agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2010, 14:50   #241
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Teşekkür ederim Mutlu Bey, dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım. Dalından aldığım her meyve beni mutlu eder ama limon bir başkaymış gerçekten. Dalında da çok güzel görünüyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 13:33   #242
Yeni Üye

ramkom's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2010
Lütfen beni mazur görün atlamış olabilirrim.Elbette fideden yetiştirmek en mantıklı olanı.Ancak günlük hayatımızdatükettiğimiz portakal,mandalina,limon gibi meyvelerin çekirdeklerini çimlendirebilmemiz mümkünmüdür.
Bu meyverin çekirdeklerinin üzerinde aside dayanıklı bir yapı var.bunu bertaraf ederek çimlenmeyi nasıl sağlarız. diger bir deyişle her meyvenin çekirdeği çimlendirikmek için elverişlimidir.

ramkom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 15:51   #243
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Çekirdekten elbette yetiştirirsiniz, üzerindeki kabuğu dert etmeyin çatlatır çıkar.

Ama sadece yeşillik bir bitki olarak bakmak zorunda kalırsınız. Çok uzun yıllar alır meyve vermesi. Belkide hiç vermez. İlk zamanlar benimde çekirdekten çimlendirdiklerim olmuştu. 15-20 yıldır yaşıyorlar fakat çiçek görmedim daha.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 18:22   #244
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Merhaba; 1 ay önce havalar soğudu diye mayerimi içeriye aldım. İçeriye aldığımda üzeri çiçek doluydu fakat şu anda çiçeği bırakın yaprağı bile kalmadı. Tekrar dışarıya çıkartsam ve soğuklar geçinceye kadar poşet sarsam mı? Ne yapacağımı şaşırdım...

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 19:30   #245
Ağaç Dostu.

Paniğe gerek yok

Bazan yaprak çiçek dökmesi normal, hava sıcaklığının değişimlerine verdiği tepki bu. Bizim sera içerisindeki mayerlerinde bazıları yaprak sarartıp dökebiliyorlar, ısı normale döndüğünde yaprak öncesi tomurcuk çıkarıyorlar.

Dışarı koyarsanız donar tamamen ölür, poşet sarmak dondan korumaz. İçeride güneş görebileceği yerde, kalorifer soba klima vb. ısı kaynaklarına uzak olması lazım.

Haziran ayına kadar tomurcuklanması devam eder, önemli olan keyfi yerinde olsun ve iyi beslensin.

Eski 29-01-2011, 22:56   #246
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Mutlu Bey çok teşekkür ederim. Yalnız atladığım bir sorun daha var dalların ucunda kurumalar var, bu da normal mi?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 23:08   #247
Ağaç Dostu.

Dal uçlarında bazan kurumalar olabilir, ama köklere dikkat etmek lazım. Yakıcı ve bakterili gübreler, fazla sulamak vs. durumlarda kökler zarar görür. Bir çok bitki saksısındaki su tahliye delikleri kapanmış veya altındaki tabakta biriken sudan dolayı ölmekte.

Olumlu ve olumsuz durumları gözlemlemekle tecrübe kazanıyoruz.

Eski 10-02-2011, 18:06   #248
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Mayer limonu

İnteernetten aldığım Mayer limonum yolda bol yapraklı ana dalı kırılmış olarak geldi. Kalan bir tane yapraklı ama ince dal var elimde. Isıtılmayan ama camekanla çevrili balkonuma koydum. Çünkü geldiği yerde dış mekanda bulunuyormuş.

Merak ettiğim şu: baharda dış mekanda tomurcuk verir ve kurtulur mu? Gerçi satıcı, kargoda hasar görenllerin yerine ücretsiz ve kargosuz olarak yenisini gönderdi. Bu bakımdan kendisine saygı duyuyor ve takdir ediyorum. Sattığı ürünün arkasında duran değerli biri. Yine de kırılan limonu diriltmek istiyorum.

Bir ikilem de dikilecek yer için yaşıyorum. Şöyle ki: Yazın 6 ay yazlıkta kışın 6 ay kışlıkta ikamet etmekteyiz. Büyük saksıya diksem taşımak zor, yaş geldi 74 e. Yzlığın avuç kadar bahçesine çiçek dolduruyorum, oraya diksem kışın bizden 40 km uzakta kalacak. Anlatılanlara göre son derece güzel kokusu varmış, ondan payıma düşen mutluluğu almak istiyorum. Taşıyabileceğim en büyük boy saksı ne kadar olmalıdır ki, hem limonum sağlıklı olsun hem de benimle biirlikte yaşasın?

Öneri gelirse değerlendireceğim...

yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 19:18   #249
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Dalı kırık olan limonunuz toplanınca birisini bir yere diğerini bir yere dikin. Toplanması için bol yanmış gübreli bahçe topraklı bir saksıya toprağını sıkıştırmadan (Toprağını saksıya doldururken sulayarak doldurursanız kendiliğinden sıkışacaktır.)

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 19:54   #250
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Teşekkürler...

Düzenleyen yazsonu : 12-02-2011 saat 17:01
yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 13:59   #251
Ağaçsever

ciftcibası's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Şu anda yeni mayer limonum oldukça büyük bir saksıda balkondaki yerini aldı.Boyu yaklaşık 1,5mt. Topraktan 75cm. kadar yukarısındaki dalda kabuk soyarak yerinde köklendirme denemesi yaptım.15 gün oldu .Soyulan kabuk bölgesi üzerindeki yapraklarda hiç bir kayıp(kuruma,kıvrılma,dökülme) yok.Umarım köklendirmeyi başarabilirim.Tecrübelerimi ve sonuçlarını aktaracağım.Saygılar...

ciftcibası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2011, 15:06   #252
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
mutlu bey acaba mayer limon için ne tür toprak kullanmalıyız. nasıl bir karışım hazırlamalıyız. ben torf ve bahçe toprağını karıştırıyorum. içine yanmış gübrede eklemelimiyim?

lale607 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 14:36   #253
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

mayer limonumun 1 ay önceki hali

Name:  DSC00177.jpg
Views: 1271
Size:  26.1 KB

Eski 25-04-2011, 14:39   #254
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

buda şimdiki hali.

Name:  DSC00186.jpg
Views: 1279
Size:  37.0 KB

Eski 26-04-2011, 12:33   #255
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
maşallah sayın lale607 benım mayerimde henüz bir kıpırtı yok maalesef sizinkinin resmini çekip karşısına koymak lazım belki o zaman harekete geçer

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 15:15   #256
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

bu sabah bir sürprizle karşılaştım. limonlarımdan 3 tanesi düşmüştü. galiba bitki taşıyacağından fazlasını atıyormuş.

Eski 18-05-2011, 19:21   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2011
Yararlı bir konu olmuş. teşekkürler

beyongs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 11:45   #258
Ağaçsever

ciftcibası's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Havada çelikleme işlemim başarısız olmuştur.Köklenmeyi sağlayamadım.Uygulamayı düşünen arkadaşlara duyurulur.Mayer limonumun 75cm.lik tepesi ölmüş oldu.Kesip atmak zorunda kaldım.Neyse ki sevindirici olan alt kısımda bolca çiçeklenme var.

ciftcibası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 10:18   #259
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Arkadaşlar Ankara'da bu limonu yetiştirsem başarılı olurmuyum. Çünkü bazılarında limon vermediğini görüyorum...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2011, 11:07   #260
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
Arkadaşlar Ankara'da bu limonu yetiştirsem başarılı olurmuyum. Çünkü bazılarında limon vermediğini görüyorum...
ben de bu konuyu merak ediyorum ama henüz net bir bilgiye ulaşamadım. iç mekanda yetştirmek mümkün.

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 15:45   #261
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
2 yaşındaki mayer limonum. yapraklarında yaprak galeri biti vardı. Yaprak galeri güvesi giren yaprakları budadaım inşallah bitkim strese girmez. geçen sene meynesi yoktu. bu sene 5-6 tane meyveden bir tanesi büyüyor. Bir haylide taze sürgünü var.

Eklenen Resimler

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 16:04   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Merhaba Arkadaşlar;

Benimde henüz 20 gün önce sahip olduğum bir mayer limonum var geldiğinde üstünde 2 adet limon vardı yaklaşık 20 litrelik bir saksıya humuslu torf ekledim %50 ve %50 de çanakkaleden kendi bahçemizden gübreli toprak getirdim ve bu şekilde ekmeye çalışırken maalesef ki tüm toprağını dağıttım sonra güzelce kökünü yerleştirerek ektim toprağın en üst kısmı torf olarak gerçekleşti dip kısımlarıda bahçe toprağı olarak drenajı fena değil diyebilirim saksıyı değiştireli yaklaşık 10 gün oldu herhangi bir kuruma veya sararma belirtisi yok size 2 sorum olacak 1. si toprağı dağıttığım için sizce bir sıkıntı yaşarmıyım?
2.si ise ist şişli de oturduğum için malum şehir yaşantısı balkon sadece belli saatlerde güneş alıyor sizce bu yeterli olurmu ? ilginiz için teşekkür ederim tüm TÜRKİYENİN yemyeşil olması dileklerimle.

ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 12:48   #263
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
2 yaşındaki mayer limonum. yapraklarında yaprak galeri biti vardı. Yaprak galeri güvesi giren yaprakları budadaım inşallah bitkim strese girmez. geçen sene meynesi yoktu. bu sene 5-6 tane meyveden bir tanesi büyüyor. Bir haylide taze sürgünü var.
hocam maşallah sizde bütün turinçgiller mevcut
güle güle büyütün, bol meyveli olur inşallah

Eski 08-09-2011, 13:18   #264
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
hocam maşallah sizde bütün turinçgiller mevcut
güle güle büyütün, bol meyveli olur inşallah
teşekkür ederim sizde güzel günlerde büyütün. Turunçgillerden mayer limon, kumkuat ve ağaç kavunu var. hepside saksıda rahatlıkla yetişiyorlar.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 12:49   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2011
Limon ve çam kozalakları ile beslenme gübreleme

Tüm limon severlere selamlar;
Salonumun güneşli köşesinde 3.Yılını dolduran Limon'umun özel bir beslenme düzenine ihtiyaç duyduğunu farkettim. İlk sene 11, ikinci sene 7 ve bu sene sadece 2 limon verebildi ve her geçen gün yaprakları dahada zayıflıyor.

Bu konuyla ilgili tüm cevapları okudum daha önce çıkmış benzer sorulardan sormayacağım; Tesadüf sonucu tanıştığım bir ziraat mühendisinin petrol mühendisi oğlunun tarif ettiği beslenme formunun sizler tarafından daha önce uygulanıp uygulanmadığını öğrenmek ve mümkünse detaylarını sormak istiyorum.

Tarif şöyle; Herkesin kolayca elde edebileceği Çam Kozalaklarını kaynatıp rendeledikten/ küçük parçalara ayırdıktan sonra saksının dibine drenaj için döşenen taşların üzerine bir kat serilecek ve üzeri toprak ile doldurulup dikim yapılacak.

Bun işi detaylarını bilen warsa;
kozalakları kaç saat kaynatacağız; kozalaklar hangi mevsim toplanacak; çam'ın türü gibi warsa daha ayrıntılı detaylar bu işle ilgili herkesin hoşuna gidecek bir gübreleme tekniği olarak uygulanacaktır.

Sevgilerimle; Gökhan Ç. Ankara,

garadark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 08:49   #266
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi garadark Mesajı Göster
Tüm limon severlere selamlar;
Salonumun güneşli köşesinde 3.Yılını dolduran Limon'umun özel bir beslenme düzenine ihtiyaç duyduğunu farkettim. İlk sene 11, ikinci sene 7 ve bu sene sadece 2 limon verebildi ve her geçen gün yaprakları dahada zayıflıyor.

Bu konuyla ilgili tüm cevapları okudum daha önce çıkmış benzer sorulardan sormayacağım; Tesadüf sonucu tanıştığım bir ziraat mühendisinin petrol mühendisi oğlunun tarif ettiği beslenme formunun sizler tarafından daha önce uygulanıp uygulanmadığını öğrenmek ve mümkünse detaylarını sormak istiyorum.

Tarif şöyle; Herkesin kolayca elde edebileceği Çam Kozalaklarını kaynatıp rendeledikten/ küçük parçalara ayırdıktan sonra saksının dibine drenaj için döşenen taşların üzerine bir kat serilecek ve üzeri toprak ile doldurulup dikim yapılacak.

Bun işi detaylarını bilen warsa;
kozalakları kaç saat kaynatacağız; kozalaklar hangi mevsim toplanacak; çam'ın türü gibi warsa daha ayrıntılı detaylar bu işle ilgili herkesin hoşuna gidecek bir gübreleme tekniği olarak uygulanacaktır.

Sevgilerimle; Gökhan Ç. Ankara,
Hocam Mutlu Kutlu beyin turunçgil için geliştirilmiş özel besini var. ondan alabilirsiniz. ben kullanmaya başladım. kısa sürede etkisini gösteriyor.

Eski 13-09-2011, 09:26   #267
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Arkadaşlar bir sorum olacak. Satın aldığım Mayer Limon fidanlarından birinin üzerinde dikenler var. Acaba bu farklı bir tür müdür? blgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Eski 13-09-2011, 11:28   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2011
ben yeni üyeyim feriha hanım limon agacınız yapraklarını döksede güzel bende 2 ay önce ektim tohumları cıkacak diye bekliyorum

tuanacr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 17:40   #269
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Merhaba ben yeni üyeyim size bi soru sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim geçen cumartesi izmir kemeraltından bir limon fidanı aldım adam yediveren limonu olduğunu söyledi ancak üzerinde uzun dikenleri var ve yapraklarının ortası delik (muhtemel bi canlı yemiştir) ve'de taç budaması yapılmıştı. Bu limonun türünü ve meyve verip veremeyeceğini öğrenmek istiyorum teşekkürler...

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 07:50   #270
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

hocam şu adreste limon çeşitlerini vermiş ancak orada sayılan özelliklerden çıkartabilrmisin bilmiyorum. Umarım yardımcı olur.
http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogra...tiriciligi.pdf

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024