agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2009, 15:42   #541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Benim bir seram var ve bu yıldan itibaren topraksız tarım yapmak istiyorum. Yetiştireceğim ürün domates. Katı ortamda topraksız yapmak istediğim göz önünde bulundurulursa sulama sıklığı ne olmalıdır, seraya kaç saatte bir su vermeliyim?

arsus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 21:39   #542
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın arsus aramıza hoşgeldiniz. Topraksız tarımla ilgili hemen hemen her sorunun karşılığı forumlarda var. eğer bir göz atarsanız umarım hem sorunuza cevap hemde işinize yarar çok bilgi bulacaksınız. Sulama günde şukadar ve şu süre diye tarif edilemez seranın ve bitkinin durumuna göre ayarlanır ama başlangıç olarak günde 4-5 defa olmak üzere 15 er dakikalık fasılalarla deneyebilirsiniz. kolaygelsin başarılar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 22:19   #543
Ağaç Dostu

Bügün istanbul çok yağışlı sizler için püskürtme sistemleri hazırladın ama resimliyemedim.
Yarım hava imkan verirse resimlerini çekip göstereceğim.
Arkadaşlar önemli konulardan birinin ısıtma olduğunu söylemiştik. zira bir çok tohumun çimlene bilmrsi için ısı ve nem şatı başta geliyor. Birçok sebzenin tohumları sıcak yastık denen tohum yataklarında fide yetiştiriliyor.
Sicak yastıktoprağa örneğin 1 metre genişlik 3-4 metre boyunda 60-70 cm derinliğinde çukur acılıyor ve bu çukura 50-60 cm yüksekliğinde taze çiftlik gübresi hatta daha iyisi at gübresi seriliyor. Üstüne 15-20 cm kadar tohum harcı seriliyor ve tohumlar ekiliyor. burada gübrenin görevi yanmadan dolayı açığa çıkam ısı ile toprağı ısıtmak. bu ısı 60 dercelere kadar çıkabilirmiş.Dolayısı bu ısı üsteki toprağı ısıtıyor. Buna sıcak yastık deniyor. bundan başka ılık ve soğuk yastıklarda var. Kabaca anlatmaya çalıştım ama gaye toprağı ısıtmak. tabiiki artık çiftçimizinde böyle uğraştığını sanmıyorum. Zira modern fide yetiştiriciliğinde elektrikli ısıtma sistemleri kullanılıyor. Çokşükür elektriksiz köyümüz yok.
geriye cağa ayak uydurmak kalıyor.
Biz amatörce nasıl bir ısıtma sistemi yapabiliriz?

caglartekin beğendi.
Eski 16-02-2009, 09:26   #544
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar merakta bıraktığımı biliyorum ama inanın şartlar müsait değil . yağmur ,soğuk ve rüzgar balkonda çalışmaya mani püskürtme deneyide içeride biraz zor. Hepsi hazır en kısa zamanda resimliyeceğim.
Bu arada herkesin ortak yapabileceği bir ısıtma şeklinden bahsetmek istiyorum.
Mümkün olunca resimlemeye çalışacağım.Önce anlatayım. İlk yaptığım dakota sera için yine bir reklam işleri yapan arkadaşımdan 30cm*65 cm ebatlarında kalınkığı 6 mm polikarbon oluklu plaka aldım.Bu plakanın30 cm lik genişliğinde 46 adet kanal var, Bu kanalların arakarını 1,5 cm kadar yardım. 63*46=2890 cm yani 29 metre reziztans telini kanallara döşedim. Çıkış kablolarını bağladım ve uçlarını silikonla kapattım.
Böylece 263 ohm direçli bir elektrik ocağı yaptım. Bu kadar uğraşmamın sebebi her tarafı ayni ısıtan üniform bir ısıtma elde etmek içindi. Eskilerden kalma bozuk bir akvaryum ısıtıcısından söktüğüm bir termostatı da devreye bağlıyacağım. Burada termostat kullanma mecburiteti var .Ancak hepimizin çarşı pazardan alıp yapacağı sepet için çok kolay bir ısıtma şekli öneriyorum. Tabiiki illede hazır sepet olması gerekmiyor. kendi yaptığınız her hangi bir kutuyada monte edebilirsiniz. Yalnız ısıyı biraz izlemeniz gerekir.
Sistem şu : sepetin 40*60 cm lik tabanına 4 veya 5 metre vitrinleri süsleyen ışıklı boru yu eşit aralıklarla serin. bu boruların metresi yaklaşık 10 watt gibi. Markaya göre değişe bilir ama yaklaşık bu civarda. Balkonda bu ısıtıcının devamlı yanması sera ısısını çok anarmal yükseltemez . Bu borular 1 metrelik parçalar halinde kesile bilir.5 metrenin az geleceğini ummuyorum fazla gelirse 1 metresini makas işareti olan yerden kesebilirsiniz.
Seraya koyacağınız termometre ile ısıyı kontrol edip20-25 derece olması için hareket ediniz. Bu yönten bence
çok kolay, çok ucuz ( borunun metresi 1-1,5 tl gibi ) tehlikesiz teferruatsız ünüform bir
ısıtma şekli. Devamlı yanan ışık sizi rahatsız ederse bunu plastik bir plakaya veya bir kontraplak üzerine monte edip siyah bir poşete koyabilirsiniz.
Işıklı borunun 2 ucunuda seradan dışarı çıkarıp çok emniyetli bir ısıtma yapabilirsiniz .resimler yolda.

Eski 17-02-2009, 10:35   #545
Ağaç Dostu

Ve nihayet püskürtme sistemi...
Isıtıcı yapım aşamasında belki akşama fotoğraflıya bilirim.

Eklenen Resimler

MKurtoglu beğendi.
Eski 17-02-2009, 10:49   #546
Ağaç Dostu

Püskürtme sistemini resimde gördüğünüz gibi sprey pompalarından yaptım. Montajı kolay olsun diye bu tipi seçtim. Daha güzel püskürtenler de var ama adaptasyonu biraz zahmetli.
Bu tip monte etmek için boruya sadece 6 mm lik bir delik deliyorsunuz sıkıca geçiyor ,montaj çok basit.
Isıtıcıyı ( 16,8 Watt/m ışıklı boruveya hortum diye geçiyor.)53* 34 cm PVS plakaya monte edip resimliyeceğim.Bu iş biraz el oyaladı öbür tarafların çabuk biteceğini umuyorum. Yapmaya başlıyan arkadaşlar çalışmaları hakkında bilgi verirlerse seviniriz.Kolaygelsin.

Eski 17-02-2009, 11:19   #547
Ağaç Dostu

Buda dakota seranın ısıtıcısı. Oluklu polikarbon plakadan yapılma. bir diyot bağlanarak yaklaşık 100 W güçünde.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2009, 20:01   #548
Ağaç Dostu

Isıtma işi bitti arkadaşlar.Havalandırma ve püskürtme tamam ,birtek tohum harcının ıslatılması kaldı. Oda hazır ,ancak montajı var.Umarım perşembe günü A dan Z ye bitmiş olur. Yavaş gidiyor diyenleri duyar gibiyim ama elimden bu kadar geliyor.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2009, 20:24   #549
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2009
kudret bey başarılar

Saygıdeğer kudret bey,çalışmalarınızdan ve forumdaki arkadaşlara yardımlarınızdan dolayı sizi canı gönülden kutlar başarılarınızın devamını temenni ederim.Forumu uzun süreden beri takip ediyorum,üye olmak yeni kısmet oldu.Bence siz türkiyenin gururu ve medarı iftarısınız.Çünkü çoğu arkadaşın bir sır gibi sakladığı bu değerli bilgileri siz paylaşıp herkese yardımcı olmaya çalışıyorsunuz.Ardniyetsiz, temiz duygularla yardımlaşmayı,paylaşmayı seviyorsunuz.Size hayran olmamak imkansız.Özellikle bu topraksız tarım işine profesyonelce yaklaşanlara dahada bir sempati duyuyor ve daha çok yardım ediyorsunuz.Ben elektronik olarak kendime ürettiğim,akıllı otomatik sera otomasyon sistemiyle bu işi yapmayı düşünüyorum.Yaptığım devreler.

1- Otomatik PH ve EC ölçer kontrol cihazı,PC data logger kayıtlı.
2- Otomatik CO2(Karbondioksit)kontrol cihazı,PC data logger kayıtlı.
3- Otomatik sıcaklık ve nem ölçer cihazı,PC data logger kayıtlı.
4- Otomatik sulama kontrol cihazı,PC data logger kayıtlı.
5- Otomatik fan sirkülasyon cihazı.

Yukarıda belirttiğim cihazlarımı tam olarak tamamladıktan sonra küçük bir serada topraksız tarım çalışmalarıma başlamak istiyorum.
Lütfen konu hakkında ilerleyen zamanlarda yardım edebilirmisiniz.
Bilgi paylaştıkça çoğalır.
Saygılarımla.

bariselektronik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 20:49   #550
Ağaç Dostu

Sevgili bariselektronik, aramıza hoşgeldiniz. Konu ile ilgili çok araştıracak şey olduğuna inanıyorum. Bilgi kaynağı bulamamanın sıkıntısını çok iyi biliyorum. Elimden geldiğince bilgilerimi, deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum.Tabiiki sizinlede paylaşmak konusunda teredüt olmaz. Bu sayfalarda yer almam için ne zorlıyan ne yalvaran oldu. Kendi isteğimle bildiklerimi paylaşmaya herkes için geçerli olan kutsal bir vatandaşlık görevimi yapmaya geldim.Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Eski 18-02-2009, 07:38   #551
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Yapmaya başlıyan arkadaşlar çalışmaları hakkında bilgi verirlerse seviniriz.Kolaygelsin.
Kudret hocam yine döktürüyorsun. Ellerine sağlık. Ben biraz geri kalacağım. Zira Elimde acil yetişmesi gereken bir çeviri var ve inan Red Robinlerin besin sıvısını bile değiştiremedim kaç gündür. Ara ara işten kaçtığımda ancak forumda yazılanları okuyabiliyorum.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 08:16   #552
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Ve nihayet püskürtme sistemi...
Isıtıcı yapım aşamasında belki akşama fotoğraflıya bilirim.
Kudret Bey; bu güzel çalışmanız için teşekkürler. Ben de tropikal bitkiler ile ilglendiğimden kimi bataklık bitkilerini(hemianthus callitrichoides gibi) su dışında yetiştirirken çok büyük sorunlar yaşıyorum. Bu püskürtme projeniz derdime ilaç oldu diyebilirim.

Yalnız birkaç sorum olacaktı, cevap verirseniz çok memnun olurum.

Kullandığınız su pompası nedir ve nereden bulabiliriz?
Debisi belli midir?
12V DC'de mi çalışıyor?

Düzenleyen onuruygun : 18-02-2009 saat 08:55
onuruygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 08:57   #553
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Sayın Kudret Bey
İlginize çok teşekkür ederim. Ben İskenderun'da yaşıyorum. Seram yaklaşık 1 dönüm ve 8 yıllık. Zararlılardan dolayı (özellikle canavar otu) yılda en fazla 4 ton domates vermekte. Çevremde topraksız tarım için destek alabileceğim bir mühendis bulamadım ve bulamayacakmışım gibime geliyor. Sonuçta benim seram bir tesis ve orayı kaybetmek istemiyorum. Bir öneriniz var mı?

arsus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 08:57   #554
Ağaç Dostu

Estafurullah sayın malbman,elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum.Mini seranın otomatik kontrolü için yapacak çok şey var ama abartmıyalım. Önce şu fidelerimizi yetiştirelim,sonra yavaş yavaş ilaveler yapar, mini seramızı daha moder bir hale sokarız.
Sera yapan arkadaşlara tavsiyem elinize geçem sprey pompalarını aman atmayın .pompalar birbirlerini tutmuyor. Aynı basınçla çok daha güzel,daha yaygın ,daha ince pülverize edenler var.
Arkadaşlar püskürtme sisteminin nozulların tıkanmasından dolayı rizikolu olduğunu söylemiştim. Buna care olacak sistemlerimiz hazır fakat birazdaha çalışıp basite indirgemek için uğraşıyorum.

Eski 18-02-2009, 09:19   #555
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Kudret Bey,

Sizin gibi yeri geniş olanlar oynuyor, biz garibanlar seyrediyoruz. Biraz daha dağılsak salona yerleşeceğiz. Çalışmalarınızı gördükçe yerimde duramıyorum ama kımıldayacak yerim kalmadı.

Ama yinede yaptığınız çalışmalar saha çalışması yapan arkadaşlar için yeni ufuklar açıyor. Sonunda bende dayanamayıp sera yapacağım herhalde. Bu işler evde olacak iş değil çünki. Sera veya bahçe imkanı olan arkadaşlara gıpta ile bakmaya başladım.

Sn. Malbman sağolsun bana da Red Robin tohumu gönderdi bende onunla uğraşıyorum. Bende şimdi onun için yeni bir akıllı saksı yapma peşindeyim. Yapabilirsem bir adet topraksız, bir adet topraklı aynı anda yetiştirmeye çalışacağım.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 09:47   #556
Ağaç Dostu

Sayın onuruygun,bu sadece sizin sorununz değil ve sadece tropik bitkiler içinde değil .Çok sıcaklarda bitkileri serinletmek için püskürtme değilde sisleme sistemi denen bir sistem kullanılır. sis pompaları araba yıkama istasyonlarında kullanılan yüksek basınçlı( çok yüksek basınçlı) pompalardır. Ancak amatörce evde bir iki bitki için bu sistemde mükemmeldir.
Temiz su püskürteceği için tıkanma olmaz ama kireçsiz su kullanmaya dikkat etmek lazımdır.Püskürtme sisteminde besin eriyiği kullanıldığında her nozulda tıkanma olasılığı mevcuttur.
Kullandığım pompa arabaların camlarına su fışkırtan su pompasıdır. Ancak bu pompaların çok çeşitlisi mevcut. Bu pompanın özelliği dişli pompa olmasıdır santrüfüş sistem çalışam pompalar bu kadar basınçlı olamaz, Özellikle bu tipi seçtim. 24 volt, debisi tahminen 200-250 cc dakika gibi. 15 w bir tansformatör den yaptığım bir DC kaynakla çalıştırdım.
Yapmış olduğum mini serada nekadar işe yarayıp yaramıyacağını birlikte göreceğiz.

Eski 18-02-2009, 10:11   #557
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın onuruygun,bu sadece sizin sorununz değil ve sadece tropik bitkiler içinde değil .Çok sıcaklarda bitkileri serinletmek için püskürtme değilde sisleme sistemi denen bir sistem kullanılır. sis pompaları araba yıkama istasyonlarında kullanılan yüksek basınçlı( çok yüksek basınçlı) pompalardır. Ancak amatörce evde bir iki bitki için bu sistemde mükemmeldir.
Temiz su püskürteceği için tıkanma olmaz ama kireçsiz su kullanmaya dikkat etmek lazımdır.Püskürtme sisteminde besin eriyiği kullanıldığında her nozulda tıkanma olasılığı mevcuttur.
Kullandığım pompa arabaların camlarına su fışkırtan su pompasıdır. Ancak bu pompaların çok çeşitlisi mevcut. Bu pompanın özelliği dişli pompa olmasıdır santrüfüş sistem çalışam pompalar bu kadar basınçlı olamaz, Özellikle bu tipi seçtim. 24 volt, debisi tahminen 200-250 cc dakika gibi. 15 w bir tansformatör den yaptığım bir DC kaynakla çalıştırdım.
Yapmış olduğum mini serada nekadar işe yarayıp yaramıyacağını birlikte göreceğiz.
Kudret Bey; cevabınız için çok teşekkürler.

İnanın olay sadece birkaç bitkiden ibaret olsa bu kadar uğraşmazdım ama bu bitki işi bende artık tutku halini aldı. Sis cihazları maalesef paludaryum için pek kullanışlı olmuyor. Su dışı 90 cm'lik bir yükseklik ve 210 cm uzunluktaki dikey sistemi sulamam gerekiyor ve işin acıklı yanı bunu akvaryumdan çektiğim su ile yapmam gerekiyor. (mikron düzeyinde medikal filtrelerden geçirdiğim suyu ayrı hazneye alıp oradan püskürtmeye yollamayı düşünüyorum)

Akvaryum şartlarında bitki yaşatmak topraksız tarıma çok benziyor. Mecburen iz element takviyesi ve yoğun bitkilendirmede de NPK kullanmamız gerekiyor.(sanırım besin eriyiğinden kastınız bu) Sprey başlarında tıkanma yapmayacağını veya tıkandıkça yenisini takacağımı ummaktan başka çarem yok.

Su sertliği konusunda pek sorun yok, sistemin su kapasitesinin %65'i RO'dan elde edilmiş olacak. Karbonat derişimi düşük olacak ama bitkileri desteklemek için Ca ve Mg derişimini yüksek tutacağız. (KH<3, GH şimdilik belli değil)

Debi sanırım yetecektir, yetmezse birden fazla kullanabilirim. Acaba bu motorları bir şekilde 1000mA-12V(DC) adaptörlerle çalıştırma imkanımız var mı? Hani adaptörleri seri bağlasak pillerdeki gibi gerilimin artması söz konusu oluyor mu? (Elimde bu adaptörlerden 25 adet var)

Tekrardan ilginize teşekkür ederim. Saygılarımla...

Eski 18-02-2009, 10:16   #558
Ağaç Dostu

Sayın sarıcan.geldiniz gördünüz evin bir odası bana ait, ama bu arda maalesef öbür odalarıda kiraladım ,sera birken iki oldu,atölye caresiz kaldı.
Çalişmalarınızı takip ediyorum. Eğer mini sera işi istediğimiz neticeyi verirse inan bambaşka bir zevk olacak.
Sayın malbmanın yolladığı pembe domares ,redrobin ve diğer tohumları bu serada deneyeceğim. bakalım başarabilecekmiyiz.

Eski 18-02-2009, 10:40   #559
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onuruygun Mesajı Göster
Kudret Bey; cevabınız için çok teşekkürler.

İnanın olay sadece birkaç bitkiden ibaret olsa bu kadar uğraşmazdım ama bu bitki işi bende artık tutku halini aldı. Sis cihazları maalesef paludaryum için pek kullanışlı olmuyor. Su dışı 90 cm'lik bir yükseklik ve 210 cm uzunluktaki dikey sistemi sulamam gerekiyor ve işin acıklı yanı bunu akvaryumdan çektiğim su ile yapmam gerekiyor. (mikron düzeyinde medikal filtrelerden geçirdiğim suyu ayrı hazneye alıp oradan püskürtmeye yollamayı düşünüyorum)

Akvaryum şartlarında bitki yaşatmak topraksız tarıma çok benziyor. Mecburen iz element takviyesi ve yoğun bitkilendirmede de NPK kullanmamız gerekiyor.(sanırım besin eriyiğinden kastınız bu) Sprey başlarında tıkanma yapmayacağını veya tıkandıkça yenisini takacağımı ummaktan başka çarem yok.

Su sertliği konusunda pek sorun yok, sistemin su kapasitesinin %65'i RO'dan elde edilmiş olacak. Karbonat derişimi düşük olacak ama bitkileri desteklemek için Ca ve Mg derişimini yüksek tutacağız. (KH<3, GH şimdilik belli değil)

Debi sanırım yetecektir, yetmezse birden fazla kullanabilirim. Acaba bu motorları bir şekilde 1000mA-12V(DC) adaptörlerle çalıştırma imkanımız var mı? Hani adaptörleri seri bağlasak pillerdeki gibi gerilimin artması söz konusu oluyor mu? (Elimde bu adaptörlerden 25 adet var)

Tekrardan ilginize teşekkür ederim. Saygılarımla...
Sayın onuruygur Konuya yabancıyım. dahaönce böyle bir çalışmam olmadı ama teknik olarak işi çözmekte yardımcı olabilirim sanırım. Biraz daha detaylı, resimli bilgiler vermek mümkünmü. Hem yaptığınız işi tanımak hemde bilgi edinerek care düşünmek açısında faydalı olur diye düşünüyorum.

Eski 18-02-2009, 15:09   #560
Ağaçsever

Kudret Bey; şu anda bitkilerin yetiştirilmesi ve çoğaltılması ile uğraşıyorum. Bahsettiğim sistem Haziran-Temmuz gibi kurulacak.(Bitkilerin hepsini birden almak servete maloluyor, mecburen az miktarda alıp üretiyorum)

Şu anda fotoğraf makinem yok, bulduğum zaman püskürtme sistemini de kurmuş olurum sanırım. Hem bitkilerin hem de sistemin fotoğraflarını paylaşırım.

Paludaryumlarla ilgili genel bilgi edinmek için google'da "paludarium" yazıp aratabilirsiniz. Hakikaten insanı cezbedecek cinsten fotoğraflar görebilirsiniz.

Eski 18-02-2009, 15:23   #561
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Arkadaşlar kısa bir süredir iş yoğunluğundan bakamadım ama harikalar yaratmışınız teşekkürler.

Sisleme ile ilgili size bir örnek verebilirim eğer elinizde 1,5-4 bar arası basınçlı havanız varsa ve 1,5-2,5 bar arası da su basıncınız varsa direk olarak şebeke basıncından bile küçük bir basınçtan söz ediyorum nerdeyse hiç tıkanmayacak krom sis nozulları var bunları size önerebilirim. Mükemmel sisleme yapıyorlar. Bunuda selonoid vanalarla hem havayı hem suyu istediğininz gibi açıp kapatabilirsiniz.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 21:02   #562
Ağaç Dostu

Sayın seazone ,verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Anladığım kadarıyla böyle bir sisteminiz var. Rica etsek resimlermisiniz. Dakikada nekadar su, ne kadar hava harcıyor,ölçme imkanınız varmı.

Eski 19-02-2009, 18:51   #563
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın Kudret bey size hava debisi ile ilgili herhangi bir şey söyleyemeyeceğim ama araştırıp mutlaka bilgisini veririm. Su için saatte tek nozul 7 litre su harcıyor ve bu miktar su tüketimi için çok iyi bir miktardır. Bundan daha az tüketim isterseniz 4 litre civarında da bir modeli vardı.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 19:35   #564
Ağaç Dostu

Sayın seazone, debiler gerçekten enteresan. Bu nozulları temin edebileceğimiz veya bilgi alabileceğimiz bir adres verebilirmisiniz.

Eski 19-02-2009, 19:49   #565
Ağaç Dostu

Sayın onuruygun, püskürtme motorumuz 12 voltta 3,5 amper çekiyor. bu durumda elinizdeki 12 volt 1000 mA adaptörleri kullanamassınız. bu motor biraz büyük. Ancak kısa fasılalarla belki olabilir. Püskürtmeyi deneyip görmek lazım.

Eski 19-02-2009, 22:07   #566
Ağaçsever

Sayın Seazone; akvaryumlarda kullanılan güçlü hava motorlarından alıp basınçlı hava işi halledilebilir. Yalnız dandik çin malları motor zorlandığında çabuk ısınıp bozuluyorlar, kaliteli ve güçlü bir motor kullanılırsa 2,5-3 bar basınç çok rahat elde edilebilir.

Kudret Bey; peki 12 voltta 4 tane 1000mA adaptörü paralel bağlasak bu 42 VA çıkışı alma şansınmız olur mu?

Eski 19-02-2009, 22:39   #567
Ağaç Dostu

Paralel bağlamada bütün adaptörlerin ayni karakterde olması lazımdır. Voltajları ve trafo doneleri arasındaki küçük fark bile yükün eşit paylaşılamamasına sebep olur.Çok büyük farklılıklar yoksa bağlana bilir. Ancak büyük yer tutar.Bu iş için kaç adet pompa Kullanmayı düşünüyorsunuz.

Eski 19-02-2009, 23:06   #568
Ağaçsever

Kudret Bey; elimdekilerin hepsi Ataba'nın 1000mA ve aynı modelli adaptörleridirler. Hatta aynı koli içinde gelmişlerdi, üretim tarihleri bile aynıdır sanırım.

Bir pompa ancak iki nozülde etkili oluyorsa sanırım şimdilik üretim denemesi için 4 nozül, yani 2 pompa kullanacağım ki 8 adaptör eder. (elimde 25 tane kullanılmamaış adaptör mevcut.)

Fakat yine iki nozüle 1 pompa denk geliyorsa o zaman paludaryumu kurunca iş biraz değişiyor, galiba 40-50 nozül falan lazım olacak ki o zamana gelince farklı bir pompa türü kullanmam gerekebilir.

Eski 19-02-2009, 23:29   #569
Ağaç Dostu

Sevgili onuruygun, Minisera için bazı deneyler yapmak istiyorum,değişik pompa ve nozullar kullanacağım. Biraz vaktiniz varsa deney neticelerini bekliyelim. 12 volt 1 amper
uygun bir pompa bulabilirsek iş bayağı kolaylaşır.

Eski 19-02-2009, 23:48   #570
Ağaçsever

Kudret Bey; her türlü ilgi alakanız için çok teşekkürler. Deney sonuçlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024