agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2008, 17:17   #31
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Teşekkür ederim Sayın Saygın, Malina bir yerlerdedir , gelir nasılsa...
Sayın Saygın'a bir kocaman teşekkür de benden...İstanbul Beykoz ve Samandıra civarında kaç sera'ya girip Kamkat larınızı görebilirmiyim diye sorunca istisnasız hepsi onun adı Kumkuat diye dalga geçtiler,benden söylemesi..Ayrıca Kamkat'ı Türkçeden İngilizceye çevirdiğimizde Cumcut olur ki bana garip geldi.Mantık herşeyi çözmüyor,ancak bilmemek değil öğrenmemek ayıp..Bu nedenle ombudsman olarak S.Saygın ın açıklamasına teşekkür ederim..Ayrıca belirtmek isterim ki burasının sen ben gibi saçma sapan tartışmalarla kirletilmesi sakıncalı,keşke ikazlar önce özele yapılsa da Malina nın gelmesini dört gözle beklemek zorunda olanlar olmasa...Tarzdan oldukça rahatsız oldum..
Konuyu burada kapatıyorum...Çevreye verdiğim rahatsızlık için affımı dilerim...

Düzenleyen Gurtunca : 08-11-2008 saat 19:07
Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 19:58   #32
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Size tavsiyem önce "forum kullanma kılavuzuna" bir göz atmanızdır, biz de çaylakken açılan konulara göz atmadan yeni başlıklar açtık, gereksiz mesaj kirliliği yarattık.

Amacımız kayıkçı kavgası değil, bilgiyi paylaşmak.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 13:57   #33
Yeni Üye

kamkat1's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
benimde meyveli bir kamkat ağacım var budamak ve havalandırmak iyi geliyor

onurr94 beğendi.
kamkat1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 23:10   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2009
Kumkuatım yaprak döküyor

Herkese Merhaba,

Yaklaşık 3 hafta önce bir kumkuat bitkisi satın aldım. Aldığımda formu, görünüşü gayet güzeldi. Üzerinde de bolca meyvası vardı.

Eve aldıktan 1 hafta sonra yaprakları kararmaya ve yeşil olanlar da dahil dökülmeye başladı. aldığım yer haftada 1 kere 1 litre su verin demişti aynen öyle yaptım fakat ilk su verdiğimde bayaa su bıraktı dışarıya.

Aldığım yere geri götürdüm vitamin falan verdiler biraz da budama yaptılar..2 gün orada kaldı..Geri aldım fakat hala yaprak döküyor..yaprakları hala kararıyor ve bazı dalları da kararmaya başladı şimdi (çoğunlukla budanmış olanlar).

Sabahları güneş alan bir yerde duruyor, salon öyle çok çok sıcak değil ve tüm gün ışık alıyor.

Bitki bayaa cılız kaldı...yapraklarının neredeyse yarısını döktü...Bu mevsimsel birşeymidir yoksa yapmam gereken birşey varmı?

Yorumlarınızla yardımcı olursanız sevinirim.

***..

Deluge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 08:21   #35
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Sn.Deluge,

"Meyve ağaçları" bölümünde Kumkuat ile ilgili detaylı bilgiler var...
Sanırım size yardımcı olacaktır.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 10:44   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2009
Teşekkürler fakat orada spesifik bir bilgiye ulaşamadım.
Başka önerebileceğiniz kaynak varmı?

Deluge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 15:35   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Kamkat Hastalıkları

Herkese selamlar. Kamkatım salonda duruyor fideciden aldım hastalıklı herhalde genç yapraklar kıvrılıyor kahverengi oluyor bende yayılmasın diye koparıyorum yaprakları nasıl mücadele edeceğim yardım lütfen?

Eklenen Resimler

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 18:00   #38
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Yapraklara görünenler turunçgil yaprak galeri güvesinin larvasının yaptığı zarardır.
http://www.turuncgiller.com/turuncgilyaprgalrriguve.htm
http://www.tzkm.gov.tr/download/turuncgil.pdf

Ancak şöyle bir uygulama da vardır. İlkbaharda ilk gübrelemeyi yapınız. Bitki Hazirana kadar yeni filizler yeni yapraklar oluştursun. Hazirana kadar doğada zararlı ortaya çıkmıyor doğada. Haziran ayından önce bitki filiz sürmesini durdursun. Zararlı, sürekli taze filizlerde beslendiğinden bu zamandan sonra zararını görmezsiniz.
Güve yapraklar çok küçük iken yumurtalarını bırakıyor. Bu yumurtalardan larvalar çıkıyor. Larva çıkışlarında eğer bitkiniz bir tane ise bu larvaları iğne gibi bir şeyle öldürmek çözüm olabilir.

Düzenleyen izzeterisen : 29-08-2009 saat 18:38
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 22:36   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
sayın izzeterisen çok teşekkür ederim yardımınız için. Zirai ilaç satan yerden ilacını isteyeceğim. Benim bir tane kumaktım var ama iğneyle öldürmek için o küçük yaratıkları bulamam sanırım en iyisi ilaçlamak saygılar.

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 19:22   #40
Yeni Üye

qblie's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Kumkuatlarımda lekeler

Merhabalar, terasımda baktığım ve meyvelerini keyifle yediğim 3 adet kumkuatım var. İlk kumkuatımın yapraklarında ve gövdesindeki lekeler meyvelerinde de bozulmaya yol açtı. Kumkuatı düzelir diye budadım, henüz yeni sürgünleri vermedi. İkinci kumkuatımda aynı lekeler oluştu ve yayıldı. Üçüncü ağacımı yeni aldım aldığımda son derece sağlıklıydı, şimdi onun da bir kaç yaprağında benzer lekeler gördüm. İnternette incelediğim hastalıklardan Turunçgil yaprak güvesi ya da turunçgil kahverengi leke hastalığına benzettim ama çok deneyimli olmadığım için sizlere danışmak istedim Resimlere göre hastalığın ne olabileceği ve tedavisi konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla, Kubilay Sağlam

Eklenen Resimler

qblie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 17:27   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Merhaba sorunuz çözüldümü acaba,durum aynı ise hastalıklı yapraklardan bir kaç adet koparın ve yakınınızda devletin ziraat kurumu varsa oraya götürün onlar hastalık konusunda yardımcı olurlar **** ziraat ilaçları satan bir yere bu yapraklardan götürün onlar bu tip sorunlarla karşılaştıkları için size uygun ilaç verebilir.

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 18:40   #42
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Büyük hiper market benzeri bir yerlerden almışsınız. Bu tip satış yapan yerlerden alınan bitkiler 1-2 ay içerisinde çöker, şanslı olanlar yeniden toparlanabilir.

Yapılan işin mantığı: müşteriye tam dolgun, albenisi yüksek ürünleri satarlar. Sonrasında bitkisi çöken alıcı elindekini çöpe atıp yenisini yine benzeri yerlerden alır. Böylece bir müşteriye aynı bitkiden bir kaç defa satılarak para kazanılır. Size 3 kere kumkuat satabilmeleri gibi.

Adamların teknikleri çok ileri. Kökten, gövdeden ve yapraklardan bazan şırınga vasıtasıyla dopink maddeleri veriyorlar. Böylece olması gerekenden daha fazla meyve, çiçek ve yaprak elde etmiş oluyorlar.

Dopink maddeleri verilmemiş, sadece besin ve iz elementleri verilmiş normal bir kumkuat ekteki resimdeki gibidir.

Sonuçta ne yapsanız yaprakları dökülecek, dallar bir yere kadar kuruyarak çekilecek. dopink etkisi geçtikten sonraki olağan durumları yaşayacaksınız.

Eklenen Resimler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 12:05   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2011
kumkuat bitkisi

merhaba arkadaşlar bnmde bir kumkat bitkim var lakin yaprakları sanki bir böcek kemirmiş gbi yırtılıyor daha sonradaa yırtılan yerlerr sararıp büzülüyorr resimde de görüldüğü gbi ; önerilerinizi bekliyorum şimdiden tŞk

Eklenen Resimler

Düzenleyen sadosan : 17-12-2011 saat 12:09 Neden: yanlış yazmışım
sadosan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 12:18   #44
Ağaçsever

mutter's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Kamkat - Yeni Çıkan Yapraklar Çok İri

Merhaba arkadaşlar,
Resimde görmüş olduğunuz kamkatı eşim seminer için İzmir'e gittiğinde almıştı.
Yaklaşık 1,5 ay oluyor. Uzun bir süre yaprakları döküldü.

Tepeden üç-dört tane yaprak çıktı. Fakat bu yapraklar çok fazla büyüdüler.
Bu normal midir? Meyve gelişimini engelleyebilirler diye ben bu yaprakları kestim. Acaba kötü mü ettim. Keşke önce sorsaydım diyorum, içim içimi yiyor.

Bir de aşağı kısımdan yeni bir sürgün vermiş sanırım. Buna dokunmak gerekir mi, büyüsün mü?

Bitkiyi katletmek istemiyorum.

Eklenen Resimler

mutter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 19:29   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutter Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Bir de aşağı kısımdan yeni bir sürgün vermiş sanırım. Buna dokunmak gerekir mi, büyüsün mü?

Bitkiyi katletmek istemiyorum.
Alttan gelen sürgünü budayarak almanız gerekir. Bitkinin kuvvetini almaktan başka bir işe yaramayacak olan bu sürgün aslında kumkatın aşılandığı bitkinin sürgünüdür. Dikkat ederseniz yaprak yapısı kumkatın yaprak yapısından uzak, üç loblu yapıya sahip. Kumkat bu bitkinin gövdesine aşılandığından, aşı noktasının altında kalan sürgünler yabani olacaktır.

Not: Kumkat ile ilgili her türlü soru ve bilgi için forumdaki Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') başlığından faydalanabilir, sorularınızı yöneltebilirsiniz.

ayred beğendi.

Düzenleyen kelebek çalısı : 24-04-2012 saat 19:41 Neden: Not ekleme
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 14:12   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Kamkat ta Yaprak Dökülmesi

Herkese merhaba. Kamkatımda yapraklar sararıyor ve sonradan dökülüyor.Saksının büyüklüğünden şüphelendim ama yapraklarının altındada beyaz beyaz böcek gibi bir şeyler var .Yardımlarınızı bekliyorum.

Ferhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 13:50   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferhat Mesajı Göster
Herkese merhaba. Kamkatımda yapraklar sararıyor ve sonradan dökülüyor.Saksının büyüklüğünden şüphelendim ama yapraklarının altındada beyaz beyaz böcek gibi bir şeyler var .Yardımlarınızı bekliyorum.
Aynı sorun var. Nasıl işlem yaptınız?

H.SAHIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 18:24   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Yaprak ve dallardaki küçük beyaz böcek sorunu bende de başladı ne yapıp ne edicez yardımcı olan olursa çok sevinirim..

prefirst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 19:39   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Küçük beyaz böcek geniş bir tanımlama değil mi sizce de?

Bitki üzerindeki zararlıların fotoğrafını ekleyebilirseniz sorunu çözümlemek daha kolay olabilir.

YeniBON beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 19:56   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2013
kamkatımın yapraklarında izler var?

Merhabalar kamkat fidanımın yapraklarında alacalı izler var yaz dönemini dışarda geçirdi ve hastalık kaptığını sanıyorum lütfen ilaç konusunda yardımcı olur musun?

Eklenen Resimler

demir_adil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 08:10   #51
Ağaçsever

botanik83's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2013
Kamkat hastalıkları ve besin eksikliği için

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demir_adil Mesajı Göster
Merhabalar kamkat fidanımın yapraklarında alacalı izler var yaz dönemini dışarda geçirdi ve hastalık kaptığını sanıyorum lütfen ilaç konusunda yardımcı olur musun?
Arkadaşlar bu tür durumda tek ilaç kullanın tüm güveler ve bitler için NEMAZAL T/S kullanın.

Besin eksikliği için ise EMEK ORGANİK SIVI GÜBREDEN vazgeçmeyin derim...

botanik83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 18:34   #52
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
iyi akşamlar, kamkatınızın yaprak dökülmesi ; besin eksikliğinde fosfor noksanlığı, hastalık olarak uç kurutan ve phytophora hastalığından yapraklarını döker.

köklerine fosforlu damlama gübresi ve iz element verebilirsiniz. yapraktan ise agrikem firmasının AGRIFOS 400( fosforuz asit) verebilirsiniz.

YeniBON beğendi.
erol sırlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2013, 07:30   #53
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Kumkuatım Yaprak Döküyor.

Kumkuatımı yaklaşık dört ay önce satın almıştım. Bir ay öncesine kadar da kendi siyah poşet (tüplü) şeklindeki saksısında durmuştu. Bir ay önce saksıya aldım ve Bursa'dan Artvin Ardanuç'a taşıdım.

Taşınma sonrasında birkaç meyvesini ve yaprağını döktü. Ben bunun saksılama ve yer değişikliğinden kaynaklı stress sonucu olduğunu düşündüm. Taşınmadan 10 kadar sonra meyve dökümü durdu ancak yaprak dökmeye devam ediyor.

Yaprakların üzerinde kahverengileşme oluşuyor ve kendiliğinden veya el değer değmez düşüyor. Ancak meyvelerin gövdeye tutulumu oldukça güçlü. Meyve gelişiminde de bir sorun yok.

Yaprak dökümü saksılama ve yer değişikliği kaynaklı mıdır, hastalık mı söz konusu? Bu mevsimde yeni yaprak çıkartma veya çiçek açma olabilir mi, ilkbahar veya yazı mı beklemeliyim? Bir de saksılama yaparken birkaç karıncayı da toprakla birlikte almışım. Onlarda saksıya yuva yaptılar. Ben toprağı havalandırırlar düşüncesi ile şimdilik dokunmadım. Karıncaların bitkiye bir zararı olur mu?

Aşağıya önce kumkuatımın son hali, sonra yapraklarının ön ve arka yüz görünümlerini ekliyorum. Gövde de olumsuz bir durumda sözkonusu değil.

Name:  IMG_5067.jpg
Views: 36466
Size:  42.8 KB

Name:  IMG_5071.jpg
Views: 36837
Size:  62.2 KB

Name:  IMG_5074.jpg
Views: 36421
Size:  67.9 KB

Bitkim yaprak dökmeye devam eder mi? İlk meyve ve yaprak döktüğü dönemde iki dalda uçtan kuruma başlamıştı. Onları kestim, şu anda kesim yeri altında veya başka bir dalda kuruma sözkonusu değil.

YeniBON beğendi.
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 12:38   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Evimizdeki Kamkat (Kumkuat) Zamanla Tüm Yapraklarını Döktü ve Dalları Kararıyor

Yaklaşık 1.5 yıldır kışın kalorifer-cam kenarı salonda, yazın ise kapalı balkonda baktığımız Kamkat 3 aydır istikrarlı bir biçimde tükeniyor.

Önce üzerine pamuklu bit (koşnili) canlısı musallat oldu. Bunu arap sabunu - sarımsak karışımıyla def ettik. Ancak yaprakların üzerindeki yapışkan sıvıdan kurtulamadık ve zamanla tüm yaprakları döküldü. Fotoğraflardan da görüleceği üzere son bir aydır da dallarında uçlardan başlayan kararmalar başladı.

Mevsim dönümü evresinde kamkat'ı yeniden canlandırabilmek için ne yapmalıyız?

Eklenen Resimler

Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 10:10   #55
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
ben olsaydım ana gövdedeki bütün dalları makas ile keserdim. ana gövdeyi de çatalın ayrıldığı yerden kesip kısacık bırakırdım zaten ana gövdeden yeşil yapraklı patlamış bir dal var. bir iki aya yine patlamaya başlardı zaten ama yinede siz bilirsiniz.

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 12:12   #56
Ağaçsever

Peki kamkati cam balkona cikarmami tavsiye eder misiniz?

Eski 07-03-2015, 15:14   #57
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
bizimkiler cam balkonda duruyorlar ama Antalya dayız. eğer kesmeyi düşünüyosanız bir süre yerini değiştirmeyin iyice şaşırmasın. bikaç gün sonra alın bence cam balkona ama soğuk hava geliyomuş İstanbula dikkat edin donmasın. **** en iyisi havalar ısınmaya başlayınca alın bence.

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 23:02   #58
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
bizimkiler cam balkonda duruyorlar ama Antalya dayız. eğer kesmeyi düşünüyosanız bir süre yerini değiştirmeyin iyice şaşırmasın. bikaç gün sonra alın bence cam balkona ama soğuk hava geliyomuş İstanbula dikkat edin donmasın. **** en iyisi havalar ısınmaya başlayınca alın bence.
teşekkürler. tavsiyelerinize göre toprak değişimi ve budama yapacağım.

Eski 06-05-2015, 15:16   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Değerli üyeler,

fidanistanbul.com adresinden satın aldığım kumkuatım çok sağlıklı bir şekilde elime ulaştı.
Gerçi fidan gövdesinde zedelenmeler vardı ama yaprakları canlıydı.

1 ay sonunda kumkuatım ın yaprakları eklediğim fotoğraflarda ki gibi oldu.
Açıkçası fidanımı kaybetmekten endişe duyuyorum.

satın aldığım yer ile iletişime geçip onlara da fotoğrafları yoladım ve bana

Böceklenme belirtileri var gibi duruyor. Dursban 4 adlı ilacı alabılırsınız. Bir de npk 3 -15 gübre kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yanıtını verdiler,
Ben sizlere sormak istiyorum. Ağacımı nasıl sağlığına kavuşturabilirim.
İstanbul da terasta güney cephede bakıyorum.

Toprağını düzenli suluyorum ve nemli tutuyorum.

Fidanımı kurtarmak için yardımlarınızı bekliyorum.
Umarım sağlıklı fotoğraflarını da yine bu başlık altında paylaşabilirim.

ahanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 01:44   #60
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahanda Mesajı Göster
Değerli üyeler,

fidanistanbul.com adresinden satın aldığım kumkuatım çok sağlıklı bir şekilde elime ulaştı.
Gerçi fidan gövdesinde zedelenmeler vardı ama yaprakları canlıydı.

1 ay sonunda kumkuatım ın yaprakları eklediğim fotoğraflarda ki gibi oldu.
Açıkçası fidanımı kaybetmekten endişe duyuyorum.

satın aldığım yer ile iletişime geçip onlara da fotoğrafları yoladım ve bana

Böceklenme belirtileri var gibi duruyor. Dursban 4 adlı ilacı alabılırsınız. Bir de npk 3 -15 gübre kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yanıtını verdiler,
Ben sizlere sormak istiyorum. Ağacımı nasıl sağlığına kavuşturabilirim.
İstanbul da terasta güney cephede bakıyorum.

Toprağını düzenli suluyorum ve nemli tutuyorum.

Fidanımı kurtarmak için yardımlarınızı bekliyorum.
Umarım sağlıklı fotoğraflarını da yine bu başlık altında paylaşabilirim.
Bitkiniz, yer değişikliği ve yolculuk stresini yaşıyor olabilir. Yolculuğu esnasında yaprakları hırpalanmış. İşaretlerden birisi bu hırpalanmanın eseri. Diğerleri ise, bir zararlının yaptığı tahribat. Eğer yapraklarında bu tür yenikler devam ediyorsa, tavsiye ettikleri ilaç uygun olabilir. Eğer, başka yapraklarda bu tür tahribat artık yoksa, ilaç kullanmanıza gerek yok. Çünkü bu yenikler, geldiği yerde bulunan bir zararlının eseri de olabilir.

Bitki stresini atmış ise, şimdilerde yeni yaprak vermeye başlamış olması gerekir. Zararlı açısından, yeni yaprakları özellikle izleyin.

Bulabilirseniz, çiftlik gübresi ile gübreleyin. Bulamazsanız, fosfor ve mikro element içerikli bir gübre verebilirsiniz. Sulamada ve gübrelemede aşırıya kaçmayın.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024