agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2012, 23:22   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Çok güzel büyümüşler. Bundan sonra bulundukları saksı üçüne birden yeterli olmayacak. Selamlar...

merlict beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 16:10   #812
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Merhabalar, ben de turunç çimlendirdim 4 adet. Acaba kaç cm derinlikteki kaplara aktarmalıyım?
Teşekkürler

Oğlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 09:07   #813
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Bende 3 adet limon çekirdeğinden ektim ve çabuk tuttu. inşallah sizin gibi 2 yaşına getiririm.

Güzin Çakar beğendi.
ancıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 00:45   #814
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğlak Mesajı Göster
Merhabalar, ben de turunç çimlendirdim 4 adet. Acaba kaç cm derinlikteki kaplara aktarmalıyım?
Teşekkürler
Sayın Oğlak merhaba

Çimlendirdim derken nerede çimlendirdiniz ? Ayrı bir kapta çimlendirip saksıya yeni alacaksanız 10-15 cm derinlikteki saksı veya bardaklar işinizi fazlasıyla görür.(Tabanları kesinlikle delik olmalı.) Önemli olan toprak üzerine çıktıktan sonraki yaşam alanları.O aşamadan sonraki yaşam alanlarını seçerken mutlaka derin kapları tercih etmelisiniz.Fidenin ne kadar derin kapta hayata başlaması demek, ileriki dönemlerde kök gelişiminin uygun ve güçlü olması , ağacın güçlü ve verimli olması anlamına gelecektir.

Yok saksıda-toprakta çimlendirdiniz, dal yaprak oluşumu başlamadan sürekli açıp açıp çimlenmeyi kontrol ediyorsanız, sakın ellemeyin, bırakın dal-yaprak oluşumuna geçsin, kışa doğru saksı değişimi yaparsınız.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.

Düzenleyen merlict : 05-06-2012 saat 00:47 Neden: Yazım hatası
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 10:49   #815
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
limon çimlerim

Name:  Goruntu(2490).jpg
Views: 4866
Size:  19.8 KB Name:  Goruntu(2486).jpg
Views: 2371
Size:  17.5 KB

30 kadar limon çekirdeği ile deneme yaptım. Sonuç baya başarılı. Büyütüp yetiştirmede de aynı başarıyı yakalayabilecek miyim bakalım. 25-30 kadarı 10 lt pet şişede, 3 tane si 1,5 pet şisede ekili. Kışa doğru iyice kuvvetlenenleri saksılara şaşırtmayı düşünüyorum. Kalanlarıda ilk baharda bahçeye ekebilirim.

Bu arada resmin sol üst tarafında diğer çimlenenlerde yuka tahumları.

emreomurca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 18:22   #816
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
bende limon ekimi yaptım 40 cm kadar oldular 2 yaşına giriyorlar ama sulamada aşırıyamı kaçıyorum acaba bilmiyorum ama nedense yapraklarında yapışkan bir sıvı üretiyor bitki devamlı..zamk gibi birşey ve devamlı silip temizlediğim halde hemen oluşuyor yeniden.küçük hali şöyle:

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 07:57   #817
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi justice Mesajı Göster
bende limon ekimi yaptım 40 cm kadar oldular 2 yaşına giriyorlar ama sulamada aşırıyamı kaçıyorum acaba bilmiyorum ama nedense yapraklarında yapışkan bir sıvı üretiyor bitki devamlı..zamk gibi birşey ve devamlı silip temizlediğim halde hemen oluşuyor yeniden.küçük hali şöyle:
Bahsettiğiniz sıvıyı bitkiniz üretmiyor. Gövdesine, yaprak altlarına dikkatlice bakın. Bitkinizde kabuklu bit olduğunu bundan daha iyi anlatamazdınız.

Küçük hali olarak fotoğraflamışsınız. Hala aynı kapta duruyorsa kök gelişimi için, mutlaka değiştirerek derin bir kaba almanız lazım. Kolay gelsin...

merlict beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 17:27   #818
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Bahsettiğiniz sıvıyı bitkiniz üretmiyor. Gövdesine, yaprak altlarına dikkatlice bakın. Bitkinizde kabuklu bit olduğunu bundan daha iyi anlatamazdınız.

Küçük hali olarak fotoğraflamışsınız. Hala aynı kapta duruyorsa kök gelişimi için, mutlaka değiştirerek derin bir kaba almanız lazım. Kolay gelsin...
Burada Güzin hanıma katılmanın yanında özellikle yazmak istedim.O bitkinin o kabta hayatını sürdürmüş olmasına sevinmelisiniz.Turunçgiller kök yapısı kazık olmakla beraber gelişimleri sırasında toprak üstü boyu toprak altı boyuna yakın büyürler.Yani yüzeydeki boyları köklerinin uzunluğuna yakındır.Bu oran korunduğu veya sağlandığı sürece kök yapısı güçlü, ileriki hayatında dirençli olurlar.Aksine dar ve kök yapısına ters yuvalar bitkiyi sadece yaşatır ama gelecek için kökünde gücü sağlayamaz.İleriki yaşlarında hastalıklara yenik düşer.O sebeple fidelerimiz yaklaşık 10-15 cm. boya ulaşınca saksı değişimine geçeriz ama siz 2 yıldır onu orda hapsetmişsiniz.Kışa doğru havalar serinlediğinde ilk işiniz saksısını değiştirmek ve rahatlatmak olsun.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 18-07-2012, 17:45   #819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Ben de heveslenip limon çekirdeğinden başladım son durum bu

Eklenen Resimler

ilkerr84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 13:01   #820
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerr84 Mesajı Göster
Ben de heveslenip limon çekirdeğinden başladım son durum bu
Sayın İlker84 merhaba

Limonlarınızın maşallahı var hani.Çok güzeller.Merak ettim şuan kaç yaşındalar ?

Mehmet

Eski 25-07-2012, 01:28   #821
Yeni Üye

Merhabalar

3 yaş. Aşı yapılması lazım bu baharı kaçırdık, önümüzdeki bahar aşılayacağız. Beğendiğinize sevindim.

merlict beğendi.
Eski 27-07-2012, 17:20   #822
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Turunçgil Yetiştiriciliği

Sayın MSaygin'ın ilginç yazısını buraya da almak istedim.Bana değişik geldi.Fırsatım olursa özellikle incelemek istiyorum.

Mehmet

ilkerr84 beğendi.
Eski 01-08-2012, 19:45   #823
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
ben pazarda dolaşırken manavın birinin tezgahının altında 1cm boyunda limon ya da mandalina fidanı buldum )

yerdeydi çekirdekten çıkmış eve götürdüm diktim ve şuan 50cm oldu kurudu , sonra babam budama yaptı dallarına ve şuan tekrar yeşillendi 30cm falan

ilkerr84 ve merlict beğendi.
talhacatalbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 16:53   #824
Ağaçsever

gencerker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2012
Galeri: 1
pamugun içine 7-8 tane limon çekirdegi koydum , her gün güneş görüyor cam kenarında tutuyorum sulamasını da yapıyorum ama hiç tepki vermediler

ilkerr84 beğendi.
gencerker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 21:00   #825
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Turunçgil Yetiştiriciliği

Sayın MSaygin'ın ilginç yazısını buraya da almak istedim.Bana değişik geldi.Fırsatım olursa özellikle incelemek istiyorum.

Mehmet
Yazılanlar doğruysa,farklı bir yöntem uygulayabilirim. 2 gövde geliyor benim limonum. ama poliembriyonik olduğu için değil 2 çekirdek olduğu için poliçekirdek yani :P

şaka bir yana, bir gövdeyi zaten ayıracaktım.. şimdi düşünüyorum da; ayırdığım gövdeyi köküyle birlikte çıkarabilirsem (iki köke ve gövdeye zarar vermeden) birini aşılarım diğerini normal gözlemlerim.

Eski 12-08-2012, 13:29   #826
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster

Sn.gçakar çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. gerçektende yapraklarında ve gövdesinde dediğiniz gibi yakından bakıldığında farkedilen kahverengimsi yabancı bazı canlı olup olmadığından emin olamadığım oluşumlar var. Ne yapmak gerekir acaba yok etmek için. Birde küçük bir saksıya alsam bodur kalmalarını sağlamş olurmuyum. Büyüsünler istemiyorum çünkü hep minyatür kalsınlar diye saksılarınıda büyütmek istemedim açıkçası..

Eski 12-08-2012, 13:33   #827
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Burada Güzin hanıma katılmanın yanında özellikle yazmak istedim.O bitkinin o kabta hayatını sürdürmüş olmasına sevinmelisiniz.Turunçgiller kök yapısı kazık olmakla beraber gelişimleri sırasında toprak üstü boyu toprak altı boyuna yakın büyürler.Yani yüzeydeki boyları köklerinin uzunluğuna yakındır.Bu oran korunduğu veya sağlandığı sürece kök yapısı güçlü, ileriki hayatında dirençli olurlar.Aksine dar ve kök yapısına ters yuvalar bitkiyi sadece yaşatır ama gelecek için kökünde gücü sağlayamaz.İleriki yaşlarında hastalıklara yenik düşer.O sebeple fidelerimiz yaklaşık 10-15 cm. boya ulaşınca saksı değişimine geçeriz ama siz 2 yıldır onu orda hapsetmişsiniz.Kışa doğru havalar serinlediğinde ilk işiniz saksısını değiştirmek ve rahatlatmak olsun.

Mehmet
Sn. merlict açıklamalarınıza minnetraım. Çok teşekkürler. Şimdi bu sitee olmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu daha net anlayabiliyorum. Bilmediklerimizi buradan öğrenebilmek ve bunu karşılıksız beklentisiz hatta yardımlaşma adına yapıyor olmak müthiş bir duygu. İyiki varsınız... Herkese sonsuz teşekkür.

merlict beğendi.
Eski 13-08-2012, 00:01   #828
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Sn. merlict açıklamalarınıza minnetraım. Çok teşekkürler. Şimdi bu sitee olmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu daha net anlayabiliyorum. Bilmediklerimizi buradan öğrenebilmek ve bunu karşılıksız beklentisiz hatta yardımlaşma adına yapıyor olmak müthiş bir duygu. İyiki varsınız... Herkese sonsuz teşekkür.
Rica ederim, yardımcı olabildimse ne mutlu bana.Sonuçta size değil doğaya karşılıksız bir el uzattık.

Alıntı:
... Birde küçük bir saksıya alsam bodur kalmalarını sağlamş olurmuyum. Büyüsünler istemiyorum çünkü hep minyatür kalsınlar diye saksılarınıda büyütmek istemedim açıkçası..
Burada size tavsiyem saksısını küçültmeyin, bonsaileri inceleyin derim.Saksısını küçültmek bitkiyi zorlar, aksine geniş saksıya taşıyıp güneşli bir ortama alıp, sürekli kontrol altında tutarak onun bir bonsai edasıyla bodur kalmasını bir nebze sağlarsınız.Bir nebze diyorum sizin hükmedemediğiniz mutlaka etkenler olacaktır.Özellikle yaprak küçültme limon türlerinde büyük sorun.Neyse siz biraz limon bonsai konularını araştırın, gerisi kolay

Forumda birçok örnek var, hatta benim 2 yıllık limons bonsai denemem devam ediyor.

Mehmet

Eski 31-08-2012, 09:20   #829
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
ya ben 3 gün önce 2 limon çekirdeği ektim ama çıkmadılar ortalama kaç günde çıkarlar bide pamuğa ektim hergün bakıyorum bakmasam daha mı iyi olur? biri cevap yazarsa çok sevinirim...

şimdiden teşekkürler.

Y-eşilci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 09:24   #830
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

Bi de şey sorcam sağlıklı olması ya da solmaması için mutlaka aşı yapmak gerekiyor mu?

Eski 03-09-2012, 11:04   #831
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilmiş Mesajı Göster
ya ben 3 gün önce 2 limon çekirdeği ektim ama çıkmadılar ortalama kaç günde çıkarlar bide pamuğa ektim hergün bakıyorum bakmasam daha mı iyi olur? biri cevap yazarsa çok sevinirim...

şimdiden teşekkürler.
Hımm.Bayaa da olmuş, şimdiye meyveye geçmeleri lazımdı, bi sorun var galiba.

Alıntı:
Bi de şey sorcam sağlıklı olması ya da solmaması için mutlaka aşı yapmak gerekiyor mu?
İşte çıkmış olsalarda hemen aşılardık, dedimya bi sorun var gibi

Eski 04-09-2012, 23:28   #832
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Alıntı:

şimdiden teşekkürler.

Bakmayın. 15 günde anca çimlenirler

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 17:32   #833
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Bakmayın. 15 günde anca çimlenirler
Önce ektiklerim çıkmadı ama sonra bi daha ektim ve bakmadım. Dün
filiz verdi çok teşekkürler.

Y-eşilci beğendi.
Eski 26-09-2012, 13:27   #834
Yeni Üye

ozleem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2011
Çekirdekten yetiştirdiğim limonum, 1 yaşında. Önümüzdeki yaz aşı yapmayı düşünüyorum.
2 çekirdeği aynı anda ekmiştim ama biri iki karış kadar büyüyüp dururken(solda görünüyor) diğeri bu boya geldi.

İlk çimlendirme denemem, çekirdekleri saksıya ekip unutmuştum. Sonra her gördüğüm çekirdeği ekmeye başladım ama bazıları ciddi sabır gerektiriyor

Eklenen Resimler

ozleem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 17:03   #835
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Bizimde balkonda 3 tane çekirdekten yetişme limonlarımız var. 18 litrelik saksılarda ve hiç ilgilenmiyoruz. Balkonun köşesinde duruyorlar ve sürekli güneş görüyorlar. Dibine çay döküyoruz genelde. Sanırım 4 yıl oldu dikeli. 1 metre boylarındalar. Aşılamayı ya da aşılatmayı düşünmüyorum. Balkonumu yeşillendirmesi yetiyor zaten meyve yapmasada olur.

resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 15:31   #836
Yeni Üye

Kolistirva's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
Değerli arkadaşlar ben de bugün ilk limon tohumlarımı ektim. Küçük viyollere ektim her viyole bi tane, hergün sulayıp kontrol edeceğim inşallah çıkarlar. Sizinkileri görünce çok mutlu oldum umarım benim ftohumlardan da olur.

ilkerr84, merlict ve ozleem beğendi.
Kolistirva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 09:32   #837
Yeni Üye

ozleem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2011
arkadaşlar limon ağaçlarımın yaprakları kurudu ve sarardı acaba içeri mi almam gerekiyor? Yoksa normal mi bu durum kış geldiği için?

ozleem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 19:39   #838
Yeni Üye

saksısını büyüt. ya da çok suluyorsan, biraz azalt

ozleem beğendi.
Eski 30-11-2012, 15:36   #839
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2012
bir iki ay önce evde basit bir sera yaptım içinede limon çekirdeği ekmiştim çimlenmez diye düşünmüştüm ama bugün içine baktım yaprakları falan çıkmış büyümesi için ne yapmalıyım?

kişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 23:17   #840
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kişi Mesajı Göster
bir iki ay önce evde basit bir sera yaptım içinede limon çekirdeği ekmiştim çimlenmez diye düşünmüştüm ama bugün içine baktım yaprakları falan çıkmış büyümesi için ne yapmalıyım?
Hoşgeldiniz aramıza, onu büyütmek için önce bize kendinizi tanıtır mısınız (yeni üyeler başlığında)

İlgili konuda üstatlar size gerekli bilgileri vereceklerdir

Pusarık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, limon ağacı, saksi limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024