agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/1346.htm)

serenity 09-03-2006 11:52

Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme

1 Eklenti(ler)
1 ay kadar önce, 2 tane limon çekirdeğini çimlendirmek için pamukların arasına koydum. Her gün gibi baktım. Geçen gün filizlendi.

Sorum şu:

Şimdi ne yapmalıyım. Toprağa ne zaman geçirmeliyim. Ne tür bir toprak olmalı?

Mine Pakkaner 09-03-2006 16:16

Hemen vakit kaybetmeden toprağa geçirin, biraz beklerseniz ve cücük büyürse dikerken kırabilirsiniz. Her birini büyük dar uzun bir kola bardağına dikebilirsiniz. Çünkü tohumdan yetişen turunçgiller 2-3 yaşına kadar kazık kök yapar sonra saçak köke döner kök yapısı. Sığ bir kaba dikerseniz kökü dolanıp kuş yuvası dediğimiz oluşumu yapar ve ölür. Uzun bir kaba, torf, humuslu kompost toprağı ve perlit karışımına geçirin. mantari hastalıklara karşı bir koruyucu ilaçlama yapın. Karanlık bir yere asla koymayın.

bonsaisever 09-03-2006 16:16

2 Eklenti(ler)
Benim limonlar da çıkmış :)

Eklenti 886 Eklenti 887

serenity 09-03-2006 19:45

Teşekkür ederim Mine hanım, dediklerinizi uygulayacağım. Topraktan yeşeren filizleri görmek için sabırsızlanıyorum :)

arsakay 21-05-2006 00:00

1 Eklenti(ler)
Kıskançlıktan ben de limon denemesine giriştim.
İşte sonuç. Tavsiye ederim, kolay çimleniyor.
Bir de sorum var. Limon vermesi için ağacı
aşılanıyor mu?

backyard 21-05-2006 21:43

seninkiler ne çabuk çıkmış
ben de uzun denemeler sonucu 3 tane birşey çıktı
ya limon ya kumkuat
biraz daha büyümeleri lazım sanırım

peta 08-06-2006 11:42

önce merhaba benimde saksıda limonum var yaprak ve daldan ibaret Limon vermesi için ağacı
ne yapılması gerekiyor

bonsaisever 08-06-2006 16:16

1 Eklenti(ler)
Limonun son hali :)

Eklenti 1761

Baki Berk Kayalar 08-06-2006 19:57

Limonla uzaktan alakalı ama bende küçük sayılabilecek bir belgamut var. Bir tür iri limonmuş. İnce dal yapısına rağmen bol bol çiçek goncası çıkartıp duruyor. Haftalardır güneye bakan pencere kenarında huzurlu bir yaşam sürüyor. İlerde belki fotoğraflarını eklerim.

malina 08-06-2006 22:51

Benim çiçekler açıp açıp dökülmeye devam ediyor...

bonsaisever 08-06-2006 22:54

Sağol :)

Büyüyünce bonsai olacak :)

aliveli1212 09-06-2006 08:44

ben bişe sormak istiyorum yani bilgi almak istiyorum pek anlamıyorum bu işlerden ama meraklıyım öğrenmek istiyorum evde limon çekirdeklerinden fide elde edebilirmiyim edebilirsem eğer tam olarak ne yapmam gerekir yukarda resimler var ama tam anlayamadım daha doğrusu nasıl bi yerede nasıl bir toprağa ekmem lazım bide ne kadar sürede filizlenirlerler **** çimlenişrler ( ne dendiğinide bilmiyorum :) ) sürekli bakmaya çalışıp öldürmek istemiyorumda :D

malina 09-06-2006 09:16

aliveli1212, nasıl olsa her salatada 2-10 arası limon çekirdeğini çöpe atıyorsun. Yani baştan ölüler :)

Bu yüzden çekinmene gerek yok, bir yandan öğrenmek için sorarken, bir yandan içgüdülerinle deneme yapabilirsin...

aliveli1212 09-06-2006 13:45

şimdi öle dedinya bi tuaf oldum bundan sonra bütün çekirdekleri götürüp bi yerlere ekicem :) her yer limon ağacı dolsun :) ilk domates denemiştim onlar 3 gün içinde sonuç verdiler küçücük iki yapraklı bişeyler çıkmaya başladı ve felaket hızlı büyüyolar ama limonlarda tık yok acaba uzun mu sürüyolar yoksa bunlardan bişe olmayacakmı bunu merak ediyorum:)

Baki Berk Kayalar 09-06-2006 18:29

Limonun çimlenmesi için üç günden biraz daha fazla beklemeniz gerekir. Toprak nemli ve bulundukları ortam ılık olduktan sonra elbetki çimleneceklerdir.

Bol şanslar..

bonsaireef 10-06-2006 00:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Bir de sorum var. Limon vermesi için ağacı
aşılanıyor mu?

Ektiğiniz tohumların limon ağacı olması için aşılamanız lazım.Yoksa hepinizin turunç ağaçları olacak :)

backyard 10-06-2006 11:28

ben kışın ektiklerimden sonuç alamadım
baharda ektiklerim çimlendi kısa sürede
şimdi 6 minik limonum var
öğrendiğim bir şey daha var
ya tutmazsa diye bir sürü tohum/çekirdek ektiğinizde ve hepsi birden tuttuğunda ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz :)

HAKAN_O 12-06-2006 19:43

Ben Tum Meyve Tahumlarini Ektim Kayisi şeftali Elma Armut Zeytin Limon Iğde Hurma Birtek Limon çikti Oda Galiba Biraz Ilgi Istiyior 15 Sm Kadar Oldu Su Az Gelince Kurudu
Acaba Baska Ne Eksek çikar?

aliveli1212 14-06-2006 12:10

biraz önce ektiğim limon çekirdeklerine baktım 10 gün önce falan ekmiştim ama hiç bişe olmamış bir taneside iğrenç kokuyodu çürümüş gibiydi şimdi yenilerini ektim kafaya taktım o çekirdeklerden limon çıkartacam :) nerde yannışlık yaptım bilemiyorum belkide çekirdeklerde vardı bi tufalık tam olarak nasıl yapacağımı bilen varsa anlatırsa sevinirim yani çekirdeklerinde hepsi olmuyo galiba bi yerde karanlıkta dursunlar yazıyodu buda ne kadar doğru bilemiyorum yardım eden olursa şimdiden teşekkürler

arsakay 14-06-2006 12:20

Ne kadar derine gömdüğünü yazmamışsın Aliveli1212.
Çekirdeğin boyu derinliğinde gömdüğünü umuyorum.
Bir de tohumların çürümemesi için Mine hanımın tarifine
uygun olarak oksijenli su ile ilk sulamayı yaparsan
iyi olur gibime geliyor.
Bir de ben ben ekmeden önce yıkamıştım.

aliveli1212 14-06-2006 12:36

şimdi yeniden diktim yıkadım bende.önce diktiklerimide yıkamıştım onları yaklaşık 1 santim derinliğine dikmiştim oksijenli suyu bilmiyordum bakıyım evde varsa yapayım :) yeni diktiklerimi çok derine dikmedim üstlerine az bişe toprak koydum yani toprağın en fazla 1 santim altındalar

aliveli1212 14-06-2006 12:38

domates ekmiştim onlar çok güzel oldular evde başka ne yapabilirim böle domates gibi çekirdeklerinden yapabileceğim neler var acaba

Baki Berk Kayalar 14-06-2006 13:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aliveli1212
domates ekmiştim onlar çok güzel oldular evde başka ne yapabilirim böle domates gibi çekirdeklerinden yapabileceğim neler var acaba

Konu dışına kaçacak ama domatesle birlikte kavun, karpuz, biber gibi dostlarımızı da deneyebilirsiniz. Fasulyeyi, börülceyi saymıyorum bile. Bu saydıklarımın hepsi bir kaç günde çimlenebilecek potansiyele sahip.

trockya 07-07-2006 13:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aliveli1212

Mutfağa gir dolaba bak.Tohumunu ekeceğin o kadar çok sebze bulursun ki!Ooo saymakla bitmez.Hadi kolay gele...

bitkiseli 12-07-2006 16:39

bende çekirdekten limon yetiştireceğim dün 3 tane limon aldım dolapta beni bekliyorlar.
bir kaç sorum olacak çekirdekler torakla buluşmadan önce bir işlemden geçiyormu? nasıl bir saksı ve torak önerirsiniz? birde oksijenli suyu bir defa mı? yoksa sürekli mi vermem gerekiyor? yarın ekmeyi düşünüyorum uygunmudur yani bunu ekmenin mevsimi varmı?

not:çok soru soruyorum kusura bakmayın ama bitkilerle uğraşmayı çok seviyorum eee pek bilgili olmayınca sorular böyle ardarda geliyoo

drosophila 13-07-2006 01:19

ben iki ay önce limon denemesi yaptım. bir yoğurt kovasına 15 e yakın tohum ektim. şu anda 12 tane limonum var. çok kolay çimleniyorlar. ortalama 10 günde çimlenme gerçekleşiyor. size tavsiyem tohumları birbirine çok yakın ekmeyin. ben şu anda kara kara düşünüyorum. bu kadar küçüklerken zarar vermeden saksıya nasıl alacağım diye. orman gibi oldular.
sanırım bir ön işlem gerekmiyor. ben sadece çekirdekleri çıkardıktan sonra 24 saat kadar ılık suda beklettim. daha sonra kurutup ektim.
kolay gelsin. muhtemelen başarıya ulaşırsınız.

bitkiseli 13-07-2006 14:45

dediğiniz gibi çekirdekleri suya koydum bekliyorlar, ben küçük pilastik bardaklara ekmeyi düşünüyorum (bir bardağa 2 şer çekirdek) olurmu?

Mine Pakkaner 19-07-2006 01:01

Olur tabii, ama birer tane dikerseniz daha iyi olur.Şaşırtma gerektirmez.

berayatalay 04-09-2006 20:02

Abi benim limonlar 2 3 haftadır saksıda gelen giden yok.

egemenbasar 04-09-2006 20:34

Arkadaşlar, limon çimlendirmek arkadaşalara benden de bir tavsiye:

sakın ama sakın limon çekirdeklerini sığ bir kaba ekmeyin onları daha derin bir kaba ekin çünkü tecrübe ile sabittir ki sığ,derin olmatan, kaba ekilen çekirdekler çıksa bile limon kazık kök yaptığından soup çürüyor....
berayatalay arkadaşa da tavsiye hidrojen peroksit uygulasın....:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024