarda mı içerde mi dursun şimdi

zeyno82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 16:34   #1030
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeyno82 Mesajı Göster
Dün aşılı bodur limon aldım yaklaşık 80-90 cm var boyu çiçek tomurcukları da üzerinde evde 45 litre saksım var içinde de bahçe toprağı kum karışımı var koyun gübresi ile beraber bu saksıya eksem yeterli mi acaba
Birde dışarda mı içerde mi dursun şimdi
Ziyadesiyle yeterli. Güzelce bi bosaltip toprağı havalandirin kurutun. Saksiyida guzelce yikayin. Koyun gubresinide ezip ufalayip harmanlayin toprakla birazda perlit bulabilirseniz gayet guzel olur. Saksi dibini drenaj yapmayi unutmayin. Mevsim limonlarin coşma mevsimi dışarda dursun.

zeyno82 ve Selma_321 beğendi.
Eski 13-04-2018, 18:40   #1031
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Alıntı:
Ziyadesiyle yeterli. Güzelce bi bosaltip toprağı havalandirin kurutun. Saksiyida guzelce yikayin. Koyun gubresinide ezip ufalayip harmanlayin toprakla birazda perlit bulabilirseniz gayet guzel olur. Saksi dibini drenaj yapmayi unutmayin. Mevsim limonlarin coşma mevsimi dışarda dursun.

Çok sevindim teşekkür ederim saksı küçük gelir diye endişe etmiştim yarın ilk iş yeni yerine dikim yapıcam limonumu bol limonlu günler

Bengrim beğendi.
zeyno82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 19:47   #1032
Yeni Üye

EskisehirLimon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutlu_inan Mesajı Göster
meyve tutması için bir pamuk yardımıyla tozlaşmalarını yapmayı unutma sonuç olark o bir salon bitkisi an itibariyle...
Mutlu bey dediğinizi yaptım çok teşekkür ederim. Bilmediğim çok şey var sadece sevgi yetmiyor bu canlıları yetiştirmek için.

mutlu_inan beğendi.
Eski 13-04-2018, 19:54   #1033
Yeni Üye

EskisehirLimon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cooler Mesajı Göster
Hangi cins limon bu detaylı foto paylaşırmısınız
Limonum'un cinsini inanın bilmiyorum. Pazarda gezerken aile dostumuz fide satan bir amcamız var onunla karşılaşmam neticesinde mutlaka almam gerektiğini söyledi ve onun tavsiyesi üzerine bu mükemmel kokulu ufaklığı almış oldum. Tabi evimin baş köşesine hemen yerleşti. Ayrıntılı resim istemişsiniz umarım yeterli olur gönderdiklerim. Ağacımın gövdesinde çıkan yaprakları koparmam gerekir mi acaba bilemiyorum. Her türlü bilgiye açığım.

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2018, 02:56   #1034
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
toplayabildiğiniz kadarını pamukla toplayıp yazlık beyaz yağ uygulayın.15 kasım ve 15 şubat da tekrarlayın

emgi yapan böcekler bitkiyi susuz bırakıyor.sanki uzun süre sulamayı unutmuşsunuz gibi yaprakları kıvrılıyor. mudahele etmezseniz tüm yaprakları kaybedersiniz.
Sayın Bengrim, cevabınıza çok teşekkür ederim. Cevabınız gözümden kaçmış, yarın ilk iş dediğiniz şekilde pamukla toplama yapacağım.. Yalnız bu yazlık yağ nedir, bizleri bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Bengrim beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2018, 09:14   #1035
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Sayın Bengrim, cevabınıza çok teşekkür ederim. Cevabınız gözümden kaçmış, yarın ilk iş dediğiniz şekilde pamukla toplama yapacağım.. Yalnız bu yazlık yağ nedir, bizleri bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
yazlıkyağ kırmızı örümcek kabuklu bit beyaz sinek unlu bit gibi böcekler için kullanılan herhangi bi toxic etkisi olmayan mineral yağ bazlı basit bir ilaç.suyla karıştırıp ince püskürten bir fısıfıs ile bitkiyi kaplıycak şekilde atılacak. kışın daha etkili sonuç alındığı için genelde kış aylarında kullanılır ama senin durumunda okadar bekleme.1 litre suya 1-2 çorba kaşığı koyup karıştıracaksın.

Selma_321 beğendi.
Eski 14-04-2018, 10:20   #1036
Ağaçsever

Alıntı:
Limonum'un cinsini inanın bilmiyorum. Pazarda gezerken aile dostumuz fide satan bir amcamız var onunla karşılaşmam neticesinde mutlaka almam gerektiğini söyledi ve onun tavsiyesi üzerine bu mükemmel kokulu ufaklığı almış oldum. Tabi evimin baş köşesine hemen yerleşti. Ayrıntılı resim istemişsiniz umarım yeterli olur gönderdiklerim. Ağacımın gövdesinde çıkan yaprakları koparmam gerekir mi acaba bilemiyorum. Her türlü bilgiye açığım.
ağacın gövdesinden cıkan yaprak derken nedemek istediniz? genel olarak saksı limonlarının şekil budamasıyla ilgili problemler çok görüyorum forumda.

sizinki gibi 1-2 yaşında genç limonlarda her yaprak kıymetlidir.zaten çok hassas olduğu için herfırsatta bolca yaprak dökecek siz extra yaprak koparmayın 'fakat' yan dallar oburlar tepe sürgünler ve taç verme / koruma konularına dikkat ederseniz fidanınız hem güzel büyür hemde dayanıklı güçlü olur

Eski 30-04-2018, 09:15   #1037
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
1 yaşındaki limon ağacım balkonda güney cephede sürekli güneş aliyor. Çok güzel çiçeklendi ve meyve tuttu şuanda meyveler mercimek kadar ama nedense yeşil değilde hepsi koyu kahverengiye dönüştü. Sebebi ne olabilir acaba? Çok denedim ama resim yüklemeyi başaramadım.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2018, 11:43   #1038
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
1 yaşındaki limon ağacım balkonda güney cephede sürekli güneş aliyor. Çok güzel çiçeklendi ve meyve tuttu şuanda meyveler mercimek kadar ama nedense yeşil değilde hepsi koyu kahverengiye dönüştü. Sebebi ne olabilir acaba? Çok denedim ama resim yüklemeyi başaramadım.
Neyazıkki dökülmeden önce kuruyup renkleri değişiyor.bulunduğu ortamın sıcaklığını kontrol et 32-39 derece arasında meyve kayıpları başlıyor. ayrıca yeterli sulamayı yapmalısın tercihen akşam serinliğinde.yazın en sıcak dönemlerinde fısfıs ile su sıkmak da bitkiyi serinletmek için faydalı olur.

ezo beğendi.
Eski 07-05-2018, 14:21   #1039
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Merhabalar,
Evdeki limon ağacımız açık balkonda duruyordu. Kış sebebiyle kapalı balkona aldık. Fakat yaprakları yapış yapıştı. Fena halde böceklendiğini fark ettik ve arap sabunlu ve zeytinyağlı su ile fısfıslamaya başladık. İlaç kullanmadık. Üzerinde ölmüş ve kurumuş kabuklu bitleri bezlerle temizlemeye çalıştık. şimdi cılız olan limonumuz inanılmaz derecede yaprak çıkarmaya başladı. fakat tekrar böceklenmesinden korkuyoruz. Bahçede gül varsa çabuk böcekleniyor dediler. Tekrar böceklenmemesi için ilaç kullanmalı mıyız?

fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2018, 20:46   #1040
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdogru Mesajı Göster
Merhabalar,
Evdeki limon ağacımız açık balkonda duruyordu. Kış sebebiyle kapalı balkona aldık. Fakat yaprakları yapış yapıştı. Fena halde böceklendiğini fark ettik ve arap sabunlu ve zeytinyağlı su ile fısfıslamaya başladık. İlaç kullanmadık. Üzerinde ölmüş ve kurumuş kabuklu bitleri bezlerle temizlemeye çalıştık. şimdi cılız olan limonumuz inanılmaz derecede yaprak çıkarmaya başladı. fakat tekrar böceklenmesinden korkuyoruz. Bahçede gül varsa çabuk böcekleniyor dediler. Tekrar böceklenmemesi için ilaç kullanmalı mıyız?
acil durum yoksa kullanmayın.ilaç olarak sadece yazlık yağ kullanıyorum onuda 15 kasım ve 15 şubatta atıyorum yanı kış aylarında.

Eski 07-05-2018, 22:00   #1041
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Yaklasık bir bir bucuk yıllık limon fidem var. Asılanması gerekiyormus meyve vermesi icin. Ama nası yapacagım konusunda en ufak bilgim yok. Cok okudum cok arastırdım cesaret edemedim. Asılama yapmazsam eger cicek acar mı. Bakımı icin neler önerirsiniz cok tesekkur ederim.Name:  PicsArt_05-07-11.07.46.jpg
Views: 1066
Size:  67.9 KB

Meltemoznr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 10:40   #1042
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meltemoznr Mesajı Göster
Yaklasık bir bir bucuk yıllık limon fidem var. Asılanması gerekiyormus meyve vermesi icin. Ama nası yapacagım konusunda en ufak bilgim yok. Cok okudum cok arastırdım cesaret edemedim. Asılama yapmazsam eger cicek acar mı. Bakımı icin neler önerirsiniz cok tesekkur ederim.Eklenti 673024
işte çekirdekden yetiştirmenin kendine göre iyi yanları kötü yanları var.iyi yanı tüm gelişim sürecine şahit olduğunuz için işin haz boyutu.kötü yanı aşı ihtiyacı ve/veya meyve için beklemek gereken uzun yıllar.

önünüzde bikaç seçenek var
1.Hiç aşıyla uğraşmamak ve kısa vadedede meyve ve hatta çiçek beklentisine girmemek.
2.Aşıyı bir peyzaycıya ziraatciye ya da bahcivana yaptırmak.
3.Kendiniz yapmak.bir aşı cubuğu yapıp(bulup) denemek öğrenmek yanılmak ve tekrar denemek.

ben 3. seçeneği tavsiye ederim.Aşıda turuncgil yetiştirmenin bir parçası.
bunlarla uğraşmak istemiyor iseniz aşılı fidan demin edin.

Selma_321 beğendi.
Eski 09-05-2018, 23:07   #1043
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Alıntı:
işte çekirdekden yetiştirmenin kendine göre iyi yanları kötü yanları var.iyi yanı tüm gelişim sürecine şahit olduğunuz için işin haz boyutu.kötü yanı aşı ihtiyacı ve/veya meyve için beklemek gereken uzun yıllar.

önünüzde bikaç seçenek var
1.Hiç aşıyla uğraşmamak ve kısa vadedede meyve ve hatta çiçek beklentisine girmemek.
2.Aşıyı bir peyzaycıya ziraatciye ya da bahcivana yaptırmak.
3.Kendiniz yapmak.bir aşı cubuğu yapıp(bulup) denemek öğrenmek yanılmak ve tekrar denemek.

ben 3. seçeneği tavsiye ederim.Aşıda turuncgil yetiştirmenin bir parçası.
bunlarla uğraşmak istemiyor iseniz aşılı fidan demin edin.

Yazdıklarınız icin cok tesekkur ederim. Yakınımda fidancı var oraya götürecegim. Bilen birisine yaptırmak en iyisi. Bi tarafımda bosver meyveyi büyüsün böyle diyo

Bengrim beğendi.
Meltemoznr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2018, 13:11   #1044
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
merhaba, mayıs ayının ortası geldi benim limonumda bir tomucuk bile yok, normal mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen manolya : 11-05-2018 saat 13:13 Neden: harf hatası
manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2018, 22:43   #1045
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
merhaba, mayıs ayının ortası geldi benim limonumda bir tomucuk bile yok, normal mi?
bence normal değil.birazdaha bilgi verebilirmisiniz güneş alıyormu dona maruz kaldımı? hastalık veya zararlıyla mucadele ettinizmi.limonunuz aşılımı?
budamaya ihtiyaç varmış gibi duruyor.

manolya beğendi.
Eski 18-05-2018, 20:16   #1046
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

evet güneş alıyor, güney cephede, geçen yıl hediye geldi, saksıdaydı bahçeye geçirdim, saksıdayken önceki yıllarda limon verdiğini söylediler, budama yapmadım, hiç böcek falanda yok üzerinde. Kışın kar yağar gibi oldu bir gece üzerine bir örtü sardım, sabah baktığımda yeni sürgünlerin uçlarında biraz kahverengileşme olmuştu ama havalar düzelince hemen geçti, başka bir problem yaşamadım ve bakınca çok sağlıklı yemyeşil bir ağaç, bilemiyorum neden çiçek açmıyor?

Eski 18-05-2018, 21:17   #1047
Ağaçsever

Alıntı:
evet güneş alıyor, güney cephede, geçen yıl hediye geldi, saksıdaydı bahçeye geçirdim, saksıdayken önceki yıllarda limon verdiğini söylediler, budama yapmadım, hiç böcek falanda yok üzerinde. Kışın kar yağar gibi oldu bir gece üzerine bir örtü sardım, sabah baktığımda yeni sürgünlerin uçlarında biraz kahverengileşme olmuştu ama havalar düzelince hemen geçti, başka bir problem yaşamadım ve bakınca çok sağlıklı yemyeşil bir ağaç, bilemiyorum neden çiçek açmıyor?
Normalde bir bitkiyi saksidan topraga gecirdiginde buyumesini serpilmesini beklersin bu kismen dogru fakat bunu yapabilmek icin bitki once koklenmeye baslar buda haliyle zaman alir bitki köklenmekten baska bir isle ugrasmaz.ayni etkiyi birden cok buyuk saksiya gectigimizdede goruruz.bu noktada yapmaniz gereken en mantikli sey limonunuzun kök gelisimini biran once ve saglikla tamamlamasi icin forfor agirlikli gubreleme yapmak.ciceklenme zamani gecti ama fosfor ayni zamanda ciceklenmeyi tesvik eder.

Onceki yillarda meyve vermis dediginize gore aşılıdir.donada itina gostermissiniz.
Budamayida ihmal etmeyin bitkiniz sac trasi sakal trasi gelmis gibi dusunun budandiginda rahatliycaktir.

manolya beğendi.
Eski 18-05-2018, 22:15   #1048
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

hangi ay budamak lazım?

Düzenleyen manolya : 18-05-2018 saat 22:16 Neden: hata
Eski 19-05-2018, 10:56   #1049
Ağaçsever

Alıntı:
hangi ay budamak lazım?
bazı istisnalar hariç genel kural budamada don riskinin geçtiği ama bitki gözlerinin henüz uyanmadığı zamanda yapılır budama buda şubatın sonu martın başı gibi oluyor sıcak iklimlerde.böylece hem kışın hırpalanmış gözleri bitkiden uzaklaştırmış oluyorsun hemde uyanmış gözleri ziyan etmemiş oluyorsun.

fakat kuruyan dallar veya hastalanmış yaprakları istediğin zaman alabilirsin bu bitki bakımına girer.

manolya beğendi.
Eski 22-05-2018, 16:04   #1050
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2018
Bilgi

Merhaba ; 1 ay kadar öncesinde bende Eminönünden aldım bunu aynısından.
Üzerinde yeşil bir meyve vardı ve sararacağını düşünüp sormadım ; ama halen bir sararma yok , bu standart bir limon ağacı mı yoksa misket limonu gibi özel bir tür mü ?
Bilgisi olan varsa iletebilirmi
Teşekkürler

Alıntı:
Merhaba,

Eklenti 670299

bico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024