agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2017, 21:52   #871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2017
seradan görünteler

Eklenen Resimler

blnturkek beğendi.
mapavri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 07:40   #872
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Çok güzel çalışma ve emek var,

keşke şeffaf boru olmasaydı da siyah olsaydı,

kolay gelsin.......

Kudret hocam'ın çilek formülünü kullanabilirsin......

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 09:25   #873
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Sayın mapavri sistem çok güzel gözüküyor epey uğraşılmış belli. Umarım beklediğiniz sonucu alırsınız bana sorarsanız bu işi amatör besin eriyikleri ile yazık etmeyin. Hazır Besin Solüsyonu Benim çilek konusunda Türkiye'de en iyi bulduğum firma budur. Reklam olsun diye demiyorum sisteminize yazık etmeyin diye diyorum. Başarılar dilerim.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 13:29   #874
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkan0048 Mesajı Göster
Çok güzel çalışma ve emek var,

keşke şeffaf boru olmasaydı da siyah olsaydı,

kolay gelsin.......

Kudret hocam'ın çilek formülünü kullanabilirsin......
çok teşekkür ederim,şeffaf borularda yosun sorunu yaşayabileceğimi sonradan öğrendim ama bir kere yapılmıştı geri dönüş yapamadım.sağolun sizede kolay gelsin

Eski 06-04-2017, 15:32   #875
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Keşke en azından 1 parseli ayırıp aradaki farkı görmek için deneyebilseniz. Bu işi becerebilmenin yolu düzgün bir sistem ve beslemeden geçiyor aslında. Siz baştan beslemeye amatör başlarsanız ne olur takdiri size bırakıyorum. Çilek bir marul veya taze soğan gibi değil. Marulu ve soğanı amatör eriyiklerlede çok güzel beslersiniz. Ancak vejetasyon süresi uzun olan bitkilerde besleme çok daha önemlidir.

Eski 06-04-2017, 16:01   #876
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Keşke en azından 1 parseli ayırıp aradaki farkı görmek için deneyebilseniz. Bu işi becerebilmenin yolu düzgün bir sistem ve beslemeden geçiyor aslında. Siz baştan beslemeye amatör başlarsanız ne olur takdiri size bırakıyorum. Çilek bir marul veya taze soğan gibi değil. Marulu ve soğanı amatör eriyiklerlede çok güzel beslersiniz. Ancak vejetasyon süresi uzun olan bitkilerde besleme çok daha önemlidir.
Önerinizi dikkate alacağım,dediğiniz gibi sera dışında kurduğum 200 köklük piramit şeklindeki sistemimde profosyonel eriyiği deneyeceğim,gerisinde hoagland formulüne göre eriyik kullanacağız.Teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2017, 18:46   #877
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
bende kendimi mücadeleci bir insan olarak görüyorum.))taaki mapavarının çalışmalarını görene kadara

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 20:13   #878
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2017
Sanırım serayıda apartmanın yanına kurmuş Seranın fotoğrafında en arkada piramit gözüküyor Borular kaçlık ve uzunluğu ne ? Birde boruların altında kör tapa var sanırım fazla suyu nasıl sistemin dışına atmayı planlıyorsunuz ( damlama bile olsa bir taşma durumuna karşı önlem olmalı bence ) . Kullandığınız perlit torf karışımı mı ?

PoeWang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 20:23   #879
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beşiktaşlı Mesajı Göster
bende kendimi mücadeleci bir insan olarak görüyorum.))taaki mapavarının çalışmalarını görene kadara
) eyvallah beşiktaşlı,bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Teşekkür ederim

Eski 06-04-2017, 20:28   #880
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PoeWang Mesajı Göster
Sanırım serayıda apartmanın yanına kurmuş Seranın fotoğrafında en arkada piramit gözüküyor Borular kaçlık ve uzunluğu ne ? Birde boruların altında kör tapa var sanırım fazla suyu nasıl sistemin dışına atmayı planlıyorsunuz ( damlama bile olsa bir taşma durumuna karşı önlem olmalı bence ) . Kullandığınız perlit torf karışımı mı ?
asıl işimiz bu olmadığı ve zaman sorunu olduğundan arazimizde uzak olduğu için deneme serası burnumun dibinde olmalıydı,apartmanın dibine kondurdum) Pimaşlar 125 lik,altta kör tapa yok bir miktar kum var ve pimaşın alt kenarında drenaj delikleri var.Fazla suyun kuma akıp deliklerden drene olmasını tasarladım,inşallah sorun çıkmaz.Karışım torf ve perlit ayrıca dikerken köklerin dibine bir miktar vermikülit koymayı planlıyorum

Eski 06-04-2017, 21:03   #881
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Sayın Mapavri dikey tarım bana göre riskli gübre proğramı eşit sulama biraz sıkıntı güneş arka bölümlere uzanmaya bilir şeffaf borular yosun derdine belki boyama ile çözülebilir pramit modeli yine uygun görmüyorum güneş arka bölümlere ulaşması zor kısacası ben bu sistemleri ticari olarak uygun görmüyorum yinede madem amatör üz denemekte fayda var

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 21:09   #882
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Besin konusunda en uygun bence Kudret beyle istişare yapıp en uygun besini hazırlaması birde bu sistemi Kudret hocaya sorsak erkenim i eleştirdim 🤺🙄

Eski 06-04-2017, 21:34   #883
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

İdris beye katılıyorum dikey sistem bu işte hobi maksatlı kullanılır ancak ticari olacaksa varolandan pek şaşmamak lazım . Bakın aşağıdaki sistem genelde kullanılan sistemdir. bu sitede herhangi birinin hazırladığı besin eriyiği ile fotoğraftaki verimin alındığını gördünüz mü ben görmedim

Eklenen Resimler

blnturkek ve mapavri beğendi.
Eski 06-04-2017, 22:47   #884
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
Sayın Mapavri dikey tarım bana göre riskli gübre proğramı eşit sulama biraz sıkıntı güneş arka bölümlere uzanmaya bilir şeffaf borular yosun derdine belki boyama ile çözülebilir pramit modeli yine uygun görmüyorum güneş arka bölümlere ulaşması zor kısacası ben bu sistemleri ticari olarak uygun görmüyorum yinede madem amatör üz denemekte fayda var
İdris Şenol bey benim topraksız tarımla ilgili herhangi bir tecrübem veya bilgim yoktu,internet üzerinden araştırdığımız kadarıyla bilgi sahibi olduk.Dikey sistemin katı ortam kullanılacaksa amatör işi olduğu konusunda sizinle aynı fikirdeyim,bu fikre şahsen deneyerek ulaşmış oldum.Besleme sistemini ilk önce pimaşların içinden baştan sona delinmiş pvc borular geçirerek yaptım internette gördüklerim bu şekilde yapmışlardı.tabi olmadı,suyun eşit dağılmasını geçtim 2 hp lik güçlü bir su motoru kullanmama rağmen tüm su aşağıdan aktı yukarı hiç bir şey çıkamadı.Sonra o borular çöp oldu,tekrar boru aldım bu sefer daha ince ve aralıklı deldim gene olmadı,sonra o deliklere debi ayarlı damlatıcı taktım ama yinede istediğim sonucu alamadım.Bu süreçte oldukça emek ve bir miktar para kaybı oldu.Sonra tüm yaptıklarımı çöpe atıp boruların dışından her bir fideye ayrı hat çekerek en son bu duruma getirdim.Besini homojen olarak dağıtma problemim kalmadı ama drenajda sorun yaşayacakmıyım bilmiyorum,eğer sorun çıkarsa pimajların 5-6 noktasından drenaj kanalları açıp suyu tahliye edeceğim.Dikey yapmamın nedeni yer kısıtlı olduğu içindi ama profosyonel bir şekilde bu işi yapacak olsam kesinlikle dikeyle uğraşmam,çok sorunlu.Piramit şeklinde yaptığım sistem pimaşlara göre bir tık daha verimli diye düşünüyorum,onuda deneme amaçlı yapmıştım.Bulunduğum yer yazın sabah 10'da güneşi almaya başlıyor neredeyse batana kadar güneş alıyor ama tabi yatay sistemdeki gibi güneşten istifade edemeyebilir,deneyip göreceğiz.

Eski 07-04-2017, 11:49   #885
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
İdris beye katılıyorum dikey sistem bu işte hobi maksatlı kullanılır ancak ticari olacaksa varolandan pek şaşmamak lazım . Bakın aşağıdaki sistem genelde kullanılan sistemdir. bu sitede herhangi birinin hazırladığı besin eriyiği ile fotoğraftaki verimin alındığını gördünüz mü ben görmedim
Sayın efe446 resimdeki çilek yetiştiriciliği profosyenel Antalya Kumluca seralarında yetiştirildi dolayısıyla ilk şart iklim ikincisi gübre erğik haZırlığı üçüncüsü kaliteli çilek çeşidi sitede gübre erği konusunda çok yol katedildi kesin güvenilir buna geçtiğimiZ yazlarda gördük çileğin en büyük sıkıntısı kış soğukları verimi etkiliyor her iddasına varım sitede haZırlanan besin eriği ile roanın besini aynı işin sırrı profosyenel sera ��

Eski 07-04-2017, 13:00   #886
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın efe446 resimdeki çilek yetiştiriciliği profosyenel Antalya Kumluca seralarında yetiştirildi dolayısıyla ilk şart iklim ikincisi gübre erğik haZırlığı üçüncüsü kaliteli çilek çeşidi sitede gübre erği konusunda çok yol katedildi kesin güvenilir buna geçtiğimiZ yazlarda gördük çileğin en büyük sıkıntısı kış soğukları verimi etkiliyor her iddasına varım sitede haZırlanan besin eriği ile roanın besini aynı işin sırrı profosyenel sera ��
sayın idris şenol bey,sitede hazırlanan besin eriyiğinin tam formülünü paylaşabilirmisiniz,kafam çok karıştı.Teşekkür ederim

Eski 07-04-2017, 15:12   #887
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mapavri Mesajı Göster
sayın idris şenol bey,sitede hazırlanan besin eriyiğinin tam formülünü paylaşabilirmisiniz,kafam çok karıştı.Teşekkür ederim
çilek formülleri ağaçlarnet sitesinde mevcut
formu araştırırsanız birçok formüle ulaşırsnız
eğer hazır çilek için gübre kiti alcaksanız!!!
ki şu aşamada sizin hazırlamanız sizi yorabilir
hazır kiti kudret beyden temin edip ilk işte biraz yol alınca daha sonra sizi hazırlamanızı tavsiye ederim
nette gübre satan siteler var isterseniz oralardan temin edin
naçizane tecrübem ilk başlangıç çok önemli

Eski 08-04-2017, 08:54   #888
Yeni Üye

Alıntı:
çilek formülleri ağaçlarnet sitesinde mevcut
formu araştırırsanız birçok formüle ulaşırsnız
eğer hazır çilek için gübre kiti alcaksanız!!!
ki şu aşamada sizin hazırlamanız sizi yorabilir
hazır kiti kudret beyden temin edip ilk işte biraz yol alınca daha sonra sizi hazırlamanızı tavsiye ederim
nette gübre satan siteler var isterseniz oralardan temin edin
naçizane tecrübem ilk başlangıç çok önemli
sn.idris şenol başka bir başlıkta Kudret beyden alıntı yapıp yayınlamış olduğunuz şu formül geçerlimidir?
çilek besin hazırlama.....
1.evre 60N 25P 60K 70CA Mg35
2.evre 85n 30p 90k 100ca 45mg
3.evre 120n 30p 140k 100ca 45mg

Eski 08-04-2017, 14:55   #889
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Emeğinize, yüreğinize sağlık.

blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 17:48   #890
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mapavri Mesajı Göster
sn.idris şenol başka bir başlıkta Kudret beyden alıntı yapıp yayınlamış olduğunuz şu formül geçerlimidir?
çilek besin hazırlama.....
1.evre 60N 25P 60K 70CA Mg35
2.evre 85n 30p 90k 100ca 45mg
3.evre 120n 30p 140k 100ca 45mg
oabilir.denemek lağzım
kudret beye sorunuz
daha önce denedimi veya denendimi elinde formül varmı

Eski 10-05-2017, 08:12   #891
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2017
Kudret bey elimde gubre var torf icinde saksida cilek denemesi yapiyorum fakat besin eriyigi konusunda nasil hazirlayacagim konusunda suphelerim var tavsiyesinz ne olur ? Ayrica kullandigim gubre cilek icin uygun dediler mikro besin kullanmiyorm kullanmam gerekirmi ?

Name:  ZZl7mg.jpg
Views: 1615
Size:  43.3 KB

Düzenleyen Haylazster : 10-05-2017 saat 18:55 Neden: resim buyuklugu
Haylazster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 20:34   #892
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın haylazster, yukarıda resmini gösterdiğiniz gübre çiçek gübresidir. Bu gübre ile meyve veren bitki yetiştiremezsiniz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 20:51   #893
Ağaçsever

Fakat on kisminda domates havuc vs resimleri var bana cilek yetistirmem icin uygun oldugu soylendi tuh simdi olmadi. Peki kudret bey sizin eriyiginizi sizden temin etme sansimiz varmi hala devam ediyormusunz satisa ?

Eski 10-05-2017, 22:07   #894
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın haylazster,topraksız tarım bitkinin ihtiyacı olan bütün elementleri bitkiye vermekle yapılır. Bu gübrede azot var, fosfor var, potasyum var micro elementlede var ancak kalsiyum magnezyum gibi makro besinler gözükmüyor. Bunlar olmayınca topraksız tarımda kullanamazsınız. Bu gübre fosfor ca zengin olduğundan bitkilerin çiçeklenme döneminde iş görür toprağa takviye olarak kullanıla bilir. Ancak hazırlanacak herhangi bir formülasyonda içindeki azot fosfor ve potasyum değerleri dikkate alınarak değerlendirile bilir. fakat kuracağınız formülde değerleri tutturmak zorlaya bilir.
Bu gübreyi kullanarak yapacağınız bir topraksız tarım gübresinde mikro elementler çok düşeceğinden ayrıca mikro element takviyeside gerekebilir.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 18:26   #895
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

son sürüm +18)

Eski 24-05-2017, 19:09   #896
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
İdris bey anlatım süper, teşekkürler ))

idris şenol beğendi.
jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2017, 11:46   #897
Ağaçsever

Hocam akan su kulturunde besin tankimin icinde dibe cokmeler yaşiyorm. Sizce bu sorunu nasil cozerim ? Sabah 6 aksam 9 arasi 1 er saat arayla 15 dakika calisiyor sistem. Ama sabaha dibine cokmeler yaşiyorm. Bunun bi cozumu varmidir ?

Eski 27-05-2017, 12:00   #898
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Hava motoru kullanıyomusun?? Ucuna ekleyeceğin bi ağırlıkla sistem çalıştığında oda dipte kabarcık olusturur, **** hava taşı yerleştirirsin zemine o şekildede çözebilirsin. İyi çalışmalar

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2017, 12:44   #899
Ağaçsever

Hava motoru kullaniyorum hava tasimda var yinede dibe çokme yaşiyorum akan su kulturundede durgun su kulturundede

Eski 14-06-2017, 01:24   #900
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2014
Kudret Hocam, besin eriyiği hazırlarken anyon-katyon dengesiyle
alakalı internetten araştırma yapmaya çalıştım ama topraksız tarım ile
ilgili net bi kaynak bulamadım. Üniversitelerin tez çalışmalarında falan
net bir bilgi yok **** ben bulamadım. Baktıklarımın hepsinde geleneksel
tarımdaki gübreleme, anyon-katyon ilişkisini anlatmaya çalışmışlar ama
çok akademik tabi ki. Bu işin pratikteki uygulaması hakkında biraz bilgilendirseniz
çok sevinirim.

metesoylemez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024