agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2007, 09:40   #61
Ağaçsever

Milka's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2006
Merhaba Arkadaşlar,

Benim limon ağacıma tuhaf şeyler oluyor, 3 hafta önce taşındım , limonumda hiç bir sorun yoktu , yeni evde cam önüne değil de duvar kenarına koydum , kaloriferden etkilenmesin diye ancak limonum 3 gün sonra elimi değmemle birlikte üzerindeki tüm yaprakları bi anda döktü , saniyeler içinde tüm dalları çıplak kaldı. Alt gövdede 2 sürgünü hariç. Şimdi incelediğimde , altta kalan 3-5 yaprak üzerinde yapışkan ama çok yoğun değil , ellediğimde ise limonun kendi yaprak kokusu barındıran bir koku veriyor elime. Üst çıplak kalan dallar ise yeşilliğini kaybediyorlar. Limonum ölüyormu? Ayrıca limonu kalorifer yanına koyabilirmiyim
Yardımınız için teşekkürler.

Milka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 12:33   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Yapışkan sıvı olması, bitkide bitki zararlısı olduğuna delalettir. Çok yakından bakarak dallarına, dalların yapraklarla bitiştiği noktalara bakarsanız bitki üzerinde minicik varlıklar görebilecek misiniz bakalım.

Eğer görürseniz de bitki hastalıkları ve zararlıları ile ilgili başlığımızda ve/veya ev yapımı ilaç tarifleri başlığında çözüm yollarını göreceksinizdir.

Yaprak dökülmesi ile ilgili olarak da; limon yer değişimine çok hassas. İlk tepkisi de yaprak dökmek. Bunun sizin belirttiğiniz kadar yoğun olması belki de bitki zararlısının da bir etkisi olabilir.

Bitkilerin doğrudan ısı kaynaklarına yakın konumlandırılmasının bitkiye zarar vereceğini söylemişti uzman üyelerimiz benim de daha önce sormuş olduğum bir soruya cevaben.

Turunçgil Yetiştiriciliği konu başlığına baştan sona bir göz atarsanız benzer konuların orada da konuşulduğunu göreceksiniz. ışık tutacaktır. Hepimizin başına gelen şeyleri siz de yaşıyorsunuz anlaşılan. Yalnız değilsiniz...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 09:20   #63
Ağaçsever

Milka's Avatar

Merhaba Lerdemir,

Evet 2 adet dalların bitiş yerlerinde yassı üzeri şeffaf uçuk turuncu kırçıllı renkte canlılar gördüm. Onları temizledim. Kuruyan dallarıda kestim üzerlerine mum damlattım. Belirttiğiniz yazıları okuyacağım.
Teşekkür ederim

Eski 11-12-2007, 12:06   #64
Ağaç Dostu

Merhaba Milka,

O zararlılarla ilgili olarak "Bitki zararlılarını tarif edebilmeniz için örnek fotoğraflar" başlığı ile özellikle de "Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı" başlığını değerlendirebilirsiniz.

Örnek fotoğraflardan veya daha önce benzer sorunu yaşamış üyelerimizin hem tarif hem de fotoğraflarından tanırsanız ilgili zararlıyı, ona uygun tavsiye ve yönlendirmeyi uygulayabilirsiniz.

En olmadı; o yardım hattına fotoğraflı bir soru yazarsınız; uzman üyelerimiz ilk vakit bulduklarında ilk yardıma gelirler

Mücadelenizde başarılar...

NOT: Tarifinizden, benim daha önce benjaminde yaşamış olduğum "kabuklu bit" zararlısı gibi bir izlenim edindim; onun için de yardım hattındaki şu mesajımı ve sonrasındaki tavsiyeleri izleyebilirseniz işe yarayacaktır.

Eski 11-12-2007, 14:11   #65
Ağaçsever

Milka's Avatar

Selam Lerdemir,

Kesinlikle %100 bu böceklerden gördüm dün akşam ama bu kadar çok değildi sadece 2 adet buldum onlarda elimle temizledim. Gövdesine baktım ordada yoktu. Zaten üst gövdede yaprak sayısı 0. Alt gövdede 2 adet dalın üzerindeki 3-5 yaprak üzerinde gördüm o 2 böceği.

O halde yazlık yağ uygulaması yapmam lazım , umarım ölmez , bu yaz süper görünüyordu , şimdiki hali içimi acıtıyor , kestim kuruyan dallarını vs ufacık bişi kaldı...

Eski 11-12-2007, 16:21   #66
Ağaç Dostu

Ölmez ölmez, zararlı sayısı o kadar az ise.

Sağlığına kavuştuğu, pırıl pırıl taze yapraklar ve yeni sürgünler verdiği zaman da fotoğraflarını isteriz baştan söylemesi

Eski 25-03-2008, 11:12   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2006
limonunun derdi nedribiliyormusun. pamuklu beyaz sinek . mineral yag sık geçer. ama yılda 3 defa sıkman gerek. kışın özellikle iyi sıkman gerek. O haşarenin faydalısı var dogada yaşayan.

ulas31 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 18:56   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2008
öncelkle herkese merhaba...
benmde balkonda yetiştirdiğim limon fidesi var 2 yaşında.. bu sene mayıs sonunda bir çok sürgün verdi ama sürgünlerin ucu kaybolduğu gibi yapraklar soldu ve gelişmesi durdu..sanırım üzerindeki kırmızı böcekler sebep oldu buna.. yardımcı olabilr misiniz?

[img=http://img166.imageshack.us/img166/2892/dsc00865qq2.th.jpg]

fomerka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 21:46   #69
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Geçen yılki yapraklarla birlikte bu yıl çıkan yeni yaprakları birlikte resimlerseniz sorunun anlaşılması daha kolay olur. Benim bildiğime göre demir noksanlığına benziyor. Ama yine de yeni ve eski yaprakları birlikte görmek gerek.
Bu arada önerim : toprağını çok aşırı sulamayın, yapraklara turunçgiller için üretilmiş, Çinko, Mangan ve Demir içerikleri fazla olan, aynı zamanda diğer izelementleri çok eser miktarda içeren yaprak gübreleri ile yapraktan gübreleyin.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 16:43   #70
Ağaçsever

gorkicagi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Galeri: 44
arkadaşlar selam. ekte resimde de göreceğiniz üzere benim portakal ağacımda ciddi sıkıntılar yaşıyorum. yapraklar rulo gibi katlanıyor ve çiçekler dökülüyor. meyve tutan çiçekler de hemen sararıp düşüyor. gübre ve ilaç denedim ama bir türlü düzelmedi. konu hakkında bilgisi olan arkadşlarımdan yardım bekliyorum.

Düzenleyen gorkicagi : 04-08-2008 saat 16:44 Neden: resim eklemeyi unutmuşum
gorkicagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 16:51   #71
Ağaçsever

gorkicagi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Galeri: 44
arkadaşlar selam. ekte resimde de göreceğiniz üzere benim portakal ağacımda ciddi sıkıntılar yaşıyorum. yapraklar rulo gibi katlanıyor ve çiçekler dökülüyor. meyve tutan çiçekler de hemen sararıp düşüyor. gübre ve ilaç denedim ama bir türlü düzelmedi. konu hakkında bilgisi olan arkadşlarımdan yardım bekliyorum.

Eklenen Resimler

gorkicagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 12:15   #72
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Limon'ların Yaprakları Kurumaya Başladı

Herkese merhaba, evdeki saksılarda bulunan limonlarımın yaprakları kurumaya başladı. 10 gün önce 2 kere kalorifer yakmıştık, acaba oda ısısının etkisi olmuş olabilir mi? Yaprak üzerinde de belli belirsiz yapışkanlık ve benekler oluşmaya başladı. Bitki zararlısı mı yoksa ısıdan dolayı mı karar veremedim. Resmini koydum siteye, belki görünce daha net bir fikir oluşturabilir diye. Yardımcı olursanız ona göre bir uygulama izleyeyim.
Teşekkürler

Eklenen Resimler

nix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 23:16   #73
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Galeri: 5
Lutfen bana da yardim

Once herkese merhabalar dilerim. benim sorunum limon agacimla ilgili. tam olarak tarihini hatirlamiyorum ama bu senenin mart ya da nisan aylarindan birinde sapanca'ya piknik yapmaya gittigimiz gol kenarinda bir seradan limon agaci aldim. Satici gecen sene urun aldiklarini soyledi. Hakikatende uzerinde limonun sapi duruyordu. Eve getirdigimde cok az yaprak doktu ama hic cicek acmadi. Ben yer degisikliginden oldugunu ve ilk sene meyve vermeyebilecegini dusundum. Acikcasi pek arastirmada yapmadim. Ancak evim her yandan ve gunun her saati gunes aliyor dolayisiyla hem yaz hem de kis cok sicak oluyor. Limonu direk gunes almayan bir yere yerlestirdim ama dedigim gibi surekli gunes alan ve aydinlik bir ev. Suyunu da hafta da bir uzeri kuru gibi gorununce veriyorum. Gelelim simdiki sorunlarima ;

1- Aldigimda pek yaprak dokmedi ama o zamandan beri pek yeni surgun ya da yaprak vermedi. Gecen aya kadar uyuma devresindeydi sanki. Gecen ay budadim ve bir surgun verdi ama ondan cikan yapraklarda oncekilere benzemiyor. Sanki hormonlanmis gibi elim kadar yapraklari oldu ve bu yapraklarin rengide oncekiler gibi koyu yesil degil daha acik yesil ve daha ince.

2- Dun de yapraklari incelerken orumcek agi gibi biseyler gordum uzerinde. yakindan inceledim ve neredeyse gozle gorulemeyecek kadar kucuk kirmizi bocekler gordum. Bocek oldugundan da emin degilim gerci cunku, sadece benek seklindeydiler bacaklarini falan goremeyecek kadar kucuklerdi. Ama elimle hepsini temizledim. Fakat yapraklarimda yapiskanlik gibi bir durum yok.

Simdi bu durumda;

a- Yeni yapraklarin boyutlariyla ilgili ne yapmam gerekiyor,
b- Bu sene cicek ve meyva alabilecekmiyim? Bunun icin gubreleme yapmam gereklimi ? Burada bir suru gubre ismi verilmis ama ben bu konuda cok cahilim hangisini tercih etmem gerektigini nerden bilecegim ya da kisacasi hangisini tercih etmeliyim? (Agac hala aldigim yerdeki saksida duruyor. Gol topragi kullanmislar. Saksisi da kucuk olmadigi icin degistirme geregi duymadim.)
c- Yapraklardaki kirmizi boceklerin bir cogunu temizledim ama kesin cozum icin ne yapmam gerekiyor? Forumda okudugum yerlerde kukurt puskurtun demisler ama bunu nereden bulacagimi, kacta kac oraninda sulandiracagimi da bilmiyorum,

Bende sizlerin resimlerini gordugum gibi limonlarim olmasini arzu ediyorum. Kizima onlardan limonata yapmak istiyorum

Bu konularda bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Simdi size bahsettigim yapraklarin ve goremedigimiz kirmizi boceklerin resimlerini de ekleyecegim.

Simdiden emegi gecen herkese cok tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen aaylin : 20-12-2008 saat 23:43 Neden: 24 saat gunes aliyor demisim :)
aaylin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 19:36   #74
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Aaylin, endişe edeceğiniz hiçbirşey yok. Lütfen sıkılmayın, paniğe de kapılmayın. Limonunuz daha pek genç. Bu yüzden öyle mahsul filan beklemeyin. Birkaç tane meyve verebilir, ama bu mahsul sayılmaz. Turunçgillerin gençlikleri böyle geçer. Sonra ortamını, bakılma koşullarını beğeniyorsa bol meyve verir. Bu konuda üyelerimizden Lerdemir balkonda limon yetiştirme konusunda rüştünü ispatlamış birisidir örneğin. Limonun meyve bağlaması için döllenmesi, bunun için de tozlaşması gerekir. Eğer sürekli iç mekanda olursa tozlaşması güçtür. Tozlaşma etmeni rüzgar veya böceklerdir.

Budama yapınca bitkinin enerjisi de güçlü olduğundan, ortam da sıcak olunca yeniden bu şekilde sürmesi çok normal, bütün gücünü de sürgüne vermiş, yapraklar iri olmuş. Elbette mevsimsiz ve iç mekanda olunca yapraklar da açık renk, pişkin değil. Baharda bir gübreleme yaprsınız ve bitkiyi dışarıya çıkarırsınız. Güneş almasını sağlarsanız iyi olacak. Limon bir güneş bitkisidir.

Kırmızı örümcekleri temizlemeniz iyi olmuş. Ev ilaçlarından arapsabunlu terkibi kullanabilirsiniz. Eğere ilaçlama yapacaksanız, kükürt olarak ıslanabilir kükürdü tercih edeceksiniz ve etiket dozunda hazırlayıp kullanacaksınız.

Turunçgil Yetiştiriciliği başlığını lütfen güzelce okuyunuz.

Keşke budamadan önce fotoğraf yükleyip budayayım mı diye sorsaydınız...

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 19:40   #75
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu arada ikinci fotoğraftaki çiçekli örtünün altında umarım kalorifer peteği yoktur. Isı kaynağından uzak tutunuz.

Eski 23-12-2008, 20:52   #76
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

tesekkurler

ilginiz ve verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim mine hanim. aslinda orasi 2 ay oncesine kadar pimapenli mutfak balkonuydu ve limonum oradaydi , ancak tadilatla balkonu mutfaga birlestirince once cam onunde olsun diye oraya koydum ama petek bana da zararli olabilir gibi geldigi icin hemen agacin yerini degistirdim. simdi petekten uzakta ama maalesef bu durumda camdan da uzakta kaliyor. gerci aydinlik bir ortam ama direk gunes almiyor maalesef. yazin kaloriferler sondugunde tekrar cam onune alacagim.

birde gubre konusunda verdiginiz siteyi okudum ama tam olarak anlayamadim (lutfen cahilligime verin) bana bir gubre ismi verirseniz seralardan ya da bitki magazalarindan temin etmeye calisacagim. cunku ben kendiligimden sorunca bir suru marka ve isim sayiyorlar ama bilmedigim icin herhangi birini almaya cesaret edemiyorum.

pardon bunu sonradan ekliyorum ama bu islanabilir kukurt nerede satilir, buyuk camlica serasina sordum bizde bulunmaz, neredende bulabileceginizi bilmiyorum dediler.

bu konuda da bana yardimci olabilirseniz cok memnun olurum.
iyi calismalar dileklerimle.

Düzenleyen aaylin : 23-12-2008 saat 20:54 Neden: unuttum
Eski 24-12-2008, 17:26   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Yaklaşık 3 ay önce limonuma musallat olan yapraklardaki yapışkan sıvı ve kabuklu bitle uğraşıyorum. Son bir ayda iki kez yazlık yağ uygulaması yaptım. bazı yapraklarda düzelme olmasına rağmen tam sonuç alamadım (gövdeye hiç yararı olmadı). Şimdi de ufak ufak yakınındaki kumkata sıçradı galiba.

Daha değişik bir yöntemle sonuç alan arkadaşlar varsa bilgi rica ediyorum.

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 10:10   #78
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Sn. Mine Hanım

Daha öncedende burada belirttiğim gibi evdeki limon ağacıma kırmızı örümcekler musallat. Üzerindeki topu topu 6-7 yaprağı her gün temizlememe rağmen nereden ürediklerini bulamıyorum ve her gün 1-2 örümcek daha öldürüyorum. Dün Praktiker'de bu sorunumu bahçe görevlisine anlattım ve sıvı kükürt istedim. Bana ellerinde sıvı kükürt bulunmadığını söyledi ve daha etkili baska bir ilaç vereyim dedi. Aldim ancak eve geldiğimde baktimki üzerinde kirmizi örümcekle ilgili birşey yazmıyor. Ayrıca satıcıya evdeki ağacım için diye dediysemde heralde beni dinlememis cunku ilacın üzerinde kesinlikle evde kullanmayınız zehirlidir diye bir ibare var. Ben şimdi ne yapayım, ağacı balkona çıkarıp bu ilacı uygulayayım mı, yoksa bunu atıp baska bir ilaç mı alayım ?
Bu arada bana verdiği ilacın adı : Demond EC 2.5

Düzenleyen aaylin : 29-12-2008 saat 10:12 Neden: ilacın adı
Eski 30-12-2008, 19:11   #79
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

inanamıyoruuuummm :(

limonlarım, portakalım ve mandalimdaki kırmızı örümcek dediğimiz kötü niyetliler gala çiçeğime ve benjaminime de bulaşmışlar. Ağlamak istiyorum. Adını yazdığım ilaçla ilgili bilgisi olan kimse yokmu? Çünkü daha fazla bekleyemeyip uygulamaya geçeceğim. Evde hepsi azman boyutlarda olan (scheflera, benjamin, areka, kılıçlar, orkide) bitkilerimi bu kötü niyetlilere kurban etmek istemiyorum

Eski 30-12-2008, 20:53   #80
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu ilaç kırmızı örümceğe karşı ruhsatlı değil. Ancak etkili de olacağını düşünüyorum. Çok zehirli olduğu da doğru. Ancak tarım ilaçlarının hemen hepsi çok zehirli. İlacı sakın atmayın. Kullanmanız gereken yerler çıkacaktır. İlacın firma sayfası aşağıda

http://www.safatarim.com/tr/urunler/...OND%20EC%202.5

buraya bakarak hangi zararlıya ne dozda kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

BU arada kükürt alacaksanız sıvı değil, ıslanabilir kükürt alacaksınız. Üzerinde WP yazanlar ıslanabilir toz formülasyonlardır. Her toz kükürt ıslanabilir özellikte değildir.

Toz kükürdü hem kırmızı örümceğe, hem küllemeye kullanabilirisiniz. Hem yaprak bitlerine hem kırmızı örümceğe etkili bir ilaç ise Bromo EC 40.

Bu ilaçları zirai ilaç bayilerine sorunuz, yapımarketlerin çiçek bölümünde satılır mı hiç bilemiyorum.

crocus_tr ve Ahu_E beğendi.
Eski 30-12-2008, 21:07   #81
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Çok teşekkür ederim Mine Hanım. Zaten yarın yılbaşı alışverişi için carrefour'a gidecektim. Gitmişken Praktiker'e de uğrayıp bu verdiğiniz markaya bakarım.

Ayrıca yeni yılınızı kutlar, bu ve bundan sonraki tüm yıllarınızın mutluluk, sağlık ve başarı içinde geçmesini temenni ederim.

Eski 09-02-2009, 13:30   #82
Ağaç Dostu

snoopy's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2008
Merhaba,
Benim de meyer limonumda 3-4 gündür bir gariplik var, sadece 2 yaprağının (en üstteki) renkleri bozulmaya ve sararmaya başladı. Bütün yaprakları kontrol ettim herhangi bir zararlı bulamadım. Bu bir tür mineral eksikliği midir acaba? Ve neden sadece 2 yaprakta?

Eklenen Resimler

snoopy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 13:11   #83
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam, bu tür sorunlar ağaçı yetişmesi gereken normal yerde yetiştirmediğimiz için oluyor. Saksıda limon zordur. İlaçlama yapmanız şart. Hava sirkilasyonu az olan mekanlarda bu yapışkan maddeler peydah olabilir.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 19:54   #84
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Resimdeki kıbrıs limonumun yaprakları sarardı damarları yeşil kaldı. Sayın Saygın bana demir eksikliği bilgisini vermişti. Onun için bir ilaç alacağım. Buraya örnek teşkil etmesi adına ekliyorum.

Eklenen Resimler

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 11:22   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Limon yapraklarındaki sorun.

Merhaba,

Limon um gayet güzel büyüyor ve üzerinde bir çok minik limoncuk var, bu yaz bol bol limon alırım diye düşünürken son 2 günde yapraklar resimlerde görebileceğiniz hale geldi. Sarı çok küçük noktalarla kaplanmış gibi sanki. Bu bir hastalık mıdır?

Name:  limon.jpg
Views: 84414
Size:  59.7 KB

Düzenleyen malina : 17-05-2009 saat 11:25 Neden: fotoğrafları foruma yükleyin
taflan61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 17:04   #86
Yeni Üye

pusat0015's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2007
turunçgil yaprak bitinin doğal düşmanı uğur böcekleri diye biliyorum ayrıca salgıladıkları tatlı madde karıncaların işine geliyor tavsiye ederim

pusat0015 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2009, 19:23   #87
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
drac.lemon lime

1 ay kadar önce internetten aldığım bu çiçek son 1-2 haftadır sararmaya başladı. saksının küçük geldiğini düşünerek büyü kbir saksıya aldım ve çam toprağına ektim. sararmalar devam ediyor. ve yapraklarının düz yapısınında da hafif bozulmalar mevcut, biraz kıvrılıyor gibi.

bakımı hakkında pek bilgi sahibi dfeğilim. klasik salon bitkisi bakımını uyguluyorum. direk güneş gören bir yerde bulundurmuyorum ancak gün ışığı alıyor. 2 haftada 1 sıvı gübre veriyorum.

sizce sorun nedir? yardımcı olur muusnuz?

Eklenen Resimler

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 23:45   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2009
limon ağacının bakımı ?

bi tane limon ağacı aldım fakat nasıl bakacağımı bilmiyorum... sanırım yapraklarında hastalık var, bazı yaprakları böcek yemiş gibi delikli, ve uç kısımları kurumuş gibi.. günde 5-6 saat güneş alıyor, onun dışında gölgede duruyor.. balkonda besliyorum ve 4 günde bir su veriyorum 15 günde bir çiçek ilacı var onu veriyorum... yardım ederseniz sevinirim..

byfaker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 18:03   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Merhaba,
"Acemi Çiçekçi" tarafından yollanan mesajın hangi başlığa taşındığını öğrenmek isterdim. Benzer şekilde tarif edebileceğim sorun benim limonumda başgösterdi. Limonun sorununa teşhis koymaya çalışıyorum. Çünkü tariflere bakarak hem beyaz sinek hem de pas böceği olabileceğini düşünüyorsam da hiçbirinde dallardaki ağlardan bahsedilmediği için emin olamıyorum da. Üzerinde hareketsiz ama çok küçük açık sarı noktalar var.
Pas böceği olduğunu düşünerek abemectin aldım, ama şimdi kullanmakta tereddütlüyüm. Çünkü aşırı olabilir üstelik teşhis yanlışsa tamamen limonu mahvetmek istemem.

Düzenleyen kumlutoprak : 22-07-2009 saat 18:07 Neden: başka başlığa taşınan mesajı göndereni belirtmek
kumlutoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 17:23   #90
Ağaç Dostu

gurur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2009
Galeri: 14
Limonum

Limonum bu arkadaşlar
Sıkıntım ise bugün gördüğünüz gibi dalında pamuklu sıvaşan birşeylere rastlamış olmam. Bir zararlı olduğunu tahmin ediyorum ve sanırım pamuklu bit denen şey ama emin olup ona göre müdahalede bulunmalıyım diye düşünüyorum. Konuyu bilen arkadaşlardan ricam lütfen bu zararlının ne olduğu ve ne kullanmam gerektiği konusunda yardımcı olurlar mı?
Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

gurur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
böcek, kabuk, kırmızı, limon, limon ağacı, limon ağacı hastalıkları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024