agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2013, 23:43   #871
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
türlerin başka türlere kayması mesela acer palmatum tohumu ekince açılma olursa çıkan fideler yeşil yapraklı çıkar ama açılma olmazsa kırmızı yapraklı çıkar bunun gibi bir örnek verebiliriz

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 22:44   #872
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Galeri: 1
Minik limonlarımın şuanki halleri Çekirdekleri örttüğüm çakıllarımın üzerine köklenmeleri arttıktan sonra bir miktar torf ekledim ve yapraklanması hızlandı. Sadece boya gitmiyor, daha çok yaprak çıkararak dolgunlaşmaya başladı. Sulama durumunu da spreylemeden azar azar sulamaya geçirdim çünkü havalar ısındığından beri yetmemeye başladı.

Eklenen Resimler

SahraSahil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 13:25   #873
Yeni Üye

Levonardo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SahraSahil Mesajı Göster
Minik limonlarımın şuanki halleri Çekirdekleri örttüğüm çakıllarımın üzerine köklenmeleri arttıktan sonra bir miktar torf ekledim ve yapraklanması hızlandı. Sadece boya gitmiyor, daha çok yaprak çıkararak dolgunlaşmaya başladı. Sulama durumunu da spreylemeden azar azar sulamaya geçirdim çünkü havalar ısındığından beri yetmemeye başladı.
Öncelikle ellerinize sağlık, gayet güzel görünüyorlar. Buradaki dostlardan şunu öğrenmiştim; " Turunçgiller kazık köklüdür ve kısa kap/saksı vb. yerlerde yetiştirilmesi kökün uzadıktan sonra dolanmasına sebep olur ve kendine zarar vermesi gibi durumlar oluşturur. "

Şuan 1 yaşında bir Turunç'um, 5 yeni filizlenmiş Turunç ( bunlar hep Limon çekirdekleri ) ve 5 tane yeni filizlenmiş Greyfurt'um var. Bunların hepsini dostların uyarılarını dikkate alarak yetiştiriyorum. Eğer sizde her çekirdeği yarım litrelik şu şişesi gibi bir kap ya da saksıda yetiştirirseniz sanıyorum ki daha sağlıklı olurlar. Naçizane amatörce bilgilerimi paylaşayım dedim.

Herkesin ellerine sağlık

Levonardo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 16:06   #874
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
ben limon çimlendirmiştim ama öldü aşılamam mı gerekiyordu?

Y-eşilci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 17:17   #875
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

bu arada bir deneme daha yapmaya karar verdim ama bu sefer de ölmesini istemiyorum ne yapmam lazım nasıl ekmeliyim ne kadar su vermem lazım cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Eski 15-05-2013, 20:38   #876
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Y-eşilci Mesajı Göster
ben limon çimlendirmiştim ama öldü aşılamam mı gerekiyordu?
Limonunuz kaç senelikti öldüğünde? Eğer bahçeye dikip ağaç haline getirmeyi, hatta ürün toplamayı amaçlıyorsanız aşılama gerekli bir işlem ancak evde saksıda yetiştirirken özellikle ilk yıllarda aşılama ne derece gerekli onu bilemiyorum. Benim çekirdekten yetiştirdiğim limon fidelerimde aşılama yapmadım ve bunun bir zararını da görmedim.

Ölmesinin başka sebepleri olmalı, aşırı sulama veya başka birşey. Tekrar deneyin, ancak birden fazla çekirdek kullanın ki garantiye almış olursunuz. Duruma göre fazla gelenleri devam ettirmezsiniz.

Herkes farklı bir yöntem uyguluyor kendince, suda bekletip ekmek, kabuğunu soyup ekmek, biraz kurutup sonra ekmek vs. Bence bu biraz da şansa kalmış ve çekirdeğin azmine Birden fazla yolu da deneyebilirsiniz aynı anda. Ayrıca limon ve turunçgil sözcükleri ile arama yaptırınca çıkan başlıklardaki mesajlara da göz atabilirsiniz.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 16:05   #877
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Limonunuz kaç senelikti öldüğünde? Eğer bahçeye dikip ağaç haline getirmeyi, hatta ürün toplamayı amaçlıyorsanız aşılama gerekli bir işlem ancak evde saksıda yetiştirirken özellikle ilk yıllarda aşılama ne derece gerekli onu bilemiyorum. Benim çekirdekten yetiştirdiğim limon fidelerimde aşılama yapmadım ve bunun bir zararını da görmedim.

Ölmesinin başka sebepleri olmalı, aşırı sulama veya başka birşey. Tekrar deneyin, ancak birden fazla çekirdek kullanın ki garantiye almış olursunuz. Duruma göre fazla gelenleri devam ettirmezsiniz.

Herkes farklı bir yöntem uyguluyor kendince, suda bekletip ekmek, kabuğunu soyup ekmek, biraz kurutup sonra ekmek vs. Bence bu biraz da şansa kalmış ve çekirdeğin azmine Birden fazla yolu da deneyebilirsiniz aynı anda. Ayrıca limon ve turunçgil sözcükleri ile arama yaptırınca çıkan başlıklardaki mesajlara da göz atabilirsiniz.
teşekkürler yeni çekirdekler ektim bekliyorum inşallah çıkar

Eski 16-05-2013, 22:27   #878
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Levonardo Mesajı Göster
Öncelikle ellerinize sağlık, gayet güzel görünüyorlar. Buradaki dostlardan şunu öğrenmiştim; " Turunçgiller kazık köklüdür ve kısa kap/saksı vb. yerlerde yetiştirilmesi kökün uzadıktan sonra dolanmasına sebep olur ve kendine zarar vermesi gibi durumlar oluşturur. "

Şuan 1 yaşında bir Turunç'um, 5 yeni filizlenmiş Turunç ( bunlar hep Limon çekirdekleri ) ve 5 tane yeni filizlenmiş Greyfurt'um var. Bunların hepsini dostların uyarılarını dikkate alarak yetiştiriyorum. Eğer sizde her çekirdeği yarım litrelik şu şişesi gibi bir kap ya da saksıda yetiştirirseniz sanıyorum ki daha sağlıklı olurlar. Naçizane amatörce bilgilerimi paylaşayım dedim.

Herkesin ellerine sağlık
Çok haklısınız Levonardo ama inanır mısınız belki çok duygusal olacak dokunmaya kıyamadım çok denemeler sonucu bu hale ulaştım şimdi yaprağına dokunmaya kıyamıyorum ama dediğinizi haftasonu uygulamayı planlıyorum cesaret geldi yorumunuzdan sonra çok teşekkür ederim

Levonardo beğendi.
SahraSahil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 00:38   #879
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Sn y-eşilci diğer sayfada okuduğum bir bilgi vardı uyguladım sonuç harika. Limon çekirdeğinin dış kabuğunu soyup nemli toprağa dikin 1 hafta 10 gün içinde çimleniyor. Uygulaması basit ama sonuç kısa ve net.Evde limon yetiştiriciliği sayfasında paylaştım çimlenen tohumları. Diger şekilde çimlendirdiklerimde var orada yaklaşık dokuz aylıklar ve hala uğraşıyorum. 1 hafta içinde çimlenenler ise yaprak çıkartıyor.

Y-eşilci ve C1C3K beğendi.
turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 17:36   #880
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2013
Arkadaşlar Merhaba,

Baştan bitkiler hakkın hiç bilgi sahibi olmadığımı ama meraklı olduğu söyleyeyim.Yeni teraslı bir eve geçtikten sonra aklıma gelen ilk şey Taksimdeki limonlu bahçe ve mis gibi kokusu oldu.Evet terasımı minik limonlu bahçe haline getirmek istiyorum Babama bundan bahsettiğimin ertesi günü bir limon ağacı getirdi 3-4 aydır beraberiz arkadaşla,havaların ısınmasıyla keyfide yerinde sayılır,fakat aşağıdaki fotoğraftan görebileceğiniz gibi yaprakları yenmiş,güve olabilir diyerekten koruyucu sprey aldım.Amacım terasımı en kısa sürede limon ağaçlarıyla doldurmakHerneyse size birkaç sorum olacak,verdiğim rahatsızlıklık için şimdiden özür

1-Büyük olan ağacımın yaşını ve aşı olup olmadığını nasıl anlarım?
2-Aşağıdaki küçük saksıya ektiğim çekirdekler çimlendi sanırım?
3-Bunların daha sağlıklı olması için ekstra ne yapabilirim?

M..T beğendi.
GokcenDede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 00:04   #881
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın GokcenDede, aramıza hoşgeldiniz. Sağlıklı günlerde büyütün limonunuzu. Yaşını ve aşı olup olmadığını, limonu aldığınız yerden veya kişiden öğrenmeniz daha iyi olabilir. Son resimdeki çimlenenler limona pek benzemiyor, çimlenen limon çekirdeği daha farklı görünümde, diğer mesajlarda görebilirsiniz.

Aşağıdaki konu başlığında, bazı diğer başlıkların bağlantılarını paylaşmıştım:

http://www.agaclar.net/forum/balkon-...gi/3007-22.htm

Bu ve diğer konu başlıklarını vaktiniz oldukça incelerseniz belki bir yardımı dokunur.

İlk vereceğim linkte Ana konu başlığı var, açılan sayfada başka alt bölümler var, bu ana başlıktan ilgili alt bölümlere de ulaşabilirsiniz:

Turunçgiller - agaclar.net

Ve diğerleri:

Salon Turunçgilleri

Turunç fidesini aşılama

Turunç ağacına mandalin ya da portakal aşılanması

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/5277.htm

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/2180.htm

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...ilar/20985.htm

dağçiçeği beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 10:11   #882
Yeni Üye

ozleem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Y-eşilci Mesajı Göster
Bence içeri alma.İlkbahara kadar bekle o zaman çıkar.Ben kuruyo diye içeri almıştım daha kötü oldu.
malesef o hatayı yaptım ve artık fidelerim yok

ozleem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 02:17   #883
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GokcenDede Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,

Baştan bitkiler hakkın hiç bilgi sahibi olmadığımı ama meraklı olduğu söyleyeyim.Yeni teraslı bir eve geçtikten sonra aklıma gelen ilk şey Taksimdeki limonlu bahçe ve mis gibi kokusu oldu.Evet terasımı minik limonlu bahçe haline getirmek istiyorum Babama bundan bahsettiğimin ertesi günü bir limon ağacı getirdi 3-4 aydır beraberiz arkadaşla,havaların ısınmasıyla keyfide yerinde sayılır,fakat aşağıdaki fotoğraftan görebileceğiniz gibi yaprakları yenmiş,güve olabilir diyerekten koruyucu sprey aldım.Amacım terasımı en kısa sürede limon ağaçlarıyla doldurmakHerneyse size birkaç sorum olacak,verdiğim rahatsızlıklık için şimdiden özür

1-Büyük olan ağacımın yaşını ve aşı olup olmadığını nasıl anlarım?
2-Aşağıdaki küçük saksıya ektiğim çekirdekler çimlendi sanırım?
3-Bunların daha sağlıklı olması için ekstra ne yapabilirim?
ilk sorunuzu bilmiyorum fakat gördüğüm kadarıyla o çıkanlar limon değil. yabani ot olabilirler ya da daha küçük tohumlar serptiyseniz onlar olabilir(kivi gibi).

M..T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 23:04   #884
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Arkadaşlar ben limon çekirdeklerini şu şekilde çimlendiriyorum.Taze limondan alınan çekirdekleri soyup cam kavanoz içerisine peçete koyup üstüne serpiştiriyorum ve üzerlerine su serpip nemli olmalarını sağlıyorum.Kavanozuda karanlık ve sıcak bir yerde örn dolap içinde muhafaza ediyorum 4 günde çimlendiler limonlarım. ancak çıktıktan sonra saksıya aldığınızda saksıyı da karanlık yarı gölge ortamda bulundurun yoksa yaprakları yanıyor güneşten.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 13:52   #885
Yeni Üye

Levonardo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SahraSahil Mesajı Göster
Çok haklısınız Levonardo ama inanır mısınız belki çok duygusal olacak dokunmaya kıyamadım çok denemeler sonucu bu hale ulaştım şimdi yaprağına dokunmaya kıyamıyorum ama dediğinizi haftasonu uygulamayı planlıyorum cesaret geldi yorumunuzdan sonra çok teşekkür ederim
Rica ederim, umarım faydalı bir bilgiyi aktarmışımdır En yakın zamanda fotoğraflarını paylaşırsanız sevinirim

Levonardo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 13:18   #886
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

Question

ya benim diktiklerim 2 yaprak çıkarıp kuruyo neden acaba?

Eski 20-07-2013, 12:59   #887
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Güneş görmemeleri lazım yeni çimlenmiş limoncukların Sn y-eşilci perde arkasından güneş görsünler 2-3 hafta sonra yarı gölge 1 hafta sonrada güneşe koyabilirsiniz

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 16:22   #888
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2013
Herkese merhaba,

Benim de çekirdekten yetiştirdiğim iki tane limonum var. Yaklaşık 2 sene oldu ve sorunlarımız da başladı . İlk önce böceklenmişti ve sirkeli su sıkmam gerektiği söylendi. Ben de sıktım böceklerden kurtulduk gibi gözüküyor şuan ancak fotoğraflarda da göreceğiniz gibi gövdenin alt tarafında ki yaprakları güçsüzleşti ve sarardı. 1-2 yaprakta da delikler meydana geldi (sanırım bunlar böceklerin işi). Aklımda birkaç soru var sizlere sormak istediğim.

1- Toprak olarak pazarda satılan topraktan kullandım acaba bahçe toprağı daha mı elverişli olur bu konuda?
2- Budama yapılması gerekiyor mu? Ya da gerektiğini nasıl anlarım?
3- Kazık kök olduğu için şuan kullandığım saksı bu boydaki limonlar için küçük mü? Daha büyük bir saksıya geçmem gerekir mi?

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Tolga Yalcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 00:14   #889
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2009
son durum.. seneye ilk meyveyi bekliyorum artık sabır sabır turunç verirse, aşılama yapacağım.
limon verirse resmini paylaşırım ömrümüz olurda burda olursak

Eklenen Resimler

ilkerr84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 11:45   #890
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
limon çekirdeği çok kolay çimleniyo, hatta fasulye kadar kolay

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 14:58   #891
/

Giriş Tarihi: 07-09-2013
Wink

ya arkadaşlar bu mesajıma cevap verirseniz çok sevinirim ben bugün 3 tane limon tohumu ekdim ama nerdeyse herkez aşı olmadan limon vermez diyorlar doğru mu aşı olması gerekiyorsa nasıl bir aşı olacak ? ve aşı nasıl olacak ?

C1C3K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 14:55   #892
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba arkadaşlar,
Sitede gördüğünüz tohumdan yetişen turunçgiller için heves edip tohumdan çimlendirme, ardından ne zaman büyüyecek kaygısı, ardından aşı yapılma kaygısı ile uğraşana kadar seralarda 2-3 yaşında 70-80 cm boyunda uygun şartlarda yetiştirilmiş ve aşılanmış hatta üzerinde şu sıralar meyvası olan limon mandalina kamkat satılıyor yaşa göre 25-30 tl, alın ona bakın derim. Çekirdekten yetiştirmenin zevki başka diyorsanız onun dibine de çekirdekleri atar onuda denersiniz, hemde ileride aşı yapmak için elinizde göz de olmuş olur. Ben öyle yaptım gecen hafta internet üzerinden Rizeden 2 adet kamkat aldım 3 yaşında, üzerlerinde fındık büyüklüğünde meyvaları mevcut, 80 cm boyunda tanesi 25 tl. 2 fidan (indirimli) kargo ikisine 23 tl aldı almak için fidanlığa gitsem hem daha pahalı söylerler hemde dolmuş parası o kadar tutar, taşıdığında yanına eziyet kalır..

Düzenleyen dostca : 25-09-2013 saat 09:57
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2013, 21:06   #893
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerr84 Mesajı Göster
son durum.. seneye ilk meyveyi bekliyorum artık sabır sabır turunç verirse, aşılama yapacağım.
limon verirse resmini paylaşırım ömrümüz olurda burda olursak
Sayın ilkerr84 bu limon ağacını tohumdan mı yetiştirdiniz ? ve bu hale gelmesi kaç sene sürdü ?

dombıra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2013, 21:32   #894
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
nemli pamukta kolay çimleniyorlar bilginize..

altintasna beğendi.
jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 14:46   #895
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
belki acemi şansındandır bilmiyorum ama saksıya attığım her 4 limon çekirdeğinden 3ü filizlendi.belki torftan kaynaklıdır bilemiyorum ama bana öyle geliyo ki çekirdeği rasgele balkondan sallasam da çıkar.o kadar koaly çimleniyo yani

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2013, 21:32   #896
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Aşağıda linki ekli olan sitede lime limon tohumu deniyor. Limon direkt tohumdan yetişir mi? Yetişmiyorsa, bu site yanıltıcı tanıtım mı yapıyor? Limon konusunu tam bilenler, -sitenin linkine de bakarak- cevaplarsa memnun olurum.

Link:

MİSKET LİME LİMON TOHUMU* TOHHUM GittiGidiyor'da 93873927

naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2013, 10:58   #897
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
tohumdan bitki yetiştirmek için önce tohumu kurutmak mı gerekiyor ? yoksa pazarda satılan bir limonu kesip içinden çıkardığımız çekirdeği küçükken fasulye çimlendirdiğimiz gibi çimlendirmeye çalışsak başarılı olur muyuz ?

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 14:34   #898
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Minik limonlarım

merhaba, haziran-temmuz çimlendirdiğim limon çekirdeklerimden bir çoğu öldü şimdi 8 tanesi yaşıyor ama yaklaşık 1 aydır hiç bir büyüme belirtisi göstermiyorlar. Balkonda duruyorlar direk güneş ışığı gelmiyor, begonvilin dalları arasından süzülen ışık geliyor öğleden sonra... Büyük ve uzun bir saksının içindeler, gün aşırı suluyorum. Havalar soğumaya başladı, limonlarımı ne zaman içeriye almalıyım.

Bir de fidanlıktan aldığım yaklaşık 1 metre boyunda yetişkin üzeri limonlu bir ağacım var, onun saksısı çok büyük olduğu için sadece balkonda durabilir. Kışın soğuğundan etkilenmemesi için ne yapabilirim. Üzerine sera gibi naylon bir düzenek yapıp toprağın üstüne de ağaç kabukları sermeyi düşüyorum, yeterli olur mu, yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

PembeOrkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 01:22   #899
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Merhaba.
Tüm konuyu bu gece okuyup bitirdim ve ben de kendi tohumumu çimlendirmek fide haline getirmek ve limon ağacına dönüşmesini izlemek ve o limonlardan limonata yapıp içmek istiyorum.

İlk olarak limon çekirdeklerını çıkarıp kabuklarını soydum. Yıkadım ve fasulye deneyi gibi yoğurt kabına nemli pamuklar arasına koydum. Güneş görmeyen hafif karanlık bir yere koydum bekliyorum. Çimlenip çimlenmediğini görmek için her gün bakmalı mıyım toprağa ekmek için ya da 1 hafta gibi süreliklerle mi bakmalıyım. Bi yararı/zararı olur mu?

Abiler ablalar sizin fidelerinizi gördüm çok canım çekti çok istedim benim de böyle bir fidem olsun diye inşallah çürümezler de ben de büyütürüm ağacımı

ilkerr84 beğendi.
snines07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 14:55   #900
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Merhaba tekrardan 27 kasımda çimlendirmek için yoğurt kabına bıraktığım 5 limon çekirdeğinin 2 tanesi çimlendi dün itibariyle 1 tanesinde küçük bir şey gördüm o da sanırım çimlenecek. Bugün de en yakın fide satan bir yere gittim uygun bir saksı ve toprak aldım. Fideciden kafama takılan soruların cevaplarını aldım ve 2 çimlenmiş limon tohumunu an itibariyle saksıya ekmiş bulunuyorum. Çok hevesliyim inşallah başlarına birşey gelmez.

edit: Müjdemi isterim. 3. çimlenmiş tohumu da saksıya ektikten sonra bugün bir daha baktım pamukların altına 1 tohum daha çimlenecek gibi tohumun ucundaki o beyazlığı gördüm. İlk denemede 5 te 4 güzel gibi umarım son tohum da çimlenir ama artık ondan da umudum yok gibi çürümüş diyeceğim de hiç çürük gibi kokmuyor biraz daha bekleyelim bakalım.

Emre İlhan beğendi.

Düzenleyen snines07 : 12-12-2013 saat 12:32
snines07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, limon ağacı, saksi limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024