agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2014, 14:18   #1981
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Galeri: 1
teşekkür ederim salvadore-tr. Beni gerçekten mutlu ettiniz. Umarım kazasız belasız büyürler

mustiguduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 16:41   #1982
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

küçük bir poşette ilk gübresini verdim. Oran hesaplamadım hepsinden az az işte
>amonyum
>kükürt
>demir
>potasyum
>azot
>demir tozu
>aliminyum tozu
>bakır tozu
>crom tozu

metal tozlarını spralle taşlayarak elde ettim. Diğerleri hazır gübre. Toplasan bir avuç zaten. Dibine dağıttım. Olumlu olumsuz zaman gösterecek. Fakat zararlı olabileceğini düşünmüyorum. Gübre bitki toprağa oturunca verilmeliydi fakat benimki heyecan işte. Allah kumkuat ıma kolaylık versin

bin453 beğendi.

Düzenleyen mustiguduk : 10-05-2014 saat 17:10 Neden: resim ekleme
Eski 10-05-2014, 22:34   #1983
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Spiral ile elde ettiğiniz metal tozlarının faydası yok. O tozlar toprakta çözünmediği için bitki onları alamaz. Bitkiler mineralleri tuzları şeklinde alırlar. Mesela demiri demirsülfat formunda gibi. Siz demir eksikliği olan insanlara doktorların demir kemirin dediğini duydunuz mu? Bitkiler için de ayni mantık geçerli. Saksıların dibine sokulan bakır çubukların veya demir çubukların bitkilere faydası yok.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 06:44   #1984
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

aslında söylediklerin mantıklı Sergüzen. Ben gübre verirken içine çok az karıştırayım dedim. Hani çocuğunuza her yiyecekden almak istersiniz ya öyle bir heyecan benimki.

Ayrıca zararı olacağını da sanmıyorum ve uzun vadede topraktaki bakteriler tarafından parçalanarak bitkinin kullanabileceği forma dönüştürülür diye düşünüyorum. Demir eksikliğinde kullanılan bir yöntemdir. Bakalım hayırlısı

Eski 11-05-2014, 15:38   #1985
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2013
Merhabalar aranıza yeni katılmamış olsam da su ana kadar bilgi aldım sadece.bu da benim kamkat.yaprakları biraz sarardı.dün saksı değişimi yaptım.besin takviyesine de başladım.budama işine gerek var mı acaba.ağacta filizlenme mevcut çiçek yok ama..toprak olarak torf ve kendi toprağını karıştırdım.balkonumuz cam balkon kışın içeriye almayı düşünmüyorum.çünkü peteklerden güneş alması biraz zor.akşama kadar günes alıyor balkonda.

Eklenen Resimler

Düzenleyen dianoche : 11-05-2014 saat 17:03
dianoche Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 15:48   #1986
Yeni Üye

Bu da çiçek gübresi

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2014, 15:55   #1987
Yeni Üye

Gübre çözeltisi foto yüklenmedi.npk gübre çözeltisi..8-8-8 .toplam azot%8 üre azotu %8 Suda çözülür fosfor Penta oksit %8 Suda çözünür Potasyum oksit %8 biraz bas ağrıttım galiba sağlıklı ve bol çiçekli bitkiler dilerim dostlar.

Eski 11-05-2014, 17:24   #1988
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

öncelikle aramıza hoşgeldin kumkuat ınızın yapraklarındaki sararma olmasa güzel bir bitki. Yaprakdaki sararma demir eksikliğinden olduğu söylenir. Toprağına bulabilirsen demir vitamini veya demir tozu eklerseniz iyi gelecektir. Ayrıca torf besin içermez fakat eklediğin gübre bu açığı kapatacaktır. Umarım biran önce sağlığına kavuşur. Kolay gele komşu
şimdi farkettim zaten verdiğin gübrede demir de mevcutmuş. Ekstra besine gerek yok diye düşünüyorum.

Eski 11-05-2014, 17:32   #1989
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

bu arada estağfurullah ne baş ağrısı keşke yazara değil sözlü muhabbet etsek bol bol ağrısa muhabbeti severim.

Budama konusunda eklemem gereken birşeyler daha var. Dallar çok sıkı ve düzensiz gözüküyor. Narenciyeler budanırken dallar arası 120şer derece bırakılır. Bu konuda belli şekiller vardır. Fakat işe çok sık ve birbirine sürtünen dalları temizleyerek başlayabilirsin.

Eski 11-05-2014, 18:56   #1990
Yeni Üye

dallarda filizlenme var ama yine de budamak lazım mı acaba.ilginiz için teşekkür ederim bu arada

Eski 11-05-2014, 20:05   #1991
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

dediğim gibi çok sık ve sürtünme yapabilecek dalları temizle. Çok ayrıntıya girmene gerek yok. İlerde keseceğin için filizlerin önemi yok aksine ağacın gereksiz enerji harcamasını önlersin. Diğer filizler daha güçlü olur. Tekrar kolay gelsin...

Eski 12-05-2014, 12:18   #1992
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba, Yaklaşık 1 seneye yakın 2 adet kamkata bakıyorum onun dışında mandalina ve limon olarak ta turunclarım var, sizin kamkatta musti arkadaşın dediği gibi demir eksikliği mevcut kullandığınız gübre içindeki demirin yeterli geleceğini düşünmüyorum. Ankaradasınız
ulus hal karşısındaki Lokman hekimlerde demir sülfat satılmakta kilosu 2 tl yeşilmavi arası bir renk toz şeker formunda ondan 250 gram alıp saksılarınıza büyüklüğüne göre yarım- bir tatlı kaşığı toprağına karıştırabilirsiniz. Açık renkli olan yapraklar düzelmez fakat yeni çıkan yaprakların koyu yeşil olmasını sağlar,ithal kamkatlarda bodur kesim yapılıp bol meyveye yatırıyorlar bizim yerli kamkatlarda da form vermek için 1 veya 2 dal uzatıp 50-60 cm üzerinden kesme yapıyorlar,benim yerli kamkat her tarafından filizlendi onları koparmayıp bu formu italler gibi boş yerlerini doldurması için kullanacağım. Musti beyin dediği gibi budamayı büyük ağaçlarda düşünülebilir,bence mevcut ağacı budayarak kuşa çevirmeyin zayıf ve beğenmediğiniz dalları alabilirsiniz diye düşünüyorum. Aşı yerinin altından cıkacak olan filizleri koparınız onlar yabani anaç filizleri olup olmaması gerekmeketedir.Saksı değişiminde hemen gübrelemeyi yapmayınız önerilmiyor, 15 gün sonra saksıya alıştıktan sonra yapmanız daha uygun.Ben bu sene ağaçlar ve bitkiler uyanmadan güçlü uyansılar düşüncesi ile güçlü bir sıvı gübreleme yaptım bazı bitkilerim hayata veda etti, böylece uyanmadan gübreleme yapılmayacağını da öğrenmiş oldum..Kökler yandı sanırım..Gübrelemeyi 2-3 sulamada bir az miktarda yapıp riske girmemek daha iyi sanırım..
Uygun bir zamanda fotoğraflarını koyarım..

mustiguduk beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 12:39   #1993
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

dostca arkadaşım bilgi için çok teşekkürler. Bahsettiğin demir sülfat demir eksikliği için herkez öneriyor. Bu arada ağacın yeni saksısına alışma sürecini söylemeyi unutmuşum. Tekrardan teşekkürler. Kolay gelsin...

Eski 12-05-2014, 14:04   #1994
Yeni Üye

teşekkür ederim dostça, uygun zamanda demir sülfat temini yapılacak )

Eski 12-05-2014, 18:08   #1995
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2007
[/IMG]

Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var.. 1 hafta öncesine kadar son derece sağlıklı olan kamkatım ölüyor.. Neler oluyor?

maceren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 18:49   #1996
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

maceran aradaki kurumalar olmasa sağlıklı gördüm aslında o yaprakları da sanki gübre yakmış gibi geldi. Bir haftada ne gibi bir değişiklik yaptın ki etkilendi?

Eski 12-05-2014, 19:40   #1997
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustiguduk Mesajı Göster
maceran aradaki kurumalar olmasa sağlıklı gördüm aslında o yaprakları da sanki gübre yakmış gibi geldi. Bir haftada ne gibi bir değişiklik yaptın ki etkilendi?
Sıvı gübreleme yapmıştım o yaktı o zaman .. Ne yapmam lazım?

Eski 12-05-2014, 22:05   #1998
Yeni Üye

Yardım edebilecek kimse yokumu?

Eski 13-05-2014, 11:45   #1999
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Hemen toprağını değiştirin yapraklarını da yıkayın

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2014, 13:15   #2000
Ağaç Dostu

Merhaba, maceren bu kamkatı yeni alıp kabını değiştirip gübre mi verdiniz.Böyle ise sanırım daha uyum sağlamadan verilen gübre sarsılmış olan bitkide ek bir şok da o yaratmış.. Yapraklarına su püskürtüp nemlendiriniz ,yakın zamanda toprağını değiştirdi iseniz toprak değişimi yapabilirsiniz veya bolca kireçsiz suyla sulayarak topraktaki faza besinin akma yolu ile uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sulama bir defa da yapılacak olup devamlı bol suyla yıkarsanız kökleri çürütüp bitkiyi öldürürsünüz. Yıkamadan sonra, toprağı kuruyana kadar su vermeyin ki kökler fazla nemden çürümesin.

Eski 13-05-2014, 13:30   #2001
Ağaç Dostu

Bu da benim kamkatların resimleri, üzerindeki meyvaları toplayıp deneme amaçlı reçel yaptım bir kase reçel oldu. Yeni filizleri kesmeyip daha dolgun bir yapı oluşturmasını deneyeceğim.Alttaki sürgün gecen sene satın alımda kargo ile gelirken uç kısmı kırılmış bu sene uçtan 3 dal ve yan dallar verdi..

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2014, 18:22   #2002
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Merhaba, maceren bu kamkatı yeni alıp kabını değiştirip gübre mi verdiniz.Böyle ise sanırım daha uyum sağlamadan verilen gübre sarsılmış olan bitkide ek bir şok da o yaratmış.. Yapraklarına su püskürtüp nemlendiriniz ,yakın zamanda toprağını değiştirdi iseniz toprak değişimi yapabilirsiniz veya bolca kireçsiz suyla sulayarak topraktaki faza besinin akma yolu ile uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sulama bir defa da yapılacak olup devamlı bol suyla yıkarsanız kökleri çürütüp bitkiyi öldürürsünüz. Yıkamadan sonra, toprağı kuruyana kadar su vermeyin ki kökler fazla nemden çürümesin.
Dostça; cevabın için teşekkür ederim, kamkatı alalı 2 ay oldu saksısını değiştirelide 1 ay oldu, aslında 3 yerinden yeni yapraklar vermişti çok sağlıklı durumdaydı ancak sıvı gübrelemeyi orantısız yaptım sanırım.. Sulama yoluyla fazla gübreyi dışarı atmaya çalışacağım. Bundan sonra yapmam gereken ne olur? Cevabın için şimdiden teşekkürler..

Eski 14-05-2014, 10:54   #2003
Ağaç Dostu

Sulamayla fazla besini akıt, altındaki kapta su kalmasın,güneşe koyma gölge yerde kendine gelmesini bekle, günde bir 2 kez yapraklarına kireçsiz su püskürt üst toprağı köklere zarar vermeden havalandır, sevgi sözcükleri ile kendi enerjini bitkine aktar onu yalnız bırakmadığını yaşaması için elinden geleni yapacağını belirt seni anlayacak hayata tutunacaktır..
Bu arada psikolojik danışmanlık yardımını da vermiş olduk.. Gelişmelerden haberdar et..Kolay gelsin.

Eski 14-05-2014, 18:37   #2004
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Sulamayla fazla besini akıt, altındaki kapta su kalmasın,güneşe koyma gölge yerde kendine gelmesini bekle, günde bir 2 kez yapraklarına kireçsiz su püskürt üst toprağı köklere zarar vermeden havalandır, sevgi sözcükleri ile kendi enerjini bitkine aktar onu yalnız bırakmadığını yaşaması için elinden geleni yapacağını belirt seni anlayacak hayata tutunacaktır..
Bu arada psikolojik danışmanlık yardımını da vermiş olduk.. Gelişmelerden haberdar et..Kolay gelsin.
Dün toprağını değiştirdim kalan yapraklarında bol bol suladım ancak bugün canlı olan son yapraklarında soldu.. Ne yacağımı bende bilemiyorum artık

Eski 15-05-2014, 11:07   #2005
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

ne yazık ki gübre ağaç tarafından emildikten sonra pek bişey yapmak mümkün olmuyor, umudunuzu kırmamak için bişey yazmadım. Nasıl ki insan kanına zehir karıştıktan sonra pek yapacakbişey olmuyor. Bitkimiz de öyle. Bir keresinde yaprak gübresiyle ağacımı yaktığımı görünce hemen ysprağını sıyırmış. Yapraktaki besinin gövdeye ulaşmasını engellemiştim. Kurtulmuştu fakat bu bahsettiğim hemen biksç gün içinde oldu. Kökten beslemede olayı farkettiğinizde pek yapabileceğin bişey kalmıyor ne yazık ki. Fakat bu imkansız demek değil. Sonuçta bir canlı. Uyguladığınız yöntemlerle Kendini yaşatmaya devam edebilir. Hayırlısı...

Eski 17-05-2014, 10:18   #2006
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Kamkatlar istanbulda dış mekanda 1 hafta önce uyanmaya başladı meyve dalı yapıyorlar

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 22:21   #2007
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Ya arkadaslar gecen gun bir mayer limon ve kamkat satan bir fidanciya gittim.Konyada cok nadir, cunku insanlar konya'nin soguk oldugu,sadece bahcede yetistigini ve evde yetismeyecegi bilgisine sahip maalesef.Fidanlarda muhtesem bir ciceklenme vardi adeta katmer katmerdi.Bunu nasil yapiyorlar ? Evdeki limon ve kamkatlarim hic boyle olmuyor

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 13:49   #2008
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
gübre kullanan arkadaşlar dozajlarını fazla kaçırmasınlar kumkuatları kurutabilir bilginiz olsun gübreyi aldıktan sonra üstünü okuyarak gübrelemeyi programını ve ne kadar gübre vereceğini hesaplasınlar ona göre gübre versinler

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 15:09   #2009
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

çok doğru fakat toprağın türüne, drenajına, sıcaklığa, yaşı, sulama şekliniz gibi farklılıklar oranı değiştirmeniz gerektirebilir. Bence zamanla bu tecrübeyi kazanabiliriz. Tecrübe sahibi olana kadar kaybedilecek kumkuatlar olabilir. Onlar eğitim zayiatıdır

Eski 26-05-2014, 13:15   #2010
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2013
arkadaşlar kamkatım aldığımdan beri (2 yıl) çok sağlıklı değil. şimdi de dalları birer birer kararıp ölmeye başladı. kararan dalları kestim. Ne yapmam gerekir?

sukulentsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024