agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2014, 16:00   #1891
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Arakadaşlar aşılama konusunda bana yardımcı olabilecek kişmse yok mu elimde bir kumkuat iki tane de 2 yaşında turunç fidanı var bu turunçlara da kumkuat aşılamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

GUARDİYAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 16:41   #1892
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GUARDİYAN Mesajı Göster
Arakadaşlar aşılama konusunda bana yardımcı olabilecek kişmse yok mu elimde bir kumkuat iki tane de 2 yaşında turunç fidanı var bu turunçlara da kumkuat aşılamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
Sayın guardiyan, öncelikle merhaba, Yazmış olduğunuz bu bölümün başlarında bir takım bilgiler mevcut sanırım başa dönüp okumanızda fayda vardır. Ve kolaylıklar dilerim size.

YeniBON beğendi.
Ç İ Ç E K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 18:14   #1893
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2014
Turunca kamkat dalınımı aşılıyoruz aslında birisi resimli anlatarak yapsa çok hora geçer

Yağmurcan beğendi.
Northstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 19:34   #1894
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Northstar size katılıyorum süper olurdu

Yağmurcan ve YeniBON beğendi.
Eski 13-04-2014, 20:50   #1895
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Kamkatları genellikle üç yaprak anacına aşılıyorlar diye biliyorum

Yağmurcan ve YeniBON beğendi.
In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 21:27   #1896
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Turunç'a aşıladığım kamkatları peynir tenekelerinde yaşatamadım. Toprağa dikili turunç'a aşıladığım kamkat iştahsız ama yaşıyor. Peynir tenekelerinde turunç üzeri limon'a aşıladığım kamkat orta seviyede. Mayer limon'a aşıladığım kamkat ve pomelo patladı ama sanırım su dengesinden dolayı kurudu düştü. Yalnız gözler yeşil duruyor. Üzerlerini kesmeye kıyamıyorum. En beğendiğim; Ağaç kavunu tohumunu anaç olarak kullanmıştım. Fide olduğunda, sanırım ağaç kavunu özelliğini taşıyor. Kamkatı aşıladığımda, kamkatın yaprakları limon'a aşılananların iki katı uzunlukta oldu. Fidancı arkadaşın hediye ettiği, saksısını değiştirmeden 15 gün susuz kalan üç yaprak üzerine aşılı kamkat; tüm yapraklarını ve meyvelerini Ağustos ayında döktü, tekrar yeni yaprak çıkardı, ancak halen aynı durumda duruyor. Saksısını büyüttüm ama kıpırtı yok. Sanırım baktıkça suçluluk duymam için çaba sarfediyor. Aşılama konusunda kararlarınızı siz verin.

YeniBON beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 00:36   #1897
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Okuduğum bilgilere göre kumkuat' ı her ağaca aşılayamıyoruz. Sadece Kumkuat, üç yaprak(Poncirus trifoliata) anaç üzerine göz aşısı yapılarak üretilir. Tüm dünyada genel olarak bu aşılama kullanılır sebebi ise üzerine aşılanan turunç gil çeşidini bodurlaştırması ve soğuğa dayanıklılığını artırmasıdır. Erkek ve dişi organları aynı çiçek üzerinde olduğundan tek bir Kumkuat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatabilmektedir.

Genç fidanlara baharda yapılan göz aşısı olabilir. Aşı yapılacak anaç fidanın eşit kalınlığında, aşılamak istediğimiz ağaçtan kalem alırız. İkisinin yüzeyini 45 derecelik açıyla pürüzsüz bir şekilde keseriz. Bu kesik yerler arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde birbiri üzerine bindir iniz. Etrafına aşı macunu süreriz ve aşı bağıyla bağlarız. Uzman değilim ama netteki okuduklarımız böyle kolay gelsin

Eski 14-04-2014, 08:02   #1898
Yeni Üye

Benim kamkatımda bazı yapraklar yaralı sanırım böcek yemiş onları koparttım boş yere güç harcamasınlar diye. Yapraklarını dün akşam tek tek sildim bitki destek çubuğu ile destekledim. Kuşluk vaktinde açık alana çıkartmayı düşünüyorum hem güzel bir saat hemde hayırlı bi vakit Onun dışında güneş almayan yere koyucam. Sulamasınıda belirli günler koymak yerine ortamın havanın durumuna göre yapmayı düşünüyorum.Bunlar benim şahsi düşüncelerim deneme yanılma yöntemi ile bitkiye mümkün olduğunca zarar vermeden bildiklerimi uygulamayı düşünüyorum. Bu arada bitki teras katında güney cephede yetişiyor. Bu arada 4 tane kamkatım var git gide çoğaltmayı düşünüyorum alan geniş Bi ara resimleri yüklemeyi isterim

Eski 14-04-2014, 10:14   #1899
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Galeri: 1
bugün benimde gelecek. Saksı ve toprağını haftalar önce hazırladım. Aslına bakarsanız çekirdekdn turunç yetiştirip çiçekci arkadştan göz alıp aşılayacaktım ama sabredemedim. Zaten fidelerin aşı çağına çok var. Sabırsızlıkla bekliyorum.

mustiguduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 13:28   #1900
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustiguduk Mesajı Göster
bugün benimde gelecek. Saksı ve toprağını haftalar önce hazırladım. Aslına bakarsanız çekirdekdn turunç yetiştirip çiçekci arkadştan göz alıp aşılayacaktım ama sabredemedim. Zaten fidelerin aşı çağına çok var. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Hayırlı olsun Mustiguduk, sabırsızlığınızı anlıyorum cidden acayip çekici bir canlı. Geldiğinde resimlerini bırakırsanız görmüş oluruz.

Eski 14-04-2014, 13:34   #1901
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Northstar Mesajı Göster
Benim kamkatımda bazı yapraklar yaralı sanırım böcek yemiş onları koparttım boş yere güç harcamasınlar diye. Yapraklarını dün akşam tek tek sildim bitki destek çubuğu ile destekledim. Kuşluk vaktinde açık alana çıkartmayı düşünüyorum hem güzel bir saat hemde hayırlı bi vakit Onun dışında güneş almayan yere koyucam. Sulamasınıda belirli günler koymak yerine ortamın havanın durumuna göre yapmayı düşünüyorum.Bunlar benim şahsi düşüncelerim deneme yanılma yöntemi ile bitkiye mümkün olduğunca zarar vermeden bildiklerimi uygulamayı düşünüyorum. Bu arada bitki teras katında güney cephede yetişiyor. Bu arada 4 tane kamkatım var git gide çoğaltmayı düşünüyorum alan geniş Bi ara resimleri yüklemeyi isterim
Sayın Northstar düşünceleriniz güzel, kumkuat susuz kalmayı da çok sulu olmayı da sevmiyorlar, netteki okuduklarımdan izlenimlerime göre Yapraklarda böcek ıssırık ları yara gibi izler az ise ev yapımı ilaçlarla önüne geçebilirsiniz, çok ise şayet; ilaçlamanın şart olduğunu okumuştum ki bitkiyi bu tip asalak böcekler ölüme kadar götürebiliyor larmış maalesef Resimlerini eklerseniz güzelliklerinizi bizde görmüş oluruz

Yağmurcan beğendi.
Eski 14-04-2014, 16:03   #1902
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

ÇİÇEK arkadaşım, sözleriniz için çok teşekkür ederim. Akşama elime ulaşırsa saksısına yerleştirecem. Toprağı konusunda birtakım endişelerim var. Bizim burda yayla toprağı derler ardıç diplerinde bol ardıç yapraklı bir toprakla torf karışık. Daha önce denedim su emişi çok iyi değil. Ama çok zengin bir karışım oldu siz ne dersiniz ?

Eski 14-04-2014, 16:51   #1903
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
ÇİÇEK arkadaşım, sözleriniz için çok teşekkür ederim. Akşama elime ulaşırsa saksısına yerleştirecem. Toprağı konusunda birtakım endişelerim var. Bizim burda yayla toprağı derler ardıç diplerinde bol ardıç yapraklı bir toprakla torf karışık. Daha önce denedim su emişi çok iyi değil. Ama çok zengin bir karışım oldu siz ne dersiniz ?

Forumdan bir arkadaş yetiştirip satışını yapıyordu sanırım onun sayfasından aldığım toprak tarifini sizin için ekliyorum.

Toprak Karışımı Olarak: saksı için 3/1 torf, 3/1 kırmızı toprak, 3/0,5 büyükbaş dışkısı, 3/0,5 ince kum,

Başka bir yerdede yanmış gübre diye bir şey okudum, büyükbaş gübresi ile aynı şey midir bilemiyorum
Madem geldiğinde saksı aktarımı yapacaksınız doğal gübreli karışımlı, dere kumlu toprak karışımdan yapmanızı tavsiye ederim uzun soluklu ve sağlık olur sanıyorum kolaylıklar dilerim..

Yağmurcan beğendi.
Eski 14-04-2014, 16:55   #1904
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Sayın Mustiguduk, aklıma gelmişken iyi direnaj lı bir saksıya dikme nizi tavsiye ederim. Okuduklarım çerçevesinde suyu dışarı atamayan direnajı düşük saksılarda bitki kökü çürümesi ve ya yapraklarda sararma dökülme gibi şeylerde olabiliyormuş...

Eski 14-04-2014, 17:08   #1905
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

bilgi için çok teşekkür ederim. Yarın işten izin aldım. Göksu ırmağına gidip onlardan da temin ederim toprağa hayvan dışkısı (gübresi) düşünmüyorum. Kökleri yakabilir. İhtiyaç duyarsa yüzeyden eklerim. Şu mesai bitsede bir görsem nazlı kızımı derenaj konusundaki uyarınızada uyacağım . Çok teşelkür ederim tekrardan. Bu arada daha önce yazdığınız paslı çivi mesajını okumuştum. Gaydalı olursa metalcilerde demir tozu olur. Dibine döksenix sanırım çividen daha çabuk etki eder.

Eski 14-04-2014, 17:23   #1906
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

bu arada drenaj hatırlatmanız iyi oldu. Saksıda hiç drenaj çalışması yapmadım. tekrar boşaltıp. Sıfırdan drenaj sistemi kuracam

Eski 14-04-2014, 17:42   #1907
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
bilgi için çok teşekkür ederim. Yarın işten izin aldım. Göksu ırmağına gidip onlardan da temin ederim toprağa hayvan dışkısı (gübresi) düşünmüyorum. Kökleri yakabilir. İhtiyaç duyarsa yüzeyden eklerim. Şu mesai bitsede bir görsem nazlı kızımı derenaj konusundaki uyarınızada uyacağım . Çok teşelkür ederim tekrardan. Bu arada daha önce yazdığınız paslı çivi mesajını okumuştum. Gaydalı olursa metalcilerde demir tozu olur. Dibine döksenix sanırım çividen daha çabuk etki eder.
Rica ederim, çok bilgili değilim ama bende araştırmalar sonucu öğrendiklerimi paylaşıyorum, insanın birebir karşısında yardımcı cevaplar bulabileceği kişilerin olmasından yanayım..

Heyecanınızı paylaşıyorum ve bende size demir tozu bilgisi için teşekkür ederim. Yalnız ( gaydalı olursa ) demişsiniz bunu pek anlayamadım açıklarsanız sevinirim ve bitkinizle iyi buluşmalar

Eski 14-04-2014, 19:22   #1908
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

kusura bakmayın lütfen mesajı yolda yürürken yazdım harf hatası olmuş.
gaydal olursa = faydalı olursa
demek istemiştim. Bu arada elinde mıknatısla kuru toprakda gezdirirseniz azda olsa metal tozu elde edersiniz. Ama en pratik yol metal doğramacı bu arada ırmak kenarından bir miktar torf mil toprak karışımı ve biraz da köyden yanmış gübre de buldum tekrar bir karışım oluşturup kullanacağım. Kumkuat ım ise bugün gelmedi yarına artık

Eski 14-04-2014, 20:12   #1909
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
kusura bakmayın lütfen mesajı yolda yürürken yazdım harf hatası olmuş.
gaydal olursa = faydalı olursa
demek istemiştim. Bu arada elinde mıknatısla kuru toprakda gezdirirseniz azda olsa metal tozu elde edersiniz. Ama en pratik yol metal doğramacı bu arada ırmak kenarından bir miktar torf mil toprak karışımı ve biraz da köyden yanmış gübre de buldum tekrar bir karışım oluşturup kullanacağım. Kumkuat ım ise bugün gelmedi yarına artık
Size bu tarifleri bulduğum bilgilerden ilettim ama ben uygulayamadım benimki zaten saksı daydı ve zaten bu kadar bilgimde yoktu uygulayamazdım. Umarım sizin toprak karışımı çok yararlı olur. Hayırlısı inşallah sağ salim gelsinde resimlerini bekliyoruz burada paylaşırsanız iyi olur

Eski 14-04-2014, 20:31   #1910
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Herr balkona çıkışta iki-üç tane yiye yiye bu kadar kaldı ve ben de bunlrdan reçel yaptım...

Eklenen Resimler

Yağmurcan beğendi.
NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 20:37   #1911
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Kamkat'ın son hali böyleydi...

Eklenen Resimler

NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 20:50   #1912
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

NaciG arkadaşım kumkuat ınız çok güzel maaşallah meyve leride ayrı güzellikte afiyet olsun.. Bende 13 adet falan meyve vardı kimi düştü kimini yedik birer 2' şer. Sonra yaprak sıkıntıları asalaklarıyla uğraştım ve budadım 63. sayfada alındığı haliyle olan resmi ve budanmış haliyle olan resimleri mevcut. Yeni yaprak vermedi çiçeği zaten yok bu sene meyve görür müyüm bilemiyorum Umarım benim kide sizler gibi bol meyve verir bereketli kumkuat lı günler dileğimle..

Eski 14-04-2014, 21:33   #1913
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

Arkadaşlar kumkuat larda nasıl olur bilmem ama annem saksıdaki çilek e suya asprin ezip püskürtürdü. Çiçek ve dolayısıysla meyva daha çok oluyormuş. Deneyen varmı acaba ?

Eski 14-04-2014, 21:55   #1914
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Musti, arkadaşım bizim forumdan bir arkadaşta aspirin sulama suyunda eritip verdiğini söylemişti sanırım faydalı, alakası yok ama vazoda suya bıraktığımız güllerin suyuna da aspirin atarsak daha uzun canlı kaldıklarını duymuştum yanılıyorsam düzeltsinler beni.

Eski 14-04-2014, 22:09   #1915
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

dediğim gibi çiçek annem yapıyordu. Ben deneyecem. Fazla vermezsem zararı olacağını sanmıyorum.

Eski 14-04-2014, 22:24   #1916
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Öncelikle fidanınız gelsinde Siz o gelmeden herşeyi öğrendiniz sıkıntısız yetiştireceğinizi düşünüyorum..

mustiguduk beğendi.
Eski 15-04-2014, 07:27   #1917
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

inşallah inşallah. Bu forundaki doğa dostlarının paylaşımları sayesinde çok şey öğrndim. Hepinize çok teşekkürler...

Eski 15-04-2014, 13:00   #1918
Yeni Üye

Şuan 4 tane kamkat ım var ama dahada çoğaltmayı düşünüyorum Buldukça alıcam inşaAllah deneyimlerimi paylaşırım. Düzenli ve dik büyümesi için bitki destek çubuğu ile destekliyorum bazılarını daha detaylı resim yine çekerim. Şuan toplamda 1 ağaçta 1 tane meyvesi var umarım yazın bolca çiçek açar açmaz ise üzülücem

Eski 15-04-2014, 13:07   #1919
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

çok güzeller maşallah. Arkada bir çift de çilek var sanırım kolay gelsin size ...

Northstar beğendi.
Eski 15-04-2014, 13:14   #1920
Yeni Üye

Evet 8-10 kök çileğim var lime ( limon ) var armut var limonservi var kolonya çiçeğim var domates im var hepsi terasta iLeriki günlerde kendime sayfa açıp terasımı paylaşabilirim

mustiguduk beğendi.

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024