agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2010, 17:50   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sevgili Forum Uyeleri,

Bu konu basligi ile belirtilen tum mesajlari okudum ve Miracle Sera ile ilgili basit bir iki sorum olacak, yanitlarsaniz sevinirim.

http://www.miraclesera.com/tr/ar-ge.html linkinde belirtilene gore verim 80ton/donum olarak belirtilmis. Ancak ayni linkin asagisinda bulunan "projemiz ve asamalari" linkinde bulunan .pdf dosyasinin Ingilizce versiyonunda (ki bu ingilizce sayfasinda yer aliyor), 80 ton/10 donum olarak yazilmis. En onemli veri ile ilgili bu farklilik konusunda bir bilginiz var mi? Tum medyada yer alan bilgi 80ton/donum olarak belirtiliyor...

Tesekkurler

homeboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 09:26   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
İngilizce metnin linkini yollayabilir misiniz?

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 22:44   #123
Yeni Üye

teknox's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2010
dizayn grupsa durup düşünmek gerek

Konuyla pek alakası yok ama bu dizayn cılar bundan 3 4 sene evvel müşterilerinden ön ödeme yapın size daha buyuk iskontolarla malzeme verelim diyip tüm aldıkları çekleri malzemeleri vermeden hatta günü gelmeyen cekleri dahi tahsile kalkınca coğu müşterisini ya batırmış **** cok zor durumda bırakmış bir firmadır güvenilirliği sorgulanmaya acık bir firma

oceaneagle55 beğendi.
teknox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 23:22   #124
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Daha önce bu başlıkta yazmıştım, dizayn gurubun uyguladıkları sistem akan su kültürü ve aynı sistemin temelini geliştiren ve hyponica tarım tarafından da Türkiye'de devam ettirilen Japon Nazova'ya ait videoyu forumda yayınlamıştım. Sistem kararlı değil ve her zaman aynı verimi vermeyebiliyor ancak ideal şartlarda dekar başına 25 ile 80 ton arası verim alabiliyorsunuz şunu kriter olarak belirtmeliyim ki Antalya şartlarında normal katı ortam kültüründe (kokos, perlit) topraksız tarımda dekar başına 25-30 ton rahatlıkla alınabiliyor tabi 11 aylık verim periyodunda. İlgilenenler başlığa uğrayınız.

Ayrıca Miracle projesini en iyi anlatan şu PDf dosyasınıda enine boyuna inceleyiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 20:33   #125
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Agrobay

Dizaynın
Başka önerebileceginiz firmalar var mı, sn. akınselcuk.

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 20:47   #126
Yeni Üye

0LeA's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2011
dizayn cıların yaptıkları çalışmalar tam olarak dönümlerce seralarda değil.. bir iki bitkilik denemelerden alınan sonuçları dönümlerce yapılmış gibi gösteriyorlar laboratuvar koşullarında yapılmış çalışmaları işleyen seralarda yapılmış gibi gösteriyorlar, pratikte bu kadar ürün alırlarmı 80tona ulaşırlarmı şu dönemde bilmiyorum ama yaptıkları söyledikleri yanıltmadan başka bişey değil..

elbette dönümden 80 ton almam mümkün olacaktır. kış döneminde bitkiye haftada 1 çiçek bile açtıramazken, 80ton almak için 2-3 çiçek açtırmalılar bitkiye, 12 aylık bi periyot olmalı çok iyi ısıtılabilmeli havalandırılabilmeli..

oceaneagle55 beğendi.
0LeA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 17:52   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
OLeA hanım siz zıraat mühendisi olarak bir domates yaz sezonu boyunca kaç kilo verir saygılar

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2012, 19:00   #128
Yeni Üye

0LeA's Avatar

açıkta tarla/salçalık/kurutmalık domates kuzey ege bölgesinde ortalama 10ton/da larda.. çok iyi bakım şartları hastalık zaralı gibi olumsuzzluklar olmazsa maximum 13 ton lara çıkıyor..

topraksız üretimde ağustos sonunda temmuz ayına kadar ki üretimde ortalama 30-32ton/da ... ancak üretim sürenizi uzatır fazladan ısıtma soğutma ışıklandırma yapabilirseniz maximum 45 ton/da lara çıkabilir..

Eski 31-01-2012, 19:02   #129
Yeni Üye

0LeA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail 55 Mesajı Göster
OLeA hanım siz zıraat mühendisi olarak bir domates yaz sezonu boyunca kaç kilo verir saygılar
bitki başına 3 aylık yaz sezonu için 3kg ı geçmez..

Eski 06-05-2012, 17:48   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2012
Merhaba Arkadaslar,
Forumunuzu uzun bir suredir izliyorum. cok faydali bilgiler paylasiyorsunuz. Cok harika,
Hydroponic sistemin en buyuk masraf kalemini isitma gideri tutuyor, buda yaklasik %90. Bu sistemi Japonya'da Toshiba yapti ama ekonomik olmadigi icin birakti. Eger isitma sistemini dogal kaynaktan kullaniyorsaniz sorunu cozdunuz demektir. Ticari olarak diger sistemlerden 10 adim daha ilerdesinizdir.
Turkiye'de yaptigim arastirmalarda sunu gordum, Evet Dizayn Grup uyguladi ve belli bir oranda basarili oldu ama maliyetlerini ( uretim anindaki) potansiyel ureticiye aciklamak gerekiyor ki bunu kimse soylemiyor.
Cok dusuk su kullanilarak uretim yapildigini soyluyorlar bu da dogru ama su devir dayim ederken devamli ilave taze su koymak zorundalar, cunku sudaki belli minarel eriyikler sebze tarafindan kullanildigindan diger tuzlu minerallerin orani su ucerisinde artiyor.

En Onemli konular; 1 isiyi devamli kontrol altinda tutmak, 2 suya yeterli derecede oksijen vermek, 3 besin eriyikleri. 4 suyun devir dayim hiz / zamanini iyi ayarlamak, 5 artan tuz oranini dengelemek. Ayrica burda belirtmedigim 2 adet onemli konu bu sistemin yuksek derecede verimli olmasi icin olmazsa olmazlarindan.

Eger yanilmiyorsam bu sistemin kurulumu icin Dizayn Grup 20 donum icin 2 milyon avro istiyorlar.
Ticari Hydroponic ortu alti tarim icin (Ozellikle tomates), bu sistemin patantine sahibiz, ayrica sistemden cikan suyun tuz oranini dengeleyen sistemin patantine sahibiz.
Bizimle Isbirligi yapacak muhendis ve potansiyel yatirimcilarla gorusmek isteriz. ve bu sistemi cok cok ekonomik fiyata yapmayi taahhut ediyoruz. burda fiyat vermek istemiyorum, Denizli Saraykoy bolgesi bu sistem icin idealdir.
Hydroponic sistem en yuksek kapasitede urun alinan topraksiz tarim seklidir.

Hydroponic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 19:59   #131
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
malina'nın dikkatine

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hydroponic Mesajı Göster
Ticari Hydroponic ortu alti tarim icin (Ozellikle tomates), bu sistemin patantine sahibiz, ayrica sistemden cikan suyun tuz oranini dengeleyen sistemin patantine sahibiz.
Bizimle Isbirligi yapacak muhendis ve potansiyel yatirimcilarla gorusmek isteriz.
Özelden mesaj çektim dönmedi. Bu kişi hangi firmayı temsil ediyor merak ettim?
Mesajıda ciddi bir mesajmış gibi forumda tutuluyor.

Malina'nın dikkatine

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 09:57   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2012
arkadaslar bu sistemi kullanan var mi? domates fiyatlari cok dusuk seyrederse, insanlarin elinde patlama imkani var bu sistemin, gecen gubn konustum 60 don kesin diyorlar, 80 tona kadarda cikmasi cok buyuk ihtimalmis, sorun surda domates 1 liranin altina duserse o zaman yandiniz demektir

yenihedef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 12:20   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2015
Arkadaşlar topraksız tarım ilginiz bitti mi? Ben geçen hfta katıldım ancak ne cevap veren ne de yorum yapan var. Hala bunlarla ilgilenen var mı? Alooo : )

MehmetCebeci beğendi.
kymtarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2015, 13:01   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenihedef Mesajı Göster
arkadaslar bu sistemi kullanan var mi? domates fiyatlari cok dusuk seyrederse, insanlarin elinde patlama imkani var bu sistemin, gecen gubn konustum 60 don kesin diyorlar, 80 tona kadarda cikmasi cok buyuk ihtimalmis, sorun surda domates 1 liranin altina duserse o zaman yandiniz demektir
Miracle ile çalışan kimse çıkmadı galiba.

MehmetCebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2015, 14:11   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Arkadaşlar bu site topraksız tarıma gönül veren onun inceliklerini tekniklerini öğrenmeye çalışan ve her şeyini A dan Z bizzat kendisi yapan düşünen üreten insanların sitesi. Parayı başkasına verip hadi sen yap bende kar ortağın olayım diyen insanların burada işi olmaz sanırım. Onlar işe yarayacak teknik bilgi veremezler,ortakları da zaten buna yanaşmazlar.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2015, 21:18   #136
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
haklısınız )

culsuz gezgin beğendi.

Düzenleyen idris şenol : 26-09-2015 saat 07:17
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2015, 22:08   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Senol sinirlenmeyin. sen olun !!

idris şenol beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2016, 21:43   #138
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Ben yıllardır bu sitenin üyesiyim. Şahsen buradaki forumlarda okuduklarımla ( öğrendiklerimle bile ) bir ton ziraat mühendisi / seracıyla saatlerce konuşacak kadar bilgi sahibi oldum. Bizim insanımızda maalesef okumak , araştırmak yok. Ben şahsen etrafımda bi ton insanı bu susuz tarım seraları satan insanlara karşı uyardım. Biraz amiyane bir tabir olacak ama o firmaların sağmalık ineğinden başka bir şey olamazsınız diye. Öylede oldu. Sadece girişimci ruhuyla ve parayla bir işe girilmez. Girişimcilerin ilk bilmesi gereken şey ( finansal okur/yazarlık üzerine birazda kitap okuyun ) 2 yıl içinde yatırdığınız parayı size geri döndürmeyen ve bundan sonra full kar bırakmayan bir işe asla girilmez. Ev aldığınızda şayet kiraya verdiğinizde 60 ay içinde o eve yatırdığınız para geri gelmeyecekse, bazı ekonimistleride göre bu 90 aya kadar çıkar. O evi almaya gerek yoktur. 2 -3 trilyon paranız varsa zaten pek çok başka girişimde bulunursunuz ve daha manyak paraları daha kısa sürede kazanırsınız. Kar hesaplarıyla verilen bilgilere göre bu işe girişmeye ( bırakın bu işi, her işde böyledir ) çalışmak ancak lafda ve kağıtta olur. Gerçek hayatta gider kalemine oluşturan girdilere bakmanızı tavsiye ederim. Bu tarz sistemde sistemin ihtiyac duyacağı borulardan, gübreye kadar herşeyin bir eskime, yıpranma, bozulma, sigorta, afet, iklim şartları, işçi vb. tonla gider tüm kalemleri/olasıklıkları hesapladınızmı? Hesaplayabilme kapasiteniz varmı? Herşeyde karşı tarafa bağımlı olarak bir işe girilirmi? 2 trilyonu bırakın.100 bin tl yi bile bankadan kredi çekerek bir işe giriyorsunuz. Bankaya ödenecek faizleride gider hesabınıza koydunuzmu? Seracılıkla ilgi 3-6 ay en az günde 3-4 saat biseyler okuyun, youtubeda videolara bakın. Dolaylı yollardan susuz tarım yapabileceğiniz tonlarca yöntem var. Bırakın o firmaların 10 da birini, 100 de birine yapabileceğiniz yöntemlerde var. Hintli köylü bahçesine 1 depo hazırlayıp alabalıkların suyuyla tarlasını besliyorsa ve verimini manyak artırabiliyorsa, birkaç su mühendisine danışarak, zirat mühendisine danışarak, seracılık işi yapanlarla konuşarak, okuyarak, araştırarak, biraz ÖNCE bilgi sahibi olarak bir işe girişilmeli. Bilginiz varsa zaten sahibinden.com da satılan arazilere bakarsınız. metrekaresi 1 tl den bile satılan 30.000 metrekarelik araziyi alırsınız. o arazi şartında yetişebilecek en standart ürünü bile çok basit bir iki şeyle bile 2 katına çıkarırsınız. o bile 10 dönüm/dekar ( 10000 mt ) trilyon yatırdığınız yatırıma göre , yatırım/getiri ilişkisi içinde size daha fazla kazandırır.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2016, 22:09   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Haklısınız taşdelenmurat, bizim milletimiz okumaz ama ahkam kesmeye gelince üstüne yoktur. Diyorum ki birazcık okusanız da yaptığımızın susuz tarım değil topraksız tarım olduğunu öğrenseniz. Okumakta fayda var.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 05:26   #140
Yeni Üye

cemcem43's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Haklısınız taşdelenmurat, bizim milletimiz okumaz ama ahkam kesmeye gelince üstüne yoktur. Diyorum ki birazcık okusanız da yaptığımızın susuz tarım değil topraksız tarım olduğunu öğrenseniz. Okumakta fayda var.
Helal olsun abi.

cemcem43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 12:53   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Kimse ye
topraksız tarım yap ! , diye dayatan yok...
ayrıca burası okumayı, araştırmayı, uygulamayı seven, doğayı toprağı seven ve koruyan,
hobi olarak ta uygulayan amatör ruhlu, profesyonel tarım adayı da olabilecek kapasitesi olan paylaşım ruhlu insanların bol olduğu bir forum.
TOPRAKSIZ Tarım'ı biz ticari amaçtan ziyade amatörce yapıyoruz ama ticarete döken arkadaşlarımız da var, elbette onlarda araştırmasını yapıyorlar ve kazanıyorlar.
Demek ki kazanıyorlarsa doğru yoldalar...
Sizin dediğiniz SUSUZ TARIM da geçerli tabi kiii.....
SUSUZ Tarım nasıl yapılıyorsa merak ettim, onuda araştırayım....

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 19:49   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2016
özür?

bir samsunlu olarak Taşdelen murat adına hepinizden özür dilerim kudret hocama da güzel cevabından dolayı teşekkür ederim bir aya kalmaz bende amatörce başlıyorum inşallah saygılar.

ciftci_aga55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 13:26   #143
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2016
trabzonlu birisi yapmıştı galiba 500 mt yerde ...domates ve çilek üretmiş...karadenizde beef cinsi gittiği için onu ektim şimdi 3,5tlden sattım diye yazmıştı...eğer salkım veya başka tür eksem gitmezdi ben de zarar ederdim diye yazmış...eğer oyunu kurallarına göre oynarsak pekala ticari bir boyutu olur diye düşünüyorum.

thorbank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 10:26   #144
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Bende yazdığıma güldüm. "Susuz tarım". görünce kahkaha attım. Kusura bakmayın. 10 parmak klavye ile yazıyorum. Hıza kurban gitmişim.

Eski 22-08-2016, 14:29   #145
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Taşdelen murat yazdıklarınız güzel ama.
Yatırımın geri dönmesi ile ilgili yıl bana çok zor gibi geldi. 2 yıl içinde Türkiye'de geri dönen yatırım ne olabilir ki.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 16:18   #146
Ağaçsever

işin uzmanı arkadaşlar cevaplarsa sevinirim .bu işin ticari yönünü bulmak adına...

5 dönümlük bi alandan yola çıkarsak ....
1-öncelikle sera kurma maliyeti
2-ekipmanla
3-fide-gübre
4-elektirik-su

bunların maliyeti ne olur acaba mersin gibi bir yerde...

Eski 23-08-2016, 13:23   #147
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

finansal okur-yazarlık, ekonomi bilimi açısından bakarsak, her iş 2 yıl, biraz riski artırarak 3 yıl içinde yatırılan ana parayı amorti edebilir? Geliri artıramıyorsan gideri azalt. Yukarıda verdiğim örnekte sahibinden.com da gerçekten mt'si 1 tl ye satılan araziler var. 30 bin tl ye oradan 30 bin mt arazi alıp, kara bugday da ekebilirsin. patatesde ekebilirsin veya herhangi birşey. Bu herkesin yaptığı şey. Herkesin yaptığı şeye +1 i koyacak bir bilgin varsa herkesden 2 kat daha fazla kazanmaya başlarsın. Yukarıda arkadaş mesaj yazmış, mersinde sera için, o bölgede herkes seracılık yapıyor, herkes tutturmuş 1 domates, halbuki topraksız tarımda en iyi , en hızlı, en kaliteli , en verimle yetiştirilicek şey yapraklı bitkiler ve toprak altında yumrulu yetişen bitkiler. ucuza araziyi elde edebilirsen, o araziye göre serayı yapabilirsen, hintli köylü veya youtubedeki tonlarca videoda olduğu gibi bir alabalık kazanı hazırlayıp "verimli deresuyu mantığıyla " gübreyi buradan elde edebilirsen, seracıların en büyük sorunu olan şu ısıtma derdini youtubedaki tonlarca videoda var, yeryüzünün ( yeraltının, magmanın) sıcaklığını kullanarak ısıtmaya çalışırsan vb. başka şeyler ile. Neden yatırım 2 yıl içinde geri dönmesin. Varsın olsun domates olmasın, dereotu yetiştir, semizotu yetiştir, marul yetiştir. Kg'su , demeti, bağı varsın olsun ucuz olsun. Ama yaptığın yatırıma ve emege göre getirdiği getiriye bak. İş dünyasında getiri-risk oranı 1-2 ( bir birim getiriye karşı 2 birim risk ) pozisyonuna getiremiyorsan iş şemanı, kusura bakma o işe girmeyede gerek yok. Adam kuzey avrupa ülkesinde, dışarıda belinden daha yukarıda kar var ve adamın derdi serasını soğutmaya çalışmak. Bunu hayal edebiliyormusun. Serayı kurmadan önce seranın 4 mt altına 4 mt bir kuyu açıyor, içine taşlar, yosunlar, alüminyum folyolar ile döşüyor. o kuyudan çıkan bir boruyu seranın içine çekiyor. o borudan sürekli bedavaya gelen bir sıcaklık. Seyrettiğim videoda adamın serası 70 derece. Serayı ilk kurduğu andaki sıcaklık. Kendisi ve ailesi o sıcakta durabilmek için mayo-şort giyiyor. Seradaki sıcak havayı düşürmek için dışarıya yönlendirdiği boru ve üfleme sistemi sıcaklığı düşürmeye yetmiyor. ( kendi ilk planlamasına uymuyor veriler ) Serada 2-3 pencere daha açıyor. Gene yetmiyor. 45 dereceye düsüyor. Adam yeryüzünün neresine gidersen git. toprak 4 derecenin altına düşmez bilgisinden yararlanıyor. Serasını yeryüzünün sıcaklığını çekerek ısıtma eylemine giriyorki. Bu bedavaya getirilen ısıtma sistemi gider kalemini manyak düşürür. Bir japon ailenin videosu vardı. adam 4 karış boyunda bir havuz hazırlamış. altta alabalıklar, üste plastik köpükler ve tonlarca tere, roka, marul. 1 cm bile boşluk gözükmüyor. Ürün direk balıklı sudan alacağını alıyor. Çinde şu an şişme seralar bayağı meşhurlaşmaya başladı. Hani şu şişme oyuncak parkları varya onlar gibi. alibaba exprese girip bir inceleyin. Devasa kapalı spor salonu haline gelen, içinde tuvalet, banyo bile olan şişme seramı diyim artık, oyuncak mı diyim. Tonlarca şey var. 1 dönüme 20 bin verip ( ortalama olarak ) hafif kalıcı-sökülebilir bir sera yapmaktansa 10bin liraya kolum kalınlığında şişirilebilir ve havasını söndürmek kaydıyla toplanan bir serayı tercih ederim açıkcası. o şişme oyuncak parkı yapan firmalar özel siparişlerde alıyorlar. onların yaptıklarını begenmezseniz kendinizinkini oluşturun. Eskiyen demirlerden dolayı fiyatı düşen bir seraya göre, fiyatı hiç düşmeyen ve istediğin yere katlandığında yarım kamyon haline gelen bir serayı tercih ederim açıkcası. Pahalı arazi satın alıp, oraya sera kurmaya çalışmaya ve herkesin ürettiği sıradan ürünü yetiştirip, herkesle rakip halinde olmaya ve o herkesle birlikte aynı riskleri taşımaya açıkcası gerek yok. Günlerce araştırdınız, okudunuz, tonlarca şeyi planladınız. İş şeması bir biçimde 1 birim getiriye karşı maksimum 2 birim riske dönüşmüyorsa. YATIRIM YAPMAYA GEREK YOK. o dragon den'lerden tutun yatırım yapan firmalara kadar herkes bu prensiple çalışıyor. Yüksek risk almak demek "Allah yürü ya kulum" der belki demek değildir. 2 yılı aşacak bir yatırım olur. o yatırımda yatırımın ön hazırlık aşaması olur ( filizlenme , fide evresi ) ama o sürecin sonunda örnek olarak 5 yıl diyelim mesala. Bi anda çok hızlıca yıllara göre yatırım(risk)/getiri egrisindeki karı size toplatır. İşte bu yüksek risktir. 5 yıl boyunca yatırımı koruyabilirseniz iş semanıza göre,yatırım 5 yılı size kolayca temin edecekse bu yüksek risktir. Yoksa 2 trilyonu ( yeni parayla milyon ) bırakın 1 milyonun varsa banka faizi bile yeter sıfır risk kuralına hayatınız boyunca yiyin durun.

Eski 23-08-2016, 22:35   #148
Ağaçsever

murat bey yazınızı okudum öncelikle ağzınıza sağlık ...bazı hususlar dikkatimi çekti belirtmek isterim.
1-vıdeo sitelerindeki sistemleri izledim ve araştırdım ...forumda buna benzer sistemleri deneyen arkadaşlar oldu lakin BAŞARI elde edemediler.Bu sistemler üniversite ile ortaklaşa yapılabilecek sistemler olarak görüyorum.****** denemeden araştırmadan yeni bir şey üretilmez.
2-serada ısı buyuk sorun...topraksız tarım ve serada jeotermel ısı kullananlar çoook avantajlı...lakin ülkemşzşn her yerinde bu ısı yok bu gerçek...
3-topraksız tarım ülkemizde emekleme evresinde...her sebze meyve fide aynı verimi vermiyor.bunun için çiftçiler domates çilek marul salatalık gibi sebze meyveleri tercih ediyorlar...
4-işin pazarlama kısmına gelirsek sen malı ürettin örnek marul-ıspanak halde bunu satarken topraksız tarım urunu olup olmadığına malesef bakmıyorlar..diğer ürün fiyatı neyse bu da aynı hesaptan işlem görüyor.ama pazarını sen kurarsan küçük seraysan orası farklı...iyi tarım uygulamalarıyla pazarlama yapabilirsin..
5-bu işin riskleri yok değil var ama kazancı da riski kadar..oyunu kurallarına göre oynarsak kısa zamanda maliyeti kazanca döndürebiliriz...

Eski 23-08-2016, 22:37   #149
Ağaçsever

benim sera düşüncem mersinde kıraç dediğimiz verimsiz toprağı değerlendirmek.önceki mesajımda belirttiğim gibi bunun araştırmasını yapmaktayım

Eski 24-08-2016, 15:02   #150
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
merhaba Taşdelen murat burada paylaştığın bazı konulara katılıyorum. Bende kendi çapımda bir şeyler yazmak istiyorum fakat özellikle sizin üzerinizden yazacağım ama kasıtlı olarak hakaret veya küçük düşürmek için yazmıyorum.

1. Finansal okur yazarlık pratikte uygulanmadıktan sonra havada kalır. Neden uygulama ile hesaplar çoğu zaman tutmaz. Örnek olarak patates yetiştirmek yazmışınız. Arkadaşıma hanımı tarafından bir tarla kaldı. Patates ekmeye karar verdi. Yan tarlayı da kiraladı. Hesap yapıldığında gayet güzel ve 3 senede ev alınabilecek bir yatırımdı. Tabi hesap yapılırken patates 2 tl idi. Şimdi piyasada 0.50 kuruş. Böyle giderse sadece masrafını ancak çıkartacak.
Bize işin uzmanları şöyle kazanırsın böyle kazanırsın dedi ama.

2. Verdiğiniz örnekler başka ülkelerin örnekleri. O ortama ve oranın halkının ihtiyaçlarına göre şekillenmiş. Bizde o imkanlar olmaya bilir. Örneğin bazı hızlı büyüyen ağaçlar bu forumda pik yaptı. Şu kadar sürede büyüyor. Şu fiyata satılıyor diye. Ekenlerin hepsi hüsrana uğradı. Goji berry, altın çilek ve daha niceleri.

3. Forumdan öğrendiğim kadarı ile solucan gübresi ile ilgilenmişsiniz. Benimde matbaacı olan amca oğlum bu konu ile ilgili. Broşür bastırmaya gelen üreticiler 1 yıllık üretecekleri ürünü sattığını belirtiyor. Her yönü ile güzel ve karlı kazanç getiren bir sektör.
Amcaoğlu da başlamak istiyor ama yapmıyor. Sizde başlamadınız sanırım. Çünkü bir şeyleri üretmek o kadar sorun değil asıl olan o ürünü satmak pazarlamak.
Başka bir örnek vereyim. Matbaa kalıplarının %100 nerede ise dışarıdan geliyor. Üretmek çok mu zor. Ama iş üretmeyi geçip pazarlamaya döndü mü sıkıntı başlıyor. Kimse yerli ürün almıyor. Muhatap bulamıyorsunuz.

4. Babam çantacı. Finansal olarak tüm hazırlıkları yaptık. Uzmanlarla görüştük. İşe başladık. Bizim finansal uzmanlara göre 2 yıl içinde 200000 tl öz sermayemiz olacaktı. 60000 tl ile işe başladık. Sonuç beşinci senemizde ancak 200000 öz sermayeye ulaştık.

5. Örnek olarak yurtiçinden örnek verirseniz forumda bizler için daha uygulanabilir olur kanısındayım. Ayrıca cevap verirseniz de madde madde yazarsanız sevinirim.
))

kiziltan beğendi.
kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024