agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Yeni başlayacaklar için topraksız tarım... (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/7413.htm)

cemiloguz 10-02-2012 23:20

ve güncel maliyetleri açıklayabilecek olan varmı 1 dekar için günümüz fiyatları nedir

cemiloguz 11-02-2012 00:02

çok güzel görünüyorlar

cemiloguz 11-02-2012 00:02

kokopitte yapılmış bir çalışmanın fotoğrafları varmıdır acaba?

muratozt 12-02-2012 10:33

Selam arkadaşlar,

Yaptığım meslekten sıkıldığım için başka neler yapabilirim diye araştırmalar yaparken 1 hafta önce agaclar.net ti keşvettim. Çalışmarınızı ilgiyle takip etmeye başladım ve hepinizden şikayetciyim. Kardeşim gecem gündüzüme karıştı :mad: .
Dün akşam 8 gibi pc başına oturdum sabah ezanını duydum :D.

Paylaştığınız bilgi ve deneyimler için herkese teşerkür ederek ilk mesajımı yazmak istedim, başlangıçta amatörce bir süre sonra ticari olarak tarım ile uğraşmaya karar vermek üzereyim :D, yakıda sorularımla sizleri bunaltmak üzere şimdilik hoşcakalın :D

mber2012 12-02-2012 11:02

arkadaşlar hekese kolay gelsin bende topraksız tarım için 8 köklük pvc 80 lik boru üzerinde domates yetiştirmeye çalışıyorum 17.01.2012 tarihinde başladım şu anda 30 cm oldular sayın tezel beyin yardımıyla tabi hobi amaçlı hoş bi uğraşı milim milim büyümesini görmek çok hoş ama ne zaman dometes yiyeceğim merak ediyorum bütün üyelere karamandan saygılar

mavisakal 12-02-2012 11:07

allahını seven yardım etsin . içim içimiyiyor bir an önce balkonuma bir sistem kurmayı düşünüyorum. ama malzemeleri nerden alacam neler alacam herkesin sistemi farklı acaba önce toprakta yetiştirip ondan sonra topraksız tarıma geçmek gerekiyor yanlış anlamadıysam. çoğu kişi borulu sistem yapmış o nasıl oluyor tam kavrayamadım yapabilirmiyim bende lütfen yardımcı olun.

akçay 13-02-2012 10:14

sayın mavisakal önce hoşgeldiniz,sizde bu hastalığa tutuldunuz anlaşılan. ilk olarak forumdaki başlıklardan ne yapmak istiyorsanız iyice okumak,okumak,okumak lazım. topraksız tarım geleceğin tarım şekli bu dünya başka türlü doymaz.iyice okuyup anlayıp ne yapacağınıza karar verin gerisi gelir, bizde elimizden geleni yaparız.

seazone 14-02-2012 13:41

Sayın mber2012 domatesler büyümeden başka çözüm bulsan iyi olacak 80 lik pimaş yeterli gelmeyecek domateslerin için uyarmak istedim.

mber2012 14-02-2012 20:34

Sayın seazone biraz büyüsünler bunları 100 lük pmaşa alacam ilgin için sağol ne zaman ipe asacağım

Murat AKİKOL 19-02-2012 18:50

siz bu işi neden daha profesyonel ve orjinal ekipmanlarla yapmıyorsunuz gerçekten harika bi iş çıkarmışsınız gıpta ile baktım fotolara allah nazardan saklasın

seazone 20-02-2012 17:37

Eğer yatırım yapmadıysanız 100 lük pimaşta almayın size yetmeyecek min 15*15 gibi düşünün.

soilless 23-02-2012 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel (Mesaj 900550)
Brokolilerin ve karnabaharın bugünkü durumu.

Kudret bey,

hep yazın sebze yetiştirmekten bahsedildi. Şu an kış ortamı ve terasınız yine yeşil, yine üretimde. Sadece yaz değil sera bekçisi kışın da iş başında.

Merak etttiğim husus, son 10-12 yılın en soğuk en yağışlı, en karlı kışını yaşıyoruz. Bu ağır kış koşullarında hem de terasda ve açıktaki brokoliler, pırasaların durumu nedir? dayanabildiler mi? sera bekçisi görevine devam edebildi mi?

Kudret Tezel 24-02-2012 09:16

Sevgili soilles, terastaki kış sebzeleri gerçekten güzel büyüyorlar. Bu seneki derin kış onları nekadar etkiledi bilmiyorum ama sera bekçisi etkilendi maalesef. -7 dereceye düşen sıcaklıkta besin eriyiği dondu.Motorları zarar görmesin diye 10 gün kadar fişini çektim. Pırasalar soğanlar brokoliler ve karnabaharlar kar altındaydı.Kar kalktı, kemale erdiler hasad edilmeyi bekliyorlar.
Biraz duygusallıktan olacak ki hasad etmeye kıyamıyorum. Ozaman niye yetiştiriyorsunuz ki dediğinizi duyar gibiyim Haklısınız.
Eskiler pırasanın lahananın üstüne kar düşünce bir başka olur tadı derler. Bu pazar günü hasadı gerçekleştirip, eskilerin dediklerini bir test etmek istiyorum, bakalım doğrumu söylemişler.
Soframızda brokoli sıkça yer alır, bazıları sevmiyor ama biz gercekten severek yiyoruz.Bu seneki ekim bir denemeydi netice çok güzel, seneye parkurun hepsine brokoli ve diğer tarafada pırasa ve karnabahar ekmeyi düşünüyorum.
Resimlerini çekip paylaşarak merakınızı gidereceğim sevgili soilles.

idris şenol 24-02-2012 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel (Mesaj 915990)
Sevgili soilles, terastaki kış sebzeleri gerçekten güzel büyüyorlar. Bu seneki derin kış onları nekadar etkiledi bilmiyorum ama sera bekçisi etkilendi maalesef. -7 dereceye düşen sıcaklıkta besin eriyiği dondu.Motorları zarar görmesin diye 10 gün kadar fişini çektim. Pırasalar soğanlar brokoliler ve karnabaharlar kar altındaydı.Kar kalktı, kemale erdiler hasad edilmeyi bekliyorlar.
Biraz duygusallıktan olacak ki hasad etmeye kıyamıyorum. Ozaman niye yetiştiriyorsunuz ki dediğinizi duyar gibiyim Haklısınız.
Eskiler pırasanın lahananın üstüne kar düşünce bir başka olur tadı derler. Bu pazar günü hasadı gerçekleştirip, eskilerin dediklerini bir test etmek istiyorum, bakalım doğrumu söylemişler.
Soframızda brokoli sıkça yer alır, bazıları sevmiyor ama biz gercekten severek yiyoruz.Bu seneki ekim bir denemeydi netice çok güzel, seneye parkurun hepsine brokoli ve diğer tarafada pırasa ve karnabahar ekmeyi düşünüyorum.
Resimlerini çekip paylaşarak merakınızı gidereceğim sevgili soilles.

kudret bey eksik olmayın
hasat etmeden önce resimlerinizi ilgi ile bekliyoruz
en azından ben bekliyorum
umarım o kadar göz hakımız vardır:))

Kudret Tezel 26-02-2012 10:34

Bu gün pırasa ve brokoli hasadını gerçekleştirdik. Öncesi ve sonrası resimlerini çektim ancak bilgisayarımda bir problem var, veya bende bilemiyorum, resimleri yükleyemedim. Engeç yarın yükleyip paylaşacağım. Brokolinin yanına 5 litrelik bir su şişesi koydum büyüklük olarak mukayesesi kolay olsun diye. Brokoliyi tarttım 1041 gr. ( dijital terazi ile tarttım.) 1,5 kg civarındada pırasa topladım. Şimdi sıra tadına bakmaya geldi. Onuda yedikten sonra paylaşırım.
Herkese kolaygelsin.

kazimvarol 27-02-2012 15:11

Kudret hocam hayırlı günler sizi takip ediyorum ama biraz ara verdim çünkü istanbulun o karmaşasından uzaklaşmak ve de bundan sonra tekirdağ da yaşamak için torunlarım dahil tekirdağa yerleştik 1 dönüm kadar bahçem var ama toprakla uğraşmak gerçekten zor topraksız tarımı okudum çok hoşuma gitti ve sizden ricam sıvı besini temin etmem bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim tüm arkadaşlarıma bol bereketli yaşam diliyorum..
Saygılarımla.

Kudret Tezel 27-02-2012 18:04

2 Eklenti(ler)
Merhaba sevgili arkadaşlar. Samimi söylüyorum pırasada brokolide bir harika olmuş.
Gerçektende doğru söylemişler. Kış sebzesine kar yağınca bir başka oluyormuş tadı. Ha... tabii buarada hanımında yemek pişirme konusundaki ustalığını görmezden gelmek olmaz. Allah için güzel pişirmiş ellerine sağlık.
Fotoğraf makinasının ara koblosundaki arızadan dolayı dün resimleri yükleyemedim ama bugün halloldu. İşte resimler.
Sebzeler kar altında.

Kudret Tezel 27-02-2012 18:13

5 Eklenti(ler)
Ve hasad zamanı.

farukmagat 27-02-2012 18:13

Kudret Bey merhaba,

yazdıklarınızı okuduktan sonra resimlerin, "brokolilerin pişmiş halidir," diye tahmin ettim; yanılmışım.

Bir de saygıdeğer Yengehanım'ın tarifini de yazarsınız diye bekledim. :D (Bu kadar methettikten sonra.)

Ne diyeyim?.. Allah yetiştirdiklerinizi ağız tadıyla ve huzur içinde yemeyi nasip etsin.

Kudret Tezel 27-02-2012 18:25

Teşekkürler sayın farukmagat, hanım altı üstü pırasa sen pişirene bak diyince bende eline sağlık demeden geçemedim. Haklıda, neticede bildiğimiz pırasa, ama kişiye her işi alâ görünür, kuzguna yavrusu anka görünür.
Herkese yetiştirdiklerini ağız tadı ile yemek dilğiyle..

birsen.a 28-02-2012 10:01

Herkese selam,
1-2 haftadır topraksız tarımı araştırıyorum. Ama yöntemin varlığını 2007'den beri biliyorum. Bahçemiz var ama annem ve babam alan kavgası yaptıkları için balkonumda bir şeyler yapmak istiyorum. Hem verim ve lezzet kıyaslaması yapabileceğiz. Cocopeat, perlit ve vermikulit sipariş ettim. Tohumlarım da geliyor. Domates, çilek, havuç, minik kavun, salatalık vs yetiştirmek istiyorum. Başlangıçta günde 1 kez elle sulamayı düşünüyorum. Herkesten tavsiyeler istiyorum. Örneğin kök başına 1 günde kullanılan su miktarını (örneğin oda ısısında) hesaplayanınız var mı? İç mekanda yetiştirirsek mevsimin önemi var mı?

birsen.a 28-02-2012 10:05

Bir de her şeyim tamamlanmak üzere geriye besin eriyiği ve ec ölçer kaldı. Sn. Kudret Tezel lütfen bana yardımcı olun. Elle sulamada EC ölçmek şart mı? Çok okumaktan çok karışık bir şeymiş gibi gelmeye başladı. Vazgeçmemek için önce başlayayım sonra nasıl olsa öğrenirim dedim...

soilless 28-02-2012 22:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kazimvarol (Mesaj 917483)
Kudret hocam hayırlı günler sizi takip ediyorum ama biraz ara verdim çünkü istanbulun o karmaşasından uzaklaşmak ve de bundan sonra tekirdağ da yaşamak için torunlarım dahil tekirdağa yerleştik 1 dönüm kadar bahçem var ama toprakla uğraşmak gerçekten zor topraksız tarımı okudum çok hoşuma gitti ve sizden ricam sıvı besini temin etmem bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim tüm arkadaşlarıma bol bereketli yaşam diliyorum..
Saygılarımla.

oooo Sn kazıövarol, harika kelime, cümle,
fikir ve eylem,

- İstanbulunkarnaşından uzaklaşmak,
- tekirdağda yaşamak,
- torunlarla uğralmak-
- ve doğallığı yaşamak illaki;

herkes size yardımcı olur hiç merak etmeyin. Yeterki hayalinizi söyleyin? b u kadar net yazıyorum hayalinizi söyleyin

soilless 28-02-2012 22:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol (Mesaj 916204)
kudret bey eksik olmayın
hasat etmeden önce resimlerinizi ilgi ile bekliyoruz
en azından ben bekliyorum
umarım o kadar göz hakımız vardır:))

Sn İdris Şenol ben de istiyorum, o brokoli ve pırasalar tek başına paylaşılmaz illaki bir çatal daha lazım :)))

soilless 28-02-2012 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birsen.a (Mesaj 917691)
Bir de her şeyim tamamlanmak üzere geriye besin eriyiği ve ec ölçer kaldı. Sn. Kudret Tezel lütfen bana yardımcı olun. Elle sulamada EC ölçmek şart mı? Çok okumaktan çok karışık bir şeymiş gibi gelmeye başladı. Vazgeçmemek için önce başlayayım sonra nasıl olsa öğrenirim dedim...

Sn Birsena,

Evet gerekiyor. Bitkinin ihtiyacı olanı ayarlamanız için gerekiyor. Ama aslında hiç karmaşık değil. Ama Başlayın lütfen.

Hem inanılmaz kolay hem inanılmaz verimli.

Ama en önemlisi çok zevkli. 3 yaz üst üste denedim balkonumda her sorana topraksız tarım dedim. Anlattım. çok ilgi çekti. çok şaşırdı. çok uygulayan oldu. Sonuncusu yani çok uygulayanlar da yaptığım denemelerin zevki oldu.

soilless 28-02-2012 22:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel (Mesaj 917589)
Ve hasad zamanı.

Sevgili Kudret abi,

alıntıladığım zaman resimler de alıntıya dahil olmuyor. nedendir bilmiyorum ama 7279 no.lu resim ve sonraki resimler beni çok etkiledi.

Çünkü 7279 no.lu resimdeki düzende yazın SERA BEKÇİSİnin çok güzel beslediği çok verimli domatesler vardı. Şimdi aynı yerde pırasa ve sera bekçisinin deposunun üzerinde hem pırasa hem bokoli var. Farklı mevsim ama aynı yeşillik İstanbulun ortasında terasta.

Yalnız bir şeyi de hatırlatmak istiyorum Hem Sn idris Şenol hem ben yengemizin el emeğini de tadmak için çatalla geliyoruz.:)))

Elinize emeğinize sağlık

soilless 28-02-2012 22:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birsen.a (Mesaj 917686)
Herkese selam,
1-2 haftadır topraksız tarımı araştırıyorum. Ama yöntemin varlığını 2007'den beri biliyorum. Bahçemiz var ama annem ve babam alan kavgası yaptıkları için balkonumda bir şeyler yapmak istiyorum. Hem verim ve lezzet kıyaslaması yapabileceğiz. Cocopeat, perlit ve vermikulit sipariş ettim. Tohumlarım da geliyor. Domates, çilek, havuç, minik kavun, salatalık vs yetiştirmek istiyorum. Başlangıçta günde 1 kez elle sulamayı düşünüyorum. Herkesten tavsiyeler istiyorum. Örneğin kök başına 1 günde kullanılan su miktarını (örneğin oda ısısında) hesaplayanınız var mı? İç mekanda yetiştirirsek mevsimin önemi var mı?

Şu an ki gayretim sonuç verirse 1 ay sonraki dikim zamanına yetiştirmeyi düşündüğüm özel bir çilek fidesi de sizi uygulamaya başlamanız için teşvik amaçlı gönderebilirim. Söz vermiyorum ama gönderdiğimde illaki deneyin.

soilless 28-02-2012 22:57

yetiştirmek için İklim kuşağı da uygun :))

Kudret Tezel 28-02-2012 23:21

Sevgili soilless, tarlada daha pırasada var brokolide. Nezaman isterseniz buyrun. Bekleriz.:):)

silmarillion 29-02-2012 01:08

arkadaşlar. bir tespitimi belirtmek istiyorum. bu işe yeni başlayacağım için yanlış yazıyorda olabilirim. tecrübeli arkadaşlardan doğrusunu öğrenmek isterim.

1. durgun suda sebze yetiştirmek için, hava pompasını hava taşıyla birlikte kullanıyoruz. ve hava kabarcıkları direk olarak, bitki köklerine doğru ilerliyor.

2. akan suda yetiştirirken, hava pompası kullanmamıza gerek yok. ya da hava pompası, rezervuarın içinde yine hava taşıyla duruyor.

3. aeroponik sistemlerde, hava pompasına gerek yok. ya da var mı?? tam bilmiyorum.

4. damlama yönteminde hava pompasına gerek yok..

arkadaşlar, bu uygulamalardan hangisi daha avantajlı. benim kafamda, aeroponik ya da akan su kültüründe domates yetiştirme fikri var. fakat gördüğüm kadarıyla damlama yöntemi profesyonel olarak kullanılıyor.. sizece hangisini seçmeliyim?

cevap verirseniz sevinirim...bu konularda kafam biraz karışık..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024