agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2015, 00:25   #2281
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibogel Mesajı Göster
Toprak nemini kaybedene kadar vermiyorum ben.Su vermeden toprağı 2-3 santim eşelersen anlarsın zaten nemini kaybedip etmediğini.Ayrıca benim kamkat geçen sene ağustosun ortasında çiçeklenmişti.Yani vakit var merak etme...
bende toprak nemine göre suluyorm ama sonrasında vermem gereken su miktarı ne konple alttan su gelene kadarmı yoksa daha azmı birde diger kamkatımda çiçek açıp meyve tutmaya başladı ama bu kaldı böylece anlamadım :s

hasan_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 00:37   #2282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2015
Benim kamkat çiçeklenmeye başladı. Bahçe toprağı+ organik gübre+paslı çivi+besin iz elementi

onderakyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 14:49   #2283
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_26 Mesajı Göster
bende toprak nemine göre suluyorm ama sonrasında vermem gereken su miktarı ne konple alttan su gelene kadarmı yoksa daha azmı birde diger kamkatımda çiçek açıp meyve tutmaya başladı ama bu kaldı böylece anlamadım :s
Mesela benim kamkatın saksısı 15 litre yaklaşık bir litre su veriyorum ben sularken.ama burda toprak karışımı da önemli, torf ağırlıklı bir topraksa daha az su, bahçe toprağı ağırlıklı ise biraz daha fazla su çünkü suyu emme oranları farklı.Ben birde emin olmak için yani fazla su vermeyi engellemek için önce yarım litre veriyorum. sonra biraz bekliyorum eğer alttan su vermemişse biraz daha.Yani alttan su verecek ama çok fazla değil.alttan fazla su verirse bilki fazla suladın.Benim yöntem bu...Mesela geçen gün mayer limonumu sularken bir litre suyun tamamını tek seferde verdim, sonra bi baktım neredeyse yarım litresini alttan geri verdi.Demekki neymiş dura dura sulayacaksın ve saksının her yanına su ulaştığına emin olacaksın özelliklede yazın...

ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 14:51   #2284
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Bu arada besin takviyesini de unutma en az ayda bir veriyorum ben yaz sonuna kadar.İlk defa vereceksen ilk ikisini on beş günde bir ver,sonra ayda bir.

Eski 17-07-2015, 00:32   #2285
Yeni Üye

Hangi toprağı kullanacaksanız kullanın besin takviyesi şart diye düşünüyorum. Güneş olayı kafamı karıştrıyor fakat. Sürekli güneşte mi kalması gerekiyor

Eski 17-07-2015, 01:13   #2286
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onderakyuz Mesajı Göster
Hangi toprağı kullanacaksanız kullanın besin takviyesi şart diye düşünüyorum. Güneş olayı kafamı karıştrıyor fakat. Sürekli güneşte mi kalması gerekiyor

Bence de besin takviyesi şart.Güneş de şart özellikle kamkatlar için ama çiçeklendikten sonra kızgın güneş çiçekleri kurutuyor.Geçen sene benim kamkatın çiçeklerinin çoğu bu yüzden kurudu.Bence günde 3 veya 4 saat yeter.

Eski 20-07-2015, 13:06   #2287
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibogel Mesajı Göster
Bu arada besin takviyesini de unutma en az ayda bir veriyorum ben yaz sonuna kadar.İlk defa vereceksen ilk ikisini on beş günde bir ver,sonra ayda bir.
Besin takviyesini ilk defa sıvı gübre olarak 10gün önce 1litre suya 1 çay kaşıgı olarak uyguladm tekrar yine uygulucam zamanı gelince ama diger kamkatta gelişme yok hala

hasan_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 14:00   #2288
Yeni Üye

Ben 5 lt. suya Mutlu Kutlu beyden aldığım besin-iz elementinden 1 su bardağı ekledim ve oluşan karışımdan bir su bardağı olarak verdim. Bu arada kamkat 10 lt. yoğurt kovasında duruyor

Eski 22-07-2015, 20:05   #2289
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_26 Mesajı Göster
Besin takviyesini ilk defa sıvı gübre olarak 10gün önce 1litre suya 1 çay kaşıgı olarak uyguladm tekrar yine uygulucam zamanı gelince ama diger kamkatta gelişme yok hala
Besin vermeye devam edin ama oranına dikkat edin bitkinin kökleri yanmasın.Diğer mesajlarda da dediğim gibi ağustos sonuna kadar süresi var kamkatın.Benim geçen sene ağustos ortasında çiçeklenmişti.Şimdi ise kamkatım çiçeklenmeye başladı ufaktan.Fotosunu yüklerim yakında.

Eski 22-07-2015, 20:07   #2290
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onderakyuz Mesajı Göster
Ben 5 lt. suya Mutlu Kutlu beyden aldığım besin-iz elementinden 1 su bardağı ekledim ve oluşan karışımdan bir su bardağı olarak verdim. Bu arada kamkat 10 lt. yoğurt kovasında duruyor
Ben de Mutlu Beyin bitki besinini kullanıyorum ve çok memnunum.Bütün narenciyelerim çiçek ve meyve dolu...

Eski 23-07-2015, 21:32   #2291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2012
Herkese merhaba

2 sene önce severek aldığım kamkat var. Küçük ve az da olsa meyve vermişti. Çok uzun zamandır onda hiçbir oluşum yok sadece ana gövdeye yakın yeni bir dal ısrarla büyüyor ve ben pek kumkuata benzetemedim (Fotoğrafta siyah ile belirttiğim dal). Bu konularda beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Yanlış bir şey yapmaktan endişe duyuyorum. Üstten toprak kurudukça su veriyorum. Saksısının altı delik fazla suyu atması için. Toprağını forumdaki bilgileri inceleyerek değiştirmiştim. Geçen aylarda çok az keçi **** koyun gübresi toprağa ilave ettim. Ağacımı küstürmekten korkuyorum...
İyi günler dilerim....

Eklenen Resimler

bmirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 22:17   #2292
Ağaçsever

ibogel's Avatar

bmirin fidanın aşı yeri nerde?Toprağın içinde kaldı ise sıkıntı olur...Dipten gelen sürgün anaca ait onun kesilmesi gerekir hemen...

bmirin beğendi.
Eski 23-07-2015, 23:46   #2293
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bmirin Mesajı Göster
2 sene önce severek aldığım kamkat var. Küçük ve az da olsa meyve vermişti. Çok uzun zamandır onda hiçbir oluşum yok sadece ana gövdeye yakın yeni bir dal ısrarla büyüyor ve ben pek kumkuata benzetemedim (Fotoğrafta siyah ile belirttiğim dal). Bu konularda beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Yanlış bir şey yapmaktan endişe duyuyorum. Üstten toprak kurudukça su veriyorum. Saksısının altı delik fazla suyu atması için. Toprağını forumdaki bilgileri inceleyerek değiştirmiştim. Geçen aylarda çok az keçi **** koyun gübresi toprağa ilave ettim. Ağacımı küstürmekten korkuyorum...
İyi günler dilerim....
Acemi Bahçıvan Soruları Bölümünde cevap yazdım ama Sn. ibogel'in dediği gibi aşı yeri galiba toprağın bittiği yerde. Ya da (zannetmiyorum ama) aşısız fidan.
Kontrol eder misiniz?

bmirin beğendi.
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2015, 00:10   #2294
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Muhsin Hanif in dediği güneş almalı bolca...Kamkatlar çiçeklenme döneminde bol güneş ister.Bir de çiçeklenme döneminde aşırı sulamamak lazım kamkatları...

Eski 24-07-2015, 00:22   #2295
Yeni Üye

Sayın İbogel ve Muhsin Hanif, çok teşekkür ederim dediklerinizi yapacağım. Açıkçası aşı yerini bilmiyorum ama toprağını üstten alarak baktım. Forumdan aşı yerini araştırdım, ağacımda baktım. Fakat anlayamadım. Yeni çıkan sürgünü kestim. Aşı yeri var mı sizce acaba?

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2015, 01:36   #2296
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Bence ya toprağın hemen üstünde ya da Muhsin Hanif in dediği (bence burayı da budayın)dediği yerde.Fotoları daha yakından çekerseniz daha iyi anlaşılabilir.

Eski 24-07-2015, 01:37   #2297
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Ama aşı yeri toprağın hemen üstündeyse aşı yeri acilen toprağın üstüne alınmalı...

Eski 24-07-2015, 02:09   #2298
Yeni Üye

Fotoğrafların boyutunu ancak bu kadar ayarlandı. Umarım daha net görebilirsiniz. Aşı yerini seçemedim maalesef....
Toprağı daha fazla alırsam kök kısmı çıkıyor fotoğraftaki gibi...

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2015, 11:03   #2299
Yeni Üye

Hocam aşı yerin toprak altında kalmışa pek benzemiyor. çünkü hemen altındaki toprağıan başladığı yerde kökler gözüküyor. Saksın kaç lt. acaba

bmirin beğendi.
Eski 24-07-2015, 11:05   #2300
Yeni Üye

bendede aşının hemen altından sürgün verdi. Benimde kesmem lazım onu

Eski 24-07-2015, 15:11   #2301
Yeni Üye

Merhaba Önder Bey,
Teşekkür ederim, bilginiz için...Saksı boyutunu buradaki bilgilere göre en büyük kumkuat için olan ölçüde almışım. 20lt **** biraz daha büyük... Meyveleri geçen sene azdı (7-8 tane) ve çok küçüktü. Aşılı değil mi diye endişeleniyorum...

Eski 24-07-2015, 15:14   #2302
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Net değil fakat aşı yerini görülebiliyor, aşı ise
Buradaki fotoğrafa göre benimkinin de köke yakın yapısı aynı. Aşı yeri demişler. Benimkine benzettim. Umarım doğru bir sonuca varmışımdır.

Eski 24-07-2015, 23:28   #2303
Yeni Üye

Aşılı olmasaydı meyve alamazdınız. Muhtemelen yaşından dolayı aşı yeri belli olmuyor. Bendekinin gövdesi ince o yüzden aşı yeri belli oluyor. Ağaç dışarda mı duruyor peki ?

Eski 24-07-2015, 23:34   #2304
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Evet aşı yeri anaç sürgünün 2 cm. üstünde, toprak da o sürgünün çıktığı yerden başlarsa iyi olur.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2015, 11:09   #2305
Yeni Üye

Sayın onderakyuz ve Muhsin Hanif,
Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Saksı dışarıda balkonda duruyor. Gün içinde güneş alan bir balkon. Toprağın yüksekliğini dediğiniz şekilde yaptım

Düzenleyen bmirin : 25-07-2015 saat 11:13 Neden: Yanlış yazım
Eski 25-07-2015, 11:52   #2306
Yeni Üye

Sayın bmirin. ağacınızı ağacı güneşte çok tutmayın özellikle şu anda İzmir oldukça sıcaktır. Sabah ve akşam güneşi alsın yeter. Sulamanızı mutlaka sabah yapın. Ayrıca 15 günde bir gübreden hariç besin vermenizi tavsiye ederim. Benim ağacımdada hareket yoktu özellikle çiçeklenme ile alakalı. Sayın Mutlu Kutlu beyden aldığım besin+iz elementi sayesinde ağaç coşmuş vaziyette her yanı çiçek oldu. Saksıyada 5-10 adet paslı çivi saplayın demir eksikliğini gidersin. Belki stres falan yapmıştır. Mutlaka toparlar kendini ekstra bir sıkıntı yoksa ağaçta. Saygılar

bmirin beğendi.
Eski 25-07-2015, 12:45   #2307
Yeni Üye

Sayın onderakyuz çok teşekkür ederim. Mutlu Kutlu Bey'in besin+iz elementini sanırım tropiksera sitesinden temin edebilirim diye araştırdım. Solucan gübresi yerine mi kullanılıyor yoksa solucan gübresi de vermeli miyim. Benimkinde koyun-keçi gübresi var. Çivi bulup koyacağım. İnşallah sizinkiler gibi olur....Saygılar...

Eski 25-07-2015, 15:40   #2308
Yeni Üye

Koyun gubresi varsa solucan vermeyin zararı olabilir. Evet Tropikseradan temin ediliyor. Faydasını göreceğinizden eminim.

bmirin beğendi.
Eski 30-07-2015, 09:44   #2309
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Smile Boynu bükük kumkatım çıçeklendi

Kamkat'ımı bu yılbaşı Metro Grosmarketten aldım. Boynu bükük;ama diğer saksılardan daha canlı ve tok bir görünümü vardı. Bükük olduğu için çok canlı OLMASINA karşın kimse onu almamış, bir kenarda kalmıştı. Ben onu seçtim ve bağrıma bastım. Evlat edindim. Boynu bükük olduğu için onu daha çok sevdim. Kışı evde, sabah güneşi alan bir pencere önünde geçirdi. Pencereyi sık sık açtım, hava alsın, diye. Bir iki ay önce (Haziran başı) balkona çıktı. 6. Kat, doğuya ve kuzeye bakan balkonda yine sabah güneşi aldı ve çok sert rüzgar. Dalları kırılmasın diye güney balkona çıkardım. Ortalık sakin, rüzgar az şimdi. Güneş'i birkaç saat Görüyor. Bugün çiçeklenmeye başladı canım kumkatım. Suyunu, toprağı iyice koruyuncaya kadar bekleyip verdim. Parmakla eşeleyip iki üç santime kadar kuruduğuna kanaat getirdikten sonra musluk suyuyla suladım bolca. 10 litrelik bir saksıda. Direnajını çok iyi yaptım. Saksının altı delik değil. Altta su biriktiğine kanaat getirene kadar sulayıp toprak kuruyana kadar bir daha su vermedim. Ince bir şişle saksının kenarlarından saksının dibine kadar sokarak toprağı zaman zaman havalandırdım. Tecrübelerim bu kadar. Meyva sürecini de ayrıca paylaşırım. Sevgiler tüm kumkat Doğa severlere...

Eklenen Resimler

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 18:25   #2310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
bahçeye yanmış güvercin gübresi döktüm kamkat dahil tüm bitkiler çıldırdı,şaşırdım...

muratgudek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024