agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2007, 16:58   #91
Yeni Üye

tulay's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2007
aman Allahım o ne güzel limonlar öyle benim agacımda öyle olcakmı elimden gelse evi portakal, limon bahçesine çeviricem .olurmiki acaba şöyle salonu toprak doldursam

tulay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 08:39   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tulay Mesajı Göster
aman Allahım o ne güzel limonlar öyle benim agacımda öyle olcakmı elimden gelse evi portakal, limon bahçesine çeviricem .olurmiki acaba şöyle salonu toprak doldursam
Tülay hanım inanın olur.
Ben akvaryum balığı ve limon hastasıyım düşünüp duruyordum. Akvaryumun içinde limonlarımı nasıl yetiştirebilirim diye(Suyun içinde çürüyorlar)... Sonunda buldum ve çok güzel bir enstantene yakaladım. Önce boş olan bi akvaryuma su yerine tamamen toprak doldurdum ve kendim çekirdekten yetiştirdiğim limonları ektim. Fotosunu da ekledim umarım tavsiyeler de bulunursunuz.
Bide büyüdüler mi aşılarını yapıp, limonlarımı da dallarından kopardım mı deymeyin keyfime

Eklenen Resimler

anukhalil beğendi.

Düzenleyen azemir : 08-11-2007 saat 08:41 Neden: yanlış yazım
azemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 02:42   #93
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Yardim lütfen ( Limon fidesi aldim)

Arkadaslar merhaba. Hafta sonu antalyadaydim is icin. Hazir oralardayken kendime 2 adet limon fidesi aldim. Ayrica acikcasi bu isi bilincsizce yapmis olsamda cok harika limonlar veren bir limon agacindan bir dal kestim. Limonlari bu kis döneminde evde büyük saksilarda koruyup yazin catalcadaki tarlama ekmeyi düsünüyorum. orda olmasi cok zor biliyorum ama bu isi kafaya taktim. şöyle bir yöntem danisacagim size, fideleri ekecegim yere bildiginiz sera yönteminde uygulanan seffaf naylonlarla kisin olusturulan sicak ortami hazirliycam. yani belirledigim bir alana önce cubuklar dikip sonrasinda her yerini kapiycam. agaclar büyüyüncede ordaki sistemi yenileyip agac boylarina göre ayarliycam. ayricada kenarlara gübre atmak yoluyla ortami isitmayi düsünüyorum. bilemiyorum kisin agaci baska koruma yöntemleri varmi, ben bu yolu denemeyi düsünüyorum. acikcasi o fidelerin limon verdigini görmek icin ucuz-pahali her yöntemi denemeye hazirim. bu konuda bana bilgi verebilecek arkadaslar varsa cok ama cok makbule gecer.

ve ikinci sorum, kestigim dal ile ilgili. birazdan resimlerinide koyucam zaten. bu konuda malasef cahil kaldigim icin onu bir siseye koydum evde duruyor su anda. bu dali fide haline getirme sansimin olmadigi söyleniyor. hic mi sansim yok bunu ögrenmek istiyorum. ayrica bu fidelere, ve ürün vermeye basladiklarinda ne gibi önerileriniz olabilir?

ayricada tohum aldim, 3 adet portakal, bir adet limon cekirdegi hediye verdiler. ama baska bir bilgim yok. sanirim ikiside bonzai tarzi olmaya uygun. portakal olanin adi Trifoliate orange. limonun ise 630 Citrus x meyeri. bunlari yetistirme bilgileri konusunda diger topiclerden de faydalanicam ama bonzai tipi olup olmadiklarini anlamadim. bunlari ayni sekilde, ve kisin soguktan korunacak sekilde fide haline getirdikten sonra catalcaya eksem verim alabilirmiyim? ayrica limonlar sadece bu mevsimdemi ürün verirler, yoksa her mevsimde sürekli verirler mi? gerci istanbulda bu isi yapticam icin ancak 1 kez verirler gibi geliyor.

Not: acikcasi baska koruma yöntemleri daha verimli olur derseniz lütfen benimle paylasin. su daha iyi korur diyebileceginiz her yöntemi uygulamaya hazirim maddi acidan, yeterki limonlari agacta göreyim.

ve resimleri ekliyorum, bana yardim edebilecek herkesten rica ediyorum bir seyler yazmasini, simdiden ellerinize saglik.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 02:45   #94
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

bu kestigim dalin resimleri. siseye koydum su dolu sise ama cok su istermi istemezmi onu bile bilmiyorum

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2007, 02:47   #95
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

buda sisedeki hali

Eski 12-11-2007, 02:50   #96
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

bunlarda fidelerin resimleri. malasef ucakta getirmek icin topraklarini bosalttirttim biraz. yarin büyük bir saksiya yerlestiricem. bu kisi saksida gecirtip yazin topraga ekmeyi düsünüyorum. resimleri sanirim buyuk koydum özür dilerim cunku siteye yuklemeyi beceremedim.

Eski 12-11-2007, 08:26   #97
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fotoğrafların boyutlarını verilen ölçülere göre değiştirmelisiniz.
Hem görmeyi zorlaştırıyor, hem sayfa yapısını bozuyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 08:27   #98
maycan

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Bu dallardan turunç elde edeceksiniz.Ve birkaç yıl sonra aşılamanız gerekir, limon olması için.
Antalya da aşılanmış limon fidanlarının fiyatı 4-5 ytl ,hem de üzerinde limonları var.Bunlardan alsanız uğraşmanıza gerek kalmazdı.

Biz Bursa iklimine en uygun yani nispeten soğuğa dayanıklı limon olan yediveren çeşidini satıyoruz.Korumalı yerlerde yani rüzgar almayan güneye bakan yerlerde naylon çekmeden de yaşayabiliyor.Ancak 0 Cde korumak gerekir.Limonun çevresine 2-3 çubuk çakıp limona değmeyecek şekilde naylon örtüyorsunuz.Dip kısmına da gübre veya talaş, yaprak v.b. maddelerle malçlama yapmak gerekir.

maycan bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 08:38   #99
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Arkadaslar merhaba. Hafta sonu antalyadaydim is icin. Hazir oralardayken kendime 2 adet limon fidesi aldim. Ayrica acikcasi bu isi bilincsizce yapmis olsamda cok harika limonlar veren bir limon agacindan bir dal kestim. Limonlari bu kis döneminde evde büyük saksilarda koruyup yazin catalcadaki tarlama ekmeyi düsünüyorum. orda olmasi cok zor biliyorum ama bu isi kafaya taktim. şöyle bir yöntem danisacagim size, fideleri ekecegim yere bildiginiz sera yönteminde uygulanan seffaf naylonlarla kisin olusturulan sicak ortami hazirliycam. yani belirledigim bir alana önce cubuklar dikip sonrasinda her yerini kapiycam. agaclar büyüyüncede ordaki sistemi yenileyip agac boylarina göre ayarliycam. ayricada kenarlara gübre atmak yoluyla ortami isitmayi düsünüyorum. bilemiyorum kisin agaci baska koruma yöntemleri varmi, ben bu yolu denemeyi düsünüyorum. acikcasi o fidelerin limon verdigini görmek icin ucuz-pahali her yöntemi denemeye hazirim. bu konuda bana bilgi verebilecek arkadaslar varsa cok ama cok makbule gecer.

ve ikinci sorum, kestigim dal ile ilgili. birazdan resimlerinide koyucam zaten. bu konuda malasef cahil kaldigim icin onu bir siseye koydum evde duruyor su anda. bu dali fide haline getirme sansimin olmadigi söyleniyor. hic mi sansim yok bunu ögrenmek istiyorum. ayrica bu fidelere, ve ürün vermeye basladiklarinda ne gibi önerileriniz olabilir?

ayricada tohum aldim, 3 adet portakal, bir adet limon cekirdegi hediye verdiler. ama baska bir bilgim yok. sanirim ikiside bonzai tarzi olmaya uygun. portakal olanin adi Trifoliate orange. limonun ise 630 Citrus x meyeri. bunlari yetistirme bilgileri konusunda diger topiclerden de faydalanicam ama bonzai tipi olup olmadiklarini anlamadim. bunlari ayni sekilde, ve kisin soguktan korunacak sekilde fide haline getirdikten sonra catalcaya eksem verim alabilirmiyim? ayrica limonlar sadece bu mevsimdemi ürün verirler, yoksa her mevsimde sürekli verirler mi? gerci istanbulda bu isi yapticam icin ancak 1 kez verirler gibi geliyor.

Not: acikcasi baska koruma yöntemleri daha verimli olur derseniz lütfen benimle paylasin. su daha iyi korur diyebileceginiz her yöntemi uygulamaya hazirim maddi acidan, yeterki limonlari agacta göreyim.

ve resimleri ekliyorum, bana yardim edebilecek herkesten rica ediyorum bir seyler yazmasini, simdiden ellerinize saglik.
merhaba,

Öncelikle, Trifoliata Orange asıl olarak anaç olarak kullanılan bir türdür, Meyer limonunuz ise tam bir limon olmayıp limon/mandalina melezi bir türdür.Ancak ülkemizde ticari bir limon türü olarak yaygındır.Diğer limonlar kadar asitli değildir ancak çok lezzetli ve sulu bir türdür.Biz evde limon olarak hep meyer kullanırız.

Meyer limon, aşılanmasa da çekirdekten türüne doğru yetişmesi yüksek ihtimalli bir türdür.
Trifoliatanın ise üzerine bir başka turunçgil aşılamanız doğru olacaktır.

Bahsettiğiniz tarz bir sera sistemi yaparsanız bu cinsleri koruyabilirsiniz, ama benim tavsiyem meyer limonu uygun büyüklükte bir saksıya alıp sürekli olarak ev içinde büyütmeniz.Trifoliata'ya da bilen birisine yine bu meyer limondan ya da bir başka cinsten, örneğin bir mandalinadan aşı yaptırabilirsiniz.Yine bu ağacı da aşılı olarak bence evde tutun.

Meyer limon uygun sıcaklıkta kaldığı zaman yıl boyunca çiçek açıp, meyve verebilen bir tür.Bizim meyvelerimiz yeni toplanmasına rağmen havalar iyi gittiğinden, Meyer limon ağaçlarımızın hepsi yeniden çiçeklendiler.Ne yazık ki soğuk bu çiçeklerin meyveye dönmesine izin vermeyecek, ağaçlarımız dışarıda.

Evde sürekli çiçek açacaktır ve çok güzel kokacaktır.

Bodurluğuna gelince, narenciye ağaçlarının bodurluğu asıl olarak kullanılan anaç cinsine bağlı.Elinizdeki Trifoliata, turunca göre bodur bir ağaç oluşturacaktır ama tam bir bodur anaç değildir, bulabilirseniz, ki çok zor, "flying dragon" anacı üzerine bu meyer limondan aşılarsanız bodur bir ağaç elde edebilirsiniz.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 08:48   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Görüntüyü bozan resimleri sildim. Uygun şekilde yeniden yükleyin. Aşağıdaki başlıklar size yardımcı olacaktır.

Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında
Dikkat: Fotoğrafları foruma yükleyin
Foruma fotoğraf yüklemek ve fotoğrafları yazı içine yerleştirmek

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 19:40   #101
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maycan bahçe Mesajı Göster
Bu dallardan turunç elde edeceksiniz.Ve birkaç yıl sonra aşılamanız gerekir, limon olması için.
Antalya da aşılanmış limon fidanlarının fiyatı 4-5 ytl ,hem de üzerinde limonları var.Bunlardan alsanız uğraşmanıza gerek kalmazdı.

Biz Bursa iklimine en uygun yani nispeten soğuğa dayanıklı limon olan yediveren çeşidini satıyoruz.Korumalı yerlerde yani rüzgar almayan güneye bakan yerlerde naylon çekmeden de yaşayabiliyor.Ancak 0 Cde korumak gerekir.Limonun çevresine 2-3 çubuk çakıp limona değmeyecek şekilde naylon örtüyorsunuz.Dip kısmına da gübre veya talaş, yaprak v.b. maddelerle malçlama yapmak gerekir.
Hocam ben 2 adet fide aldim zaten. Ancak seytan dürttü bir tane de dal keseyim deneyeyim dedim. bu dallardan turunc elde edeceksin derken ne demek istediniz malasef anlamadim, birde asilama gerekir demissiniz malasef onuda anlamadim biraz acarsaniz cok sevinirim.

bu arada sizin yeriniz ne tarafta cunku kislari uludaga geliyorum mutlaka ziyaret edip bu soguga dayanikli limonlari görmek isterim. sizinkiler yediveren cinsi, benimkiler hangi mevsimde limon verir sizce? tesekkürler...

Eski 12-11-2007, 19:43   #102
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Öncelikle, Trifoliata Orange asıl olarak anaç olarak kullanılan bir türdür, Meyer limonunuz ise tam bir limon olmayıp limon/mandalina melezi bir türdür.Ancak ülkemizde ticari bir limon türü olarak yaygındır.Diğer limonlar kadar asitli değildir ancak çok lezzetli ve sulu bir türdür.Biz evde limon olarak hep meyer kullanırız.

Meyer limon, aşılanmasa da çekirdekten türüne doğru yetişmesi yüksek ihtimalli bir türdür.
Trifoliatanın ise üzerine bir başka turunçgil aşılamanız doğru olacaktır.

Bahsettiğiniz tarz bir sera sistemi yaparsanız bu cinsleri koruyabilirsiniz, ama benim tavsiyem meyer limonu uygun büyüklükte bir saksıya alıp sürekli olarak ev içinde büyütmeniz.Trifoliata'ya da bilen birisine yine bu meyer limondan ya da bir başka cinsten, örneğin bir mandalinadan aşı yaptırabilirsiniz.Yine bu ağacı da aşılı olarak bence evde tutun.

Meyer limon uygun sıcaklıkta kaldığı zaman yıl boyunca çiçek açıp, meyve verebilen bir tür.Bizim meyvelerimiz yeni toplanmasına rağmen havalar iyi gittiğinden, Meyer limon ağaçlarımızın hepsi yeniden çiçeklendiler.Ne yazık ki soğuk bu çiçeklerin meyveye dönmesine izin vermeyecek, ağaçlarımız dışarıda.

Evde sürekli çiçek açacaktır ve çok güzel kokacaktır.

Bodurluğuna gelince, narenciye ağaçlarının bodurluğu asıl olarak kullanılan anaç cinsine bağlı.Elinizdeki Trifoliata, turunca göre bodur bir ağaç oluşturacaktır ama tam bir bodur anaç değildir, bulabilirseniz, ki çok zor, "flying dragon" anacı üzerine bu meyer limondan aşılarsanız bodur bir ağaç elde edebilirsiniz.

Selamlar,
hocam üsenmeden verdiginiz cevaplar icin tesekkür ederim. malasef önerileriniz konusunda pek bilgim olmasada bir bilen vasitasiyla cizdiginiz rotadan ilerlemeye calisicam. sevgiler.

Eski 13-11-2007, 07:16   #103
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Siz benim dallanıp budaklandırdığıma bakmayın, diyorum ki; Meyer limonu siz en iyisi evde büyütün, sürekli çiçek açar.
Trifoliatayı da evde büyütün ama bir bilen üzerine bir başka narenciye aşılasın, o kadar )

Eski 13-11-2007, 16:58   #104
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Tamam hocam. Bilgiler icin sagolun, simdi bir bilen bulmaya geldi sira

Eski 14-11-2007, 12:12   #105
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çekirdekten Turunçgil yetiştirme hakkında

merhaba,

Uzun süredir benim de yanlış bildiğim, forumdaki pek çok üyemizin de aklını karıştıran, pek çoğumuzun yanlış bildiği bir konu var; tohumdan turunçgil yetiştirme.
Bir süredir konuyla ilgili bilgileri karıştırıyorum, işin doğrusunu bulmaya çalışıyorum.Yaygın düşünce, bir turunçgil çekirdeği ekildiğinde, ne çekirdeği ekilirse ekilsin turunç fidanı çıkacağı, bu yanlış bir bilgi neyse ki.Turunçgillerin pek çoğu çekirdeklerinden türüne doğru çıkıyorlar.

Kullanacağım terimlerde hata yaparsam, daha doğru terimler varsa, bilenler düzeltebilirlerse sevinirim.

Turunçgil çekirdekleri monoembriyonik ya da poliembriyonik olabiliyorlar.Çekirdeğin kabuğunu açıp içine baktığımız zaman tek bir embriyo varsa monoembriyonik, birden fazla embriyo varsa poliembriyonik oluyor.Çekirdeği sivri bir cisimle ayırmaya çalıştığınızda bir kaç parçaya ayrılıyorsa bu poliembriyonik olduğunu gösteriyormuş.Bu noktada bu konuyla ilgili fotoğrafları olan üyelerimiz yüklerlerse hepimiz için daha açıklayıcı olacaktır.

Çekirdeğin poliembriyonik olması ekilen çekirdeğin cinsine doğru çıkacağını gösteriyor ki turunçgillerin büyük çoğunluğu böyle.

Portakal, greyfurt, mandalina (king ve Clementine hariç) ve lime cinsleri, kumkatlar, istisna çeşitleri olmakla birlikte, poliembriyonik.
Limonlarınsa bir kısmı poliembriyonik, Meyer limon gibi bir kısmı ise monoembriyonik, en iyisi cinsin çekirdeğine bakıp karar vermek.

Monoembriyonik çekirdeklerin de istisnaları var, örneğin Yuzu monoembriyonik olmasına rağmen cinsine doğru çıkıyor.

Çekirdekten yetiştirmek ve aşı yapmanın avantaj ve dezavantajlarına gelince;

1. Çekirdekten yetişen turunçgiller 5-6 yaşına kadar düzgün bir çiçeklenme ve meyve üretimi yapamıyor.Aşılanan bir anaç ise, aşının hangi yaşta bir ağaçtan alındığına bağlı olarak, aynı yıl içerisinde bile meyve üretimine geçebilir.Aşı gözü alıncak ağaç yetişkin, meyve üretimine geçmiş ve sağlıklı olmalı.

2.Çekirdekle üretimde virüs taşıma şansınız yok ama aşı yaptığınızda virüs taşıma şansınız var.Çekirdekten büyüyen bir ağacın ömrü aşılanan ağaçlara göre daha uzun oluyor.

3. Uygun bir anaca aşı yaptığınızda ağacınızı daha verimli, ortama daha uygun, daha dirençli bir hale getirmeniz mümkün.Çekirdekten büyüyen bir ağacın çevre adaptasyonu ve verimi görece daha düşük olacaktır.

Yukarıdaki fotoğrafta benim çimlendirdiğim bir turunçgil fidesi görülüyor.Poliembriyonik olduğu için ikinci bir embriyodan çıkan ikinci bir gövde görülüyor.Biraz daha büyüdüklerinde bu ikinci parçayı ayırıp ayrı bir fide olarak da büyütmek mümkün.Ya da kesip ana gövdeyi tek bırakmak gerekiyor.

Bu anlattıklarım, dediğim gibi istisnaları olmakla birlikte genel kural.Daha bilimsel bir şekilde açıklayabilecek ve her iki tür için fotoğraf desteği olabilecek üyelerimizin desteğini bekliyorum.

Selamlar,

derin35 beğendi.
Eski 14-11-2007, 12:44   #106
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çok güzel bir bilgi teşekkür ederiz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 14:09   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
"Ev İçinde Yetiştirilen Limon ve Çiçek Tozlaşması"

Bu başlığın ilk sayfasındaki 13 numaralı mesajımda bahsettiğim "Ev İçinde Yetiştirilen Limon ve Çiçek Tozlaşması" konusu yine gündemime geldi.

Zira, bahardan beri bulunduğu açık balkonda son bir kaç haftadır çiçeklenmeye başlamış olan 3 yaşındaki Kıbrıs Limonumu dün gece itibarı ile içeriye aldım.

Üzerinde onlarca tomurcuk ve bir adet de açmış çiçeği var. İçerideki sıcak ortamın ısısı nedeniyle bir hafta içinde bütün tomurcuklarının patlayarak çiçek açacağı aşikar -ve tabi ki yer değişikliğinden kaynaklanan bu şok nedeniyle yaprak dökeceği de-.

Bu tozlaşma için bugüne kadarki yönlendirmeler şöyle:
  1. Mine Hn'ın şu mesajında belirttiği üzere "suluboya fırçası uygulaması" var.
  1. Ankara'dan dulantes adlı üyemizin şu mesajında süs birberlerinin çiçekleri için belirttiği "soğuk üfleyen saç kurutma makinası yöntemi" var.

Balarısı yöntemini iç mekanda pek güvenli -ve de eşimden dolayı huzurlu- göremiyorum maalesef

Toprakla uğraşan bir arkadaşımın "suluboya fırçası yöntemine ilişkin uygulama detayı ise şöyle:

"Limonun tomurcuğu çiçek açtıktan sonra çiçeğin tam ortasında ortada şişkin bir çıkıntı kısım olacak. İşte o dişi organ.

Onun çevresini saran ince uzun kolların ucundaki daha küçük toz topakları da erkek organlar.

Bir suluboya fırçası ile tam olarak çiçeğin erkek organlarını fırçalamalı ki fırçaya sarı sarı tozlar yapışsın.

Sonra da bu tozları çiçeğin ortasındaki dişi organa temas ettir.

Yalnız dikkat et, çiçek ilk açtığında erkek organ üzerinde tozlar hemen oluşmaz. Tam tozlaşma zamanı, çiçeğin ortasındaki dişi organ şişip parlak bir görüntü aldığı andır. Devamlı gözlemle.

İstersen ağaçtaki başka limon çiçeklerinden de erkek toz toplayıp ağaçtaki herhangi bir başka limon çiçeğinin dişi organına sürebilirsin.

Tozlanma gerçekleşince de çiçek taç yapraklarını dökecek ve sadece dişi organ kalacak.
Sonra dibi şişmeye başlıyacak, gün geçtikçe limona benzeyecek

Unutma, limon çiçeğinin dişi organı ıslak, parlak ve iri olduğunda, erkek organlar da tozlu olacak.
"

...

İşte, "Ev İçinde Yetiştirilen Limon Çiçeğinin Tozlaşması"na dair elimdeki mevcut bilgi bu şekilde.

Bu en son tarifi desteklemek adına da bir iki küçük detaylı fotoğraf ekliyorum ki neyin anlatılmaya çalışıldığı biraz daha somutlaşsın.

Şimdi danışmak istediğim iki konu var:

1- Bu bilgiler yeterli mi? Başka yapmak gereken bir uygulama var mıdır?

2- İç mekana alınan limonun ana gövdenin genel görüntüsünden aykırı bir biçimde çıkıntı yapmış, tek başına uzamış yapraksız çıplak bir kaç dalını estetik kaygı ile genel forma uygun noktasından kesip budasak bir sakıncası olur mu? Olmaz ise, tam olarak neresinden kesmeli?

Eklenen Resimler

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 14:56   #108
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

İlk konu hakkında bilgim yok ama turunçgilleri, özellikle limonları, hele ki iç mekandaysa yılın her dönemi budayabilirsiniz.
Kış döneminde sorunlu, kurumuş vs. dalları budamak, ilkbaharda çalışmaya başlamadan önce de şekil budamasını yapmak en doğrusu.Budarken, ağacın iç kısmı hava alacak şekilde, tercihen çapraz giden ve kesişen dalları kesecek şekilde bir budama yapmak gerekiyor.

Ahu_E beğendi.
Eski 14-11-2007, 15:12   #109
Ağaç Dostu

Bilgi için çok teşekkür ederim MSaygin;

Tamamdır; haftasonunda bu bilgiler ışığında, ağacımın tercih ettiğim top formu dışına çıkan isyankar bir kaç dalını, top formunun çerçevesi dışında kalan kısımlarından budayacağım.

Bu budanmış artık parçalar herhangi bir işe yarar mı?

NOT: Yukarıdaki mesajımdaki ilk soru halen bakidir...

Eski 14-11-2007, 20:04   #110
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Müthis bilgiler. Ben dün itibariyle ekimi gerceklestirdim. Su an icin anladigim meyer limona dokunmamak (tabikide cikarsa) , portakallar icin ise asi yaptirmak. Bakalim gelecek günler ne gösterecek...

Eski 15-11-2007, 08:03   #111
Ağaç Dostu

2 gün evvel dış mekandan iç mekana aldığım limonumda yapraksız ve aykırı duran dalları, genel formu bozmayacak hale gelene kadar budadım dün gece.

Limonum şimdi daha derli toplu duruyor.

Bugünlerde (bir hafta on gün içinde) birden yapraklarını dökmesini bekliyorum, bakalım ne olacak.

Ayrıca üzerindeki tomurcuklar çiçek açsa da suluboya fırçası ile tozlaştırsam diye hazırdayım.

Ancak; iki yukarıdaki mesajımdaki ilk sorum (tozlaşma/döllenme ile ilgili olan) halen geçerlidir...

Eski 15-11-2007, 08:26   #112
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Elinize sağlık lerdemir.

Saksıdaki turunçgillerin yaprak dökmesinin iki temel nedeni var; ilki yeterli geçirgenliğe sahip olmayan saksı harcı nedeniyle kökün nemli kalması.Diğeri ise yaprak-dal kısmı ile kök arasındaki ısı farkı.Yer değiştirmelerdeki yaprak dökme nedeni aslında biraz bu ikinci maddeyle ilgili.

İçeri aldığımız zaman "aman ışık görsün" diye genelde ağaçlarımızı mümkün olduğunca doğrudan güneş görecekleri bir cam önüne alıyoruz.Bu durumda yapraklar sürekli güneşe maruz kalınca ısınıyorlar ancak evlerimiz ne kadar sıcak olursa olsun kış mevsiminde kök, toprak bu ısınmayla uyumlu çalışacak kadar ısınamıyor.Alt kısımla üst kısım arasındaki bu ısı farkı yaprak dökmenin nedeni.

Kökü çok ısıtamadığımız zaman, ağaca gelen güneş ışığını bir filtreden geçirmek, örneğin cama bir naylon yapıştırmak, bu ısı farkını azaltacaktır.

Selamlar,

Eski 15-11-2007, 09:20   #113
Ağaç Dostu

Hmmm, bu çok iyi oldu benim için MSaygin, çok teşekkür ederim.

Ben de, limonu mutfağın içinde günün ilk yarısı tamamen güneş alan pencerenin önüne almıştım ve de yeterli güneş alabilsin diye pencerenin ahşap storunu yukarıya kaldırıyordum.

Bu bilgiler ışığında, zaten küçük küçük aralıkları olan ahşap storu hiç yukarı kaldırmayayım; aralarından süzülen aydınlıkla mı idare etsin dersiniz?

O zaman da yetersiz direkt gün ışığından dolayı başka rahatsızlıklar baş göstermesin sakın? Ne dersiniz?

Ayrıca, belki önceki mesajlarımdaki fotoğraflarda görmüşsünüzdür; limonum en büyük boy peynir tenekesinden devşirme bir saksıda bulunmakta. Altında da büyükçe bir plastik saksı altlığı var. Belki onun da altına gazete ve tahta koyarak olası kök/yaprak ısı farkını en aza indirebilirim.

Bir de; bu yetersiz olabilecek ışık nedeniyle, benim tüm doğa dışı tozlaştırma müdahalelerime rağmen çiçeklerin meyveye dönmelerinde problem yaşar mıyız?

Eski 15-11-2007, 09:35   #114
Ağaç Dostu

İç Mekanda Limon Çiçeklerinin "Yapay Tozlaştırılması"

Bu arada; yukarıdaki mesajımdaki ilk sorumun kesin ve net cevabını az önce almış bulunmaktayım.

Mine Hn'ın ve de tarifini yukarıda anlattığım dostumun da belirttiği üzere, iç mekanda limon çiçeklerinin "Yapay Tozlaştırma"sı için uygulanacak yöntem "suluboya fırçası" yöntemi imiş.

Kendisini hiç tanımamama rağmen kişisel mailine ulaşarak sorumu yukarıdaki yazdığım mesajdakine benzer şekilde aktarmış olduğum bir uzmanın zahmet edip vakit ayırarak bana yazmış olduğu cevap maili az önce geldi.

Bu forumu takip edip de benzer sorunu olacaklara yön gösterebilmesi açısından, her ne kadar kişiye özel bir mail olsa da, konusunda önemli bir üniversitemizin Bahçe Bitkileri Bölümü'nde görevli bir Profesör Hocamızın üşenmeden verdiği cevabı aynen alıntılamayı bir borç biliyorum:

"Levent Bey,

Belirttiğiniz koşullardaki limon bitkisinde meyve tutumunu sağlamak için açan çiçeklerde yapay tozlaştırma (sizin ifadenizle döllendirme) yapmanız gerek. Bu konuda ne ölçüde bilgi birikimine sahip olduğunuzu bilemediğimden, mümkün olduğunca basit ve detaylı anlatmaya çalışayım:

Limon çiçeklerinde beyaz (bazı çeşitlerde morumsu) renkli olan taç yaprakların hemen iç kısmında sarı renkli çiçek tozu (polen) veren erkek organlar bulunur.

Çiçeğin tam ortasında da dişi organ vardır.

İnce bir suluboya fırçası yardımıyla erkek organlardaki çiçek tozlarını dişi organın tepeciğine (üst kısmına) taşıyarak sürmeniz lazım.

Bu işlemi, çiçek açık olduğu ve çiçek tozu verdiği sürece günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Böylece döllenme sağlanarak dişi organın gelişip meyve oluşturması sağlanacaktır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimle...
"

Hocamıza ve bu forumda değerli bilgi ve görüşlerini paylaşmaktan imtina etmeyen herkese saygılarımı ve şükranlarımı sunarım.

Düzenleyen lerdemir : 15-11-2007 saat 10:32
Eski 15-11-2007, 10:01   #115
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Hmmm, bu çok iyi oldu benim için MSaygin, çok teşekkür ederim.

Ben de, limonu mutfağın içinde günün ilk yarısı tamamen güneş alan pencerenin önüne almıştım ve de yeterli güneş alabilsin diye pencerenin ahşap storunu yukarıya kaldırıyordum.

Bu bilgiler ışığında, zaten küçük küçük aralıkları olan ahşap storu hiç yukarı kaldırmayayım; aralarından süzülen aydınlıkla mı idare etsin dersiniz?

O zaman da yetersiz direkt gün ışığından dolayı başka rahatsızlıklar baş göstermesin sakın? Ne dersiniz?

Ayrıca, belki önceki mesajlarımdaki fotoğraflarda görmüşsünüzdür; limonum en büyük boy peynir tenekesinden devşirme bir saksıda bulunmakta. Altında da büyükçe bir plastik saksı altlığı var. Belki onun da altına gazete ve tahta koyarak olası kök/yaprak ısı farkını en aza indirebilirim.

Bir de; bu yetersiz olabilecek ışık nedeniyle, benim tüm doğa dışı tozlaştırma müdahalelerime rağmen çiçeklerin meyveye dönmelerinde problem yaşar mıyız?

Bir turunçgil ağacının ışık ihtiyacı aşağı yukarı 6 saat kadar güneş görmesi ile sağlanabiliyor.Ben olsam sabah güneşini alacak şekilde öğleye kadar perdeyi tam açar, öğleden sonra ise aralıklardan ışık almasını sağlardım.Anladığım kadarıyla zaten yarım gün güneş görüyor o nokta.
Bir de sizin düşündüğünüz gibi tahta veya strofor koyarak yerden soğuk almasını da engelleyebilirsiniz, iyi bir fikir.

Eski 15-11-2007, 10:31   #116
Ağaç Dostu

Evet MSaygin, belirttiğiniz gibi yarım gün ışık alan bir yerde durmakta limonum, sabahın ilk ışıklarından öğlen 13:00 civarına kadar doğrudan gün ışığı alıyor; zaten sonrasında da güneş oradan devrildiği için yarı aydınlıkta kalıyor. Dolayısı ile perde hep açık kalsa da önemli bir sorun olmayacaktır gibime geliyor.

Strafor iyi fikir. Isının izalesi için tahtadan daha sıhhatli bir seçenek olacaktır sanırım.

Bakalım limonun her bir dalında beşer onar tane limon oluşmaya başlayınca hayırlısı ile (hepsini yapay tozlaştıracağım ya), dalları dayanabilecek mi?

Teşekkürlerimle...

Eski 15-11-2007, 15:56   #117
Ağaç Dostu

Yapay Tozlaştırma Sonrası İçin Bitkinin Beslenme Fizyolojisi hk Ek Bilgi

Merhabalar;

Bu konuyu takip eden dostlar için, Prof Hocamızdan bir uyarı/hatırlatma maili geldi.

Sağolsun üşenmeyip, hatta endişe ederek tüm bildiklerini hiçbir mecburiyeti yokken paylaşıyor bizlerle.

"Tam da forumumuzun ruhuna uygun" diyeceksiniz değil mi?

Yapay Tozlaştırma ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin olarak Prof. Hocamızın verdiği bilgiler:

"Levent Bey,

Size aktardığım bilgileri bitkilerle amatör çerçevede ilgilenen kişilerle paylaştığınızı belirtmişsiniz. Bu tip pratik bilgilerin daha fazla kişiye ulaştırılmasına katkıda bulunduğunuz için size teşekkür ederim.

Ancak, önemli bir noktayı bildirmekte de yarar var.

Bu da bitkinin beslenme fizyolojisi ile ilgili...

Yine çok basit olarak anlatmaya çalışırsam;

Bitkiler, üzerlerinde açan çiçeklerin hepsini meyveye dönüştürmezler.

Bu oran bitki türlerine bağlı olarak değişmekle birlikte, doğal koşullarda yetişen bir limon ağacında açan çiçeklerin %5-8'inin meyve oluşturması, ekonomik anlamda ürün elde etmek için yeterli olur.

Bitki üzerinde açan bütün çiçeklerin hepsinin veya çoğunluğunun meyve tutması istenmez. Çünkü bu durumda çok sayıda ama yeterince gelişmemiş, küçük meyveler oluşacaktır. Hatta, bazı durumlarda aşırı meyve yükü nedeniyle dallar kırılabilir.

Öte yandan, bitkinin içinde bulunduğu ekolojik koşulların uygunsuzluğu (aşırı sıcak veya soğuk, aşırı sulama veya su yetersizliği, yetersiz ışıklanma vb) ve beslenme yetersizliği durumlarında ise bitki, üzerinde bulunan ve gelişmekte olan tüm meyveleri de dökebilir.

Yani, "ne kadar fazla tozlaştırılmış çiçek = o kadar fazla meyve" demek değildir...

Siz, taşınabilir büyük bir saksıda ve henüz 3 yaşlı olan limon bitkinizi doğal koşullarda değil, balkonda ve soğuk zamanda iç mekana taşıyarak yetiştirmeye çalıştığınızı ifade ediyorsunuz.

Öncelikle, bitkiniz geliştikçe hemen birkaç yıl sonra saksıdaki toprak beslenme için yeterli olmayacaktır.

Ayrıca, bu koşullardaki bitkinin su dengesini kurmak ve ışıklanma gereksinimini tam anlamıyla karşılamak noktasında sorunlar yaşanabilir.

Bu gerçekleri de göz önünde bulundurarak, size bitkiniz üzerinde açan çiçeklerin hepsini yapay tozlaştırma yoluyla meyveye dönüştürmeye çalışmamanızı öneriyorum.

Aksi halde ya çok sayıda ama gelişmemiş meyveler oluşur, ya da hiç meyve elde edemeyebilirsiniz...

Hatta, ekonomik meyve yetiştiriciliğinde, bitkinin besleme ve taşıma kapasitesinin üzerinde meyve tutumu sağlanmışsa, "meyve seyreltmesi" adı verilen bir işlem uygulanır.

Bu amaçla, söz konusu meyvelerin fazlası henüz fındık büyüklüğünde iken koparılarak, bitki üzerinde ancak besleyebileceği sayıda meyve bırakılır.

Tekrar iyi günler ve zevkli hobinizde başarılar dilerim.

Selamlar...
"

Ahu_E beğendi.
Eski 15-11-2007, 18:03   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Selamlar,
hocamın dedikleri çok doğru yapay tozlaşmayla çok fazla meyve elde edebilirsinz fakat vasıfsız olabilir. Bu durumda seyreltme yapmaktan korkmayın
Konunun biraz gerisinde kaldım sanırım ama MSaygın ın bahsettiği gibi çekirdekten turunçgil yetiştirmek elbette mümkün ama bunun -enazından çukurovada- uygulanmamasının en önemli sebebi ise topraktaki virüssel hastalılar ve nematodlar. Özelliklede limon ağaçlarının bunlara karşı duyarlılığı diğer turunçgillere göre daha fazla. Bu sebeple turunç fidanı üzerine aşı yapılıp turunç anaç olarak kullanılmaktadır. Çünkü turunç bitkisi bunlara dayanıklıdır.
Münasebetsizlik etmiş gibi olmayayım ama benim bildiklerim bunlar

Birde bahçelerde gördüğüm, denemelere göre turunçgilde kalem aşısı yapmak biraz risk taşıyor. Çünkü kalem yeterli büyüklüğe ulaşınca aşı yerinden kolayca kırılabiliyor. Göz aşısı ile geliştirilen türlerde böyle bi sorun yaşanmıyor. Benim tespitim bunlar sayın MSaygın bunun hakkında da bi bilginiz varsa benimle paylaşmanızdan mutluluk duyarım..

Selcukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 18:13   #119
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Selcukhan, yazdıklarınız çok doğru, anaç kullanmak, belirttiğiniz gibi özellikle bölgemiz için kaçınılmaz.Ticari olarak yürütülen turunçgil uygulamalarında aksi düşünülemez bile.
Ancak, forumda bir çok üyemiz evde çekirdeklerle fideler yetiştirmeye çalışıyorlar, eski yazışmalarımızda da bunun mümkün olmadığına dair fikirler belirtilmişti.Bu yanlış kanının doğrusunu ben de yeni olarak detaylıca öğrendim ve arkadaşlarla paylaştım.

Göz aşısı uygulama olarak çok kolay, burada hemen tüm üretim bu şekilde yapılıyor gördüğüm kadarıyla ancak kırılma konusunda bir bilgim yok ne yazık ki.

Selamlar,

Eski 16-11-2007, 11:03   #120
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
İşte evinde limon yetiştiren birinden yardım çağrısı:Aşşağıda limon ağacımı ve 3 limonumu göreceksiniz.Limonların büyük olan 2 tanesi yaklaşık 3 aydır bu büyüklükte ve bu renkte.Ürünümü ne zaman hasat etmem gerekir?

Eklenen Resimler

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024