View Single Post
Eski 12-05-2014, 12:18   #1992
dostca
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba, Yaklaşık 1 seneye yakın 2 adet kamkata bakıyorum onun dışında mandalina ve limon olarak ta turunclarım var, sizin kamkatta musti arkadaşın dediği gibi demir eksikliği mevcut kullandığınız gübre içindeki demirin yeterli geleceğini düşünmüyorum. Ankaradasınız
ulus hal karşısındaki Lokman hekimlerde demir sülfat satılmakta kilosu 2 tl yeşilmavi arası bir renk toz şeker formunda ondan 250 gram alıp saksılarınıza büyüklüğüne göre yarım- bir tatlı kaşığı toprağına karıştırabilirsiniz. Açık renkli olan yapraklar düzelmez fakat yeni çıkan yaprakların koyu yeşil olmasını sağlar,ithal kamkatlarda bodur kesim yapılıp bol meyveye yatırıyorlar bizim yerli kamkatlarda da form vermek için 1 veya 2 dal uzatıp 50-60 cm üzerinden kesme yapıyorlar,benim yerli kamkat her tarafından filizlendi onları koparmayıp bu formu italler gibi boş yerlerini doldurması için kullanacağım. Musti beyin dediği gibi budamayı büyük ağaçlarda düşünülebilir,bence mevcut ağacı budayarak kuşa çevirmeyin zayıf ve beğenmediğiniz dalları alabilirsiniz diye düşünüyorum. Aşı yerinin altından cıkacak olan filizleri koparınız onlar yabani anaç filizleri olup olmaması gerekmeketedir.Saksı değişiminde hemen gübrelemeyi yapmayınız önerilmiyor, 15 gün sonra saksıya alıştıktan sonra yapmanız daha uygun.Ben bu sene ağaçlar ve bitkiler uyanmadan güçlü uyansılar düşüncesi ile güçlü bir sıvı gübreleme yaptım bazı bitkilerim hayata veda etti, böylece uyanmadan gübreleme yapılmayacağını da öğrenmiş oldum..Kökler yandı sanırım..Gübrelemeyi 2-3 sulamada bir az miktarda yapıp riske girmemek daha iyi sanırım..
Uygun bir zamanda fotoğraflarını koyarım..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön