agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2007, 16:46   #121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Teşekkürler M.Saygın

Sayın M.Sema, son resimdeki limon fidanınızda buradan görünen kadarıyla sanırım bir yaprağında damarları sararmış şekilde ve azot eksikliği var diye düşünüyorum. Meyveler için şuan bir yorum yapamıyorum

Selcukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 18:54   #122
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Sayin M. Sema, ne kadar suredir yetistiriyordunuz limonunuzu, bu ilk limonmu agactan elde ettiginiz?

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 12:10   #123
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Bence acele etmeyin limonlarınızı toplamak için, 2-3 hafta sonra kopartırsınız, korunaklı bir yerde duruyorlar zaten.

Kasım'ın yarısını geçtik, halen çiçek açıyor Meyer limonlar, hem ne çiçek

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 17:09   #124
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Çiçek açmayan ve limon da veremeyen tek limon ağacı sahibi olarak bu işe çok üzülüyorum. Ne yapmam gerek. Bütün yaz yediği önünde, yemediği ardındaydı. Her türlü besini aldı, havasını, güneşini aldı. Daha ne istiyor anlayamadım. Şimdi içeriye aldım. Bol bol yaprak verip duruyor.

Çiçek açtırmak için ne yapmalıyım?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 17:22   #125
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

nevsune, kendinizi üzmeyin, bu fotoğrafını çektiğim ağacın hemen yanındaki ağaç da tek bir çiçek yok şu an.Bir de limonunuzun cinsi nedir bilmiyorum, bu Meyer limon yıl içinde tekrar tekrar çiçekleniyor, her limon öyle değil ve turunçgillerin çiçeklenme dönemi de geçti sayılır.

Eski 18-11-2007, 19:01   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.MSaygin bu mayerleri bodur anaçlar üzerine aşılasanız olmaz mı?

Ev ortamında normal mayerler boylanıyorlar...sanırım siz bu işe gönül verdiniz özellikle ev ortamında bu bitkiyi sevenler için...

Bu durumda bodur anaç üzerine aşılanmış mayerler çok tutulacaktır diye düşünüyorum...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 19:10   #127
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Hem bodur hem normal anaçlar üzerine aşılayacağım denizakvaryumu, şu anda bodur anaçlarım büyümeye başladılar.
Dediğiniz gibi bu işe gönül verdim, inşallah çok güzel ağaçlar yetiştireceğim.
Bu fidanlar için ayrı bir sera kuruyoruz bu ay.

Eski 18-11-2007, 22:56   #128
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selcukhan Mesajı Göster
Teşekkürler M.Saygın

Sayın M.Sema, son resimdeki limon fidanınızda buradan görünen kadarıyla sanırım bir yaprağında damarları sararmış şekilde ve azot eksikliği var diye düşünüyorum. Meyveler için şuan bir yorum yapamıyorum
Hımm azotu araştırayım o zaman.Teşekkürler uyarınız için.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 23:09   #129
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Sayin M. Sema, ne kadar suredir yetistiriyordunuz limonunuzu, bu ilk limonmu agactan elde ettiginiz?
Yaklaşık 5 ay oldu alalı.Aldığımda fotğrafta görülen 2 limon biraz küçük olmak kaydıyla üzerindeydi.Yaklaşık 1 ay kadar öncede yeni bir limonumuz oldu.O da şu anda misket büyüklüğümde.

MSaygı 2-3 ay daha bekleyeyim o zaman.

Ancak Ankara'da gece soğuklar olmaya başladı.Camlı balkonda ama her ihtimale karşlık saksısını bir battaniye ile sarmalasam mı?Geceleri üşümesin kökleri diye.Aslında balkonda betonun üzeride değil 2-3 cm.mesafeli bir yükseltinin üzerinde duruyor.

Eski 19-11-2007, 08:23   #130
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
nevsune, kendinizi üzmeyin, bu fotoğrafını çektiğim ağacın hemen yanındaki ağaç da tek bir çiçek yok şu an.Bir de limonunuzun cinsi nedir bilmiyorum, bu Meyer limon yıl içinde tekrar tekrar çiçekleniyor, her limon öyle değil ve turunçgillerin çiçeklenme dönemi de geçti sayılır.
Satıcıya cinsini sorduğumda, "bilmem, limon işte" diye yanıtlamıştı. Bu zavallıyı kışın depoda bekletmişler. Yaz başında aldığımda kendisini yeni toparlıyordu. Siz limonları iyi tanıyorsunuz, belki yapraklarından anlayabilirsiniz. Ucundan yaprak sürmeye devam ediyor.

Bu arada, benim acı biber tohumlarımı atmadınız değil mi

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 19:13   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Bu da benim mandalinam. Uludağın eteklerinde, üzeri örtülmek kaydıyla -12 0C derecelere dayandı. Havalar eksilere düştümü üzerini naylon ile örtüyorum. Güneş açtımı naylonu tekrar çıkarıyorum.

Eklenen Resimler

elifecem beğendi.
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 21:03   #132
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyüp1 Mesajı Göster
Bu da benim mandalinam. Uludağın eteklerinde, üzeri örtülmek kaydıyla -12 0C derecelere dayandı. Havalar eksilere düştümü üzerini naylon ile örtüyorum. Güneş açtımı naylonu tekrar çıkarıyorum.
Harika bir ağaç eyüp1, soğuk bölgelerde turunçgil yetiştirmeye korkanlar için çok güzel bir örnek.

Eski 19-11-2007, 21:40   #133
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bir dergide Marmara ve İstanbul bölgesine RİZE mandilası (satsuma) daha dayanıklı ve uygundur. Diyordu

Düzenleyen Harun Parlak : 19-11-2007 saat 21:50 Neden: bölge
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 04:39   #134
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Bir dergide Marmara ve İstanbul bölgesine RİZE mandilası (satsuma) daha dayanıklı ve uygundur. Diyordu
Valla bunu hic duymamistim bilgisi olan var mi acaba?

Eski 20-11-2007, 04:52   #135
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Daha önce bahsettigim gibi Antalyadan limon fidesi aldim 2 adet. Evde saksıya diktim yaklasik 2 haftadir beraberiz. +20 derecede tutmaya özen gösterdigim bir ortam hazirladim. Bu limonla ilgili bilgisi olan arkadaslardn yardim bekliyorum, herseyden önce aldigim fideler limonmu onu bile bilmiyorum. Bu kisi beraber gecirmek sonrasinda mayis ayi gibi catalcaya dikmek istiyorum. Limonlar asili o konuda bir sorun yok. Kislari üstünü örtersem, sizce ürün elde edebilirmiyim? Bir duyumuma göre kisin naylonun icinde olacagindan yazin sadece naylonun kenarlarini acabilirmisim, yani üstüne dokunma dediler. Eger üstünüde acarsam yapraklari dökülürmüs. Bu ne kadar dogrudur acaba? Bu limon sanirim yilda bir kez ürün veriyor, bunun hangi aya tekabül ettigini bilmiyorum. Bu konulardada cani gönülden sizlerden yardim bekliyorum. Sevgiler.

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2007, 08:25   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sevgili kuzen38,

Limonunuzda aşu yeri göremedim; emin de olamadım görüntüden. Gövdeyi yandan ve daha yakından fotoğraflama imkanınız var mı?

Bir de, tüm turunçgiller içinde soğuğa en az dayanıklı olanının limon olduğunu okumuştum bu başlığın ilk bilgi mesajında...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 10:51   #137
maycan

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Marmara bölgesi için en uygun limon yediveren en uygun mandalina satsuma yani Rize ,portakal ise washington dur.

maycan bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 11:46   #138
Ağaç Dostu

Bu arada bilenlere bir danışma ihtiyacım var:

Benim dış mekandan iç mekana aldığım Kıbrıs Limonumda beklediğim üzere ufak tefek yaprak dökülmeleri başladı.

İrileşmiş olan tomurcuklar da çiçek açtı bir sürü. Görseniz, evin mutfağı mis gibi limon çiçeği kokuyor günlerdir.

Buraya kadar herşey normal.

Ancak sorum şu:

Açan limon çiçeklerinde dişi uzuv olmaması ya da gelişmemesi mümkün müdür?

Zira, benim "Yapay Tozlaşma" için elimde suluboya fırçası hazırda beklediğimi farketmiş olacak ki, çiçeklerin çoğunda dişi organ ya yok, ya da çok ama çok cılız; hiç o yukarıdaki fotoğraflardaki gibi şişkin ve iri başlı değil.

Hatta dün, çiçeklerden 3ünde dişi organın hiç mevcut olmadığını gördüm. Bugüne kadar sadece 1 tane çiçeği yapay tozlaştırabildiğimi düşünüyorum. Diğer tüm çiçeklerde bahsettiğim gibi bir araz vardı.

Bu normal mi? Nedeni ne olabilir acaba?

Eski 21-11-2007, 02:04   #139
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Sayin Lerdemir size resimleri gönderiyorum. Asili oldugunu düsünüyorum umarim yanilmam. Umuyorum bu limon cikar bu arada o konuda malasef bilgisizim. Ayricada sizden catalcada dikim icin sordugum soru hakkinizda bilginiz varsa yorum rica ediyorum. sevgiler.

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2007, 11:02   #140
Ağaç Dostu

kuzen38,

Bu son fotoğraflarda aşı yeri açıkça görülüyor.

Ama diğer sorunuz hakkında bir fikrim yok maalesef...

Eski 21-11-2007, 13:28   #141
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Arkadaşlar benim bir sorunum var.
Limon agacım 4 yaşında her sene çiçek açıyor, meyveler oluşuyor misket büyüklügüne gelince dökülüyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varmı?
saygılar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 14:39   #142
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Turunçgillerde oluşan çiçeklerin %90'a kadar dökülmesi normal sayılıyor.Ancak sizin bahsettiğiniz gibi meyveye dönüp de misket büyüklüğüne gelince dökülmesi normal değil.Meyve dökülmesinin, benim bildiğim bazı nedenleri aşağıda, ki genelde bunların tek bir tanesinden ziyade bir kaç faktörün bir arada etki ettiği düşünülüyor;

1. Su stresi, düzensiz sulama periyodu.
2. Aşırı sıcak hava, soğuk, sert rüzgar.
3. Işık yetersizliği
4. Azot ihtiyacı (Bu daha ziyade çiçek dökmeyle ilgili)
5. Yetersiz drenaj nedeniyle köklerde meydana gelen rahatsızlıklar
6. Uygunsuz budama ( Bu da daha ziyade çiçek dökmeyle ilgili)
7. Sizin durumunuza uymuyor ama verimin yüksek olduğu ve çok meyve tutulan senelrde, potasyum eksikliği
8.Yine sizin durumunuza uymuyor ama ağaç zedelendiğinde, yaralandığında tetiklenen etilen yayılımı nedeniyle de meyve dökümü oluyormuş.

Bunların bir kısmından, bir hocamızdan lerdemir'e gelen mesajda da bahsedilmişti yukarıda.

Bu nedenlerden en yaygını ilk iki madde, su stresi ve sert hava koşulları.
Bu sene Adana'nın aşırı sıcak olması nedeniyle benim ağaçlarımın da meyvelerinin hemen hepsi yazın 1cm olamadan döküldü, özellikle limonlar.Böyle durumlarda sık sık azar suyla ağacın sıcaktan etkilenmesini önlemek gerekiyor.

Turunçgillerde en önemli konulardan biri drenaj, turunçgil köklerini ıslak bırakmak ağaca yapılacak en kötü şeylerden biri.Bu yüzden saksı harcı çok önem taşıyor.

Çiçeklerin meyve dönüşümü ve bu meyvelerin kalitesini arttırmak için uygulanan bir yöntem varmış, ben hiç denemedim, gelecek sezon uygulayacağım.Çiçeklenmeden1,5-2 ay kadar önce yapraklara PotasyumNitrat püskürtülüyor.Bu domateslere de uygulana bir yöntemmiş ancak potasyum nitrat ne kadar suda ne miktarda çözdürülecek, bu bilgiye sahip değilim, halen araştırıyorum.

Bir diğer yöntem de çiçeklere gibberellik asit püskürtmekmiş.Bu uygulamda ağacın tümüne değil sadece çiçeklere piskürtme yapmak gerekiyor.Ne yazık ki bunun için de oran bilgisine sahip değilim.

Şimdilik bu kadar

polemos beğendi.
Eski 21-11-2007, 14:58   #143
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Mehmet bey
Çok teşekkürler hakikaten aydınlatıcı bilgiler, bu bilgilere göre aşırı sıcak etkiledi.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 15:06   #144
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın MSaygin konunun uzmanı değilim ama okuduğumkadarı ile çiçek dökülmesi 'nin sebei daha çok FOSFOR (P) Eksikliği Bitkiler için hayati bir önem taşıyan fosforik asit Bitkide
döllenme organların tam olması gelişmesi meyvenin oluşması kök gelişimini sağlaması yeteri kadar fosfor ile sağlanabilir.
Bitkilerde solunum ve fotosentez önemli rol oynayan fosforun bulunması ile sağlanabilir.
EKSİKLİĞİ yaprak ve ibrelerde küçülmeler meydana gelir.
Bitkilerin büyüme ve gelişmesi durur.
Don zararları meydana gelir.
Tomurcuklarda geç patlamaya sebep olur ve meyve oluşumu etkilenir.
Noksanlığında kök gelişimi zayıflar.
Çiçeklenme ve olgunlaşma durumu gecikir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 16:38   #145
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Fosfor konusunda haklısınız ancak turuncgiller konusunda okuyor ve araştırıyorum, bulduğum bilgileri de sürekli olarak düzenleyip saklıyorum.Yukarıda yazdıklarımı bu düzenlediğim notlardan derledim. "poor NITROGEN levels" tabiriyle geçiyor konuda.

Turunçgiller diğer bitkilerin aksine en az fosfor ihtiyacı duyan bitkilerden.Bir turunçgil ağacı 1 pay fosfora karşılık 5 pay azota ihtiyaç duymakta.Azotun turunçgil ağaçlarında eksikliği bir şekilde çiçek tutumuyla da ilgili demek ki.

Konuyla ilgili kaynak bulup burada paylaşmaya çalışacağım.

Eski 21-11-2007, 16:52   #146
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Bana limon ağacım ile ilgili olarak destek olan tüm arkadaşlarımı dinleyip dün azot almaya gittiğimde çiçekçim demir eksikliği de olabilir dedi.Yaprağın yeşil rengini klorofil verir bunun içinde fermantasyon yapması gerekir azot değil demire ihtiyacı vardır dedi.Ben de üşenmedim netten araştırdım hatta klorofilin kimyasal yapısını bile okudum (allahtan kimya mühendisliğini bırakmışım diye açılan sayfaları kapatıp) limonuma hem azot hem de demir verdim.

Eski 22-11-2007, 07:53   #147
Ağaç Dostu

MSaygin,

PotasyumNitrat ve gibberellik asit ile ilgili bilgiyi merakla bekliyor olacağım...

Eski 22-11-2007, 14:07   #148
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
MSaygin,

PotasyumNitrat ve gibberellik asit ile ilgili bilgiyi merakla bekliyor olacağım...
merhaba,

Konuyla ilgili bilgiyi buldum ancak bugün çok yoğunum, ilk fırsatta toparlayıp yazacağım.

Eski 22-11-2007, 14:10   #149
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bu arada bu başlığın 105. mesajında bahsettiğimiz konuyla ilgili görsel destek, fotoğraf ekleyebilecek bir uzman ya da akademisyenimizi bekliyoruz halen.

Alıntı:
Turunçgil çekirdekleri monoembriyonik ya da poliembriyonik olabiliyorlar.Çekirdeğin kabuğunu açıp içine baktığımız zaman tek bir embriyo varsa monoembriyonik, birden fazla embriyo varsa poliembriyonik oluyor.Çekirdeği sivri bir cisimle ayırmaya çalıştığınızda bir kaç parçaya ayrılıyorsa bu poliembriyonik olduğunu gösteriyormuş.Bu noktada bu konuyla ilgili fotoğrafları olan üyelerimiz yüklerlerse hepimiz için daha açıklayıcı olacaktır.

Eski 22-11-2007, 22:30   #150
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Edindiğim bilgileri kısaca yazayım;

Potasyum Nitrat (13,5-0-46) turunçgillerde meyvelerin büyümesine ve meyve sayısının artışına yardımcı oluyor.Ağacımıza uyguladığımız normal gübreleme işlemlerinin yanı sıra 3 kere de yapraklardan Potasyum Nitrat vermemiz gerekiyor.Şubat ayında, ya da sizin ağacınızla ilgili tecrübelerinize dayanarak, çiçeklenmeden 1 ya da 2 ay arası bir süre kadar önce ilk gübrelemeyi, Mayıs'ta çiçeklenme döneminde ikinci gübrelemeyi ve Temmuz'da yaz gübrelemesini yapmalıyız.Bunlardan en önemlisi çiçeklenme öncesi şubat ayında yapılacak olan ilk gübreleme.Bu takvime uyulduğunda meyve boylarında %33'e varan olumlu bir fark yaratılabiliyormuş.
Potasyum Nitrat uygulamasında ölçü 1lt suya 2gr. olarak hesaplanabilir.Uygulama sabah erken saatte ya da akşam üzeri yapılmalı.
Uygulama sonrası yağmur yağarsa, yapraklardan süzülen potasyum kökler tarafından yine emiliyor, problem değil.

Gibberellik Asit daha dikkatli kullanılması gereken bir kimyasal.Çiçeklenme öncesi ya da çiçeklenme döneminde kullanıldığında çiçeklerin dökülmesine ve ağacın yeşil kısımlarının çalışmasına neden oluyor, meyve tutumuna ters etki yaratabiliyorsunuz.Doğru zamanda kullanıldığında ise bol miktarda , özellikle çekirdeksiz turunçgil meyvesi elde etmenize yardımcı oluyor. Bu daha çok kendi kendini dölleyemeyen Robinson, Nova, Clementine, Minneola gibi cinslerde kullanılıyor ve ne yazık ki küçük boylu ve rengini geç kazanan meyveler oluşturuyor.Dozajını biraz fazla kaçırdığınızda da yaprak dökülmesine neden oluyor.En iyisi buna hiç bulaşmamak. Bu tarz ağaçları olanlar bahçelerine zaten dölleyici cinsler ekiyorlar.Bizim kendi bahçemizde Nova mandalinalarımız var ve dölleyici olarak da Fremont cinsi mandalina ağaçlarımız var.

Biz ev kullanıcıları için en uygunu yapraktan potasyum nitrat uygulamak gibi görünüyor.

Toros Tarım'ın ilgili sayfasında Potasyum Nitratla ilgili daha detaylı bilgi var.

Selamlar,

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024